PŘEDPLAŤTE SI NÁŠ ČASOPIS ↗
Designové ikony

Pět ikon českého designu, které může mít doma každý. Vybíráme produkty, jenž odolaly času i změnám režimu a staly se nesmrtelné

Zavírací nožík Rybička, kolo Favorit, Botasky, židle TON či křesla od Jindřicha Halabaly najdeme v českých domácnostech po desetiletí a mnohdy se staly synonymem výrobku svého druhu. Kde se vzaly tyto designové ikony, z nichž některou nejspíš máte taky doma?

Vydejte se s námi po stopách jejich příběhů… Společné přitom pro všechny je, že jsou to příběhy poměrně dlouhé, značky vyrábějící tyto ikonické předměty mnohdy vznikly na počátku 20. století či ještě dříve. Samotný autor designu pak někdy ani není znám, jinde se firmy spojily s věhlasnými jmény, jako Josef Hoffmann či Jindřich Halabala. Všechny tyto různorodé předměty spojuje také fakt, že se k nim lidé vrací dodnes, ať už jde o pokračování výroby, redesign výrobku či renovace historických kousků.

S nožíkem Rybička vyrostly generace dětí

Kapesní nůž Rybička vyrábí už více než století společnost Mikov v severočeských Mikulášovicích. Autor původního návrhu není znám, v průběhu doby navíc nožík procházel určitými úpravami, původní plechové střenky nahradila zinková slitina, čepel z uhlíkové oceli postupem času vystřídala čepel nerezová.

Kapesní nůž Rybička Kapesní nůž Rybička
Kapesní nůž Rybička

„Je to právě její půvabný a zcela nekonfliktní tvar, který nás podvědomě okouzluje natolik, že tu malou lesklou rybičku ani nevnímáme jako nůž. Možná i proto bývala prvním ‚zavírákem‘ našeho dospívání. Už samotné vlastnictví nás posouvalo blíž k vysněným dobrodružstvím, na druhou stranu z pohledu rodičů nepůsobil příliš nebezpečně. I když v tomto ohledu bylo přece jen potřeba dávat pozor: nožík byl malý, jistota úchopu nevelká, čepel úzká, a navíc bez pojistky. Ale přesto - kdo by ho nechtěl?“ přiblížil vztah několika generací k zavíracímu nožíku Jiří Gordon z Retromusea Cheb.

Zlatý model nože Rybička Zlatý model nože Rybička
Zlatý model nože Rybička

V současnosti vyrábí Mikov několik desítek tisíc Rybiček ročně. Obliba nožíku vedla firmu k rozšíření výroby různých speciálních variant Rybiček. Od roku 2007 tak je k dostání exkluzivní varianta se střenkou ze stříbra a s čepelí z damaškové oceli, v roce 2012 byla dokonce na trh uvedena zlatá investiční Rybička.

Ohýbaná elegance značky Ton

Nábytkářskou firmu Thonet, známou především svými elegantními designy z ohýbaného dřeva, založil v roce 1819 německý truhlář Michael Thonet. Použitím parního ohýbání dřeva se firma zařadila mezi průkopníky v oblasti průmyslové výroby nábytku. Postupně se část výroby přesunula na Moravy do blízkosti hustých bukových lesů Valašska.

Židle Ton 14 v interiéru Židle Ton 14 v interiéru
Židle Ton 14 v interiéru

Na tradici a technologii firmy, která byla po druhé světové válce znárodněna, navázala značka Ton (Továrna na ohýbaný nábytek) sídlící v Bystřici pod Hostýnem na Zlínsku. Její nástupce dnes vyrábí přes stovku modelů židlí, křesel, stolů či věšáků. V nabídce stále zůstává elegantní ohýbaná židle číslo 14, která byla poprvé vyrobena v roce 1859 a dodnes se jí prodalo víc než 80 milionů kusů, stejně jako model 811, který před více než stoletím navrhl rakouský designér Josef Hoffmann.

