PŘEDPLAŤTE SI NÁŠ ČASOPIS ↗
Designové ikony

Pět ikon českého designu, které může mít doma každý. Vybíráme produkty, jenž odolaly času i změnám režimu a staly se nesmrtelné

Zavírací nožík Rybička, kolo Favorit, Botasky, židle TON či křesla od Jindřicha Halabaly najdeme v českých domácnostech po desetiletí a mnohdy se staly synonymem výrobku svého druhu. Kde se vzaly tyto designové ikony, z nichž některou nejspíš máte taky doma?

Vydejte se s námi po stopách jejich příběhů… Společné přitom pro všechny je, že jsou to příběhy poměrně dlouhé, značky vyrábějící tyto ikonické předměty mnohdy vznikly na počátku 20. století či ještě dříve. Samotný autor designu pak někdy ani není znám, jinde se firmy spojily s věhlasnými jmény, jako Josef Hoffmann či Jindřich Halabala. Všechny tyto různorodé předměty spojuje také fakt, že se k nim lidé vrací dodnes, ať už jde o pokračování výroby, redesign výrobku či renovace historických kousků.

S nožíkem Rybička vyrostly generace dětí

Kapesní nůž Rybička vyrábí už více než století společnost Mikov v severočeských Mikulášovicích. Autor původního návrhu není znám, v průběhu doby navíc nožík procházel určitými úpravami, původní plechové střenky nahradila zinková slitina, čepel z uhlíkové oceli postupem času vystřídala čepel nerezová.

Kapesní nůž Rybička Kapesní nůž Rybička
Kapesní nůž Rybička

„Je to právě její půvabný a zcela nekonfliktní tvar, který nás podvědomě okouzluje natolik, že tu malou lesklou rybičku ani nevnímáme jako nůž. Možná i proto bývala prvním ‚zavírákem‘ našeho dospívání. Už samotné vlastnictví nás posouvalo blíž k vysněným dobrodružstvím, na druhou stranu z pohledu rodičů nepůsobil příliš nebezpečně. I když v tomto ohledu bylo přece jen potřeba dávat pozor: nožík byl malý, jistota úchopu nevelká, čepel úzká, a navíc bez pojistky. Ale přesto - kdo by ho nechtěl?“ přiblížil vztah několika generací k zavíracímu nožíku Jiří Gordon z Retromusea Cheb.

Zlatý model nože Rybička Zlatý model nože Rybička
Zlatý model nože Rybička

V současnosti vyrábí Mikov několik desítek tisíc Rybiček ročně. Obliba nožíku vedla firmu k rozšíření výroby různých speciálních variant Rybiček. Od roku 2007 tak je k dostání exkluzivní varianta se střenkou ze stříbra a s čepelí z damaškové oceli, v roce 2012 byla dokonce na trh uvedena zlatá investiční Rybička.

Ohýbaná elegance značky Ton

Nábytkářskou firmu Thonet, známou především svými elegantními designy z ohýbaného dřeva, založil v roce 1819 německý truhlář Michael Thonet. Použitím parního ohýbání dřeva se firma zařadila mezi průkopníky v oblasti průmyslové výroby nábytku. Postupně se část výroby přesunula na Moravy do blízkosti hustých bukových lesů Valašska.

Židle Ton 14 v interiéru Židle Ton 14 v interiéru
Židle Ton 14 v interiéru

Na tradici a technologii firmy, která byla po druhé světové válce znárodněna, navázala značka Ton (Továrna na ohýbaný nábytek) sídlící v Bystřici pod Hostýnem na Zlínsku. Její nástupce dnes vyrábí přes stovku modelů židlí, křesel, stolů či věšáků. V nabídce stále zůstává elegantní ohýbaná židle číslo 14, která byla poprvé vyrobena v roce 1859 a dodnes se jí prodalo víc než 80 milionů kusů, stejně jako model 811, který před více než stoletím navrhl rakouský designér Josef Hoffmann.

