Za moderním uměním
Při návštěvě doporučujeme navštívit GaP / Galerii a Prostor. Tohle multifunkční místo je výstavním prostorem, ateliérem, alternativní divadelní scénou, debatním i koncertním místem, kinem, kavárnou a sdíleným pracovním prostorem. O jeho založení se zasloužil spolek Umění do Znojma. Základní myšlenkou této kulturní instituce je přinášet do Znojma aktuální výtvarné umění, významně přispívat k rozvoji kultury a stmelovat obyvatele města ve společném zájmu o umění.
Podobu prostoru navrhlo místní studio ORA v jednoduchém stylu. Jednotlivé funkce interiéru se prolínají a ovlivňují, hranice jsou vyznačené jen odstínem materiálu – tmavá část pro kavárnu, světlá pro galerii. Zatímco prostor kavárny je vyplněný policovým systémem pro vystavování kvalitního českého designu, prostor galerie je prázdný a univerzální. Galerie se díky velkým oknům promítá do ulice.
Na kávu a sklenku vína
Ve městě se nachází několik gastronomických podniků se stylovým posezením. Za návštěvu stojí Balance coffee & wine. Praží si zde vlastní kávu, kterou můžete ochutnat v kavárně, ale zrnka kávy si můžete zakoupit i pro domácí použití. Hlavní doménou podniku jsou snídaně, které se podávají až do 14 hodin. Atmosféru podniku definuje interiér navržený v industriálním stylu, hlavním materiálem je beton v kombinaci dřeva a kovu.
Sladkým pečivem inspirovaný Francií láká Půl na půl. Pochutnáte si tady na výběrové kávě, dokonalých croissantech, pain au chocolat, pistáciovém šneku a dalších cukrářských, ale i slaných delikatesách. Místo se nachází na kraji centra, zahrada kavárny sousedí s hradbami města. Pro interiér kavárny je příznačný vysoký krov, který dává pocit vzdušnosti. Uvolněnou atmosféru dotváří ležérní nábytek, jehož některé kousky si majitelé sami renovovali.
Znojmo je centrem vinařského regionu jižní Moravy. Jedním z míst zasvěcených vínu je Enotéka Znojmo, na jejíž podobě má zásluhu architektonické studio Chybik + Kristof. Architekti důmyslně propojili přestavěný pivovar z 19. století s přilehlým technickým prostorem ze 70. let. Hlavní dominantou interiéru je členitý bar, jehož dřevěná konstrukce volně přechází ve schodiště do dalšího patra. Během ochutnávky vína můžeme pozorovat historické památky města – znojemský hrad, rotundu sv. Kateřiny a gotický kostel sv. Mikuláše.
Vychutnat sklenku vína v útulném prostředí nabízí také Vinařství Nešetřil. Na jednom místě zde funguje vinařství, winebar Chatka s restaurací, mikropivovar a apartmány. Raně renesanční městský dům z 15. století s atikovým průčelím a mázhauzem prošel rekonstrukcí pod vedením architektonického studia ORA. Na komplex navazují podzemní sklepy, do kterých se vstupuje tajnými dveřmi ve fasádě přístavby. Samotnému podzemí byla zachována autenticita, která je připomínkou časů, kdy tato stavba vznikla.
Nocování s atmosférou
Pokud vás atmosféra Znojma okouzlí natolik, že se rozhodnete zdržet přes noc, máme pro vás doporučení na stylové ubytování. Přenocovat můžete přímo ve zmíněném Vinařství Nešetřil, Ballance Coffee nebo si vybrat z našich dalších tipů.
Mezi chrámem sv. Mikuláše a Masarykovým náměstím sídlí Stará Pekárna. Valerie a David Kozelských se snaží o citlivou rekonstrukci historické budovy a dnes nabízejí jedinečné ubytování v několika apartmánech s původními podlahami a konstrukcemi. Vyniká kombinací různých uměleckých slohů od gotiky přes renesanci, baroko, klasicismus a vyvíjí se do dnešních dnů. Unikátní je sklípková klenba v mázhauzu, dochovaná pec „Stará pekárna“, kde se po 350 let peklo, a také gotický srub ve dvorní části domu. Jako jeden z nejstarších domů je také zahrnut do prohlídkové trasy města Znojma.
Milovníkům samoty doporučujeme vydat se za hranice města. Nedaleko Znojma, kousek za vesnicí Kravsko, se nachází areál Kocanda Kravsko. Místo poskytuje daleké výhledy do okolí, dominantou areálu je budova Kocanda. Historie objektu sahá až do středověku, kdy tudy vedla hlavní cesta z Vídně do Prahy. Kocanda v tom čase sloužila jako zájezdní hostinec. Z této doby pochází hlavní budova areálu, která nyní slouží jako penzion, a barokní sál, který je určený pro konání společenských akcí a svateb.
V průběhu věků prošla mnoha úpravami a transformacemi. Dnešní podoba objektu, vznikající pod vedením ORA, vytváří harmonický celek původních prvků s novými doplňky. Interiér je záměrně spartánský, na podlaze se podařilo zachovat masivní dřevěné kazety, které byly doplněny čedičovými a cementovými dlaždicemi. S interiérem ladí starý nábytek – stoly, skříně, židle, stolky pod umyvadla nebo staré litinové vany. V areálu se nacházejí tuny původních sádrových forem používaných k výrobě keramiky. Některé z nich slouží v interiéru jako designové doplňky. Upomínají na historii areálu a zároveň dávají návštěvníkům nahlédnout, jak keramika vzniká.
Foto: Boys Play Nice, Alex Shoots Buildings