PŘEDPLAŤTE SI NÁŠ ČASOPIS ↗
Ihor Sabadosh a jeho stolní světla Polaris

Předsudky vůči "východnímu vkusu" tu stále jsou, místní scéna je ale otevřená. Jak vnímají české prostředí designéři, kteří přišli z Ukrajiny?

Tři různé příběhy, různé obory a rozmanitá tvorba, přesto vnímají oslovení designéři ukrajinského původu život a práci v Praze i situaci v rodné zemi v něčem podobně. Zdejší komunita je přijala a také zákazníci se vlastně od těch ukrajinských tolik neliší.

O design se totiž zajímá vzdělanější vrstva lidí s určitým přesahem a ti v dnešním globalizovaném světě dokážou rozpoznat kvalitu napříč zeměmi. Na jednom společném trendu mezi ukrajinskými tvůrci se ale přece jen všichni shodnou. V kontextu současné války a dlouhodobě vyhrocených vztahů s Ruskem nepřekvapí, že výrazným tématem, prostupujícím tvorbu ukrajinských designérů, je národní hrdost. S ní souvisí návrat k tradicím, lidovým řemeslům či vzorům, které propojují s modernějším pojetím a důrazem na kvalitu zpracování.

Ihor Sabadosh a jeho stolní světla Polaris Ihor Sabadosh a jeho stolní světla Polaris
Ihor Sabadosh a jeho stolní světla Polaris

Olena Ivanchenko pochází z Kyjeva a po studiu designu v Praze založila spolu se svou matkou značku Pecka, která kombinuje autorskou keramiku s domácími marmeládami. Nábytková designérka Liza Robak do Prahy přišla také za studiem, v současné době kromě návrhů interiérů vyrábí i stříbrné šperky. Už od dětství v Česku žije interiérový designér Ihor Sabadosh, který v posledních letech prorazil se značkou nábytku a doplňků IHOR.

Vkus vzdělanějších mileniálů je napříč zeměmi podobný

Všichni se shodují, že skupina zákazníků se zájmem o design je v jejich rodné zemi a v Česku vlastně dost podobná. Vkus a vnímání estetiky jsou poměrně subjektivní záležitosti a spíše než na zemi původu záleží na preferencích jednotlivce, jeho vzdělání a společenském postavení. „Naše práce oslovuje spíše vzdělanou, městskou klientelu se zájmem o společenské a kulturní dění a tam se ty rozdíly stírají. Žijeme v globalizovaném světě, kde si každý najde to, co mu je blízké,“ poukázal Ihor Sabadosh.

Olena Ivanchenko se svou matkou Olgou a výrobky jejich značky Pecka Olena Ivanchenko se svou matkou Olgou a výrobky jejich značky Pecka
Olena Ivanchenko se svou matkou Olgou a výrobky jejich značky Pecka

„Mám pocit, že tu jsou stále zažité předsudky vůči ‚východnímu vkusu‘, ale pokud si například srovnáte gastro scénu a jejich interiéry ve velkých ukrajinských a českých městech, bude to přinejmenším podobné. Generace mileniálů a mladších mají díky sociálním sítím velmi podobné estetické cítění a vyžadují to i od obchodů a podniků, které navštěvují,“ doplnil s tím, že oproti například skandinávským zemím, které si po generace budovaly estetické cítění, byly Česko i Ukrajina ochuzeny o kontinuální vývoj vkusu. „Dříve socialismus a nyní globalizace setřely rozdíly, tudíž ocenění designu i kvality výroby zůstává na jednotlivci a jeho prioritách,“ myslí si.

Tradice proniká do ukrajinské módy i designu nábytku

Jeden trend ale v tuto chvíli ukrajinské designéry od těch českých odlišuje. Jde o důraz na národní hrdost, historii a otázku identity, což je pochopitelné ve stínu dění posledních let. „Všimla jsem si, že za posledních deset let (od začátku války) se ukrajinští designéři stále více obracejí k historii a snaží se znovu objevit a implementovat tradiční kulturu do moderních designů,“ poukázala Olena Ivanchenko na využití tradičních vzorů a písem, ale také třeba oděvních doplňků, které lidé zapojují do svého šatníku.

