PŘEDPLAŤTE SI NÁŠ ČASOPIS ↗
Tým designérů z firmy Lasvit

Jistý příjem nebo svoboda? Zjišťujeme, zda dnešní designéři preferují práci na OSVČ nebo pracovní smlouvy

Být zaměstnán jako designér se může zdát v České republice jako nadlidský úkol. Je tomu ale vážně tak? Mnoho firem upřednostňuje dlouhodobý pracovní poměr spíš než externí spolupráci. Jak firmy reagují, když přijde řeč na flexibilitu, mateřskou dovolenou a adekvátní ohodnocení?

Pro některé je v práci důležitější stabilita, pro jiné svoboda. Možná je ale i kombinace, jak dokazuje designér Matěj Polách: „Spolupráce na živnost mi vyhovuje, zejména proto, že tuto činnost kombinuji se stálým zaměstnáním (HPP). Jsem zaměstnaný jako technologický asistent UMPRUM (vedoucí dílen keramiky), vlastní projekty pak řeším jako OSVČ.“

Naopak mnohé firmy v tomto ohledu výhradně preferují práci na úvazky. „Designéři a designérky u nás v drtivé většině případů pracují na zaměstnanecký poměr”, upozorňuje Jaroslava Vávrová, HR ředitelka Lasvitu a dodává: „Naším cílem je dlouhodobá spolupráce z několika důvodů. Naše projekty jsou komplexní a práce na nich trvá i řadu let. Je zde zásadní spolupráce napříč týmy.“

Keramický designér Matěj Polách a jeho porcelánový set na delikatesy MASTERcream Keramický designér Matěj Polách a jeho porcelánový set na delikatesy MASTERcream
Keramický designér Matěj Polách a jeho porcelánový set na delikatesy MASTERcream

Interní versus externí spolupráce

I když Lasvit upřednostňuje zaměstnance, nebojí se ani oslovovat freelancery. „Na tvorbě produktů (kolekcí) pracujeme většinou s renomovanými designéry, kteří mají vlastní studia, v rámci externí spolupráce,“ dodává Jaroslava Vávrová. V portfoliu Lasvitu tak můžeme najít ikonická svítidla od Lucie Koldové nebo mnohé kooperace se světovými jmény, jako je například Arik Levy - to vše se děje pod taktovkou art directora Maxima Velčovského.

Podobně to má i Rako, výrobce keramických obkladů a dlažeb, které preferuje osvědčené fungování kreativního oddělení, jehož šéfdesignérem je Marek Vráblík. „Marek udává směr, vymýšlí kreativu, má hlavní slovo nad jednotlivými designy výrobků,” popisuje manažerka komunikace Pavla Nováková a doplňuje: „Některé série vznikají u nás, ve vývojových odděleních na závodech, případně máme autorské série ve spolupráci s Maximem Velčovským nebo Danielem Pirščem, které byly řešeny provizí.”

Vlevo Marek Vráblík, šefdesignér RAKO, vpravo Maxim Velčovský, který pro RAKO navrhoval sérii Linka Vlevo Marek Vráblík, šefdesignér RAKO, vpravo Maxim Velčovský, který pro RAKO navrhoval sérii Linka
Vlevo Marek Vráblík, šefdesignér RAKO, vpravo Maxim Velčovský, který pro RAKO navrhoval sérii Linka

Oboustranné benefity

Kombinace zaměstnanců a freelancerů může být pro firmu výhodná, jak dokazuje i výrobce čalouněného nábytku Polstrin, který si cení různých předností těchto spoluprací. „U interních designérů kvitujeme vlastní zkušenost, znalost oboru a potřeb zákazníka. Externí designéři zase přinášejí nový vítr a jiný úhel pohledu,“ popisuje manažerka marketingu Valérie Turečková. Nový vítr Polstrinu bezpochyby přinesli Terezie Lexová se Štěpánem Smetanou, kteří navrhli několik kolekcí nábytku, včetně oceňované Hide and Seek.

