PŘEDPLAŤTE SI NÁŠ ČASOPIS ↗
Logo Varšavy studia Podpunkt - Magdalena Dobruk

Výběr nové vizuální identity města je velice citlivou záležitostí. Designéři i města se ocitají pod drobnohledem veřejnosti

Města se musí rozhodnout, jak s výzvou rebrandingu nejlépe naložit, aby vyhověla co nejvíce stranám. Jak se výběrová řízení řeší u našich sousedů? Magdalena Dobruk, členka studia Podpunkt, stojícího mimo jiné za úspěšným rebrandingem města Varšava analyzuje situaci v Polsku.

Existuje nějaký výrazný trend nebo vizuální styl, který se v současné době v logu polských měst opakuje?

MAGDALENA: Výrazným trendem je, že města uvažují o změně svých log a vizuální identity. Roste potřeba budovat image města pomocí moderních nástrojů - jedním z motivů těchto změn je bezpochyby nástup digitálních médií a online komunikace. Je však obtížné poukázat na jeden vizuální trend.

Města k tomu přistupují různými způsoby - někdy vytvářejí loga vycházející z erbů, jindy vytvářejí tzv. propagační loga, která s erbem vizuálně nijak nesouvisejí (naopak je často vidět, že s heraldickými symboly příliš neladí), a často vytvářejí četná propagační loga k výročím města. Setkáváme se s různými řešeními a také pozorujeme, že výsledkem jsou jen zřídka vizuálně silné a výrazné návrhy. I to je jakýsi trend - spousta nepovedených návrhů.

Kdo nejčastěji zadává městská loga? Jsou to přímo městské úřady, nebo existují specializované instituce, které takové soutěže pořádají? 

MAGDALENA: Práci na městském logu zadávají městské úřady. Neexistuje žádná instituce, která by se specializovala na pořádání soutěží na městská loga. Podle mého názoru není formát soutěže na identitu města obecně dobrý nápad, ať už ji pořádá kdokoli.

Nová vizuální identita města Varšava Nová vizuální identita města Varšava
Nová vizuální identita města Varšava

Jak časté jsou veřejné soutěže na městská loga? Je běžnější pracovat na přímých zakázkách?

MAGDALENA: Nemám konkrétní informace o tom, jak často, ale určitě se čas od času - několikrát do roka - objeví v médiích zpráva o novém logu města nebo obce (spíše té druhé). Soutěže jsou jistě oblíbenou formou výběru návrhů, i když naštěstí ne jedinou, a tento přístup je častější v menších městech. Pokud analyzujeme největší polská města, vypadá situace následovně:

  • Varšava, 2022 - návrh loga a systému značení pro městské části - o tom vím nejvíc, protože to měl na starosti náš tým (Podpunkt). Město provedlo průzkum a vybralo několik studií, která představila své nabídky, a byla vybrána naše nabídka. Město hodnotilo naše zkušenosti, proces, ocenění za design a zkušenosti s budováním komplexních systémů vizuální identity, a to i pro veřejné subjekty.
  • Krakov, 2017 - město používá erb a propagační logo, jehož tvůrce byl vybrán v řízení připraveném městem - město vedlo konzultace s designérským průmyslem, vypsalo výběrové řízení a vybralo jeden tým, který byl zodpovědný za celý proces rebrandingu.
  • Lodž - město používá erb a propagační logo navržené v roce 2011. Logo bylo vybráno formou soutěže.
  • Poznaň - město používá erb a propagační logo z roku 2009, i když se v roce 2024 pokusilo propagační logo změnit. V roce 2024 město zveřejnilo návrh nové komunikační strategie a loga města, jehož autor byl vybrán v nějakém městském řízení. Nešlo o soutěž, ale informace o přesném postupu jsem nenašla. Projekt byl bohužel velmi špatně přijat veřejností i médii. Město od jeho realizace ustoupilo a vrátilo se k používání předchozího propagačního loga.

