PŘEDPLATNÉ ČASOPISU
Nové proměny bydlení ↗
Červené cihlové stěny Domu umění zrcadlí architekturu místních hornických kolonií. Díky svému puristickému vzhledu a velkým plochám cihlových stěn je Dům umění výrazný v rámci okolní zástavby. | Zdroj: Galerie výtvarného umění v Ostravě, GVUO.

Drsná a inspirativní. Ostrava láká na nejlepší architekturu i výstavní scénu v republice

Historie Ostravy je spjata s hornictvím a hutnictvím. Své průmyslové dědictví město dnes úspěšně kombinuje s moderním designem a kulturou, přitahuje tak milovníky umění, architektury a gastronomie. Vydejte se na prohlídku s naším průvodcem.

GVUO - Galerie výtvarného umění v Ostravě

V srdci města stojí impozantní budova se sídlem Galerie výtvarného umění v Ostravě. Tato instituce spravuje sbírku malby a plastiky evropského a českého umění 19. a 21. století, umění regionu, sbírku kresby, grafiky a fotografie.

Návštěva galerie GVUO působí jako cesta časem. Nachází se zde mnoho výtvarných děl – od gotických obrazů, přes barokní mistrovská díla, až po moderní umění. Návštěvníci si mohou prohlédnout mistrovská díla z různých období a stylů, což dělá z GVUO místo pro příznivce klasického umění i milovníky moderní a avantgardní tvorby.

Výstava VIKTOR FREŠO / Future Memories. Jedním z nejzajímavějších prvků jeho tvorby je zdánlivý kontrapunkt důrazu na obrovské, EGO spojené s GESTEM v kombinaci s odzbrojující sebeironickou pokorou. | Zdroj: Galerie výtvarného umění v Ostravě, GVUO. Výstava VIKTOR FREŠO / Future Memories. Jedním z nejzajímavějších prvků jeho tvorby je zdánlivý kontrapunkt důrazu na obrovské, EGO spojené s GESTEM v kombinaci s odzbrojující sebeironickou pokorou. | Zdroj: Galerie výtvarného umění v Ostravě, GVUO.
Výstava VIKTOR FREŠO / Future Memories. Jedním z nejzajímavějších prvků jeho tvorby je zdánlivý kontrapunkt důrazu na obrovské, EGO spojené s GESTEM v kombinaci s odzbrojující sebeironickou pokorou. | Zdroj: Galerie výtvarného umění v Ostravě, GVUO.

Řešení prostoru vytváří dokonalou atmosféru pro vnímání umění. Galerie nabízí širokou škálu stálých i dočasných výstav, které představují klasické umění i současné umělecké směry. Stálá expozice zahrnuje díla významných českých i zahraničních umělců, dočasné výstavy přinášejí aktuální trendy a novinky ze světa umění. 

Aktuální výstava „Future Memories“ představuje tvorbu současného umělce Viktora Freša, od fotografií až po trojrozměrné předměty. Jeho dílo v sobě reflektuje výtvarnou scénu mnohdy kriticky, s podtónem lehkosti, humoru a hry. 

Expozice „Na motivy Leoše Janáčka“ Jitky Válové propojuje výtvarné umění s hudbou. Autorka jednotlivá díla tvořila poslechem konkrétních skladeb tohoto hudebního skladatele. Hudbu Leoše Janáčka si můžete do uší pustit také.

JITKA VÁLOVÁ / Na motivy Leoše Janáčka. Součástí výstavy jsou audionahrávky hudebních skladeb Leoše Janáčka, které Jitka Válová ve svých kresbách zaznamenala. | Zdroj: Galerie výtvarného umění v Ostravě, GVUO. JITKA VÁLOVÁ / Na motivy Leoše Janáčka. Součástí výstavy jsou audionahrávky hudebních skladeb Leoše Janáčka, které Jitka Válová ve svých kresbách zaznamenala. | Zdroj: Galerie výtvarného umění v Ostravě, GVUO.
JITKA VÁLOVÁ / Na motivy Leoše Janáčka. Součástí výstavy jsou audionahrávky hudebních skladeb Leoše Janáčka, které Jitka Válová ve svých kresbách zaznamenala. | Zdroj: Galerie výtvarného umění v Ostravě, GVUO.

V rámci doprovodného programu se zde odehrávají také komentované prohlídky, workshopy, vzdělávací aktivity pro děti i dospělé a spoustu dalších akcí. Návštěvníci se mohou zapojit do interaktivních programů, které jim umožní lépe porozumět vystaveným dílům. 

