PŘEDPLAŤTE SI NÁŠ ČASOPIS ↗
Designnws

Najít životní rovnováhu díky hlíně. Keramické dílny vznikají napříč republikou, jak fungují a pro koho jsou určené?

Po oblibě keramických dílen a praktických kurzech vznikají také místa, která umožňují keramikům tvořit o samotě. Bývají zde k dispozici všechny potřebné materiály a nástroje, stačí se jen zaregistrovat. Potom už jen zabořit ruce do hlíny a začít tvořit.

Hlinotéka

web | Instagram

Hlinotéka vznikla jako společný projekt umělců pracujících a experimentujících s materiálem. Prostor slouží jako laboratoř nápadů, studio pro práci rezidentů, makerspace, showroom produktů a vzdělávací centrum s lekcemi keramických technik. U založení studia stály studentky Umprum Johana Hnízdilová, Karolína Kučerová, Markéta Špundová a absolvent Ateliéru keramiky FDULS ZČU Jiří Žežula. Vše se událo v době covidu, kdy byla Umprum pro studenty zavřená a nebyla možnost využívat ateliéry ve škole. 

„Rozhodli jsme se založit si vlastní studio, kde bychom mohli pracovat na svých projektech. Na podzim roku 2021 jsme si pronajali prostor v Holešovicích naproti Veletržnímu paláci ve Šternberkově ulici 22,“ vzpomíná Johana na začátky. Dali dohromady potřebné vybavení, a také dostali vyřazené věci z ateliéru keramiky na Umprum, který se v té době stěhoval do nové budovy.

Hlinotéka je nezávislá keramická dílna v pražských Holešovicích. Hlinotéka je nezávislá keramická dílna v pražských Holešovicích.
Hlinotéka je nezávislá keramická dílna v pražských Holešovicích.

Ze začátku studio fungovalo jako sdílený ateliér, kde se každý věnoval své vlastní tvorbě. Brzy ale zaznamenali zájem ze strany přátel, dalších studentů i veřejnosti. Studio tedy částečně otevřeli veřejnosti, vytvořili systém večerních openstudií, kam lidé mohou přijít tvořit a využívat prostory i vybavení. Postupně přidali kurzy modelování a točení na hrnčířském kruhu. 

Za tři roky fungování se složení proměnilo, z původního jádra Hlinotéky zůstala Johana a přidal se Borek Smažinka. Oba mají rádi volnost a experimentálnější přístup. V tvorbě kombinují jak točení na kruhu, tak modelování. Řemeslo je možné dobře propojovat s dalšími obory, vnímá Johana: "Chceme se zdokonalovat v klasických postupech, zároveň ale rádi tyto klasické postupy inovujeme přesahem z jiných médií a disciplín."

Openstudio je komorní, určené pouze pro čtyři osoby, což zajišťuje klidné a soustředěné prostředí. Není však vhodné pro úplné začátečníky, protože neslouží jako výukový prostor. I když je vždy přítomen někdo ze zkušených keramiků, openstudio neprobíhá formou vedené lekce. Pro lidi bez zkušeností je vhodné absolvovat kurz točení, nebo kurz modelování, po kterém získají dostatek základních zkušeností, aby mohli pokračovat na openstudio a sami se zdokonalovat. Ateliér je přístupný i dalším rezidentům, kteří si pronajímají místo ve studiu a mohou si pracovat nezávisle na openstudiu.

KERA studio

web | Instagram


KERA studio funguje od roku 2018 a je součástí ateliéru Kvítek v bytě, který založily Nikol Francová a Veronika Surá. Studio vede Nikol, zkušená umělecká keramička, která se v oboru pohybuje již 16 let. Spolu Veronikou tvoří sehraný tým, jejím hlavním cílem je naučit lidi nejen vyrábět keramiku, ale také umožnit strávit klidné chvíle daleko od denního shonu. 

