PŘEDPLAŤTE SI NÁŠ ČASOPIS ↗
Červené cihlové stěny Domu umění zrcadlí architekturu místních hornických kolonií. Díky svému puristickému vzhledu a velkým plochám cihlových stěn je Dům umění výrazný v rámci okolní zástavby. | Zdroj: Galerie výtvarného umění v Ostravě, GVUO.

Drsná a inspirativní. Ostrava láká na nejlepší architekturu i výstavní scénu v republice

Historie Ostravy je spjata s hornictvím a hutnictvím. Své průmyslové dědictví město dnes úspěšně kombinuje s moderním designem a kulturou, přitahuje tak milovníky umění, architektury a gastronomie. Vydejte se na prohlídku s naším průvodcem.

GVUO - Galerie výtvarného umění v Ostravě

V srdci města stojí impozantní budova se sídlem Galerie výtvarného umění v Ostravě. Tato instituce spravuje sbírku malby a plastiky evropského a českého umění 19. a 21. století, umění regionu, sbírku kresby, grafiky a fotografie.

Návštěva galerie GVUO působí jako cesta časem. Nachází se zde mnoho výtvarných děl – od gotických obrazů, přes barokní mistrovská díla, až po moderní umění. Návštěvníci si mohou prohlédnout mistrovská díla z různých období a stylů, což dělá z GVUO místo pro příznivce klasického umění i milovníky moderní a avantgardní tvorby.

Výstava VIKTOR FREŠO / Future Memories. Jedním z nejzajímavějších prvků jeho tvorby je zdánlivý kontrapunkt důrazu na obrovské, EGO spojené s GESTEM v kombinaci s odzbrojující sebeironickou pokorou. | Zdroj: Galerie výtvarného umění v Ostravě, GVUO. Výstava VIKTOR FREŠO / Future Memories. Jedním z nejzajímavějších prvků jeho tvorby je zdánlivý kontrapunkt důrazu na obrovské, EGO spojené s GESTEM v kombinaci s odzbrojující sebeironickou pokorou. | Zdroj: Galerie výtvarného umění v Ostravě, GVUO.
Výstava VIKTOR FREŠO / Future Memories. Jedním z nejzajímavějších prvků jeho tvorby je zdánlivý kontrapunkt důrazu na obrovské, EGO spojené s GESTEM v kombinaci s odzbrojující sebeironickou pokorou. | Zdroj: Galerie výtvarného umění v Ostravě, GVUO.

Řešení prostoru vytváří dokonalou atmosféru pro vnímání umění. Galerie nabízí širokou škálu stálých i dočasných výstav, které představují klasické umění i současné umělecké směry. Stálá expozice zahrnuje díla významných českých i zahraničních umělců, dočasné výstavy přinášejí aktuální trendy a novinky ze světa umění. 

Aktuální výstava „Future Memories“ představuje tvorbu současného umělce Viktora Freša, od fotografií až po trojrozměrné předměty. Jeho dílo v sobě reflektuje výtvarnou scénu mnohdy kriticky, s podtónem lehkosti, humoru a hry. 

Expozice „Na motivy Leoše Janáčka“ Jitky Válové propojuje výtvarné umění s hudbou. Autorka jednotlivá díla tvořila poslechem konkrétních skladeb tohoto hudebního skladatele. Hudbu Leoše Janáčka si můžete do uší pustit také.

JITKA VÁLOVÁ / Na motivy Leoše Janáčka. Součástí výstavy jsou audionahrávky hudebních skladeb Leoše Janáčka, které Jitka Válová ve svých kresbách zaznamenala. | Zdroj: Galerie výtvarného umění v Ostravě, GVUO. JITKA VÁLOVÁ / Na motivy Leoše Janáčka. Součástí výstavy jsou audionahrávky hudebních skladeb Leoše Janáčka, které Jitka Válová ve svých kresbách zaznamenala. | Zdroj: Galerie výtvarného umění v Ostravě, GVUO.
JITKA VÁLOVÁ / Na motivy Leoše Janáčka. Součástí výstavy jsou audionahrávky hudebních skladeb Leoše Janáčka, které Jitka Válová ve svých kresbách zaznamenala. | Zdroj: Galerie výtvarného umění v Ostravě, GVUO.

V rámci doprovodného programu se zde odehrávají také komentované prohlídky, workshopy, vzdělávací aktivity pro děti i dospělé a spoustu dalších akcí. Návštěvníci se mohou zapojit do interaktivních programů, které jim umožní lépe porozumět vystaveným dílům. 

