PŘEDPLAŤTE SI NÁŠ ČASOPIS ↗
Mezi Srnky

Dokonalá symbióza designu a kávy. Mapujeme, které nové podniky vsadily na sofistikovaný interiér a působivé menu

Lahodná káva, řemeslné pečivo a prostory s příběhem. Pět nových míst na pražské gastronomické scéně ukazuje, jak důležitá je symbióza chuti, estetiky a atmosféry. Vstoupit dovnitř znamená ochutnat a zažít.

Pokud patříte k milovníkům čerstvého pečiva, výběrové kávy a designových prostorů, tyto pražské podniky by jste neměli  minout. Každý z nich  přináší originální koncept, pečlivě promyšlený interiér a jedinečný přístup k surovinám. Přijměte pozvánku k objevování nových chutí, vůní a osobité estetiky.

Mezi Srnky

Koncept Mezi Srnky nabízí výběrovou kávu, celodenní brunche, dezerty a osvěžující drinky už od roku 2012. Jejich nejnovější podnik Mezi Srnky Americká sídlí v pražských Vinohradech a úzce navazuje na identitu značky, která staví na přirozenosti, jednoduchosti autenticitě. To se odráží také v pojetí prostoru. 

Místo na návštěvníky dýchne nenucenou elegancí. Spojení neopracovaných povrchů s precizně zpracovanými detaily dává prostoru osobitost a vizuální hloubku. Celým interiérem se prolíná červenohnědý odstín. Návštěvníky vítá už při vstupu v podobě velké „knihovny“ plné hrníčků, kávy a květin, a dále se objevuje na židlích, v mramorových prvcích teracové podlahy i na stěně v zadní místnosti, která odděluje schodiště od prostoru k sezení. 

Bistro Mezi Srnky se nachází v nedávno zrekonstruovaném činžovním domě s historizující fasádou z konce 19. století na pražských Vinohradech Bistro Mezi Srnky se nachází v nedávno zrekonstruovaném činžovním domě s historizující fasádou z konce 19. století na pražských Vinohradech
Bistro Mezi Srnky se nachází v nedávno zrekonstruovaném činžovním domě s historizující fasádou z konce 19. století na pražských Vinohradech
Foto: Veronika Raffajová

Stěžejním materiálem je zde teraco, které doplňují mramorové dlaždice ladící s barvami kamínků v jeho struktuře. Významnou roli zde hrají i různé typy omítek – stěny přední části kombinují břizolit s jemnou omítkou ve světlém odstínu, zatímco stropy toalet pokrývá hrubá omítka dodávající industriální šarm. "Surovější charakter prostoru podtrhuje betonová stěrka, která se z podlahy schodiště plynule přelévá až na toalety, čímž propojuje oba prvky do jednotného celku. Nenápadným šperkem interiéru je pak barový ostrůvek z růžového betonu,“ popisuje architektka Markéta Bromová, která stojí za vznikem prostoru.

Stropy zůstaly v hrubé omítce, což dodává industriální charakter. Stejnou surovost reflektuje i schodiště a podesty, kde byl zachován původně plánovaný beton. V přední místnosti je zkombinován břízolit se světle tónovanou omítkou, která prostor opticky rozšiřuje. Zadní část je více intimní, získala tak výrazný kaštanový odstín, jenž propojuje sezení s přilehlým schodištěm vedoucím k toaletám.

Mezi Srnky Mezi Srnky
Mezi Srnky

Matilda 

Pražskou gastronomickou scénu doplnila také Matilda. Jejímu vzniku předcházel sen, inspirací se stala Itálie. "O Matildě jsem přemýšlela roky, než se vůbec zrodila. Čekala jsem na správný okamžik – na chvíli, kdy budu mít dostatek zkušeností a jasnou vizi", říká spolumajitelka podniku Elizabeth Svátkova. Oslovila proto Veroniku Vlčkovou a z nápadu začal stávat skutečný prostor. Obě majitelky si přály místo, který by podpořilo vznik stálé klientely v rezidenční čtvrti Letná, kde se podnik nachází. 

