

Autentický interiér
Starý a zanedbaný dům objevila Mila a Václav Petrů během své podzimní návštěvy Českého Krumlova před několika lety. „Dům stál na jednom z nejkrásnějších malých náměstíček, trochu unavený, ale s nádhernými proporcemi a výjimečnou atmosférou. Za domem jsme objevili růžovou zahradu s výhledem na město a alej jabloní – a zrovna byly plné zralých červených jablek. Ten okamžik se nám zapsal do paměti,“ vzpomíná Mila na okamžik, kdy se rozhodli zchátralé stavení koupit.
Není to jejich první zkušenost s renovací. Nedávno pustili do světa i chalupu Dvě Sestry v Příchovicích. Projekt měl na starosti stavební inženýr Václav Petrů a jeho projekční kancelář Projectica se zasloužila i o nový vzhled CASAROSA. Rustikální roubenka Dvě sestry si rázem získala řadu příznivců i díky citlivé, přesto nápadité rekonstrukci interiérů od Denisy Strmiskové. Po pozitivní zkušenosti se rozhodli oslovit ji znova. „Denisa má neuvěřitelný cit pro prostor a umí vytvořit atmosféru, která je krásná i praktická zároveň. Vnímá interiér jako součást příběhu a každý kousek, který do něj vybere, má svůj význam. Solitéry, které používá, mají vlastní řeč – nejsou to jen objekty, ale postavy s charakterem. CASAROSA díky ní působí autenticky, ne jako interiér podle šablony,” vysvětlují majitelé svoji volbu. Výsledek jim dává za pravdu.


Mix estetiky
Dům CASAROSA tvoří několik různě velikých apartmánů. Díky lokaci, kde snad nenajdete dům, který by nebyl historicky cenný, se každý apartmán pyšní archaickými detaily. Na stěnách tak stále najdete zbytky původní omítky, strop zase nese známky letitého štuku. Právě fakt, že je dům v památkové rezervaci, s sebou samozřejmě nesl i řadu omezení. „Zachovali jsme co nejvíc z původních prvků — klenby, dřevěné stropy, historické kamenné prvky i stará kachlové kamna. Snažili jsme se propojit původní charakter domu s citlivým, současným přístupem k designu a funkčnosti,” dodává Mila. A památkáři jejich přístup kvitovali. „Ocenili, že jsme dům zachovali v jeho podstatě, ale zároveň mu dali novou funkci a život,” vzpomíná Mila. Právě působivý mix moderních detailů se starobylou estetikou vytváří v CASAROSA tak specifickou atmosféru. Máte k dispozici veškerý komfort 21. století, ,přesto cítíte, že jste součástí stovky let starého příběhu domu, který míjel Egon Schiele cestou do svého ateliéru u Vltavy.


Interiér Denisa vystavěla jako poctu krumlovské historii, je ale i plný odkazů na moderní design minulého století. Řadu solitérů, jako židle nebo stůl, hledali při zařizování ve vintage shopech, bazarech nebo v zahraničí. „Máme tu třeba židle Mito od Carla Bartoliho pro značku Tisettanta ze 70. let, subtilní židle Ycami z 80. let nebo klasický stůl a židle Tulip,” vyjmenovává Mila působivé kousky. Na stěnách pak najdete i současné volné umění. Aktuálně zde visí výstava Thorns and Roses od současného italského umělce Eugenia Percossiho. Série volně navazuje na růžovou zahradu, která se rozprostírá za domem a dala CASAROSA i své jméno. Výrazná růžová plátna pracují s kontrastem krásy a křehkosti, elegance a zániku a svým způsobem i rozbíjejí barevnou jednotu každého z apartmánů.




Dnes tvoří CASAROSU čtyři samostatné apartmány. Majitelé mají v plánu dál o ně pečovat a rozvíjet jejich potenciál. Přesto se do budoucna nebrání ani dalšímu podobnému projektu. „Baví nás pracovat s domy, které mají duši, a probouzet je k novému životu.“ svěřuje se Mila. Ačkoliv jsou podobné příběhy lemované i těžkostmi a nevyhnuly se ani projektu CASAROSA, majitelka na ně vzpomínat nechce. „Dnes se k problémům už vracet nechci, raději se dívám dopředu. Ten dům si to zaslouží. Prošel proměnou, která nebyla jen fyzická, ale i symbolická. Snažili jsme se k němu přistupovat s respektem, trpělivostí a s představou, co všechno může nabídnout dál,” dívá se odhodlaně do budoucnosti. Nabídnout toho může mnoho, stejně jako malebný Český Krumlov.