Místo je také sídlem stálé expozice nazvané Dům umění v Ostravě. Prostřednictvím webových stránek se zájemci mohou kdykoliv pokochat ukázkou TOP 100 uměleckých děl

Díky svému puristickému vzhledu a velkým plochám cihlových stěn je budova výrazná v rámci okolní zástavby. | Zdroj: Galerie výtvarného umění v Ostravě, GVUO. Díky svému puristickému vzhledu a velkým plochám cihlových stěn je budova výrazná v rámci okolní zástavby. | Zdroj: Galerie výtvarného umění v Ostravě, GVUO.
Díky svému puristickému vzhledu a velkým plochám cihlových stěn je budova výrazná v rámci okolní zástavby. | Zdroj: Galerie výtvarného umění v Ostravě, GVUO.

Zážitkem je pozorování samotné stavby, která je typická svým monumentálním průčelím. Objekt byl vystavěný v roce 1926 Kotěrovými žáky architekty Fialou a Wallenfelsem ve funkcionalistickém slohu. Interiér je svědectvím pečlivého restaurování, které zachovalo původní detaily, jako jsou klenuté stropy, štuková výzdoba, mramorové schody a krásné parketové podlahy.

Víte, že kvalita sbírek řadí tuto galerii k pěti nejvýznamnějším českým sbírkotvorným institucím? Návštěvu tohoto místa si rozhodně naplánujte.

Vystavovaným skvostem je krásná Judita slavného rakouského umělce Gustava Klimta. Tento nejvzácnější obraz ostravských sbírek poutá pozornost a vzbuzuje otázky o smyslu života a smrti a jejich podobách. | Zdroj: Galerie výtvarného umění v Ostravě. Vystavovaným skvostem je krásná Judita slavného rakouského umělce Gustava Klimta. Tento nejvzácnější obraz ostravských sbírek poutá pozornost a vzbuzuje otázky o smyslu života a smrti a jejich podobách. | Zdroj: Galerie výtvarného umění v Ostravě.
Vystavovaným skvostem je krásná Judita slavného rakouského umělce Gustava Klimta. Tento nejvzácnější obraz ostravských sbírek poutá pozornost a vzbuzuje otázky o smyslu života a smrti a jejich podobách. | Zdroj: Galerie výtvarného umění v Ostravě.
Výstava jednoho díla ze sbírek GVUO aktuálně představuje obraz Večer od Jana Kotíka. Kurátoři výstav jsou různorodé osobnosti a mění se stejně jako zvolené dílo. Dvacáté šesté dílo vybral herec Josef Trojan.  | Zdroj: Galerie výtvarného umění v Ostravě Výstava jednoho díla ze sbírek GVUO aktuálně představuje obraz Večer od Jana Kotíka. Kurátoři výstav jsou různorodé osobnosti a mění se stejně jako zvolené dílo. Dvacáté šesté dílo vybral herec Josef Trojan.  | Zdroj: Galerie výtvarného umění v Ostravě
Výstava jednoho díla ze sbírek GVUO aktuálně představuje obraz Večer od Jana Kotíka. Kurátoři výstav jsou různorodé osobnosti a mění se stejně jako zvolené dílo. Dvacáté šesté dílo vybral herec Josef Trojan. | Zdroj: Galerie výtvarného umění v Ostravě

Galerie Plato

Dalším oázou designu a umění je Galerie PLATO Ostrava a na své si tady přijdou také milovníci architektury. Galerie sídlí v historickém objektu bývalých jatek, které byly citlivou konverzi přeměněny na dynamický a flexibilní prostor pro účely umění. 

Fasáda této impozantní budovy zůstala zachována ve své původní podobě, což vytváří kontrast mezi historickým exteriérem a moderními prvky. Objekt působí svou monumentální podobou a zajímavými detaily. Výrazným prvkem je červené cihlové zdivo, minimalistickým interiér je doplněn světlým betonem.

PLATO je působí v centru města v bývalých památkově chráněných městských jatkách z konce 19. století. | Zdroj: PLATO PLATO je působí v centru města v bývalých památkově chráněných městských jatkách z konce 19. století. | Zdroj: PLATO
PLATO je působí v centru města v bývalých památkově chráněných městských jatkách z konce 19. století. | Zdroj: PLATO

Díky unikátním otočným stěnám je možné propojit galerii s venkovním prostorem, otevřená plocha nabízí nové zážitky a umožňuje, aby umění mohlo doslova „vyjít“ do okolního prostoru. Kultura se tak stává více přístupná novému publiku. 