Samostatnou kategorii tvoří střední a malá města. Zde často slýcháme o soutěžích - často formou open callu na návrhy směrem k široké veřejnosti. Jedná se o soutěže na loga měst, ale velmi často také na loga výročí. Nedávným příkladem jsou Myślenice, které vyhlásily soutěž na změnu svého loga. Proti konečnému vítězi se však ozvaly protesty, logo bylo bojkotováno a tak nakonec ani nebylo realizováno. Vyskytlo se několik situací, kdy města musela od změny loga ustoupit kvůli kritice ze strany veřejnosti a médií. Patří sem již zmíněná Poznaň (bez soutěže), Myślenice 2024 (soutěž), stejně jako Suwałki 2024 (soutěž) a Lesko 2019 (soutěž).

Praktická aplikace nové vizuální identity města Varšavy Praktická aplikace nové vizuální identity města Varšavy
Praktická aplikace nové vizuální identity města Varšavy

Jaký je váš názor na kvalitu soutěží grafického designu ve veřejném sektoru v Polsku - mají smysluplné podmínky a odpovídající odměny?

MAGDALENA: Nevím o všech soutěžích, které se v Polsku konají. Ale ty, do kterých jsme zváni, nenabízejí odměnu, která by byla adekvátní množství práce, kterou musí studio vynaložit, aby práci odvedlo dobře. Často mě překvapuje, že přestože soutěže nemají rozpočet na odměny pro účastníky, zvou mnoho designérských týmů a designérů. Jak jsem již zmínila - podle mého názoru není soutěž dobrým nápadem pro vytváření vizuální identity města. Není to soutěž na plakát, leták na akci nebo obálku knihy. Město potřebuje systém, funkční nástroje šité na míru jeho potřebám a designéra, který dokáže řídit proces změn a spolupracovat přímo se zástupci města.

Náš tým (Podpunkt) nepracuje s předdefinovanými zadáními - i když nějaké dostaneme, vytvoříme si vlastní dokument s pokyny pro projekt, který odpovídá potřebám našeho procesu navrhování. To nám umožňuje klást správné otázky a získávat odpovědi, spolupracovat s obyvateli, úředníky a přímo s městskými orgány. Nezbytným prvkem je proces, který nám umožňuje komunikovat změnu v rámci instituce a připravit na ni zaměstnance města - jsou důležitou součástí změny identity a měli by mít možnost se na ní podílet. Nejde o konečný výběr designu, ale o pochopení potřeby změny a jejího směřování. Jsme také zastánci toho, aby za komunikační strategii i návrh systému identit odpovídal jeden tým.

DESIGN NA PRANÝŘI

Jak veřejnost vnímá investice do nových log a vizuální identity měst? Jsou společensky podporovány, nebo spíše kritizovány?

MAGDALENA: Změny městských log, projekty vizuální identity měst nebo veřejných institucí přitahují pozornost veřejnosti a jsou často široce diskutovány v médiích. Nejčastějším komentářem je samozřejmě - „moje dítě by tohle zvládlo za 10 minut“ nebo „já bych to udělal za 100 zł“. Společnost nerozumí procesu, který za těmito projekty stojí, ani přínosům dobře provedeného brandingu.

Těžko očekávat, že si společnost tento proces a jeho výsledky uvědomí. To, co v procesech změny loga a vizuální identity měst téměř vždy chybí, je promyšlená komunikace této změny. Pokud by tyto projekty doprovázela dobře připravená sdělení, která by odpovídala na pochybnosti veřejnosti, bylo by jistě snazší získat pochopení (i když úplného pochopení se nikdy nedočkáme).

Nové logo města Rybnik - Studio Otwarte Nové logo města Rybnik - Studio Otwarte
Nové logo města Rybnik - Studio Otwarte

Existuje nějaké město nebo konkrétní projekt, který považujete za úspěšný příklad městské identity v Polsku?