Liza Robak a její šperky Liza Robak a její šperky
Liza Robak a její šperky

Kromě zaměření na národní motivy roste v poslední době na Ukrajině také zájem o místní designéry, lokální materiály a výrobu. „Dříve se například říkalo, že pokud chcete levný nábytek, vyberte si ukrajinskou značku, ale pokud chcete kvalitní, zvolíte italský. Dnes však lidé více podporují ukrajinské výrobce a oceňují jejich udržitelný přístup,“ poukázala Liza Robak, podle níž se tak zároveň ukrajinští designéři dostávají na evropskou scénu, kde nabízejí současný a kvalitní design.

Mezi české tvůrce zapadli, pomáhají i společné přehlídky

Vzhledem k tomu, že všichni oslovení žijí v Česku již delší dobu, vnímají českou designérskou komunitu jako své domácí prostředí. „Myslím, že designérská scéna má otevřenou mysl a hodnotí lidi na základě jejich práce a myšlení, ne na základě národnosti, náboženství nebo sexuální orientace,“ je přesvědčený Ihor Sabadosh.

Integrovat se mezi české designéry ale v počátcích nebylo vždy snadné, jak přiznává Liza Robak. „Dlouho jsem se nemohla zapojit do české komunity architektů a designérů, a to hlavně kvůli své stydlivosti a nedostatečné houževnatosti. Ale poté, co jsem nastoupila na UMPRUM, se mi podařilo zapadnout do kolektivu, spřátelit se s lidmi v ateliéru a začala jsem se cítit jistěji. Stalo se pro mě snadnější navazovat kontakty, navštěvovat výstavy, akce, účastnit se soutěží a podobně,“ zavzpomínala.

Interiér optiky Kahotski Eyewear od studia IHOR Interiér optiky Kahotski Eyewear od studia IHOR
Interiér optiky Kahotski Eyewear od studia IHOR

Za důležitou považuje účast na společných přehlídkách pro svou značku Pecka také Olena Ivanchenko. „Kdykoli je to možné, snažím se účastnit akcí a pop-upů spojených s keramikou a setkávat se s dalšími tvůrci,“ uvedla. Ostatně na různých akcích a festivalech prodá také značnou část své keramiky.

Velkým zdrojem zákazníků může být i doporučení, což funguje například u studia IHOR. „Převážná část projektů je na doporučení, některé dokonce sami iniciujeme. Rádi bychom se více realizovali ve výstavnictví a retailových interiérech, kde lze pracovat scénograficky, měnit atmosféru a přenášet návštěvníka do jiného světa. První takovou realizací je Kahotski Eyewear Studio na pražské Letné, kde jsme mohli rozvinout svou představivost,“ přiblížil zakladatel studia.

Tvůrci původem z Ukrajiny se představují…

Olena Ivanchenko pochází z Kyjeva a v Praze žije už téměř deset let, přijela sem za studiem designu a po škole tu pokračovala prací v designové agentuře. K tvorbě keramického nádobí se dostala vlastně náhodou, keramice se nejprve začala věnovat jen pro odreagování od práce na počítači. „V únoru 2022 Rusko znovu napadlo Ukrajinu a moje máma se přestěhovala za mnou do Prahy. Když se trochu aklimatizovala, přemýšlely jsme, co by mohla dělat. A protože už měla zkušenosti s výrobou marmelád a já měla byt plný keramiky, rozhodly jsme se to spojit a započít tento projekt společně,“ vypráví, jak vznikla značka Pecka. Vyrábí talíře a misky, nově také třeba máslenky a talířky na vajíčka, při jejichž prezentaci s domácí marmeládou či povidly hned dostanete chuť na klidnou nedělní snídani.