Ostravská galerie Plato zaujala porotu prestižní soutěže Mies van der Rohe Prize, když se v roce 2024 objevila na short listu. Projekt architektů z KWK Promes hlavní ocenění sic nezískal, ale galerie se stala jedinou českou stavbou, které se podařilo za celou historii této prestižní evropské architektonické soutěže probojovat až do finále.

Galerie pravidelně spolupracuje s místními i zahraničními umělci, kurátory a teoretiky, což z ní činí jedno z míst současného umění v regionu. Každá návštěva místa nabízí nový a svěží pohled na aktuální umělecké trendy a témata.  

Aktuálně zde probíhá výstava „Fantasy“ francouzské umělkyně Julie Bény. Představuje základní motivy, přístupy, témata i média, s nimiž autorka pracuje a také její náhled do fantazijních světů a příběhů zabydlených postavami, které vytváří. 

Objekty Anny Ročňové vzešlé z komunikace s rostlinami se rozvíjejí v tematických sériích a instalace připomínají druhová spříznění.  | Zdroj: PLATO Objekty Anny Ročňové vzešlé z komunikace s rostlinami se rozvíjejí v tematických sériích a instalace připomínají druhová spříznění.  | Zdroj: PLATO
Objekty Anny Ročňové vzešlé z komunikace s rostlinami se rozvíjejí v tematických sériích a instalace připomínají druhová spříznění. | Zdroj: PLATO

Výstava prostoru Klíčové dírky představuje umělkyni a v současnosti také květinářku Annu Ročňovou. Autorčiny ruce umělecky a floristicky, intuitivně a mechanicky, jemně, manipulativně a tiše aranžují listy, stonky a sušené rostliny s plastovými vlákny a návleky do krásných předmětů s částečně násilnými kontexty a spojeními, jež ukazují propast mezi etikou a kulturou lidí.

Autorkou návrhu vnitřního mobiliáře je architektka Yvette Vašourková. Podle jejího návrhu se zrealizoval nábytek, který vznikl z ohýbaných trubek. Součástí jejího řešení je i hydroponické pěstování salátů v kavárně. | Zdroj: PLATO Autorkou návrhu vnitřního mobiliáře je architektka Yvette Vašourková. Podle jejího návrhu se zrealizoval nábytek, který vznikl z ohýbaných trubek. Součástí jejího řešení je i hydroponické pěstování salátů v kavárně. | Zdroj: PLATO
Autorkou návrhu vnitřního mobiliáře je architektka Yvette Vašourková. Podle jejího návrhu se zrealizoval nábytek, který vznikl z ohýbaných trubek. Součástí jejího řešení je i hydroponické pěstování salátů v kavárně. | Zdroj: PLATO

Areál dolní Vítkovice

Při návštěvě Ostravy nemůžeme opomenout areál Dolní Vítkovice, který je vzpomínkou na jednu slavnou výrobní éru a zároveň ojedinělou ukázkou dobové architektury. Každý krok po tomto rozlehlém prostoru vyvolává mnoho emocí. Prostředí nabízí pohledy na syrové železné konstrukce, ale také možnost absolvovat prohlídku po útrobách továrny nebo vystoupat až do výšin vysoké pece.

Světově unikátní areál Dolní Vítkovice, kde se mezi lety 1828 až 1998 těžilo uhlí a vyrábělo surové železo. | Zdroj:  Dolní Vítkovice Světově unikátní areál Dolní Vítkovice, kde se mezi lety 1828 až 1998 těžilo uhlí a vyrábělo surové železo. | Zdroj:  Dolní Vítkovice
Světově unikátní areál Dolní Vítkovice, kde se mezi lety 1828 až 1998 těžilo uhlí a vyrábělo surové železo. | Zdroj: Dolní Vítkovice

Budovy prošly revitalizací s cílem zůstat věrné svému industriálnímu dědictví. Za projektem stojí významný architekt Josef Pleskot, díky jehož vizím, návrhům se desítky let nepřístupný areál proměnil ve významnou a vyhledávanou součást města. Podle návrhů vznikly například Svět techniky, nástavba vysoké pece Bolt Tower nebo multifunkční aula Gong, vybudovaná z bývalého plynojemu. Za revitalizaci této postindustriální čtvrti získal Josef Pleskot titul Architekt roku 2014.

Ojedinělé prostory nechávají vyniknout také modernímu umění. Návštěvníci galerie Gong mohou obdivovat harmonické propojení průmyslové architektury s uměleckými díly, což vytváří jedinečný zážitek.

