PŘEDPLAŤTE SI NÁŠ ČASOPIS ↗
Ihor Sabadosh a jeho stolní světla Polaris

Předsudky vůči "východnímu vkusu" tu stále jsou, místní scéna je ale otevřená. Jak vnímají české prostředí designéři, kteří přišli z Ukrajiny?

Tři různé příběhy, různé obory a rozmanitá tvorba, přesto vnímají oslovení designéři ukrajinského původu život a práci v Praze i situaci v rodné zemi v něčem podobně. Zdejší komunita je přijala a také zákazníci se vlastně od těch ukrajinských tolik neliší.

O design se totiž zajímá vzdělanější vrstva lidí s určitým přesahem a ti v dnešním globalizovaném světě dokážou rozpoznat kvalitu napříč zeměmi. Na jednom společném trendu mezi ukrajinskými tvůrci se ale přece jen všichni shodnou. V kontextu současné války a dlouhodobě vyhrocených vztahů s Ruskem nepřekvapí, že výrazným tématem, prostupujícím tvorbu ukrajinských designérů, je národní hrdost. S ní souvisí návrat k tradicím, lidovým řemeslům či vzorům, které propojují s modernějším pojetím a důrazem na kvalitu zpracování.

Ihor Sabadosh a jeho stolní světla Polaris Ihor Sabadosh a jeho stolní světla Polaris
Ihor Sabadosh a jeho stolní světla Polaris

Olena Ivanchenko pochází z Kyjeva a po studiu designu v Praze založila spolu se svou matkou značku Pecka, která kombinuje autorskou keramiku s domácími marmeládami. Nábytková designérka Liza Robak do Prahy přišla také za studiem, v současné době kromě návrhů interiérů vyrábí i stříbrné šperky. Už od dětství v Česku žije interiérový designér Ihor Sabadosh, který v posledních letech prorazil se značkou nábytku a doplňků IHOR.

Vkus vzdělanějších mileniálů je napříč zeměmi podobný

Všichni se shodují, že skupina zákazníků se zájmem o design je v jejich rodné zemi a v Česku vlastně dost podobná. Vkus a vnímání estetiky jsou poměrně subjektivní záležitosti a spíše než na zemi původu záleží na preferencích jednotlivce, jeho vzdělání a společenském postavení. „Naše práce oslovuje spíše vzdělanou, městskou klientelu se zájmem o společenské a kulturní dění a tam se ty rozdíly stírají. Žijeme v globalizovaném světě, kde si každý najde to, co mu je blízké,“ poukázal Ihor Sabadosh.

Olena Ivanchenko se svou matkou Olgou a výrobky jejich značky Pecka Olena Ivanchenko se svou matkou Olgou a výrobky jejich značky Pecka
Olena Ivanchenko se svou matkou Olgou a výrobky jejich značky Pecka

„Mám pocit, že tu jsou stále zažité předsudky vůči ‚východnímu vkusu‘, ale pokud si například srovnáte gastro scénu a jejich interiéry ve velkých ukrajinských a českých městech, bude to přinejmenším podobné. Generace mileniálů a mladších mají díky sociálním sítím velmi podobné estetické cítění a vyžadují to i od obchodů a podniků, které navštěvují,“ doplnil s tím, že oproti například skandinávským zemím, které si po generace budovaly estetické cítění, byly Česko i Ukrajina ochuzeny o kontinuální vývoj vkusu. „Dříve socialismus a nyní globalizace setřely rozdíly, tudíž ocenění designu i kvality výroby zůstává na jednotlivci a jeho prioritách,“ myslí si.

Tradice proniká do ukrajinské módy i designu nábytku

Jeden trend ale v tuto chvíli ukrajinské designéry od těch českých odlišuje. Jde o důraz na národní hrdost, historii a otázku identity, což je pochopitelné ve stínu dění posledních let. „Všimla jsem si, že za posledních deset let (od začátku války) se ukrajinští designéři stále více obracejí k historii a snaží se znovu objevit a implementovat tradiční kulturu do moderních designů,“ poukázala Olena Ivanchenko na využití tradičních vzorů a písem, ale také třeba oděvních doplňků, které lidé zapojují do svého šatníku.

