PŘEDPLAŤTE SI NÁŠ ČASOPIS ↗
Jak to mají sklářští designéři se sociálními sítěmi?

Problém jménem algoritmus. Žijeme v bublině a nedostávají se k nám věci, které by nás mohly posunout. Jaká rizika a výhody má instagram pro české designéry?

Bez nich se už neobejdeme, ale soužití s nimi přináší i řadu nepříjemností. Sociální sítě ovlivňují všechny obory a design není výjimkou. Jak s nimi pracují úspěšní lokální designéři?

František Jungvirt

Instagram | Web

Je pro vaši práci v dnešní době zásadní prezentace na Instagramu a Facebooku? Obešel byste se případně bez svého účtu?

FRANTIŠEK: Určitě ano. Kvalitní prezentaci na sítích považuji v dnešní době za klíčovou. Facebook vnímám spíše jako komunikační kanál a Instagram jako imageový. Sdílení dokončeného projektu na Instagramu je důležité proto, aby jej lidé blíže zaznamenali. Bez profesního profilu na Instagramu bych v dnešní době jako umělec, co potřebuje dostat produkt blíže k lidem, fungovat nemohl.

Místo pro setkávání s přáteli, ale i pro schůzky s klienty. František brzy oslaví rok od otevření svého showroomu. Místo pro setkávání s přáteli, ale i pro schůzky s klienty. František brzy oslaví rok od otevření svého showroomu.
Místo pro setkávání s přáteli, ale i pro schůzky s klienty. František brzy oslaví rok od otevření svého showroomu.
FOTO: Peter Fabo

Spravujete si sítě sám, nebo to pro vás dělá někdo jiný?

FRANTIŠEK: Z větší části sám. O některé úkony se stará má PR manažerka.

Sledujete, které příspěvky byly nejúspěšnější? Dá se obecně shrnout, které to bývají?

FRANTIŠEK: Částečně ano, ale sám vidím, že dosah nelze úplně dopředu odhadnout. Nejúspěšnější bývají příspěvky, kde se objevuji fyzicky já, nebo ty, které otevírají nějaké širší téma či otázky (design medaile či podobného předmětu, design pro velkou značku apod.)

Koho ze svých kolegů z Česka i zahraničí na Instagramu rád sledujete?

FRANTIŠEK: Rád sleduji designové dění v Česku i zahraničí prostřednictvím různých účtů – galerie, design shopy, design eventy, design magazíny, fashion, interiéroví designéři, architekti apod.

Dva protikladné světy zvířecí říše. Zatímco kolekce váz Dark Cave Animals dává na odiv brouky a pavouky, kolekce Plush Animals se pyšní o poznání barevnějšími tvory. Dva protikladné světy zvířecí říše. Zatímco kolekce váz Dark Cave Animals dává na odiv brouky a pavouky, kolekce Plush Animals se pyšní o poznání barevnějšími tvory.
Dva protikladné světy zvířecí říše. Zatímco kolekce váz Dark Cave Animals dává na odiv brouky a pavouky, kolekce Plush Animals se pyšní o poznání barevnějšími tvory.
FOTO: Anna Pleslová

Dokázal byste shrnout, které tři výhody a které tři nevýhody pro vás jako designéra sociální sítě mají?

FRANTIŠEK: Mezi výhody bych zařadil: rychlejší způsob prezentace a komunikace, ukázky tvorby celosvětově, rychlý přístup k informacím, tvorba vlastní image značky a sebe. Nevýhody: prodej se přesunul do on-linu, a ztrácí se tak částečně kontakt zákazníka s designérem/umělcem a i s věcí, kterou si kupuje, celkové zrychlení světa a požadavků na výrobce, částečně i hodnocení úrovně designu a umění, lidí podle počtu sledujících a srdíček u fotky.

Anna Jožová

Instagram | Web

Je pro vaši práci v dnešní době zásadní prezentace na Instagramu a Facebooku? Obešla byste se případně bez svého účtu?

