PŘEDPLAŤTE SI NÁŠ ČASOPIS ↗
Psycholog do kapsy
Galerie článku (26)

Najít spásu v knihách. Na trhu přibývá literatury, která dokáže léčit duši nejen obsahem, ale i promyšleným designem

Duševní pohoda je klíčová součást našeho celkového zdraví. Jak o ně pečovat? Jak se naučit pracovat s emocemi? Můžete se dozvědět ze skvělých knih. Vybrali jsme pro vás obsahově i výtvarně nejzajímavější knihy, které vám na tyto otázky pomohou odpovědět.

O duševním zdraví se dnes naštěstí hodně mluví i píše. Obrátit se na odborníky, které nás dokážou provést složitějšími obdobími, je čím dál víc vnímáno jako běžná součást našeho života. Víme už, že vůbec není se za co stydět, když požádáme o pomoc specialistu na lidskou psychiku. Pozornost se v této oblasti, od dob pandemie Covid-19, stáčí čím dál víc na mladší generaci. Nyní je nejvyšší čas, zabývat se otázkami, jak o psychice, emocích a různých strategiích, jak vnímat a pracovat s našimi vnitřními procesy, mluvit i s těmi nejmladšími. Jak ale děti naučit efektivně čelit strachu, stresu a dalším emocím, a ukázat jim tak nástroje pro celý život?


Z knihy Psycholog do kapsy Z knihy Psycholog do kapsy
Z knihy Psycholog do kapsy

Jak o tom s dětmi mluvit?

Pro začátek není potřeba je hned učit techniky meditace, hlubokého dýchání a tak podobně. Ke většině mechanismů totiž mají přirozený přístup, aniž by si to uvědomovali. Mindfulness, vizualizace nebo imaginace jsou v podstatě přirozenou součástí jejich her, postupnou socializací a včleňováním se do našeho životního systémů západní kultury jsou na ně ale kladeny čím dál vyšší a vyšší nároky, proto je dobré jejich coping skills podpořit a rozšířit, ale hlavně s nimi o tom mluvit. Možná ani netušíte, že o této problematice existuje celá řada knih, pro různé věkové kategorie, s kvalitním obsahem i vizuální stránkou. Vybrali jsme pro vás několik zajímavých tipů.

Jedna z prvních emocí, se kterou se musíme vyrovnávat je strach. Náš ochránce a hlídač hranic. Co když je ho ale už moc? O tom, jaké to je, když se skoro pořád lekáme nebo něčeho bojíme, vypráví knížka Tonča se leká. Příběh malého štěňátka nakreslila Nikola Hoření pro nakladatelství Meander a nezůstalo u jediného dílu. Vznikla celá kolekce leporel o základních emocích. Sama ilustrátorka říká: „To téma mě hned nadchlo. Lákalo mě i z důvodu, že se mi zrovna narodilo dítě, takže to pro mě bylo hodně aktuální. Byla to pro mě radost kreslit, přestože série musela vznikat jen po nocích. Celý den jsem promýšlela, co by se mi tam ještě hodilo, a těšila se, až se k práci zase dostanu.“ Momentálně se k lekavému štěňátku Tonče, vzteklému kocourkovi Hubertovi, uplakané Karle nebo radostné Idě chystají ještě dva poslední díly - o štítivém Eliášovi a žasnoucím Arnemu.

Z publikace Tonča se leká Z publikace Tonča se leká
Z publikace Tonča se leká

Maličko větší děti už mají bohatou zkušenost s trémou, nejistotou i panikou. S rozeznáváním jejich nuancí a hlavně s tím, jak je možné se s nimi vyrovnat, může dětem pomoct pohádková kniha Nebojme se bát z nakladatelství Práh. Strach a tajemno v knize reprezentují Tremula, Tmavruše nebo Hypochondřík. Ilustrátorka Michaela Kukovičová je za pomoci dokreslovaných koláží zpracovala s velkou nadsázkou. A jak lze nad strašáky vyzrát? Stačí prý jednoduché zaklínadlo nebo říkanka. Autorka knihy, Jana Marešová, si pro odborný vhled do problematiky zajistila psycholožku Blanku Kejíkovou Antošovou a společně nabízí ještě jednu strategii. Z knihy je možné ilustrace vystřihnout a rozmístit dětem v pokojíčku, aby byly se svými strašáky postupně v kontaktu. Kvalitní grafické zpracování i obsah této knihy ocenily i poroty dvou literárních soutěží. V roce 2018 jí v klání o Nejkrásnější české knihy bylo uděleno třetí místo v kategorii učebnic a didaktických pomůcek a v soutěži Zlatá stuha získala titul výtvarný počin roku.