Liza Robak a její šperky Liza Robak a její šperky
Liza Robak a její šperky

Kromě zaměření na národní motivy roste v poslední době na Ukrajině také zájem o místní designéry, lokální materiály a výrobu. „Dříve se například říkalo, že pokud chcete levný nábytek, vyberte si ukrajinskou značku, ale pokud chcete kvalitní, zvolíte italský. Dnes však lidé více podporují ukrajinské výrobce a oceňují jejich udržitelný přístup,“ poukázala Liza Robak, podle níž se tak zároveň ukrajinští designéři dostávají na evropskou scénu, kde nabízejí současný a kvalitní design.

Mezi české tvůrce zapadli, pomáhají i společné přehlídky

Vzhledem k tomu, že všichni oslovení žijí v Česku již delší dobu, vnímají českou designérskou komunitu jako své domácí prostředí. „Myslím, že designérská scéna má otevřenou mysl a hodnotí lidi na základě jejich práce a myšlení, ne na základě národnosti, náboženství nebo sexuální orientace,“ je přesvědčený Ihor Sabadosh.

Integrovat se mezi české designéry ale v počátcích nebylo vždy snadné, jak přiznává Liza Robak. „Dlouho jsem se nemohla zapojit do české komunity architektů a designérů, a to hlavně kvůli své stydlivosti a nedostatečné houževnatosti. Ale poté, co jsem nastoupila na UMPRUM, se mi podařilo zapadnout do kolektivu, spřátelit se s lidmi v ateliéru a začala jsem se cítit jistěji. Stalo se pro mě snadnější navazovat kontakty, navštěvovat výstavy, akce, účastnit se soutěží a podobně,“ zavzpomínala.

Interiér optiky Kahotski Eyewear od studia IHOR Interiér optiky Kahotski Eyewear od studia IHOR
Interiér optiky Kahotski Eyewear od studia IHOR

Za důležitou považuje účast na společných přehlídkách pro svou značku Pecka také Olena Ivanchenko. „Kdykoli je to možné, snažím se účastnit akcí a pop-upů spojených s keramikou a setkávat se s dalšími tvůrci,“ uvedla. Ostatně na různých akcích a festivalech prodá také značnou část své keramiky.

Velkým zdrojem zákazníků může být i doporučení, což funguje například u studia IHOR. „Převážná část projektů je na doporučení, některé dokonce sami iniciujeme. Rádi bychom se více realizovali ve výstavnictví a retailových interiérech, kde lze pracovat scénograficky, měnit atmosféru a přenášet návštěvníka do jiného světa. První takovou realizací je Kahotski Eyewear Studio na pražské Letné, kde jsme mohli rozvinout svou představivost,“ přiblížil zakladatel studia.

Tvůrci původem z Ukrajiny se představují…

Olena Ivanchenko pochází z Kyjeva a v Praze žije už téměř deset let, přijela sem za studiem designu a po škole tu pokračovala prací v designové agentuře. K tvorbě keramického nádobí se dostala vlastně náhodou, keramice se nejprve začala věnovat jen pro odreagování od práce na počítači. „V únoru 2022 Rusko znovu napadlo Ukrajinu a moje máma se přestěhovala za mnou do Prahy. Když se trochu aklimatizovala, přemýšlely jsme, co by mohla dělat. A protože už měla zkušenosti s výrobou marmelád a já měla byt plný keramiky, rozhodly jsme se to spojit a započít tento projekt společně,“ vypráví, jak vznikla značka Pecka. Vyrábí talíře a misky, nově také třeba máslenky a talířky na vajíčka, při jejichž prezentaci s domácí marmeládou či povidly hned dostanete chuť na klidnou nedělní snídani.