Všechny námi oslovené společnosti preferují stálý tým zaměstnanců, kterým poskytují jak stabilní práci i příjem, tak některé bonusy. „Nabízíme řadu možností rozvoje, dále máme možnosti home office, flexibility,” popisuje Jaroslava Vávrová a dále vyzdvihuje: „Naši designéři mají také možnost dočasně nebo trvale relokovat do zahraničí – aktuálně máme zaměstnance z Česka žijící v US, Dubaji, Hongkongu a Londýně.” Jak ale reagují, když dojde na lámání chleba a přerušení práce kvůli rodičovské dovolené?

Kolekce Hide and Seek, které pro Polstrin navrhlo designérské duo Lexová & Smetana. Kolekce Hide and Seek, které pro Polstrin navrhlo designérské duo Lexová & Smetana.
Kolekce Hide and Seek, které pro Polstrin navrhlo designérské duo Lexová & Smetana.

Strašák jménem mateřská dovolená

Přerušení kariéry z důvodu rodičovství je jednou z oblastí, která odhaluje rozdílné postoje zaměstnavatelů. „S každou ženou odcházející na mateřskou dovolenou máme individuální rozhovor a nastavujeme podmínky podle jejích preferencí,” říká Jaroslava Vávrová a vyzdvihuje možnost práce na dálku: „Průběžně se během rodičovské také kolegyním ozýváme a nabízíme menší projekty.” Tento vstřícný přístup Lasvitu by měl ženám umožnit hladší návrat do práce a udržení kontaktu se zaměstanvatelem i kolegy.

Polstrin se také snaží reagovat na situace, kdy designérky přeruší práci kvůli rodině. Přizpůsobuje podmínky a nabízí práci z domova. „Odchody na mateřskou jsou u nás aktuální téma,” přiznává Valérie Turečková a dále vysvětluje: „Některé designérky částečně vypomáhají a řeší projekty v rámci rodičovské dovolené. Pokud nám daná pozice vyloženě chybí, hledáme náhradu.“ Oproti tomu RAKO přiznává, že tento aspekt zatím neřešilo. Tato odpověď ukazuje, že postoj k mateřské dovolené se mezi firmami značně liší a zdaleka není standardizovaný.

Tým designérů z firmy Lasvit Tým designérů z firmy Lasvit
Tým designérů z firmy Lasvit

Jistý příjem nebo svoboda?

Standardem by ale měl být garantovaný finanční příjem za odvedenou práci. Ten designéři najdou u uvědomělých klientů a nebo v zaměstnáních, ve kterých bývají mzdové podmínky předem nastavené. „Pozice máme tzv. „ogradované" do pásem podle seniority, což je standardní systém používaný v businessu. Součástí hodnocení je také variabilní složka na základě provizí podle prodejního úspěchu designů,” přibližuje fungování vyplácení mezd Jaroslava Vávrová.

Mzdy jako jistota nejsou ale pro mnoho designérů největší prioritou. Designér Matěj Polách se v současnosti přiklání k práci na živnost, která mu umožňuje více volnosti. „Forma spolupráce jakožto OSVČ je pro mne v tuto chvíli výhodnější, neboť mi nabízí větší svobodu a dává mi prostor pro práci na vlastních individuálních projektech,“ říká Polách. Přesto uznává, že nezávislost přináší i stres. „Život není peříčko… ale není to tak hrozné,“ dodává s úsměvem.

Castone koupelna od firmy Rako Castone koupelna od firmy Rako
Castone koupelna od firmy Rako

Adekvátní ohodnocení

Dlouhodobý pracovní poměr může zaměstnanci dát mnoho výhod a jistot, což 3D grafický designér ve firmě Lasvit a designér, Antonín Košek, vnímá jako pozitivum: „Ze zkušeností ostatních i svých se domnívám, že být zaměstnancem mi přináší stabilnější finanční příjem, pracovní dobu a benefity, často ale na úkor menšího finančního zisku.“ Přesto přiznává, že práce na dohodu nebývá tak běžná, minimálně ne u začínajících designérů: „Ze zkušenosti mých přátel a spolužáků vím, že převažuje spíše varianta OSVČ nebo je práce prováděná v šedé zóně bez jakékoliv smlouvy.”

