PŘEDPLAŤTE SI NÁŠ ČASOPIS ↗
Karolína Jeřábková a oceněná Kapsle

Výhry mají na moji práci v Česku téměř nulový dopad. Karolína Jeřábková zabodovala na Red Dot Design Award s cestovním produktem z porcelánu na výrobu filtrované kávy, jak vnímá podobné soutěže pro designéry?

Už v roce 2019 navrhla cestovní nástroj na výrobu filtrované kávy. Nejdřív bez většího ohlasu. Nyní s prototypem ale Karolína Jeřábková začala sbírat úspěchy.

Se svým produktem na filtrovanou kávu jste vyhrála soutěž Red Dot i Big See. Měla jste jako designérka takový sen?  

KAROLÍNA: Určitě. Soutěž Red Dot je ocenění, které designérovi dodá sebevědomí. Obzvláště pokud pracujete na vlastním produktu, který jste ze začátku financovali brigádami při škole. Když jsem začínala studovat průmyslový design, červený puntík byl něco jako nedosažitelný cíl. Jsem ráda za to, že se to nyní podařilo a po deseti letech se mi tento sen splnil. Ale jako designér po škole, který už zná reálie oboru, se nyní dívám vpřed na další příležitosti a možnosti.

Vlevo: Rap Vase jako projekt studia Nic novýho Vpravo: Set na přípravu kávy Sama Vlevo: Rap Vase jako projekt studia Nic novýho Vpravo: Set na přípravu kávy Sama
Vlevo: Rap Vase jako projekt studia Nic novýho Vpravo: Set na přípravu kávy Sama

Capsle je minimalistický, cestovní a skladný nástroj na filtrovanou kávu. Proč jste ho navrhla? Chyběl vám osobně na trhu?

KAROLÍNA: První prototypy vznikaly během studia na základě zadání navrhnout z porcelánu produkt, který se z tohoto materiálu běžně nevyrábí. Zadání bylo neurčité, a když viděl pan Jarkovský, který nám vypomáhal s realizací, jak jsem ztracená, poradil mi, abych vytvořila něco, co udělá radost mně, nebo někomu blízkému. To heslo mě provází dodnes. Navrhla jsem si tedy produkt pro sebe, který jsem postrádala u sebe doma – kompaktní, funkční a esteticky příjemné zařízení pro filtrovanou kávu.

Kapsle se stala minulý rok jedním z vítězných produktů oceněných Red Dot Award Kapsle se stala minulý rok jedním z vítězných produktů oceněných Red Dot Award
Kapsle se stala minulý rok jedním z vítězných produktů oceněných Red Dot Award

Jak moc vlastně jako designérka řešíte, zda už něco podobného neexistuje? Zda zkrátka jen neopakujete dokola stejnou ideu jen v trochu jiném obalu?

KAROLÍNA: Zrovna u Kapsle je zajímavé, že takovou otázku vyvolává. Využívá principy existujících produktů – například V60, hrnek na pití nebo skladnost Aeropressu. Ale způsob, jak je vše poskládané a jak se produkt používá, je jiný, stejně jako estetika. Kapsle je nový způsob filtrování kávy, i když využívá stejné filtry jako Hario. A jestli řeším, zda existují jiné hrnky? Neřeším. Podobně jako se neřeší, zda už existuje jiná židle.

Kapsle obsahuje dripper, hrnek a bambusové víčko pro možnost přenést si kávu s sebou. Vznikla na cestě za hledáním jednodušší přípravy kávy Kapsle obsahuje dripper, hrnek a bambusové víčko pro možnost přenést si kávu s sebou. Vznikla na cestě za hledáním jednodušší přípravy kávy
Kapsle obsahuje dripper, hrnek a bambusové víčko pro možnost přenést si kávu s sebou. Vznikla na cestě za hledáním jednodušší přípravy kávy

Kapsle je ale vlastně relativně starší produkt. Navrhla jste ho už v roce 2019. Jak to, že soutěžila až nyní?