Ke spolupráci proto oslovily studio Lenka Míková Architekti a společně se jim podařilo vytvořit prostor s útulnou atmosférou laděný do oranažových odstínů. Minimalistický základ interiéru oživují výrazné barevné akcenty – opakující se v nábytku i v glazurách na zakázku vyráběného nádobí. Výrazným prvkem místnosti je velký oranžový komunitní stůl. 

Matilda Matilda
Matilda
Foto: Vojtěch Tesárek

Celý interiér je kombinací tradičních i současných prvků. Barevné židle HAY a svítidla Ferm Living doplňují stoly na míru od truhláře. Dominantou prostoru je bar, obložený travertinem s tenkou nerezovou deskou, nad nímž visí subtilní svítidla, která přirozeně oddělují pracovní zónu od prostoru hostů. Atmosféru dotváří pokojové rostliny od Pokojovek a čerstvé květiny z ateliéru SAD. 

Na co se do Matildy těšit? "Naše návštěvníky bychom určitě rádi pozvali na čerstvé těstoviny, které u nás vyrábíme každý den. Doplňujeme je o omáčky, které si taky vaříme od základních surovin sami. Co možná ještě nikdo neví, i v takhle malé restauraci jako je Matilda, zvládáme vyrobit až 21kg rajčatové passaty. Po obědě určitě doporučujeme tiramisu, které je sice servírováno trochu netradičně, ale jeho chuť je inspirována klasickými recepty. Na jaře kterou plánujeme zvelebit zahrádku, která podtrhne celkovou atmosféru podniku," doplňuje Elizabeth.

Café Revoluční

V centru města v nárožním domě na adrese Revoluční  a Soukenická sídlí Café Revoluční. Nabídka podniku zahrnuje pestré menu od tradičních vajec Benedikt, přes kokosové lívance z pohankové mouky až po svěží smoothie. A samozřejmě také kávu.

Podnik je dispozičně rozdělena na dva hlavní prostory. Vstupní část s barem je orientovaný do rušnější ulice Revoluční. Najdeme zde několik typů sezení, lavice se stolky, sezení na parapetech oken, u okna u vchodu je potom umístěn vyšší pult s barovými židlemi.  Snížený prostor v zadní části je klidnější, nabízí posezení na pohovce a křeslech.

Kavárnu provozuje společnost Royal Catering, která se pohybuje se v gastronomii několik let. Kavárnu provozuje společnost Royal Catering, která se pohybuje se v gastronomii několik let.
Kavárnu provozuje společnost Royal Catering, která se pohybuje se v gastronomii několik let.
Foto: Andrea Šetinová

Interiér podniku navrhla dvojice architektek – Petra Šmejkalová a Andrea Šetinová. Vycházely z původní architektury historie této novorenesanční budovy. “ Za první republiky si majitelé nechali přebudovat parter domu ve funkcionalistickém stylu s velkými výkladci, které se zachovaly dodnes a tvoří tak dominantu místa. Prostor s vysokými stropy a obloukovými výkladci jsme pojaly klasicky, chtěly jsme skloubit útulnou kodaňskou kavárnu a styl pařížské kavárny, “ popisuje Andrea Šetinová

Prostor se vyznačuje vysokými stropy a obloukovými výkladci. Prostor se vyznačuje vysokými stropy a obloukovými výkladci.
Prostor se vyznačuje vysokými stropy a obloukovými výkladci.
Foto: Andrea Šetinová

Interiér je laděn do jemných barevných tónů. Nejvýraznějším materiálem se stala keramická mozaika na podlaze v hlavním prostoru odkazující na francouzské kavárny a určuje celou barevnou paletu interiéru. Dalším materiálem sjednocujícím prostor je tvrzený mramor, který tvoří dominantu barové desky a je také použit na části kavárenských stolků v zadní části.