Matěj Polách potvrzuje, že smlouva od společnosti mu nikdy nabídnuta nebyla: „Dostal jsem nabídku na vývoj, posléze jednorázový odkup vyvinuté věci. Nakonec jsme se ale nedohodli z důvodu rozdílných představ o adekvátním finančním ohodnocení, respektive ceny za vývoj a licenci na daný produkt. Šlo o Firmu G. Benedikt.” Nevědomí firem o náročnosti zakázek nebo férovém ocenění kreativní práce je také častým kamenem úrazu mnoha designérů. Dohadování o financích za odvedenou práci se tak pro některé stává denním chlebem.

Skleněné vázy a Plantárium od produktového a 3D designéra Antonína Koška, který je nyní součástí designérského týmu Lasvitu Skleněné vázy a Plantárium od produktového a 3D designéra Antonína Koška, který je nyní součástí designérského týmu Lasvitu
Skleněné vázy a Plantárium od produktového a 3D designéra Antonína Koška, který je nyní součástí designérského týmu Lasvitu

Námi získané odpovědi dokazují, že se přístupy k zaměstnávání designérů v České republice výrazně liší - ať už jde o mateřskou dovolenou, adekvátní ohodnocení nebo individuální domluvy. Přesto existuje mnoho pracovních možností a je tedy jen na designérech a jejich prioritách, zda si zvolí cestu jistoty pod křídly zaměstnavatele a nebo svá křídla roztáhnou vstříc nejistotě, ale svobodě a výzvám, které je čekají jako živnostníky.

Rubriky:

Další z rubriky

Diplomanti napříč obory a univerzitami se nám svěřili, jak vidí svojí budoucnost coby designeři
Číst článek
07. 07. 2025
Jana Brandtlová Veronika Pařízková
Doba čtení 9 min

Obav mám celou řadu, přesto zůstávám ambiciózní. Čerství diplomanti se svěřují, co pro ně na začátku kariéry představuje největší stres

Obhájili diplomové práce a už tvrdě pracují na své kariéře. Jak vidí svou profesní budoucnost diplomanti, které formovalo odlišné univerzitní prostředí? Jsou dostatečně připraveni na střet s realitou? Co je nejvíc trápí? Ptáme se nejmladší generace designérů a architektů na jejich obavy.

Design & umění Názory & polemika
Hodnocení vizuálních identit českých měst - Magdalena Dobruk
Číst článek
25. 06. 2025
Anna Grabherr
Doba čtení 3 min

Obstojí nová loga českých měst ve srovnání se světem? Polské studio Podpunkt nezávisle a kriticky hodnotí, jak se povedla přeměna Prahy 10 nebo Trutnova

Správy měst si v posledních letech stále více uvědomují důležitost kvalitní vizuální komunikace. Brandingem lokalit se zabývá mnoho designérských studií, byť jde o nesnadný úkol. Obstály by nové vizuální identity českých měst ve světě? Pro nestranné zhodnocení jsme oslovili polské studio Podpunkt.

Design & umění Názory & polemika Rozhovory
Stavba domu je náročnou záležitostí
Číst článek
05. 05. 2025
Doba čtení 5 min

Frustrace jménem novostavba. Proč je v Česku tak složité postavit si i malou chatu? 3 příběhy lidí, kteří si prošli nadšením i pády

Není žádnou novinkou, že postavit dům, obzvláště pak u nás v Česku, není jednoduché. Není také výjimkou, že většina lidí na tuto situaci reaguje s lapidárním povzdechem: No jo, tak to holt je.

Interiér & architektura Názory & polemika
Podoba pavilonu na vizualizaci a po jeho výstavbě
Číst článek
02. 05. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 5 min

Příležitost zviditelnit Českou republiku nebyla dostatečně využita. Jak vidí čeští podnikatelé a kurátoři naši prezentaci na světové výstavě Expo v Ósace?