Židle Ton 811 Židle Ton 811
Židle Ton 811

„Nejikoničtější židle č. 14 je mírně anonymní tovární návrh z doby rodinné firmy Thonet, která pro dnešní dobu zosobňuje prototyp levné masové kvality. Oproti tomu model 811 je židle Hoffmannova, tedy výrobek, u něhož ke kvalitnímu designu přistupuje i významné jméno jeho autora,“ poukázala kurátorka sbírky nábytku 20. a 21. století UPM, Mariana Kubištová, s tím, že pro Ton v minulosti pracovali a také dnes pro značku navrhují produkty významní designéři.

Repasované Favority dodnes brázdí ulice českých měst

Jízdní kola značky Favorit se v Rokycanech vyráběla od roku 1950. V té době na nich jezdila většina českých závodních cyklistů a po vlastním kole se sportovními ‚berany‘ toužil snad každý mladý sportovec. „Favorit z Rokycanské produkce prošel v průběhu let 1950–1969 čtyřmi generacemi vývoje. Výrobcem specifikované sportovně cestovní kolo bylo postavené na odolném ocelovém rámu letovaného do ozdobných spojek. Spolehlivost a kvalita komponentů však nesplňovala image, s jakou bylo kolo vnímáno. V průběhu výroby se jednotlivé řady modifikovaly, a to i s přihlédnutím na požadavky exportu do jednotlivých států,“ připomněl postupný vývoj oblíbených bicyklů historik umění Jiří Gordon z Retromuzea Cheb.

Kolo Favorit Kolo Favorit
Kolo Favorit

„Galuskové pláště na duralových ráfcích a řídítka ‚berany‘ předurčovaly kolo k závodění, ale opravdový speciál byl až skvost v podobě modelu F1 postaveného na odlehčených bezešvých trubkách a zahraničních komponentech,“ poukázal Gordon na malosériové lehké závodní kolo vyráběné od 50. do 80. let. Postupně se přidaly i další sportovní speciály, včetně třeba těch pro kolovou.

V roce 2015 pak Favorit představil novou kolekci Urban, navazující na původní tradici ručně vyráběných kol, v roce 2019 ovšem firma zkrachovala. „Fenomén kol Favorit přervává až do dnešních dnů, od sběratelství až po recyklaci původních modelů v designových přestavbách,“ doplnil Jiří Gordon.

Křesla od Jindřicha Halabaly vnesou do interiéru eleganci

Křeslo H-269 od Jindřicha Halabaly bylo ikonou prvorepublikového nábytkářství, vyráběnou sériově ještě v 50. letech minulého století. Díky svému elegantnímu tvaru područek a pohodlnému sezení bylo oblíbené po celá desetiletí. Od 50. let se podle Halabalova návrhu začal vyrábět také nový model pod označením C, známější pod jménem Kanada. Oba modely spojoval důraz na funkčnost, pohodlí a eleganci.

Křeslo model H70 Křeslo model H70
Křeslo model H70

V případě křesel od Jindřicha Halabaly šlo o kvalitní, relativně levnou, ale masovou produkci. „Halabalova křesla jsou vnímána jako příklad dobrého designu dostupného pro každého,“ uvedla kurátorka uměleckoprůmyslového muzea Mariana Kubištová s tím, že šlo o návrhy z meziválečného období, ovšem Jindřich Halabala působil v návazném státním podniku UP závodů až do sedmdesátých let. V té době vznikaly větší série křesel, které jsou díky tomu v současnosti dostupné a často využívané k renovacím. Dnes také křeslo formou licencované malosériové výroby nabízí společnost Modernista.

