PŘEDPLAŤTE SI NÁŠ ČASOPIS ↗
Kreativní a produktový ředitel Ondřej Staněk

Chceme ukázat, že design je především nástroj, který může sloužit všem, říká kreativní a programový ředitel přehlídky Zlin Design Week

Ondřej Staněk je kreativní a programový ředitel Zlin Design Weeku. Je to právě tenhle festival, kde narazíte na invenční nápady, kreativní řešení a realizace, které mají ambice posouvat svět k lepším zítřkům. Jak konkrétně?

Leitmotivem letošního ročníku je věta Design, který spojuje. Myslíte, že to současnému českému designu daří? 

ONDŘEJ: Do určité míry ano, český design má velký potenciál být propojujícím prvkem, a to nejen mezi obory, ale právě i mezi lidmi, komunitami. V posledních letech velmi intenzivně vnímám, jak český design může být zhmotněním jakéhosi dialogu mezi uživatelem, technologiemi, estetikou, řemeslem, inovacemi, tradicemi i budoucností. V této komplexnosti vidím jeho velkou sílu.

I letos se můžete v neděli na POP-UpP shop českých značek I letos se můžete v neděli na POP-UpP shop českých značek
I letos se můžete v neděli na POP-UpP shop českých značek

Program Zlin Design Weeku si dlouhodobě klade za cíl být inkluzivní a přitahovat pozornost k designu, který má sloužit. Proč je pro vás důležité reflektovat právě tuto část oboru?

ONDŘEJ: Design není jen o vizuální atraktivitě. Jeho hlavním smyslem je funkčnost a přínos pro společnost. A právě proto je důležité věnovat pozornost tomu, jak může design sloužit lidem. Design se stále více zaměřuje na řešení reálných problémů a výzev. Mluvíme o návrzích, které usnadňují život lidem se specifickými potřebami, o designu veřejného prostoru, který podporuje komunitní život, nebo o produktech, které minimalizují svůj dopad na životní prostředí.

Zlin Design Week není festival prezentačního charakteru. Chceme ukázat, že design je především nástroj, který může sloužit všem a chceme jej aplikovat i do samotného programu. Proto se snažíme přinášet programové formáty, výstupy a témata, která reflektují společenské výzvy, a dáváme prostor projektům, které mají reálný dopad na skutečný svět.

Design Dazzle by Pecha Kucha, večer během kterého jedenáct designérů z Česka a Slovenska představilo v krátkém časovém limitu svou tvorbu Design Dazzle by Pecha Kucha, večer během kterého jedenáct designérů z Česka a Slovenska představilo v krátkém časovém limitu svou tvorbu
Design Dazzle by Pecha Kucha, večer během kterého jedenáct designérů z Česka a Slovenska představilo v krátkém časovém limitu svou tvorbu

Téma letošního ročníku je Dialog. Můžeme ho vnímat jako přínosný, ale v dnešní polarizované společnosti se často řeší, že ani dialog ke změně východisek nevede. Jak vy sám vnímáte sílu Dialogu?

ONDŘEJ: Dialog je klíčový – nejen v designu, ale ve všech oblastech života. Může být náročný, někdy frustrující, ale zároveň je to jediná cesta, jak se můžeme posouvat dál. Člověk často zůstává pouze ve své bublině, kde si jen spíše potvrzuje vlastní názory. Myslím si, že je to výzva pro designéry, aby se zajímali o to, jak tvořit prostředí, které bude podporovat skutečný dialog a vzájemné pochopení. Je potřeba v této snaze vytrvat, aktivizovat se a vytvářet příležitosti pro vedení dialogu, který je základním nástrojem pro změnu, a tím, co je nám nejbližší a zároveň často nejtěžší.

Fashion Performance X OUR SHIFT Fashion Performance X OUR SHIFT
Fashion Performance X OUR SHIFT

Téma dialogu se budete snažit podpořit veřejnými debatami ve veřejném prostoru. Na co konkrétně se můžeme těšit, resp. co vše bude možné otevřenými debatami změnit?

