PŘEDPLAŤTE SI NÁŠ ČASOPIS ↗
Stavba domu je náročnou záležitostí

Frustrace jménem novostavba. Proč je v Česku tak složité postavit si i malou chatu? 3 příběhy lidí, kteří si prošli nadšením i pády

Není žádnou novinkou, že postavit dům, obzvláště pak u nás v Česku, není jednoduché. Není také výjimkou, že většina lidí na tuto situaci reaguje s lapidárním povzdechem: No jo, tak to holt je.

To, že stavba domu je procházka peklem, mnohdy navíc bez šťastného konce, se tak nějak všeobecně přijímá. Mnozí lidé si z toho hezky po česku také tak trochu utahují a situaci na stavebním poli zlehčují. Ti, kteří si stavbou či rekonstrukcí domu prošli, si ale veskrze zoufají. Špatná situace ve stavebnictví vychází z nekompetence majitelů stavebních firem a z příliš malé konkurence, což má za následek liknavost v termínech i ve kvalitě staveb a neochota slušně či přinejmenším alespoň nějak komunikovat s klienty, kteří za stavbu utratí miliony korun – a ano, opravdu je jejich právem, aby bylo dílo provedeno řádně a včas.

Přinášíme vám proto článek se třemi příklady z praxe, které poukazují na tristní zacházení s klienty a také na tristní provádění samotné stavby ze strany stavebních firem. Negativní zkušeností samozřejmě nemusí projít úplně každý, kdo se pustí do stavby vlastního domu, ale objevuje se stále více případů, kdy stavitelé - investoři lomí rukama a na celou akci vzpomínají s hrůzou v očích.

Nekompetence českých stavebních firem často ohrožuje záměry stavebníků Nekompetence českých stavebních firem často ohrožuje záměry stavebníků
Nekompetence českých stavebních firem často ohrožuje záměry stavebníků

Mělo to být moje malé království

Irena Zatloukalová si vysnila malý víkendový domek. Aby byla stavba rychlá a levná, vybrala si dřevostavbu na patkách. „Studii k domu udělal můj kamarád a jmenovec Štěpán Zatloukal. Zadala jsem ji na klíč dodavateli. Vybírala jsem někoho, kdo má zkušenosti, dělá prefabrikované dřevostavby a umí je upravit podle potřeby,“ říká Irena a dodává, že na začátku vše vypadalo jako na růžovém obláčku. „Majitel firmy komunikoval rychle, byl rozumný, vše mi v dílně ukázal a zajel se podívat i na pozemek. Pomohli mi vymyslet, jak udělat bránu, řešili se mnou dodávku sauny, dozorovali stavbu oplocení pozemku, pro kterou jsem měla subdodavatele.“

Problémy podle slov Ireny Zatloukalové začaly, když se stavba blížila do finiše. Termíny se začaly protahovat a místo v dubnu stavebníci opouštěli stavbu až v listopadu. Opravdový problém nastal, když do domu během první zimy začalo zatékat.

Stavební firmy většinou nedodržují projektovou dokumentaci stavby Stavební firmy většinou nedodržují projektovou dokumentaci stavby
Stavební firmy většinou nedodržují projektovou dokumentaci stavby

Bagatelizace a zlehčování problémů

„Firma nad závadou jen mávla rukou, požádala jsem proto známého experta, který se na dům přijel podívat a sepsal asi 50stránkový dokument s tím, co všechno je na stavbě špatně,“ říká Irena. „Ani přes posudek ale firma nereagovala a odmítala cokoliv opravit. Situace došla tak daleko, že mi stěnou pršelo do domu. Zaznamenala jsem to na video a teprve, když můj právník firmě pohrozil, že pokud nezačnou jednat, škoda se bude zvyšovat, zareagovali – ale nikoliv tak, že by to chtěli vše opravit, ale pouhými dohady o relevanci posudků a návrhy na opravy dílčích částí.“

Nakonec si Irena dohodu s firmou přece jen vymohla, opravy ale nešly podle časového harmonogramu a opět se s firmou hádala o kompenzace za prodlení. „Jedna z jejich chyb mimochodem byla, že dům zapustili moc nízko do země, což je u dřevostavby fatální chyba. A jejich řešení? Udělali mi kolem domu půl metru široký a metr hluboký příkop,“ podotýká Irena.

