PŘEDPLATNÉ ČASOPISU
Nové proměny bydlení ↗
Kvartýr byt Zlín - jídelna

Život ve stínu Bati. Mladá architektka Alena Valová si ve Zlíně zrenovovala byt, který vkusně mísí tradici s modernou

Alena Valová je architektka, která tvoří polovinu studia Kvartýr. Léta působila v Praze. Nyní se vrátila na rodnou Moravu, kde vlastními silami renovovala byt. Jak se jí to podařilo? A nese život ve městě, jehož estetiku formoval klan Baťů, i úskalí?

Svůj nový byt ve Zlíně sis rekonstruovala sama. Co tě k tomu vedlo? Neměla jsi důvěru v kolegy, nebo tvoje představa byla tak jasná, že by ji nikdo jiný nenaplnil?

ALENA: V kolegy důvěru určitě mám. Chtěla jsem si ale dokázat, že tuto schizofrenní hru na architekta a klienta zvládnu. Za pomoci schopných členů mé rodiny jsem si mohla osahat i samotnou realizaci, což byla další nemalá přidaná hodnota.

Se svým kolegou máš studio Kvartýr, které už funguje víc než pět let... Ty jsi ale ve Zlíně a on v Praze. Jaké to má výhody a nevýhody?

ALENA: Myslím, že je to už více než šest let. Výhodu vidím v tom, že jako studio získáváme větší pole působnosti a můžeme se více věnovat i klientům na Moravě. Nevýhodou pak je logicky vzdálenost. I když jsme stále v kontaktu, osobním konzultacím se nic nevyrovná. Na druhou stranu, on-line komunikace nás nutí využít vymezený čas na maximum a často to naši práci zefektivní.

Kvartýr byt Zlín - kuchyně Kvartýr byt Zlín - kuchyně
Kvartýr byt Zlín - kuchyně

Je pro mladého architekta volba života v menším městě spíš pragmatická (zajímaví klienti, méně konkurence), nebo nezbytná (nižší životní náklady)?

ALENA: Nemůžu to úplně generalizovat, ale osobně jsem se k zajímavějším zakázkám dostala v Praze. V hlavním městě je sice velká konkurence, je však úměrná pracovním příležitostem. Z mého pohledu je přiměřená konkurence v pořádku, protože přináší daným věcem kvalitu. To jde ruku v ruce s možností většího výběru dodavatelů, kterých je ve větším městě přirozeně více. Ekonomická stránka malého města je určitě předností.

Kvartýr byt Zlín - jídelna Kvartýr byt Zlín - jídelna
Kvartýr byt Zlín - jídelna

Bylo pro tebe rozhodování těžké? Setkalo se s pochopením u tvých známých a kolegů z Prahy?

ALENA: Ke změně mě přivedla životní situace. Když jsem před čtyřmi lety procházela nelehkým obdobím, naskytla se mi příležitost vycestovat na rok a půl na Nový Zéland. Velký vliv tohoto pobytu a stylu života mě po návratu zavedl zpět na rodnou Moravu. Prahu ale stále ráda navštěvuji kvůli práci i přátelům. Od svého kolegy jsem dostala velkou podporu, i když to pro něho asi nebylo úplně jednoduché.

Velká okna vpouštějí světlo do celého bytu. To je ta správná kombinace! Velká okna vpouštějí světlo do celého bytu. To je ta správná kombinace!
Velká okna vpouštějí světlo do celého bytu. To je ta správná kombinace!

Kvartýr patří spíš mezi menší ateliéry. Jak bys zhodnotila vaši dosavadní zkušenost? Co tě mile překvapuje, a co je naopak největší stres?

ALENA: Mile mě potěší každá kladná odezva klientů na naše realizace i po delší době jejich užívání. V těchto momentech si říkám, že má moje práce smysl. Největší stres je pro mě time management a určování si priorit, což není úplně moje silná stránka. Být na volné noze zabírá hodně času a spoustu hodin neplacené práce. To se bohužel někdy odráží v osobním životě.

Kdo patří mezi vaše klienty?

ALENA: Často nás oslovují lidé na doporučení nebo na základě referencí a článků, které někde viděli nebo četli. Jde jak o soukromé osoby, tak i o společnosti. Převážně se zaměřujeme na obytné a občanské budovy. Někdy máme možnost podílet se rovněž na městských zakázkách. Příkladem je návrh smuteční síně ve Veselí nad Moravou nebo studie lezecké stěny pro zlínský klub horských sportů. Část klientů tvoří také rodina, známí a známí známých.