ONDŘEJ: Naším cílem je pro letošek vytvořit prostor pro skutečně otevřenou diskuzi, kde budou moci zaznít různé perspektivy. Hlavní veřejnou debatou bude nedělní (11. 5. 2025 od 14:00) diskuze pod hlavičkou Design KANTÝNY v Hudebním altánu v parku Komenského. Ta se zaměří na budoucnost konkrétně veřejného zlínského prostoru a to, jaké jsou možnosti zapojení obyvatel do jeho podoby. Myslíme si, že přestože jsou občané neodmyslitelnou součástí měst, mají malý vliv na to, jak samotné veřejné prostranství vypadá. Chceme to změnit, a proto jsme se spojili s KAM, kanceláří architekta města, abychom uspořádali diskuzi s vedením města Zlín, městskými architekty a veřejností.

Slavnostní udílení cen soutěže Best in Design Slavnostní udílení cen soutěže Best in Design
Slavnostní udílení cen soutěže Best in Design

Program je opravdu velmi bohatý, módní přehlídky, předávání cen, konference. Je ještě prostor, kam byste rádi Zlin Design Week rozšířili?

ONDŘEJ: Samozřejmě přemýšlíme, jak festival posunout dál. Poslední roky se spíše bavíme o rozvoji jednotlivých programových formátů a jejich zjednodušení směrem k návštěvníkům. V tuto chvíli však také zároveň probíhá interní evaluace a revize festivalu s cílem vytvořit strategii na další roky. Uvidíme, co z toho vzejde. Zcela určitě se však zaměříme na další rozvoj dramaturgie a také kreativity a zapojení interaktivního designu do podoby festivalu. Co je však jisté je to, že stále máme na čem stavět, naše základna a interdisciplinarita v rámci týmu je významná pro další posun.  

Během Fashion shows se mají možnost publiku představit mladí progresivní designéři Během Fashion shows se mají možnost publiku představit mladí progresivní designéři
Během Fashion shows se mají možnost publiku představit mladí progresivní designéři
Vpravo: fashion show Hapsen Valerie Vrbové Vlevo: fashion show Video tě Terezie Kožíškové

Pamatujete si vy sám na svůj první Zlin Design Week? Jak se vám vlastně podařilo stát se jeho programovým ředitelem?

ONDŘEJ: Pamatuji si jej moc dobře. Byl to 8. ročník festivalu, kde jsem působil spíše jako externista, který měl na starost režii slavnostního vyhlášení soutěže Best in Design a pomáhal s produkcí venkovních instalací. Postupně jsem se do všech procesů dostával víc a víc, a následně jsem dostal nabídku od tehdejší manažerky Jitky Smolíkové, zda bych se nechtěl stát programovým ředitelem a posouvat festival společně s ní.

Soutěž ocení mladé designéry nejen finanční odměnou!

Velká jména designu. Zlin Design Week letos v porotě přivítá respektované osobnosti. Kdo bude hodnotit práce v soutěži Best in Design?

Michael Dolejš ze studia Najbrt, uznávaný sklář Lukáš Novák a další velká jména designu se letos stanou součástí poroty mezinárodní soutěže Best in Design. Ta probíhá v rámci festivalu Zlin Design Week, který pořádá Fakulta multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně.

Komentované výstavy s designéry Komentované výstavy s designéry
Komentované výstavy s designéry

Co konkrétně vaše práce obnáší? Sledujete světové trendy? Jezdíte na zahraniční festivaly? Jak se vám daří nacítit, co aktuálně rezonuje?

ONDŘEJ: Moje práce je hodně dynamická – od kurátorství programu přes organizaci týmu až po komunikaci s partnery. Popravdě bych si přál mnohem více času na sledování toho, co se děje ve světě designu, i na návštěvu festivalů. Bohužel vzhledem k dalším povinnostem je čas omezený. Je však potřeba si furt udržovat přehled. Snažím se rešeršovat a evaluovat si současnou situaci a také trochu předvídat, co se bude v nejbližší době řešit. Současně je to ale opět i o dialogu, kdy se bavím s ostatními designéry i zástupci médií a dalších aktérů o budoucím vývoji designérské praxe a společenských výzev.