Neustálý nepořádek na staveništi, špatné rozvody vody, které v zimě zamrzají, špatně izolované stěny, špatný sklon odtoku sprchy – a do toho výmluvy na všechno, neochota uznat chybu a zjednat nápravu – tak Irena shrnuje svoji zkušenost se stavbou domu na klíč.

Co by Irena doporučila všem stavebníkům? „Ověřte si, kdo vám skutečně bude dům stavět. Protože sídlo firmy bylo daleko od mého pozemku, posílali tam dělníky, které mohli týden v kuse postrádat. Určitě mějte nezávislý stavební dozor – ten první jsem si nechala doporučit od firmy a žádnou práci neudělal. A nepodepisujte předávací protokol, pokud se vám cokoliv nezdá, z právního hlediska to moje stížnosti oslabilo,“ říká Irena a rozhovor ukončuje tím, že ne všechno je horor. Na stejném pozemku si nechala postavit ještě studio od jiné firmy, se kterou již byla spokojená. Takže alespoň částečně dobrý konec.

S výmluvami a arogancí stavebních firem se setkalo mnoho lidí S výmluvami a arogancí stavebních firem se setkalo mnoho lidí
S výmluvami a arogancí stavebních firem se setkalo mnoho lidí

Dostavěno, doničeno

Druhým příkladem je stavba rekreační chaty v Chráněné krajinné oblasti Broumovsko, určená k pronájmu. Majitelka částečně zděné a částečně dřevěné stavby Lenka Galé firmu vybírala na základě nabídkových rozpočtů, jelikož bylo od začátku jasné, že chce stavět na klíč. „V průběhu stavby docházelo k opakovaným manažerským selháním na straně dodavatele i stavebního dozoru, která se projevovala neznalostí projektové dokumentace, a tím pádem významnými stavebními chybami, prodlevami, nepřipraveností na kontrolní dny a kontinuálně velmi špatnou a nepřehlednou komunikací,“ vypočítává Lenka a dodává, že vyústěním této nekompetence bylo dodání díla neodpovídajícího projektové dokumentaci se zpožděním 18 měsíců.

„Výraznou chybou bylo, že jsme firmu i stavební dozor nesuspendovali ze stavby dříve. Po celou dobu výstavby jsme přebírali agendu řízení stavby, objednávek a podobně. Možná si založíme vlastní stavební firmu, nemělo by to být podle všeho nic těžkého,“ říká Lenka.

Výjimkou není ani hrubé pochybení ze strany stavební firmy nebo stavebního dozoru Výjimkou není ani hrubé pochybení ze strany stavební firmy nebo stavebního dozoru
Výjimkou není ani hrubé pochybení ze strany stavební firmy nebo stavebního dozoru
Na fotografii chata Methuya

Jeden a milion slibů

Přestože Lenka v průběhu stavby několikrát vyzvala firmu i stavební dozor k nápravě a odkazovala na smlouvu o dílo, nic nepomohlo. „Právním jednáním jsme dokonce došli během stavby k novému dodatku smlouvy o dílo, kdy dodavatel pro významná a prokázaná pochybení slevil z celkové ceny díla. Bohužel ani podpis dodatku a milion slibů nepomohlo, a tak jsem dílo převzala s výhradami a s tím, že dodavatele i stavební dozor budeme žalovat.“

Stavební dozor, ačkoliv byl nezávislý, svou roli rovněž nezvládl a zapříčinil se výrazným způsobem o vzniklou škodu: „Kdyby to byl člověk na správném místě, stavba by respektovala projektovou dokumentaci i časový rámec stanovený smlouvou o dílo.“

Stavbu je potřeba řešit s právníky už od počátku Stavbu je potřeba řešit s právníky už od počátku
Stavbu je potřeba řešit s právníky už od počátku
Chata Methuya

Reference a smluvní opora

Co by lidem, kteří chtějí stavět dům, doporučila Lenka? „Na prvním místě bych doporučila při výběru firmy, dodavatelů, subdodavatelů i stavebního dozoru vždy navštívit sídlo společnosti, poznat reálné lidi a vyžádat si reference. Za další je velmi zásadní dobrá smluvní připravenost a právní opora – doporučím předkládat vlastní návrhy smluv a mít od samotného začátku zajištěného právníka, kterému věříte. Je potřeba se obklopit profesionály, kteří za sebou zanechávají snadno ověřitelnou stopu.“