Místo je také sídlem stálé expozice nazvané Dům umění v Ostravě. Prostřednictvím webových stránek se zájemci mohou kdykoliv pokochat ukázkou TOP 100 uměleckých děl

Díky svému puristickému vzhledu a velkým plochám cihlových stěn je budova výrazná v rámci okolní zástavby. | Zdroj: Galerie výtvarného umění v Ostravě, GVUO. Díky svému puristickému vzhledu a velkým plochám cihlových stěn je budova výrazná v rámci okolní zástavby. | Zdroj: Galerie výtvarného umění v Ostravě, GVUO.
Díky svému puristickému vzhledu a velkým plochám cihlových stěn je budova výrazná v rámci okolní zástavby. | Zdroj: Galerie výtvarného umění v Ostravě, GVUO.

Zážitkem je pozorování samotné stavby, která je typická svým monumentálním průčelím. Objekt byl vystavěný v roce 1926 Kotěrovými žáky architekty Fialou a Wallenfelsem ve funkcionalistickém slohu. Interiér je svědectvím pečlivého restaurování, které zachovalo původní detaily, jako jsou klenuté stropy, štuková výzdoba, mramorové schody a krásné parketové podlahy.

Víte, že kvalita sbírek řadí tuto galerii k pěti nejvýznamnějším českým sbírkotvorným institucím? Návštěvu tohoto místa si rozhodně naplánujte.

Vystavovaným skvostem je krásná Judita slavného rakouského umělce Gustava Klimta. Tento nejvzácnější obraz ostravských sbírek poutá pozornost a vzbuzuje otázky o smyslu života a smrti a jejich podobách. | Zdroj: Galerie výtvarného umění v Ostravě. Vystavovaným skvostem je krásná Judita slavného rakouského umělce Gustava Klimta. Tento nejvzácnější obraz ostravských sbírek poutá pozornost a vzbuzuje otázky o smyslu života a smrti a jejich podobách. | Zdroj: Galerie výtvarného umění v Ostravě.
Vystavovaným skvostem je krásná Judita slavného rakouského umělce Gustava Klimta. Tento nejvzácnější obraz ostravských sbírek poutá pozornost a vzbuzuje otázky o smyslu života a smrti a jejich podobách. | Zdroj: Galerie výtvarného umění v Ostravě.
Výstava jednoho díla ze sbírek GVUO aktuálně představuje obraz Večer od Jana Kotíka. Kurátoři výstav jsou různorodé osobnosti a mění se stejně jako zvolené dílo. Dvacáté šesté dílo vybral herec Josef Trojan.  | Zdroj: Galerie výtvarného umění v Ostravě Výstava jednoho díla ze sbírek GVUO aktuálně představuje obraz Večer od Jana Kotíka. Kurátoři výstav jsou různorodé osobnosti a mění se stejně jako zvolené dílo. Dvacáté šesté dílo vybral herec Josef Trojan.  | Zdroj: Galerie výtvarného umění v Ostravě
Výstava jednoho díla ze sbírek GVUO aktuálně představuje obraz Večer od Jana Kotíka. Kurátoři výstav jsou různorodé osobnosti a mění se stejně jako zvolené dílo. Dvacáté šesté dílo vybral herec Josef Trojan. | Zdroj: Galerie výtvarného umění v Ostravě

Galerie Plato

Dalším oázou designu a umění je Galerie PLATO Ostrava a na své si tady přijdou také milovníci architektury. Galerie sídlí v historickém objektu bývalých jatek, které byly citlivou konverzi přeměněny na dynamický a flexibilní prostor pro účely umění. 

Fasáda této impozantní budovy zůstala zachována ve své původní podobě, což vytváří kontrast mezi historickým exteriérem a moderními prvky. Objekt působí svou monumentální podobou a zajímavými detaily. Výrazným prvkem je červené cihlové zdivo, minimalistickým interiér je doplněn světlým betonem.

PLATO je působí v centru města v bývalých památkově chráněných městských jatkách z konce 19. století. | Zdroj: PLATO PLATO je působí v centru města v bývalých památkově chráněných městských jatkách z konce 19. století. | Zdroj: PLATO
PLATO je působí v centru města v bývalých památkově chráněných městských jatkách z konce 19. století. | Zdroj: PLATO

Díky unikátním otočným stěnám je možné propojit galerii s venkovním prostorem, otevřená plocha nabízí nové zážitky a umožňuje, aby umění mohlo doslova „vyjít“ do okolního prostoru. Kultura se tak stává více přístupná novému publiku. 

