PŘEDPLAŤTE SI NÁŠ ČASOPIS ↗
UPM

Učebnice českého porcelánu, kterou není snadné číst. UPM představilo tradiční materiál ve zbytečně rigidní expozici

Pražské Uměleckoprůmyslové museum ve spolupráci se Západočeským muzeem v Plzni představuje tři století českého porcelánu. Jak výstava takto široký příběh pro české země důležitého materiálu prezentuje? A pro koho je vlastně určena?

Kurátoři Jan Mergl a Lenka Pánková Merglová připravili výstavu, kterou otevírá nejstarší dochovaný porcelánový výrobek, koflík s nápisem „Vivat Böhmen“ z roku 1794 Kurátoři Jan Mergl a Lenka Pánková Merglová připravili výstavu, kterou otevírá nejstarší dochovaný porcelánový výrobek, koflík s nápisem „Vivat Böhmen“ z roku 1794
Kurátoři Jan Mergl a Lenka Pánková Merglová připravili výstavu, kterou otevírá nejstarší dochovaný porcelánový výrobek, koflík s nápisem „Vivat Böhmen“ z roku 1794

Hned při vstupu do expozice mi bylo jasné, že půjde o hutný, informacemi nabitý projekt. Vitríny plné křehkých objektů doprovázejí rozměrné zavěšené „svitky“ s texty. Zkušené kurátorské duo zvolilo výstavní klíč zaměřující se na formální vývoj a proměny tvarů, dekoru a malby. V případě širokého spektra porcelánových výrobků to ale přináší řadu problémů. Různých objektů a funkcí s nimi spojených je mnoho a v expozici chybějí opěrné body k orientaci v záplavě materiálu. Těmi by mohly být dlouhé a hutné doprovodné texty, kterých je v expozici hned šestnáct, doplněné menšími tabulkami s komentáři a velkým historickým přehledem. Jejich délka i formální jazyk jsou ale náročné a pro mnohé bude obtížné věnovat jim patřičnou pozornost i čas.

Výstavě by pravděpodobně prospělo vydání doprovodné publikace, v níž by autoři měli prostor informace rozvinout do delších esejí a výstavu od množství textu odlehčit, případně je alespoň přeformulovat do přívětivějšího jazyka. Problém ale vnímám již v samotném kurátorském klíči. Sledovat takřka výhradně formální vývoj lze dobře v některých momentech, jako je část věnovaná porcelánovým konvicím nebo tradici lázeňských koflíků. Jakmile se výstava soustředí na jeden typ produktu, dokáže i nezkušený pozorovatel ocenit tvarový vývoj a jednotlivé změny v průběhu let. Na zúženém půdorysu se navíc otevírá prostor pro sledování vazby výrobků a tehdejší společnosti, proměny statusu porcelánu jako materiálu a jeho postupné rozšíření od exkluzivity pro zámožné šlechtice po každodenní předměty v běžných domácnostech. I samotným textům takové zúžení prospívá a okamžitě se stávají čtivější. Podobně podařená je i část věnovaná litofánu, tedy tenkým prosvětleným porcelánovým deskám s reliéfními motivy.

Výstava vrcholí objekty současných tvůrců, mnohdy čerstvých absolventů a absolventek vysokých škol Výstava vrcholí objekty současných tvůrců, mnohdy čerstvých absolventů a absolventek vysokých škol
Výstava vrcholí objekty současných tvůrců, mnohdy čerstvých absolventů a absolventek vysokých škol

Po úžeji zaměřených momentech se ale výstava rychle vrací zpět k jednotlivým výčtům období a jejich specifik. To je škoda zejména v rámci reprezentace státu na světových výstavách, ať už v Chicagu, či v roce 1958 v Bruselu. Otázka „národního“ a reprezentace státu v průběhu minulých století optikou porcelánu, jenž hrál spolu s keramikou druhé housle po vyhlášeném tuzemském sklářství, by si zasloužila vlastní část výstavy a výzkum v kontextu společenských a politických přesahů designu a řemesla. 

Při vstupu do poslední části se expozice snaží komunikovat skrze interaktivní prostřený stůl a také vitrínu s produkty, které kurátoři identifikovali jako kýč. Možnost testovat porcelánové výrobky, prozkoumávat proměny stolování a s tím související zastarávání výrobků je osvěžující, na druhou stranu pokládám za promarněnou příležitost bavit se na takovém místě o udržitelnosti. Měl by zastarávat výrobek, který má potenciálně neomezenou životnost?