Zásadní je podle Lenky dbát na slušnou komunikaci: „Doporučím také, aby se budoucí stavitelé řídili tím, že když se někdo začne chovat neslušně, obvykle po zaplacení první větší faktury, dobrý dům nikdy nepostaví. Je potřeba se takového člověka okamžitě zbavit a najít místo něj toho, kdo bude mít k investorovi základní respekt a úctu a bude vládnout přehlednou a vlídnou komunikací. Doporučuji pojistit si kruciální komunikaci v psané formě, ať už s pomocí dodatků, nebo mailů. Všem držím palce a přeji mnoho úspěchů. Byla to pro mě velmi silná cesta, doslova naučná stezka odvahy," dodává Lenka.

U každé stavby je zásadní opora ve smlouvách U každé stavby je zásadní opora ve smlouvách
U každé stavby je zásadní opora ve smlouvách
Na fotografiích interiér chaty Methuya

Krach na klíč

Pokud ještě máte žaludek na pokračování výčtu nekompetencí českých stavebních firem, projděte si také třetí příklad – rodinnou chatu stavěnou rovněž na klíč a na klíč rovněž nepovedenou. Manželé Pařízkovi si nechali postavit dřevostavbu – doporučení na firmu dokonce dostali od architekta, kterého osobně znali.

„Firma zdržela realizaci na téměř veškerých pracích, dohromady to bylo více jak dva roky,“ říká Petr Pařízek. Situace byla podle něj o to horší, že projekt si vybrali právě proto, aby byl velmi rychle realizován, a to do jednoho roku.

Písnička předchozích odstrašujících příkladů se opakuje i zde: „Za začátku firma komunikovala dobře, poté hůře, nakonec vůbec. Projektovou dokumentaci nedodržovali důsledně – nepřesně zaměřená a postavená zeď po obvodu domu znamenala nutnost složitých oprav a nemalých dodatečných nákladů. Také bylo potřeba vykopat a vyměnit odpadní jímku, která praskla. To vše realizovala již nová firma, ta původní z projektu odstoupila a zkrachovala,“ vypočítává Petr. Realizátoři podle něj přecenili své síly, oni naopak podcenili stavební dozor: „Nechali jsme to na architektovi, který ale stavební firmu neuhlídal.“

Výsledkem nekompetence stavebních firem bývají vícenáklady finanční i časové. Výsledkem nekompetence stavebních firem bývají vícenáklady finanční i časové.
Výsledkem nekompetence stavebních firem bývají vícenáklady finanční i časové.
Na fotce chata manželů Pařízkových

Stojí, ale za jakou cenu?

Všechny tři stavby sice byly dokončeny, ale za cenu vysokých nákladů navíc a za cenu ztraceného času i nervů jejich majitelů. Firmy selhaly v plné šíři a jejich arogantní jednání v rámci řešení problémů a nutných oprav vypovídá o stavu trhu. Je potřeba se nekalému jednání stavebních firem aktivně stavět a nenechat je devastovat finance i životy lidí. Najít slušnou stavební firmu se zdá být jako hledání jehly v pověstné kupce sena, není to ale nemožné. A pokud se přece jen něco nepovede, rozhodně se to nesmí zamést pod koberec a nechat nekompetentní lidi dál škodit společnosti.

Dílo se nakonec podařilo a manželé si užívají slunné dny na chatě, na vysněnou rekreaci si museli ale několik let počkat Dílo se nakonec podařilo a manželé si užívají slunné dny na chatě, na vysněnou rekreaci si museli ale několik let počkat
Dílo se nakonec podařilo a manželé si užívají slunné dny na chatě, na vysněnou rekreaci si museli ale několik let počkat
Rubriky:

Další z rubriky

CASAROSA by Denisa Strmisková
Číst článek
28. 04. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 3 min

Esence jednoduchosti. V Českém Krumlově vznikla CASAROSA, malebný apartmánový dům se sofistikovanými interiéry

Mysleli jste si, že Český Krumlov je už plný možností stylového ubytování? Omyl. Jeho potenciál zjevně není stále vytěžený. Důkazem je malebná rekonstrukce domu v části Plešivec, který nese název CASAROSA.