Olena Ivanchenko s keramikou a marmeládami značky Pecka Olena Ivanchenko s keramikou a marmeládami značky Pecka
Olena Ivanchenko s keramikou a marmeládami značky Pecka

Obdobně dlouho žije v Praze také Liza Robak, která se věnuje designu nábytku a zároveň tvoří vlastní netradiční metodou stříbrné šperky. „Napadlo mě nalévat roztavený vosk do studené vody, následně jej vytahovat jako žvýkačku a formovat přímo na prstě do podoby prstenu,“ popisuje proces své tvorby. Do Prahy ji přilákala geografická blízkost, jazyková příbuznost se slovanskými jazyky, líbilo se jí i samotné město. „Přestěhovala jsem se sem po ukončení střední školy v roce 2014. V té době na Ukrajině probíhal Euromajdan, válka na východě země a anexe Krymu,“ popisuje designérka, jejíž směřování rovněž ovlivnila politická situace v rodné zemi.

Liza Robak se věnuje také designu interiérů, navrhla například tento Home Office Organizer. Liza Robak se věnuje také designu interiérů, navrhla například tento Home Office Organizer.
Liza Robak se věnuje také designu interiérů, navrhla například tento Home Office Organizer.

To produktový designér Ihor Sabadosh se do Česka přestěhoval už jako dítě, nejprve žil v Podkrušnohoří a do Prahy se přistěhoval kvůli studiu architektury. V současné době navrhuje převážně nábytek, svítidla a další doplňky do interiérů, které spolu se Sárou Matysovou prezentuje pod multidisciplinární značkou IHOR. Jejich pohled spojuje fascinace barvami, materiály, technologiemi a řemeslem, důležité jsou pro ně i principy udržitelnosti. „S kyjevskou firmou Re:Quiet, která se zabývá akustickými panely, jsme vyvinuli kolekci akustických dekorativních svítidel. Chystáme se ji představit na letošním Designbloku a současně v Londýně na London Design Festival,“ popsal nejbližší plány Ihor Sabadosh.

Stolní světla Polaris od studia IHOR Stolní světla Polaris od studia IHOR Do galerie
Stolní světla Polaris od studia IHOR
Rubriky:
Štítky:

Další z rubriky

Natálie Navrátilová a šéfredaktorka Designnews Veronika Pařízková
Číst článek
30. 04. 2025
Redakce Veronika Pařízková
Doba čtení 3 min

Že ženy dělají jemnější design je klišé. Na produktu nepoznáte, jestli ho dělal muž či žena, je přesvědčená Natalie Navrátilová, která navrhuje příbory i pravítka

„Drobné nástroje potřebují strašně času. Diplomové prototypy nebyly vůbec dokonalé. Musela jsem se několikrát připomenout. Spíš než o odvaze byla tato spolupráce o vytrvalosti,“ prozrazuje Natalie Navrátilová detaily vzniku kolekce pro Mikov, která ji vynesla cenu Objev roku na Czech Grand Design.

Design & umění Podcast
Fotograf Filip Švácha a designérka a umělkyně Pavlína Šváchová se synem Vendelínem; foto: Agnes Čechová; Pavlína se v tvorbě věnuje také šálkovým objektům; foto: Filip Švácha.
Číst článek
21. 04. 2025
Eliška Vrbová
Doba čtení 2 min

S dítětem jsme přestali prokrastinovat a naše práce je soustředěnější. V Ústí je rodinná atmosféra, UMPRUM by na nás byla moc ambiciózní, říkají Pavlína a Filip Šváchovi

Ona se věnuje designu skla a volnému umění, on nejen její objekty fotografuje. Pavlínu a Filipa Šváchovi spojilo studium v Ústí nad Labem a dnes sdílí kromě společné domácnosti i kreativní vize v projektech toho druhého. Jaké je soužití dvou designérů a umělců a jak jim život proměnilo rodičovství?

Design & umění Rozhovory
Nová židle Flexi Lounge
Číst článek
18. 04. 2025
Redakce
Doba čtení 3 min

Židle, co sbírá ceny. Boskovická firma LD Seating slaví mezinárodní úspěch s křeslem Flexi Lounge, čím je výjimečné?