Kniha Nebojme se bát Kniha Nebojme se bát
Kniha Nebojme se bát

Normálnost, divnost, jinakost, respekt….

Na malé děti míří také nakladatelství Kher, s knihou Jekh, duj, trin! Příběh malé holčičky přezdívané Žabka, je vlastně přirozeným návodem k tomu, jak zvládnout období, kdy děti prohází náročnou fází nástupu do školy. Unikátní rozkládací kniha podobná leporelu se opírá o zkušenosti terénní sociální pracovnice romské spisovatelky Evy Danišové. Ta v jedenácti kapitolách pomáhá budoucím prvňáčkům překlenout propast mezi českým školstvím a (nejen) romskými dětmi. K čtivému příběhu jí je velmi důležitým nástrojem i výtvarná stránka a ilustrace s mnoha vtipnými detaily. Matěj Ilčík, který knihu ilustroval říká: „Ilustrovaných kníh pre rómske deti je akošafranu. Pripracima motivovalo to, že knižka nebude po prvom prečítaní trčať niekde v poličke, ale že bude slúžiť ako didaktická pomôcka pre predškolákov, ktorým pomôže rozvýjať základné danosti a uľahčíim vstup do inštitucionálneho vzdelávania. Pomocou obrázkov a s nim spojených úloh sa môžu naučiť lepšie vyjadriť svoje pocity a takisto si precvičiť zručnosti, ktoré sa očakávajú od predškolákov - základná násobilka, opis prostredia, rozvoj logiky. Tým, že ilustrácie sú veľké, musel som pracovať viac aj s detailami, ktoré sa neobjavujú v prvom pláne, ale sú rovnako tak nositeľmi nejakej symboliky spojenej s rómskou kultúrou.“ Součástí jsou totiž i hravé úkoly, hádanky, písničky, básničky a říkadla, vždy podané česky i romsky. Ty malé čtenáře laskavě podněcují k dalším zvídavým otázkám, hledání jejich odpovědí a opakovanému prohlížení. Unikátní nakladatelství Kher se specializuje na knihy s romskou tematikou, tato kniha ale může otevírat obzory mnohem většímu množství čtenářů.

Kniha Jekh, duj, trin! Kniha Jekh, duj, trin!
Kniha Jekh, duj, trin!

Praktickou pomůckou spolu s hrami a aktivitami pro získání odolnosti v každodenních obavách, stresu nebo trápení je pro mladé čtenáře také kniha Tohle zvládnu od nakladatelství Portál. Spíš je tedy pracovním sešitem rozděleným do pěti kapitol s celkem 32 aktivitami. Každá z aktivit je dále rozdělena na oddíly – Nauč se to, Udělej to, Podpoř to a Bonus. Křížovky, osmisměrky nebo bludiště odlehčují texty prošpikované odbornými výrazy typu toxický stres, spouštěč, pozitivní emoce, negativní myšlenky, emocionální uvažování, nebo fixní myšlení. Doporučujeme ji tedy spíš pro zdatného čtenáře nebo pro práci s doprovodem dospělého, který může s uchopením textů dítěti pomoct. Rozhodně je ale zajímavou pomůckou pro trénování práce s psychickou odolností a procvičováním silných stránek. Uznejte sami, už jste někdy zkusili nakreslit laskavost?

Publikace Tohle zvládnu Publikace Tohle zvládnu
Publikace Tohle zvládnu

Psychika v románu i deníku

Že se Petra Soukupová, jedna z aktuálně nejčtenějších tuzemských autorek, ve svých románech specializuje na zachycení vztahů mezi lidmi víte. Zachytili jste ale, že nepíše jen pro dospělé? Její kniha Klub divných dětí od nakladatelství Host malým čtenářům přibližuje, jak žijí a cítí se vrstevníci, kteří jsou společensky vyloučení. Je příběhem o společném dobrodružství dětí, které zpočátku spojuje vlastně jen to, že nezapadají mezi ostatní a každý z nich stojí mimo kolektiv vrstevníků z jiného důvodu - kvůli tloušťce, nějaké fobii, postižení nebo Aspergerovu syndromu. Hlavním poselstvím napínavého příběhu, které je mezi řádky zakódováno, je myšlenka, že i když jsme svým způsobem divní a od ostatních se odlišujeme, máme něco, v čem vynikáme a že nejsilnější jsme když máme přátele. Publikaci o zvláštních dětech doplňují zvláštní ilustrace oceňované Nikoly Logosové a má už i druhé pokračování s názvem Klub divných dětí a smutná kočka. Že tato dobrodružství budou bavit nejen děti vám garantujeme, protože kdo jsme se někdy necítili aspoň trochu divní a na okraji?