Dolní Vítkovice tvoří bývalý průmyslový areál Dolu Hlubina, koksovny a vysoké pece Vítkovických železáren. Areál je unikátní industriální památkou a nezaměnitelným symbolem Ostravy a celého Moravskoslezského kraje. | Zdroj: Dolní Vítkovice Dolní Vítkovice tvoří bývalý průmyslový areál Dolu Hlubina, koksovny a vysoké pece Vítkovických železáren. Areál je unikátní industriální památkou a nezaměnitelným symbolem Ostravy a celého Moravskoslezského kraje. | Zdroj: Dolní Vítkovice
Dolní Vítkovice tvoří bývalý průmyslový areál Dolu Hlubina, koksovny a vysoké pece Vítkovických železáren. Areál je unikátní industriální památkou a nezaměnitelným symbolem Ostravy a celého Moravskoslezského kraje. | Zdroj: Dolní Vítkovice

Bold Cafe

Pauzu na kávu si dopřejeme v místě skýtající úchvatné pohledy na město a panorama celého prostoru. Kavárna v oblacích, jak se často o Bolt Cafe mluví, se nachází v jedné z nejvyšších budov areálu. 

Podnik v roce 2015 pokřtil jamajský sportovec Usain Bolt. Autentickou atmosféru interiéru dotváří vysoké stropy a kovové nosníky, velká skleněná okna podél celé kavárny rozhlédnout se z výšky téměř 70 metrů. Pokud vyjdeme na ochoz budovy na vyhlídku, můžeme si areál a město prohlédnout zabudovaným dalekohledem. 


Nástavba Vysoké pece je architektonickým symbolem ohně, který nad pecí vždy vzplál, když se produkoval velký objem vysokopecního plynu.  Zdroj: Dolní Vítkovice Nástavba Vysoké pece je architektonickým symbolem ohně, který nad pecí vždy vzplál, když se produkoval velký objem vysokopecního plynu.  Zdroj: Dolní Vítkovice
Nástavba Vysoké pece je architektonickým symbolem ohně, který nad pecí vždy vzplál, když se produkoval velký objem vysokopecního plynu. Zdroj: Dolní Vítkovice
Kavárna, prostor pro připomenutí historie, klub a vyhlídková terasa. To vše je součástí nové nástavby Vysoké pece č. 1. | Zdroj:  Dolní Vítkovice Kavárna, prostor pro připomenutí historie, klub a vyhlídková terasa. To vše je součástí nové nástavby Vysoké pece č. 1. | Zdroj:  Dolní Vítkovice
Kavárna, prostor pro připomenutí historie, klub a vyhlídková terasa. To vše je součástí nové nástavby Vysoké pece č. 1. | Zdroj: Dolní Vítkovice

CØKAFE

Kousek odsud se nachází kavárna CØKAFE známá pro svou výběrovou kávu a příjemnou atmosférou. My se ale tentokrát vydáme navštívit její další pobočku do objektu Organica, moderní budovy postavené na ploše bývalého brownfieldu. 

Stavba harmonicky zapadá do okolního prostředí a zároveň vynikla svým moderním designem. Unikátní místo je příznačné svými parabolickými rameny symetricky obtočenými kolem osy, které vytvářejí organickou kompozici. Odtud název Organica. Podobu budovy navrhlo studio Schindler Seko architekti, které je podepsané například u projektu konverze Zengerovy transformační stanice na muzeum Kunsthalle Praha.

Minimalistický prostor vytváří klidné a uvolněné prostředí. | Zdroj: Cokafe Minimalistický prostor vytváří klidné a uvolněné prostředí. | Zdroj: Cokafe
Minimalistický prostor vytváří klidné a uvolněné prostředí. | Zdroj: Cokafe

CØKAFE plynně navazuje na architekturu budovy. Díky velkým proskleným plochám je interiér kavárny prosvětlený a návštěvníkům zároveň umožňuje pohled do okolí. 

Prostor uvnitř je světlý, vzdušný a dominují zde přírodní materiály. Stěny ze surového betonu doplňují dřevěné obklady, které dodávají prostoru teplý a přívětivý nádech. K harmonickému prostředí přispívají jednoduché židle a stoly z masivního dřeva. Za návrhem projektu kavárny stojí architektonické studio Ark.

HogoFogo Bistro

Zajít si na brunch a pomyslně se vrátit do minulosti? Potom nemůžeme vynechat HogoFogo Bistro. Podnik sídlí v jedné nejstarších budov v centru města postavené v roce 1893 dle projektu architekta Bohumila Židlického. Exteriér budovy si zachovává původní architektonické prvky, které odrážejí industriální minulost. Půvabná zahrada a posezení pod listnatými stromy poskytuje stín a nabízí únik od rušného života.