Interaktivní část expozice je osvěžujícím prvkem, chybí jí ale přesahy od vkusu a konzumu směrem k udržitelnosti. Interaktivní část expozice je osvěžujícím prvkem, chybí jí ale přesahy od vkusu a konzumu směrem k udržitelnosti.
Interaktivní část expozice je osvěžujícím prvkem, chybí jí ale přesahy od vkusu a konzumu směrem k udržitelnosti.

Na konci expozice se nachází pro mě osobně největší zklamání, kterým je prezentace současné generace tvůrců pracujících s porcelánem. Zde bych předpokládal nějaké vyvrcholení a pointu, případně navázání na předchozí části. Například skrze znovupoužití již zmíněné litofanie, kterou ve zjednodušené verzi Gabriel Vlach umístil na dno svých hrnků, takže je dopití nápoje spojeno s překvapivým pohledem na světelný obrazec. Nebo návaznost dobových motivů minulých století s alegoriemi covidu Moniky Martykánové, jež ve své diplomové práci skrze tradiční porcelánové figurky ilustrovala momenty z pandemie a lockdownu. Výrobky jsou místo toho naskládány vedle sebe jako přehlídka současné produkce a působí spíše do počtu k historické části expozice.

Výstava jako celek působí spíše jako učebnice historie českých porcelánek a jejich produkce Výstava jako celek působí spíše jako učebnice historie českých porcelánek a jejich produkce
Výstava jako celek působí spíše jako učebnice historie českých porcelánek a jejich produkce

Ačkoli je „Český porcelán tří století vůbec první výstavou, která ve zkratce přibližuje vývoj porcelánu vyrobeného na území Čech od jeho počátků až k dnešním dnům“, jak se lze dočíst na webu UPM, jedna jeho část je zcela opomíjena. Elektrotechnický a laboratorní porcelán je také součástí tuzemské historie a jeho estetika, zcela podřízená funkci, fascinovala již dříve. V UPM jej v širším kontextu představila v roce 1980 již Milena Lamarová na výstavě Design multi. Kontrast mezi krásným a funkčním by přitom mohl být vizuálně zajímavým momentem expozice a mohl by přispět ke kurátory načrtnuté úvaze o kýči.

Kontrast mezi krásným a funkčním by přitom mohl být vizuálně zajímavým momentem expozice, ale není Kontrast mezi krásným a funkčním by přitom mohl být vizuálně zajímavým momentem expozice, ale není
Kontrast mezi krásným a funkčním by přitom mohl být vizuálně zajímavým momentem expozice, ale není

Výstava jako celek působí spíše jako učebnice historie českých porcelánek a jejich produkce. Z tohoto hlediska jí nelze nic moc vyčítat a může být užitečným průvodcem pro ty, kteří se užitým uměním zabývají dlouhodobě a hledají inspiraci. Ale i v tomto případě mi chybí lepší ukotvení materiálu a jeho historie do širších společenských a kulturních souvislostí. To je škoda, protože je u nás podobných výstav opravdu málo. Navíc je patrné, že je kurátorské duo odborně na vysoké úrovni. Jan Mergl a Lenka Pánková Merglová shromáždili a představili na malé ploše množství materiálu a informací a mají za sebou notný kus práce. Bez vstřícného kroku směrem k laické veřejnosti je ale expozice pro kohokoli, kdo se porcelánu a jeho historii nevěnuje, jen těžko stravitelná. Možná výstavě chyběl rozpočet k doplnění o katalog, který by výše zmíněné alespoň částečně napravil. Nebo naopak někdo, kdo by pomohl odborníkům texty a expozici lépe zpřístupnit tak, aby jejich příběh o porcelánu nebyl jen přehledem tvarového a technologického vývoje, ale ukázkou úzkého propojení materiálu, kulturní a společenské historie.

Výstava potrvá až do začátku září Výstava potrvá až do začátku září
Výstava potrvá až do začátku září




[i] Jak uvádějí v textu sami autoři výstavy, myšlen je tím porcelán vyráběn na našem území. Slovní spojení český porcelán bylo ale historicky běžně užívané spojení.