Interiér & architektura Design guide
Zuzana Bošková
Číst článek
26. 03. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 5 min

Přála jsem si, aby z lidí opadl strach z bílých plášťů. Zuzana Bošková navrhla interiér soukromé kliniky a dokázala, že i nemocniční prostředí může být přívětivé a útulné

Zdravotnictví je dlouhodobě podfinancované. I proto na příklady kvalitního interiéru narazíme v zásadě jen u soukromých investorů. Ptáme se proto Zuzany Boškové, která vymyslela řešení pro polikliniku Health+, co bylo na práci v specifickém prostředí nejtěžší a jak vnímá stav lokálních nemocnic.

Interiér & architektura Rozhovory
Mezi Srnky
Číst článek
12. 03. 2025
Klára Rokosová
Doba čtení 6 min

Dokonalá symbióza designu a kávy. Mapujeme, které nové podniky vsadily na sofistikovaný interiér a působivé menu

Lahodná káva, řemeslné pečivo a prostory s příběhem. Pět nových míst na pražské gastronomické scéně ukazuje, jak důležitá je symbióza chuti, estetiky a atmosféry. Vstoupit dovnitř znamená ochutnat a zažít.

Interiér & architektura Design guide
No Architects a Atlas
Číst článek
24. 02. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 6 min

Národní galerie momentálně dělá kroky zpět. Tvůrci reagují na záměr zpoplatnit vstup do volnočasového prostoru Atlas ve Veletržním paláci, který měl původně sloužit všem rodičům s dětmi

Národní galerie se v roce 2022 rozhodla, že se otevře dětem. Nechala vytvořit prostor Atlas, který v mnohém převyšoval běžný koncept dětských koutků. Nyní se rozhodla, že se dětem zase uzavře.

Interiér & architektura Názory & polemika
Apartmány Florián se nachází v nádherné přírodě v okolí Kvildy
Číst článek
17. 02. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 2 min

Horská architektura, která neškodí. Nově postavené apartmány Florián ukazují, že stavět v přírodě lze s ohleduplností a vkusem

Fenomén horských apartmánů zasáhl i české hory. Některé projekty jsou povedené a postavené s ohledem k okolní přírodě, jiné na všechny požadavky spíš rezignují. Nově postavený apartmánový dům Florián je prvním příkladem. Kvildě rozhodně neškodí.

Interiér & architektura Design guide
Lenka náhled
Číst článek
10. 02. 2025
Michaela Irová
Doba čtení 4 min

Určitě bych nenazývala architekturou všechno, co se dnes staví. Lenka Míková před 10 lety opustila úspěšný ateliér a rozhodla se založit vlastní studio, které dnes patří mezi lokální elitu

S architektkou Lenkou Míkovou jsme se potkaly na pražské Akademii výtvarných umění. Bavily jsme se o tom, proč její kroky na začátku kariéry nezamířily právě sem, ale na techničtější Fakultu architektury ČVUT. Probraly jsme první roky a zkušenosti až po založení vlastního ateliéru a mnohem víc...

Interiér & architektura
Modré salonky zámku Křinec po rekonstrukci.
Číst článek
27. 01. 2025
Klára Rokosová
Doba čtení 6 min

Rekonstrukce s modrou krví. Hrady a zámky napříč republikou se těší z citlivých renovací, které stojí za návštěvu?

Historické zámky jsou svědky minulých epoch, zachycují krásu starobylých stavebních stylů a vyprávějí příběhy někdejších majitelů. Díky rekonstrukcím se jejich atmosféra znovu oživuje a návštěvníci tak mají jedinečnou příležitost nahlédnout do historie a objevovat kouzlo těchto míst.

Interiér & architektura Design guide
Tmavá kuchyň rozhodně nemusí být špatnou volbou s dostatečným přírodním světlem a správným rozptýleným osvětlením
Číst článek
17. 01. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 3 min

Černobílá rapsodie v Braníku. Designérka navrhla působivý interiér, kde nechybí výrazné solitéry ani ikonická světla

V pražském Braníku se nedávno rozzářila nová vila. Její interiér měla na starosti designérka Martina Schultes. Pracovala především s černou a bílou, přesto výsledný efekt působí velmi přívětivě.