Vstup do bistra vede po několika kamenných schodech, které dávají tušit stáří domu charakteristického svými červenými cihlami. Schody ústí na verandu s arkádovým vstupem, kde každý oblouk a římsa podtrhují elegantní styl místa. Díky velkým oknům dovnitř proudí přirozené světlo, díky čemuž vzniká hřejivá atmosféra. Světlý a vzdušný interiér a jemné textury stěn tvoří harmonické pozadí pro ležérně stojící nábytek. 

Grossmannova vila

K prohlídce láká také nedávno zpřístupněna Grossmanova vila. Rozsáhlá rekonstrukce po sto letech navrátila rezidenci staronový vzhled tehdejšího období. Byly dochované původní dřevěné prvky a vestavěný mobiliář. Výrazným prvkem interiéru jsou barevné vitráže, které dokreslují specifickou atmosféru budovy.

Přes veškeré stavební zásahy si dům zachoval celou řadu původních prvků a od r. 1992 je kulturní památkou. | Zdroj: Vila Grossmann Přes veškeré stavební zásahy si dům zachoval celou řadu původních prvků a od r. 1992 je kulturní památkou. | Zdroj: Vila Grossmann
Přes veškeré stavební zásahy si dům zachoval celou řadu původních prvků a od r. 1992 je kulturní památkou. | Zdroj: Vila Grossmann

Rodinnou vilu s reprezentativním sídlem stavební kanceláře si nechal postavit v letech 1922-1924 známý ostravský stavitel a architekt František Grossmann. Tradičně pojatá stavba ve stylu dekorativismu od počátku přitahovala pozornost svým přepychovým provedením. Dům byl obklopen zahradou s exotickými dřevinami, sochařskou výzdobou, altánem, bazénem i kašnou. 

Během komentovaných prohlídek je možné poznat příběh o historii místa a prohlédnout si okouzlující prostory vily a přilehlé zahrady.

Interiér vily po rozsáhlé rekonstrukci nabízí možnost nahlédnout do minulosti. | Zdroj: Vila Grossmann Interiér vily po rozsáhlé rekonstrukci nabízí možnost nahlédnout do minulosti. | Zdroj: Vila Grossmann
Interiér vily po rozsáhlé rekonstrukci nabízí možnost nahlédnout do minulosti. | Zdroj: Vila Grossmann

ESPRESSO BAR BULVÁR

Na závěr se vrátíme do Galerie výtvarného umění v Ostravě. Možná si budeme chtít znovu prohlédnout jednu z výstav. Nebo máme chuť na kávu? Všechno je možné. 

V budově GVUO se ukrývá ESPRESSO BAR BULVÁR, malý a útulný podnik ideální pro relaxaci pro odpočinek. Můžeme si tak vychutnat šálek nápoje nebo domácí dezert v bezprostřední blízkosti uměleckých objektů. Dokonalý zážitek je umocněn zahradou, která je součástí místa. Brzy bude mít kavárna nového provozovatele, o důvod víc vyzkoušet ji na podzim v novém hávu. 

Kavárna se nachází přímo v galerii GVUO. | Zdroj: ESPRESSO BAR BULVAR Kavárna se nachází přímo v galerii GVUO. | Zdroj: ESPRESSO BAR BULVAR Do galerie
Kavárna se nachází přímo v galerii GVUO. | Zdroj: ESPRESSO BAR BULVAR

Ostravské sochy

Při procházce ulicemi města můžeme pozorovat spoustu zajímavých objektů. O vytvoření uceleného seznamu se snaží projekt Ostravské sochy. Jejich interaktivní mapa zaznamenává sochy, reliéfy, fontány, umělecky ztvárněné památníky a pamětní desky, mozaiky, sgrafita, vitráže, dekorativní stěny a další díla. 

Prostranství před Domem umění zdobí plastika Lukáše Rittsteina Úsvit, která symbolizuje Ostravu jako město průmyslové, ale i uměnímilovné. Objevíte další?