Ostravská galerie Plato zaujala porotu prestižní soutěže Mies van der Rohe Prize, když se v roce 2024 objevila na short listu. Projekt architektů z KWK Promes hlavní ocenění sic nezískal, ale galerie se stala jedinou českou stavbou, které se podařilo za celou historii této prestižní evropské architektonické soutěže probojovat až do finále.

Galerie pravidelně spolupracuje s místními i zahraničními umělci, kurátory a teoretiky, což z ní činí jedno z míst současného umění v regionu. Každá návštěva místa nabízí nový a svěží pohled na aktuální umělecké trendy a témata.  

Aktuálně zde probíhá výstava „Fantasy“ francouzské umělkyně Julie Bény. Představuje základní motivy, přístupy, témata i média, s nimiž autorka pracuje a také její náhled do fantazijních světů a příběhů zabydlených postavami, které vytváří. 

Objekty Anny Ročňové vzešlé z komunikace s rostlinami se rozvíjejí v tematických sériích a instalace připomínají druhová spříznění.  | Zdroj: PLATO Objekty Anny Ročňové vzešlé z komunikace s rostlinami se rozvíjejí v tematických sériích a instalace připomínají druhová spříznění.  | Zdroj: PLATO
Objekty Anny Ročňové vzešlé z komunikace s rostlinami se rozvíjejí v tematických sériích a instalace připomínají druhová spříznění. | Zdroj: PLATO

Výstava prostoru Klíčové dírky představuje umělkyni a v současnosti také květinářku Annu Ročňovou. Autorčiny ruce umělecky a floristicky, intuitivně a mechanicky, jemně, manipulativně a tiše aranžují listy, stonky a sušené rostliny s plastovými vlákny a návleky do krásných předmětů s částečně násilnými kontexty a spojeními, jež ukazují propast mezi etikou a kulturou lidí.

Autorkou návrhu vnitřního mobiliáře je architektka Yvette Vašourková. Podle jejího návrhu se zrealizoval nábytek, který vznikl z ohýbaných trubek. Součástí jejího řešení je i hydroponické pěstování salátů v kavárně. | Zdroj: PLATO Autorkou návrhu vnitřního mobiliáře je architektka Yvette Vašourková. Podle jejího návrhu se zrealizoval nábytek, který vznikl z ohýbaných trubek. Součástí jejího řešení je i hydroponické pěstování salátů v kavárně. | Zdroj: PLATO
Autorkou návrhu vnitřního mobiliáře je architektka Yvette Vašourková. Podle jejího návrhu se zrealizoval nábytek, který vznikl z ohýbaných trubek. Součástí jejího řešení je i hydroponické pěstování salátů v kavárně. | Zdroj: PLATO

Areál dolní Vítkovice

Při návštěvě Ostravy nemůžeme opomenout areál Dolní Vítkovice, který je vzpomínkou na jednu slavnou výrobní éru a zároveň ojedinělou ukázkou dobové architektury. Každý krok po tomto rozlehlém prostoru vyvolává mnoho emocí. Prostředí nabízí pohledy na syrové železné konstrukce, ale také možnost absolvovat prohlídku po útrobách továrny nebo vystoupat až do výšin vysoké pece.

Světově unikátní areál Dolní Vítkovice, kde se mezi lety 1828 až 1998 těžilo uhlí a vyrábělo surové železo. | Zdroj:  Dolní Vítkovice Světově unikátní areál Dolní Vítkovice, kde se mezi lety 1828 až 1998 těžilo uhlí a vyrábělo surové železo. | Zdroj:  Dolní Vítkovice
Světově unikátní areál Dolní Vítkovice, kde se mezi lety 1828 až 1998 těžilo uhlí a vyrábělo surové železo. | Zdroj: Dolní Vítkovice

Budovy prošly revitalizací s cílem zůstat věrné svému industriálnímu dědictví. Za projektem stojí významný architekt Josef Pleskot, díky jehož vizím, návrhům se desítky let nepřístupný areál proměnil ve významnou a vyhledávanou součást města. Podle návrhů vznikly například Svět techniky, nástavba vysoké pece Bolt Tower nebo multifunkční aula Gong, vybudovaná z bývalého plynojemu. Za revitalizaci této postindustriální čtvrti získal Josef Pleskot titul Architekt roku 2014.

Ojedinělé prostory nechávají vyniknout také modernímu umění. Návštěvníci galerie Gong mohou obdivovat harmonické propojení průmyslové architektury s uměleckými díly, což vytváří jedinečný zážitek.