Kniha Klub divných dětí Kniha Klub divných dětí
Kniha Klub divných dětí

Pro zralejší čtenáře, starší děti a dospívající je velmi zajímavou podporou pro orientaci v lidské psychice novinka od nakladatelství Verzone, Psycholog do kapsy. Autorkou je klinická psycholožka a terapeutka Michaela Grochová, která čerpá ze svých zkušeností práce na psychoterapeutickém oddělení a na Centru krizové intervence. „Potkávala jsem tam klienty jen na velmi krátkou dobu a cítila jsem potřebu jim předat co nejvíce informací, které by si mohli odnést domů a pracovat s nimi dál. Často vidím, jak náročné je pro mnoho lidí orientovat se ve svých emocích a myšlenkách, potýkají se s otázkami, jak své pocity zpracovat nebo jak poznat, kdy je třeba vyhledat odbornou pomoc. Chtěla jsem vytvořit nástroj, který by jim v tom pomohl, a také sloužil jako bezpečné místo pro vlastní sebereflexi. Díky spolupráci s vizuální tvůrkyni Kájou Novou se nám podařilo vytvořit něco, co je nezahlcující a srozumitelné na pohled.“ Psycholog do kapsy je vlastně deník a zápisník, který pro každý den nabízí podporu, otázky a návody, jak se lépe orientovat ve svých myšlenkách, pocitech, jak ovlivňují naše prožívání, nebo jaký mají vliv na tělo. Zároveň pomáhá zodpovědět základní otázky týkající se psychoterapie a psychiatrické péče a obsahuje seznam důležitých kontaktů na krizová centra a krizové linky. Možná by ho tak neměli mít v kapse jenom dospívající, ale každý z nás. Není bez zajímavosti, že knihu ilustrovala a graficky upravila Kája Nová, původně jako svou diplomovou práci na Fakultě umění a designu Ladislava Sutnara ZČÚ v Plzni a představena byla třeba na letošní přehlídce Designblok v Jízdárně Pražského hradu. Nyní Kája Nová spolu s Michaelou Grochovou rozvíjí další nápady na publikace zaměřené na specifické oblasti duševního zdraví a určité skupiny publika (např. adolescenti) nebo digitální nástroje, které by umožnily interaktivnější přístup k sebepéči. A takových činností a publikací je u nás potřeba čí dál víc.

Z knihy Psycholog do kapsy Z knihy Psycholog do kapsy
Z knihy Psycholog do kapsy

Statistiky ukazují, že za posledních 10-15 let počet lidí ošetřených v ordinacích psychiatrů roste, měli bychom si proto všichni dát za jednu z hlavních priorit neztratit se sám v sobě, ve svých emocích a ve svém trápení. Naprosto klíčové je pro duševní zdraví budování vztahů, práce s emocemi, zdravý sebeobraz a vyrovnávání se stresem. Právě schopnost zvládnout výzvy posiluje naše sebevědomí. Čtěte si a mluvte o tom s dětmi, trénujete tak jednu z nejdůležitějších věcí v životě.

Rubriky:
Štítky:

Další z rubriky

Tereza Cvrčková a její zásobník, který lze zavěsit za dveře
Číst článek
10. 01. 2025
Redakce
Doba čtení 3 min

Studenti ČVUT v boji s menstruační chudobou. Mladí designéři navrhli vkusné a funkční zásobníky na vložky, které lze snadno umístit na veřejné toalety

Téma menstruační chudoby bylo léta neviditelné. V poslední době začíná ve společnosti ale stále víc rezonovat. A řešit ho přicházejí i mladí designéři. V rámci školního workshopu se studenti Fakulty architektury pokusily navrhnout vkusné a funkční zásobníky na vložky a tampóny. Povedly se?