Křeslo H 269 od společnosti Modernista Křeslo H 269 od společnosti Modernista
Křeslo H 269 od společnosti Modernista

Botasky se staly synonymem sportovních bot

Slovo botaska zlidovělo natolik, že se stalo synonymem pro sportovní boty. Tato značka sportovní obuvi, bruslí a dalších sportovních potřeb byla pod názvem Botana založena v roce 1949 ve Skutči nad Sázavou. „Podnik Botana ze Skutče na Vysočině dokázal nabídnout obuv pro téměř všechny druhy sportů, a to nejen pro tuzemský trh. Botasky určené nejen pro sport, ale prakticky pro všechny volnočasové aktivity ‚odchodilo‘ několik generací. Botana ve své době patřila k velkým hráčům ve své oblasti – díky vlastnímu vývoji, testování a customizaci dokázala produkovat vysoce kvalitní specializovanou obuv pro vrcholové sportovce, a díky tom je s touto značkou spojeno i množství sportovních úspěchů,“ poukázal na jedinečný design, kvalitní materiály i řemeslné zpracování Botasek historik umění Jiří Gordon z Retromusea Cheb.

Botasky ze 60. let Botasky ze 60. let
Botasky ze 60. let

Mezi nejoblíbenější produkty Botasu patřila nohejbalová obuv, kterou obouvali špičkoví hráči včetně české i slovenské nohejbalové reprezentace. V roce 1966 Botas poprvé představil kultovní vzor nízké sálové boty, později známý jako Botas Classic podle návrhu Marcela Scheinpfluga. „V polovině sedmdesátých let se z modelů pro sálové sporty pozvolna profiluje legendární řada Classic – komfortnější varianta boty šitá z hovězí kůže, která se bez výraznějších změn vyráběla téměř dodnes,“ připomněl Jiří Gordon.

Botasky od firmy Vasky Botasky od firmy Vasky
Botasky od firmy Vasky

Turbulentní vývoj měla výroba Botasek v novém tisíciletí, kdy nejprve díky studentům VŠUP Janu Klosovi a Jakubovi Koroušovi vznikly oblíbené barevné kombinace Botas 66, oceněné mimo jiné v soutěžích European Design Awards 2008 a Czech Grand design. Ty společnost Botas prodávala do roku 2019, v roce 2023 pak výrobu ve Skutči ukončila úplně. Nejnovější kapitolou je letošní odkup značky zlínskou obuvnickou firmou Vasky, která v současnosti pokračuje s výrobou některých modelů Botasek.

Rubriky:
Štítky:

Další z rubriky

Natálie Navrátilová a šéfredaktorka Designnews Veronika Pařízková
Číst článek
30. 04. 2025
Redakce Veronika Pařízková
Doba čtení 3 min

Že ženy dělají jemnější design je klišé. Na produktu nepoznáte, jestli ho dělal muž či žena, je přesvědčená Natalie Navrátilová, která navrhuje příbory i pravítka

„Drobné nástroje potřebují strašně času. Diplomové prototypy nebyly vůbec dokonalé. Musela jsem se několikrát připomenout. Spíš než o odvaze byla tato spolupráce o vytrvalosti,“ prozrazuje Natalie Navrátilová detaily vzniku kolekce pro Mikov, která ji vynesla cenu Objev roku na Czech Grand Design.

Design & umění Podcast
Fotograf Filip Švácha a designérka a umělkyně Pavlína Šváchová se synem Vendelínem; foto: Agnes Čechová; Pavlína se v tvorbě věnuje také šálkovým objektům; foto: Filip Švácha.
Číst článek
21. 04. 2025
Eliška Vrbová
Doba čtení 2 min

S dítětem jsme přestali prokrastinovat a naše práce je soustředěnější. V Ústí je rodinná atmosféra, UMPRUM by na nás byla moc ambiciózní, říkají Pavlína a Filip Šváchovi

Ona se věnuje designu skla a volnému umění, on nejen její objekty fotografuje. Pavlínu a Filipa Šváchovi spojilo studium v Ústí nad Labem a dnes sdílí kromě společné domácnosti i kreativní vize v projektech toho druhého. Jaké je soužití dvou designérů a umělců a jak jim život proměnilo rodičovství?

Design & umění Rozhovory
Nová židle Flexi Lounge
Číst článek
18. 04. 2025
Redakce
Doba čtení 3 min

Židle, co sbírá ceny. Boskovická firma LD Seating slaví mezinárodní úspěch s křeslem Flexi Lounge, čím je výjimečné?

