PŘEDPLATNÉ ČASOPISU
Nové proměny bydlení ↗
Tereza letos vystavovala sérii Počátek i na prestižním veletrhu Salone dle Mobile, pod záštitou značky TON.

Myslím, že volné umění o moc nepřišlo, když jsem se raději věnovala dceři. Tereza Talichová upřímně o tom, jaké je to rozjet značku ve 40 a zda cítí generační propast

Tereza Talichová je neuvěřitelně milá, skromná a talentovaná. Její značka Tititi se zrodila z touhy po svobodě, ale dala si načas. Dnes s ní sbírá zasloužené úspěchy.

Terezo, my jsme se spolu potkaly na Designbloku, kde jsi vystavovala už poněkolikáté. Jaký to pro tebe má ale reálný efekt? Zvyšujete ti to prodeje? Zlepšuje povědomí o značce? Cítíš po skončení větší zájem o svoji práci?

TEREZA: V podstatě na všechny tři otázky mohu odpovědět ano. Designblok zlepšuje prodeje, poznávám nové sběratele a po Designbloku následuje ještě tzv. „postvlna“ zájmu.

Žižkárna se tedy načas spojila se studiem Tititi, které v osobě Terezy Talichové představuje zástupce aktuální autorské tvorby od návrhu po realizaci hraček ve snaze zachránit obor, který na vysoké škole přetrvává pouze jako jeden ze semestrálních úkolů. Žižkárna se tedy načas spojila se studiem Tititi, které v osobě Terezy Talichové představuje zástupce aktuální autorské tvorby od návrhu po realizaci hraček ve snaze zachránit obor, který na vysoké škole přetrvává pouze jako jeden ze semestrálních úkolů.
Žižkárna se tedy načas spojila se studiem Tititi, které v osobě Terezy Talichové představuje zástupce aktuální autorské tvorby od návrhu po realizaci hraček ve snaze zachránit obor, který na vysoké škole přetrvává pouze jako jeden ze semestrálních úkolů.

Mladí designéři občas nevidí přínos v té relativně vysoké investici do prezentace a soustředí se například na svoje sociální sítě... Je pro tebe účast na této přehlídce samozřejmostí? Zvažuješ to, nebo automaticky souhlasíš?

TEREZA: Pokaždé to zvažuji a letos, když přišlo pozvání od Designbloku do Jízdárny Pražského hradu, tak jsem samozřejmě zvažovat okamžitě přestala…:)

Skládačka se snovou tematikou aneb René Magritte Skládačka se snovou tematikou aneb René Magritte
Skládačka se snovou tematikou aneb René Magritte
kládačka René Magritte, 4. ročník, Marie Hunalová

Na zahájení jsem tě potkala s tvou dcerou Julií, kterou jsi měla ještě na vysoké škole. Bylo určitě těžké být matka samoživitelka v tak mladém věku. Co ti pomáhalo situaci zvládnout?

TEREZA: V jednadvaceti letech jsem si vůbec nepřipouštěla, že bych něco nezvládla. Tenkrát jsem si představovala, že to bude všechno lehce zvládnutelné, že prostě jen všechny matky moc přehánějí...

S dcerou máte na první pohled velmi pěkný a blízký vztah. Musela jsi odsouvat kreativní práci, aby ses jí mohla věnovat?

TEREZA: Na začátku skoro vůbec, protože mi pomáhali rodiče. Až teď, ve starším věku, si uvědomuji, že tenkrát bylo soustředění na tvorbu prostě odsunuté něčím daleko důležitějším.

Zleva: Toyen, Skládačka Tarō Okamoto Zleva: Toyen, Skládačka Tarō Okamoto
Zleva: Toyen, Skládačka Tarō Okamoto
Skládačka Tarō Okamoto, 4. ročník, Matty Bottaro Toyen, 4. ročník, Kristýna Šlingrová

Netajíš se tím, že ačkoliv jsi vystudovala UMPRUM, záhy jsi nastoupila do reklamní agentury, abys vás dokázala uživit. Vnímala jsi to někdy jako oběť? Nutnost vzdát se volné tvorby, abys zaopatřila rodinu?

TEREZA: To zní hodně fatálně, myslím, že volné umění o moc nepřišlo, když jsem se raději věnovala dceři a nastoupila jako art director do reklamy.

Cítila jsi někdy kvůli práci v komerčním sektoru odtažitost od svých spolužáků, umělců?