MAGDALENA: Trochu neskromně, ale myslím, že naše studio (Podpunkt) se může pochlubit úspěšným procesem změny loga a značek hlavního města Polska - Varšavy. Je to vidět v praxi a jsme velmi hrdí na to, že právě toto je logo Varšavy - není to minimalistická ikona, která sleduje trendy, ale příběh našeho města. Díky našemu postupu jsme dosáhli toho nejdůležitějšího - podařilo se nám přesvědčit všechny městské části, podniky a městské celky, aby přijaly jednotné logo. Z nesourodého systému městských log jsme vybudovali přehledný a společensky bezpečný (díky čitelnosti) systém městských log.

Domníváme se, že řešení použité ve Varšavě - zbavit se propagačního loga, updatovat erb a používat tento jediný, silný a moderní symbol ve všech komunikačních aktivitách města - funguje velmi dobře. Překreslená mořská panna je čistá a moderní, ale také sympatická (dali jsme jí rysy jedné z nejslavnějších Varšavanek, Marie Curie-Skłodowské, a to bylo veřejností velmi vřele přijato). Co nám chybělo, byl plně rozvinutý systém vizuální identity loga - pro účely testování loga byly vytvořeny pouze jeho základy. Mezi menšími městy vyniká Rybnik - nevím, jak vypadá jeho realizace v praxi, ale rozhodně je to dobrý návrh. Odráží také ducha města a jeho historii. 

Poznámka na závěr - při psaní tohoto textu jsem obvolala několik měst, abych se zeptala na jejich zkušenosti. Je vidět, že téma změny loga a identity města je pro úředníky velmi stresující.


Podpunkt

Studio Podpunkt je oceňovaným grafickým studiem sídlícím v historické části hlavního města Polska. Před dvěma lety studio sklidilo úspěch za jejich návrh nové vizuální identity pro Varšavu, stejně tak jako nyní za návrh pro Národní muzeum v Krakově. Kromě brandingu státních institucí, měst a komerčních značek se studio zabývá také digitálním designem – prostřednictvím své sesterské agentury Superskrypt vytváří uživatelsky přívětivé weby a e‑shopy, interaktivní instalace, animace a infografiky. Práci studia můžete sledovat na jejich instagramovém nebo LinkedIn profilu.

Rubriky:
Štítky:

Další z rubriky

Diplomanti napříč obory a univerzitami se nám svěřili, jak vidí svojí budoucnost coby designeři
Číst článek
07. 07. 2025
Jana Brandtlová Veronika Pařízková
Doba čtení 9 min

Obav mám celou řadu, přesto zůstávám ambiciózní. Čerství diplomanti se svěřují, co pro ně na začátku kariéry představuje největší stres

Obhájili diplomové práce a už tvrdě pracují na své kariéře. Jak vidí svou profesní budoucnost diplomanti, které formovalo odlišné univerzitní prostředí? Jsou dostatečně připraveni na střet s realitou? Co je nejvíc trápí? Ptáme se nejmladší generace designérů a architektů na jejich obavy.

Design & umění Názory & polemika
Light Works nová kolekce
Číst článek
04. 07. 2025
Redakce
Doba čtení 3 min

Kvalitní řešení osvětlení má sílu proměnit naše vnímání prostoru. Light Works se starají o to, aby české projekty měly přístup k tomu nejlepšímu ze světa

Firma Light Works ve svém pražském showroomu nabízí svým klientům exkluzivní servis při výběru svítidel pro soukromé i komerční projekty. Mezi jejich nejexponovanější realizace patří rekonstrukce osvětlení Katedrála sv. Víta. Nyní rozšiřuje svůj sortiment o tři kolekce značky 10 Heures 10.

Design & umění
Hodnocení vizuálních identit českých měst - Magdalena Dobruk
Číst článek
25. 06. 2025
Anna Grabherr
Doba čtení 3 min

Obstojí nová loga českých měst ve srovnání se světem? Polské studio Podpunkt nezávisle a kriticky hodnotí, jak se povedla přeměna Prahy 10 nebo Trutnova

Správy měst si v posledních letech stále více uvědomují důležitost kvalitní vizuální komunikace. Brandingem lokalit se zabývá mnoho designérských studií, byť jde o nesnadný úkol. Obstály by nové vizuální identity českých měst ve světě? Pro nestranné zhodnocení jsme oslovili polské studio Podpunkt.