Média jsou plná oslavných článků o naší expozici v japonské Ósace v rámci světové výstavy Expo 2025. Je ale podobný koncept, ekonomická náročnost projektu a efekt pro české firmy vůbec smysluplný?

Názory & polemika
Klára Daniová se ponořila do sociologie a jako výstup vytvořila knihu (ale i online stránku) podpořenou kvalitním zpracováním
Číst článek
23. 04. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 4 min

Spíše panuje skepse, než víra v lepší zítřky. Grafická designérka Klára Daniová stvořila knihu, která zkoumá fenomén spolubydlení z různých stran

Bydlení je téma, které hýbe celou společností. Absolventka Ateliéru grafický design a nová média Klára Daniová se rozhodla zpracovat fenomén spolubydlení a v eponymní knize ukazuje jeho světlé i stinné stránky.

Názory & polemika Rozhovory
Jana Zielinski a přebal knihy Křehká krása designu
Číst článek
09. 04. 2025
Doba čtení 2 min

Absence kritického pohledu, přesto vizuálně zajímavá a inspirativní. Jaká je kniha, která vypráví příběh Jany Zielinski?

Kniha Křehká krása designu je rozhovorem o designu, ale také osobním příběhem Jany Zielinski. Co vše stojí za úspěchem Designbloku a jaká je jeho skutečná cena? Jak vypadá cesta ženy, která zasvětila svůj profesní život tvorbě, organizaci a podpoře designu u nás i v zahraničí?

Design & umění Názory & polemika
Karolína Kučerová s moderátorkou Veronikou Pařízkovou
Číst článek
31. 03. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 2 min

Vždy jsem byla trochu šprt, neřeším stejné věci jako spolužáci, vysvětluje Karolína Kučerová, která začala studovat design až ve 26 letech. Co musela obětovat? A cítí tlak, jak tvořit?

„Nemyslím, že dnes člověk prorazí jen díky instagramu. Najdete tam řadu lidí, co mají sledující, ale chybí jim talent “ hodnotí vliv sociálních sítí Karolína Kučerová, která navrhuje sklo i keramiku. Chce ho někdy smazat? Prodává se lépe sklo nebo keramika? A proč roste obliba hrníčků bez oušek?

Design & umění Názory & polemika Rozhovory Podcast
Jakub Berdych Karpelis
Číst článek
28. 03. 2025
Doba čtení 3 min

Schopnost myslet netradičně a ironie s humorem. Analyzujeme, proč je Jakub Berdych Karpelis zásadní osobností zdejší scény

Na pomezí designu a umění, vždy ale s humorem se pohybuje sochař a designér Jakub Berdych Karpelis. Nebojí se experimentovat s materiály a postupy jejich zpracování. Nebrání se ani nadsázce, ironii, netradičním tématům a kombinacím. Snad díky tomu se dnes řadí mezi české designérské hvězdy.

Design & umění Názory & polemika
Markéta Kalivodová, Lucie Vasilová a Lenka Záhorková- designérky studia Nalejto, Eliška Lhotská, Salvátor Soška a Lucie Kutálková
Číst článek
21. 03. 2025
Doba čtení 6 min

Sleva je dobrý sluha, ale zlý pán. Ptáme se, jak přistupují lokální designéři a značky k slevovým akcím a zvýhodněným prodejům svého zboží. Vyplatí se?

Cenotvorba je v případě designéru citlivá věc. Cena materiálů, lidská práce, často lokální zdroje a navíc náklady spojené s prodeji. I proto se ke slevovým akcím lokální scéna často neuchyluje. Zeptali jsme se přesto známých tvůrců, jaký mají ke slevám vztah a zda je potřebují.

