PŘEDPLAŤTE SI NÁŠ ČASOPIS ↗
Designnws

Najít životní rovnováhu díky hlíně. Keramické dílny vznikají napříč republikou, jak fungují a pro koho jsou určené?

Po oblibě keramických dílen a praktických kurzech vznikají také místa, která umožňují keramikům tvořit o samotě. Bývají zde k dispozici všechny potřebné materiály a nástroje, stačí se jen zaregistrovat. Potom už jen zabořit ruce do hlíny a začít tvořit.

Hlinotéka

web | Instagram

Hlinotéka vznikla jako společný projekt umělců pracujících a experimentujících s materiálem. Prostor slouží jako laboratoř nápadů, studio pro práci rezidentů, makerspace, showroom produktů a vzdělávací centrum s lekcemi keramických technik. U založení studia stály studentky Umprum Johana Hnízdilová, Karolína Kučerová, Markéta Špundová a absolvent Ateliéru keramiky FDULS ZČU Jiří Žežula. Vše se událo v době covidu, kdy byla Umprum pro studenty zavřená a nebyla možnost využívat ateliéry ve škole. 

„Rozhodli jsme se založit si vlastní studio, kde bychom mohli pracovat na svých projektech. Na podzim roku 2021 jsme si pronajali prostor v Holešovicích naproti Veletržnímu paláci ve Šternberkově ulici 22,“ vzpomíná Johana na začátky. Dali dohromady potřebné vybavení, a také dostali vyřazené věci z ateliéru keramiky na Umprum, který se v té době stěhoval do nové budovy.

Hlinotéka je nezávislá keramická dílna v pražských Holešovicích. Hlinotéka je nezávislá keramická dílna v pražských Holešovicích.
Hlinotéka je nezávislá keramická dílna v pražských Holešovicích.

Ze začátku studio fungovalo jako sdílený ateliér, kde se každý věnoval své vlastní tvorbě. Brzy ale zaznamenali zájem ze strany přátel, dalších studentů i veřejnosti. Studio tedy částečně otevřeli veřejnosti, vytvořili systém večerních openstudií, kam lidé mohou přijít tvořit a využívat prostory i vybavení. Postupně přidali kurzy modelování a točení na hrnčířském kruhu. 

Za tři roky fungování se složení proměnilo, z původního jádra Hlinotéky zůstala Johana a přidal se Borek Smažinka. Oba mají rádi volnost a experimentálnější přístup. V tvorbě kombinují jak točení na kruhu, tak modelování. Řemeslo je možné dobře propojovat s dalšími obory, vnímá Johana: "Chceme se zdokonalovat v klasických postupech, zároveň ale rádi tyto klasické postupy inovujeme přesahem z jiných médií a disciplín."

Openstudio je komorní, určené pouze pro čtyři osoby, což zajišťuje klidné a soustředěné prostředí. Není však vhodné pro úplné začátečníky, protože neslouží jako výukový prostor. I když je vždy přítomen někdo ze zkušených keramiků, openstudio neprobíhá formou vedené lekce. Pro lidi bez zkušeností je vhodné absolvovat kurz točení, nebo kurz modelování, po kterém získají dostatek základních zkušeností, aby mohli pokračovat na openstudio a sami se zdokonalovat. Ateliér je přístupný i dalším rezidentům, kteří si pronajímají místo ve studiu a mohou si pracovat nezávisle na openstudiu.

KERA studio

web | Instagram


KERA studio funguje od roku 2018 a je součástí ateliéru Kvítek v bytě, který založily Nikol Francová a Veronika Surá. Studio vede Nikol, zkušená umělecká keramička, která se v oboru pohybuje již 16 let. Spolu Veronikou tvoří sehraný tým, jejím hlavním cílem je naučit lidi nejen vyrábět keramiku, ale také umožnit strávit klidné chvíle daleko od denního shonu. 

Inspirované velkými sdílenými dílnami v Londýně a Vídni, otevřely v roce 2022  v Brně první samoobslužné studio, které bylo v České republice průkopnické. Tento prostor vznikl zejména pro absolventy kurzu modelování, který studio pořádá od roku 2019. Na začátku roku 2024 rozšířily svou činnost o druhé studio v Praze.

