

Tereza Urban
Jako správný kinofil bych nejraději v každém městě, které navštívím, strávila jeden či více večerů v útrobách jednoho z místních artových kin. Protože ale většinou necestuji sama, musím své filmové plány značně krotit. Berlín je však výjimka. Některá jeho kina často osloví nejen výběrem filmů, ale potěší i milovníky architektury. Začít můžete v Hackesche Höfe Kino v samém srdci čtvrti Mitte. Najdete ho ve čtvrtém patře v nádherném secesním komplexu dvorů, které oplývají ornamentálními fasádami a jedinečnou atmosférou. Před filmem nebo po něm si nezapomeňte zajít na kávu nebo drink do Röststätte Berlin, stylové kavárny přímo ve dvoře, která praží vlastní zrna a potěší i náročné kávomilce. Do padesátých let se přenesete v kině Zoo Palast v Charlottenburgu, jenž prošlo citlivou rekonstrukcí, která zachovala původní dřevěné obložení a noblesní atmosféru, ale zároveň ho vybavila nejnovější technikou a pohodlnými sedačkami. Mé doporučení by nebylo kompletní bez Filmtheater am Friedrichshain nebo útulného Odeon v Schönebergu. (Tak hurá do sálů – a třeba i víckrát za pobyt!)
Tipy redaktorky:
🎞️ Hackesche Höfe Kino
Rosenthaler Str. 40 -41, 10178 Berlin, Německo
☕️ Röststätte Berlin
Rosenthaler Straße 40-41 Hackesche Höfe (Hof 1), 10178 Berlin, Německo
🎞️ Zoo Palast Kino
Hardenbergstraße 29A, 10623 Berlin, Německo
🎞️ Filmtheater am Friedrichshain (Yorck Kinogruppe)
Bötzowstraße 1-5, 10407 Berlin, Německo
🎞️ Odeon (Yorck Kinogruppe)
Hauptstraße 116, 10827 Berlin, Německo


Veronika Pařízková
Berlín se vám nikdy neomrzí. Vždy když přijdete překvapí vás, jak toto zjizvené město nabídne něco nového, často neobvyklého autentického. Ať už je to umění v bunkrech nebo opuštěných bazénech, gastronomie v opuštěných dvorech nebo syrová připomínka 20.století, které k tomuto městu bylo obzvlášt kruté. Za pozornost stojí i zdejší divadelni scéna. Jako u každé berlínské kultury očekávejte nekompromisní zážitek. Lístky si kupte třeba do Staatsoper Unter den Linden, kde bývá na programu progresivní moderní tanec, kde ani nevadí, že německy umíte říct jen Schnitzel.


Kateřina Hubertová
Zajímavé úlovky na sebe i do domácnosti můžete objevit na bleším trhu v Mauerparku, tedy na místě bývalé Berlínské zdi. Pestrá směs stánků kombinuje oblečení z druhé ruky, mezi nímž můžete najít dnes tak módní kousky z devadesátek, s výrobky současných drobných tvůrců. To samé platí pro různé doplňky do domácnosti, koupíte tu i originální vydání dnes už kultovních desek, hračky, které si pamatujete z dětství, nebo různé etnické doplňky. Brouzdat se tu dá celé hodiny, a tak oceníte i prodejce dobré kávy a občerstvení z různých koutů světa.
Tipy redaktorky:
🎪 Bleší trh v Mauerparku
Bernauer Str., 13355 Berlin, Německo