Názory & polemika
Studenti i pedagogové doufají, že klauzulím tématem otevřou opravdovou změnu týkající se grafického zpracování dokladů
Číst článek
05. 03. 2025
Doba čtení 8 min

Není to grafický přešlap, jen jsme opět o pár kroků pozadu. Studenti navrhli nové podoby cestovních pasů, nechybí varianta s pohádkovými postavami nebo ilustrace české krajiny

Může a má cestovní doklad zrcadlit vztah k národní nebo státní identitě? Jak vizualizovat vztah k místu, které společně obýváme a nazýváme ho státem? Ohledávání těchto otázek byla v zimním semestru 2024/25 věnována spolupráce studentů ateliéru GDVK na UMPRUM, Státní tiskárny cenin a hostů.

Design & umění Názory & polemika
Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy
Peřeje

AKCE A UDÁLOSTI

Výstava (post-)System zkoumá umění jako výsledek systému – pravidel, struktur i jejich zhroucení. Neprezentuje tvorbu jako spontánní akt inspirace, ale jako promyšlenou konstrukci. Přijďte nahlédnout do světa, kde umění není náhodou, ale důsledkem.

10. července - 29. srpna
Zobrazit detail →

NEWSLETTER

Nejnovější články

Studio 3
Číst článek
11. 07. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 4 min

Návrhář jako tvůrce večerních šatů, který jen chodí na večírky? Realita je úplně jinde, přiznává kreativní dvojice ze Studia 3, která ztratila iluze. Přesto je móda stále naplňuje

Jaké jsou pády a sny začínající mladých designérů? Proč se vyplatí investovat do lokálních značek? A jsou influenceři v prvních řadách přehlídek problém? Otevřený rozhovor nejen o tvorbě jsme vedli s kreativním duem Studia 3 Janem Syrovátkou a Václavem Černým.

Rozhovory
Alžběta P. Brůhová
Číst článek
09. 07. 2025
Michaela Irová
Doba čtení 3 min

Necítila jsem, že bychom v oboru táhli za jeden provaz. Alžběta P. Brůhová otevřeně o limitech architektury a potřebě bavit se i o tématech, která nejsou každému příjemná

S architektkou Alžbětou P. Brůhovou jsme se sešly v prostoru Atlas ve Veletržním paláci Národní galerie Praha. Bavily jsme se jak může být architektura feministická, o schizmatu architektury a stavebního inženýrství, ale i o důležitosti větší citlivosti k méně viditelným zásahům.

Interiér & architektura Rozhovory
Diplomanti napříč obory a univerzitami se nám svěřili, jak vidí svojí budoucnost coby designeři
Číst článek
07. 07. 2025
Jana Brandtlová Veronika Pařízková
Doba čtení 9 min

Obav mám celou řadu, přesto zůstávám ambiciózní. Čerství diplomanti se svěřují, co pro ně na začátku kariéry představuje největší stres

Obhájili diplomové práce a už tvrdě pracují na své kariéře. Jak vidí svou profesní budoucnost diplomanti, které formovalo odlišné univerzitní prostředí? Jsou dostatečně připraveni na střet s realitou? Co je nejvíc trápí? Ptáme se nejmladší generace designérů a architektů na jejich obavy.

Design & umění Názory & polemika
Light Works nová kolekce
Číst článek
04. 07. 2025
Redakce
Doba čtení 3 min

Kvalitní řešení osvětlení má sílu proměnit naše vnímání prostoru. Light Works se starají o to, aby české projekty měly přístup k tomu nejlepšímu ze světa

Firma Light Works ve svém pražském showroomu nabízí svým klientům exkluzivní servis při výběru svítidel pro soukromé i komerční projekty. Mezi jejich nejexponovanější realizace patří rekonstrukce osvětlení Katedrála sv. Víta. Nyní rozšiřuje svůj sortiment o tři kolekce značky 10 Heures 10.

Design & umění
Chaloupku najdete na pomezí Jizerských hor a Krkonoš v malebné vesničce Příchovice u Kořenova
Číst článek
02. 07. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 5 min

Vypadá krásně, ale je i praktická a odolná. Rekonstrukce chaloupky Dvě sestry od Denisy Strmiskové v čase obstála, jak hodnotí její funkčnost majitelé?