Židle Ton 811 Židle Ton 811
Židle Ton 811

„Nejikoničtější židle č. 14 je mírně anonymní tovární návrh z doby rodinné firmy Thonet, která pro dnešní dobu zosobňuje prototyp levné masové kvality. Oproti tomu model 811 je židle Hoffmannova, tedy výrobek, u něhož ke kvalitnímu designu přistupuje i významné jméno jeho autora,“ poukázala kurátorka sbírky nábytku 20. a 21. století UPM, Mariana Kubištová, s tím, že pro Ton v minulosti pracovali a také dnes pro značku navrhují produkty významní designéři.

Repasované Favority dodnes brázdí ulice českých měst

Jízdní kola značky Favorit se v Rokycanech vyráběla od roku 1950. V té době na nich jezdila většina českých závodních cyklistů a po vlastním kole se sportovními ‚berany‘ toužil snad každý mladý sportovec. „Favorit z Rokycanské produkce prošel v průběhu let 1950–1969 čtyřmi generacemi vývoje. Výrobcem specifikované sportovně cestovní kolo bylo postavené na odolném ocelovém rámu letovaného do ozdobných spojek. Spolehlivost a kvalita komponentů však nesplňovala image, s jakou bylo kolo vnímáno. V průběhu výroby se jednotlivé řady modifikovaly, a to i s přihlédnutím na požadavky exportu do jednotlivých států,“ připomněl postupný vývoj oblíbených bicyklů historik umění Jiří Gordon z Retromuzea Cheb.

Kolo Favorit Kolo Favorit
Kolo Favorit

„Galuskové pláště na duralových ráfcích a řídítka ‚berany‘ předurčovaly kolo k závodění, ale opravdový speciál byl až skvost v podobě modelu F1 postaveného na odlehčených bezešvých trubkách a zahraničních komponentech,“ poukázal Gordon na malosériové lehké závodní kolo vyráběné od 50. do 80. let. Postupně se přidaly i další sportovní speciály, včetně třeba těch pro kolovou.

V roce 2015 pak Favorit představil novou kolekci Urban, navazující na původní tradici ručně vyráběných kol, v roce 2019 ovšem firma zkrachovala. „Fenomén kol Favorit přervává až do dnešních dnů, od sběratelství až po recyklaci původních modelů v designových přestavbách,“ doplnil Jiří Gordon.

Křesla od Jindřicha Halabaly vnesou do interiéru eleganci

Křeslo H-269 od Jindřicha Halabaly bylo ikonou prvorepublikového nábytkářství, vyráběnou sériově ještě v 50. letech minulého století. Díky svému elegantnímu tvaru područek a pohodlnému sezení bylo oblíbené po celá desetiletí. Od 50. let se podle Halabalova návrhu začal vyrábět také nový model pod označením C, známější pod jménem Kanada. Oba modely spojoval důraz na funkčnost, pohodlí a eleganci.

Křeslo model H70 Křeslo model H70
Křeslo model H70

V případě křesel od Jindřicha Halabaly šlo o kvalitní, relativně levnou, ale masovou produkci. „Halabalova křesla jsou vnímána jako příklad dobrého designu dostupného pro každého,“ uvedla kurátorka uměleckoprůmyslového muzea Mariana Kubištová s tím, že šlo o návrhy z meziválečného období, ovšem Jindřich Halabala působil v návazném státním podniku UP závodů až do sedmdesátých let. V té době vznikaly větší série křesel, které jsou díky tomu v současnosti dostupné a často využívané k renovacím. Dnes také křeslo formou licencované malosériové výroby nabízí společnost Modernista.