Dolní Vítkovice tvoří bývalý průmyslový areál Dolu Hlubina, koksovny a vysoké pece Vítkovických železáren. Areál je unikátní industriální památkou a nezaměnitelným symbolem Ostravy a celého Moravskoslezského kraje. | Zdroj: Dolní Vítkovice Dolní Vítkovice tvoří bývalý průmyslový areál Dolu Hlubina, koksovny a vysoké pece Vítkovických železáren. Areál je unikátní industriální památkou a nezaměnitelným symbolem Ostravy a celého Moravskoslezského kraje. | Zdroj: Dolní Vítkovice
Dolní Vítkovice tvoří bývalý průmyslový areál Dolu Hlubina, koksovny a vysoké pece Vítkovických železáren. Areál je unikátní industriální památkou a nezaměnitelným symbolem Ostravy a celého Moravskoslezského kraje. | Zdroj: Dolní Vítkovice

Bold Cafe

Pauzu na kávu si dopřejeme v místě skýtající úchvatné pohledy na město a panorama celého prostoru. Kavárna v oblacích, jak se často o Bolt Cafe mluví, se nachází v jedné z nejvyšších budov areálu. 

Podnik v roce 2015 pokřtil jamajský sportovec Usain Bolt. Autentickou atmosféru interiéru dotváří vysoké stropy a kovové nosníky, velká skleněná okna podél celé kavárny rozhlédnout se z výšky téměř 70 metrů. Pokud vyjdeme na ochoz budovy na vyhlídku, můžeme si areál a město prohlédnout zabudovaným dalekohledem. 


Nástavba Vysoké pece je architektonickým symbolem ohně, který nad pecí vždy vzplál, když se produkoval velký objem vysokopecního plynu.  Zdroj: Dolní Vítkovice Nástavba Vysoké pece je architektonickým symbolem ohně, který nad pecí vždy vzplál, když se produkoval velký objem vysokopecního plynu.  Zdroj: Dolní Vítkovice
Nástavba Vysoké pece je architektonickým symbolem ohně, který nad pecí vždy vzplál, když se produkoval velký objem vysokopecního plynu. Zdroj: Dolní Vítkovice
Kavárna, prostor pro připomenutí historie, klub a vyhlídková terasa. To vše je součástí nové nástavby Vysoké pece č. 1. | Zdroj:  Dolní Vítkovice Kavárna, prostor pro připomenutí historie, klub a vyhlídková terasa. To vše je součástí nové nástavby Vysoké pece č. 1. | Zdroj:  Dolní Vítkovice
Kavárna, prostor pro připomenutí historie, klub a vyhlídková terasa. To vše je součástí nové nástavby Vysoké pece č. 1. | Zdroj: Dolní Vítkovice

CØKAFE

Kousek odsud se nachází kavárna CØKAFE známá pro svou výběrovou kávu a příjemnou atmosférou. My se ale tentokrát vydáme navštívit její další pobočku do objektu Organica, moderní budovy postavené na ploše bývalého brownfieldu. 

Stavba harmonicky zapadá do okolního prostředí a zároveň vynikla svým moderním designem. Unikátní místo je příznačné svými parabolickými rameny symetricky obtočenými kolem osy, které vytvářejí organickou kompozici. Odtud název Organica. Podobu budovy navrhlo studio Schindler Seko architekti, které je podepsané například u projektu konverze Zengerovy transformační stanice na muzeum Kunsthalle Praha.

Minimalistický prostor vytváří klidné a uvolněné prostředí. | Zdroj: Cokafe Minimalistický prostor vytváří klidné a uvolněné prostředí. | Zdroj: Cokafe
Minimalistický prostor vytváří klidné a uvolněné prostředí. | Zdroj: Cokafe

CØKAFE plynně navazuje na architekturu budovy. Díky velkým proskleným plochám je interiér kavárny prosvětlený a návštěvníkům zároveň umožňuje pohled do okolí. 

Prostor uvnitř je světlý, vzdušný a dominují zde přírodní materiály. Stěny ze surového betonu doplňují dřevěné obklady, které dodávají prostoru teplý a přívětivý nádech. K harmonickému prostředí přispívají jednoduché židle a stoly z masivního dřeva. Za návrhem projektu kavárny stojí architektonické studio Ark.

HogoFogo Bistro

Zajít si na brunch a pomyslně se vrátit do minulosti? Potom nemůžeme vynechat HogoFogo Bistro. Podnik sídlí v jedné nejstarších budov v centru města postavené v roce 1893 dle projektu architekta Bohumila Židlického. Exteriér budovy si zachovává původní architektonické prvky, které odrážejí industriální minulost. Půvabná zahrada a posezení pod listnatými stromy poskytuje stín a nabízí únik od rušného života.