Nabízené kurzy jsou založené na dlouholeté praxi a důrazu na přesnost. „Je to řemeslo, které vyžaduje čas a trpělivost. Know-how, které pomáhá řešit problémy a otázky během výroby, se získává postupně, nejde to uspěchat," vysvětluje Veronika. Díky dílnám mohou zájemci po ukončení kurzu pokračovat ve své tvorbě a zdokonalovat své dovednosti.

Pro zakladatelky KERA studia je výroba keramiky proces zhmotnění fantazie a posouvání užitkovosti keramické hlíny do různých potřeb všedního života. Pro zakladatelky KERA studia je výroba keramiky proces zhmotnění fantazie a posouvání užitkovosti keramické hlíny do různých potřeb všedního života.
Pro zakladatelky KERA studia je výroba keramiky proces zhmotnění fantazie a posouvání užitkovosti keramické hlíny do různých potřeb všedního života.

 „Na obou místech nabízíme samoobslužnou dílnu, kam mohou lidé přijít sami nebo s přáteli, odpočinout si při výrobě keramiky, trénovat své dovednosti a relaxovat," doplňuje Veronika. Studia jsou vybavena kompletním zařízením pro základní keramickou výrobu. K dispozici jsou různé nástroje, hrnčířské kruhy, točny, formy a několik druhů keramických hlín, včetně barevných variant. Pro povrchovou úpravu je připraveno široké spektrum barev a glazur. Součástí studia jsou také pece. 

Celý proces je jednoduchý a pohodlný, popisuje Veronika: „Nejprve se zaregistrujete v našem rezervačním systému a vyberete si vhodný termín. Před jeho začátkem vám přijde unikátní kód, kterým si otevřete dveře do studia. Pak už můžete v klidu pracovat na své keramice. Po práci po sobě uklidíte a své výrobky umístíte na vyhrazenou polici určenou k výpalu. Jakmile je výrobek vypálený, dostanete notifikaci. Poté si zarezervujete další termín, během kterého svůj výrobek naglazujete nebo jinak dekorujete."

Po dekoraci se výrobek opět umístí na polici pro druhý výpal. Jakmile je hotovo, dostanete informaci o možnosti vyzvednutí. Výpal je specifický pro různé druhy keramických hlín a materiálů, a proto ho zajišťují odborníci ve studiu, aby byl výsledek vždy perfektní.

Keramika srdcem

web | Instagram

Pod značkou Keramika srdcem fungují dvě pražské keramické dílny. Jsou otevřeny všem, kteří se chtějí naučit řemeslo a porozumět principům keramiky. Zakladatel Václav Kugler se zabývá technologiemi i keramikou pálenou dřevem. Jeho autorská tvorba je výsledkem dvanácti let praxe v tomto řemesle, pálí dřevem po vzoru našich předků, vyvíjí glazury i vlastní hlíny. Nádobí navrhuje tak, aby reflektovalo vlastní přístup k životu a sloužilo potřebám těch, kteří mají rádi krásné věci.

„Řemeslo mě propojuje s hmotou tohoto světa a přináší mi rovnováhu mezi hmotnými a nehmotnými věcmi v životě. Tato rovnováha je dnes nezřídka vychýlená ve prospěch virtuality, a tak rád pomáhám těm, kteří to také vnímají, aby při práci s hlínou tuto rovnováhu mohli opět najít,“ přibližuje Václav své vnímání. Jeho cílem je vyrábět tu nejkvalitnější, odolnou keramiku, která vydrží po generace.

Máte už řadu kurzů za sebou a nevíte co dál? Jaké technologie a materiály využít? Netroufáte si pořídít vlastní vybavení a pronajmout prostory? Chcete vytvářet keramiku komunitně? Pak je pro vás program CoWork Keramiky Srdcem. Máte už řadu kurzů za sebou a nevíte co dál? Jaké technologie a materiály využít? Netroufáte si pořídít vlastní vybavení a pronajmout prostory? Chcete vytvářet keramiku komunitně? Pak je pro vás program CoWork Keramiky Srdcem.
Máte už řadu kurzů za sebou a nevíte co dál? Jaké technologie a materiály využít? Netroufáte si pořídít vlastní vybavení a pronajmout prostory? Chcete vytvářet keramiku komunitně? Pak je pro vás program CoWork Keramiky Srdcem.