Inspirované velkými sdílenými dílnami v Londýně a Vídni, otevřely v roce 2022  v Brně první samoobslužné studio, které bylo v České republice průkopnické. Tento prostor vznikl zejména pro absolventy kurzu modelování, který studio pořádá od roku 2019. Na začátku roku 2024 rozšířily svou činnost o druhé studio v Praze.

Nabízené kurzy jsou založené na dlouholeté praxi a důrazu na přesnost. „Je to řemeslo, které vyžaduje čas a trpělivost. Know-how, které pomáhá řešit problémy a otázky během výroby, se získává postupně, nejde to uspěchat," vysvětluje Veronika. Díky dílnám mohou zájemci po ukončení kurzu pokračovat ve své tvorbě a zdokonalovat své dovednosti.

Pro zakladatelky KERA studia je výroba keramiky proces zhmotnění fantazie a posouvání užitkovosti keramické hlíny do různých potřeb všedního života. Pro zakladatelky KERA studia je výroba keramiky proces zhmotnění fantazie a posouvání užitkovosti keramické hlíny do různých potřeb všedního života.
Pro zakladatelky KERA studia je výroba keramiky proces zhmotnění fantazie a posouvání užitkovosti keramické hlíny do různých potřeb všedního života.

 „Na obou místech nabízíme samoobslužnou dílnu, kam mohou lidé přijít sami nebo s přáteli, odpočinout si při výrobě keramiky, trénovat své dovednosti a relaxovat," doplňuje Veronika. Studia jsou vybavena kompletním zařízením pro základní keramickou výrobu. K dispozici jsou různé nástroje, hrnčířské kruhy, točny, formy a několik druhů keramických hlín, včetně barevných variant. Pro povrchovou úpravu je připraveno široké spektrum barev a glazur. Součástí studia jsou také pece. 

Celý proces je jednoduchý a pohodlný, popisuje Veronika: „Nejprve se zaregistrujete v našem rezervačním systému a vyberete si vhodný termín. Před jeho začátkem vám přijde unikátní kód, kterým si otevřete dveře do studia. Pak už můžete v klidu pracovat na své keramice. Po práci po sobě uklidíte a své výrobky umístíte na vyhrazenou polici určenou k výpalu. Jakmile je výrobek vypálený, dostanete notifikaci. Poté si zarezervujete další termín, během kterého svůj výrobek naglazujete nebo jinak dekorujete."

Po dekoraci se výrobek opět umístí na polici pro druhý výpal. Jakmile je hotovo, dostanete informaci o možnosti vyzvednutí. Výpal je specifický pro různé druhy keramických hlín a materiálů, a proto ho zajišťují odborníci ve studiu, aby byl výsledek vždy perfektní.

Keramika srdcem

web | Instagram

Pod značkou Keramika srdcem fungují dvě pražské keramické dílny. Jsou otevřeny všem, kteří se chtějí naučit řemeslo a porozumět principům keramiky. Zakladatel Václav Kugler se zabývá technologiemi i keramikou pálenou dřevem. Jeho autorská tvorba je výsledkem dvanácti let praxe v tomto řemesle, pálí dřevem po vzoru našich předků, vyvíjí glazury i vlastní hlíny. Nádobí navrhuje tak, aby reflektovalo vlastní přístup k životu a sloužilo potřebám těch, kteří mají rádi krásné věci.

„Řemeslo mě propojuje s hmotou tohoto světa a přináší mi rovnováhu mezi hmotnými a nehmotnými věcmi v životě. Tato rovnováha je dnes nezřídka vychýlená ve prospěch virtuality, a tak rád pomáhám těm, kteří to také vnímají, aby při práci s hlínou tuto rovnováhu mohli opět najít,“ přibližuje Václav své vnímání. Jeho cílem je vyrábět tu nejkvalitnější, odolnou keramiku, která vydrží po generace.