Od uvedení první židle Flexi Light v roce 2014 až po kompletní rodinu sezení. LD Seating představuje nejnovější přírůstek do série Flexi Lounge – nový typ křesla navrženého pro maximální pohodlí.

Design & umění
Eliška Gogolová & Ateliér Kompost
Číst článek
16. 04. 2025
Tereza Tomášová
Doba čtení 3 min

Mám pocit, že v našem malém rybníčku bychom se měli povzbuzovat, říká textilní výtvarnice Eliška Gogolová, která vrací slávu prošívaným vestičkám našich babiček

Tvoří originální prošívané vesty, vyrábí úrodné vlněné sochy a chystá se na vlastní autorské látky. Co Eliška Gogolová oceňuje na olympijské kolekci? Jak o sobě může dát začínající textilní designér vědět a proč by uvítala raději cenu spojenou s finanční odměnou než kousek křišťálového dortu?

Design & umění Rozhovory
Cílem Nebezboží je ukázat, že víra v Boha není záležitostí minulosti
Číst článek
14. 04. 2025
Redakce
Doba čtení 2 min

I věřící si zaslouží vkusný produkt. Klára Frídlová oslovila mladé designéry, aby vymysleli, jak modernizovat tradiční křesťanské atributy

Kolekce křesťanských produktů se současnou estetikou nyní nabízí online obchod Nebezboží, jehož zakladatelka Klára Frídlová oslovila mladé autory a výtvarníky, aby vytvořili tradiční předměty snoubící v sobě katolickou tradici i současný design.

Design & umění
Upcyklace je ve světě rozšířeným pojmem
Číst článek
11. 04. 2025
Redakce
Doba čtení 2 min

Co, jak a proč vůbec dále vytvářet? Studenti z plzeňské Sutnarky hledají řešení pro nadprodukci v recyklaci a minimalizaci odpadu

Jak prodloužit životnost oděvů, kožených doplňků a obuvi v době vizuální inflace a nadprodukce? Studující ateliéru Fashion design Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni (FDU ZČU) hledali odpověď skrze kvalitní materiály, chytré střihy a upcycling.

Design & umění
Jana Zielinski a přebal knihy Křehká krása designu
Číst článek
09. 04. 2025
Jana Mattas Horáčková
Doba čtení 2 min

Absence kritického pohledu, přesto vizuálně zajímavá a inspirativní. Jaká je kniha, která vypráví příběh Jany Zielinski?

Kniha Křehká krása designu je rozhovorem o designu, ale také osobním příběhem Jany Zielinski. Co vše stojí za úspěchem Designbloku a jaká je jeho skutečná cena? Jak vypadá cesta ženy, která zasvětila svůj profesní život tvorbě, organizaci a podpoře designu u nás i v zahraničí?

Design & umění Názory & polemika
Terezie Foldynová a Tereza Samková
Číst článek
02. 04. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 5 min

Malovat obrazy "aby se líbily" bych nezvládla. Dvě autorky spjaté s Ostravou definují, co je inspiruje a čím je tamní scéna specifická

Dvě odlišné autorky, dva jiné přístupy. Přesto Terezii Foldynovou a Terezu Samkovou mnohé spojuje. Především místo původu a působení - Ostrava. Jak se do jejich tvorby promítá?

Design & umění Rozhovory
Karolína Kučerová s moderátorkou Veronikou Pařízkovou
Číst článek
31. 03. 2025
Veronika Pařízková Redakce
Doba čtení 2 min

Vždy jsem byla trochu šprt, neřeším stejné věci jako spolužáci, vysvětluje Karolína Kučerová, která začala studovat design až ve 26 letech. Co musela obětovat? A cítí tlak, jak tvořit?