Festival nabízí v rámci svého programu i workshopy. Letos to bude například výroba sešitů a zápisníků s Reformátem Festival nabízí v rámci svého programu i workshopy. Letos to bude například výroba sešitů a zápisníků s Reformátem
Festival nabízí v rámci svého programu i workshopy. Letos to bude například výroba sešitů a zápisníků s Reformátem

Co je podle vás opravdu letošní majstrštyk, na co jste z programu nejvíc hrdý?

ONDŘEJ: Já jsem hrdý především na různorodost formátů, které program nabízí - od výstav, přehlídek, workshopů, diskuzí až po promítání krátkých filmů. Ale co bych chtěl letos vyzdvihnout je především program ve veřejném prostoru. Letos se nám podaří umístit ucelenou hlavní výstavu do veřejného prostoru pomocí KOMA modulů, dále proběhne několik diskuzí, workshopů, ale i koncertů přímo pod širým nebem. Skvělou atmosféru bude mít také design pop-up, který letos proběhne na nově vybudované městské tržnici.

V roce 2023 zde svou Masterclass představil i Jan Černý, letošní vítěz cen Czech Grand Design V roce 2023 zde svou Masterclass představil i Jan Černý, letošní vítěz cen Czech Grand Design
V roce 2023 zde svou Masterclass představil i Jan Černý, letošní vítěz cen Czech Grand Design

Zlin Design Week

7. - 13. května 2025

Zlin Design Week je týdenní festival, kde se setkává kreativita, energie a inspirace v různých podobách designu. V průběhu celého týdne ožívá Zlín programem plným výstav, workshopů, módních přehlídek a zajímavých diskusí, které propojují talentované mladé tvůrce s profesionály a nadšenci. Je to příležitost, jak zažít design ve všech jeho rozměrech a najít si v něm to svoje – ať už jste fanoušek módy, grafického nebo třeba průmyslového designu.

Veškerý program festivalu je šikovně propojený s přehlednou mapkou lokací. Komentované prohlídky v Areálu Svit nebo Pecha Kucha ve zlínském zámku dodají aktivitám nazaměnitelnou atmosféru. 

Kvartýr byt Zlín - jídelna

Život ve stínu Bati. Mladá architektka Alena Valová si ve Zlíně zrenovovala byt, který vkusně mísí tradici s modernou

Alena Valová je architektka, která tvoří polovinu studia Kvartýr. Léta působila v Praze. Nyní se vrátila na rodnou Moravu, kde vlastními silami renovovala byt. Jak se jí to podařilo? A nese život ve městě, jehož estetiku formoval klan Baťů, i úskalí?

Rubriky:

Další z rubriky

Hodnocení vizuálních identit českých měst - Magdalena Dobruk
Číst článek
25. 06. 2025
Anna Grabherr
Doba čtení 3 min

Obstojí nová loga českých měst ve srovnání se světem? Polské studio Podpunkt nezávisle a kriticky hodnotí, jak se povedla přeměna Prahy 10 nebo Trutnova

Správy měst si v posledních letech stále více uvědomují důležitost kvalitní vizuální komunikace. Brandingem lokalit se zabývá mnoho designérských studií, byť jde o nesnadný úkol. Obstály by nové vizuální identity českých měst ve světě? Pro nestranné zhodnocení jsme oslovili polské studio Podpunkt.

Design & umění Názory & polemika Rozhovory
Památník Josefa Toufara a Jana Palacha
Číst článek
16. 06. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 3 min

Čin Jana Palacha vnímám jako varování i výzvu k odporu. Tereza Příhodová Štětinová navrhla nový památník, který uctí památku Jana Palacha a Josefa Toufara

V Praze v Legerově ulici můžeme nově na fasádě bývalého Borůvkova sanatoria najít památník Jana Palacha a Josefa Toufara. Sochařka Tereza Příhodová Štětinová v roce 2023 dostala nelehký úkol reliéf k těmto bolestivým událostem vytvořit. Jak bychom si dnes měli připomínat památku hrdinů minulosti?