Máte už řadu kurzů za sebou a nevíte co dál? Jaké technologie a materiály využít? Netroufáte si pořídít vlastní vybavení a pronajmout prostory? Chcete vytvářet keramiku komunitně? Pak je pro vás program CoWork Keramiky Srdcem. Máte už řadu kurzů za sebou a nevíte co dál? Jaké technologie a materiály využít? Netroufáte si pořídít vlastní vybavení a pronajmout prostory? Chcete vytvářet keramiku komunitně? Pak je pro vás program CoWork Keramiky Srdcem.
Máte už řadu kurzů za sebou a nevíte co dál? Jaké technologie a materiály využít? Netroufáte si pořídít vlastní vybavení a pronajmout prostory? Chcete vytvářet keramiku komunitně? Pak je pro vás program CoWork Keramiky Srdcem.

Umění se snaží předat ostatním. Věnuje se poradenství, mentoringu, také vyrábí vlastní keramické stroje a nástroje. Spolu s kolegy učí základní i pokročilejší keramické dovednosti v praktických kurzech. Po jejich absolvování je možné využít také coworkový program. Dílna je zájemcům přístupná 24 hodin denně, sedm dnů v týdnu. To vše po krátké adaptaci důležité pro osvojení chodu. 

CoWork dílna funguje na bázi předplaceného tarifu, který předurčuje, kolik hodin měsíčně zde strávíte. Potom stačí dokoupit si hlínu, podílet se na nákladech společného výpalu. A nakonec si odnést domů hotový výrobek. Je to další krok na cestě, kterou se keramikům snaží ulehčit.

Studio Grohova

web | Instagram

„Zpočátku jsme studio využívali primárně pro vlastní tvorbu. Avšak blížící se narození miminka vedlo k tomu, že jsme v létě 2024 otevřeli studio pro veřejnost,“ přibližuje zakladatelka keramického studia Grohova Kateřina Matějů. 

Sama se keramice a výtvarnému oboru věnuje od malička, právě to ji později dovedlo ke studiu architektury. Pracovala jako architektka v několika ateliérech v Brně a ve Švýcarsku, ke keramice se vrátila na rodičovské dovolené. 

Baví je stále něco tvořit a budovat. Proto se rozhodli otevřít si malou keramickou dílnu v centru Brna, kterou rádi sdílejí s ostatními. Baví je stále něco tvořit a budovat. Proto se rozhodli otevřít si malou keramickou dílnu v centru Brna, kterou rádi sdílejí s ostatními.
Baví je stále něco tvořit a budovat. Proto se rozhodli otevřít si malou keramickou dílnu v centru Brna, kterou rádi sdílejí s ostatními.

Spolu se svým manželem založila studio v roce 2023. Místo může navštívit každý, kdo se zajímá o keramiku, bez ohledu na zkušenosti nebo věk. Pro začátečníky jsou určené kurzy točení na kruhu, modelování a glazování vedené lektorem. Zkušení mohou studio navštěvovat samostatně. 

Ve studiu jsou k dispozici dva hrnčířské kruhy a keramická pec. Na výběr je ze čtyř druhů hlín a několik odstínů glazur a engob. K dispozici jsou také hotové polotovary, které jsou za symbolickou cenu připraveny k pomalování. 

„Keramika je pro nás především koníček, děláme to hlavně pro radost. Rádi bychom sdíleli studio s lidmi, jako jsme my, tedy samouky, které keramika baví a naplňuje. Vzhledem k velikosti dílny se zaměřujeme spíše na jednotlivce nebo menší skupinky na rozdíl od větších studií,“ přibližuje Kateřina svou vizi.

Studio Grohova dostala jméno podle slavné brněnské ulice, na které se nachází. Místo funguje jako samoobslužná keramická dílna pro všechny, kteří již mají s keramikou nějaké zkušenosti. Studio Grohova dostala jméno podle slavné brněnské ulice, na které se nachází. Místo funguje jako samoobslužná keramická dílna pro všechny, kteří již mají s keramikou nějaké zkušenosti.
Studio Grohova dostala jméno podle slavné brněnské ulice, na které se nachází. Místo funguje jako samoobslužná keramická dílna pro všechny, kteří již mají s keramikou nějaké zkušenosti.