ANNA: Věřím, ze Facebook už není to, co býval, ale bez „Instáče” bych se jen tak neobešla. Nejenom že mi na něj píše většina kupců, ale zároveň má velikánský dosah i pro navazování nových spoluprací.

Anna se svou tvorbou pohybuje na hraně designu a umění. Anna se svou tvorbou pohybuje na hraně designu a umění.
Anna se svou tvorbou pohybuje na hraně designu a umění.
FOTO: Milan Havel

Spravujete si sítě sama, nebo to pro vás dělá někdo jiný?

ANNA: Zatím sama, ale v dohledné době budu hledat někoho, kdo by se této milé povinnosti chopil. Přece jen je zde třeba nějaká pravidelnost a na to jsem kapánek chaotická.

Sledujete, které příspěvky byly nejúspěšnější? Dá se obecně shrnout, které to bývají?

ANNA: Ano, většinou se jedná o humorně laděné příspěvky a také „pousty” s mojí osobou. Někdy je mrzuté, když projekt připravujete téměř celý rok a v likes ho hravě předčí portrét Semira Gerchana z Kobry 11.

Naposledy bylo Annino dílo k vidění v galerii Kuzebauch. Výstava nesla název Dysplasio. Naposledy bylo Annino dílo k vidění v galerii Kuzebauch. Výstava nesla název Dysplasio.
Naposledy bylo Annino dílo k vidění v galerii Kuzebauch. Výstava nesla název Dysplasio.
FOTO: Jan Kolský, Petr Dejmek

Koho ze svých kolegů z Česka i zahraničí na Instagramu ráda sledujete?

ANNA: Mezi mé oblíbence patří český „baller” Tadeáš Podracký, nizozemská královna Audrey Large, Zsófia Keresztes, ale i např. Klára Hosnedlová.

Dokázala byste shrnout, které tři výhody a které tři nevýhody pro vás jako designérku sociální sítě mají?

ANNA: 

+ navazování nových spoluprací, prodeje, mediální dosah

– tloustnutí za obrazovkou, nepsaná povinnost odepisovaní na zprávy, podvědomé srovnávání se s ostatními

Jan Plecháč

Instagram | Web

Je pro vaši práci v dnešní době zásadní prezentace na Instagramu a Facebooku? Obešel byste se případně bez svého účtu?

JAN: Prezentaci na sociálních sítí nevnímám jako zásadní, bez svého účtu bych se dokázal obejít.

Nejnovější počin z pera Jana Plecháče ⁠–⁠⁠⁠⁠ ⁠⁠váza Era Nejnovější počin z pera Jana Plecháče ⁠–⁠⁠⁠⁠ ⁠⁠váza Era
Nejnovější počin z pera Jana Plecháče ⁠–⁠⁠⁠⁠ ⁠⁠váza Era

Spravujete si sítě sám, nebo to pro vás dělá někdo jiný?

JAN: Své sítě si spravuji sám.

Sledujete, které příspěvky byly nejúspěšnější? Dá se obecně shrnout, které to bývají?

JAN: Dřív jsem to dělával, nyní to už nedělám, nemám na to čas. Obecně se dá ale shrnout, že když se v příspěvku objeví i obličej, má to větší efekt, než když je tam samotný produkt.

Koho ze svých kolegů z Česka i zahraničí na Instagramu rád sledujete?

JAN: Své kolegy sleduji jen velmi zřídka. Na Instagramu sleduji hlavně účty krásných aut a architektury.

Díky tříbarevnému jádru je každá váza unikátní. Moser ji vyrobil v limitované edici 77 kusů s podpisy Jana Plecháče i rytíře Zdeňka Drobného. Díky tříbarevnému jádru je každá váza unikátní. Moser ji vyrobil v limitované edici 77 kusů s podpisy Jana Plecháče i rytíře Zdeňka Drobného.
Díky tříbarevnému jádru je každá váza unikátní. Moser ji vyrobil v limitované edici 77 kusů s podpisy Jana Plecháče i rytíře Zdeňka Drobného.
FOTO: Misha.photo

Dokázal byste shrnout které tři výhody a které tři nevýhody pro vás jako designéra sociální sítě mají?