Design & umění Rozhovory
Agnieszka zvítězila v soutěži Best in Design hned ve třech kategoriích
Číst článek
09. 06. 2025
Jana Brandtlová
Doba čtení 5 min

Poporodní deprese je pouze malý střípek v moři problémů. Polská designérka upozorňuje na opomíjené téma a hledá konkrétní řešení, jak ulevit porodním asistentkám

Agnieszka Bujas zvítězila v soutěži Best in Design hned ve třech kategoriích. Reagovala na polskou situaci porodních asistentek a vyvinula produkt, který by mohl změnit situaci a ulehčit práci. Lze ho zafinancovat, aby mohl do seriové výroby a jak velký výzkum mu předcházel?

Design & umění Rozhovory
Tkalcovna Kubák
Číst článek
04. 06. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 5 min

Zachraňuje mizející řemeslo. Filip Kubák je už pátou generací tkalců, nyní ale rodinná firma Tkalcovna Kubák bojuje o přežití

Kdysi prosperující textilní průmysl se dnes potýká s existenčními problémy. Podniky bojují s levným zahraničním dovozem i novými obchodními návyky. Filip Kubák je majitelem tkalcovny, která funguje už od roku 1870. Přežije i do dalšího století?

Design & umění Rozhovory
Konceptuální umělkyně Kerry Collinson
Číst článek
28. 05. 2025
Doba čtení 5 min

Britka, která boří konvence. Sklářka Kerry Collison se věnuje tradiční technice vitráže, nebojí se ale kontroverzních témat jako queer nebo sex

Kerry Collison je britská sklářka, která v mnoha ohledech boří konvence. Věnuje se klasické technice vitráže, ale cíleně do ní pašuje nadsázku a vtip. Její přístup provokuje, ale zároveň dokazuje, že nový pohled unese každá klasika.

Design & umění Rozhovory
Zaznam mizeni
Číst článek
26. 05. 2025
Doba čtení 3 min

Složité cesty mě baví víc než ty jednoduché. Výstavy designu jsou vždy dobrodružství, říká Michaela Kádnerová, kurátorka výstavy Záznam mizení v Jurkovičově vile

Objekty z výstavy Vesna 2.0 v prostoru Jurkovičovy vily v Brně vystřídalo sklo. Výstavou Záznam mizení designérka Kateřina Handlová dokumentuje vlastní cestu k vnitřnímu míru a ke svobodě. S kurátorkou Michaelou Kádnerovou jsme si povídaly o výzvách, které vystavování skla a designu obecně přináší.

Design & umění Rozhovory
PhDr. Lenka Žižková (2019)
Číst článek
23. 05. 2025
Pavlína Blahotová
Doba čtení 9 min

Určité kulturní vzorce přebít nelze, jsou v nás jako v kozách. Lenka Žižková, zásadní osobnost české designérské scény, formuje obor už téměř 50 let

Popularita, rozmanitost i mezinárodní respekt současného českého designu se nerozvinuly samy od sebe – stojí za nimi nejen dlouhodobá práce designérů, pedagogů, manažerů i výrobců, ale také marketingu a mediální podpory. Jméno Lenky Žižkové se nedalo v prostředí designu přehlédnout už v 70. letech.

Interiér & architektura Rozhovory
Aneta Honzová & Natálie Costantino v rolích kreativních ředitelek Lejaan
Číst článek
21. 05. 2025
Veronika Pařízková Anna Grabherr
Doba čtení 4 min

I užitkové textilie mohou být nositelem kultury. Dvojice Honzová & Costantino navrhly pro Lejaan autorské plédy, které navazují na českou modernistickou tradici

Nové kreativní ředitelky Aneta Honzová a Natálie Costantino značce Lejaan zapůjčují nádech mladosti a odvahy. Jaký příběh se skrývá za jejich prvním počinem na nové pozici?

Design & umění Rozhovory
Textilní umělec Adam Pisca
Číst článek
16. 05. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 5 min

Určitá rivalita tu existuje, netýká se ale začínajících designérů, říká Adam Pisca, inspirativní textilní výtvarník, který nevidí věci černobíle

Textilní tvorba bývá často spojována s ženami designérkami. Adam Pisca tak svou citlivou tvorbou tapisérií boří mýty. Opravdu se textilní tvorba vrací do popředí? Co za tím stojí a jak se obor textilu proměňuje?