Plastika Lukáše Rittsteina Úsvit. | Zdroj: Ostravské sochy Plastika Lukáše Rittsteina Úsvit. | Zdroj: Ostravské sochy
Plastika Lukáše Rittsteina Úsvit. | Zdroj: Ostravské sochy
Rubriky:

Další z rubriky

Natálie Navrátilová a šéfredaktorka Designnews Veronika Pařízková
Číst článek
30. 04. 2025
Redakce Veronika Pařízková
Doba čtení 3 min

Že ženy dělají jemnější design je klišé. Na produktu nepoznáte, jestli ho dělal muž či žena, je přesvědčená Natalie Navrátilová, která navrhuje příbory i pravítka

„Drobné nástroje potřebují strašně času. Diplomové prototypy nebyly vůbec dokonalé. Musela jsem se několikrát připomenout. Spíš než o odvaze byla tato spolupráce o vytrvalosti,“ prozrazuje Natalie Navrátilová detaily vzniku kolekce pro Mikov, která ji vynesla cenu Objev roku na Czech Grand Design.

Design & umění Podcast
Fotograf Filip Švácha a designérka a umělkyně Pavlína Šváchová se synem Vendelínem; foto: Agnes Čechová; Pavlína se v tvorbě věnuje také šálkovým objektům; foto: Filip Švácha.
Číst článek
21. 04. 2025
Eliška Vrbová
Doba čtení 2 min

S dítětem jsme přestali prokrastinovat a naše práce je soustředěnější. V Ústí je rodinná atmosféra, UMPRUM by na nás byla moc ambiciózní, říkají Pavlína a Filip Šváchovi

Ona se věnuje designu skla a volnému umění, on nejen její objekty fotografuje. Pavlínu a Filipa Šváchovi spojilo studium v Ústí nad Labem a dnes sdílí kromě společné domácnosti i kreativní vize v projektech toho druhého. Jaké je soužití dvou designérů a umělců a jak jim život proměnilo rodičovství?

Design & umění Rozhovory
Nová židle Flexi Lounge
Číst článek
18. 04. 2025
Redakce
Doba čtení 3 min

Židle, co sbírá ceny. Boskovická firma LD Seating slaví mezinárodní úspěch s křeslem Flexi Lounge, čím je výjimečné?

Od uvedení první židle Flexi Light v roce 2014 až po kompletní rodinu sezení. LD Seating představuje nejnovější přírůstek do série Flexi Lounge – nový typ křesla navrženého pro maximální pohodlí.

Design & umění
Eliška Gogolová & Ateliér Kompost
Číst článek
16. 04. 2025
Tereza Tomášová
Doba čtení 3 min

Mám pocit, že v našem malém rybníčku bychom se měli povzbuzovat, říká textilní výtvarnice Eliška Gogolová, která vrací slávu prošívaným vestičkám našich babiček

Tvoří originální prošívané vesty, vyrábí úrodné vlněné sochy a chystá se na vlastní autorské látky. Co Eliška Gogolová oceňuje na olympijské kolekci? Jak o sobě může dát začínající textilní designér vědět a proč by uvítala raději cenu spojenou s finanční odměnou než kousek křišťálového dortu?

Design & umění Rozhovory
Cílem Nebezboží je ukázat, že víra v Boha není záležitostí minulosti
Číst článek
14. 04. 2025
Redakce
Doba čtení 2 min

I věřící si zaslouží vkusný produkt. Klára Frídlová oslovila mladé designéry, aby vymysleli, jak modernizovat tradiční křesťanské atributy

Kolekce křesťanských produktů se současnou estetikou nyní nabízí online obchod Nebezboží, jehož zakladatelka Klára Frídlová oslovila mladé autory a výtvarníky, aby vytvořili tradiční předměty snoubící v sobě katolickou tradici i současný design.

Design & umění
Upcyklace je ve světě rozšířeným pojmem
Číst článek
11. 04. 2025
Redakce
Doba čtení 2 min

Co, jak a proč vůbec dále vytvářet? Studenti z plzeňské Sutnarky hledají řešení pro nadprodukci v recyklaci a minimalizaci odpadu

Jak prodloužit životnost oděvů, kožených doplňků a obuvi v době vizuální inflace a nadprodukce? Studující ateliéru Fashion design Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni (FDU ZČU) hledali odpověď skrze kvalitní materiály, chytré střihy a upcycling.

Design & umění
Jana Zielinski a přebal knihy Křehká krása designu
Číst článek
09. 04. 2025
Jana Mattas Horáčková
Doba čtení 2 min

Absence kritického pohledu, přesto vizuálně zajímavá a inspirativní. Jaká je kniha, která vypráví příběh Jany Zielinski?

Kniha Křehká krása designu je rozhovorem o designu, ale také osobním příběhem Jany Zielinski. Co vše stojí za úspěchem Designbloku a jaká je jeho skutečná cena? Jak vypadá cesta ženy, která zasvětila svůj profesní život tvorbě, organizaci a podpoře designu u nás i v zahraničí?