Umění se snaží předat ostatním. Věnuje se poradenství, mentoringu, také vyrábí vlastní keramické stroje a nástroje. Spolu s kolegy učí základní i pokročilejší keramické dovednosti v praktických kurzech. Po jejich absolvování je možné využít také coworkový program. Dílna je zájemcům přístupná 24 hodin denně, sedm dnů v týdnu. To vše po krátké adaptaci důležité pro osvojení chodu. 

CoWork dílna funguje na bázi předplaceného tarifu, který předurčuje, kolik hodin měsíčně zde strávíte. Potom stačí dokoupit si hlínu, podílet se na nákladech společného výpalu. A nakonec si odnést domů hotový výrobek. Je to další krok na cestě, kterou se keramikům snaží ulehčit.

Studio Grohova

web | Instagram

„Zpočátku jsme studio využívali primárně pro vlastní tvorbu. Avšak blížící se narození miminka vedlo k tomu, že jsme v létě 2024 otevřeli studio pro veřejnost,“ přibližuje zakladatelka keramického studia Grohova Kateřina Matějů. 

Sama se keramice a výtvarnému oboru věnuje od malička, právě to ji později dovedlo ke studiu architektury. Pracovala jako architektka v několika ateliérech v Brně a ve Švýcarsku, ke keramice se vrátila na rodičovské dovolené. 

Baví je stále něco tvořit a budovat. Proto se rozhodli otevřít si malou keramickou dílnu v centru Brna, kterou rádi sdílejí s ostatními. Baví je stále něco tvořit a budovat. Proto se rozhodli otevřít si malou keramickou dílnu v centru Brna, kterou rádi sdílejí s ostatními.
Baví je stále něco tvořit a budovat. Proto se rozhodli otevřít si malou keramickou dílnu v centru Brna, kterou rádi sdílejí s ostatními.

Spolu se svým manželem založila studio v roce 2023. Místo může navštívit každý, kdo se zajímá o keramiku, bez ohledu na zkušenosti nebo věk. Pro začátečníky jsou určené kurzy točení na kruhu, modelování a glazování vedené lektorem. Zkušení mohou studio navštěvovat samostatně. 

Ve studiu jsou k dispozici dva hrnčířské kruhy a keramická pec. Na výběr je ze čtyř druhů hlín a několik odstínů glazur a engob. K dispozici jsou také hotové polotovary, které jsou za symbolickou cenu připraveny k pomalování. 

„Keramika je pro nás především koníček, děláme to hlavně pro radost. Rádi bychom sdíleli studio s lidmi, jako jsme my, tedy samouky, které keramika baví a naplňuje. Vzhledem k velikosti dílny se zaměřujeme spíše na jednotlivce nebo menší skupinky na rozdíl od větších studií,“ přibližuje Kateřina svou vizi.

Studio Grohova dostala jméno podle slavné brněnské ulice, na které se nachází. Místo funguje jako samoobslužná keramická dílna pro všechny, kteří již mají s keramikou nějaké zkušenosti. Studio Grohova dostala jméno podle slavné brněnské ulice, na které se nachází. Místo funguje jako samoobslužná keramická dílna pro všechny, kteří již mají s keramikou nějaké zkušenosti.
Studio Grohova dostala jméno podle slavné brněnské ulice, na které se nachází. Místo funguje jako samoobslužná keramická dílna pro všechny, kteří již mají s keramikou nějaké zkušenosti.