Klasický styl kavárny odlehčují věšáky Ripple od značky Master&Master navržené rakouským designerem Klemens Schillinger. Prostor je dále obohacen o ikonická světla Flowerpot VP1 a židle z kolekce In Between od designéra Sami Kallio nebo vázy Cooee. 

Jedna stěna je vyplněná dřevěnými policemi, které propojují estetiku s funkčností. Jedna stěna je vyplněná dřevěnými policemi, které propojují estetiku s funkčností.
Jedna stěna je vyplněná dřevěnými policemi, které propojují estetiku s funkčností.
Foto: Andrea Šetinová

Ademi shop & café 

Na jedné straně stěna plná kabelek a doplňků z kolekcí značky Ademi, na druhé espresso bar. Místo, kde se moderní český design potkává s výběrovou kávou. To je nový podnik Ademi shop & café

Ademi shop & café sídlí v klidné lokalitě Bachmačského náměstí na Praze 6. Ademi shop & café sídlí v klidné lokalitě Bachmačského náměstí na Praze 6.
Ademi shop & café sídlí v klidné lokalitě Bachmačského náměstí na Praze 6.
Foto: Vojtěch Tesárek

Působivý prostor v sobě kombinuje tři primární barvy – červenou, žlutou a modrou. Jejich různé odstíny a intenzity se vzájemně prolínají, což symbolizuje neomezené možnosti kombinací.  

"V Čechách není úplně běžné skloubit dva provozy v jednom prostoru dohromady, v tomto případě espresso bar a módní showroom. Chtěly jsme vytvořit walk-in skříň, která v zákaznících evokuje pocit, že vstoupili do vlastní skříně plné výrobků od Ademi. Nebo knihovnu, která nabízí prostor pro jednotlivé kolekce, kdy každá má svůj příběh. Nejzřejmějším propojovacím prvkem je pultík obtékající bar, jehož křivka je pro značku typická.“ vysvětluje Kristýna Hodanová ze studia Narro-office, které stojí za tvorbou interiéru.

Prostor je doplněn jednoduchým nerezovým barem, poličky a keramickým mimoformátovým obkladem s blankytně modrou a vanilkově žlutou lakovanou dýhou s lesklými vínovými detaily. Většina prvků v interiéru je vyhotovena na míru a promyšleně zkombinována s typovým vybavením jako je například osvětlení baru Haipot nebo doplňky od výrobce Dyberg Larsen a Tip Tap Stool od Polspotten.

"Při vymýšlení dispozice jsme si stanovily, že chceme vytvořit v rámci možností dostatečně pohodlný prostor pro hosty v běžném provozu nebo i na akce typu představení nové kolekce. Oříšek bylo vměstnat bar do tak malého prostoru, to se ale nakonec podařilo," doplňuje Kristýna 

Bread Society

Pokud vás láká vůně a chuť čerstvého pečiva, vydejte se do pražských Košíř, kde vznikla nová francouzská pekárna Bread Society. Majitelkou podniku je Lucie Caïs Steblová, která na pečení přesedlala z původní profese projektové manažerky v architektonickém studiu. Interiér pekárny tak nezapře její původní zaměření, na výsledné podobě se podílel její muž David Caïs se svým studiem Orange Machine

Koncept interiéru je inspirován industriální budovou bývalé továrny Meopta, ve které je pekárna umístěna a samotným provozem a produkty řemeslné pekárny.  "Cílem bylo vizuálně propojit výrobní a odbytovou část, doplnit velkorysý industriální prostor detailem, vtipem a lehkostí, které jsou vlastní pro řemeslnou výrobu prémiového pečiva. Hledali jsme výrobky, které samy o sobě evokují hravou náhodnost přírodního procesu i přírodní vzhled," říká Lucie Caïs. 