Vstup do bistra vede po několika kamenných schodech, které dávají tušit stáří domu charakteristického svými červenými cihlami. Schody ústí na verandu s arkádovým vstupem, kde každý oblouk a římsa podtrhují elegantní styl místa. Díky velkým oknům dovnitř proudí přirozené světlo, díky čemuž vzniká hřejivá atmosféra. Světlý a vzdušný interiér a jemné textury stěn tvoří harmonické pozadí pro ležérně stojící nábytek. 

Grossmannova vila

K prohlídce láká také nedávno zpřístupněna Grossmanova vila. Rozsáhlá rekonstrukce po sto letech navrátila rezidenci staronový vzhled tehdejšího období. Byly dochované původní dřevěné prvky a vestavěný mobiliář. Výrazným prvkem interiéru jsou barevné vitráže, které dokreslují specifickou atmosféru budovy.

Přes veškeré stavební zásahy si dům zachoval celou řadu původních prvků a od r. 1992 je kulturní památkou. | Zdroj: Vila Grossmann Přes veškeré stavební zásahy si dům zachoval celou řadu původních prvků a od r. 1992 je kulturní památkou. | Zdroj: Vila Grossmann
Přes veškeré stavební zásahy si dům zachoval celou řadu původních prvků a od r. 1992 je kulturní památkou. | Zdroj: Vila Grossmann

Rodinnou vilu s reprezentativním sídlem stavební kanceláře si nechal postavit v letech 1922-1924 známý ostravský stavitel a architekt František Grossmann. Tradičně pojatá stavba ve stylu dekorativismu od počátku přitahovala pozornost svým přepychovým provedením. Dům byl obklopen zahradou s exotickými dřevinami, sochařskou výzdobou, altánem, bazénem i kašnou. 

Během komentovaných prohlídek je možné poznat příběh o historii místa a prohlédnout si okouzlující prostory vily a přilehlé zahrady.

Interiér vily po rozsáhlé rekonstrukci nabízí možnost nahlédnout do minulosti. | Zdroj: Vila Grossmann Interiér vily po rozsáhlé rekonstrukci nabízí možnost nahlédnout do minulosti. | Zdroj: Vila Grossmann
Interiér vily po rozsáhlé rekonstrukci nabízí možnost nahlédnout do minulosti. | Zdroj: Vila Grossmann

ESPRESSO BAR BULVÁR

Na závěr se vrátíme do Galerie výtvarného umění v Ostravě. Možná si budeme chtít znovu prohlédnout jednu z výstav. Nebo máme chuť na kávu? Všechno je možné. 

V budově GVUO se ukrývá ESPRESSO BAR BULVÁR, malý a útulný podnik ideální pro relaxaci pro odpočinek. Můžeme si tak vychutnat šálek nápoje nebo domácí dezert v bezprostřední blízkosti uměleckých objektů. Dokonalý zážitek je umocněn zahradou, která je součástí místa. Brzy bude mít kavárna nového provozovatele, o důvod víc vyzkoušet ji na podzim v novém hávu. 

Kavárna se nachází přímo v galerii GVUO. | Zdroj: ESPRESSO BAR BULVAR Kavárna se nachází přímo v galerii GVUO. | Zdroj: ESPRESSO BAR BULVAR Do galerie
Kavárna se nachází přímo v galerii GVUO. | Zdroj: ESPRESSO BAR BULVAR

Ostravské sochy

Při procházce ulicemi města můžeme pozorovat spoustu zajímavých objektů. O vytvoření uceleného seznamu se snaží projekt Ostravské sochy. Jejich interaktivní mapa zaznamenává sochy, reliéfy, fontány, umělecky ztvárněné památníky a pamětní desky, mozaiky, sgrafita, vitráže, dekorativní stěny a další díla. 

Prostranství před Domem umění zdobí plastika Lukáše Rittsteina Úsvit, která symbolizuje Ostravu jako město průmyslové, ale i uměnímilovné. Objevíte další?

Plastika Lukáše Rittsteina Úsvit. | Zdroj: Ostravské sochy Plastika Lukáše Rittsteina Úsvit. | Zdroj: Ostravské sochy
Plastika Lukáše Rittsteina Úsvit. | Zdroj: Ostravské sochy
Rubriky:

Další z rubriky

Název studia je odvozen od slova beseda, které evokuje dle autorů přátelské rozhovory, zábavu, tanec a prostor.
Číst článek
04. 12. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 4 min

Toužila vymyslet zákusek, který ještě neexistuje. Studio Besiidka osciluje mezi jídlem a designem, dává toto spojení smysl?