Křeslo H 269 od společnosti Modernista Křeslo H 269 od společnosti Modernista
Křeslo H 269 od společnosti Modernista

Botasky se staly synonymem sportovních bot

Slovo botaska zlidovělo natolik, že se stalo synonymem pro sportovní boty. Tato značka sportovní obuvi, bruslí a dalších sportovních potřeb byla pod názvem Botana založena v roce 1949 ve Skutči nad Sázavou. „Podnik Botana ze Skutče na Vysočině dokázal nabídnout obuv pro téměř všechny druhy sportů, a to nejen pro tuzemský trh. Botasky určené nejen pro sport, ale prakticky pro všechny volnočasové aktivity ‚odchodilo‘ několik generací. Botana ve své době patřila k velkým hráčům ve své oblasti – díky vlastnímu vývoji, testování a customizaci dokázala produkovat vysoce kvalitní specializovanou obuv pro vrcholové sportovce, a díky tom je s touto značkou spojeno i množství sportovních úspěchů,“ poukázal na jedinečný design, kvalitní materiály i řemeslné zpracování Botasek historik umění Jiří Gordon z Retromusea Cheb.

Botasky ze 60. let Botasky ze 60. let
Botasky ze 60. let

Mezi nejoblíbenější produkty Botasu patřila nohejbalová obuv, kterou obouvali špičkoví hráči včetně české i slovenské nohejbalové reprezentace. V roce 1966 Botas poprvé představil kultovní vzor nízké sálové boty, později známý jako Botas Classic podle návrhu Marcela Scheinpfluga. „V polovině sedmdesátých let se z modelů pro sálové sporty pozvolna profiluje legendární řada Classic – komfortnější varianta boty šitá z hovězí kůže, která se bez výraznějších změn vyráběla téměř dodnes,“ připomněl Jiří Gordon.

Botasky od firmy Vasky Botasky od firmy Vasky
Botasky od firmy Vasky

Turbulentní vývoj měla výroba Botasek v novém tisíciletí, kdy nejprve díky studentům VŠUP Janu Klosovi a Jakubovi Koroušovi vznikly oblíbené barevné kombinace Botas 66, oceněné mimo jiné v soutěžích European Design Awards 2008 a Czech Grand design. Ty společnost Botas prodávala do roku 2019, v roce 2023 pak výrobu ve Skutči ukončila úplně. Nejnovější kapitolou je letošní odkup značky zlínskou obuvnickou firmou Vasky, která v současnosti pokračuje s výrobou některých modelů Botasek.

Rubriky:
Štítky:

Další z rubriky

Diplomanti napříč obory a univerzitami se nám svěřili, jak vidí svojí budoucnost coby designeři
Číst článek
07. 07. 2025
Jana Brandtlová Veronika Pařízková
Doba čtení 9 min

Obav mám celou řadu, přesto zůstávám ambiciózní. Čerství diplomanti se svěřují, co pro ně na začátku kariéry představuje největší stres

Obhájili diplomové práce a už tvrdě pracují na své kariéře. Jak vidí svou profesní budoucnost diplomanti, které formovalo odlišné univerzitní prostředí? Jsou dostatečně připraveni na střet s realitou? Co je nejvíc trápí? Ptáme se nejmladší generace designérů a architektů na jejich obavy.

Design & umění Názory & polemika
Light Works nová kolekce
Číst článek
04. 07. 2025
Redakce
Doba čtení 3 min

Kvalitní řešení osvětlení má sílu proměnit naše vnímání prostoru. Light Works se starají o to, aby české projekty měly přístup k tomu nejlepšímu ze světa

Firma Light Works ve svém pražském showroomu nabízí svým klientům exkluzivní servis při výběru svítidel pro soukromé i komerční projekty. Mezi jejich nejexponovanější realizace patří rekonstrukce osvětlení Katedrála sv. Víta. Nyní rozšiřuje svůj sortiment o tři kolekce značky 10 Heures 10.

Design & umění
Hodnocení vizuálních identit českých měst - Magdalena Dobruk
Číst článek
25. 06. 2025
Anna Grabherr
Doba čtení 3 min

Obstojí nová loga českých měst ve srovnání se světem? Polské studio Podpunkt nezávisle a kriticky hodnotí, jak se povedla přeměna Prahy 10 nebo Trutnova

Správy měst si v posledních letech stále více uvědomují důležitost kvalitní vizuální komunikace. Brandingem lokalit se zabývá mnoho designérských studií, byť jde o nesnadný úkol. Obstály by nové vizuální identity českých měst ve světě? Pro nestranné zhodnocení jsme oslovili polské studio Podpunkt.