Pekárna Bread Society sídlí v přízemí budovy PARVI Cibulka v Košířích. Pekárna Bread Society sídlí v přízemí budovy PARVI Cibulka v Košířích.
Pekárna Bread Society sídlí v přízemí budovy PARVI Cibulka v Košířích.
Foto: Anna Pleslová

Celý prostor je propojen výraznou velkoformátovou dlažbou a náhodně uspořádaných dlaždic, která se opakuje i na několika pohledových stěnách a tvoří základní motiv prostupující celým provozem. Druhým výrazným motivem jsou obklady, které tvoří 62 odlišných originálních kusů od galského kohouta přes Marilyn Monroe a stylizovaného robota až po červenou Karkulku s vlkem. 

"Keramické obklady propojujeme dřevěnými dubovými obklady a řadou akustických filcových i dřevěných obkladů, které jak ve výrobní, tak v odbytové části dodávají provozu klid a akustickou pohodu. Pro zvýraznění přírodní inspirace a zjemnění detailu jsou ocelové konstrukce v odbytové části v surovém olejovaném povrchu železa s přiznanými sváry," doplňuje majitelka podniku.

Základ nabídky tvoří kvasový chléb, bagety a typické francouzské pečivo jako croissanty, pain au chocolate, choux nebo makronky, ale také danishe s ovocem, skandinávská semla, kardamonový motanec nebo české kynuté buchty a koláče. Sladké pečivo je doplněno také slanými produkty a delikatesy od místních farmářů. Díky tomu podnik připomíná malý koloniál poskytující vše potřebné pro kulinářské zážitky.

V Bread Society se řemeslné pekařství prolíná s promyšleným designem. Pokud zatoužíte po ještě větším vizuálním zážitku, můžete se pokochat vázami Františka Jungvirta, jeho studio sídlí hned vedle. 

Ze zchátralé budovy Meopty v Košířích je dnes Parvi Cibulka. Své místo si zde našel také podnik Bread Society. Ze zchátralé budovy Meopty v Košířích je dnes Parvi Cibulka. Své místo si zde našel také podnik Bread Society.
Ze zchátralé budovy Meopty v Košířích je dnes Parvi Cibulka. Své místo si zde našel také podnik Bread Society.
Foto: Anna Pleslová
Rubriky:

Další z rubriky

Alžběta P. Brůhová
Číst článek
09. 07. 2025
Michaela Irová
Doba čtení 3 min

Necítila jsem, že bychom v oboru táhli za jeden provaz. Alžběta P. Brůhová otevřeně o limitech architektury a potřebě bavit se i o tématech, která nejsou každému příjemná

S architektkou Alžbětou P. Brůhovou jsme se sešly v prostoru Atlas ve Veletržním paláci Národní galerie Praha. Bavily jsme se jak může být architektura feministická, o schizmatu architektury a stavebního inženýrství, ale i o důležitosti větší citlivosti k méně viditelným zásahům.

Interiér & architektura Rozhovory
Plochá přístavba na dlouhém pozemku zvětšila obytný prostor chalupy a propojila stavbu s moderním bazénem
Číst článek
20. 06. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 3 min

Šarmantní mix Francie a Česka. Chalupa Čížovka v Českém ráji láká na sepětí s přírodou i citlivé prolnutí starého s novým

Původně to mělo být klidné útočiště pro rodinu. Časem se ale Bára a Petr Šmídovi rozhodli, že takto krásné místo zpřístupní i ostatním. Chalupa Čížovka si návštěvu zaslouží, nejen kvůli malebnému okolí, ale především díky sofistikované atmosféře, která mísí francouzský šarm s českou pohostinností.

Interiér & architektura Design guide
PhDr. Lenka Žižková (2019)
Číst článek
23. 05. 2025
Pavlína Blahotová
Doba čtení 9 min

Určité kulturní vzorce přebít nelze, jsou v nás jako v kozách. Lenka Žižková, zásadní osobnost české designérské scény, formuje obor už téměř 50 let

Popularita, rozmanitost i mezinárodní respekt současného českého designu se nerozvinuly samy od sebe – stojí za nimi nejen dlouhodobá práce designérů, pedagogů, manažerů i výrobců, ale také marketingu a mediální podpory. Jméno Lenky Žižkové se nedalo v prostředí designu přehlédnout už v 70. letech.