Design & umění Rozhovory
Rozhovor Jennifer Koudelková
Číst článek
14. 05. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 4 min

Z dětského domova ke studiu skla. Mladá studentka Jennifer Koudelková boří předsudky a dokazuje, že i složitý osud lze překonat

Mladá studentka designu Jennifer Koudelková strávila část dětství v dětském domově. Nyní se rozhodla o své zkušenosti promluvit. Založila také sbírku na další rozvoj své kariéry. Co ji k tomu vedlo? A jak těžké je opustit předsudky a vytrvat ve své vysněné cestě?

Design & umění Rozhovory
Peřeje

AKCE A UDÁLOSTI

Moravské galerii se podařilo získat jedinečný soubor původního nábytku z Poldihausu! Nábytek z Domu hostí Poldiny hutě na Kladně podle návrhů Josefa Hoffmanna bude představen v nálezovém stavu a poukáže na Hoffmanna jako nadaného designéra.

15. června – 26. dubna 2026
Zobrazit detail →

NEWSLETTER

Nejnovější články

Chaloupku najdete na pomezí Jizerských hor a Krkonoš v malebné vesničce Příchovice u Kořenova
Číst článek
02. 07. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 5 min

VYPADÁ KRÁSNĚ, ale je i PRAKTICKÁ a ODOLNÁ. REKONSTRUKCE CHALOUPKY DVĚ SESTRY OD DENISY STRMISKOVÉ V ČASE OBSTÁLA, JAK HODNOTÍ JEJÍ FUNKČNOST MAJITELÉ?

Jak obstála rekonstrukce chaloupky Dvě sestry po letech? S majiteli Milou a Václavem Petrů jsme si připomněli příběh realizace a nakoukli pod pokličku tvorby s designérkou Denisou Strmiskovou.

Design guide
Produktový designér a pedagog Jan Čapek s šéfredaktorkou magazínu Designnews Veronikou Pařízkovou
Číst článek
30. 06. 2025
Jana Brandtlová Veronika Pařízková
Doba čtení 3 min

Kdyby mi zavolali z TONu, tu práci vezmu. Tlak je zde neustálý, designér se s tím ale musí naučit žít, říká Jan Čapek, kterého proslavila práce s plastem

„Už neprezentuji, že Čapek navrhl novou PET lahev, nebo upravil další půllitr. Tlak je ale neustálý. Je to něco s čím se musí designér naučit žít.“ Jak svoji kariéru hodnotí oceňovaný designér a pedagog Jan Čapek? Nový díl podcastu Designnews moderuje Veronika Pařízková

Podcast
Zaha Hadid vsadila budovu MMM do svahu
Číst článek
28. 06. 2025
Pavlína Blahotová
Doba čtení 2 min

Špičková architektura i umění. Přinášíme průvodce po jihotyrolském Kronplatzu, kde najdete Zahu Hadid i michelinské restaurace

Když se rozhodnete strávit dovolenou v jihotyrolském Kronplatzu, můžete si jako v nebi nejen připadat, ale budete mu doslova na dosah. Špičkové architektonické, designové, umělecké i kulinářské zážitky tu pro milovníky hor připravili lidé hluboce sklonění před dokonalostí přírody.

Design guide
Hodnocení vizuálních identit českých měst - Magdalena Dobruk
Číst článek
25. 06. 2025
Anna Grabherr
Doba čtení 3 min

Obstojí nová loga českých měst ve srovnání se světem? Polské studio Podpunkt nezávisle a kriticky hodnotí, jak se povedla přeměna Prahy 10 nebo Trutnova

Správy měst si v posledních letech stále více uvědomují důležitost kvalitní vizuální komunikace. Brandingem lokalit se zabývá mnoho designérských studií, byť jde o nesnadný úkol. Obstály by nové vizuální identity českých měst ve světě? Pro nestranné zhodnocení jsme oslovili polské studio Podpunkt.