KERAMIKA STUDIO Kyjov

web | Instagram

Útočiště určené milovníkům tvorby s hlínou, najdeme také ve městě Kyjov. Myšlenka na jeho otevření vznikla z potřeby vytvoření prostoru pro kreativní aktivity v regionu. „V Kyjově bylo málo možností pro dospělé, kteří chtějí trávit svůj volný čas tvořivě. Inspirovali jsme se keramickými studii v Praze i v Brně, ale protože dojezdová vzdálenost do Brna nebyla pro pravidelné návštěvy praktická, rozhodli jsme se vytvořit vlastní prostor v našem městě,“ říká zakladatelka studia Eliška Čechová.  Samoobslužná forma studia byla ideálním řešením pro jejich vizi, kdy každý může přijít a tvořit kdykoliv, podle svých potřeb.

Pro začátečníky jsou určené kurzy, kde se zájemci učí základním technikám modelování i práce na kruhu. Zkušenější keramici si mohou rezervovat čas a pracovat sami. Oficiální spuštění rezervací proběhlo na jaře v roce 2023, po několika měsících intenzivních příprav. Vzniklo tak místo, kde lidé mohou trávit čas tvorbou, ať už v klidu o samotě, nebo v příjemné společnosti přátel či rodiny.

„Studio začalo jako můj osobní vedlejší projekt během posledního ročníku bakalářského studia, s podporou mého manžela, který měl na starosti technické záležitosti. Postupně se však z projektu stala společná záležitost a výroba keramiky je naším velkým společným koníčkem,“ svěřuje se Eliška. 

KERAMIKA studio je prostor pro každého, kdo si chce aktivně odpočinout kreativní činností. Ať už jste zkušený tvořivec, nebo úplný začátečník, na své si přijde každý. KERAMIKA studio je prostor pro každého, kdo si chce aktivně odpočinout kreativní činností. Ať už jste zkušený tvořivec, nebo úplný začátečník, na své si přijde každý.
KERAMIKA studio je prostor pro každého, kdo si chce aktivně odpočinout kreativní činností. Ať už jste zkušený tvořivec, nebo úplný začátečník, na své si přijde každý.
Rubriky:

Další z rubriky

Natálie Navrátilová a šéfredaktorka Designnews Veronika Pařízková
Číst článek
30. 04. 2025
Redakce Veronika Pařízková
Doba čtení 3 min

Že ženy dělají jemnější design je klišé. Na produktu nepoznáte, jestli ho dělal muž či žena, je přesvědčená Natalie Navrátilová, která navrhuje příbory i pravítka

„Drobné nástroje potřebují strašně času. Diplomové prototypy nebyly vůbec dokonalé. Musela jsem se několikrát připomenout. Spíš než o odvaze byla tato spolupráce o vytrvalosti,“ prozrazuje Natalie Navrátilová detaily vzniku kolekce pro Mikov, která ji vynesla cenu Objev roku na Czech Grand Design.

Design & umění Podcast
Fotograf Filip Švácha a designérka a umělkyně Pavlína Šváchová se synem Vendelínem; foto: Agnes Čechová; Pavlína se v tvorbě věnuje také šálkovým objektům; foto: Filip Švácha.
Číst článek
21. 04. 2025
Eliška Vrbová
Doba čtení 2 min

S dítětem jsme přestali prokrastinovat a naše práce je soustředěnější. V Ústí je rodinná atmosféra, UMPRUM by na nás byla moc ambiciózní, říkají Pavlína a Filip Šváchovi

Ona se věnuje designu skla a volnému umění, on nejen její objekty fotografuje. Pavlínu a Filipa Šváchovi spojilo studium v Ústí nad Labem a dnes sdílí kromě společné domácnosti i kreativní vize v projektech toho druhého. Jaké je soužití dvou designérů a umělců a jak jim život proměnilo rodičovství?