TEREZA: To se asi musíš zeptat spíše mých spolužáků. Osobně jsem nikdy nepocítila nějakou odtažitost. Je to také podle mě také tím, že každý se snažil po umprumce uživit, takže z našeho ateliéru dnes snad není nikdo, kdo by se věnoval umění bez vedlejšího zaměstnání.

Tvorba Terezy Talichové není prvotně zamýšlená jako hračka, klidně se jí ale může stát. V sekci kvalitní české hračky v ní totiž od roku 2019 absolutně dominuje. Tvorba Terezy Talichové není prvotně zamýšlená jako hračka, klidně se jí ale může stát. V sekci kvalitní české hračky v ní totiž od roku 2019 absolutně dominuje.
Tvorba Terezy Talichové není prvotně zamýšlená jako hračka, klidně se jí ale může stát. V sekci kvalitní české hračky v ní totiž od roku 2019 absolutně dominuje.

Mezi designem a prací v agentuře jsi balancovala ještě relativně dlouho, je nyní už Tititi tvůj hlavní příjem?

TEREZA: Ano, už asi rok. I když vlastně pozor… přes léto jsem vzala jednu kampaň! Chtěla jsem si koupit úžasné dřevo na Designblok a rozpočet byl napjatý.

Značku jsi založila v relativně starším věku, bylo ti už přes 30 let. Nebála ses, že bude těžké se ve zdejší komunitě prosadit? Působil na tebe svět českého designu uzavřeně nebo přístupně?

TEREZA: Díky za zalichocení, ale bylo mi přes 40 let. A vůbec jsem nepočítala s nějakým prosazením. Měla jsem jasnou představu projektu Tititi a neměla jsem, kde ho představit…Designblok mi přišel jako vhodné místo pro artdesign. Následovalo poznání tzv. designového prostředí nebo spíš spřízněných lidí - a jsem tím ještě stále nadšená.

Hodně lidí mluví o tom, že český design je určitým způsobem elitářský a zprivatizovaný malou skupinou lidí, kteří rozhodují o tom, kdo uspěje. Ty jsi ale s Tititi uspěla hned na začátku. Proč myslíš, že se ti to podařilo? Budovala sis vědomě síť kontaktů a známých, než jsi značku uvedla? 

TEREZA: Myslím, že trochu inklinujeme k hledání konspiračních teorií, nemyslím si, že nás ovládá nějaká skupinka lidí. Můj příklad s Tititi je úplně názorný – na začátku jsem neměla ani instagram Tititi, web nebo FB, to vše vzniklo až posléze.

Nová série figurek Tititi s názvem „Počátek“, kterou Tereza představila v Jízdárně Pražského hradu, čerpá inspiraci z fascinujícího světa fyziky a teorie elementárních částic – základních stavebních bloků všeho, co nás obklopuje. Nová série figurek Tititi s názvem „Počátek“, kterou Tereza představila v Jízdárně Pražského hradu, čerpá inspiraci z fascinujícího světa fyziky a teorie elementárních částic – základních stavebních bloků všeho, co nás obklopuje.
Nová série figurek Tititi s názvem „Počátek“, kterou Tereza představila v Jízdárně Pražského hradu, čerpá inspiraci z fascinujícího světa fyziky a teorie elementárních částic – základních stavebních bloků všeho, co nás obklopuje.

Zaujalo mě, že ses svěřila, že vůbec není samozřejmé, že byste díky úspěchu Tititi mohly třeba pravidelně jezdit k moři. Kolik figurek bys tedy měsíčně musela prodat, abys měla na dovolenou u moře?

TEREZA: Podle toho, kterých figurek. Třeba dnes už by to bylo např. sedm velkých figurek ale na Seychely to ještě není :)

Při rozhovorech, které jsem vedla s řadou designérů, zaznělo, že ačkoliv patří mezi oceňovanou a úspěšnou špičku, pořídit si například vlastní bydlení je pro ně problém. Nežijeme tady trochu v iluzi, že úspěšný designér = bohatý designér?

TEREZA: Nevím jestli na toto dokážu odpovědět. Já nyní považuji za úspěch, že mám jasnou představu, co bych chtěla vytvořit dál, jsem šťastná v ateliéru a považuji to za bohatství. Ale myslím, že tyto nerovnosti, na které se ptáš, ve společnosti byly vždy – ti, kteří posouvají naši kulturu dále a rozvíjejí její potenciál, by měli být určitě lépe hodnoceni, ale nikdy nebyli a nevím, jestli se to zlepší.