„Nemyslím, že dnes člověk prorazí jen díky instagramu. Najdete tam řadu lidí, co mají sledující, ale chybí jim talent “ hodnotí vliv sociálních sítí Karolína Kučerová, která navrhuje sklo i keramiku. Chce ho někdy smazat? Prodává se lépe sklo nebo keramika? A proč roste obliba hrníčků bez oušek?

Design & umění Názory & polemika Rozhovory Podcast
Jakub Berdych Karpelis
Číst článek
28. 03. 2025
Kateřina Hubertová
Doba čtení 3 min

Schopnost myslet netradičně a ironie s humorem. Analyzujeme, proč je Jakub Berdych Karpelis zásadní osobností zdejší scény

Na pomezí designu a umění, vždy ale s humorem se pohybuje sochař a designér Jakub Berdych Karpelis. Nebojí se experimentovat s materiály a postupy jejich zpracování. Nebrání se ani nadsázce, ironii, netradičním tématům a kombinacím. Snad díky tomu se dnes řadí mezi české designérské hvězdy.

Design & umění Názory & polemika
JN interiér

AKCE A UDÁLOSTI

Moravská galerie prezentuje tvorbu letošní výherkyně ocenění designérky roku Czech Grand Design Kateřiny Handlové. Nenechte si ujít výstavu sklářských prací Záznam mizení, pohybující se na hranici designu a citlivého náhledu do zkušenosti autorky.

25. dubna 2025 – 29. března 2026
Zobrazit detail →

NEWSLETTER

JN interiér

Nejnovější články

Natálie Navrátilová a šéfredaktorka Designnews Veronika Pařízková
Číst článek
30. 04. 2025
Redakce Veronika Pařízková
Doba čtení 3 min

Že ženy dělají jemnější design je klišé. Na produktu nepoznáte, jestli ho dělal muž či žena, je přesvědčená Natalie Navrátilová, která navrhuje příbory i pravítka

„Drobné nástroje potřebují strašně času. Diplomové prototypy nebyly vůbec dokonalé. Musela jsem se několikrát připomenout. Spíš než o odvaze byla tato spolupráce o vytrvalosti,“ prozrazuje Natalie Navrátilová detaily vzniku kolekce pro Mikov, která ji vynesla cenu Objev roku na Czech Grand Design.

Design & umění Podcast
CASAROSA by Denisa Strmisková
Číst článek
28. 04. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 3 min

Esence jednoduchosti. V Českém Krumlově vznikla CASAROSA, malebný apartmánový dům se sofistikovanými interiéry

Mysleli jste si, že Český Krumlov je už plný možností stylového ubytování? Omyl. Jeho potenciál zjevně není stále vytěžený. Důkazem je malebná rekonstrukce domu v části Plešivec, který nese název CASAROSA.

Interiér & architektura Design guide
Klára Daniová se ponořila do sociologie a jako výstup vytvořila knihu (ale i online stránku) podpořenou kvalitním zpracováním
Číst článek
23. 04. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 4 min

Spíše panuje skepse, než víra v lepší zítřky. Grafická designérka Klára Daniová stvořila knihu, která zkoumá fenomén spolubydlení z různých stran

Bydlení je téma, které hýbe celou společností. Absolventka Ateliéru grafický design a nová média Klára Daniová se rozhodla zpracovat fenomén spolubydlení a v eponymní knize ukazuje jeho světlé i stinné stránky.

Názory & polemika Rozhovory
Fotograf Filip Švácha a designérka a umělkyně Pavlína Šváchová se synem Vendelínem; foto: Agnes Čechová; Pavlína se v tvorbě věnuje také šálkovým objektům; foto: Filip Švácha.
Číst článek
21. 04. 2025
Eliška Vrbová
Doba čtení 2 min

S dítětem jsme přestali prokrastinovat a naše práce je soustředěnější. V Ústí je rodinná atmosféra, UMPRUM by na nás byla moc ambiciózní, říkají Pavlína a Filip Šváchovi

Ona se věnuje designu skla a volnému umění, on nejen její objekty fotografuje. Pavlínu a Filipa Šváchovi spojilo studium v Ústí nad Labem a dnes sdílí kromě společné domácnosti i kreativní vize v projektech toho druhého. Jaké je soužití dvou designérů a umělců a jak jim život proměnilo rodičovství?