Během covidu se obecně lidi hodně soustředili na podobu svých domů a bytů. Cítili jste, že jsou to pro vás zlaté časy? A jak se projevila nynější inflace a obecně světová krize? Dopadá na vás v konkrétních věcech?

ALENA: Zlatými časy bych to asi nenazvala, ale zakázky zaměřené na interiéry bytů určitě převládaly nad ostatními. Současná situace je určitě náročná a přináší do našich realizací řadu kompromisů. Výjimkou není ani přehodnocování některých realizací klientem. Častěji se také setkáváme s fázováním realizací na etapy.

Když se vrátíme k tvému novému bytu ve Zlíně, je patrné, že jsi toužila po prostorném, světlém bytě, kde zdatně mixuješ moderní prvky se staršími doplňky. Zavazoval tě k tomu duch funkcionalistického Zlína? Myslíš, že bydlení třeba v Gočárově a Kotěrově Hradci Králové by i tvůj byt esteticky pozměnilo?

ALENA: Ano i ne. Funkcionalismus a minimalismus jsou směry, které jsou blízké mému uvažování a postoji v životě. Určitě bych reagovala na nejbližší kontext a aktuální situaci. V případě návrhu interiéru v baťovském domku nebo v bytě v činžovním domě by vypadal interiér zase jinak. Přestože by se také jednalo o prostory v rámci Zlína. Základní principy – světlé barvy, otevřený prostor a kombinace starých věcí s novými – bych ale uplatnila nejspíš i jinde. Na finální podobu interiéru by měla vliv spousta dalších aspektů, jako je stáří budovy, stávající materiály, celková dispozice bytu atd.

Z jaké části bytu máš největší radost?

ALENA: Asi ze zelené lité podlahy. (Přestože jsem si vždycky přála parkety. :-)) Materiál se skvěle udržuje a díky absenci členění podlaha podtrhuje otevřenou dispozici bytu. A ta zelená je prostě boží. :-)

Je ten byt tvůj splněný sen?

ALENA: Je to určitě jeden ze snů, který jsem si chtěla splnit. Jsem vděčná za tuto zkušenost i za to, že můžu žít v prostoru, který je podle mých představ.

Alena v bytě ctila zásady minimalismu a funkcionalismu Alena v bytě ctila zásady minimalismu a funkcionalismu
Alena v bytě ctila zásady minimalismu a funkcionalismu
Rubriky:

Další z rubriky

Designérka Markéta Daňková v nadčasovém bytě
Číst článek
20. 07. 2024
Pavlína Blahotová
Doba čtení 8 min

Bydlet jako v budoucnosti: Chytrá zařízení v kombinaci s dubovým nadčasovým nábytkem a udržitelnými materiály

Aktivní sportovec Lukáš hledal pro svou budoucí rodinu bydlení na dosah centra i přírody. Ocenil blízkost cyklostezky, sportovních hřišť i nabíječky na elektromobil. Se zařízením útulného bytu mu pomohla Markéta Daňková.

Interiér & architektura Design & umění
Tiarchitekti PRINT 01 edit
Číst článek
03. 07. 2024
Michaela Irová
Doba čtení 2 min

Harmonie a důraz na detail. Studio ti architekti mají na svědomí úchvatné interiéry hotelu i bar ve Stavovském divadle

Studio ti architekti má ve svém portfoliu pestrou škálu realizací. Od boutiqového hotelu přes příběhy hledání hodnot a lásky k rekonstrukcím, interiéry plné něžnějších i odvážnějších barev až po blyštivé bary Stavovského divadla. Spojuje je důvěra v poctivé materiály, zájem o řemeslo a harmonie.

Interiér & architektura
Pkučera
Číst článek
28. 06. 2024
Sabina Ježková
Doba čtení 6 min

Budoucnost je v dobrých rukou. Představujeme 5 architektonických studií, která pracují s respektem i empatií

Česká architektura je v dobrých rukou! Představujeme vám pět architektonických ateliérů, které při návrzích uplatňují originální přístup, pravidelně se zapojují do architektonických soutěží a nebojí se spolupráce s veřejností.

