To, že stavba domu je procházka peklem, mnohdy navíc bez šťastného konce, se tak nějak všeobecně přijímá. Mnozí lidé si z toho hezky po česku také tak trochu utahují a situaci na stavebním poli zlehčují. Ti, kteří si stavbou či rekonstrukcí domu prošli, si ale veskrze zoufají. Špatná situace ve stavebnictví vychází z nekompetence majitelů stavebních firem a z příliš malé konkurence, což má za následek liknavost v termínech i ve kvalitě staveb a neochota slušně či přinejmenším alespoň nějak komunikovat s klienty, kteří za stavbu utratí miliony korun – a ano, opravdu je jejich právem, aby bylo dílo provedeno řádně a včas.
Přinášíme vám proto článek se třemi příklady z praxe, které poukazují na tristní zacházení s klienty a také na tristní provádění samotné stavby ze strany stavebních firem. Negativní zkušeností samozřejmě nemusí projít úplně každý, kdo se pustí do stavby vlastního domu, ale objevuje se stále více případů, kdy stavitelé - investoři lomí rukama a na celou akci vzpomínají s hrůzou v očích.


Mělo to být moje malé království
Irena Zatloukalová si vysnila malý víkendový domek. Aby byla stavba rychlá a levná, vybrala si dřevostavbu na patkách. „Studii k domu udělal můj kamarád a jmenovec Štěpán Zatloukal. Zadala jsem ji na klíč dodavateli. Vybírala jsem někoho, kdo má zkušenosti, dělá prefabrikované dřevostavby a umí je upravit podle potřeby,“ říká Irena a dodává, že na začátku vše vypadalo jako na růžovém obláčku. „Majitel firmy komunikoval rychle, byl rozumný, vše mi v dílně ukázal a zajel se podívat i na pozemek. Pomohli mi vymyslet, jak udělat bránu, řešili se mnou dodávku sauny, dozorovali stavbu oplocení pozemku, pro kterou jsem měla subdodavatele.“
Problémy podle slov Ireny Zatloukalové začaly, když se stavba blížila do finiše. Termíny se začaly protahovat a místo v dubnu stavebníci opouštěli stavbu až v listopadu. Opravdový problém nastal, když do domu během první zimy začalo zatékat.


Bagatelizace a zlehčování problémů
„Firma nad závadou jen mávla rukou, požádala jsem proto známého experta, který se na dům přijel podívat a sepsal asi 50stránkový dokument s tím, co všechno je na stavbě špatně,“ říká Irena. „Ani přes posudek ale firma nereagovala a odmítala cokoliv opravit. Situace došla tak daleko, že mi stěnou pršelo do domu. Zaznamenala jsem to na video a teprve, když můj právník firmě pohrozil, že pokud nezačnou jednat, škoda se bude zvyšovat, zareagovali – ale nikoliv tak, že by to chtěli vše opravit, ale pouhými dohady o relevanci posudků a návrhy na opravy dílčích částí.“
Nakonec si Irena dohodu s firmou přece jen vymohla, opravy ale nešly podle časového harmonogramu a opět se s firmou hádala o kompenzace za prodlení. „Jedna z jejich chyb mimochodem byla, že dům zapustili moc nízko do země, což je u dřevostavby fatální chyba. A jejich řešení? Udělali mi kolem domu půl metru široký a metr hluboký příkop,“ podotýká Irena.
Neustálý nepořádek na staveništi, špatné rozvody vody, které v zimě zamrzají, špatně izolované stěny, špatný sklon odtoku sprchy – a do toho výmluvy na všechno, neochota uznat chybu a zjednat nápravu – tak Irena shrnuje svoji zkušenost se stavbou domu na klíč.
Co by Irena doporučila všem stavebníkům? „Ověřte si, kdo vám skutečně bude dům stavět. Protože sídlo firmy bylo daleko od mého pozemku, posílali tam dělníky, které mohli týden v kuse postrádat. Určitě mějte nezávislý stavební dozor – ten první jsem si nechala doporučit od firmy a žádnou práci neudělal. A nepodepisujte předávací protokol, pokud se vám cokoliv nezdá, z právního hlediska to moje stížnosti oslabilo,“ říká Irena a rozhovor ukončuje tím, že ne všechno je horor. Na stejném pozemku si nechala postavit ještě studio od jiné firmy, se kterou již byla spokojená. Takže alespoň částečně dobrý konec.