Podobně jako Tereza se sami studenti nechali inspirovat idoly z uměleckého prostředí, filmu či divadla. Podobně jako Tereza se sami studenti nechali inspirovat idoly z uměleckého prostředí, filmu či divadla.
Podobně jako Tereza se sami studenti nechali inspirovat idoly z uměleckého prostředí, filmu či divadla.

Ty máš ale za sebou i řadu úspěšných spoluprací, třeba pro Google nebo Česká centra. Pomáhají ti podobné aktivity přežít?

TEREZA: Ano, Google mi dal úžasnou nabídku, která se tzv. neodmítá a také jsem si chtěla zkusit, jestli zvládnu přes 400 figurek, maličkých Pimprlat. Ten počet byl výzva. Česká centra byla pro mě prestižní událostí a pracovala jsem pro ně s radostí, takže tam jsem finance částečně oželela.

Kde je pak ta stopka? Svítí ti někdy červená kontrolka "tohle nebrat“?

TEREZA: Vím, že jsme se o tom už bavily při našem setkání. Přemýšlela jsem, jestli jsem obdržela nevhodnou nabídku, ale zatím jsem tu asi krátce, než aby přišly nějaké poptávky, které by byly „sporné“.

Nová série figurek Tititi s názvem „Počátek“ čerpá inspiraci z fascinujícího světa fyziky a teorie elementárních částic. Nová série figurek Tititi s názvem „Počátek“ čerpá inspiraci z fascinujícího světa fyziky a teorie elementárních částic.
Nová série figurek Tititi s názvem „Počátek“ čerpá inspiraci z fascinujícího světa fyziky a teorie elementárních částic.
Vpravo: Neutralina & Chargina, výška 41 cm a 31 cm, soustružené bukové dřevo, malované. Vlevo: Kvark Up & Kvark Down, výška 41 cm a 15 cm, soustružené bukové dřevo, malované.

Ze škol každý rok vychází řada absolventů designérských oborů, průmysl v tomto směru ale jejich potenciál stále nevyužívá dostatečně. Má v Česku vůbec profese designéra perspektivu?

TEREZA: Jsem přesvědčená, že profese designéra má určitě větší perspektivu než např. absolvent z volné katedry. Ale rozhodně máš pravdu, že návaznost a propojenost by měla být větší. Nejen z vysokých škol, ale i třeba už ze středních.

Máš čerstvou zkušenost z práce s mladými studenty SŠ, výsledek byl k vidění právě na Designbloku. Jaký jsi z mladé generace designérů měla pocit? Co tě opravdu zaujalo?

TEREZA: Talent. Připomnělo mi to Hollarku, jak v podstatě ještě nemáš naučené postupy a výtvarný styl, takže to jediné, co je pak opravdu vidět, je tvůj talent.

Jean Dubuffet, Franz Marc, nebo Vincent Vega— Možná jste také potkali svůj idol v instalaci Tititi x Žižkárna Jean Dubuffet, Franz Marc, nebo Vincent Vega— Možná jste také potkali svůj idol v instalaci Tititi x Žižkárna
Jean Dubuffet, Franz Marc, nebo Vincent Vega— Možná jste také potkali svůj idol v instalaci Tititi x Žižkárna

Máš dospělou dceru, ale živíš se designem hraček, působíš na mě vždy velmi mladistvě. Cítíš ty sama nějakou generační propast, nejen mezi tebou a dcerou? Ale i mezi o generaci mladšími designéry, které potkáváš na přehlídkách?

TEREZA: Ty mě mučíš otázkami, na které nedokážu odpovědět :). Osobně propast žádnou necítím ale samozřejmě nevidím do ostatních kolem mne.

Co tě na tvé práci pořád nejvíc baví?

TEREZA: Svoboda. Vážím si jí čím dál víc, protože v korporátu ji nemáte, musíte tvořit podle daných pravidel. Ale jakmile tvoříte svou osobní představu, pravidla určujete vy.

Rubriky:
Štítky:

Další z rubriky

Název studia je odvozen od slova beseda, které evokuje dle autorů přátelské rozhovory, zábavu, tanec a prostor.
Číst článek
04. 12. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 4 min

Toužila vymyslet zákusek, který ještě neexistuje. Studio Besiidka osciluje mezi jídlem a designem, dává toto spojení smysl?

Jídlo a design? Trend, který je v poslední době čím dál tím víc populární. Studio Besiidka z Brna, které tvoří Nikola Chromečková a David Hotárek, patří mezi ty, kteří tyto dvě ingredience umí smíchat víc než dobře!