KAROLÍNA: Kapsle se od roku 2019 opakovaně účastnila českých designérských soutěží, avšak bez úspěchu. První významný průlom přišel až s německým veletrhem Ambiente, kde byl projekt vybrán do prestižní talentové sekce. Co se týče Red Dot Design Award, dříve jsem nevěděla o existenci sekce Young Professionals, která vítězným projektům nabízí osvobození od poplatků. Jednou z klíčových podmínek této sekce je však doložení velkovýroby produktu, což se projektu Kapsle podařilo zajistit až v roce 2023.

Minimálně k soutěži Red Dot se váže i kritika, že vyhrávají jen produkty, které si zaplatí vysoký účastnický poplatek a výhra pak může být často diskutabilní. Vy sama jste musela platit? Řešila jste dilema, zda se do podobné soutěže přihlásit?

KAROLÍNA: Díky programu Young Professionals jsem byla osvobozena od poplatků. Pokud bych měla platit běžný poplatek, pravděpodobně bych se nezúčastnila. Kritika je oprávněná, ale Red Dot nevyhrávají všichni přihlášení. Firmy musí zvážit, zda investovat do této soutěže. Při slavnostním ceremoniálu Red Dot jsem měla možnost vidět vítězné produkty osobně a jejich kvalita byla velmi vysoká.

Elegantní bílá váza obklopená výraznou korálkovou fúzí. Zkoumání propojení skla a porcelánu se neobjevuje v portfoliu Karolíny poprvé Elegantní bílá váza obklopená výraznou korálkovou fúzí. Zkoumání propojení skla a porcelánu se neobjevuje v portfoliu Karolíny poprvé
Elegantní bílá váza obklopená výraznou korálkovou fúzí. Zkoumání propojení skla a porcelánu se neobjevuje v portfoliu Karolíny poprvé

Mají výhry už nějaký konkrétní dopad na vaši práci? Ozývají se výrobci? Sběratelé?

KAROLÍNA: Díky Red Dot si mě všimla soutěž Big See. Zvýšil se zájem ze zahraničí, ale v Čechách byl dopad těměř nulový.

Je to ideální resumé, že by se Kapsle začala vyrábět průmyslově?

KAROLÍNA: Kapsle je již připravena na průmyslovou výrobu, což je výsledkem několikaletého vývoje. Od roku 2020 spolupracujeme s investorem na tom, jak projekt co nejlépe uchopit a přizpůsobit požadavkům trhu i mým designovým vizím. V současné době je k dispozici první omezená série kusů, které jsou součástí postupného procesu zdokonalování.

Karolína při práci v dílně Karolína při práci v dílně
Karolína při práci v dílně

Vedle své vlastní tvorby jste součástí autorské dvojice Nic novýho. Ta zaujala především vtipnými a zároveň ostrými hláškami na keramice jako Fuck Off. Vaše tvorba je podobné angažovanosti ale prosta. Co je víc Karolína Jeřábková? Krititický, angažovaný tvůrce nebo profesionál, co sbírá mezinárodní ceny?

KAROLÍNA: Řekla bych, že je to taková kombinace. Jako člověk jsem hodně kritická. Moje povaha se projevuje v mé tvorbě, kdy vymýšlím produkty jednoduché, tvarově strohé, ale zároveň s velkým důrazem na detail nebo výrobně dost náročné. Nic novýho kritiku přímo komunikuje, zatímco moje osobní tvorba ji vyjadřuje subtilnějšími způsoby.

Realizace kávových hrnků pro kavárnu Tvaroh v Praze Realizace kávových hrnků pro kavárnu Tvaroh v Praze
Realizace kávových hrnků pro kavárnu Tvaroh v Praze

Nic novýho v současné době trochu usnulo, proč jste ho uspali?