KERAMIKA STUDIO Kyjov

web | Instagram

Útočiště určené milovníkům tvorby s hlínou, najdeme také ve městě Kyjov. Myšlenka na jeho otevření vznikla z potřeby vytvoření prostoru pro kreativní aktivity v regionu. „V Kyjově bylo málo možností pro dospělé, kteří chtějí trávit svůj volný čas tvořivě. Inspirovali jsme se keramickými studii v Praze i v Brně, ale protože dojezdová vzdálenost do Brna nebyla pro pravidelné návštěvy praktická, rozhodli jsme se vytvořit vlastní prostor v našem městě,“ říká zakladatelka studia Eliška Čechová.  Samoobslužná forma studia byla ideálním řešením pro jejich vizi, kdy každý může přijít a tvořit kdykoliv, podle svých potřeb.

Pro začátečníky jsou určené kurzy, kde se zájemci učí základním technikám modelování i práce na kruhu. Zkušenější keramici si mohou rezervovat čas a pracovat sami. Oficiální spuštění rezervací proběhlo na jaře v roce 2023, po několika měsících intenzivních příprav. Vzniklo tak místo, kde lidé mohou trávit čas tvorbou, ať už v klidu o samotě, nebo v příjemné společnosti přátel či rodiny.

„Studio začalo jako můj osobní vedlejší projekt během posledního ročníku bakalářského studia, s podporou mého manžela, který měl na starosti technické záležitosti. Postupně se však z projektu stala společná záležitost a výroba keramiky je naším velkým společným koníčkem,“ svěřuje se Eliška. 

KERAMIKA studio je prostor pro každého, kdo si chce aktivně odpočinout kreativní činností. Ať už jste zkušený tvořivec, nebo úplný začátečník, na své si přijde každý. KERAMIKA studio je prostor pro každého, kdo si chce aktivně odpočinout kreativní činností. Ať už jste zkušený tvořivec, nebo úplný začátečník, na své si přijde každý.
KERAMIKA studio je prostor pro každého, kdo si chce aktivně odpočinout kreativní činností. Ať už jste zkušený tvořivec, nebo úplný začátečník, na své si přijde každý.
Rubriky:

Další z rubriky

Light Works nová kolekce
Číst článek
04. 07. 2025
Redakce
Doba čtení 3 min

Kvalitní řešení osvětlení má sílu proměnit naše vnímání prostoru. Light Works se starají o to, aby české projekty měly přístup k tomu nejlepšímu ze světa

Firma Light Works ve svém pražském showroomu nabízí svým klientům exkluzivní servis při výběru svítidel pro soukromé i komerční projekty. Mezi jejich nejexponovanější realizace patří rekonstrukce osvětlení Katedrála sv. Víta. Nyní rozšiřuje svůj sortiment o tři kolekce značky 10 Heures 10.

Design & umění
Hodnocení vizuálních identit českých měst - Magdalena Dobruk
Číst článek
25. 06. 2025
Anna Grabherr
Doba čtení 3 min

Obstojí nová loga českých měst ve srovnání se světem? Polské studio Podpunkt nezávisle a kriticky hodnotí, jak se povedla přeměna Prahy 10 nebo Trutnova

Správy měst si v posledních letech stále více uvědomují důležitost kvalitní vizuální komunikace. Brandingem lokalit se zabývá mnoho designérských studií, byť jde o nesnadný úkol. Obstály by nové vizuální identity českých měst ve světě? Pro nestranné zhodnocení jsme oslovili polské studio Podpunkt.

Design & umění Názory & polemika Rozhovory
Klíčovým materiálem objektu se stal papír
Číst článek
23. 06. 2025
Veronika Pařízková Jana Brandtlová
Doba čtení 4 min

Byla to výzva. Vyzkoušeli jsme desítky variant. Trojice Ondřej Báchor, Matěj Činčera a Jan Novák navrhla novou podobu Ústavy ČR, která úspěšně propojuje tradici a nové technologie

Kancelář Poslanecké sněmovny vyhlásila soutěž na novou podobu Ústavy ČR. Zvítězila srozumitelná a citlivá forma s důstojným a moderním zpracováním. Čekají naše národní tiskoviny světlé zítřky a dočkají se upgradu? Na otázky nám za tvůrce odpověděl Ondřej Báchor.