Interiér & architektura
Jimramov vnitroblok 4
Číst článek
26. 06. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 3 min

Lokální zázrak na Vysočině. Manželé Štukhejlovi přeměnili zemědělskou usedlost na kouzelný penzion Just Jimramov

Nadšení, elán a taky velká míra tvrdošíjnosti. Bez toho se neobejde nikdo, kdo chce vybudovat místo, které bude na malém městě lákat na současnou architekturu. Manželům Štukhejlovým nechybí nic ze zmíněného. I proto je penzion Just Jimramov, který společně vybudovali, malý lokální zázrak.

Interiér & architektura
Masná 130 byt plný designu
Číst článek
29. 05. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 2 min

Variace na dokonalost. Manželé zachránili historický dům v Českém Krumlově a vybudovali z něj architektonický skvost

Český Krumlov patří mezi vyhledávané turistické cíle už desítky let. Nese to s sebou výhody i nevýhody. Stejně vás ale pohltí, nehledě na davy turistů. Možná i proto, že zde stále podniká řada osvícených lidí, kteří této jihočeské perle vracejí vkus.

Interiér & architektura
Architekti z hurá studia mají zkušenosti z rekonstrukcí malých bytů
Číst článek
24. 05. 2024
Kateřina Tobišková
Doba čtení 3 min

Celý byt velký jako obývací pokoj? I malé bydlení může mít své kouzlo, dokazují architekti z hurá studia

Uvažujete o vlastnickém bydlení, ale děsí vás přesun do menších prostor? O zařizování výrazně menšího bydlení jsme mluvili s architekty Alexandrou a Jakubem Hoffmannovými (hurá studio) a jejich klientkou Jolanou Hršelovou z projektu 37,5 m2.

Interiér & architektura
Bydlet jako... japandi, designér Petr Šlejmar
Číst článek
09. 05. 2024
Pavlína Blahotová
Doba čtení 10 min

Bydlet jako japandi: nová koupelna kombinuje japonský minimalismus se skandinávským smyslem pro estetiku

Když se designér Petr Šlejmar dozvěděl, že Jindřicha baví vikingská mytologie a jeho žena obdivuje japonský minimalismus, bylo hned jasné, kde se to potkává – ve stylu japandi!

Interiér & architektura Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
NPB0824 cover

SOUTĚŽNÍ PŘÍSPĚVEK

BANER0624 vyrocni soutez Chci soutěžit →

AKCE A UDÁLOSTI

KEEP IN TOUCH s Mezinárodním porcelánovým sympóziem! Třítýdenní rezidence pro umělce a designéry ze všech koutů světa nabídne i Workshop Weekend pro širokou veřejnost

Weekend Workshop se uskuteční 26. – 28. července 2024
Zobrazit detail →

NEWSLETTER

Nejnovější články

Prvním hostem našeho podcastu byla designérka a multidisciplinární umělkyně Eliška Monsportová
Číst článek
26. 07. 2024
Veronika Pařízková
Jana Brandtlová
Doba čtení 3 min

Šla udělat instalace Lasvitu v Miláně lépe? Jsou ženy citlivější designérky? Ptáme se Elišky Monsportové, která patří mezi největší talenty své generace

„Nemám pocit, že bych měla něco dokazovat,“ říká v podcastu designérka Eliška Monsportová, která se už v mladém věku stala vyhledávanou sklářkou. Jaké má zkušenosti s lokálními firmami? Jsou ženy sklářky empatičtější? Poslechněte si první díl Designnews podcastu, který řeší věci do hloubky.

Podcast
Minka Podhajska a její hračky. Zdroj: UPM
Číst článek
24. 07. 2024
Kateřina Hubertová
Doba čtení 3 min

Hračky, které si podmanily celý svět. Před sto lety vznikaly působivé dřevěné figurky výtvarnice Minky Podhajské

Jednoduché barevné stylizované dřevěné hračky zapsaly do myslí několika generací designérku Minku Podhajskou. Při jejich tvorbě dbala na estetickou úroveň, ale také na didaktické působení, vytvářela i různé stavebnice a hry.

Design & umění
K příležitosti oslav výročí ikonického modelu Porsche 356 No. 1 firma v rámci advertorialu Vogue #MyLifeWithPorsche oslovila mimo jiné šperkařku Janju Prokić
Číst článek
22. 07. 2024
Tereza Urban
Doba čtení 3 min

Design ve spárech reklamy. Proč přibývá českých tvůrců, kteří se nechávají platit za komerční propagace?