Jak obstála rekonstrukce chaloupky Dvě sestry po letech? S majiteli Milou a Václavem Petrů jsme si připomněli příběh realizace a nakoukli pod pokličku tvorby s designérkou Denisou Strmiskovou.

Design guide
Produktový designér a pedagog Jan Čapek s šéfredaktorkou magazínu Designnews Veronikou Pařízkovou
Číst článek
30. 06. 2025
Jana Brandtlová Veronika Pařízková
Doba čtení 3 min

Kdyby mi zavolali z TONu, tu práci vezmu. Tlak je zde neustálý, designér se s tím ale musí naučit žít, říká Jan Čapek, kterého proslavila práce s plastem

„Už neprezentuji, že Čapek navrhl novou PET lahev, nebo upravil další půllitr. Tlak je ale neustálý. Je to něco s čím se musí designér naučit žít.“ Jak svoji kariéru hodnotí oceňovaný designér a pedagog Jan Čapek? Nový díl podcastu Designnews moderuje Veronika Pařízková

Podcast
Zaha Hadid vsadila budovu MMM do svahu
Číst článek
28. 06. 2025
Pavlína Blahotová
Doba čtení 2 min

Špičková architektura i umění. Přinášíme průvodce po jihotyrolském Kronplatzu, kde najdete Zahu Hadid i michelinské restaurace

Když se rozhodnete strávit dovolenou v jihotyrolském Kronplatzu, můžete si jako v nebi nejen připadat, ale budete mu doslova na dosah. Špičkové architektonické, designové, umělecké i kulinářské zážitky tu pro milovníky hor připravili lidé hluboce sklonění před dokonalostí přírody.

Design guide
Hodnocení vizuálních identit českých měst - Magdalena Dobruk
Číst článek
25. 06. 2025
Anna Grabherr
Doba čtení 3 min

Obstojí nová loga českých měst ve srovnání se světem? Polské studio Podpunkt nezávisle a kriticky hodnotí, jak se povedla přeměna Prahy 10 nebo Trutnova

Správy měst si v posledních letech stále více uvědomují důležitost kvalitní vizuální komunikace. Brandingem lokalit se zabývá mnoho designérských studií, byť jde o nesnadný úkol. Obstály by nové vizuální identity českých měst ve světě? Pro nestranné zhodnocení jsme oslovili polské studio Podpunkt.

Design & umění Názory & polemika Rozhovory
V městském parku proběhne premiérový Street Food Festival. Vedle sklářského trhu, včetně toho blešího, se mohou návštěvníci těšit na koncerty Xindla X, Adama Mišíka a beatboxera Endru
Číst článek
23. 06. 2025
Redakce
Doba čtení 2 min

Nový Bor rozzáří sklo, chutě i hudba. Sklářské slavnosti 2025 nabízí možnost poznat, jak fungují stará řemesla

V živoucí centrum sklářského umění, tvořivosti a zábavy se Nový Bor promění od 26. do 28. června. Tradiční Sklářské slavnosti letos přinesou nejen oblíbené ukázky řemesla pod širým nebem i v otevřených sklárnách a koncerty, ale také atraktivní novinky, které osloví malé i velké návštěvníky.

Nezařazené
Klíčovým materiálem objektu se stal papír
Číst článek
23. 06. 2025
Veronika Pařízková Jana Brandtlová
Doba čtení 4 min

Byla to výzva. Vyzkoušeli jsme desítky variant. Trojice Ondřej Báchor, Matěj Činčera a Jan Novák navrhla novou podobu Ústavy ČR, která úspěšně propojuje tradici a nové technologie

Kancelář Poslanecké sněmovny vyhlásila soutěž na novou podobu Ústavy ČR. Zvítězila srozumitelná a citlivá forma s důstojným a moderním zpracováním. Čekají naše národní tiskoviny světlé zítřky a dočkají se upgradu? Na otázky nám za tvůrce odpověděl Ondřej Báchor.

Design & umění