Dostavěno, doničeno
Druhým příkladem je stavba rekreační chaty v Chráněné krajinné oblasti Broumovsko, určená k pronájmu. Majitelka částečně zděné a částečně dřevěné stavby Lenka Galé firmu vybírala na základě nabídkových rozpočtů, jelikož bylo od začátku jasné, že chce stavět na klíč. „V průběhu stavby docházelo k opakovaným manažerským selháním na straně dodavatele i stavebního dozoru, která se projevovala neznalostí projektové dokumentace, a tím pádem významnými stavebními chybami, prodlevami, nepřipraveností na kontrolní dny a kontinuálně velmi špatnou a nepřehlednou komunikací,“ vypočítává Lenka a dodává, že vyústěním této nekompetence bylo dodání díla neodpovídajícího projektové dokumentaci se zpožděním 18 měsíců.
„Výraznou chybou bylo, že jsme firmu i stavební dozor nesuspendovali ze stavby dříve. Po celou dobu výstavby jsme přebírali agendu řízení stavby, objednávek a podobně. Možná si založíme vlastní stavební firmu, nemělo by to být podle všeho nic těžkého,“ říká Lenka.


Jeden a milion slibů
Přestože Lenka v průběhu stavby několikrát vyzvala firmu i stavební dozor k nápravě a odkazovala na smlouvu o dílo, nic nepomohlo. „Právním jednáním jsme dokonce došli během stavby k novému dodatku smlouvy o dílo, kdy dodavatel pro významná a prokázaná pochybení slevil z celkové ceny díla. Bohužel ani podpis dodatku a milion slibů nepomohlo, a tak jsem dílo převzala s výhradami a s tím, že dodavatele i stavební dozor budeme žalovat.“
Stavební dozor, ačkoliv byl nezávislý, svou roli rovněž nezvládl a zapříčinil se výrazným způsobem o vzniklou škodu: „Kdyby to byl člověk na správném místě, stavba by respektovala projektovou dokumentaci i časový rámec stanovený smlouvou o dílo.“


Reference a smluvní opora
Co by lidem, kteří chtějí stavět dům, doporučila Lenka? „Na prvním místě bych doporučila při výběru firmy, dodavatelů, subdodavatelů i stavebního dozoru vždy navštívit sídlo společnosti, poznat reálné lidi a vyžádat si reference. Za další je velmi zásadní dobrá smluvní připravenost a právní opora – doporučím předkládat vlastní návrhy smluv a mít od samotného začátku zajištěného právníka, kterému věříte. Je potřeba se obklopit profesionály, kteří za sebou zanechávají snadno ověřitelnou stopu.“
Zásadní je podle Lenky dbát na slušnou komunikaci: „Doporučím také, aby se budoucí stavitelé řídili tím, že když se někdo začne chovat neslušně, obvykle po zaplacení první větší faktury, dobrý dům nikdy nepostaví. Je potřeba se takového člověka okamžitě zbavit a najít místo něj toho, kdo bude mít k investorovi základní respekt a úctu a bude vládnout přehlednou a vlídnou komunikací. Doporučuji pojistit si kruciální komunikaci v psané formě, ať už s pomocí dodatků, nebo mailů. Všem držím palce a přeji mnoho úspěchů. Byla to pro mě velmi silná cesta, doslova naučná stezka odvahy," dodává Lenka.


Krach na klíč
Pokud ještě máte žaludek na pokračování výčtu nekompetencí českých stavebních firem, projděte si také třetí příklad – rodinnou chatu stavěnou rovněž na klíč a na klíč rovněž nepovedenou. Manželé Pařízkovi si nechali postavit dřevostavbu – doporučení na firmu dokonce dostali od architekta, kterého osobně znali.
„Firma zdržela realizaci na téměř veškerých pracích, dohromady to bylo více jak dva roky,“ říká Petr Pařízek. Situace byla podle něj o to horší, že projekt si vybrali právě proto, aby byl velmi rychle realizován, a to do jednoho roku.
Písnička předchozích odstrašujících příkladů se opakuje i zde: „Za začátku firma komunikovala dobře, poté hůře, nakonec vůbec. Projektovou dokumentaci nedodržovali důsledně – nepřesně zaměřená a postavená zeď po obvodu domu znamenala nutnost složitých oprav a nemalých dodatečných nákladů. Také bylo potřeba vykopat a vyměnit odpadní jímku, která praskla. To vše realizovala již nová firma, ta původní z projektu odstoupila a zkrachovala,“ vypočítává Petr. Realizátoři podle něj přecenili své síly, oni naopak podcenili stavební dozor: „Nechali jsme to na architektovi, který ale stavební firmu neuhlídal.“


Stojí, ale za jakou cenu?
Všechny tři stavby sice byly dokončeny, ale za cenu vysokých nákladů navíc a za cenu ztraceného času i nervů jejich majitelů. Firmy selhaly v plné šíři a jejich arogantní jednání v rámci řešení problémů a nutných oprav vypovídá o stavu trhu. Je potřeba se nekalému jednání stavebních firem aktivně stavět a nenechat je devastovat finance i životy lidí. Najít slušnou stavební firmu se zdá být jako hledání jehly v pověstné kupce sena, není to ale nemožné. A pokud se přece jen něco nepovede, rozhodně se to nesmí zamést pod koberec a nechat nekompetentní lidi dál škodit společnosti.