Pokud zabrousíte na nějaký z instagramových účtů českých designérů, možná na vás kromě fotek jejich práce vyskočí i spolupráce s mezinárodními značkami. Jejich výrobkům propůjčí kredibilitu a dělají z nich designové chuťovky. Mají však mantinely, za které by v rámci reklamních spoluprací nešli?

Názory & polemika
Designérka Markéta Daňková v nadčasovém bytě
Číst článek
20. 07. 2024
Pavlína Blahotová
Doba čtení 8 min

Bydlet jako v budoucnosti: Chytrá zařízení v kombinaci s dubovým nadčasovým nábytkem a udržitelnými materiály

Aktivní sportovec Lukáš hledal pro svou budoucí rodinu bydlení na dosah centra i přírody. Ocenil blízkost cyklostezky, sportovních hřišť i nabíječky na elektromobil. Se zařízením útulného bytu mu pomohla Markéta Daňková.

Interiér & architektura Design & umění
Opava koupaliste
Číst článek
19. 07. 2024
Sabina Ježková
Doba čtení 8 min

Chladivé oázy. Kde najdete netradiční koupání ve stínu působivé architektury?

Léto je v plném proudu, horko nemá slitování, a když už ani zmrzlina nezchladí, je čas se přemístit k vodě. Ideálně na takové místo, kde bude nejen čistá voda, ale i zajímavé okolí, které nabízí esteticky působivou architekturu a příjemné prostředí. My naštěstí víme, kam se za těmito místy vydat.

Design guide
Hilda kolektiv, zleva: Patricie Weinrichová, Bára Šaroun Šemberová a Adina Chmelová
Číst článek
17. 07. 2024
Nikol Galé
Doba čtení 4 min

Málokdo si uvědomuje, kolik práce je za výrobou jednoho keramického hrnečku, říkají zakladatelky Hilda kolektiv

Hilda kolektiv přejal své jméno od myslitelky a mystičky Hildegardy z Bingenu – světice, jež se už ve středověku projevovala jako ryze renesanční osobnost. Uskupení tvoří Patricie Weinrichová, Adina Chmelová a Bára Šaroun Šemberová. Esence jejich činností tkví v propojování volného a užitého umění.

Rozhovory
Muzeum barokních soch
Číst článek
15. 07. 2024
Jana Brandtlová
Doba čtení 4 min

Láká nejen na loutky. Město Chrudim stojí na okraji zájmu turistů, architektonicky zajímavá místa má ale také

Chrudim na vzestupu. Přestože památek v ní najdeme několik, moderní architektury je poskrovnu. Architekti a designéři, Chrudim vás potřebuje! Vybíráme místa, která stojí za to v druhém největším městě Pardubického kraje (i v jeho okolí) navštívit.

Design guide
FOX Gallery v budově GMU v Hradci Králové
Číst článek
12. 07. 2024
Nikol Galé
Doba čtení 5 min

Chtěla přinést design do Hradce Králové. Je těžké ty projekty udržet, pokud nemáte státní podporu, říká majitelka FOX Gallery

Byli mezi prvními, kdo se v Čechách začali věnovat prodeji kvalitního užitného designu a současného umění. Jana Opatrná se svým týmem vede od roku 2013 design shop FOX Gallery v centru Prahy, v roce 2017 pak otevřela druhou pobočku sídlící v Galerii moderního umění v Hradci Králové.

Rozhovory
Trofeje vyráběné technikou foukání sklářským kolíkem
Číst článek
10. 07. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 4 min

Sklo je pro mě jako led, říká Yulin Huang, která navrhla trofej pro české olympioniky

Čeští olympionici, kteří v Paříži získají letos medaili, si odvezou domů ještě jedno ocenění. Skleněnou trofej, kterou navrhla designérka Yulin Huang z novoborského Lasvitu. Zeptali jsme se ji nejen na proces navrhování, ale i na to, jak výslednou podobu ovlivnil její původ.

Design & umění Rozhovory
Veronika Pařízková, šéfredaktorka magazínu Designnews
Číst článek
08. 07. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 2 min

Design Mirror. Milán bez potlesku. Je formát podobných velkolepých přehlídek smysluplný?

„Vidět Neapol a zemřít.“ Klasické rčení by se v prostředí designu mohlo směle přejmenovat na „Vidět Milán a zemřít“. Dubnové Salone del Mobile je totiž bez nadsázky opravdu nejdůležitější světovou událostí pro designéry a celý byznys, který se kolem nich točí. Není ale na čase změnit optiku?

Názory & polemika