Od uvedení první židle Flexi Light v roce 2014 až po kompletní rodinu sezení. LD Seating představuje nejnovější přírůstek do série Flexi Lounge – nový typ křesla navrženého pro maximální pohodlí.

Design & umění
Eliška Gogolová & Ateliér Kompost
Číst článek
16. 04. 2025
Tereza Tomášová
Doba čtení 3 min

Mám pocit, že v našem malém rybníčku bychom se měli povzbuzovat, říká textilní výtvarnice Eliška Gogolová, která vrací slávu prošívaným vestičkám našich babiček

Tvoří originální prošívané vesty, vyrábí úrodné vlněné sochy a chystá se na vlastní autorské látky. Co Eliška Gogolová oceňuje na olympijské kolekci? Jak o sobě může dát začínající textilní designér vědět a proč by uvítala raději cenu spojenou s finanční odměnou než kousek křišťálového dortu?

Design & umění Rozhovory
Cílem Nebezboží je ukázat, že víra v Boha není záležitostí minulosti
Číst článek
14. 04. 2025
Redakce
Doba čtení 2 min

I věřící si zaslouží vkusný produkt. Klára Frídlová oslovila mladé designéry, aby vymysleli, jak modernizovat tradiční křesťanské atributy

Kolekce křesťanských produktů se současnou estetikou nyní nabízí online obchod Nebezboží, jehož zakladatelka Klára Frídlová oslovila mladé autory a výtvarníky, aby vytvořili tradiční předměty snoubící v sobě katolickou tradici i současný design.

Design & umění
Upcyklace je ve světě rozšířeným pojmem
Číst článek
11. 04. 2025
Redakce
Doba čtení 2 min

Co, jak a proč vůbec dále vytvářet? Studenti z plzeňské Sutnarky hledají řešení pro nadprodukci v recyklaci a minimalizaci odpadu

Jak prodloužit životnost oděvů, kožených doplňků a obuvi v době vizuální inflace a nadprodukce? Studující ateliéru Fashion design Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni (FDU ZČU) hledali odpověď skrze kvalitní materiály, chytré střihy a upcycling.

Design & umění
Jana Zielinski a přebal knihy Křehká krása designu
Číst článek
09. 04. 2025
Jana Mattas Horáčková
Doba čtení 2 min

Absence kritického pohledu, přesto vizuálně zajímavá a inspirativní. Jaká je kniha, která vypráví příběh Jany Zielinski?

Kniha Křehká krása designu je rozhovorem o designu, ale také osobním příběhem Jany Zielinski. Co vše stojí za úspěchem Designbloku a jaká je jeho skutečná cena? Jak vypadá cesta ženy, která zasvětila svůj profesní život tvorbě, organizaci a podpoře designu u nás i v zahraničí?

Design & umění Názory & polemika
Terezie Foldynová a Tereza Samková
Číst článek
02. 04. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 5 min

Malovat obrazy "aby se líbily" bych nezvládla. Dvě autorky spjaté s Ostravou definují, co je inspiruje a čím je tamní scéna specifická

Dvě odlišné autorky, dva jiné přístupy. Přesto Terezii Foldynovou a Terezu Samkovou mnohé spojuje. Především místo původu a působení - Ostrava. Jak se do jejich tvorby promítá?

Design & umění Rozhovory
Karolína Kučerová s moderátorkou Veronikou Pařízkovou
Číst článek
31. 03. 2025
Veronika Pařízková Redakce
Doba čtení 2 min

Vždy jsem byla trochu šprt, neřeším stejné věci jako spolužáci, vysvětluje Karolína Kučerová, která začala studovat design až ve 26 letech. Co musela obětovat? A cítí tlak, jak tvořit?