Design & umění Názory & polemika Rozhovory
Klíčovým materiálem objektu se stal papír
Číst článek
23. 06. 2025
Veronika Pařízková Jana Brandtlová
Doba čtení 4 min

Byla to výzva. Vyzkoušeli jsme desítky variant. Trojice Ondřej Báchor, Matěj Činčera a Jan Novák navrhla novou podobu Ústavy ČR, která úspěšně propojuje tradici a nové technologie

Kancelář Poslanecké sněmovny vyhlásila soutěž na novou podobu Ústavy ČR. Zvítězila srozumitelná a citlivá forma s důstojným a moderním zpracováním. Čekají naše národní tiskoviny světlé zítřky a dočkají se upgradu? Na otázky nám za tvůrce odpověděl Ondřej Báchor.

Design & umění
„Injenny je aplikační pero navržené pro ženy podstupující hormonální léčbu při procesu umělého oplodnění (IVF). Projekt reaguje na časté obavy a stres spojený s každodenním podáváním injekcí, což je nezbytnou součástí léčby.“
Číst článek
18. 06. 2025
Jana Brandtlová
Doba čtení 4 min

Už žádný zbytečný design! Studenti ČVUT navrhli pero na IVF, teploměr nebo dronovou ambulanci. Jak fungují nápady, které mají potenciál zlepšit náš život?

Žádné vázy, ale teploměr, pero na IVF nebo dronová ambulance! Studenti Ústavu designu ČVUT navrhli pomůcky, které mají potenciál pozitivně ovlivnit zdravotnický průmysl. Podařilo se je testovat pro reálné použití? Cítili větší zodpovědnost? Zeptali jsme se vybraných studentů!

Design & umění
Památník Josefa Toufara a Jana Palacha
Číst článek
16. 06. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 3 min

Čin Jana Palacha vnímám jako varování i výzvu k odporu. Tereza Příhodová Štětinová navrhla nový památník, který uctí památku Jana Palacha a Josefa Toufara

V Praze v Legerově ulici můžeme nově na fasádě bývalého Borůvkova sanatoria najít památník Jana Palacha a Josefa Toufara. Sochařka Tereza Příhodová Štětinová v roce 2023 dostala nelehký úkol reliéf k těmto bolestivým událostem vytvořit. Jak bychom si dnes měli připomínat památku hrdinů minulosti?

Design & umění Rozhovory
Mobiliář s přidanou hodnotou
Číst článek
13. 06. 2025
Redakce
Doba čtení 4 min

Nekonečno možností pro pobyt venku. Značka Egoé kultivuje veřejný prostor multifunkčními prvky, které simulují školní učebny i místa na piknik

Firma Egoé od roku 2006 kultivuje veřejný prostor. Nyní se rozhodla jeho potenciál rozšířit na maximum. Jak si pobyt venku užít, zastavit se a rozjímat, aniž bychom ho chápali jako pouhý spojovník mezi dvěma místy?

Design & umění
Ložnice v Bytě sběratele
Číst článek
11. 06. 2025
Kateřina Hubertová
Doba čtení 4 min

Jiná cesta k umění. Humpolecká galerie 8smička vystavuje obrazy v koupelně i dětském pokoji, jak Byt sběratele funguje?

Jako na návštěvě u známého, který se pustil do sbírání uměleckých děl, se budete cítit v humpolecké galerii 8smička. Již pátým rokem mohou každý pátek skupinky zájemců navštívit spolu s kurátorkou Anežkou Chalupovou stálou sbírkovou expozici 7+1: Byt sběratele.

Design & umění
Agnieszka zvítězila v soutěži Best in Design hned ve třech kategoriích
Číst článek
09. 06. 2025
Jana Brandtlová
Doba čtení 5 min

Poporodní deprese je pouze malý střípek v moři problémů. Polská designérka upozorňuje na opomíjené téma a hledá konkrétní řešení, jak ulevit porodním asistentkám

Agnieszka Bujas zvítězila v soutěži Best in Design hned ve třech kategoriích. Reagovala na polskou situaci porodních asistentek a vyvinula produkt, který by mohl změnit situaci a ulehčit práci. Lze ho zafinancovat, aby mohl do seriové výroby a jak velký výzkum mu předcházel?

