PŘEDPLATNÉ ČASOPISU
Nové proměny bydlení ↗
Enotéka Znojmo

Vínečko & Design. Znojmo vstalo z popela a stalo se z něj jedno z nejvkusnějších měst v republice

Město toho nabízí mnoho. Od prohlídek historických památek, procházek malebnými uličkami, tajemným podzemím až po úchvatné výhledy do krajiny. Nechybějí ani gastronomické podniky a stylová ubytování. Vydejte se s námi za designovými lahůdkami Znojma.

Za moderním uměním

Při návštěvě doporučujeme navštívit GaP / Galerii a ProstorTohle multifunkční místo je výstavním prostorem, ateliérem, alternativní divadelní scénou, debatním i koncertním místem, kinem, kavárnou a sdíleným pracovním prostorem. O jeho založení se zasloužil spolek Umění do Znojma. Základní myšlenkou této kulturní instituce je přinášet do Znojma aktuální výtvarné umění, významně přispívat k rozvoji kultury a stmelovat obyvatele města ve společném zájmu o umění.

Střídmá barevnost prostoru dává vyniknout vystavovanému umění Střídmá barevnost prostoru dává vyniknout vystavovanému umění
Střídmá barevnost prostoru dává vyniknout vystavovanému umění

Podobu prostoru navrhlo místní studio ORA v jednoduchém stylu. Jednotlivé funkce interiéru se prolínají a ovlivňují, hranice jsou vyznačené jen odstínem materiálu – tmavá část pro kavárnu, světlá pro galerii. Zatímco prostor kavárny je vyplněný policovým systémem pro vystavování kvalitního českého designu, prostor galerie je prázdný a univerzální. Galerie se díky velkým oknům promítá do ulice. 

Galerii a Prostor můžeme obdivovat zvenku skrze velká okna Galerii a Prostor můžeme obdivovat zvenku skrze velká okna
Galerii a Prostor můžeme obdivovat zvenku skrze velká okna

Na kávu a sklenku vína

Ve městě se nachází několik gastronomických podniků se stylovým posezením. Za návštěvu stojí Balance coffee & wine. Praží si zde vlastní kávu, kterou můžete ochutnat v kavárně, ale zrnka kávy si můžete zakoupit i pro domácí použití. Hlavní doménou podniku jsou snídaně, které se podávají až do 14 hodin. Atmosféru podniku definuje interiér navržený v industriálním stylu, hlavním materiálem je beton v kombinaci dřeva a kovu. 

Ochutnat můžete například domácí toust s pestem ze sušených rajčat, s avokádem a míchanými vejci a spoustu sladkých dezertů vlastní výroby Ochutnat můžete například domácí toust s pestem ze sušených rajčat, s avokádem a míchanými vejci a spoustu sladkých dezertů vlastní výroby
Ochutnat můžete například domácí toust s pestem ze sušených rajčat, s avokádem a míchanými vejci a spoustu sladkých dezertů vlastní výroby

Sladkým pečivem inspirovaný Francií láká Půl na půl. Pochutnáte si tady na výběrové kávě, dokonalých croissantech, pain au chocolat, pistáciovém šneku a dalších cukrářských, ale i slaných delikatesách. Místo se nachází na kraji centra, zahrada kavárny sousedí s hradbami města. Pro interiér kavárny je příznačný vysoký krov, který dává pocit vzdušnosti. Uvolněnou atmosféru dotváří ležérní nábytek, jehož některé kousky si majitelé sami renovovali.

Znojmo je centrem vinařského regionu jižní Moravy. Jedním z míst zasvěcených vínu je Enotéka Znojmo, na jejíž podobě má zásluhu architektonické studio Chybik + Kristof. Architekti důmyslně propojili přestavěný pivovar z 19. století s přilehlým technickým prostorem ze 70. let.  Hlavní dominantou interiéru je členitý bar, jehož dřevěná konstrukce volně přechází ve schodiště do dalšího patra. Během ochutnávky vína můžeme pozorovat historické památky města – znojemský hrad, rotundu sv. Kateřiny a gotický kostel sv. Mikuláše.

Enoteka Znojmo Enoteka Znojmo
Enoteka Znojmo

Vychutnat sklenku vína v útulném prostředí nabízí také Vinařství Nešetřil. Na jednom místě zde funguje vinařství, winebar Chatka s restaurací, mikropivovar a apartmány. Raně renesanční městský dům z 15. století s atikovým průčelím a mázhauzem prošel rekonstrukcí pod vedením architektonického studia ORA. Na komplex navazují podzemní sklepy, do kterých se vstupuje tajnými dveřmi ve fasádě přístavby. Samotnému podzemí byla zachována autenticita, která je připomínkou časů, kdy tato stavba vznikla. 