Olena Ivanchenko s keramikou a marmeládami značky Pecka Olena Ivanchenko s keramikou a marmeládami značky Pecka
Olena Ivanchenko s keramikou a marmeládami značky Pecka

Obdobně dlouho žije v Praze také Liza Robak, která se věnuje designu nábytku a zároveň tvoří vlastní netradiční metodou stříbrné šperky. „Napadlo mě nalévat roztavený vosk do studené vody, následně jej vytahovat jako žvýkačku a formovat přímo na prstě do podoby prstenu,“ popisuje proces své tvorby. Do Prahy ji přilákala geografická blízkost, jazyková příbuznost se slovanskými jazyky, líbilo se jí i samotné město. „Přestěhovala jsem se sem po ukončení střední školy v roce 2014. V té době na Ukrajině probíhal Euromajdan, válka na východě země a anexe Krymu,“ popisuje designérka, jejíž směřování rovněž ovlivnila politická situace v rodné zemi.

Liza Robak se věnuje také designu interiérů, navrhla například tento Home Office Organizer. Liza Robak se věnuje také designu interiérů, navrhla například tento Home Office Organizer.
Liza Robak se věnuje také designu interiérů, navrhla například tento Home Office Organizer.

To produktový designér Ihor Sabadosh se do Česka přestěhoval už jako dítě, nejprve žil v Podkrušnohoří a do Prahy se přistěhoval kvůli studiu architektury. V současné době navrhuje převážně nábytek, svítidla a další doplňky do interiérů, které spolu se Sárou Matysovou prezentuje pod multidisciplinární značkou IHOR. Jejich pohled spojuje fascinace barvami, materiály, technologiemi a řemeslem, důležité jsou pro ně i principy udržitelnosti. „S kyjevskou firmou Re:Quiet, která se zabývá akustickými panely, jsme vyvinuli kolekci akustických dekorativních svítidel. Chystáme se ji představit na letošním Designbloku a současně v Londýně na London Design Festival,“ popsal nejbližší plány Ihor Sabadosh.

Stolní světla Polaris od studia IHOR Stolní světla Polaris od studia IHOR Do galerie
Stolní světla Polaris od studia IHOR
Rubriky:
Štítky:

Další z rubriky

Diplomanti napříč obory a univerzitami se nám svěřili, jak vidí svojí budoucnost coby designeři
Číst článek
07. 07. 2025
Jana Brandtlová Veronika Pařízková
Doba čtení 9 min

Obav mám celou řadu, přesto zůstávám ambiciózní. Čerství diplomanti se svěřují, co pro ně na začátku kariéry představuje největší stres

Obhájili diplomové práce a už tvrdě pracují na své kariéře. Jak vidí svou profesní budoucnost diplomanti, které formovalo odlišné univerzitní prostředí? Jsou dostatečně připraveni na střet s realitou? Co je nejvíc trápí? Ptáme se nejmladší generace designérů a architektů na jejich obavy.

Design & umění Názory & polemika
Light Works nová kolekce
Číst článek
04. 07. 2025
Redakce
Doba čtení 3 min

Kvalitní řešení osvětlení má sílu proměnit naše vnímání prostoru. Light Works se starají o to, aby české projekty měly přístup k tomu nejlepšímu ze světa

Firma Light Works ve svém pražském showroomu nabízí svým klientům exkluzivní servis při výběru svítidel pro soukromé i komerční projekty. Mezi jejich nejexponovanější realizace patří rekonstrukce osvětlení Katedrála sv. Víta. Nyní rozšiřuje svůj sortiment o tři kolekce značky 10 Heures 10.

Design & umění
Hodnocení vizuálních identit českých měst - Magdalena Dobruk
Číst článek
25. 06. 2025
Anna Grabherr
Doba čtení 3 min

Obstojí nová loga českých měst ve srovnání se světem? Polské studio Podpunkt nezávisle a kriticky hodnotí, jak se povedla přeměna Prahy 10 nebo Trutnova

Správy měst si v posledních letech stále více uvědomují důležitost kvalitní vizuální komunikace. Brandingem lokalit se zabývá mnoho designérských studií, byť jde o nesnadný úkol. Obstály by nové vizuální identity českých měst ve světě? Pro nestranné zhodnocení jsme oslovili polské studio Podpunkt.