„Nemyslím, že dnes člověk prorazí jen díky instagramu. Najdete tam řadu lidí, co mají sledující, ale chybí jim talent “ hodnotí vliv sociálních sítí Karolína Kučerová, která navrhuje sklo i keramiku. Chce ho někdy smazat? Prodává se lépe sklo nebo keramika? A proč roste obliba hrníčků bez oušek?

Design & umění Názory & polemika Rozhovory Podcast
Jakub Berdych Karpelis
Číst článek
28. 03. 2025
Kateřina Hubertová
Doba čtení 3 min

Schopnost myslet netradičně a ironie s humorem. Analyzujeme, proč je Jakub Berdych Karpelis zásadní osobností zdejší scény

Na pomezí designu a umění, vždy ale s humorem se pohybuje sochař a designér Jakub Berdych Karpelis. Nebojí se experimentovat s materiály a postupy jejich zpracování. Nebrání se ani nadsázce, ironii, netradičním tématům a kombinacím. Snad díky tomu se dnes řadí mezi české designérské hvězdy.

Design & umění Názory & polemika
JN interiér

AKCE A UDÁLOSTI

Moravská galerie prezentuje tvorbu letošní výherkyně ocenění designérky roku Czech Grand Design Kateřiny Handlové. Nenechte si ujít výstavu sklářských prací Záznam mizení, pohybující se na hranici designu a citlivého náhledu do zkušenosti autorky.

25. dubna 2025 – 29. března 2026
Zobrazit detail →

NEWSLETTER

JN interiér

Nejnovější články

Natálie Navrátilová a šéfredaktorka Designnews Veronika Pařízková
Číst článek
30. 04. 2025
Redakce Veronika Pařízková
Doba čtení 3 min

Že ženy dělají jemnější design je klišé. Na produktu nepoznáte, jestli ho dělal muž či žena, je přesvědčená Natalie Navrátilová, která navrhuje příbory i pravítka

„Drobné nástroje potřebují strašně času. Diplomové prototypy nebyly vůbec dokonalé. Musela jsem se několikrát připomenout. Spíš než o odvaze byla tato spolupráce o vytrvalosti,“ prozrazuje Natalie Navrátilová detaily vzniku kolekce pro Mikov, která ji vynesla cenu Objev roku na Czech Grand Design.

Design & umění Podcast
CASAROSA by Denisa Strmisková
Číst článek
28. 04. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 3 min

Esence jednoduchosti. V Českém Krumlově vznikla CASAROSA, malebný apartmánový dům se sofistikovanými interiéry

Mysleli jste si, že Český Krumlov je už plný možností stylového ubytování? Omyl. Jeho potenciál zjevně není stále vytěžený. Důkazem je malebná rekonstrukce domu v části Plešivec, který nese název CASAROSA.

Interiér & architektura Design guide
Klára Daniová se ponořila do sociologie a jako výstup vytvořila knihu (ale i online stránku) podpořenou kvalitním zpracováním
Číst článek
23. 04. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 4 min

Spíše panuje skepse, než víra v lepší zítřky. Grafická designérka Klára Daniová stvořila knihu, která zkoumá fenomén spolubydlení z různých stran

Bydlení je téma, které hýbe celou společností. Absolventka Ateliéru grafický design a nová média Klára Daniová se rozhodla zpracovat fenomén spolubydlení a v eponymní knize ukazuje jeho světlé i stinné stránky.

Názory & polemika Rozhovory
Fotograf Filip Švácha a designérka a umělkyně Pavlína Šváchová se synem Vendelínem; foto: Agnes Čechová; Pavlína se v tvorbě věnuje také šálkovým objektům; foto: Filip Švácha.
Číst článek
21. 04. 2025
Eliška Vrbová
Doba čtení 2 min

S dítětem jsme přestali prokrastinovat a naše práce je soustředěnější. V Ústí je rodinná atmosféra, UMPRUM by na nás byla moc ambiciózní, říkají Pavlína a Filip Šváchovi

Ona se věnuje designu skla a volnému umění, on nejen její objekty fotografuje. Pavlínu a Filipa Šváchovi spojilo studium v Ústí nad Labem a dnes sdílí kromě společné domácnosti i kreativní vize v projektech toho druhého. Jaké je soužití dvou designérů a umělců a jak jim život proměnilo rodičovství?