Design & umění Rozhovory
První půlkulatiny podcastu jsme oslavili s hostem Ondřejem Zitou.
Číst článek
02. 12. 2024
Redakce
Doba čtení 3 min

Židle UM od Jiřího Pelcla je budoucí ikona designu, sedět se na ní ale nedá, přiznává zakladatel značky Master & Master Ondřej Zita

„K židli Um vždy s nadsázkou dodávám, že je to budoucí ikona designu. Stejně jako její slavné předchůdkyně je přísná a nedá se na ní moc sedět,“ vypráví výrobce českého nábytku Ondřej Zita. Nevadí ale, že není pohodlná? A co znamená demokratický design?

Design & umění Podcast
Spolupráce a konzultace s odborníky na psychologii a osobní bezpečnost a účast v Technologické inkubaci CzechInvestu a akcelerátoru PrusaLab, dala vzniknout „chytré“ kabelce IRMA.
Číst článek
25. 11. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 4 min

Kabelka, která zabrání znásilnění. Klára Šmakalová se bála o malou dceru, vymyslela proto módní doplněk, který umí ženám v nebezpečné situaci zachránit život

Násilí na ženách není bohužel žádná chiméra. I v objektivně bezpečných městech jako je Praha, se dívky a ženy na řadě míst necítí bezpečně. Vyřešit nebo alespoň zmírnit tento problém se rozhodla Klára Šmakalová. Výsledkem je rafinovaná kabelka Irma. Co vše na pohled jednoduchá taška umí?

Design & umění Rozhovory
Meat Design se poprvé přesouvá do nové lokace! Opouští bývalé Vítkovické železárny a přesouvá se do Boutique Business Inkubátoru Ostravica.
Číst článek
22. 11. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 6 min

Byla jsem smířená s tím, že Meat Design nezachráním. Karolína Skórková už 9 let buduje v Ostravě festival na podporu lokálních značek, jaké jsou největší překážky?

Karolína Skórková není designérka, přesto je hlavně její zásluha, že se slovo "design" v Ostravě stalo běžnou součástí slovníčku místních obyvatel. Meat Design Ostrava funguje s přestávkami už 9 let. Co ji vedlo k nápadu festival založit? A kdo ji nejvíc podporuje?

Design & umění Názory & polemika Rozhovory
.
Číst článek
18. 11. 2024
Tereza Urban
Doba čtení 5 min

Designéři bez diplomu. Co mi chybělo v řemesle nebo technice, jsem vyplnila vášní. Je dnes potřeba mít formální vzdělání, aby člověk uspěl v prostředí designu?

Formální vzdělání se v mnoha oblastech považuje za základní kámen úspěšné kariéry. Je tomu tak i v oboru, kde titul z prestižní školy a studium v ateliéru významného designéra bývá alespoň kvalitním odrazovým můstkem na cestě k úspěchu?

Design & umění Názory & polemika
Na festivalu najdete například i hravé textilní výrobky od značky Vigvam
Číst článek
09. 11. 2024
Redakce
Doba čtení 4 min

Česká hračka zažívá těžší období. Největší překážka je stagnace trhu. Ptáme se českých tvůrců, v jaké kondici je obor, ve kterém podnikají

Tvůrců, kteří se věnují výrobě a prodeji hraček, znatelně přibývá. Vidět je to i na pravidelném festivalu mini, kde se současní tvůrci prezentují. V jaké kondici ale momentálně obor opravdu je?

Design & umění Názory & polemika
Ilustrátorka Marie Urbánková
Číst článek
07. 11. 2024
Redakce
Doba čtení 4 min

Na Ledové království jsem krátká! Marie Urbánková ilustraci nestudovala, přesto dnes patří mezi přední autorky tvorby pro nejmenší děti

Tvorba pro děti má svá specifika. Ne každý rukopis, který zvolí dospělý ilustrátor, nadchne i ty nejmenší. Jak přistupuje k tvorbě talentovaná tvůrkyně Marie Urbánková, autorka řady knížek nebo vizuálu pro Festival Mini?