Design & umění Názory & polemika Rozhovory
Klíčovým materiálem objektu se stal papír
Číst článek
23. 06. 2025
Veronika Pařízková Jana Brandtlová
Doba čtení 4 min

Byla to výzva. Vyzkoušeli jsme desítky variant. Trojice Ondřej Báchor, Matěj Činčera a Jan Novák navrhla novou podobu Ústavy ČR, která úspěšně propojuje tradici a nové technologie

Kancelář Poslanecké sněmovny vyhlásila soutěž na novou podobu Ústavy ČR. Zvítězila srozumitelná a citlivá forma s důstojným a moderním zpracováním. Čekají naše národní tiskoviny světlé zítřky a dočkají se upgradu? Na otázky nám za tvůrce odpověděl Ondřej Báchor.

Design & umění
„Injenny je aplikační pero navržené pro ženy podstupující hormonální léčbu při procesu umělého oplodnění (IVF). Projekt reaguje na časté obavy a stres spojený s každodenním podáváním injekcí, což je nezbytnou součástí léčby.“
Číst článek
18. 06. 2025
Jana Brandtlová
Doba čtení 4 min

Už žádný zbytečný design! Studenti ČVUT navrhli pero na IVF, teploměr nebo dronovou ambulanci. Jak fungují nápady, které mají potenciál zlepšit náš život?

Žádné vázy, ale teploměr, pero na IVF nebo dronová ambulance! Studenti Ústavu designu ČVUT navrhli pomůcky, které mají potenciál pozitivně ovlivnit zdravotnický průmysl. Podařilo se je testovat pro reálné použití? Cítili větší zodpovědnost? Zeptali jsme se vybraných studentů!

Design & umění
Památník Josefa Toufara a Jana Palacha
Číst článek
16. 06. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 3 min

Čin Jana Palacha vnímám jako varování i výzvu k odporu. Tereza Příhodová Štětinová navrhla nový památník, který uctí památku Jana Palacha a Josefa Toufara

V Praze v Legerově ulici můžeme nově na fasádě bývalého Borůvkova sanatoria najít památník Jana Palacha a Josefa Toufara. Sochařka Tereza Příhodová Štětinová v roce 2023 dostala nelehký úkol reliéf k těmto bolestivým událostem vytvořit. Jak bychom si dnes měli připomínat památku hrdinů minulosti?

Design & umění Rozhovory
Mobiliář s přidanou hodnotou
Číst článek
13. 06. 2025
Redakce
Doba čtení 4 min

Nekonečno možností pro pobyt venku. Značka Egoé kultivuje veřejný prostor multifunkčními prvky, které simulují školní učebny i místa na piknik

Firma Egoé od roku 2006 kultivuje veřejný prostor. Nyní se rozhodla jeho potenciál rozšířit na maximum. Jak si pobyt venku užít, zastavit se a rozjímat, aniž bychom ho chápali jako pouhý spojovník mezi dvěma místy?

Design & umění
Ložnice v Bytě sběratele
Číst článek
11. 06. 2025
Kateřina Hubertová
Doba čtení 4 min

Jiná cesta k umění. Humpolecká galerie 8smička vystavuje obrazy v koupelně i dětském pokoji, jak Byt sběratele funguje?

Jako na návštěvě u známého, který se pustil do sbírání uměleckých děl, se budete cítit v humpolecké galerii 8smička. Již pátým rokem mohou každý pátek skupinky zájemců navštívit spolu s kurátorkou Anežkou Chalupovou stálou sbírkovou expozici 7+1: Byt sběratele.

Design & umění
Agnieszka zvítězila v soutěži Best in Design hned ve třech kategoriích
Číst článek
09. 06. 2025
Jana Brandtlová
Doba čtení 5 min

Poporodní deprese je pouze malý střípek v moři problémů. Polská designérka upozorňuje na opomíjené téma a hledá konkrétní řešení, jak ulevit porodním asistentkám

Agnieszka Bujas zvítězila v soutěži Best in Design hned ve třech kategoriích. Reagovala na polskou situaci porodních asistentek a vyvinula produkt, který by mohl změnit situaci a ulehčit práci. Lze ho zafinancovat, aby mohl do seriové výroby a jak velký výzkum mu předcházel?