Design & umění Rozhovory
Nová židle Flexi Lounge
Číst článek
18. 04. 2025
Redakce
Doba čtení 3 min

Židle, co sbírá ceny. Boskovická firma LD Seating slaví mezinárodní úspěch s křeslem Flexi Lounge, čím je výjimečné?

Od uvedení první židle Flexi Light v roce 2014 až po kompletní rodinu sezení. LD Seating představuje nejnovější přírůstek do série Flexi Lounge – nový typ křesla navrženého pro maximální pohodlí.

Design & umění
Speciální pozornost věnujte jídelnímu prostoru. Ten musí být natolik příjemný, aby se s jídlem neutíkalo k nejbližší možné obrazovce
Číst článek
17. 04. 2025
Redakce
Doba čtení 2 min

Vybavení domácnosti: Co zohlednit a na čem ušetřit?

Mít kousek prostoru, kterému můžete říkat domov, je výhra. I díky tomu, že si ho můžete uzpůsobit úplně podle sebe. Pokud vybavujete svůj první byt, anebo třeba jen pokoj, máme pro vás pár praktických tipů, od čeho se odpíchnout a co vám pomůže docílit přesně takové harmonie, jakou potřebujete.

Nezařazené
Eliška Gogolová & Ateliér Kompost
Číst článek
16. 04. 2025
Tereza Tomášová
Doba čtení 3 min

Mám pocit, že v našem malém rybníčku bychom se měli povzbuzovat, říká textilní výtvarnice Eliška Gogolová, která vrací slávu prošívaným vestičkám našich babiček

Tvoří originální prošívané vesty, vyrábí úrodné vlněné sochy a chystá se na vlastní autorské látky. Co Eliška Gogolová oceňuje na olympijské kolekci? Jak o sobě může dát začínající textilní designér vědět a proč by uvítala raději cenu spojenou s finanční odměnou než kousek křišťálového dortu?

Design & umění Rozhovory
Cílem Nebezboží je ukázat, že víra v Boha není záležitostí minulosti
Číst článek
14. 04. 2025
Redakce
Doba čtení 2 min

I věřící si zaslouží vkusný produkt. Klára Frídlová oslovila mladé designéry, aby vymysleli, jak modernizovat tradiční křesťanské atributy

Kolekce křesťanských produktů se současnou estetikou nyní nabízí online obchod Nebezboží, jehož zakladatelka Klára Frídlová oslovila mladé autory a výtvarníky, aby vytvořili tradiční předměty snoubící v sobě katolickou tradici i současný design.

Design & umění
Upcyklace je ve světě rozšířeným pojmem
Číst článek
11. 04. 2025
Redakce
Doba čtení 2 min

Co, jak a proč vůbec dále vytvářet? Studenti z plzeňské Sutnarky hledají řešení pro nadprodukci v recyklaci a minimalizaci odpadu

Jak prodloužit životnost oděvů, kožených doplňků a obuvi v době vizuální inflace a nadprodukce? Studující ateliéru Fashion design Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni (FDU ZČU) hledali odpověď skrze kvalitní materiály, chytré střihy a upcycling.

Design & umění
Jana Zielinski a přebal knihy Křehká krása designu
Číst článek
09. 04. 2025
Jana Mattas Horáčková
Doba čtení 2 min

Absence kritického pohledu, přesto vizuálně zajímavá a inspirativní. Jaká je kniha, která vypráví příběh Jany Zielinski?

Kniha Křehká krása designu je rozhovorem o designu, ale také osobním příběhem Jany Zielinski. Co vše stojí za úspěchem Designbloku a jaká je jeho skutečná cena? Jak vypadá cesta ženy, která zasvětila svůj profesní život tvorbě, organizaci a podpoře designu u nás i v zahraničí?

Design & umění Názory & polemika