JAN: Výhodou je určitě self-promo. Můžu díky nim částečně ovlivnit i šíření své prezentace, to vnímám jako největší výhodu. Vidím, co se děje všude kolem v reálném čase, to je určitě také plus. Zároveň to ale považuji i za nevýhodu. Někdy je to až frustrující, kolik se toho v reálném čase děje. Celý svět je na jedné síti, a tak to někdy může vypadat, že se jeden autor inspiroval od druhého, i když to tak vůbec být nemusí. Za největší nevýhodu ale určitě považuji algoritmus. Na sociálních sítích se k nám dostávají stále podobná témata. Žijeme pak v určité bublině a nedostávají se k nám jiné věci, které by nás mohly posunout, inspirovat.

V Moseru se za své výrobce nestydí. Za své dlouholeté dílo byl pan Zdeněk Drobný oceněn rytířským Řádem umění a literatury. V Moseru se za své výrobce nestydí. Za své dlouholeté dílo byl pan Zdeněk Drobný oceněn rytířským Řádem umění a literatury.
V Moseru se za své výrobce nestydí. Za své dlouholeté dílo byl pan Zdeněk Drobný oceněn rytířským Řádem umění a literatury.
Rubriky:

Další z rubriky

Klára Daniová se ponořila do sociologie a jako výstup vytvořila knihu (ale i online stránku) podpořenou kvalitním zpracováním
Číst článek
23. 04. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 4 min

Spíše panuje skepse, než víra v lepší zítřky. Grafická designérka Klára Daniová stvořila knihu, která zkoumá fenomén spolubydlení z různých stran

Bydlení je téma, které hýbe celou společností. Absolventka Ateliéru grafický design a nová média Klára Daniová se rozhodla zpracovat fenomén spolubydlení a v eponymní knize ukazuje jeho světlé i stinné stránky.

Názory & polemika Rozhovory
Jana Zielinski a přebal knihy Křehká krása designu
Číst článek
09. 04. 2025
Jana Mattas Horáčková
Doba čtení 2 min

Absence kritického pohledu, přesto vizuálně zajímavá a inspirativní. Jaká je kniha, která vypráví příběh Jany Zielinski?

Kniha Křehká krása designu je rozhovorem o designu, ale také osobním příběhem Jany Zielinski. Co vše stojí za úspěchem Designbloku a jaká je jeho skutečná cena? Jak vypadá cesta ženy, která zasvětila svůj profesní život tvorbě, organizaci a podpoře designu u nás i v zahraničí?

Design & umění Názory & polemika
Karolína Kučerová s moderátorkou Veronikou Pařízkovou
Číst článek
31. 03. 2025
Veronika Pařízková Redakce
Doba čtení 2 min

Vždy jsem byla trochu šprt, neřeším stejné věci jako spolužáci, vysvětluje Karolína Kučerová, která začala studovat design až ve 26 letech. Co musela obětovat? A cítí tlak, jak tvořit?

„Nemyslím, že dnes člověk prorazí jen díky instagramu. Najdete tam řadu lidí, co mají sledující, ale chybí jim talent “ hodnotí vliv sociálních sítí Karolína Kučerová, která navrhuje sklo i keramiku. Chce ho někdy smazat? Prodává se lépe sklo nebo keramika? A proč roste obliba hrníčků bez oušek?