Design & umění Rozhovory
Dílo Tomáše Perglera
Číst článek
05. 06. 2025
Redakce
Doba čtení 4 min

Díla, která provokují, ale zároveň nutí k zamyšlení. Tomáš Pergler čerpá z art brut i dadaismu, nyní vystavuje svoje díla v Galerii U Radnice v Táboře

Tomáš Pergler, vystudovaný teoretik umění, je vedoucím odborným knihovníkem na pražské Akademii výtvarného umění a více než 20 let vystavuje svou vlastní uměleckou tvorbu. Inspiraci čerpá z dadaismu, art brut a přírodních materiálů. Jeho nová výstava s názvem Kolúmbo II je nyní k vidění v Táboře.

Akce a události Design & umění
Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy
Peřeje

AKCE A UDÁLOSTI

Výstava (post-)System zkoumá umění jako výsledek systému – pravidel, struktur i jejich zhroucení. Neprezentuje tvorbu jako spontánní akt inspirace, ale jako promyšlenou konstrukci. Přijďte nahlédnout do světa, kde umění není náhodou, ale důsledkem.

10. července - 29. srpna
Zobrazit detail →

NEWSLETTER

Nejnovější články

Z Keramiky Koller můžete jíst i pít v etablovaných kavárnách jako je Etapa
Číst článek
16. 07. 2025
Klára Rokosová
Doba čtení 5 min

Autorská keramika na vzestupu! Místní gastroscéna sází na nádobí od místních designérů. Mapujeme, které podniky mají ten nejpovedenější design

Autorský porcelán a keramika přetvářejí atmosféru gastronomických prostor na zážitek, který oslovuje všechny smysly. Které kavárny a restaurace zvolily produkty českých tvůrců a jak jsou s nimi spokojeni?

Design guide
Aparthotel Svatý Vavřinec
Číst článek
14. 07. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 4 min

Jít příkladem. Aparthotel Svatý Vavřinec vzešel z veřejné soutěže, studio OVA zvítězilo s projektem, který nehyzdí okolní přírodu a působí nadčasově

Horská architektura je ze své podstaty velmi citlivé téma. Malá města uprostřed hor mají své přirozené limity, ať už prostorové nebo estetické. Navrhnout proto objekt, který bude přínosem pro turisty i místní obyvatele a zapadne do okolní krajiny, je složitý úkol.

Interiér & architektura
Studio 3
Číst článek
11. 07. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 4 min

Návrhář jako tvůrce večerních šatů, který jen chodí na večírky? Realita je úplně jinde, přiznává kreativní dvojice ze Studia 3, která ztratila iluze. Přesto je móda stále naplňuje

Jaké jsou pády a sny začínající mladých designérů? Proč se vyplatí investovat do lokálních značek? A jsou influenceři v prvních řadách přehlídek problém? Otevřený rozhovor nejen o tvorbě jsme vedli s kreativním duem Studia 3 Janem Syrovátkou a Václavem Černým.

Rozhovory
Alžběta P. Brůhová
Číst článek
09. 07. 2025
Michaela Irová
Doba čtení 3 min

Necítila jsem, že bychom v oboru táhli za jeden provaz. Alžběta P. Brůhová otevřeně o limitech architektury a potřebě bavit se i o tématech, která nejsou každému příjemná

S architektkou Alžbětou P. Brůhovou jsme se sešly v prostoru Atlas ve Veletržním paláci Národní galerie Praha. Bavily jsme se jak může být architektura feministická, o schizmatu architektury a stavebního inženýrství, ale i o důležitosti větší citlivosti k méně viditelným zásahům.