Součástí prostoru je rozlehlý dvůr s rozšiřujícím se betonovým schodištěm Součástí prostoru je rozlehlý dvůr s rozšiřujícím se betonovým schodištěm
Součástí prostoru je rozlehlý dvůr s rozšiřujícím se betonovým schodištěm

Nocování s atmosférou

Pokud vás atmosféra Znojma okouzlí natolik, že se rozhodnete zdržet přes noc, máme pro vás doporučení na stylové ubytování. Přenocovat můžete přímo ve zmíněném Vinařství Nešetřil, Ballance Coffee nebo si vybrat z našich dalších tipů.

Mezi chrámem sv. Mikuláše a Masarykovým náměstím sídlí Stará Pekárna. Valerie a David Kozelských se snaží o citlivou rekonstrukci historické budovy a dnes nabízejí jedinečné ubytování v několika apartmánech s původními podlahami a konstrukcemi. Vyniká kombinací různých uměleckých slohů od gotiky přes renesanci, baroko, klasicismus a vyvíjí se do dnešních dnů. Unikátní je sklípková klenba v mázhauzu, dochovaná pec „Stará pekárna“, kde se po 350 let peklo, a také gotický srub ve dvorní části domu. Jako jeden z nejstarších domů je také zahrnut do prohlídkové trasy města Znojma.

Zrenovovaná podlaha a starý nábytek působí uklidňujícím dojmem Zrenovovaná podlaha a starý nábytek působí uklidňujícím dojmem
Zrenovovaná podlaha a starý nábytek působí uklidňujícím dojmem

Milovníkům samoty doporučujeme vydat se za hranice města. Nedaleko Znojma, kousek za vesnicí Kravsko, se nachází areál Kocanda Kravsko. Místo poskytuje daleké výhledy do okolí, dominantou areálu je budova Kocanda. Historie objektu sahá až do středověku, kdy tudy vedla hlavní cesta z Vídně do Prahy. Kocanda v tom čase sloužila jako zájezdní hostinec. Z této doby pochází hlavní budova areálu, která nyní slouží jako penzion, a barokní sál, který je určený pro konání společenských akcí a svateb. 

Na Kocandě byla obnovena kompaktnost původní hmoty odhalením části starého zdiva Na Kocandě byla obnovena kompaktnost původní hmoty odhalením části starého zdiva
Na Kocandě byla obnovena kompaktnost původní hmoty odhalením části starého zdiva

V průběhu věků prošla mnoha úpravami a transformacemi. Dnešní podoba objektu, vznikající pod vedením ORA, vytváří harmonický celek původních prvků s novými doplňky. Interiér je záměrně spartánský, na podlaze se podařilo zachovat masivní dřevěné kazety, které byly doplněny čedičovými a cementovými dlaždicemi. S interiérem ladí starý nábytek – stoly, skříně, židle, stolky pod umyvadla nebo staré litinové vany. V areálu se nacházejí tuny původních sádrových forem používaných k výrobě keramiky. Některé z nich slouží v interiéru jako designové doplňky. Upomínají na historii areálu a zároveň dávají návštěvníkům nahlédnout, jak keramika vzniká.

Každý pokoj nabízí jiné pocity díky různému nábytku a designu Každý pokoj nabízí jiné pocity díky různému nábytku a designu
Každý pokoj nabízí jiné pocity díky různému nábytku a designu

Foto: Boys Play Nice, Alex Shoots Buildings

Rubriky:

Další z rubriky

Muzeum barokních soch
Číst článek
15. 07. 2024
Jana Brandtlová
Doba čtení 4 min

Láká nejen na loutky. Město Chrudim stojí na okraji zájmu turistů, architektonicky zajímavá místa má ale také

Chrudim na vzestupu. Přestože památek v ní najdeme několik, moderní architektury je poskrovnu. Architekti a designéři, Chrudim vás potřebuje! Vybíráme místa, která stojí za to v druhém největším městě Pardubického kraje (i v jeho okolí) navštívit.