Design & umění Názory & polemika Rozhovory Podcast
Jakub Berdych Karpelis
Číst článek
28. 03. 2025
Kateřina Hubertová
Doba čtení 3 min

Schopnost myslet netradičně a ironie s humorem. Analyzujeme, proč je Jakub Berdych Karpelis zásadní osobností zdejší scény

Na pomezí designu a umění, vždy ale s humorem se pohybuje sochař a designér Jakub Berdych Karpelis. Nebojí se experimentovat s materiály a postupy jejich zpracování. Nebrání se ani nadsázce, ironii, netradičním tématům a kombinacím. Snad díky tomu se dnes řadí mezi české designérské hvězdy.

Design & umění Názory & polemika
Tým designérů z firmy Lasvit
Číst článek
24. 03. 2025
Markéta Blažková
Doba čtení 4 min

Jistý příjem nebo svoboda? Zjišťujeme, zda dnešní designéři preferují práci na OSVČ nebo pracovní smlouvy

Být zaměstnán jako designér se může zdát v České republice jako nadlidský úkol. Je tomu ale vážně tak? Mnoho firem upřednostňuje dlouhodobý pracovní poměr spíš než externí spolupráci. Jak firmy reagují, když přijde řeč na flexibilitu, mateřskou dovolenou a adekvátní ohodnocení?

Názory & polemika
Markéta Kalivodová, Lucie Vasilová a Lenka Záhorková- designérky studia Nalejto, Eliška Lhotská, Salvátor Soška a Lucie Kutálková
Číst článek
21. 03. 2025
Redakce
Doba čtení 6 min

Sleva je dobrý sluha, ale zlý pán. Ptáme se, jak přistupují lokální designéři a značky k slevovým akcím a zvýhodněným prodejům svého zboží. Vyplatí se?

Cenotvorba je v případě designéru citlivá věc. Cena materiálů, lidská práce, často lokální zdroje a navíc náklady spojené s prodeji. I proto se ke slevovým akcím lokální scéna často neuchyluje. Zeptali jsme se přesto známých tvůrců, jaký mají ke slevám vztah a zda je potřebují.

Názory & polemika
Studenti i pedagogové doufají, že klauzulím tématem otevřou opravdovou změnu týkající se grafického zpracování dokladů
Číst článek
05. 03. 2025
Redakce
Doba čtení 8 min

Není to grafický přešlap, jen jsme opět o pár kroků pozadu. Studenti navrhli nové podoby cestovních pasů, nechybí varianta s pohádkovými postavami nebo ilustrace české krajiny

Může a má cestovní doklad zrcadlit vztah k národní nebo státní identitě? Jak vizualizovat vztah k místu, které společně obýváme a nazýváme ho státem? Ohledávání těchto otázek byla v zimním semestru 2024/25 věnována spolupráce studentů ateliéru GDVK na UMPRUM, Státní tiskárny cenin a hostů.

Design & umění Názory & polemika
No Architects a Atlas
Číst článek
24. 02. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 6 min

Národní galerie momentálně dělá kroky zpět. Tvůrci reagují na záměr zpoplatnit vstup do volnočasového prostoru Atlas ve Veletržním paláci, který měl původně sloužit všem rodičům s dětmi

Národní galerie se v roce 2022 rozhodla, že se otevře dětem. Nechala vytvořit prostor Atlas, který v mnohém převyšoval běžný koncept dětských koutků. Nyní se rozhodla, že se dětem zase uzavře.

Interiér & architektura Názory & polemika
Jak se daří (mladým) šperkařským talentům v Česku? Ptali jsme se Ondřeje Stáry, Elišky Lhotské a Veroniky Murárikové.
Číst článek
21. 02. 2025
Anna Jurečková
Doba čtení 5 min

Je těžké přiblížit se těm, kteří jsou více vidět. Proč u nás získávají ceny stále stejní šperkaři? Analyzujeme, zda český šperk stagnuje a co ho brzdí

Soutěž Czech Grand Design na konci ledna zveřejnila širší nominace za rok 2024. Šperkař Ondřej Stára už loni upozornil na to, že mladé talenty z kategorie šperk jsou v rámci ocenění opomíjeny. Jaká by měla být kritéria výběru? A je pro šperkaře a šperkařky v Česku těžké se prosadit?