Design & umění Rozhovory
Díky preciznímu zpracování vestavěných trub a velké pozornosti, kterou Bosh věnuje každičkému detailu, ladí všechny pečicí trouby naprosto dokonale.
Číst článek
06. 11. 2024
Redakce
Doba čtení 3 min

Maso jako z oblíbené restaurace. Trouby Bosch nabízejí funkce, díky kterým se jídlo uvařené doma vyrovná i haute cuisine

Chcete připravit maso nebo rybu tak, jak to dělají ve vaší oblíbené restauraci? Nebo sníte o tom, že upečete ten nejlepší chléb, který kupujete v pekařství odvedle? S novými funkcemi trouby Bosch toho snadno dosáhnete.

Design & umění
Roman Mareš a Max Koreis u své nepřehlédnutelné instalace
Číst článek
04. 11. 2024
Jana Brandtlová
Doba čtení 3 min

I obyčejné tepláky mohou mít kvalitní design. Řetězec Kaufland se rozhodl spojit se studenty UMPRUM a vytvořil kolekci volnočasového oblečení pro své zaměstnance

Řetězec Kaufland nezapomíná na své zaměstnance. Ke svému výročí si nadělil kolekci oblečení ve spolupráci se studenty UMPRUM a spolu s ateliérem dvoutakt představili během letošního Designbloku impozantní instalaci v Superstudiu Muzea hlavního města Prahy.

Design & umění
20240924 KATARZYNA KOZYRA foto Roman Polasek JPG 18
Číst článek
01. 11. 2024
Nikol Galé
Doba čtení 7 min

Česká republika zásadně zaspala. S ředitelem GVUO v Ostravě Jiřím Jůzou nejen o tom, proč zde poslední samostatná galerijní budova vznikla před 100 lety

Před rokem jsme s ředitelem Galerie výtvarného umění v Ostravě (GVUO) Jiřím Jůzou probíhali témata spojená s touto významnou institucí. Nedávno jsme si dali „opáčko“, při němž jsme bilancovali.

Design & umění Názory & polemika Rozhovory
Lightworks
IKEA
Kare design
Prospanek.cz
Gadesign

AKCE A UDÁLOSTI

From: Umprumshop To: You. Letošní ročník Umprumshopu se nese neostýchavě ve vánoční atmosféře. Doražte do Mikulandské, pořiďte designové dárky a poslechněte si přednášku "Unwrapping experiences" s absolventy. Vernisáž již 4. prosince!

Od 4. do 8. prosince, každý den od 11 do 20 hod.
Zobrazit detail →

NEWSLETTER

Výstaviště Praha - imerzivní divadlo a gastronomie

Nejnovější články

Název studia je odvozen od slova beseda, které evokuje dle autorů přátelské rozhovory, zábavu, tanec a prostor.
Číst článek
04. 12. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 4 min

Toužila vymyslet zákusek, který ještě neexistuje. Studio Besiidka osciluje mezi jídlem a designem, dává toto spojení smysl?

Jídlo a design? Trend, který je v poslední době čím dál tím víc populární. Studio Besiidka z Brna, které tvoří Nikola Chromečková a David Hotárek, patří mezi ty, kteří tyto dvě ingredience umí smíchat víc než dobře!

Design & umění Rozhovory
První půlkulatiny podcastu jsme oslavili s hostem Ondřejem Zitou.
Číst článek
02. 12. 2024
Redakce
Doba čtení 3 min

Židle UM od Jiřího Pelcla je budoucí ikona designu, sedět se na ní ale nedá, přiznává zakladatel značky Master & Master Ondřej Zita

„K židli Um vždy s nadsázkou dodávám, že je to budoucí ikona designu. Stejně jako její slavné předchůdkyně je přísná a nedá se na ní moc sedět,“ vypráví výrobce českého nábytku Ondřej Zita. Nevadí ale, že není pohodlná? A co znamená demokratický design?

Design & umění Podcast
Autentická zimní fotka na koupališti v Brně Zábrdovicích.
Číst článek
29. 11. 2024
Nikol Galé
Doba čtení 5 min

Žádná holá fakta a nudný průvodce. V Brně pořádají Autentické prohlídky pro milovníky lokálních příběhů i bizarností

„Chceme ukázat město z různých úhlů pohledu, optikou běžných lidí a s citem pro lokální témata,“ říká ředitelka TIC Brno.