Jídlo a design? Trend, který je v poslední době čím dál tím víc populární. Studio Besiidka z Brna, které tvoří Nikola Chromečková a David Hotárek, patří mezi ty, kteří tyto dvě ingredience umí smíchat víc než dobře!

Design & umění Rozhovory
První půlkulatiny podcastu jsme oslavili s hostem Ondřejem Zitou.
Číst článek
02. 12. 2024
Redakce
Doba čtení 3 min

Židle UM od Jiřího Pelcla je budoucí ikona designu, sedět se na ní ale nedá, přiznává zakladatel značky Master & Master Ondřej Zita

„K židli Um vždy s nadsázkou dodávám, že je to budoucí ikona designu. Stejně jako její slavné předchůdkyně je přísná a nedá se na ní moc sedět,“ vypráví výrobce českého nábytku Ondřej Zita. Nevadí ale, že není pohodlná? A co znamená demokratický design?

Design & umění Podcast
Spolupráce a konzultace s odborníky na psychologii a osobní bezpečnost a účast v Technologické inkubaci CzechInvestu a akcelerátoru PrusaLab, dala vzniknout „chytré“ kabelce IRMA.
Číst článek
25. 11. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 4 min

Kabelka, která zabrání znásilnění. Klára Šmakalová se bála o malou dceru, vymyslela proto módní doplněk, který umí ženám v nebezpečné situaci zachránit život

Násilí na ženách není bohužel žádná chiméra. I v objektivně bezpečných městech jako je Praha, se dívky a ženy na řadě míst necítí bezpečně. Vyřešit nebo alespoň zmírnit tento problém se rozhodla Klára Šmakalová. Výsledkem je rafinovaná kabelka Irma. Co vše na pohled jednoduchá taška umí?

Design & umění Rozhovory
Meat Design se poprvé přesouvá do nové lokace! Opouští bývalé Vítkovické železárny a přesouvá se do Boutique Business Inkubátoru Ostravica.
Číst článek
22. 11. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 6 min

Byla jsem smířená s tím, že Meat Design nezachráním. Karolína Skórková už 9 let buduje v Ostravě festival na podporu lokálních značek, jaké jsou největší překážky?

Karolína Skórková není designérka, přesto je hlavně její zásluha, že se slovo "design" v Ostravě stalo běžnou součástí slovníčku místních obyvatel. Meat Design Ostrava funguje s přestávkami už 9 let. Co ji vedlo k nápadu festival založit? A kdo ji nejvíc podporuje?

Design & umění Názory & polemika Rozhovory
Tereza letos vystavovala sérii Počátek i na prestižním veletrhu Salone dle Mobile, pod záštitou značky TON.
Číst článek
20. 11. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 5 min

Myslím, že volné umění o moc nepřišlo, když jsem se raději věnovala dceři. Tereza Talichová upřímně o tom, jaké je to rozjet značku ve 40 a zda cítí generační propast

Tereza Talichová je neuvěřitelně milá, skromná a talentovaná. Její značka Tititi se zrodila z touhy po svobodě, ale dala si načas. Dnes s ní sbírá zasloužené úspěchy.

Design & umění Rozhovory
.
Číst článek
18. 11. 2024
Tereza Urban
Doba čtení 5 min

Designéři bez diplomu. Co mi chybělo v řemesle nebo technice, jsem vyplnila vášní. Je dnes potřeba mít formální vzdělání, aby člověk uspěl v prostředí designu?

Formální vzdělání se v mnoha oblastech považuje za základní kámen úspěšné kariéry. Je tomu tak i v oboru, kde titul z prestižní školy a studium v ateliéru významného designéra bývá alespoň kvalitním odrazovým můstkem na cestě k úspěchu?

Design & umění Názory & polemika
Na festivalu najdete například i hravé textilní výrobky od značky Vigvam
Číst článek
09. 11. 2024
Redakce
Doba čtení 4 min

Česká hračka zažívá těžší období. Největší překážka je stagnace trhu. Ptáme se českých tvůrců, v jaké kondici je obor, ve kterém podnikají

Tvůrců, kteří se věnují výrobě a prodeji hraček, znatelně přibývá. Vidět je to i na pravidelném festivalu mini, kde se současní tvůrci prezentují. V jaké kondici ale momentálně obor opravdu je?

