Když jsme žádali o rozhovor k aktuální politické situaci Maroše Schmidta, slovenského designéra s řadou cenných pracovních zkušeností ze zahraničí, který nyní vede Slovenské centrum dizajnu, potřeboval si vzít čas na rozmyšlenou. Už jen tento fakt, kdy musíte zvažovat, co vám může pracovně zlomit vaz, je znepokojivý. Maroš Schmidt ale dlouho neváhal a na všechny naše otázky odpověděl otevřeně a upřímně. I s vědomím toho, že mu podobná upřímnost může zničit kariéru.
Slovensko se nyní dostalo do temných časů, které v mnohem připomínají předrevoluční situaci v celém východním bloku. Jak Maroš Schmidt připomíná, design nebyl nikdy na Slovensku prioritou č. 1. Ani prioritou č. 2 nebo č. 50. V zásadě se mu ale dařilo svobodně vyrůst v etablovaný, suverénní obor, který vystudovala řada velkých talentů. Stačí vzpomenout Josefa Kabaňe, designéra, který působil na těch nejvyšších pozicích v koncernu BMW, Škoda Auto nebo Audi. Velmi těžko bychom podobnou „succes story“ našli v Česku. Designéři ale dlouhodobě Slovensko opouštěli. V minulosti hlavně kvůli nedostatku pracovních příležitostí, horšímu finančnímu ocenění a dnes i kvůli strachu, co současná vláda udělá s demokratickým ukotvením země. I proto je právě v České republice tolik designérských talentů, které mají ale místo narození na východ od Beskyd.
Maroš Schmidt podobný exodus odmítá a neschvaluje. A otevírá tak složitý etický problém, který dost možná budeme muset řešit někdy i my. Odejít ze země, která vám neposkytuje důstojné podmínky pro život a pro práci, nebo zůstat a dělat vše pro to, aby se stav věci proměnil k lepšímu? Dilema, kterému byli vystaveni i naši rodiče a prarodiče v Československu, je nyní pro naše sousedy víc než aktuální. Je dobré si to občas uvědomit. I se všemi privilegii, které se nám nyní díky otevřené demokracii dostává. Občas se totiž zdá, že strach říkat nahlas svůj názor, otevřeně pojmenovat stav věcí a nebát se vystoupit z davu s relevantní kritikou, je blízký i nám. Když se ale začneme bát už teď, co s námi bude, až i tady vyhraje druhý Fico?