Design & umění Rozhovory
Nová židle Flexi Lounge
Číst článek
18. 04. 2025
Redakce
Doba čtení 3 min

Židle, co sbírá ceny. Boskovická firma LD Seating slaví mezinárodní úspěch s křeslem Flexi Lounge, čím je výjimečné?

Od uvedení první židle Flexi Light v roce 2014 až po kompletní rodinu sezení. LD Seating představuje nejnovější přírůstek do série Flexi Lounge – nový typ křesla navrženého pro maximální pohodlí.

Design & umění
Eliška Gogolová & Ateliér Kompost
Číst článek
16. 04. 2025
Tereza Tomášová
Doba čtení 3 min

Mám pocit, že v našem malém rybníčku bychom se měli povzbuzovat, říká textilní výtvarnice Eliška Gogolová, která vrací slávu prošívaným vestičkám našich babiček

Tvoří originální prošívané vesty, vyrábí úrodné vlněné sochy a chystá se na vlastní autorské látky. Co Eliška Gogolová oceňuje na olympijské kolekci? Jak o sobě může dát začínající textilní designér vědět a proč by uvítala raději cenu spojenou s finanční odměnou než kousek křišťálového dortu?

Design & umění Rozhovory
Cílem Nebezboží je ukázat, že víra v Boha není záležitostí minulosti
Číst článek
14. 04. 2025
Redakce
Doba čtení 2 min

I věřící si zaslouží vkusný produkt. Klára Frídlová oslovila mladé designéry, aby vymysleli, jak modernizovat tradiční křesťanské atributy

Kolekce křesťanských produktů se současnou estetikou nyní nabízí online obchod Nebezboží, jehož zakladatelka Klára Frídlová oslovila mladé autory a výtvarníky, aby vytvořili tradiční předměty snoubící v sobě katolickou tradici i současný design.

Design & umění
Upcyklace je ve světě rozšířeným pojmem
Číst článek
11. 04. 2025
Redakce
Doba čtení 2 min

Co, jak a proč vůbec dále vytvářet? Studenti z plzeňské Sutnarky hledají řešení pro nadprodukci v recyklaci a minimalizaci odpadu

Jak prodloužit životnost oděvů, kožených doplňků a obuvi v době vizuální inflace a nadprodukce? Studující ateliéru Fashion design Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni (FDU ZČU) hledali odpověď skrze kvalitní materiály, chytré střihy a upcycling.

Design & umění
Jana Zielinski a přebal knihy Křehká krása designu
Číst článek
09. 04. 2025
Jana Mattas Horáčková
Doba čtení 2 min

Absence kritického pohledu, přesto vizuálně zajímavá a inspirativní. Jaká je kniha, která vypráví příběh Jany Zielinski?

Kniha Křehká krása designu je rozhovorem o designu, ale také osobním příběhem Jany Zielinski. Co vše stojí za úspěchem Designbloku a jaká je jeho skutečná cena? Jak vypadá cesta ženy, která zasvětila svůj profesní život tvorbě, organizaci a podpoře designu u nás i v zahraničí?

Design & umění Názory & polemika
Terezie Foldynová a Tereza Samková
Číst článek
02. 04. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 5 min

Malovat obrazy "aby se líbily" bych nezvládla. Dvě autorky spjaté s Ostravou definují, co je inspiruje a čím je tamní scéna specifická

Dvě odlišné autorky, dva jiné přístupy. Přesto Terezii Foldynovou a Terezu Samkovou mnohé spojuje. Především místo původu a působení - Ostrava. Jak se do jejich tvorby promítá?

Design & umění Rozhovory
Karolína Kučerová s moderátorkou Veronikou Pařízkovou
Číst článek
31. 03. 2025
Veronika Pařízková Redakce
Doba čtení 2 min

Vždy jsem byla trochu šprt, neřeším stejné věci jako spolužáci, vysvětluje Karolína Kučerová, která začala studovat design až ve 26 letech. Co musela obětovat? A cítí tlak, jak tvořit?