Interiér & architektura Rozhovory
Stavba domu je náročnou záležitostí
Číst článek
05. 05. 2025
Doba čtení 5 min

Frustrace jménem novostavba. Proč je v Česku tak složité postavit si i malou chatu? 3 příběhy lidí, kteří si prošli nadšením i pády

Není žádnou novinkou, že postavit dům, obzvláště pak u nás v Česku, není jednoduché. Není také výjimkou, že většina lidí na tuto situaci reaguje s lapidárním povzdechem: No jo, tak to holt je.

Interiér & architektura Názory & polemika
CASAROSA by Denisa Strmisková
Číst článek
28. 04. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 3 min

Esence jednoduchosti. V Českém Krumlově vznikla CASAROSA, malebný apartmánový dům se sofistikovanými interiéry

Mysleli jste si, že Český Krumlov je už plný možností stylového ubytování? Omyl. Jeho potenciál zjevně není stále vytěžený. Důkazem je malebná rekonstrukce domu v části Plešivec, který nese název CASAROSA.

Interiér & architektura Design guide
Zuzana Bošková
Číst článek
26. 03. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 5 min

Přála jsem si, aby z lidí opadl strach z bílých plášťů. Zuzana Bošková navrhla interiér soukromé kliniky a dokázala, že i nemocniční prostředí může být přívětivé a útulné

Zdravotnictví je dlouhodobě podfinancované. I proto na příklady kvalitního interiéru narazíme v zásadě jen u soukromých investorů. Ptáme se proto Zuzany Boškové, která vymyslela řešení pro polikliniku Health+, co bylo na práci v specifickém prostředí nejtěžší a jak vnímá stav lokálních nemocnic.

Interiér & architektura Rozhovory
No Architects a Atlas
Číst článek
24. 02. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 6 min

Národní galerie momentálně dělá kroky zpět. Tvůrci reagují na záměr zpoplatnit vstup do volnočasového prostoru Atlas ve Veletržním paláci, který měl původně sloužit všem rodičům s dětmi

Národní galerie se v roce 2022 rozhodla, že se otevře dětem. Nechala vytvořit prostor Atlas, který v mnohém převyšoval běžný koncept dětských koutků. Nyní se rozhodla, že se dětem zase uzavře.

Interiér & architektura Názory & polemika
Apartmány Florián se nachází v nádherné přírodě v okolí Kvildy
Číst článek
17. 02. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 2 min

Horská architektura, která neškodí. Nově postavené apartmány Florián ukazují, že stavět v přírodě lze s ohleduplností a vkusem

Fenomén horských apartmánů zasáhl i české hory. Některé projekty jsou povedené a postavené s ohledem k okolní přírodě, jiné na všechny požadavky spíš rezignují. Nově postavený apartmánový dům Florián je prvním příkladem. Kvildě rozhodně neškodí.

Interiér & architektura Design guide
Lenka náhled
Číst článek
10. 02. 2025
Doba čtení 4 min

Určitě bych nenazývala architekturou všechno, co se dnes staví. Lenka Míková před 10 lety opustila úspěšný ateliér a rozhodla se založit vlastní studio, které dnes patří mezi lokální elitu

S architektkou Lenkou Míkovou jsme se potkaly na pražské Akademii výtvarných umění. Bavily jsme se o tom, proč její kroky na začátku kariéry nezamířily právě sem, ale na techničtější Fakultu architektury ČVUT. Probraly jsme první roky a zkušenosti až po založení vlastního ateliéru a mnohem víc...

Interiér & architektura
Modré salonky zámku Křinec po rekonstrukci.
Číst článek
27. 01. 2025
Doba čtení 6 min

Rekonstrukce s modrou krví. Hrady a zámky napříč republikou se těší z citlivých renovací, které stojí za návštěvu?