Design & umění Rozhovory
Dílo Tomáše Perglera
Číst článek
05. 06. 2025
Redakce
Doba čtení 4 min

Díla, která provokují, ale zároveň nutí k zamyšlení. Tomáš Pergler čerpá z art brut i dadaismu, nyní vystavuje svoje díla v Galerii U Radnice v Táboře

Tomáš Pergler, vystudovaný teoretik umění, je vedoucím odborným knihovníkem na pražské Akademii výtvarného umění a více než 20 let vystavuje svou vlastní uměleckou tvorbu. Inspiraci čerpá z dadaismu, art brut a přírodních materiálů. Jeho nová výstava s názvem Kolúmbo II je nyní k vidění v Táboře.

Akce a události Design & umění
Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy
Peřeje

AKCE A UDÁLOSTI

Výstava (post-)System zkoumá umění jako výsledek systému – pravidel, struktur i jejich zhroucení. Neprezentuje tvorbu jako spontánní akt inspirace, ale jako promyšlenou konstrukci. Přijďte nahlédnout do světa, kde umění není náhodou, ale důsledkem.

10. července - 29. srpna
Zobrazit detail →

NEWSLETTER

Nejnovější články

Z Keramiky Koller můžete jíst i pít v etablovaných kavárnách jako je Etapa
Číst článek
16. 07. 2025
Klára Rokosová
Doba čtení 5 min

Autorská keramika na vzestupu! Místní gastroscéna sází na nádobí od místních designérů. Mapujeme, které podniky mají ten nejpovedenější design

Autorský porcelán a keramika přetvářejí atmosféru gastronomických prostor na zážitek, který oslovuje všechny smysly. Které kavárny a restaurace zvolily produkty českých tvůrců a jak jsou s nimi spokojeni?

Design guide
Aparthotel Svatý Vavřinec
Číst článek
14. 07. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 4 min

Jít příkladem. Aparthotel Svatý Vavřinec vzešel z veřejné soutěže, studio OVA zvítězilo s projektem, který nehyzdí okolní přírodu a působí nadčasově

Horská architektura je ze své podstaty velmi citlivé téma. Malá města uprostřed hor mají své přirozené limity, ať už prostorové nebo estetické. Navrhnout proto objekt, který bude přínosem pro turisty i místní obyvatele a zapadne do okolní krajiny, je složitý úkol.

Interiér & architektura
Studio 3
Číst článek
11. 07. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 4 min

Návrhář jako tvůrce večerních šatů, který jen chodí na večírky? Realita je úplně jinde, přiznává kreativní dvojice ze Studia 3, která ztratila iluze. Přesto je móda stále naplňuje

Jaké jsou pády a sny začínající mladých designérů? Proč se vyplatí investovat do lokálních značek? A jsou influenceři v prvních řadách přehlídek problém? Otevřený rozhovor nejen o tvorbě jsme vedli s kreativním duem Studia 3 Janem Syrovátkou a Václavem Černým.

Rozhovory
Alžběta P. Brůhová
Číst článek
09. 07. 2025
Michaela Irová
Doba čtení 3 min

Necítila jsem, že bychom v oboru táhli za jeden provaz. Alžběta P. Brůhová otevřeně o limitech architektury a potřebě bavit se i o tématech, která nejsou každému příjemná

S architektkou Alžbětou P. Brůhovou jsme se sešly v prostoru Atlas ve Veletržním paláci Národní galerie Praha. Bavily jsme se jak může být architektura feministická, o schizmatu architektury a stavebního inženýrství, ale i o důležitosti větší citlivosti k méně viditelným zásahům.