Design & umění Názory & polemika
Ilustrátorka Marie Urbánková
Číst článek
07. 11. 2024
Redakce
Doba čtení 4 min

Na Ledové království jsem krátká! Marie Urbánková ilustraci nestudovala, přesto dnes patří mezi přední autorky tvorby pro nejmenší děti

Tvorba pro děti má svá specifika. Ne každý rukopis, který zvolí dospělý ilustrátor, nadchne i ty nejmenší. Jak přistupuje k tvorbě talentovaná tvůrkyně Marie Urbánková, autorka řady knížek nebo vizuálu pro Festival Mini?

Design & umění Rozhovory
Díky preciznímu zpracování vestavěných trub a velké pozornosti, kterou Bosh věnuje každičkému detailu, ladí všechny pečicí trouby naprosto dokonale.
Číst článek
06. 11. 2024
Redakce
Doba čtení 3 min

Maso jako z oblíbené restaurace. Trouby Bosch nabízejí funkce, díky kterým se jídlo uvařené doma vyrovná i haute cuisine

Chcete připravit maso nebo rybu tak, jak to dělají ve vaší oblíbené restauraci? Nebo sníte o tom, že upečete ten nejlepší chléb, který kupujete v pekařství odvedle? S novými funkcemi trouby Bosch toho snadno dosáhnete.

Design & umění
Roman Mareš a Max Koreis u své nepřehlédnutelné instalace
Číst článek
04. 11. 2024
Jana Brandtlová
Doba čtení 3 min

I obyčejné tepláky mohou mít kvalitní design. Řetězec Kaufland se rozhodl spojit se studenty UMPRUM a vytvořil kolekci volnočasového oblečení pro své zaměstnance

Řetězec Kaufland nezapomíná na své zaměstnance. Ke svému výročí si nadělil kolekci oblečení ve spolupráci se studenty UMPRUM a spolu s ateliérem dvoutakt představili během letošního Designbloku impozantní instalaci v Superstudiu Muzea hlavního města Prahy.

Design & umění
Lightworks
IKEA
Kare design
Prospanek.cz
Bosch

AKCE A UDÁLOSTI

From: Umprumshop To: You. Letošní ročník Umprumshopu se nese neostýchavě ve vánoční atmosféře. Doražte do Mikulandské, pořiďte designové dárky a poslechněte si přednášku "Unwrapping experiences" s absolventy. Vernisáž již 4. prosince!

Od 4. do 8. prosince, každý den od 11 do 20 hod.
Zobrazit detail →

NEWSLETTER

Výstaviště Praha - imerzivní divadlo a gastronomie

Nejnovější články

Název studia je odvozen od slova beseda, které evokuje dle autorů přátelské rozhovory, zábavu, tanec a prostor.
Číst článek
04. 12. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 4 min

Toužila vymyslet zákusek, který ještě neexistuje. Studio Besiidka osciluje mezi jídlem a designem, dává toto spojení smysl?

Jídlo a design? Trend, který je v poslední době čím dál tím víc populární. Studio Besiidka z Brna, které tvoří Nikola Chromečková a David Hotárek, patří mezi ty, kteří tyto dvě ingredience umí smíchat víc než dobře!

Design & umění Rozhovory
První půlkulatiny podcastu jsme oslavili s hostem Ondřejem Zitou.
Číst článek
02. 12. 2024
Redakce
Doba čtení 3 min

Židle UM od Jiřího Pelcla je budoucí ikona designu, sedět se na ní ale nedá, přiznává zakladatel značky Master & Master Ondřej Zita

„K židli Um vždy s nadsázkou dodávám, že je to budoucí ikona designu. Stejně jako její slavné předchůdkyně je přísná a nedá se na ní moc sedět,“ vypráví výrobce českého nábytku Ondřej Zita. Nevadí ale, že není pohodlná? A co znamená demokratický design?

Design & umění Podcast
Autentická zimní fotka na koupališti v Brně Zábrdovicích.
Číst článek
29. 11. 2024
Nikol Galé
Doba čtení 5 min

Žádná holá fakta a nudný průvodce. V Brně pořádají Autentické prohlídky pro milovníky lokálních příběhů i bizarností

„Chceme ukázat město z různých úhlů pohledu, optikou běžných lidí a s citem pro lokální témata,“ říká ředitelka TIC Brno.