Historické zámky jsou svědky minulých epoch, zachycují krásu starobylých stavebních stylů a vyprávějí příběhy někdejších majitelů. Díky rekonstrukcím se jejich atmosféra znovu oživuje a návštěvníci tak mají jedinečnou příležitost nahlédnout do historie a objevovat kouzlo těchto míst.

Interiér & architektura Design guide
Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy
Peřeje

AKCE A UDÁLOSTI

Výstava (post-)System zkoumá umění jako výsledek systému – pravidel, struktur i jejich zhroucení. Neprezentuje tvorbu jako spontánní akt inspirace, ale jako promyšlenou konstrukci. Přijďte nahlédnout do světa, kde umění není náhodou, ale důsledkem.

10. července - 29. srpna
Zobrazit detail →

NEWSLETTER

Nejnovější články

Studio 3
Číst článek
11. 07. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 4 min

Návrhář jako tvůrce večerních šatů, který jen chodí na večírky? Realita je úplně jinde, přiznává kreativní dvojice ze Studia 3, která ztratila iluze. Přesto je móda stále naplňuje

Jaké jsou pády a sny začínající mladých designérů? Proč se vyplatí investovat do lokálních značek? A jsou influenceři v prvních řadách přehlídek problém? Otevřený rozhovor nejen o tvorbě jsme vedli s kreativním duem Studia 3 Janem Syrovátkou a Václavem Černým.

Rozhovory
Alžběta P. Brůhová
Číst článek
09. 07. 2025
Michaela Irová
Doba čtení 3 min

Necítila jsem, že bychom v oboru táhli za jeden provaz. Alžběta P. Brůhová otevřeně o limitech architektury a potřebě bavit se i o tématech, která nejsou každému příjemná

S architektkou Alžbětou P. Brůhovou jsme se sešly v prostoru Atlas ve Veletržním paláci Národní galerie Praha. Bavily jsme se jak může být architektura feministická, o schizmatu architektury a stavebního inženýrství, ale i o důležitosti větší citlivosti k méně viditelným zásahům.

Interiér & architektura Rozhovory
Diplomanti napříč obory a univerzitami se nám svěřili, jak vidí svojí budoucnost coby designeři
Číst článek
07. 07. 2025
Jana Brandtlová Veronika Pařízková
Doba čtení 9 min

Obav mám celou řadu, přesto zůstávám ambiciózní. Čerství diplomanti se svěřují, co pro ně na začátku kariéry představuje největší stres

Obhájili diplomové práce a už tvrdě pracují na své kariéře. Jak vidí svou profesní budoucnost diplomanti, které formovalo odlišné univerzitní prostředí? Jsou dostatečně připraveni na střet s realitou? Co je nejvíc trápí? Ptáme se nejmladší generace designérů a architektů na jejich obavy.

Design & umění Názory & polemika
Light Works nová kolekce
Číst článek
04. 07. 2025
Redakce
Doba čtení 3 min

Kvalitní řešení osvětlení má sílu proměnit naše vnímání prostoru. Light Works se starají o to, aby české projekty měly přístup k tomu nejlepšímu ze světa

Firma Light Works ve svém pražském showroomu nabízí svým klientům exkluzivní servis při výběru svítidel pro soukromé i komerční projekty. Mezi jejich nejexponovanější realizace patří rekonstrukce osvětlení Katedrála sv. Víta. Nyní rozšiřuje svůj sortiment o tři kolekce značky 10 Heures 10.

Design & umění
Chaloupku najdete na pomezí Jizerských hor a Krkonoš v malebné vesničce Příchovice u Kořenova
Číst článek
02. 07. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 5 min

Vypadá krásně, ale je i praktická a odolná. Rekonstrukce chaloupky Dvě sestry od Denisy Strmiskové v čase obstála, jak hodnotí její funkčnost majitelé?