Design & umění
„Injenny je aplikační pero navržené pro ženy podstupující hormonální léčbu při procesu umělého oplodnění (IVF). Projekt reaguje na časté obavy a stres spojený s každodenním podáváním injekcí, což je nezbytnou součástí léčby.“
Číst článek
18. 06. 2025
Jana Brandtlová
Doba čtení 4 min

Už žádný zbytečný design! Studenti ČVUT navrhli pero na IVF, teploměr nebo dronovou ambulanci. Jak fungují nápady, které mají potenciál zlepšit náš život?

Žádné vázy, ale teploměr, pero na IVF nebo dronová ambulance! Studenti Ústavu designu ČVUT navrhli pomůcky, které mají potenciál pozitivně ovlivnit zdravotnický průmysl. Podařilo se je testovat pro reálné použití? Cítili větší zodpovědnost? Zeptali jsme se vybraných studentů!

Design & umění
Památník Josefa Toufara a Jana Palacha
Číst článek
16. 06. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 3 min

Čin Jana Palacha vnímám jako varování i výzvu k odporu. Tereza Příhodová Štětinová navrhla nový památník, který uctí památku Jana Palacha a Josefa Toufara

V Praze v Legerově ulici můžeme nově na fasádě bývalého Borůvkova sanatoria najít památník Jana Palacha a Josefa Toufara. Sochařka Tereza Příhodová Štětinová v roce 2023 dostala nelehký úkol reliéf k těmto bolestivým událostem vytvořit. Jak bychom si dnes měli připomínat památku hrdinů minulosti?

Design & umění Rozhovory
Mobiliář s přidanou hodnotou
Číst článek
13. 06. 2025
Redakce
Doba čtení 4 min

Nekonečno možností pro pobyt venku. Značka Egoé kultivuje veřejný prostor multifunkčními prvky, které simulují školní učebny i místa na piknik

Firma Egoé od roku 2006 kultivuje veřejný prostor. Nyní se rozhodla jeho potenciál rozšířit na maximum. Jak si pobyt venku užít, zastavit se a rozjímat, aniž bychom ho chápali jako pouhý spojovník mezi dvěma místy?

Design & umění
Ložnice v Bytě sběratele
Číst článek
11. 06. 2025
Kateřina Hubertová
Doba čtení 4 min

Jiná cesta k umění. Humpolecká galerie 8smička vystavuje obrazy v koupelně i dětském pokoji, jak Byt sběratele funguje?

Jako na návštěvě u známého, který se pustil do sbírání uměleckých děl, se budete cítit v humpolecké galerii 8smička. Již pátým rokem mohou každý pátek skupinky zájemců navštívit spolu s kurátorkou Anežkou Chalupovou stálou sbírkovou expozici 7+1: Byt sběratele.

Design & umění
Agnieszka zvítězila v soutěži Best in Design hned ve třech kategoriích
Číst článek
09. 06. 2025
Jana Brandtlová
Doba čtení 5 min

Poporodní deprese je pouze malý střípek v moři problémů. Polská designérka upozorňuje na opomíjené téma a hledá konkrétní řešení, jak ulevit porodním asistentkám

Agnieszka Bujas zvítězila v soutěži Best in Design hned ve třech kategoriích. Reagovala na polskou situaci porodních asistentek a vyvinula produkt, který by mohl změnit situaci a ulehčit práci. Lze ho zafinancovat, aby mohl do seriové výroby a jak velký výzkum mu předcházel?

Design & umění Rozhovory
Dílo Tomáše Perglera
Číst článek
05. 06. 2025
Redakce
Doba čtení 4 min

Díla, která provokují, ale zároveň nutí k zamyšlení. Tomáš Pergler čerpá z art brut i dadaismu, nyní vystavuje svoje díla v Galerii U Radnice v Táboře

Tomáš Pergler, vystudovaný teoretik umění, je vedoucím odborným knihovníkem na pražské Akademii výtvarného umění a více než 20 let vystavuje svou vlastní uměleckou tvorbu. Inspiraci čerpá z dadaismu, art brut a přírodních materiálů. Jeho nová výstava s názvem Kolúmbo II je nyní k vidění v Táboře.