Design & umění
Designové ikony
Číst článek
08. 01. 2025
Kateřina Hubertová
Doba čtení 4 min

Pět ikon českého designu, které může mít doma každý. Vybíráme produkty, jenž odolaly času i změnám režimu a staly se nesmrtelné

Zavírací nožík Rybička, kolo Favorit, Botasky, židle TON či křesla od Jindřicha Halabaly najdeme v českých domácnostech po desetiletí a mnohdy se staly synonymem výrobku svého druhu. Kde se vzaly tyto designové ikony, z nichž některou nejspíš máte taky doma?

Design & umění
Pátým hostem našeho podcastu je módní designérka Anna Tran
Číst článek
02. 01. 2025
Redakce
Doba čtení 3 min

Připadala jsem si slabá. V módním odvětví jsem se necítila vždy dobře, přiznává návrhářka Anna Tran. Jaká jsou úskalí studia na UMPRUM? A kde získala zpět sebevědomí?

„Jako módní designérka mám potřebu si neustále obhajovat svou práci,“ říká v podcastu designérka Anna Tran, jejíž kabelky se staly vyhledávaným módním doplňkem. Jak reflektuje své studium na UMPRUM? Co pro ni bylo obtížné?

Design & umění Podcast
Experimentovala s celulózou, ale její hlavní doménou je nadčasovost a minimalismus. Zuzana Basterrech se rozpovídala o své značce, ale i stavu dnešního fashion oboru
Číst článek
20. 12. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 5 min

Uživit se v místním prostředí není hračka, říká zakladatelka značky Soolista Zuzana Basterrech. V módě umí bořit konvence, navrhuje pro seniory i autisty

Zuzana Basterrech je původní profesí architektka, už deset let se ale věnuje módě. Její přístup ke střihům, materiálům i celkovému konceptu značky Soolista je v mnoha ohledech inspirativní. Oděvy pro ni nejsou jen pozlátko, ale promyšlený životní styl.

Design & umění Rozhovory
Co je to BEEF? Propojení jídla a divadla v prostorách bývalých pražských jatek.
Číst článek
18. 12. 2024
Tereza Patzenhauerová
Doba čtení 3 min

Stylizovaný zážitek, který se vymyká všem zkušenostem. Fúze gastronomie, divadla a designu vzniká k výročí 130 let od založení Holešovické tržnice, inspiruje se rituály i prostředím jatek

Hostina, kterou si nechcete nechat ují(s)t. Jedenáctichodové menu jako rituál, který nasytí tělo a probudí smysly. Propojení divadla a gastronomie v prostoru Holešovické tržnice, kde jídlo nebude pouhým pokrmem, ale uměleckým zážitkem. To všechno je Beef – jedinečná fúze chutí, umění a historie!

Design & umění Rozhovory
„Upletli jsme brněnské ikoně, samici krokodýla, vánoční svetr, a vůbec jí to nevadilo. Nerezový exoskelet, nesoucí svetr, se oblíbené památky vůbec nedotýká,“ píše o svetru pro brněnského draka studio NAHAKU.
Číst článek
16. 12. 2024
Tereza Urban
Doba čtení 5 min

Umělecké ostrůvky první pomoci. Jak přežít nápor vánoční estetiky vědí v Brně, letos během trhů narazí návštěvníci na nevšední instalace v celém městě

Pokud jste ještě nezažili adventní Brno, letošek je tím správným okamžikem. Atmosféru města, které už roky ukazuje, jak dělat vánoční trhy vkusně a smysluplně, letos podtrhuje série uměleckých instalací od předních českých umělců. Objevte Brno, jak ho neznáte!

Design & umění Design guide
Barbora Kramná, vítězná letošní Národní ceny za studentský design.
Číst článek
11. 12. 2024
Redakce Veronika Pařízková
Doba čtení 5 min

Aktualizovala gotické písmo a získala Národní cenu za studentský design. Designérka Barbora Kramná zaujala porotu rekonstrukcí staročeské bastardy

Vítězem letošní Národní ceny za studentský design se stala Barbora Kramná. Grafická designérka řešila složité téma, jak středověké písmo přenést do současnosti.

Design & umění Rozhovory
Novinky od Lejaan si brzy budete moct prohlédnout při speciální příležitosti!
Číst článek
06. 12. 2024
Redakce
Doba čtení 3 min

Liberecký lovebrand uvádí novou kolekci. Výrobce povlečení Lejaan láká na hřejivé barvy i kvalitní materiály

Hotelový komfort pro každodenní spánek – to je hlavní cíl české značky Lejaan, která nabízí ucelený sortiment ložního prádla i župany, ručníky a doplňky pro útulnou domácí atmosféru.