Tereza Tomášová
Herní prostor, kde je víc povoleno než zakázáno
Perspektiva cestování se mění, pokud začnete cestovat s dětmi. Klidné rozjímání s knihou a šálkem kávy v ruce rádi (a nevyhnutelně) vyměníte za aktivity, kde je možné nechat vaši ratolest hlučet, smát se nebo lézt. A kde se ideálně nebudete nudit ani vy. Pokud chcete zažít vše zmíněné dohromady, a ještě v kreativním prostředí, měli byste navštívit BAUBAU, herní prostor v přízemí muzea Gropius Bau ve čtvrti Mitte. Multifunkční hernu, která je pro děti přístupná zcela zdarma, vytvořila umělkyně Kerstin Brätsch. Muzeum prostor vnímá jako otevřenou výzvu. „Chceme, aby děti prostor měnily a rozvíjely nepředvídatelnými způsoby a činily tak podle svých vlastních představ a rozmarů.“
BAUBAU vítá malé objevitele v rámci otevíracích hodin bez objednání, ale nechcete-li riskovat menší čekání, doporučuji rezervovat si vstupenku na daný časový úsek. A nejlepší na tom je, že v čase 18-19 můžete BAUBAU navštívit i bez dětí.
Jednostopý design
V ulicích Berlína se jednomu odvětví designu, doslova nedá vyhnout. Řeč je samozřejmě o jízdních kolech. Pokud tedy patříte mezi milovníky všeho, co souvisí s cyklistikou, navíc v krásném minimalistickém designu, nemůžete minout showroom značky 8bar, sídlící na Köpenicker Str. 100. Najdete tu vše od rámů, nářadí, oblečení až po designové doplňky, jako třeba ikonické nosiče na přepravky nebo tzv. AssSavers.
Jestli však na tohle všechno nemáte doma prostor, chcete si jen užít moment výjimečnosti a stát se na chvíli místní cyklosmetánkou, doporučuji využít jejich půjčovnu kol. Cena se pohybuje od 20 do 80 € za den, ale za ty závistivé pohledy kolemjdoucích a letmé uznalé úsměvy od dalších cyklistů, obdržené při společném zastavení na semaforu, to rozhodně stojí. Když si po skončení pronájmu kolo 8bar koupíte, cenu půjčovného vám dokonce odečtou.
Šperky mezi Barcelonou a Berlínem
Při cestě na tradiční nedělní bleší trh na Boxhagener Platz, můžete na Libauer Str. 15 nahlédnout do výlohy šperkařského studia PARK217. Tvoří ho dvojice Mar Suárez a Michael Ferdinand Gentzovi. Poté, co pracovali jako návrháři doplňků ve své rodné Barceloně se před deseti lety přestěhovali do Berlína a založili svou vlastní značku. Šperky si vyrábějí sami v berlínském ateliéru a kombinují přitom materiály jako porcelán, sklo a cín. Otevřené dveře mají pouze od čtvrtka do soboty, ale rádi vás uvítají také na osobní schůzku.
Anna Grabherr
V König Galerie se v době mé návštěvy konala výstava Your World Not Mine umělce Guy Yanai. Impozantní výstavní prostor v brutalistní budově bývalého kostela St. Agnes mi vyrazil dech jen co jsem do něj vstoupila. Návštěva výstavy je zde zdarma a už jen kvůli architektonickému zážitku doporučuji tuto galerii určitě nevynechat. Mimo výstavu samotnou stojí za to se po uměleckém prožitku zastavit v designovém Café Westberlin. Přímo před vstupem do König Galerie si v intimní zahrádce za zídkou vychutnáte kávu ve stínu obřího kaštanu. Kromě velkého množství galerií současného umění je Berlín výjimečný i svou streetartovou scénou. Proto nemůžu nezmínit politický mural NO Future streetartového umělce Sheparda Faireyho, který zdobí bytový dům v ulici Schwerinstraße. A nebyl by to kompletní design guide bez doporučení na aktivitu na večer. Díky návštěvě dechberoucího tanečního představení DUB choreografa Amala Dianor, jsem se dostala do ne příliš známého divadelního prostoru Haus der Berliner Festspiele architekta Fritze Bornemanna. Až budete v Berlíně, zajděte si na představení a drink do tohoto krásného kulturního venue!


Klára Rokosová
Na pomezí rušné Greifswalder Straße a tichého evangelického hřbitova stojí červená cihlová budova bývalého květinářství. Místo zaujalo architektku Annu Vohlídalovou z Prahy natolik, že se rozhodla opustit zavedenou profesní dráhu a pustit se do přeměny objektu. Výsledkem je kavárna Nonna Café & CO, kterou nejen navrhla, ale také sama provozuje. Uvnitř dominují přírodní materiály, jednoduchý nábytek i decentní dekorace v podobě plastiky od Anniny babičky, která byla sochařka. O českém původu vypovídají sklenice s utopenci, nakládaným hermelínem, domácí pečivo s výběrovou kávou, moravská vína nebo pivní speciály. Přes velká okna dovnitř vstupuje zeleň hřbitovních stromů a vnáší do interiéru melancholickou atmosféru. Prostor vyvažuje industriální architekturu s domácí pohodou a nenuceně tak propojuje českou kulturu s berlínským kontextem.
Tipy redaktorky:
☕️ Nonna Café & CO
Greifswalder Str. 229, 10405 Berlin, Německo