KAROLÍNA: Nic novýho nikdy neusnulo. Aktuálně se věnujeme projektům, ať už společným nebo vlastním, které nám umožní pokrýt náklady na život. To, že nejsme aktivní na sociálních sítích, není směrodatné, ačkoliv a bohužel, to jediné je v Čechách pokládáno za úspěch – být vidět.

Vpravo: Váza která vznikla pro soutěž Ploom Design Competition za podpory magazínu Vogue Vpravo: Váza která vznikla pro soutěž Ploom Design Competition za podpory magazínu Vogue
Vpravo: Váza která vznikla pro soutěž Ploom Design Competition za podpory magazínu Vogue

Chystáte teď "něco novýho"? 

KAROLÍNA: Plánů je hodně. Pokud se podaří realizace, můžete se příští rok těšit na novinky od Nic novýho.

Výstava rapových váz na festivalu Czech Design Week, kde byly poprvé představeny Výstava rapových váz na festivalu Czech Design Week, kde byly poprvé představeny
Výstava rapových váz na festivalu Czech Design Week, kde byly poprvé představeny

Karolína Jeřábková

Karolína Jeřábková je česká designérka působící v Praze, jejím hlavním zaměřením je porcelán a jeho aplikace v kavárenském prostředí. Karolína vystudovala obor Industriální design na ČVUT a poté získala magisterský titul na FUD UJEP v ateliéru keramiky. Studium si prodloužila o další titul na UMPRUM, kde prohloubila své zkušenosti s porcelánem. Některá její díla zasahují i do oblasti užitého umění, kdy porcelán kombinuje s dalšími materiály. V roce 2020 se stala součástí designérského dua Nic Novýho společně se Silvií Vytvarovou. Porcelán používají jako prostředek k vyjádření vlastního postoje a názoru. Sebereflexi považují za nezbytnou součást budoucnosti.

Rubriky:

Další z rubriky

Natálie Navrátilová a šéfredaktorka Designnews Veronika Pařízková
Číst článek
30. 04. 2025
Redakce Veronika Pařízková
Doba čtení 3 min

Že ženy dělají jemnější design je klišé. Na produktu nepoznáte, jestli ho dělal muž či žena, je přesvědčená Natalie Navrátilová, která navrhuje příbory i pravítka

„Drobné nástroje potřebují strašně času. Diplomové prototypy nebyly vůbec dokonalé. Musela jsem se několikrát připomenout. Spíš než o odvaze byla tato spolupráce o vytrvalosti,“ prozrazuje Natalie Navrátilová detaily vzniku kolekce pro Mikov, která ji vynesla cenu Objev roku na Czech Grand Design.

Design & umění Podcast
Fotograf Filip Švácha a designérka a umělkyně Pavlína Šváchová se synem Vendelínem; foto: Agnes Čechová; Pavlína se v tvorbě věnuje také šálkovým objektům; foto: Filip Švácha.
Číst článek
21. 04. 2025
Eliška Vrbová
Doba čtení 2 min

S dítětem jsme přestali prokrastinovat a naše práce je soustředěnější. V Ústí je rodinná atmosféra, UMPRUM by na nás byla moc ambiciózní, říkají Pavlína a Filip Šváchovi

Ona se věnuje designu skla a volnému umění, on nejen její objekty fotografuje. Pavlínu a Filipa Šváchovi spojilo studium v Ústí nad Labem a dnes sdílí kromě společné domácnosti i kreativní vize v projektech toho druhého. Jaké je soužití dvou designérů a umělců a jak jim život proměnilo rodičovství?

Design & umění Rozhovory
Nová židle Flexi Lounge
Číst článek
18. 04. 2025
Redakce
Doba čtení 3 min

Židle, co sbírá ceny. Boskovická firma LD Seating slaví mezinárodní úspěch s křeslem Flexi Lounge, čím je výjimečné?