ČESKÝ PORCELÁN TŘÍ STOLETÍ
25. 04. 2024 – 08. 09. 2024
Kurátoři výstavy: Jan Mergl, Lenka Pánková Merglová
Architektonický design: Dušan Seidl
Grafický design: Martin Bušek+Dienstbier

Rubriky:

Další z rubriky

Studenti i pedagogové doufají, že klauzulím tématem otevřou opravdovou změnu týkající se grafického zpracování dokladů
Číst článek
05. 03. 2025
Redakce
Doba čtení 8 min

Není to grafický přešlap, jen jsme opět o pár kroků pozadu. Studenti navrhli nové podoby cestovních pasů, nechybí varianta s pohádkovými postavami nebo ilustrace české krajiny

Může a má cestovní doklad zrcadlit vztah k národní nebo státní identitě? Jak vizualizovat vztah k místu, které společně obýváme a nazýváme ho státem? Ohledávání těchto otázek byla v zimním semestru 2024/25 věnována spolupráce studentů ateliéru GDVK na UMPRUM, Státní tiskárny cenin a hostů.

Design & umění Názory & polemika
No Architects a Atlas
Číst článek
24. 02. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 6 min

Národní galerie momentálně dělá kroky zpět. Tvůrci reagují na záměr zpoplatnit vstup do volnočasového prostoru Atlas ve Veletržním paláci, který měl původně sloužit všem rodičům s dětmi

Národní galerie se v roce 2022 rozhodla, že se otevře dětem. Nechala vytvořit prostor Atlas, který v mnohém převyšoval běžný koncept dětských koutků. Nyní se rozhodla, že se dětem zase uzavře.

Interiér & architektura Názory & polemika
Jak se daří (mladým) šperkařským talentům v Česku? Ptali jsme se Ondřeje Stáry, Elišky Lhotské a Veroniky Murárikové.
Číst článek
21. 02. 2025
Anna Jurečková
Doba čtení 5 min

Je těžké přiblížit se těm, kteří jsou více vidět. Proč u nás získávají ceny stále stejní šperkaři? Analyzujeme, zda český šperk stagnuje a co ho brzdí

Soutěž Czech Grand Design na konci ledna zveřejnila širší nominace za rok 2024. Šperkař Ondřej Stára už loni upozornil na to, že mladé talenty z kategorie šperk jsou v rámci ocenění opomíjeny. Jaká by měla být kritéria výběru? A je pro šperkaře a šperkařky v Česku těžké se prosadit?

Názory & polemika
Antonie Formanová pro PBG, Lazy Eye a Anna Schwitzer
Číst článek
15. 02. 2025
Redakce
Doba čtení 4 min

V hlavní roli Antonie. Designéři a lokální značky sází v reklamních kampaních často na stejná jména, není to kontraproduktivní?

Jedna herečka, řada značek. V posledních měsících bylo pro milovníky českého designu těžké vyhnout se na Instagramu talentované hvězdě Antonii Formanové. Není ale angažmá jedné hvězdy kontraproduktivní? Zeptali jsme se jednotlivých značek, co je k výběru vedlo a co si od něj slibují.

Názory & polemika
Veronika Pařízková, šéfredaktorka magazínu Designnews
Číst článek
27. 12. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 2 min

Design Mirror. Plíživý strach mít svůj názor. Situace na Slovensku ukazuje, že těžké časy jsou děsivě blízko

V lednu 1993 se rozpadalo Československo na dva samostatné státy a řada dnešních designérských hvězd se teprve učila chodit. Více než 30 let staré politické rozhodnutí vzbudilo hodně emocí a napořád už změnilo běh dějin. Vzhledem k současnému stavu na Slovensku můžeme být dnes ale rádi.

Názory & polemika
Rukopisy, archiválie, výtvarná díla i knihy doplněné o díla současných audiovizuálních umělců – stálá expozice Muzea literatury umístěná v deseti sálech reprezentuje českou literaturu od národního obrození až do roku 1989.
Číst článek
27. 11. 2024
Ondřej Balada
Doba čtení 3 min

Propojení odbornosti a kreativity na výbornou. Nedávno otevřené Muzeum Literatury dokázalo obstát, výsledkem je ambiciózní a moderní prostor, který nenudí

Požadavky na muzejní instituce se v průběhu času mění a v jistém smyslu i zpřísňují. Jako návštěvníci se obvykle chceme něco dozvědět, ale zároveň nechceme být zahlcení informacemi. Chceme kulturní zážitek a obohacení, ale současně se u toho i bavit.

Názory & polemika Design guide
Meat Design se poprvé přesouvá do nové lokace! Opouští bývalé Vítkovické železárny a přesouvá se do Boutique Business Inkubátoru Ostravica.
Číst článek
22. 11. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 6 min

Byla jsem smířená s tím, že Meat Design nezachráním. Karolína Skórková už 9 let buduje v Ostravě festival na podporu lokálních značek, jaké jsou největší překážky?