Design & umění Názory & polemika Rozhovory
Klíčovým materiálem objektu se stal papír
Číst článek
23. 06. 2025
Veronika Pařízková Jana Brandtlová
Doba čtení 4 min

Byla to výzva. Vyzkoušeli jsme desítky variant. Trojice Ondřej Báchor, Matěj Činčera a Jan Novák navrhla novou podobu Ústavy ČR, která úspěšně propojuje tradici a nové technologie

Kancelář Poslanecké sněmovny vyhlásila soutěž na novou podobu Ústavy ČR. Zvítězila srozumitelná a citlivá forma s důstojným a moderním zpracováním. Čekají naše národní tiskoviny světlé zítřky a dočkají se upgradu? Na otázky nám za tvůrce odpověděl Ondřej Báchor.

Design & umění
„Injenny je aplikační pero navržené pro ženy podstupující hormonální léčbu při procesu umělého oplodnění (IVF). Projekt reaguje na časté obavy a stres spojený s každodenním podáváním injekcí, což je nezbytnou součástí léčby.“
Číst článek
18. 06. 2025
Jana Brandtlová
Doba čtení 4 min

Už žádný zbytečný design! Studenti ČVUT navrhli pero na IVF, teploměr nebo dronovou ambulanci. Jak fungují nápady, které mají potenciál zlepšit náš život?

Žádné vázy, ale teploměr, pero na IVF nebo dronová ambulance! Studenti Ústavu designu ČVUT navrhli pomůcky, které mají potenciál pozitivně ovlivnit zdravotnický průmysl. Podařilo se je testovat pro reálné použití? Cítili větší zodpovědnost? Zeptali jsme se vybraných studentů!

Design & umění
Památník Josefa Toufara a Jana Palacha
Číst článek
16. 06. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 3 min

Čin Jana Palacha vnímám jako varování i výzvu k odporu. Tereza Příhodová Štětinová navrhla nový památník, který uctí památku Jana Palacha a Josefa Toufara

V Praze v Legerově ulici můžeme nově na fasádě bývalého Borůvkova sanatoria najít památník Jana Palacha a Josefa Toufara. Sochařka Tereza Příhodová Štětinová v roce 2023 dostala nelehký úkol reliéf k těmto bolestivým událostem vytvořit. Jak bychom si dnes měli připomínat památku hrdinů minulosti?

Design & umění Rozhovory
Mobiliář s přidanou hodnotou
Číst článek
13. 06. 2025
Redakce
Doba čtení 4 min

Nekonečno možností pro pobyt venku. Značka Egoé kultivuje veřejný prostor multifunkčními prvky, které simulují školní učebny i místa na piknik

Firma Egoé od roku 2006 kultivuje veřejný prostor. Nyní se rozhodla jeho potenciál rozšířit na maximum. Jak si pobyt venku užít, zastavit se a rozjímat, aniž bychom ho chápali jako pouhý spojovník mezi dvěma místy?

Design & umění
Ložnice v Bytě sběratele
Číst článek
11. 06. 2025
Kateřina Hubertová
Doba čtení 4 min

Jiná cesta k umění. Humpolecká galerie 8smička vystavuje obrazy v koupelně i dětském pokoji, jak Byt sběratele funguje?

Jako na návštěvě u známého, který se pustil do sbírání uměleckých děl, se budete cítit v humpolecké galerii 8smička. Již pátým rokem mohou každý pátek skupinky zájemců navštívit spolu s kurátorkou Anežkou Chalupovou stálou sbírkovou expozici 7+1: Byt sběratele.