Design & umění
Název studia je odvozen od slova beseda, které evokuje dle autorů přátelské rozhovory, zábavu, tanec a prostor.
Číst článek
04. 12. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 4 min

Toužila vymyslet zákusek, který ještě neexistuje. Studio Besiidka osciluje mezi jídlem a designem, dává toto spojení smysl?

Jídlo a design? Trend, který je v poslední době čím dál tím víc populární. Studio Besiidka z Brna, které tvoří Nikola Chromečková a David Hotárek, patří mezi ty, kteří tyto dvě ingredience umí smíchat víc než dobře!

Design & umění Rozhovory
První půlkulatiny podcastu jsme oslavili s hostem Ondřejem Zitou.
Číst článek
02. 12. 2024
Redakce
Doba čtení 3 min

Židle UM od Jiřího Pelcla je budoucí ikona designu, sedět se na ní ale nedá, přiznává zakladatel značky Master & Master Ondřej Zita

„K židli Um vždy s nadsázkou dodávám, že je to budoucí ikona designu. Stejně jako její slavné předchůdkyně je přísná a nedá se na ní moc sedět,“ vypráví výrobce českého nábytku Ondřej Zita. Nevadí ale, že není pohodlná? A co znamená demokratický design?

Design & umění Podcast

AKCE A UDÁLOSTI

Výstava Made by fire prodloužena do sedmého září 2025! Síla i křehkost českého skla a porcelánu ve zkoušce ohněm. Unikátní výstavní projekt Moravské galerie v Brně a Designbloku aktuálně v prostorech Uměleckoprůmyslového muzea.

17. listopadu 2024 –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ 7. září 2025
Zobrazit detail →

NEWSLETTER

Nejnovější články

Samoobslužný prodej květin. Zdroj: Kveetko a Něžná pivoňka
Číst článek
13. 01. 2025
Kateřina Hubertová
Doba čtení 2 min

Musíme si jako národ víc věřit, říká zakladatelka alternativního květinářství. Samoobslužných prodejen kytic z almar v Česku přibývá, jak fungují a kde je najdete?

V krajině stojící skříň plná kytic - i tak může vypadat alternativa klasického květinářství. Zákazník si vybere pugét podle svého vkusu a požadovanou částku vhodí do kasičky, případně zaplatí pomocí přiloženého QR kódu. Samoobslužných prodejen květin přibývá napříč českými a moravskými kraji.

Interiér & architektura
Tereza Cvrčková a její zásobník, který lze zavěsit za dveře
Číst článek
10. 01. 2025
Redakce
Doba čtení 3 min

Studenti ČVUT v boji s menstruační chudobou. Mladí designéři navrhli vkusné a funkční zásobníky na vložky, které lze snadno umístit na veřejné toalety

Téma menstruační chudoby bylo léta neviditelné. V poslední době začíná ve společnosti ale stále víc rezonovat. A řešit ho přicházejí i mladí designéři. V rámci školního workshopu se studenti Fakulty architektury pokusily navrhnout vkusné a funkční zásobníky na vložky a tampóny. Povedly se?

Design & umění
Designové ikony
Číst článek
08. 01. 2025
Kateřina Hubertová
Doba čtení 4 min

Pět ikon českého designu, které může mít doma každý. Vybíráme produkty, jenž odolaly času i změnám režimu a staly se nesmrtelné

Zavírací nožík Rybička, kolo Favorit, Botasky, židle TON či křesla od Jindřicha Halabaly najdeme v českých domácnostech po desetiletí a mnohdy se staly synonymem výrobku svého druhu. Kde se vzaly tyto designové ikony, z nichž některou nejspíš máte taky doma?

Design & umění
1981 Secondhand a Johana Němečková s Barborou Kolerusovou
Číst článek
06. 01. 2025
Markéta Blažková
Doba čtení 4 min

Jedna pochází z rodiny spjaté po generace s designem, druhá netušila, že existují umělecké školy. Johana Němečková a Barbora Kolerusová si přesto padly do oka a založily značku Óda i studio Other Projects

Každá z odlišné rodiny, přesto si k sobě našly cestu. Designérské duo Johana Němečková a Barbora Kolerusová spolu tvoří značku Óda i studio Other Projects. Proč je spolupráce jako manželství a pro jakého klienta navrhují nejraději se dočtete v našem rozhovoru.