Interiér & architektura Rozhovory
Diplomanti napříč obory a univerzitami se nám svěřili, jak vidí svojí budoucnost coby designeři
Číst článek
07. 07. 2025
Jana Brandtlová Veronika Pařízková
Doba čtení 9 min

Obav mám celou řadu, přesto zůstávám ambiciózní. Čerství diplomanti se svěřují, co pro ně na začátku kariéry představuje největší stres

Obhájili diplomové práce a už tvrdě pracují na své kariéře. Jak vidí svou profesní budoucnost diplomanti, které formovalo odlišné univerzitní prostředí? Jsou dostatečně připraveni na střet s realitou? Co je nejvíc trápí? Ptáme se nejmladší generace designérů a architektů na jejich obavy.

Design & umění Názory & polemika
Light Works nová kolekce
Číst článek
04. 07. 2025
Redakce
Doba čtení 3 min

Kvalitní řešení osvětlení má sílu proměnit naše vnímání prostoru. Light Works se starají o to, aby české projekty měly přístup k tomu nejlepšímu ze světa

Firma Light Works ve svém pražském showroomu nabízí svým klientům exkluzivní servis při výběru svítidel pro soukromé i komerční projekty. Mezi jejich nejexponovanější realizace patří rekonstrukce osvětlení Katedrála sv. Víta. Nyní rozšiřuje svůj sortiment o tři kolekce značky 10 Heures 10.

Design & umění
Chaloupku najdete na pomezí Jizerských hor a Krkonoš v malebné vesničce Příchovice u Kořenova
Číst článek
02. 07. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 5 min

Vypadá krásně, ale je i praktická a odolná. Rekonstrukce chaloupky Dvě sestry od Denisy Strmiskové v čase obstála, jak hodnotí její funkčnost majitelé?

Jak obstála rekonstrukce chaloupky Dvě sestry po letech? S majiteli Milou a Václavem Petrů jsme si připomněli příběh realizace a nakoukli pod pokličku tvorby s designérkou Denisou Strmiskovou.

Design guide
Produktový designér a pedagog Jan Čapek s šéfredaktorkou magazínu Designnews Veronikou Pařízkovou
Číst článek
30. 06. 2025
Jana Brandtlová Veronika Pařízková
Doba čtení 3 min

Kdyby mi zavolali z TONu, tu práci vezmu. Tlak je zde neustálý, designér se s tím ale musí naučit žít, říká Jan Čapek, kterého proslavila práce s plastem

„Už neprezentuji, že Čapek navrhl novou PET lahev, nebo upravil další půllitr. Tlak je ale neustálý. Je to něco s čím se musí designér naučit žít.“ Jak svoji kariéru hodnotí oceňovaný designér a pedagog Jan Čapek? Nový díl podcastu Designnews moderuje Veronika Pařízková

Podcast
Zaha Hadid vsadila budovu MMM do svahu
Číst článek
28. 06. 2025
Pavlína Blahotová
Doba čtení 2 min

Špičková architektura i umění. Přinášíme průvodce po jihotyrolském Kronplatzu, kde najdete Zahu Hadid i michelinské restaurace

Když se rozhodnete strávit dovolenou v jihotyrolském Kronplatzu, můžete si jako v nebi nejen připadat, ale budete mu doslova na dosah. Špičkové architektonické, designové, umělecké i kulinářské zážitky tu pro milovníky hor připravili lidé hluboce sklonění před dokonalostí přírody.

Design guide
Hodnocení vizuálních identit českých měst - Magdalena Dobruk
Číst článek
25. 06. 2025
Anna Grabherr
Doba čtení 3 min

Obstojí nová loga českých měst ve srovnání se světem? Polské studio Podpunkt nezávisle a kriticky hodnotí, jak se povedla přeměna Prahy 10 nebo Trutnova

Správy měst si v posledních letech stále více uvědomují důležitost kvalitní vizuální komunikace. Brandingem lokalit se zabývá mnoho designérských studií, byť jde o nesnadný úkol. Obstály by nové vizuální identity českých měst ve světě? Pro nestranné zhodnocení jsme oslovili polské studio Podpunkt.

Design & umění Názory & polemika Rozhovory