Design & umění Rozhovory
Nová židle Flexi Lounge
Číst článek
18. 04. 2025
Redakce
Doba čtení 3 min

Židle, co sbírá ceny. Boskovická firma LD Seating slaví mezinárodní úspěch s křeslem Flexi Lounge, čím je výjimečné?

Od uvedení první židle Flexi Light v roce 2014 až po kompletní rodinu sezení. LD Seating představuje nejnovější přírůstek do série Flexi Lounge – nový typ křesla navrženého pro maximální pohodlí.

Design & umění
Speciální pozornost věnujte jídelnímu prostoru. Ten musí být natolik příjemný, aby se s jídlem neutíkalo k nejbližší možné obrazovce
Číst článek
17. 04. 2025
Redakce
Doba čtení 2 min

Vybavení domácnosti: Co zohlednit a na čem ušetřit?

Mít kousek prostoru, kterému můžete říkat domov, je výhra. I díky tomu, že si ho můžete uzpůsobit úplně podle sebe. Pokud vybavujete svůj první byt, anebo třeba jen pokoj, máme pro vás pár praktických tipů, od čeho se odpíchnout a co vám pomůže docílit přesně takové harmonie, jakou potřebujete.

Nezařazené
Eliška Gogolová & Ateliér Kompost
Číst článek
16. 04. 2025
Tereza Tomášová
Doba čtení 3 min

Mám pocit, že v našem malém rybníčku bychom se měli povzbuzovat, říká textilní výtvarnice Eliška Gogolová, která vrací slávu prošívaným vestičkám našich babiček

Tvoří originální prošívané vesty, vyrábí úrodné vlněné sochy a chystá se na vlastní autorské látky. Co Eliška Gogolová oceňuje na olympijské kolekci? Jak o sobě může dát začínající textilní designér vědět a proč by uvítala raději cenu spojenou s finanční odměnou než kousek křišťálového dortu?

Design & umění Rozhovory
Cílem Nebezboží je ukázat, že víra v Boha není záležitostí minulosti
Číst článek
14. 04. 2025
Redakce
Doba čtení 2 min

I věřící si zaslouží vkusný produkt. Klára Frídlová oslovila mladé designéry, aby vymysleli, jak modernizovat tradiční křesťanské atributy

Kolekce křesťanských produktů se současnou estetikou nyní nabízí online obchod Nebezboží, jehož zakladatelka Klára Frídlová oslovila mladé autory a výtvarníky, aby vytvořili tradiční předměty snoubící v sobě katolickou tradici i současný design.

Design & umění
Upcyklace je ve světě rozšířeným pojmem
Číst článek
11. 04. 2025
Redakce
Doba čtení 2 min

Co, jak a proč vůbec dále vytvářet? Studenti z plzeňské Sutnarky hledají řešení pro nadprodukci v recyklaci a minimalizaci odpadu

Jak prodloužit životnost oděvů, kožených doplňků a obuvi v době vizuální inflace a nadprodukce? Studující ateliéru Fashion design Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni (FDU ZČU) hledali odpověď skrze kvalitní materiály, chytré střihy a upcycling.

Design & umění
Jana Zielinski a přebal knihy Křehká krása designu
Číst článek
09. 04. 2025
Jana Mattas Horáčková
Doba čtení 2 min

Absence kritického pohledu, přesto vizuálně zajímavá a inspirativní. Jaká je kniha, která vypráví příběh Jany Zielinski?

Kniha Křehká krása designu je rozhovorem o designu, ale také osobním příběhem Jany Zielinski. Co vše stojí za úspěchem Designbloku a jaká je jeho skutečná cena? Jak vypadá cesta ženy, která zasvětila svůj profesní život tvorbě, organizaci a podpoře designu u nás i v zahraničí?

Design & umění Názory & polemika