Od uvedení první židle Flexi Light v roce 2014 až po kompletní rodinu sezení. LD Seating představuje nejnovější přírůstek do série Flexi Lounge – nový typ křesla navrženého pro maximální pohodlí.

Design & umění
Eliška Gogolová & Ateliér Kompost
Číst článek
16. 04. 2025
Tereza Tomášová
Doba čtení 3 min

Mám pocit, že v našem malém rybníčku bychom se měli povzbuzovat, říká textilní výtvarnice Eliška Gogolová, která vrací slávu prošívaným vestičkám našich babiček

Tvoří originální prošívané vesty, vyrábí úrodné vlněné sochy a chystá se na vlastní autorské látky. Co Eliška Gogolová oceňuje na olympijské kolekci? Jak o sobě může dát začínající textilní designér vědět a proč by uvítala raději cenu spojenou s finanční odměnou než kousek křišťálového dortu?

Design & umění Rozhovory
Cílem Nebezboží je ukázat, že víra v Boha není záležitostí minulosti
Číst článek
14. 04. 2025
Redakce
Doba čtení 2 min

I věřící si zaslouží vkusný produkt. Klára Frídlová oslovila mladé designéry, aby vymysleli, jak modernizovat tradiční křesťanské atributy

Kolekce křesťanských produktů se současnou estetikou nyní nabízí online obchod Nebezboží, jehož zakladatelka Klára Frídlová oslovila mladé autory a výtvarníky, aby vytvořili tradiční předměty snoubící v sobě katolickou tradici i současný design.

Design & umění
Upcyklace je ve světě rozšířeným pojmem
Číst článek
11. 04. 2025
Redakce
Doba čtení 2 min

Co, jak a proč vůbec dále vytvářet? Studenti z plzeňské Sutnarky hledají řešení pro nadprodukci v recyklaci a minimalizaci odpadu

Jak prodloužit životnost oděvů, kožených doplňků a obuvi v době vizuální inflace a nadprodukce? Studující ateliéru Fashion design Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni (FDU ZČU) hledali odpověď skrze kvalitní materiály, chytré střihy a upcycling.

Design & umění
Jana Zielinski a přebal knihy Křehká krása designu
Číst článek
09. 04. 2025
Jana Mattas Horáčková
Doba čtení 2 min

Absence kritického pohledu, přesto vizuálně zajímavá a inspirativní. Jaká je kniha, která vypráví příběh Jany Zielinski?

Kniha Křehká krása designu je rozhovorem o designu, ale také osobním příběhem Jany Zielinski. Co vše stojí za úspěchem Designbloku a jaká je jeho skutečná cena? Jak vypadá cesta ženy, která zasvětila svůj profesní život tvorbě, organizaci a podpoře designu u nás i v zahraničí?

Design & umění Názory & polemika
Terezie Foldynová a Tereza Samková
Číst článek
02. 04. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 5 min

Malovat obrazy "aby se líbily" bych nezvládla. Dvě autorky spjaté s Ostravou definují, co je inspiruje a čím je tamní scéna specifická

Dvě odlišné autorky, dva jiné přístupy. Přesto Terezii Foldynovou a Terezu Samkovou mnohé spojuje. Především místo původu a působení - Ostrava. Jak se do jejich tvorby promítá?

Design & umění Rozhovory
Karolína Kučerová s moderátorkou Veronikou Pařízkovou
Číst článek
31. 03. 2025
Veronika Pařízková Redakce
Doba čtení 2 min

Vždy jsem byla trochu šprt, neřeším stejné věci jako spolužáci, vysvětluje Karolína Kučerová, která začala studovat design až ve 26 letech. Co musela obětovat? A cítí tlak, jak tvořit?

„Nemyslím, že dnes člověk prorazí jen díky instagramu. Najdete tam řadu lidí, co mají sledující, ale chybí jim talent “ hodnotí vliv sociálních sítí Karolína Kučerová, která navrhuje sklo i keramiku. Chce ho někdy smazat? Prodává se lépe sklo nebo keramika? A proč roste obliba hrníčků bez oušek?