Design & umění Názory & polemika Rozhovory
V městském parku proběhne premiérový Street Food Festival. Vedle sklářského trhu, včetně toho blešího, se mohou návštěvníci těšit na koncerty Xindla X, Adama Mišíka a beatboxera Endru
Číst článek
23. 06. 2025
Redakce
Doba čtení 2 min

Nový Bor rozzáří sklo, chutě i hudba. Sklářské slavnosti 2025 nabízí možnost poznat, jak fungují stará řemesla

V živoucí centrum sklářského umění, tvořivosti a zábavy se Nový Bor promění od 26. do 28. června. Tradiční Sklářské slavnosti letos přinesou nejen oblíbené ukázky řemesla pod širým nebem i v otevřených sklárnách a koncerty, ale také atraktivní novinky, které osloví malé i velké návštěvníky.

Nezařazené
Klíčovým materiálem objektu se stal papír
Číst článek
23. 06. 2025
Veronika Pařízková Jana Brandtlová
Doba čtení 4 min

Byla to výzva. Vyzkoušeli jsme desítky variant. Trojice Ondřej Báchor, Matěj Činčera a Jan Novák navrhla novou podobu Ústavy ČR, která úspěšně propojuje tradici a nové technologie

Kancelář Poslanecké sněmovny vyhlásila soutěž na novou podobu Ústavy ČR. Zvítězila srozumitelná a citlivá forma s důstojným a moderním zpracováním. Čekají naše národní tiskoviny světlé zítřky a dočkají se upgradu? Na otázky nám za tvůrce odpověděl Ondřej Báchor.

Design & umění
Plochá přístavba na dlouhém pozemku zvětšila obytný prostor chalupy a propojila stavbu s moderním bazénem
Číst článek
20. 06. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 3 min

Šarmantní mix Francie a Česka. Chalupa Čížovka v Českém ráji láká na sepětí s přírodou i citlivé prolnutí starého s novým

Původně to mělo být klidné útočiště pro rodinu. Časem se ale Bára a Petr Šmídovi rozhodli, že takto krásné místo zpřístupní i ostatním. Chalupa Čížovka si návštěvu zaslouží, nejen kvůli malebnému okolí, ale především díky sofistikované atmosféře, která mísí francouzský šarm s českou pohostinností.

Interiér & architektura Design guide
„Injenny je aplikační pero navržené pro ženy podstupující hormonální léčbu při procesu umělého oplodnění (IVF). Projekt reaguje na časté obavy a stres spojený s každodenním podáváním injekcí, což je nezbytnou součástí léčby.“
Číst článek
18. 06. 2025
Jana Brandtlová
Doba čtení 4 min

Už žádný zbytečný design! Studenti ČVUT navrhli pero na IVF, teploměr nebo dronovou ambulanci. Jak fungují nápady, které mají potenciál zlepšit náš život?

Žádné vázy, ale teploměr, pero na IVF nebo dronová ambulance! Studenti Ústavu designu ČVUT navrhli pomůcky, které mají potenciál pozitivně ovlivnit zdravotnický průmysl. Podařilo se je testovat pro reálné použití? Cítili větší zodpovědnost? Zeptali jsme se vybraných studentů!

Design & umění
Památník Josefa Toufara a Jana Palacha
Číst článek
16. 06. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 3 min

Čin Jana Palacha vnímám jako varování i výzvu k odporu. Tereza Příhodová Štětinová navrhla nový památník, který uctí památku Jana Palacha a Josefa Toufara

V Praze v Legerově ulici můžeme nově na fasádě bývalého Borůvkova sanatoria najít památník Jana Palacha a Josefa Toufara. Sochařka Tereza Příhodová Štětinová v roce 2023 dostala nelehký úkol reliéf k těmto bolestivým událostem vytvořit. Jak bychom si dnes měli připomínat památku hrdinů minulosti?

Design & umění Rozhovory
Mobiliář s přidanou hodnotou
Číst článek
13. 06. 2025
Redakce
Doba čtení 4 min

Nekonečno možností pro pobyt venku. Značka Egoé kultivuje veřejný prostor multifunkčními prvky, které simulují školní učebny i místa na piknik

Firma Egoé od roku 2006 kultivuje veřejný prostor. Nyní se rozhodla jeho potenciál rozšířit na maximum. Jak si pobyt venku užít, zastavit se a rozjímat, aniž bychom ho chápali jako pouhý spojovník mezi dvěma místy?

Design & umění