Design & umění Názory & polemika
Terezie Foldynová a Tereza Samková
Číst článek
02. 04. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 5 min

Malovat obrazy "aby se líbily" bych nezvládla. Dvě autorky spjaté s Ostravou definují, co je inspiruje a čím je tamní scéna specifická

Dvě odlišné autorky, dva jiné přístupy. Přesto Terezii Foldynovou a Terezu Samkovou mnohé spojuje. Především místo původu a působení - Ostrava. Jak se do jejich tvorby promítá?

Design & umění Rozhovory
Karolína Kučerová s moderátorkou Veronikou Pařízkovou
Číst článek
31. 03. 2025
Veronika Pařízková Redakce
Doba čtení 2 min

Vždy jsem byla trochu šprt, neřeším stejné věci jako spolužáci, vysvětluje Karolína Kučerová, která začala studovat design až ve 26 letech. Co musela obětovat? A cítí tlak, jak tvořit?

„Nemyslím, že dnes člověk prorazí jen díky instagramu. Najdete tam řadu lidí, co mají sledující, ale chybí jim talent “ hodnotí vliv sociálních sítí Karolína Kučerová, která navrhuje sklo i keramiku. Chce ho někdy smazat? Prodává se lépe sklo nebo keramika? A proč roste obliba hrníčků bez oušek?

Design & umění Názory & polemika Rozhovory Podcast
Jakub Berdych Karpelis
Číst článek
28. 03. 2025
Kateřina Hubertová
Doba čtení 3 min

Schopnost myslet netradičně a ironie s humorem. Analyzujeme, proč je Jakub Berdych Karpelis zásadní osobností zdejší scény

Na pomezí designu a umění, vždy ale s humorem se pohybuje sochař a designér Jakub Berdych Karpelis. Nebojí se experimentovat s materiály a postupy jejich zpracování. Nebrání se ani nadsázce, ironii, netradičním tématům a kombinacím. Snad díky tomu se dnes řadí mezi české designérské hvězdy.

Design & umění Názory & polemika
JN interiér

AKCE A UDÁLOSTI

Moravská galerie prezentuje tvorbu letošní výherkyně oceněné designérky roku Czech Grand Design Kateřiny Handlové. Nenechte si ujít výstavu sklářských prací Záznam mizení, pohybující se na hranici designu a citlivého náhledu do zkušenosti autorky.

25. dubna 2025 – 29. března 2026
Zobrazit detail →

NEWSLETTER

JN interiér

Nejnovější články

Natálie Navrátilová a šéfredaktorka Designnews Veronika Pařízková
Číst článek
30. 04. 2025
Redakce Veronika Pařízková
Doba čtení 3 min

Že ženy dělají jemnější design je klišé. Na produktu nepoznáte, jestli ho dělal muž či žena, je přesvědčená Natalie Navrátilová, která navrhuje příbory i pravítka

„Drobné nástroje potřebují strašně času. Diplomové prototypy nebyly vůbec dokonalé. Musela jsem se několikrát připomenout. Spíš než o odvaze byla tato spolupráce o vytrvalosti,“ prozrazuje Natalie Navrátilová detaily vzniku kolekce pro Mikov, která ji vynesla cenu Objev roku na Czech Grand Design.

Design & umění Podcast
CASAROSA by Denisa Strmisková
Číst článek
28. 04. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 3 min

Esence jednoduchosti. V Českém Krumlově vznikla CASAROSA, malebný apartmánový dům se sofistikovanými interiéry

Mysleli jste si, že Český Krumlov je už plný možností stylového ubytování? Omyl. Jeho potenciál zjevně není stále vytěžený. Důkazem je malebná rekonstrukce domu v části Plešivec, který nese název CASAROSA.

Interiér & architektura Design guide
Klára Daniová se ponořila do sociologie a jako výstup vytvořila knihu (ale i online stránku) podpořenou kvalitním zpracováním
Číst článek
23. 04. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 4 min

Spíše panuje skepse, než víra v lepší zítřky. Grafická designérka Klára Daniová stvořila knihu, která zkoumá fenomén spolubydlení z různých stran

Bydlení je téma, které hýbe celou společností. Absolventka Ateliéru grafický design a nová média Klára Daniová se rozhodla zpracovat fenomén spolubydlení a v eponymní knize ukazuje jeho světlé i stinné stránky.