Design & umění
Agnieszka zvítězila v soutěži Best in Design hned ve třech kategoriích
Číst článek
09. 06. 2025
Jana Brandtlová
Doba čtení 5 min

Poporodní deprese je pouze malý střípek v moři problémů. Polská designérka upozorňuje na opomíjené téma a hledá konkrétní řešení, jak ulevit porodním asistentkám

Agnieszka Bujas zvítězila v soutěži Best in Design hned ve třech kategoriích. Reagovala na polskou situaci porodních asistentek a vyvinula produkt, který by mohl změnit situaci a ulehčit práci. Lze ho zafinancovat, aby mohl do seriové výroby a jak velký výzkum mu předcházel?

Design & umění Rozhovory
Dílo Tomáše Perglera
Číst článek
05. 06. 2025
Redakce
Doba čtení 4 min

Díla, která provokují, ale zároveň nutí k zamyšlení. Tomáš Pergler čerpá z art brut i dadaismu, nyní vystavuje svoje díla v Galerii U Radnice v Táboře

Tomáš Pergler, vystudovaný teoretik umění, je vedoucím odborným knihovníkem na pražské Akademii výtvarného umění a více než 20 let vystavuje svou vlastní uměleckou tvorbu. Inspiraci čerpá z dadaismu, art brut a přírodních materiálů. Jeho nová výstava s názvem Kolúmbo II je nyní k vidění v Táboře.

Akce a události Design & umění
Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy
Peřeje

AKCE A UDÁLOSTI

Výstava (post-)System zkoumá umění jako výsledek systému – pravidel, struktur i jejich zhroucení. Neprezentuje tvorbu jako spontánní akt inspirace, ale jako promyšlenou konstrukci. Přijďte nahlédnout do světa, kde umění není náhodou, ale důsledkem.

10. července - 29. srpna
Zobrazit detail →

NEWSLETTER

Nejnovější články

Café Nonna Berlin; König Galerie
Číst článek
21. 07. 2025
Redakce
Doba čtení 4 min

Netradiční objevy & neznámé lokace. Průvodce po Berlíně pro milovníky designu a architektury se zaručenými tipy redakce Designnews

Autem i vlakem jste tam za chvíli a vyrazit se tam vyplatí opakovaně. Berlín si zkrátka zamilují milovníci historie, architektury i gastroscény. I v naší redakci je město nad Sprévou jednou z nejoblíbenějších destinací, prozradíme vám proto naše "secret tips"!

Design guide
Z Keramiky Koller můžete jíst i pít v etablovaných kavárnách jako je Etapa
Číst článek
16. 07. 2025
Klára Rokosová
Doba čtení 5 min

Autorská keramika na vzestupu! Místní gastroscéna sází na nádobí od místních designérů. Mapujeme, které podniky mají ten nejpovedenější design

Autorský porcelán a keramika přetvářejí atmosféru gastronomických prostor na zážitek, který oslovuje všechny smysly. Které kavárny a restaurace zvolily produkty českých tvůrců a jak jsou s nimi spokojeni?

Design guide
Aparthotel Svatý Vavřinec
Číst článek
14. 07. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 4 min

Jít příkladem. Aparthotel Svatý Vavřinec vzešel z veřejné soutěže, studio OVA zvítězilo s projektem, který nehyzdí okolní přírodu a působí nadčasově

Horská architektura je ze své podstaty velmi citlivé téma. Malá města uprostřed hor mají své přirozené limity, ať už prostorové nebo estetické. Navrhnout proto objekt, který bude přínosem pro turisty i místní obyvatele a zapadne do okolní krajiny, je složitý úkol.

Interiér & architektura
Studio 3
Číst článek
11. 07. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 4 min

Návrhář jako tvůrce večerních šatů, který jen chodí na večírky? Realita je úplně jinde, přiznává kreativní dvojice ze Studia 3, která ztratila iluze. Přesto je móda stále naplňuje

Jaké jsou pády a sny začínající mladých designérů? Proč se vyplatí investovat do lokálních značek? A jsou influenceři v prvních řadách přehlídek problém? Otevřený rozhovor nejen o tvorbě jsme vedli s kreativním duem Studia 3 Janem Syrovátkou a Václavem Černým.