Rozhovory Design guide
Rukopisy, archiválie, výtvarná díla i knihy doplněné o díla současných audiovizuálních umělců – stálá expozice Muzea literatury umístěná v deseti sálech reprezentuje českou literaturu od národního obrození až do roku 1989.
Číst článek
27. 11. 2024
Ondřej Balada
Doba čtení 3 min

Propojení odbornosti a kreativity na výbornou. Nedávno otevřené Muzeum Literatury dokázalo obstát, výsledkem je ambiciózní a moderní prostor, který nenudí

Požadavky na muzejní instituce se v průběhu času mění a v jistém smyslu i zpřísňují. Jako návštěvníci se obvykle chceme něco dozvědět, ale zároveň nechceme být zahlcení informacemi. Chceme kulturní zážitek a obohacení, ale současně se u toho i bavit.

Názory & polemika Design guide
Spolupráce a konzultace s odborníky na psychologii a osobní bezpečnost a účast v Technologické inkubaci CzechInvestu a akcelerátoru PrusaLab, dala vzniknout „chytré“ kabelce IRMA.
Číst článek
25. 11. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 4 min

Kabelka, která zabrání znásilnění. Klára Šmakalová se bála o malou dceru, vymyslela proto módní doplněk, který umí ženám v nebezpečné situaci zachránit život

Násilí na ženách není bohužel žádná chiméra. I v objektivně bezpečných městech jako je Praha, se dívky a ženy na řadě míst necítí bezpečně. Vyřešit nebo alespoň zmírnit tento problém se rozhodla Klára Šmakalová. Výsledkem je rafinovaná kabelka Irma. Co vše na pohled jednoduchá taška umí?

Design & umění Rozhovory
Meat Design se poprvé přesouvá do nové lokace! Opouští bývalé Vítkovické železárny a přesouvá se do Boutique Business Inkubátoru Ostravica.
Číst článek
22. 11. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 6 min

Byla jsem smířená s tím, že Meat Design nezachráním. Karolína Skórková už 9 let buduje v Ostravě festival na podporu lokálních značek, jaké jsou největší překážky?

Karolína Skórková není designérka, přesto je hlavně její zásluha, že se slovo "design" v Ostravě stalo běžnou součástí slovníčku místních obyvatel. Meat Design Ostrava funguje s přestávkami už 9 let. Co ji vedlo k nápadu festival založit? A kdo ji nejvíc podporuje?

Design & umění Názory & polemika Rozhovory
Tereza letos vystavovala sérii Počátek i na prestižním veletrhu Salone dle Mobile, pod záštitou značky TON.
Číst článek
20. 11. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 5 min

Myslím, že volné umění o moc nepřišlo, když jsem se raději věnovala dceři. Tereza Talichová upřímně o tom, jaké je to rozjet značku ve 40 a zda cítí generační propast

Tereza Talichová je neuvěřitelně milá, skromná a talentovaná. Její značka Tititi se zrodila z touhy po svobodě, ale dala si načas. Dnes s ní sbírá zasloužené úspěchy.

Design & umění Rozhovory
.
Číst článek
18. 11. 2024
Tereza Urban
Doba čtení 5 min

Designéři bez diplomu. Co mi chybělo v řemesle nebo technice, jsem vyplnila vášní. Je dnes potřeba mít formální vzdělání, aby člověk uspěl v prostředí designu?

Formální vzdělání se v mnoha oblastech považuje za základní kámen úspěšné kariéry. Je tomu tak i v oboru, kde titul z prestižní školy a studium v ateliéru významného designéra bývá alespoň kvalitním odrazovým můstkem na cestě k úspěchu?

Design & umění Názory & polemika
Lejaan
Číst článek
15. 11. 2024
Eliška Vrbová
Doba čtení 4 min

Z Instagramu přímo do ložnice. Je to jako spát v hotelové posteli, shodují se influencerky a designérka, které vyzkoušely povlečení české značky Lejaan

Když si ho pořídily, zamilovaly se. Domovy producentky Natálie Majvaldové, designérky Adély Mitrengové a budoucí psycholožky Jany Albrechtové jsou osobité, jedno ale mají společné - postele povlečené do české značky Lejaan. Proč je povlečení nadchlo, jak o něj pečují a čím utvářejí svůj domov?

Interiér & architektura
Vesnický ráz se nezapře ani v interiéru.
Číst článek
13. 11. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 3 min

Vrátili se z Ameriky a zachránili zchátralý statek. Původní západočeská usedlost Darmyšl se díky péči manželů Ivanových proměnila ve výstavní bydlení

Podobné místo byste v Česku hledali stěží. Má atmosféru Toskánska, moderní vybavení hodné Švýcarska a eklekticky vybavený interiér, jak to umí ve Francii. Statek Darmyšl přitom najdete ve vesničce kousek od kláštera v Kladrubech.

Interiér & architektura Design guide