Akce a události Design & umění
Tkalcovna Kubák
Číst článek
04. 06. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 5 min

Zachraňuje mizející řemeslo. Filip Kubák je už pátou generací tkalců, nyní ale rodinná firma Tkalcovna Kubák bojuje o přežití

Kdysi prosperující textilní průmysl se dnes potýká s existenčními problémy. Podniky bojují s levným zahraničním dovozem i novými obchodními návyky. Filip Kubák je majitelem tkalcovny, která funguje už od roku 1870. Přežije i do dalšího století?

Design & umění Rozhovory
Peřeje

AKCE A UDÁLOSTI

Moravské galerii se podařilo získat jedinečný soubor původního nábytku z Poldihausu! Nábytek z Domu hostí Poldiny hutě na Kladně podle návrhů Josefa Hoffmanna bude představen v nálezovém stavu a poukáže na Hoffmanna jako nadaného designéra.

15. června – 26. dubna 2026
Zobrazit detail →

NEWSLETTER

Nejnovější články

Light Works nová kolekce
Číst článek
04. 07. 2025
Redakce
Doba čtení 3 min

Kvalitní řešení osvětlení má sílu proměnit naše vnímání prostoru. Light Works se starají o to, aby české projekty měly přístup k tomu nejlepšímu ze světa

Firma Light Works ve svém pražském showroomu nabízí svým klientům exkluzivní servis při výběru svítidel pro soukromé i komerční projekty. Mezi jejich nejexponovanější realizace patří rekonstrukce osvětlení Katedrála sv. Víta. Nyní rozšiřuje svůj sortiment o tři kolekce značky 10 Heures 10.

Design & umění
Chaloupku najdete na pomezí Jizerských hor a Krkonoš v malebné vesničce Příchovice u Kořenova
Číst článek
02. 07. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 5 min

VYPADÁ KRÁSNĚ, ale je i PRAKTICKÁ a ODOLNÁ. REKONSTRUKCE CHALOUPKY DVĚ SESTRY OD DENISY STRMISKOVÉ V ČASE OBSTÁLA, JAK HODNOTÍ JEJÍ FUNKČNOST MAJITELÉ?

Jak obstála rekonstrukce chaloupky Dvě sestry po letech? S majiteli Milou a Václavem Petrů jsme si připomněli příběh realizace a nakoukli pod pokličku tvorby s designérkou Denisou Strmiskovou.

Design guide
Produktový designér a pedagog Jan Čapek s šéfredaktorkou magazínu Designnews Veronikou Pařízkovou
Číst článek
30. 06. 2025
Jana Brandtlová Veronika Pařízková
Doba čtení 3 min

Kdyby mi zavolali z TONu, tu práci vezmu. Tlak je zde neustálý, designér se s tím ale musí naučit žít, říká Jan Čapek, kterého proslavila práce s plastem

„Už neprezentuji, že Čapek navrhl novou PET lahev, nebo upravil další půllitr. Tlak je ale neustálý. Je to něco s čím se musí designér naučit žít.“ Jak svoji kariéru hodnotí oceňovaný designér a pedagog Jan Čapek? Nový díl podcastu Designnews moderuje Veronika Pařízková

Podcast
Zaha Hadid vsadila budovu MMM do svahu
Číst článek
28. 06. 2025
Pavlína Blahotová
Doba čtení 2 min

Špičková architektura i umění. Přinášíme průvodce po jihotyrolském Kronplatzu, kde najdete Zahu Hadid i michelinské restaurace

Když se rozhodnete strávit dovolenou v jihotyrolském Kronplatzu, můžete si jako v nebi nejen připadat, ale budete mu doslova na dosah. Špičkové architektonické, designové, umělecké i kulinářské zážitky tu pro milovníky hor připravili lidé hluboce sklonění před dokonalostí přírody.

Design guide
Hodnocení vizuálních identit českých měst - Magdalena Dobruk
Číst článek
25. 06. 2025
Anna Grabherr
Doba čtení 3 min

Obstojí nová loga českých měst ve srovnání se světem? Polské studio Podpunkt nezávisle a kriticky hodnotí, jak se povedla přeměna Prahy 10 nebo Trutnova

Správy měst si v posledních letech stále více uvědomují důležitost kvalitní vizuální komunikace. Brandingem lokalit se zabývá mnoho designérských studií, byť jde o nesnadný úkol. Obstály by nové vizuální identity českých měst ve světě? Pro nestranné zhodnocení jsme oslovili polské studio Podpunkt.