Názory & polemika
Antonie Formanová pro PBG, Lazy Eye a Anna Schwitzer
Číst článek
15. 02. 2025
Redakce
Doba čtení 4 min

V hlavní roli Antonie. Designéři a lokální značky sází v reklamních kampaních často na stejná jména, není to kontraproduktivní?

Jedna herečka, řada značek. V posledních měsících bylo pro milovníky českého designu těžké vyhnout se na Instagramu talentované hvězdě Antonii Formanové. Není ale angažmá jedné hvězdy kontraproduktivní? Zeptali jsme se jednotlivých značek, co je k výběru vedlo a co si od něj slibují.

Názory & polemika
JN interiér

AKCE A UDÁLOSTI

Moravská galerie prezentuje tvorbu letošní výherkyně oceněné designérky roku Czech Grand Design Kateřiny Handlové. Nenechte si ujít výstavu sklářských prací Záznam mizení, pohybující se na hranici designu a citlivého náhledu do zkušenosti autorky.

25. dubna 2025 – 29. března 2026
Zobrazit detail →

NEWSLETTER

JN interiér

Nejnovější články

Natálie Navrátilová a šéfredaktorka Designnews Veronika Pařízková
Číst článek
30. 04. 2025
Redakce Veronika Pařízková
Doba čtení 3 min

Že ženy dělají jemnější design je klišé. Na produktu nepoznáte, jestli ho dělal muž či žena, je přesvědčená Natalie Navrátilová, která navrhuje příbory i pravítka

„Drobné nástroje potřebují strašně času. Diplomové prototypy nebyly vůbec dokonalé. Musela jsem se několikrát připomenout. Spíš než o odvaze byla tato spolupráce o vytrvalosti,“ prozrazuje Natalie Navrátilová detaily vzniku kolekce pro Mikov, která ji vynesla cenu Objev roku na Czech Grand Design.

Design & umění Podcast
CASAROSA by Denisa Strmisková
Číst článek
28. 04. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 3 min

Esence jednoduchosti. V Českém Krumlově vznikla CASAROSA, malebný apartmánový dům se sofistikovanými interiéry

Mysleli jste si, že Český Krumlov je už plný možností stylového ubytování? Omyl. Jeho potenciál zjevně není stále vytěžený. Důkazem je malebná rekonstrukce domu v části Plešivec, který nese název CASAROSA.

Interiér & architektura Design guide
Klára Daniová se ponořila do sociologie a jako výstup vytvořila knihu (ale i online stránku) podpořenou kvalitním zpracováním
Číst článek
23. 04. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 4 min

Spíše panuje skepse, než víra v lepší zítřky. Grafická designérka Klára Daniová stvořila knihu, která zkoumá fenomén spolubydlení z různých stran

Bydlení je téma, které hýbe celou společností. Absolventka Ateliéru grafický design a nová média Klára Daniová se rozhodla zpracovat fenomén spolubydlení a v eponymní knize ukazuje jeho světlé i stinné stránky.

Názory & polemika Rozhovory
Fotograf Filip Švácha a designérka a umělkyně Pavlína Šváchová se synem Vendelínem; foto: Agnes Čechová; Pavlína se v tvorbě věnuje také šálkovým objektům; foto: Filip Švácha.
Číst článek
21. 04. 2025
Eliška Vrbová
Doba čtení 2 min

S dítětem jsme přestali prokrastinovat a naše práce je soustředěnější. V Ústí je rodinná atmosféra, UMPRUM by na nás byla moc ambiciózní, říkají Pavlína a Filip Šváchovi

Ona se věnuje designu skla a volnému umění, on nejen její objekty fotografuje. Pavlínu a Filipa Šváchovi spojilo studium v Ústí nad Labem a dnes sdílí kromě společné domácnosti i kreativní vize v projektech toho druhého. Jaké je soužití dvou designérů a umělců a jak jim život proměnilo rodičovství?