Design guide
Designblok Cosmos v Oblastní galerii v Liberci!
Číst článek
19. 06. 2024
Redakce
Doba čtení 5 min

Spektakulární instalace, která dokáže oslovit i laika. V Liberci je k vidění oceňovaná výstava českého skla Designblok Cosmos

Putovní výstava Designblok Cosmos, kterou v Praze a Miláně spatřilo již přes sto tisíc lidí, míří do regionů. Aktuálně zaparkovala v zahradě Oblastní galerie Liberec. Proč se vyplatí vyrazit na sever nám prozradila Jana Zielinski a Filip Suchomel.

Design guide
Vila 63 je novou pobočkou Café Jen
Číst článek
10. 06. 2024
Jana Brandtlová
Doba čtení 4 min

Espresso tonic, Aperol a design, prosím! Vybíráme dokonalé letní zahrádky, které okouzlí stylem a šarmem

Čeká nás předpověď plná slunečných dní. Kam se skočit ochladit v horkých měsících? Přinášíme seznam zahrádek, kde si ke kávě můžete objednat třeba svěží design s nevšední lokací.

Design guide
Designnews GRAM
Číst článek
05. 06. 2024
Klára Rokosová
Doba čtení 4 min

Úctyhodná proměna. Lukáš Žďárský otevřel osobité bistro Gram v místě, kde bývala firemní recepce

Lukáš Žďárský je milovník gastronomie a designu. S partou kolegů zvelebuje staré prostory a probouzí k životu nové koncepty. Kreativně, s respektem k historii místa. Nejnovějším přírůstkem v pestrém portfoliu je vinohradský podnik GRAM.

Design guide
Betonové bludiště a podzemní katedrála zanechají nesmazatelný dojem
Číst článek
22. 05. 2024
Jana Brandtlová
Doba čtení 4 min

Tajuplná mystika v Brně. Monumentální vodojemy staré přes 100 let se dočkaly vkusné a působivé renovace

Prosím, 3x vodojem a navrch jeden nový park! Brno v březnu zpřístupnilo poslední vodojem z trojice monumentálních památek a rozhodně se nedrželo zpátky. Proběhla i vkusná revitalizace parku včetně návštěvnického centra. Pojďme se podívat pod povrch!

Design guide
Interiér Bistra Karel
Číst článek
13. 05. 2024
Klára Rokosová
Doba čtení 4 min

Otevřely místo, kam chce jít na brunch každý. Bistro Karel přineslo do pražské Troje stylovou gastronomii

Karolína Pomahač má ráda výzvy a změn se nebojí. Na Vinohradech provozovala úspěšný podnik Slow cafe, který po pěti letech uzavřela, aby mohla pokračovat jinde. V pražské Troji spolu s Elen Chvojkovou založila Bistro Karel.

Design guide
NPB0624 cover
Gadesign

SOUTĚŽNÍ PŘÍSPĚVEK

BANER0624 vyrocni soutez Chci soutěžit →

AKCE A UDÁLOSTI

KEEP IN TOUCH s Mezinárodním porcelánovým sympóziem! Třítýdenní rezidence pro umělce a designéry ze všech koutů světa nabídne i Workshop Weekend pro širokou veřejnost

Weekend Workshop se uskuteční 26. – 28. července 2024
Zobrazit detail →

NEWSLETTER

Nejnovější články

Muzeum barokních soch
Číst článek
15. 07. 2024
Jana Brandtlová
Doba čtení 4 min

Láká nejen na loutky. Město Chrudim stojí na okraji zájmu turistů, architektonicky zajímavá místa má ale také

Chrudim na vzestupu. Přestože památek v ní najdeme několik, moderní architektury je poskrovnu. Architekti a designéři, Chrudim vás potřebuje! Vybíráme místa, která stojí za to v druhém největším městě Pardubického kraje (i v jeho okolí) navštívit.

Design guide
FOX Gallery v budově GMU v Hradci Králové
Číst článek
12. 07. 2024
Nikol Galé
Doba čtení 5 min

Chtěla přinést design do Hradce Králové. Je těžké ty projekty udržet, pokud nemáte státní podporu, říká majitelka FOX Gallery

Byli mezi prvními, kdo se v Čechách začali věnovat prodeji kvalitního užitného designu a současného umění. Jana Opatrná se svým týmem vede od roku 2013 design shop FOX Gallery v centru Prahy, v roce 2017 pak otevřela druhou pobočku sídlící v Galerii moderního umění v Hradci Králové.