Rozhovory Design guide
Rukopisy, archiválie, výtvarná díla i knihy doplněné o díla současných audiovizuálních umělců – stálá expozice Muzea literatury umístěná v deseti sálech reprezentuje českou literaturu od národního obrození až do roku 1989.
Číst článek
27. 11. 2024
Ondřej Balada
Doba čtení 3 min

Propojení odbornosti a kreativity na výbornou. Nedávno otevřené Muzeum Literatury dokázalo obstát, výsledkem je ambiciózní a moderní prostor, který nenudí

Požadavky na muzejní instituce se v průběhu času mění a v jistém smyslu i zpřísňují. Jako návštěvníci se obvykle chceme něco dozvědět, ale zároveň nechceme být zahlcení informacemi. Chceme kulturní zážitek a obohacení, ale současně se u toho i bavit.

Názory & polemika Design guide
Spolupráce a konzultace s odborníky na psychologii a osobní bezpečnost a účast v Technologické inkubaci CzechInvestu a akcelerátoru PrusaLab, dala vzniknout „chytré“ kabelce IRMA.
Číst článek
25. 11. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 4 min

Kabelka, která zabrání znásilnění. Klára Šmakalová se bála o malou dceru, vymyslela proto módní doplněk, který umí ženám v nebezpečné situaci zachránit život

Násilí na ženách není bohužel žádná chiméra. I v objektivně bezpečných městech jako je Praha, se dívky a ženy na řadě míst necítí bezpečně. Vyřešit nebo alespoň zmírnit tento problém se rozhodla Klára Šmakalová. Výsledkem je rafinovaná kabelka Irma. Co vše na pohled jednoduchá taška umí?

Design & umění Rozhovory
Meat Design se poprvé přesouvá do nové lokace! Opouští bývalé Vítkovické železárny a přesouvá se do Boutique Business Inkubátoru Ostravica.
Číst článek
22. 11. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 6 min

Byla jsem smířená s tím, že Meat Design nezachráním. Karolína Skórková už 9 let buduje v Ostravě festival na podporu lokálních značek, jaké jsou největší překážky?

Karolína Skórková není designérka, přesto je hlavně její zásluha, že se slovo "design" v Ostravě stalo běžnou součástí slovníčku místních obyvatel. Meat Design Ostrava funguje s přestávkami už 9 let. Co ji vedlo k nápadu festival založit? A kdo ji nejvíc podporuje?

Design & umění Názory & polemika Rozhovory
.
Číst článek
18. 11. 2024
Tereza Urban
Doba čtení 5 min

Designéři bez diplomu. Co mi chybělo v řemesle nebo technice, jsem vyplnila vášní. Je dnes potřeba mít formální vzdělání, aby člověk uspěl v prostředí designu?

Formální vzdělání se v mnoha oblastech považuje za základní kámen úspěšné kariéry. Je tomu tak i v oboru, kde titul z prestižní školy a studium v ateliéru významného designéra bývá alespoň kvalitním odrazovým můstkem na cestě k úspěchu?

Design & umění Názory & polemika
Lejaan
Číst článek
15. 11. 2024
Eliška Vrbová
Doba čtení 4 min

Z Instagramu přímo do ložnice. Je to jako spát v hotelové posteli, shodují se influencerky a designérka, které vyzkoušely povlečení české značky Lejaan

Když si ho pořídily, zamilovaly se. Domovy producentky Natálie Majvaldové, designérky Adély Mitrengové a budoucí psycholožky Jany Albrechtové jsou osobité, jedno ale mají společné - postele povlečené do české značky Lejaan. Proč je povlečení nadchlo, jak o něj pečují a čím utvářejí svůj domov?

Interiér & architektura
Vesnický ráz se nezapře ani v interiéru.
Číst článek
13. 11. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 3 min

Vrátili se z Ameriky a zachránili zchátralý statek. Původní západočeská usedlost Darmyšl se díky péči manželů Ivanových proměnila ve výstavní bydlení

Podobné místo byste v Česku hledali stěží. Má atmosféru Toskánska, moderní vybavení hodné Švýcarska a eklekticky vybavený interiér, jak to umí ve Francii. Statek Darmyšl přitom najdete ve vesničce kousek od kláštera v Kladrubech.

Interiér & architektura Design guide
Na festivalu najdete například i hravé textilní výrobky od značky Vigvam
Číst článek
09. 11. 2024
Redakce
Doba čtení 4 min

Česká hračka zažívá těžší období. Největší překážka je stagnace trhu. Ptáme se českých tvůrců, v jaké kondici je obor, ve kterém podnikají

Tvůrců, kteří se věnují výrobě a prodeji hraček, znatelně přibývá. Vidět je to i na pravidelném festivalu mini, kde se současní tvůrci prezentují. V jaké kondici ale momentálně obor opravdu je?

Design & umění Názory & polemika