Design & umění Rozhovory
Nová židle Flexi Lounge
Číst článek
18. 04. 2025
Redakce
Doba čtení 3 min

Židle, co sbírá ceny. Boskovická firma LD Seating slaví mezinárodní úspěch s křeslem Flexi Lounge, čím je výjimečné?

Od uvedení první židle Flexi Light v roce 2014 až po kompletní rodinu sezení. LD Seating představuje nejnovější přírůstek do série Flexi Lounge – nový typ křesla navrženého pro maximální pohodlí.

Design & umění
Speciální pozornost věnujte jídelnímu prostoru. Ten musí být natolik příjemný, aby se s jídlem neutíkalo k nejbližší možné obrazovce
Číst článek
17. 04. 2025
Redakce
Doba čtení 2 min

Vybavení domácnosti: Co zohlednit a na čem ušetřit?

Mít kousek prostoru, kterému můžete říkat domov, je výhra. I díky tomu, že si ho můžete uzpůsobit úplně podle sebe. Pokud vybavujete svůj první byt, anebo třeba jen pokoj, máme pro vás pár praktických tipů, od čeho se odpíchnout a co vám pomůže docílit přesně takové harmonie, jakou potřebujete.

Nezařazené
Eliška Gogolová & Ateliér Kompost
Číst článek
16. 04. 2025
Tereza Tomášová
Doba čtení 3 min

Mám pocit, že v našem malém rybníčku bychom se měli povzbuzovat, říká textilní výtvarnice Eliška Gogolová, která vrací slávu prošívaným vestičkám našich babiček

Tvoří originální prošívané vesty, vyrábí úrodné vlněné sochy a chystá se na vlastní autorské látky. Co Eliška Gogolová oceňuje na olympijské kolekci? Jak o sobě může dát začínající textilní designér vědět a proč by uvítala raději cenu spojenou s finanční odměnou než kousek křišťálového dortu?

Design & umění Rozhovory
Cílem Nebezboží je ukázat, že víra v Boha není záležitostí minulosti
Číst článek
14. 04. 2025
Redakce
Doba čtení 2 min

I věřící si zaslouží vkusný produkt. Klára Frídlová oslovila mladé designéry, aby vymysleli, jak modernizovat tradiční křesťanské atributy

Kolekce křesťanských produktů se současnou estetikou nyní nabízí online obchod Nebezboží, jehož zakladatelka Klára Frídlová oslovila mladé autory a výtvarníky, aby vytvořili tradiční předměty snoubící v sobě katolickou tradici i současný design.

Design & umění
Upcyklace je ve světě rozšířeným pojmem
Číst článek
11. 04. 2025
Redakce
Doba čtení 2 min

Co, jak a proč vůbec dále vytvářet? Studenti z plzeňské Sutnarky hledají řešení pro nadprodukci v recyklaci a minimalizaci odpadu

Jak prodloužit životnost oděvů, kožených doplňků a obuvi v době vizuální inflace a nadprodukce? Studující ateliéru Fashion design Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni (FDU ZČU) hledali odpověď skrze kvalitní materiály, chytré střihy a upcycling.

Design & umění
Jana Zielinski a přebal knihy Křehká krása designu
Číst článek
09. 04. 2025
Jana Mattas Horáčková
Doba čtení 2 min

Absence kritického pohledu, přesto vizuálně zajímavá a inspirativní. Jaká je kniha, která vypráví příběh Jany Zielinski?

Kniha Křehká krása designu je rozhovorem o designu, ale také osobním příběhem Jany Zielinski. Co vše stojí za úspěchem Designbloku a jaká je jeho skutečná cena? Jak vypadá cesta ženy, která zasvětila svůj profesní život tvorbě, organizaci a podpoře designu u nás i v zahraničí?

Design & umění Názory & polemika