Rozhovory
Pátým hostem našeho podcastu je módní designérka Anna Tran
Číst článek
02. 01. 2025
Redakce
Doba čtení 3 min

Připadala jsem si slabá. V módním odvětví jsem se necítila vždy dobře, přiznává návrhářka Anna Tran. Jaká jsou úskalí studia na UMPRUM? A kde získala zpět sebevědomí?

„Jako módní designérka mám potřebu si neustále obhajovat svou práci,“ říká v podcastu designérka Anna Tran, jejíž kabelky se staly vyhledávaným módním doplňkem. Jak reflektuje své studium na UMPRUM? Co pro ni bylo obtížné?

Design & umění Podcast
Proces výroby etiket vína je o konceptu, příbězích, kreativitě a o vínu samotném.
Číst článek
30. 12. 2024
Klára Rokosová
Doba čtení 5 min

Ve víně je design. Mělnicko se pyšní lokálními vinaři, kteří vědí, že promyšlené etikety jsou nedílnou součástí úspěchu

Tradice pěstování vinné révy je s našimi zeměmi spjatá po staletí. Výborné viniční tratě, nenajdete jen na jižní Moravě, ale i na Mělnicku. Zdejší vinaři umí navíc nejen vyrobit okouzlující chutě, ale nerezignují ani na stylové a vkusné etikety. Kdo nás zaujal nejvíc?

Design guide
Veronika Pařízková, šéfredaktorka magazínu Designnews
Číst článek
27. 12. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 2 min

Design Mirror. Plíživý strach mít svůj názor. Situace na Slovensku ukazuje, že těžké časy jsou děsivě blízko

V lednu 1993 se rozpadalo Československo na dva samostatné státy a řada dnešních designérských hvězd se teprve učila chodit. Více než 30 let staré politické rozhodnutí vzbudilo hodně emocí a napořád už změnilo běh dějin. Vzhledem k současnému stavu na Slovensku můžeme být dnes ale rádi.

Názory & polemika
Experimentovala s celulózou, ale její hlavní doménou je nadčasovost a minimalismus. Zuzana Basterrech se rozpovídala o své značce, ale i stavu dnešního fashion oboru
Číst článek
20. 12. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 5 min

Uživit se v místním prostředí není hračka, říká zakladatelka značky Soolista Zuzana Basterrech. V módě umí bořit konvence, navrhuje pro seniory i autisty

Zuzana Basterrech je původní profesí architektka, už deset let se ale věnuje módě. Její přístup ke střihům, materiálům i celkovému konceptu značky Soolista je v mnoha ohledech inspirativní. Oděvy pro ni nejsou jen pozlátko, ale promyšlený životní styl.

Design & umění Rozhovory
Co je to BEEF? Propojení jídla a divadla v prostorách bývalých pražských jatek.
Číst článek
18. 12. 2024
Tereza Patzenhauerová
Doba čtení 3 min

Stylizovaný zážitek, který se vymyká všem zkušenostem. Fúze gastronomie, divadla a designu vzniká k výročí 130 let od založení Holešovické tržnice, inspiruje se rituály i prostředím jatek

Hostina, kterou si nechcete nechat ují(s)t. Jedenáctichodové menu jako rituál, který nasytí tělo a probudí smysly. Propojení divadla a gastronomie v prostoru Holešovické tržnice, kde jídlo nebude pouhým pokrmem, ale uměleckým zážitkem. To všechno je Beef – jedinečná fúze chutí, umění a historie!

Design & umění Rozhovory
„Upletli jsme brněnské ikoně, samici krokodýla, vánoční svetr, a vůbec jí to nevadilo. Nerezový exoskelet, nesoucí svetr, se oblíbené památky vůbec nedotýká,“ píše o svetru pro brněnského draka studio NAHAKU.
Číst článek
16. 12. 2024
Tereza Urban
Doba čtení 5 min

Umělecké ostrůvky první pomoci. Jak přežít nápor vánoční estetiky vědí v Brně, letos během trhů narazí návštěvníci na nevšední instalace v celém městě

Pokud jste ještě nezažili adventní Brno, letošek je tím správným okamžikem. Atmosféru města, které už roky ukazuje, jak dělat vánoční trhy vkusně a smysluplně, letos podtrhuje série uměleckých instalací od předních českých umělců. Objevte Brno, jak ho neznáte!

Design & umění Design guide