Rozhovory
Trofeje vyráběné technikou foukání sklářským kolíkem
Číst článek
10. 07. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 4 min

Sklo je pro mě jako led, říká Yulin Huang, která navrhla trofej pro české olympioniky

Čeští olympionici, kteří v Paříži získají letos medaili, si odvezou domů ještě jedno ocenění. Skleněnou trofej, kterou navrhla designérka Yulin Huang z novoborského Lasvitu. Zeptali jsme se ji nejen na proces navrhování, ale i na to, jak výslednou podobu ovlivnil její původ.

Design & umění Rozhovory
Veronika Pařízková, šéfredaktorka magazínu Designnews
Číst článek
08. 07. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 2 min

Design Mirror. Milán bez potlesku. Je formát podobných velkolepých přehlídek smysluplný?

„Vidět Neapol a zemřít.“ Klasické rčení by se v prostředí designu mohlo směle přejmenovat na „Vidět Milán a zemřít“. Dubnové Salone del Mobile je totiž bez nadsázky opravdu nejdůležitější světovou událostí pro designéry a celý byznys, který se kolem nich točí. Není ale na čase změnit optiku?

Názory & polemika
Tiarchitekti PRINT 01 edit
Číst článek
03. 07. 2024
Michaela Irová
Doba čtení 2 min

Harmonie a důraz na detail. Studio ti architekti mají na svědomí úchvatné interiéry hotelu i bar ve Stavovském divadle

Studio ti architekti má ve svém portfoliu pestrou škálu realizací. Od boutiqového hotelu přes příběhy hledání hodnot a lásky k rekonstrukcím, interiéry plné něžnějších i odvážnějších barev až po blyštivé bary Stavovského divadla. Spojuje je důvěra v poctivé materiály, zájem o řemeslo a harmonie.

Interiér & architektura
Pkučera
Číst článek
28. 06. 2024
Sabina Ježková
Doba čtení 6 min

Budoucnost je v dobrých rukou. Představujeme 5 architektonických studií, která pracují s respektem i empatií

Česká architektura je v dobrých rukou! Představujeme vám pět architektonických ateliérů, které při návrzích uplatňují originální přístup, pravidelně se zapojují do architektonických soutěží a nebojí se spolupráce s veřejností.

Interiér & architektura
Jimramov vnitroblok 4
Číst článek
26. 06. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 3 min

Lokální zázrak na Vysočině. Manželé Štukhejlovi přeměnili zemědělskou usedlost na kouzelný penzion Just Jimramov

Nadšení, elán a taky velká míra tvrdošíjnosti. Bez toho se neobejde nikdo, kdo chce vybudovat místo, které bude na malém městě lákat na současnou architekturu. Manželům Štukhejlovým nechybí nic ze zmíněného. I proto je penzion Just Jimramov, který společně vybudovali, malý lokální zázrak.

Interiér & architektura
Kropenka Anny Martinkové se podívá až do Bílého domu.
Číst článek
24. 06. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 4 min

Fascinace Santinim. Mladá studentka dostala příležitost obdarovat prezidenta USA svou skleněnou kropenkou na svěcenou vodu

Příležitost, která se neodmítá. Mladá studentka Ateliéru skla na pražské UMPRUM Anna Martinková vyrobila dárek pro Joe Bidena, prezidenta Spojených států amerických. Jak k podobnému úspěchu přišla?

Design & umění Rozhovory
Designblok Cosmos v Oblastní galerii v Liberci!
Číst článek
19. 06. 2024
Redakce
Doba čtení 5 min

Spektakulární instalace, která dokáže oslovit i laika. V Liberci je k vidění oceňovaná výstava českého skla Designblok Cosmos

Putovní výstava Designblok Cosmos, kterou v Praze a Miláně spatřilo již přes sto tisíc lidí, míří do regionů. Aktuálně zaparkovala v zahradě Oblastní galerie Liberec. Proč se vyplatí vyrazit na sever nám prozradila Jana Zielinski a Filip Suchomel.

Design guide
„Naším záměrem bylo vytvořit prvky, které nejenže respektují historii místa, ale zároveň přinášejí čistý estetický dojem,“ uvádí Eduard Herrmann.
Číst článek
19. 06. 2024
Redakce
Doba čtení 2 min

Pražské hřbitovy budou krásnější. Designéři navrhli nové navigační prvky a jednoduchý, přesto funkční mobiliář

Designéři Josef Tomšej a Eduard Herrmann se mohou radovat z vítězství v mezinárodní designérské soutěži na navigační prvky a mobiliář pro celkově 33 hřbitovů, vyhlášené hřbitovními a pohřebními službami hl. města Prahy.

Design & umění