Design & umění Názory & polemika Rozhovory Podcast
Jakub Berdych Karpelis
Číst článek
28. 03. 2025
Kateřina Hubertová
Doba čtení 3 min

Schopnost myslet netradičně a ironie s humorem. Analyzujeme, proč je Jakub Berdych Karpelis zásadní osobností zdejší scény

Na pomezí designu a umění, vždy ale s humorem se pohybuje sochař a designér Jakub Berdych Karpelis. Nebojí se experimentovat s materiály a postupy jejich zpracování. Nebrání se ani nadsázce, ironii, netradičním tématům a kombinacím. Snad díky tomu se dnes řadí mezi české designérské hvězdy.

Design & umění Názory & polemika
JN interiér

AKCE A UDÁLOSTI

Moravská galerie prezentuje tvorbu letošní výherkyně oceněné designérky roku Czech Grand Design Kateřiny Handlové. Nenechte si ujít výstavu sklářských prací Záznam mizení, pohybující se na hranici designu a citlivého náhledu do zkušenosti autorky.

25. dubna 2025 – 29. března 2026
Zobrazit detail →

NEWSLETTER

JN interiér

Nejnovější články

Natálie Navrátilová a šéfredaktorka Designnews Veronika Pařízková
Číst článek
30. 04. 2025
Redakce Veronika Pařízková
Doba čtení 3 min

Že ženy dělají jemnější design je klišé. Na produktu nepoznáte, jestli ho dělal muž či žena, je přesvědčená Natalie Navrátilová, která navrhuje příbory i pravítka

„Drobné nástroje potřebují strašně času. Diplomové prototypy nebyly vůbec dokonalé. Musela jsem se několikrát připomenout. Spíš než o odvaze byla tato spolupráce o vytrvalosti,“ prozrazuje Natalie Navrátilová detaily vzniku kolekce pro Mikov, která ji vynesla cenu Objev roku na Czech Grand Design.

Design & umění Podcast
CASAROSA by Denisa Strmisková
Číst článek
28. 04. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 3 min

Esence jednoduchosti. V Českém Krumlově vznikla CASAROSA, malebný apartmánový dům se sofistikovanými interiéry

Mysleli jste si, že Český Krumlov je už plný možností stylového ubytování? Omyl. Jeho potenciál zjevně není stále vytěžený. Důkazem je malebná rekonstrukce domu v části Plešivec, který nese název CASAROSA.

Interiér & architektura Design guide
Klára Daniová se ponořila do sociologie a jako výstup vytvořila knihu (ale i online stránku) podpořenou kvalitním zpracováním
Číst článek
23. 04. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 4 min

Spíše panuje skepse, než víra v lepší zítřky. Grafická designérka Klára Daniová stvořila knihu, která zkoumá fenomén spolubydlení z různých stran

Bydlení je téma, které hýbe celou společností. Absolventka Ateliéru grafický design a nová média Klára Daniová se rozhodla zpracovat fenomén spolubydlení a v eponymní knize ukazuje jeho světlé i stinné stránky.

Názory & polemika Rozhovory
Fotograf Filip Švácha a designérka a umělkyně Pavlína Šváchová se synem Vendelínem; foto: Agnes Čechová; Pavlína se v tvorbě věnuje také šálkovým objektům; foto: Filip Švácha.
Číst článek
21. 04. 2025
Eliška Vrbová
Doba čtení 2 min

S dítětem jsme přestali prokrastinovat a naše práce je soustředěnější. V Ústí je rodinná atmosféra, UMPRUM by na nás byla moc ambiciózní, říkají Pavlína a Filip Šváchovi

Ona se věnuje designu skla a volnému umění, on nejen její objekty fotografuje. Pavlínu a Filipa Šváchovi spojilo studium v Ústí nad Labem a dnes sdílí kromě společné domácnosti i kreativní vize v projektech toho druhého. Jaké je soužití dvou designérů a umělců a jak jim život proměnilo rodičovství?