Interiér & architektura
Samoobslužný prodej květin. Zdroj: Kveetko a Něžná pivoňka
Číst článek
13. 01. 2025
Kateřina Hubertová
Doba čtení 2 min

Musíme si jako národ víc věřit, říká zakladatelka alternativního květinářství. Samoobslužných prodejen kytic z almar v Česku přibývá, jak fungují a kde je najdete?

V krajině stojící skříň plná kytic - i tak může vypadat alternativa klasického květinářství. Zákazník si vybere pugét podle svého vkusu a požadovanou částku vhodí do kasičky, případně zaplatí pomocí přiloženého QR kódu. Samoobslužných prodejen květin přibývá napříč českými a moravskými kraji.

Interiér & architektura
Na centrální parter navazuje vodní plocha s novým přístavištěm a altánem.
Číst článek
09. 12. 2024
Sabina Ježková
Doba čtení 8 min

Veřejný prostor má být pro všechny. Jak se česká města mění pro 21. století? Vybíráme parky a prostranství, které jsou vzorem pro ostatní

Parky a náměstí v malých a středních městech se mění v živá veřejná prostranství reagující na potřeby dnešních obyvatel. Stávají se místy, která lákají k odpočinku, setkávání s přáteli nebo jednoduše k trávení času na čerstvém vzduchu.

Interiér & architektura
JN interiér

AKCE A UDÁLOSTI

Moravská galerie prezentuje tvorbu letošní výherkyně oceněné designérky roku Czech Grand Design Kateřiny Handlové. Nenechte si ujít výstavu sklářských prací Záznam mizení, pohybující se na hranici designu a citlivého náhledu do zkušenosti autorky.

25. dubna 2025 – 29. března 2026
Zobrazit detail →

NEWSLETTER

JN interiér

Nejnovější články

Podoba pavilonu na vizualizaci a po jeho výstavbě
Číst článek
02. 05. 2025
Veronika Pařízková Redakce
Doba čtení 5 min

Příležitost zviditelnit Českou republiku nebyla dostatečně využita. Jak vidí čeští podnikatelé a kurátoři naši prezentaci na světové výstavě Expo v Ósace?

Média jsou plná oslavných článků o naší expozici v japonské Ósace v rámci světové výstavy Expo 2025. Je ale podobný koncept, ekonomická náročnost projektu a efekt pro české firmy vůbec smysluplný?

Názory & polemika
Natálie Navrátilová a šéfredaktorka Designnews Veronika Pařízková
Číst článek
30. 04. 2025
Redakce Veronika Pařízková
Doba čtení 3 min

Že ženy dělají jemnější design je klišé. Na produktu nepoznáte, jestli ho dělal muž či žena, je přesvědčená Natalie Navrátilová, která navrhuje příbory i pravítka

„Drobné nástroje potřebují strašně času. Diplomové prototypy nebyly vůbec dokonalé. Musela jsem se několikrát připomenout. Spíš než o odvaze byla tato spolupráce o vytrvalosti,“ prozrazuje Natalie Navrátilová detaily vzniku kolekce pro Mikov, která ji vynesla cenu Objev roku na Czech Grand Design.

Design & umění Podcast
CASAROSA by Denisa Strmisková
Číst článek
28. 04. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 3 min

Esence jednoduchosti. V Českém Krumlově vznikla CASAROSA, malebný apartmánový dům se sofistikovanými interiéry

Mysleli jste si, že Český Krumlov je už plný možností stylového ubytování? Omyl. Jeho potenciál zjevně není stále vytěžený. Důkazem je malebná rekonstrukce domu v části Plešivec, který nese název CASAROSA.

Interiér & architektura Design guide
Klára Daniová se ponořila do sociologie a jako výstup vytvořila knihu (ale i online stránku) podpořenou kvalitním zpracováním
Číst článek
23. 04. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 4 min

Spíše panuje skepse, než víra v lepší zítřky. Grafická designérka Klára Daniová stvořila knihu, která zkoumá fenomén spolubydlení z různých stran

Bydlení je téma, které hýbe celou společností. Absolventka Ateliéru grafický design a nová média Klára Daniová se rozhodla zpracovat fenomén spolubydlení a v eponymní knize ukazuje jeho světlé i stinné stránky.