Jak obstála rekonstrukce chaloupky Dvě sestry po letech? S majiteli Milou a Václavem Petrů jsme si připomněli příběh realizace a nakoukli pod pokličku tvorby s designérkou Denisou Strmiskovou.

Design guide
Produktový designér a pedagog Jan Čapek s šéfredaktorkou magazínu Designnews Veronikou Pařízkovou
Číst článek
30. 06. 2025
Jana Brandtlová Veronika Pařízková
Doba čtení 3 min

Kdyby mi zavolali z TONu, tu práci vezmu. Tlak je zde neustálý, designér se s tím ale musí naučit žít, říká Jan Čapek, kterého proslavila práce s plastem

„Už neprezentuji, že Čapek navrhl novou PET lahev, nebo upravil další půllitr. Tlak je ale neustálý. Je to něco s čím se musí designér naučit žít.“ Jak svoji kariéru hodnotí oceňovaný designér a pedagog Jan Čapek? Nový díl podcastu Designnews moderuje Veronika Pařízková

Podcast
Zaha Hadid vsadila budovu MMM do svahu
Číst článek
28. 06. 2025
Pavlína Blahotová
Doba čtení 2 min

Špičková architektura i umění. Přinášíme průvodce po jihotyrolském Kronplatzu, kde najdete Zahu Hadid i michelinské restaurace

Když se rozhodnete strávit dovolenou v jihotyrolském Kronplatzu, můžete si jako v nebi nejen připadat, ale budete mu doslova na dosah. Špičkové architektonické, designové, umělecké i kulinářské zážitky tu pro milovníky hor připravili lidé hluboce sklonění před dokonalostí přírody.

Design guide
Hodnocení vizuálních identit českých měst - Magdalena Dobruk
Číst článek
25. 06. 2025
Anna Grabherr
Doba čtení 3 min

Obstojí nová loga českých měst ve srovnání se světem? Polské studio Podpunkt nezávisle a kriticky hodnotí, jak se povedla přeměna Prahy 10 nebo Trutnova

Správy měst si v posledních letech stále více uvědomují důležitost kvalitní vizuální komunikace. Brandingem lokalit se zabývá mnoho designérských studií, byť jde o nesnadný úkol. Obstály by nové vizuální identity českých měst ve světě? Pro nestranné zhodnocení jsme oslovili polské studio Podpunkt.

Design & umění Názory & polemika Rozhovory
V městském parku proběhne premiérový Street Food Festival. Vedle sklářského trhu, včetně toho blešího, se mohou návštěvníci těšit na koncerty Xindla X, Adama Mišíka a beatboxera Endru
Číst článek
23. 06. 2025
Redakce
Doba čtení 2 min

Nový Bor rozzáří sklo, chutě i hudba. Sklářské slavnosti 2025 nabízí možnost poznat, jak fungují stará řemesla

V živoucí centrum sklářského umění, tvořivosti a zábavy se Nový Bor promění od 26. do 28. června. Tradiční Sklářské slavnosti letos přinesou nejen oblíbené ukázky řemesla pod širým nebem i v otevřených sklárnách a koncerty, ale také atraktivní novinky, které osloví malé i velké návštěvníky.

Nezařazené
Klíčovým materiálem objektu se stal papír
Číst článek
23. 06. 2025
Veronika Pařízková Jana Brandtlová
Doba čtení 4 min

Byla to výzva. Vyzkoušeli jsme desítky variant. Trojice Ondřej Báchor, Matěj Činčera a Jan Novák navrhla novou podobu Ústavy ČR, která úspěšně propojuje tradici a nové technologie

Kancelář Poslanecké sněmovny vyhlásila soutěž na novou podobu Ústavy ČR. Zvítězila srozumitelná a citlivá forma s důstojným a moderním zpracováním. Čekají naše národní tiskoviny světlé zítřky a dočkají se upgradu? Na otázky nám za tvůrce odpověděl Ondřej Báchor.

Design & umění