„Nemyslím, že dnes člověk prorazí jen díky instagramu. Najdete tam řadu lidí, co mají sledující, ale chybí jim talent “ hodnotí vliv sociálních sítí Karolína Kučerová, která navrhuje sklo i keramiku. Chce ho někdy smazat? Prodává se lépe sklo nebo keramika? A proč roste obliba hrníčků bez oušek?

Design & umění Názory & polemika Rozhovory Podcast
Jakub Berdych Karpelis
Číst článek
28. 03. 2025
Kateřina Hubertová
Doba čtení 3 min

Schopnost myslet netradičně a ironie s humorem. Analyzujeme, proč je Jakub Berdych Karpelis zásadní osobností zdejší scény

Na pomezí designu a umění, vždy ale s humorem se pohybuje sochař a designér Jakub Berdych Karpelis. Nebojí se experimentovat s materiály a postupy jejich zpracování. Nebrání se ani nadsázce, ironii, netradičním tématům a kombinacím. Snad díky tomu se dnes řadí mezi české designérské hvězdy.

Design & umění Názory & polemika
JN interiér

AKCE A UDÁLOSTI

Moravská galerie prezentuje tvorbu letošní výherkyně oceněné designérky roku Czech Grand Design Kateřiny Handlové. Nenechte si ujít výstavu sklářských prací Záznam mizení, pohybující se na hranici designu a citlivého náhledu do zkušenosti autorky.

25. dubna 2025 – 29. března 2026
Zobrazit detail →

NEWSLETTER

JN interiér

Nejnovější články

Natálie Navrátilová a šéfredaktorka Designnews Veronika Pařízková
Číst článek
30. 04. 2025
Redakce Veronika Pařízková
Doba čtení 3 min

Že ženy dělají jemnější design je klišé. Na produktu nepoznáte, jestli ho dělal muž či žena, je přesvědčená Natalie Navrátilová, která navrhuje příbory i pravítka

„Drobné nástroje potřebují strašně času. Diplomové prototypy nebyly vůbec dokonalé. Musela jsem se několikrát připomenout. Spíš než o odvaze byla tato spolupráce o vytrvalosti,“ prozrazuje Natalie Navrátilová detaily vzniku kolekce pro Mikov, která ji vynesla cenu Objev roku na Czech Grand Design.

Design & umění Podcast
CASAROSA by Denisa Strmisková
Číst článek
28. 04. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 3 min

Esence jednoduchosti. V Českém Krumlově vznikla CASAROSA, malebný apartmánový dům se sofistikovanými interiéry

Mysleli jste si, že Český Krumlov je už plný možností stylového ubytování? Omyl. Jeho potenciál zjevně není stále vytěžený. Důkazem je malebná rekonstrukce domu v části Plešivec, který nese název CASAROSA.

Interiér & architektura Design guide
Klára Daniová se ponořila do sociologie a jako výstup vytvořila knihu (ale i online stránku) podpořenou kvalitním zpracováním
Číst článek
23. 04. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 4 min

Spíše panuje skepse, než víra v lepší zítřky. Grafická designérka Klára Daniová stvořila knihu, která zkoumá fenomén spolubydlení z různých stran

Bydlení je téma, které hýbe celou společností. Absolventka Ateliéru grafický design a nová média Klára Daniová se rozhodla zpracovat fenomén spolubydlení a v eponymní knize ukazuje jeho světlé i stinné stránky.

Názory & polemika Rozhovory
Fotograf Filip Švácha a designérka a umělkyně Pavlína Šváchová se synem Vendelínem; foto: Agnes Čechová; Pavlína se v tvorbě věnuje také šálkovým objektům; foto: Filip Švácha.
Číst článek
21. 04. 2025
Eliška Vrbová
Doba čtení 2 min

S dítětem jsme přestali prokrastinovat a naše práce je soustředěnější. V Ústí je rodinná atmosféra, UMPRUM by na nás byla moc ambiciózní, říkají Pavlína a Filip Šváchovi

Ona se věnuje designu skla a volnému umění, on nejen její objekty fotografuje. Pavlínu a Filipa Šváchovi spojilo studium v Ústí nad Labem a dnes sdílí kromě společné domácnosti i kreativní vize v projektech toho druhého. Jaké je soužití dvou designérů a umělců a jak jim život proměnilo rodičovství?