Design & umění Rozhovory
Nová židle Flexi Lounge
Číst článek
18. 04. 2025
Redakce
Doba čtení 3 min

Židle, co sbírá ceny. Boskovická firma LD Seating slaví mezinárodní úspěch s křeslem Flexi Lounge, čím je výjimečné?

Od uvedení první židle Flexi Light v roce 2014 až po kompletní rodinu sezení. LD Seating představuje nejnovější přírůstek do série Flexi Lounge – nový typ křesla navrženého pro maximální pohodlí.

Design & umění
Speciální pozornost věnujte jídelnímu prostoru. Ten musí být natolik příjemný, aby se s jídlem neutíkalo k nejbližší možné obrazovce
Číst článek
17. 04. 2025
Redakce
Doba čtení 2 min

Vybavení domácnosti: Co zohlednit a na čem ušetřit?

Mít kousek prostoru, kterému můžete říkat domov, je výhra. I díky tomu, že si ho můžete uzpůsobit úplně podle sebe. Pokud vybavujete svůj první byt, anebo třeba jen pokoj, máme pro vás pár praktických tipů, od čeho se odpíchnout a co vám pomůže docílit přesně takové harmonie, jakou potřebujete.

Nezařazené
Eliška Gogolová & Ateliér Kompost
Číst článek
16. 04. 2025
Tereza Tomášová
Doba čtení 3 min

Mám pocit, že v našem malém rybníčku bychom se měli povzbuzovat, říká textilní výtvarnice Eliška Gogolová, která vrací slávu prošívaným vestičkám našich babiček

Tvoří originální prošívané vesty, vyrábí úrodné vlněné sochy a chystá se na vlastní autorské látky. Co Eliška Gogolová oceňuje na olympijské kolekci? Jak o sobě může dát začínající textilní designér vědět a proč by uvítala raději cenu spojenou s finanční odměnou než kousek křišťálového dortu?

Design & umění Rozhovory
Cílem Nebezboží je ukázat, že víra v Boha není záležitostí minulosti
Číst článek
14. 04. 2025
Redakce
Doba čtení 2 min

I věřící si zaslouží vkusný produkt. Klára Frídlová oslovila mladé designéry, aby vymysleli, jak modernizovat tradiční křesťanské atributy

Kolekce křesťanských produktů se současnou estetikou nyní nabízí online obchod Nebezboží, jehož zakladatelka Klára Frídlová oslovila mladé autory a výtvarníky, aby vytvořili tradiční předměty snoubící v sobě katolickou tradici i současný design.

Design & umění
Upcyklace je ve světě rozšířeným pojmem
Číst článek
11. 04. 2025
Redakce
Doba čtení 2 min

Co, jak a proč vůbec dále vytvářet? Studenti z plzeňské Sutnarky hledají řešení pro nadprodukci v recyklaci a minimalizaci odpadu

Jak prodloužit životnost oděvů, kožených doplňků a obuvi v době vizuální inflace a nadprodukce? Studující ateliéru Fashion design Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni (FDU ZČU) hledali odpověď skrze kvalitní materiály, chytré střihy a upcycling.

Design & umění
Jana Zielinski a přebal knihy Křehká krása designu
Číst článek
09. 04. 2025
Jana Mattas Horáčková
Doba čtení 2 min

Absence kritického pohledu, přesto vizuálně zajímavá a inspirativní. Jaká je kniha, která vypráví příběh Jany Zielinski?

Kniha Křehká krása designu je rozhovorem o designu, ale také osobním příběhem Jany Zielinski. Co vše stojí za úspěchem Designbloku a jaká je jeho skutečná cena? Jak vypadá cesta ženy, která zasvětila svůj profesní život tvorbě, organizaci a podpoře designu u nás i v zahraničí?

Design & umění Názory & polemika