Karolína Skórková není designérka, přesto je hlavně její zásluha, že se slovo "design" v Ostravě stalo běžnou součástí slovníčku místních obyvatel. Meat Design Ostrava funguje s přestávkami už 9 let. Co ji vedlo k nápadu festival založit? A kdo ji nejvíc podporuje?

Design & umění Názory & polemika Rozhovory
.
Číst článek
18. 11. 2024
Tereza Urban
Doba čtení 5 min

Designéři bez diplomu. Co mi chybělo v řemesle nebo technice, jsem vyplnila vášní. Je dnes potřeba mít formální vzdělání, aby člověk uspěl v prostředí designu?

Formální vzdělání se v mnoha oblastech považuje za základní kámen úspěšné kariéry. Je tomu tak i v oboru, kde titul z prestižní školy a studium v ateliéru významného designéra bývá alespoň kvalitním odrazovým můstkem na cestě k úspěchu?

Design & umění Názory & polemika
Na festivalu najdete například i hravé textilní výrobky od značky Vigvam
Číst článek
09. 11. 2024
Redakce
Doba čtení 4 min

Česká hračka zažívá těžší období. Největší překážka je stagnace trhu. Ptáme se českých tvůrců, v jaké kondici je obor, ve kterém podnikají

Tvůrců, kteří se věnují výrobě a prodeji hraček, znatelně přibývá. Vidět je to i na pravidelném festivalu mini, kde se současní tvůrci prezentují. V jaké kondici ale momentálně obor opravdu je?

Design & umění Názory & polemika
20240924 KATARZYNA KOZYRA foto Roman Polasek JPG 18
Číst článek
01. 11. 2024
Nikol Galé
Doba čtení 7 min

Česká republika zásadně zaspala. S ředitelem GVUO v Ostravě Jiřím Jůzou nejen o tom, proč zde poslední samostatná galerijní budova vznikla před 100 lety

Před rokem jsme s ředitelem Galerie výtvarného umění v Ostravě (GVUO) Jiřím Jůzou probíhali témata spojená s touto významnou institucí. Nedávno jsme si dali „opáčko“, při němž jsme bilancovali.

Design & umění Názory & polemika Rozhovory
Cover KD1 25
Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra České republiky

AKCE A UDÁLOSTI

Fotografka, která ve své tvorbě neustále překračuje hranice konvenčního média. Navštivte výstavu Terezie Foldynové v GVUO a objevte cestu umělkyně, kde každý snímek vypráví příběh o propojení mezi člověkem, přírodou a uměním.

5. – ⁠⁠⁠⁠⁠⁠30. března 2025
Zobrazit detail →

NEWSLETTER

Nejnovější články

Zsófia Keresztes se svým dílem
Číst článek
19. 03. 2025
Redakce
Doba čtení 4 min

I na takovém prvku, jako je dutý kmen, závisí fungování lesa. Maďarská sochařka Zsófia Keresztes na výstavě v liberecké Oblastní galerii otevírá téma transformace světa

Letošní výstavní sezónu liberecké galerie zahajuje umělkyně maďarského původu Zsófia Keresztes, která má na svém kontě už několik mezinárodních výtvarných úspěchů. Její výstava s názvem Trembling Empire odkazuje na svět, který v současné době prochází velkou transformací.

Akce a události Design & umění
Anton Jablonskij a knihovna OKAP
Číst článek
14. 03. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 5 min

Nechci navrhovat „exkluzivní“ věci. Anton Jablonskij zaujal svou knihovnou Okap, která je snadno vyrobitelná i působivá. Jaké jsou profesní vize nadaného studenta z UMPRUM?

Aktuálně Anton Jablonskij studuje v ateliéru Design nábytku a interiéru na pražské Vysoké škole uměleckoprůmyslové. Proč ho neláká spolupráce s Ikeou a jak vnímá své pedagogy?

Design & umění
Mezi Srnky
Číst článek
12. 03. 2025
Klára Rokosová
Doba čtení 6 min

Dokonalá symbióza designu a kávy. Mapujeme, které nové podniky vsadily na sofistikovaný interiér a působivé menu

Lahodná káva, řemeslné pečivo a prostory s příběhem. Pět nových míst na pražské gastronomické scéně ukazuje, jak důležitá je symbióza chuti, estetiky a atmosféry. Vstoupit dovnitř znamená ochutnat a zažít.

Interiér & architektura Design guide
Designnws
Číst článek
10. 03. 2025
Klára Rokosová
Doba čtení 4 min

Najít životní rovnováhu díky hlíně. Keramické dílny vznikají napříč republikou, jak fungují a pro koho jsou určené?