Design & umění Rozhovory
Nová židle Flexi Lounge
Číst článek
18. 04. 2025
Redakce
Doba čtení 3 min

Židle, co sbírá ceny. Boskovická firma LD Seating slaví mezinárodní úspěch s křeslem Flexi Lounge, čím je výjimečné?

Od uvedení první židle Flexi Light v roce 2014 až po kompletní rodinu sezení. LD Seating představuje nejnovější přírůstek do série Flexi Lounge – nový typ křesla navrženého pro maximální pohodlí.

Design & umění
Speciální pozornost věnujte jídelnímu prostoru. Ten musí být natolik příjemný, aby se s jídlem neutíkalo k nejbližší možné obrazovce
Číst článek
17. 04. 2025
Redakce
Doba čtení 2 min

Vybavení domácnosti: Co zohlednit a na čem ušetřit?

Mít kousek prostoru, kterému můžete říkat domov, je výhra. I díky tomu, že si ho můžete uzpůsobit úplně podle sebe. Pokud vybavujete svůj první byt, anebo třeba jen pokoj, máme pro vás pár praktických tipů, od čeho se odpíchnout a co vám pomůže docílit přesně takové harmonie, jakou potřebujete.

Nezařazené
Eliška Gogolová & Ateliér Kompost
Číst článek
16. 04. 2025
Tereza Tomášová
Doba čtení 3 min

Mám pocit, že v našem malém rybníčku bychom se měli povzbuzovat, říká textilní výtvarnice Eliška Gogolová, která vrací slávu prošívaným vestičkám našich babiček

Tvoří originální prošívané vesty, vyrábí úrodné vlněné sochy a chystá se na vlastní autorské látky. Co Eliška Gogolová oceňuje na olympijské kolekci? Jak o sobě může dát začínající textilní designér vědět a proč by uvítala raději cenu spojenou s finanční odměnou než kousek křišťálového dortu?

Design & umění Rozhovory
Cílem Nebezboží je ukázat, že víra v Boha není záležitostí minulosti
Číst článek
14. 04. 2025
Redakce
Doba čtení 2 min

I věřící si zaslouží vkusný produkt. Klára Frídlová oslovila mladé designéry, aby vymysleli, jak modernizovat tradiční křesťanské atributy

Kolekce křesťanských produktů se současnou estetikou nyní nabízí online obchod Nebezboží, jehož zakladatelka Klára Frídlová oslovila mladé autory a výtvarníky, aby vytvořili tradiční předměty snoubící v sobě katolickou tradici i současný design.

Design & umění
Upcyklace je ve světě rozšířeným pojmem
Číst článek
11. 04. 2025
Redakce
Doba čtení 2 min

Co, jak a proč vůbec dále vytvářet? Studenti z plzeňské Sutnarky hledají řešení pro nadprodukci v recyklaci a minimalizaci odpadu

Jak prodloužit životnost oděvů, kožených doplňků a obuvi v době vizuální inflace a nadprodukce? Studující ateliéru Fashion design Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni (FDU ZČU) hledali odpověď skrze kvalitní materiály, chytré střihy a upcycling.

Design & umění
Jana Zielinski a přebal knihy Křehká krása designu
Číst článek
09. 04. 2025
Jana Mattas Horáčková
Doba čtení 2 min

Absence kritického pohledu, přesto vizuálně zajímavá a inspirativní. Jaká je kniha, která vypráví příběh Jany Zielinski?

Kniha Křehká krása designu je rozhovorem o designu, ale také osobním příběhem Jany Zielinski. Co vše stojí za úspěchem Designbloku a jaká je jeho skutečná cena? Jak vypadá cesta ženy, která zasvětila svůj profesní život tvorbě, organizaci a podpoře designu u nás i v zahraničí?

Design & umění Názory & polemika