Rozhovory
Alžběta P. Brůhová
Číst článek
09. 07. 2025
Michaela Irová
Doba čtení 3 min

Necítila jsem, že bychom v oboru táhli za jeden provaz. Alžběta P. Brůhová otevřeně o limitech architektury a potřebě bavit se i o tématech, která nejsou každému příjemná

S architektkou Alžbětou P. Brůhovou jsme se sešly v prostoru Atlas ve Veletržním paláci Národní galerie Praha. Bavily jsme se jak může být architektura feministická, o schizmatu architektury a stavebního inženýrství, ale i o důležitosti větší citlivosti k méně viditelným zásahům.

Interiér & architektura Rozhovory
Diplomanti napříč obory a univerzitami se nám svěřili, jak vidí svojí budoucnost coby designeři
Číst článek
07. 07. 2025
Jana Brandtlová Veronika Pařízková
Doba čtení 9 min

Obav mám celou řadu, přesto zůstávám ambiciózní. Čerství diplomanti se svěřují, co pro ně na začátku kariéry představuje největší stres

Obhájili diplomové práce a už tvrdě pracují na své kariéře. Jak vidí svou profesní budoucnost diplomanti, které formovalo odlišné univerzitní prostředí? Jsou dostatečně připraveni na střet s realitou? Co je nejvíc trápí? Ptáme se nejmladší generace designérů a architektů na jejich obavy.

Design & umění Názory & polemika
Light Works nová kolekce
Číst článek
04. 07. 2025
Redakce
Doba čtení 3 min

Kvalitní řešení osvětlení má sílu proměnit naše vnímání prostoru. Light Works se starají o to, aby české projekty měly přístup k tomu nejlepšímu ze světa

Firma Light Works ve svém pražském showroomu nabízí svým klientům exkluzivní servis při výběru svítidel pro soukromé i komerční projekty. Mezi jejich nejexponovanější realizace patří rekonstrukce osvětlení Katedrála sv. Víta. Nyní rozšiřuje svůj sortiment o tři kolekce značky 10 Heures 10.

Design & umění
Chaloupku najdete na pomezí Jizerských hor a Krkonoš v malebné vesničce Příchovice u Kořenova
Číst článek
02. 07. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 5 min

Vypadá krásně, ale je i praktická a odolná. Rekonstrukce chaloupky Dvě sestry od Denisy Strmiskové v čase obstála, jak hodnotí její funkčnost majitelé?

Jak obstála rekonstrukce chaloupky Dvě sestry po letech? S majiteli Milou a Václavem Petrů jsme si připomněli příběh realizace a nakoukli pod pokličku tvorby s designérkou Denisou Strmiskovou.

Design guide
Produktový designér a pedagog Jan Čapek s šéfredaktorkou magazínu Designnews Veronikou Pařízkovou
Číst článek
30. 06. 2025
Jana Brandtlová Veronika Pařízková
Doba čtení 3 min

Kdyby mi zavolali z TONu, tu práci vezmu. Tlak je zde neustálý, designér se s tím ale musí naučit žít, říká Jan Čapek, kterého proslavila práce s plastem

„Už neprezentuji, že Čapek navrhl novou PET lahev, nebo upravil další půllitr. Tlak je ale neustálý. Je to něco s čím se musí designér naučit žít.“ Jak svoji kariéru hodnotí oceňovaný designér a pedagog Jan Čapek? Nový díl podcastu Designnews moderuje Veronika Pařízková

Podcast
Zaha Hadid vsadila budovu MMM do svahu
Číst článek
28. 06. 2025
Pavlína Blahotová
Doba čtení 2 min

Špičková architektura i umění. Přinášíme průvodce po jihotyrolském Kronplatzu, kde najdete Zahu Hadid i michelinské restaurace

Když se rozhodnete strávit dovolenou v jihotyrolském Kronplatzu, můžete si jako v nebi nejen připadat, ale budete mu doslova na dosah. Špičkové architektonické, designové, umělecké i kulinářské zážitky tu pro milovníky hor připravili lidé hluboce sklonění před dokonalostí přírody.

Design guide