Po oblibě keramických dílen a praktických kurzech vznikají také místa, která umožňují keramikům tvořit o samotě. Bývají zde k dispozici všechny potřebné materiály a nástroje, stačí se jen zaregistrovat. Potom už jen zabořit ruce do hlíny a začít tvořit.

Design & umění
Letošní ročník bude již 25. v řadě!
Číst článek
06. 03. 2025
Redakce
Doba čtení 3 min

Příležitost zdokonalit se! Sutnarka otevírá další ročník letní školy ArtCamp, své zkušenosti předá fotografka Libuše Jarcovjaková nebo skotská módní návrhářka z Glasgow School of Art

Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni otevírá přihlášky na devatenáctý ročník letní školy umění ArtCamp, která se uskuteční od 7. do 25. července 2025. Zájemci se mohou hlásit do 31. května.

Akce a události
Studenti i pedagogové doufají, že klauzulím tématem otevřou opravdovou změnu týkající se grafického zpracování dokladů
Číst článek
05. 03. 2025
Redakce
Doba čtení 8 min

Není to grafický přešlap, jen jsme opět o pár kroků pozadu. Studenti navrhli nové podoby cestovních pasů, nechybí varianta s pohádkovými postavami nebo ilustrace české krajiny

Může a má cestovní doklad zrcadlit vztah k národní nebo státní identitě? Jak vizualizovat vztah k místu, které společně obýváme a nazýváme ho státem? Ohledávání těchto otázek byla v zimním semestru 2024/25 věnována spolupráce studentů ateliéru GDVK na UMPRUM, Státní tiskárny cenin a hostů.

Design & umění Názory & polemika
Adam Kvaček zaujal svým analytickým přístupem v Diploma Selection na posledním ročníku festivalu Designblok
Číst článek
03. 03. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 4 min

I když po nás zbude spálená zem, příroda si planetu vezme zase zpět. Adam Kvaček svou prací otevírá složité otázky, na které neexistují jednoduché odpovědi

Jeho diplomová práce Paradox of Isoëte vzbuzuje zájem odborné i laické veřejnosti. Zkoumá odcizení člověka od přírody a nabízí i scénář možné budoucnosti bez přírodních druhů, které vyhynou v důsledku lidské činnosti.

Design & umění Rozhovory
Jakub Huráb, jeden z obchodních zástupců LD Seating, a šéfredaktorka magazínu Designnews.cz Veronika Pařízková
Číst článek
28. 02. 2025
Redakce
Doba čtení 3 min

Fronty na práci se u nás nestojí, šikovné lidi musíme hledat, říká Jakub Huráb z boskovické firmy LD Seating. Kam hodlá firma expandovat? A jaké jsou vztahy v rodinných firmách?

„Musíme mít nůžky otevřené na všechny typy zákazníků,“ říká o strategii firmy LD Seating její jednatel Jakub Huráb. Do čeho firma nejvíce investuje? A jaké největší benefity přináší Asociace českého průmyslového designu?

Design & umění Podcast
No Architects a Atlas
Číst článek
24. 02. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 6 min

Národní galerie momentálně dělá kroky zpět. Tvůrci reagují na záměr zpoplatnit vstup do volnočasového prostoru Atlas ve Veletržním paláci, který měl původně sloužit všem rodičům s dětmi

Národní galerie se v roce 2022 rozhodla, že se otevře dětem. Nechala vytvořit prostor Atlas, který v mnohém převyšoval běžný koncept dětských koutků. Nyní se rozhodla, že se dětem zase uzavře.

Interiér & architektura Názory & polemika
Prezidentkou Art Jury je Irene Kugelmann. Zkušená kreativní ředitelka s velkou vášní pro skvělou kreativu, obsah, komunikaci a strategii. Má prokazatelné úspěchy při realizaci komplexních projektů v oblasti marketingu, komunikace a budování značky
Číst článek
24. 02. 2025
Redakce
Doba čtení 4 min

Poměř síly s nejtalentovanějšími. Czech Creative Awards otevírá přihlášky do soutěže o nejlepší typografii, ilustraci i reklamní kampaně

Každoročně se koná soutěž ADC Czech Creative Awards, která i letos vybere svého vítěze v reklamě na poli typografie, printu, nebo například krátké reklamy. Naposledy zaujaly poštovní známky s Petrem Pavlem nebo bohémství Bolka Polívky. Co to bude letos? Nezmeškejte přihlášky - už jen do 7.března!

Soutěže