Názory & polemika Rozhovory
Fotograf Filip Švácha a designérka a umělkyně Pavlína Šváchová se synem Vendelínem; foto: Agnes Čechová; Pavlína se v tvorbě věnuje také šálkovým objektům; foto: Filip Švácha.
Číst článek
21. 04. 2025
Eliška Vrbová
Doba čtení 2 min

S dítětem jsme přestali prokrastinovat a naše práce je soustředěnější. V Ústí je rodinná atmosféra, UMPRUM by na nás byla moc ambiciózní, říkají Pavlína a Filip Šváchovi

Ona se věnuje designu skla a volnému umění, on nejen její objekty fotografuje. Pavlínu a Filipa Šváchovi spojilo studium v Ústí nad Labem a dnes sdílí kromě společné domácnosti i kreativní vize v projektech toho druhého. Jaké je soužití dvou designérů a umělců a jak jim život proměnilo rodičovství?

Design & umění Rozhovory
Nová židle Flexi Lounge
Číst článek
18. 04. 2025
Redakce
Doba čtení 3 min

Židle, co sbírá ceny. Boskovická firma LD Seating slaví mezinárodní úspěch s křeslem Flexi Lounge, čím je výjimečné?

Od uvedení první židle Flexi Light v roce 2014 až po kompletní rodinu sezení. LD Seating představuje nejnovější přírůstek do série Flexi Lounge – nový typ křesla navrženého pro maximální pohodlí.

Design & umění
Speciální pozornost věnujte jídelnímu prostoru. Ten musí být natolik příjemný, aby se s jídlem neutíkalo k nejbližší možné obrazovce
Číst článek
17. 04. 2025
Redakce
Doba čtení 2 min

Vybavení domácnosti: Co zohlednit a na čem ušetřit?

Mít kousek prostoru, kterému můžete říkat domov, je výhra. I díky tomu, že si ho můžete uzpůsobit úplně podle sebe. Pokud vybavujete svůj první byt, anebo třeba jen pokoj, máme pro vás pár praktických tipů, od čeho se odpíchnout a co vám pomůže docílit přesně takové harmonie, jakou potřebujete.

Nezařazené
Eliška Gogolová & Ateliér Kompost
Číst článek
16. 04. 2025
Tereza Tomášová
Doba čtení 3 min

Mám pocit, že v našem malém rybníčku bychom se měli povzbuzovat, říká textilní výtvarnice Eliška Gogolová, která vrací slávu prošívaným vestičkám našich babiček

Tvoří originální prošívané vesty, vyrábí úrodné vlněné sochy a chystá se na vlastní autorské látky. Co Eliška Gogolová oceňuje na olympijské kolekci? Jak o sobě může dát začínající textilní designér vědět a proč by uvítala raději cenu spojenou s finanční odměnou než kousek křišťálového dortu?

Design & umění Rozhovory
Cílem Nebezboží je ukázat, že víra v Boha není záležitostí minulosti
Číst článek
14. 04. 2025
Redakce
Doba čtení 2 min

I věřící si zaslouží vkusný produkt. Klára Frídlová oslovila mladé designéry, aby vymysleli, jak modernizovat tradiční křesťanské atributy

Kolekce křesťanských produktů se současnou estetikou nyní nabízí online obchod Nebezboží, jehož zakladatelka Klára Frídlová oslovila mladé autory a výtvarníky, aby vytvořili tradiční předměty snoubící v sobě katolickou tradici i současný design.

Design & umění
Upcyklace je ve světě rozšířeným pojmem
Číst článek
11. 04. 2025
Redakce
Doba čtení 2 min

Co, jak a proč vůbec dále vytvářet? Studenti z plzeňské Sutnarky hledají řešení pro nadprodukci v recyklaci a minimalizaci odpadu

Jak prodloužit životnost oděvů, kožených doplňků a obuvi v době vizuální inflace a nadprodukce? Studující ateliéru Fashion design Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni (FDU ZČU) hledali odpověď skrze kvalitní materiály, chytré střihy a upcycling.

Design & umění
Jana Zielinski a přebal knihy Křehká krása designu
Číst článek
09. 04. 2025
Jana Mattas Horáčková
Doba čtení 2 min

Absence kritického pohledu, přesto vizuálně zajímavá a inspirativní. Jaká je kniha, která vypráví příběh Jany Zielinski?

Kniha Křehká krása designu je rozhovorem o designu, ale také osobním příběhem Jany Zielinski. Co vše stojí za úspěchem Designbloku a jaká je jeho skutečná cena? Jak vypadá cesta ženy, která zasvětila svůj profesní život tvorbě, organizaci a podpoře designu u nás i v zahraničí?

Design & umění Názory & polemika