Interiér & architektura Rozhovory
Diplomanti napříč obory a univerzitami se nám svěřili, jak vidí svojí budoucnost coby designeři
Číst článek
07. 07. 2025
Jana Brandtlová Veronika Pařízková
Doba čtení 9 min

Obav mám celou řadu, přesto zůstávám ambiciózní. Čerství diplomanti se svěřují, co pro ně na začátku kariéry představuje největší stres

Obhájili diplomové práce a už tvrdě pracují na své kariéře. Jak vidí svou profesní budoucnost diplomanti, které formovalo odlišné univerzitní prostředí? Jsou dostatečně připraveni na střet s realitou? Co je nejvíc trápí? Ptáme se nejmladší generace designérů a architektů na jejich obavy.

Design & umění Názory & polemika
Light Works nová kolekce
Číst článek
04. 07. 2025
Redakce
Doba čtení 3 min

Kvalitní řešení osvětlení má sílu proměnit naše vnímání prostoru. Light Works se starají o to, aby české projekty měly přístup k tomu nejlepšímu ze světa

Firma Light Works ve svém pražském showroomu nabízí svým klientům exkluzivní servis při výběru svítidel pro soukromé i komerční projekty. Mezi jejich nejexponovanější realizace patří rekonstrukce osvětlení Katedrála sv. Víta. Nyní rozšiřuje svůj sortiment o tři kolekce značky 10 Heures 10.

Design & umění
Chaloupku najdete na pomezí Jizerských hor a Krkonoš v malebné vesničce Příchovice u Kořenova
Číst článek
02. 07. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 5 min

Vypadá krásně, ale je i praktická a odolná. Rekonstrukce chaloupky Dvě sestry od Denisy Strmiskové v čase obstála, jak hodnotí její funkčnost majitelé?

Jak obstála rekonstrukce chaloupky Dvě sestry po letech? S majiteli Milou a Václavem Petrů jsme si připomněli příběh realizace a nakoukli pod pokličku tvorby s designérkou Denisou Strmiskovou.

Design guide
Produktový designér a pedagog Jan Čapek s šéfredaktorkou magazínu Designnews Veronikou Pařízkovou
Číst článek
30. 06. 2025
Jana Brandtlová Veronika Pařízková
Doba čtení 3 min

Kdyby mi zavolali z TONu, tu práci vezmu. Tlak je zde neustálý, designér se s tím ale musí naučit žít, říká Jan Čapek, kterého proslavila práce s plastem

„Už neprezentuji, že Čapek navrhl novou PET lahev, nebo upravil další půllitr. Tlak je ale neustálý. Je to něco s čím se musí designér naučit žít.“ Jak svoji kariéru hodnotí oceňovaný designér a pedagog Jan Čapek? Nový díl podcastu Designnews moderuje Veronika Pařízková

Podcast
Zaha Hadid vsadila budovu MMM do svahu
Číst článek
28. 06. 2025
Pavlína Blahotová
Doba čtení 2 min

Špičková architektura i umění. Přinášíme průvodce po jihotyrolském Kronplatzu, kde najdete Zahu Hadid i michelinské restaurace

Když se rozhodnete strávit dovolenou v jihotyrolském Kronplatzu, můžete si jako v nebi nejen připadat, ale budete mu doslova na dosah. Špičkové architektonické, designové, umělecké i kulinářské zážitky tu pro milovníky hor připravili lidé hluboce sklonění před dokonalostí přírody.

Design guide
Hodnocení vizuálních identit českých měst - Magdalena Dobruk
Číst článek
25. 06. 2025
Anna Grabherr
Doba čtení 3 min

Obstojí nová loga českých měst ve srovnání se světem? Polské studio Podpunkt nezávisle a kriticky hodnotí, jak se povedla přeměna Prahy 10 nebo Trutnova

Správy měst si v posledních letech stále více uvědomují důležitost kvalitní vizuální komunikace. Brandingem lokalit se zabývá mnoho designérských studií, byť jde o nesnadný úkol. Obstály by nové vizuální identity českých měst ve světě? Pro nestranné zhodnocení jsme oslovili polské studio Podpunkt.

Design & umění Názory & polemika Rozhovory