Názory & polemika Rozhovory
Fotograf Filip Švácha a designérka a umělkyně Pavlína Šváchová se synem Vendelínem; foto: Agnes Čechová; Pavlína se v tvorbě věnuje také šálkovým objektům; foto: Filip Švácha.
Číst článek
21. 04. 2025
Eliška Vrbová
Doba čtení 2 min

S dítětem jsme přestali prokrastinovat a naše práce je soustředěnější. V Ústí je rodinná atmosféra, UMPRUM by na nás byla moc ambiciózní, říkají Pavlína a Filip Šváchovi

Ona se věnuje designu skla a volnému umění, on nejen její objekty fotografuje. Pavlínu a Filipa Šváchovy spojilo studium v Ústí nad Labem a dnes sdílí kromě společné domácnosti i kreativní vize v projektech toho druhého. Jaké je soužití dvou designérů a umělců a jak jim život proměnilo rodičovství?

Design & umění Rozhovory
Nová židle Flexi Lounge
Číst článek
18. 04. 2025
Redakce
Doba čtení 3 min

Židle, co sbírá ceny. Boskovická firma LD Seating slaví mezinárodní úspěch s křeslem Flexi Lounge, čím je výjimečné?

Od uvedení první židle Flexi Light v roce 2014 až po kompletní rodinu sezení. LD Seating představuje nejnovější přírůstek do série Flexi Lounge – nový typ křesla navrženého pro maximální pohodlí.

Design & umění
Speciální pozornost věnujte jídelnímu prostoru. Ten musí být natolik příjemný, aby se s jídlem neutíkalo k nejbližší možné obrazovce
Číst článek
17. 04. 2025
Redakce
Doba čtení 2 min

Vybavení domácnosti: Co zohlednit a na čem ušetřit?

Mít kousek prostoru, kterému můžete říkat domov, je výhra. I díky tomu, že si ho můžete uzpůsobit úplně podle sebe. Pokud vybavujete svůj první byt, anebo třeba jen pokoj, máme pro vás pár praktických tipů, od čeho se odpíchnout a co vám pomůže docílit přesně takové harmonie, jakou potřebujete.

Nezařazené
Eliška Gogolová & Ateliér Kompost
Číst článek
16. 04. 2025
Tereza Tomášová
Doba čtení 3 min

Mám pocit, že v našem malém rybníčku bychom se měli povzbuzovat, říká textilní výtvarnice Eliška Gogolová, která vrací slávu prošívaným vestičkám našich babiček

Tvoří originální prošívané vesty, vyrábí úrodné vlněné sochy a chystá se na vlastní autorské látky. Co Eliška Gogolová oceňuje na olympijské kolekci? Jak o sobě může dát začínající textilní designér vědět a proč by uvítala raději cenu spojenou s finanční odměnou než kousek křišťálového dortu?

Design & umění Rozhovory
Cílem Nebezboží je ukázat, že víra v Boha není záležitostí minulosti
Číst článek
14. 04. 2025
Redakce
Doba čtení 2 min

I věřící si zaslouží vkusný produkt. Klára Frídlová oslovila mladé designéry, aby vymysleli, jak modernizovat tradiční křesťanské atributy

Kolekce křesťanských produktů se současnou estetikou nyní nabízí online obchod Nebezboží, jehož zakladatelka Klára Frídlová oslovila mladé autory a výtvarníky, aby vytvořili tradiční předměty snoubící v sobě katolickou tradici i současný design.

Design & umění
Upcyklace je ve světě rozšířeným pojmem
Číst článek
11. 04. 2025
Redakce
Doba čtení 2 min

Co, jak a proč vůbec dále vytvářet? Studenti z plzeňské Sutnarky hledají řešení pro nadprodukci v recyklaci a minimalizaci odpadu

Jak prodloužit životnost oděvů, kožených doplňků a obuvi v době vizuální inflace a nadprodukce? Studující ateliéru Fashion design Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni (FDU ZČU) hledali odpověď skrze kvalitní materiály, chytré střihy a upcycling.

Design & umění