Design & umění Názory & polemika Rozhovory
V městském parku proběhne premiérový Street Food Festival. Vedle sklářského trhu, včetně toho blešího, se mohou návštěvníci těšit na koncerty Xindla X, Adama Mišíka a beatboxera Endru
Číst článek
23. 06. 2025
Redakce
Doba čtení 2 min

Nový Bor rozzáří sklo, chutě i hudba. Sklářské slavnosti 2025 nabízí možnost poznat, jak fungují stará řemesla

V živoucí centrum sklářského umění, tvořivosti a zábavy se Nový Bor promění od 26. do 28. června. Tradiční Sklářské slavnosti letos přinesou nejen oblíbené ukázky řemesla pod širým nebem i v otevřených sklárnách a koncerty, ale také atraktivní novinky, které osloví malé i velké návštěvníky.

Nezařazené
Klíčovým materiálem objektu se stal papír
Číst článek
23. 06. 2025
Veronika Pařízková Jana Brandtlová
Doba čtení 4 min

Byla to výzva. Vyzkoušeli jsme desítky variant. Trojice Ondřej Báchor, Matěj Činčera a Jan Novák navrhla novou podobu Ústavy ČR, která úspěšně propojuje tradici a nové technologie

Kancelář Poslanecké sněmovny vyhlásila soutěž na novou podobu Ústavy ČR. Zvítězila srozumitelná a citlivá forma s důstojným a moderním zpracováním. Čekají naše národní tiskoviny světlé zítřky a dočkají se upgradu? Na otázky nám za tvůrce odpověděl Ondřej Báchor.

Design & umění
Plochá přístavba na dlouhém pozemku zvětšila obytný prostor chalupy a propojila stavbu s moderním bazénem
Číst článek
20. 06. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 3 min

Šarmantní mix Francie a Česka. Chalupa Čížovka v Českém ráji láká na sepětí s přírodou i citlivé prolnutí starého s novým

Původně to mělo být klidné útočiště pro rodinu. Časem se ale Bára a Petr Šmídovi rozhodli, že takto krásné místo zpřístupní i ostatním. Chalupa Čížovka si návštěvu zaslouží, nejen kvůli malebnému okolí, ale především díky sofistikované atmosféře, která mísí francouzský šarm s českou pohostinností.

Interiér & architektura Design guide
„Injenny je aplikační pero navržené pro ženy podstupující hormonální léčbu při procesu umělého oplodnění (IVF). Projekt reaguje na časté obavy a stres spojený s každodenním podáváním injekcí, což je nezbytnou součástí léčby.“
Číst článek
18. 06. 2025
Jana Brandtlová
Doba čtení 4 min

Už žádný zbytečný design! Studenti ČVUT navrhli pero na IVF, teploměr nebo dronovou ambulanci. Jak fungují nápady, které mají potenciál zlepšit náš život?

Žádné vázy, ale teploměr, pero na IVF nebo dronová ambulance! Studenti Ústavu designu ČVUT navrhli pomůcky, které mají potenciál pozitivně ovlivnit zdravotnický průmysl. Podařilo se je testovat pro reálné použití? Cítili větší zodpovědnost? Zeptali jsme se vybraných studentů!

Design & umění
Památník Josefa Toufara a Jana Palacha
Číst článek
16. 06. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 3 min

Čin Jana Palacha vnímám jako varování i výzvu k odporu. Tereza Příhodová Štětinová navrhla nový památník, který uctí památku Jana Palacha a Josefa Toufara

V Praze v Legerově ulici můžeme nově na fasádě bývalého Borůvkova sanatoria najít památník Jana Palacha a Josefa Toufara. Sochařka Tereza Příhodová Štětinová v roce 2023 dostala nelehký úkol reliéf k těmto bolestivým událostem vytvořit. Jak bychom si dnes měli připomínat památku hrdinů minulosti?

Design & umění Rozhovory