PŘEDPLAŤTE SI NÁŠ ČASOPIS ↗
Psycholog do kapsy
Galerie článku (26)

Najít spásu v knihách. Na trhu přibývá literatury, která dokáže léčit duši nejen obsahem, ale i promyšleným designem

Duševní pohoda je klíčová součást našeho celkového zdraví. Jak o ně pečovat? Jak se naučit pracovat s emocemi? Můžete se dozvědět ze skvělých knih. Vybrali jsme pro vás obsahově i výtvarně nejzajímavější knihy, které vám na tyto otázky pomohou odpovědět.

O duševním zdraví se dnes naštěstí hodně mluví i píše. Obrátit se na odborníky, které nás dokážou provést složitějšími obdobími, je čím dál víc vnímáno jako běžná součást našeho života. Víme už, že vůbec není se za co stydět, když požádáme o pomoc specialistu na lidskou psychiku. Pozornost se v této oblasti, od dob pandemie Covid-19, stáčí čím dál víc na mladší generaci. Nyní je nejvyšší čas, zabývat se otázkami, jak o psychice, emocích a různých strategiích, jak vnímat a pracovat s našimi vnitřními procesy, mluvit i s těmi nejmladšími. Jak ale děti naučit efektivně čelit strachu, stresu a dalším emocím, a ukázat jim tak nástroje pro celý život?


Z knihy Psycholog do kapsy Z knihy Psycholog do kapsy
Z knihy Psycholog do kapsy

Jak o tom s dětmi mluvit?

Pro začátek není potřeba je hned učit techniky meditace, hlubokého dýchání a tak podobně. Ke většině mechanismů totiž mají přirozený přístup, aniž by si to uvědomovali. Mindfulness, vizualizace nebo imaginace jsou v podstatě přirozenou součástí jejich her, postupnou socializací a včleňováním se do našeho životního systémů západní kultury jsou na ně ale kladeny čím dál vyšší a vyšší nároky, proto je dobré jejich coping skills podpořit a rozšířit, ale hlavně s nimi o tom mluvit. Možná ani netušíte, že o této problematice existuje celá řada knih, pro různé věkové kategorie, s kvalitním obsahem i vizuální stránkou. Vybrali jsme pro vás několik zajímavých tipů.

Jedna z prvních emocí, se kterou se musíme vyrovnávat je strach. Náš ochránce a hlídač hranic. Co když je ho ale už moc? O tom, jaké to je, když se skoro pořád lekáme nebo něčeho bojíme, vypráví knížka Tonča se leká. Příběh malého štěňátka nakreslila Nikola Hoření pro nakladatelství Meander a nezůstalo u jediného dílu. Vznikla celá kolekce leporel o základních emocích. Sama ilustrátorka říká: „To téma mě hned nadchlo. Lákalo mě i z důvodu, že se mi zrovna narodilo dítě, takže to pro mě bylo hodně aktuální. Byla to pro mě radost kreslit, přestože série musela vznikat jen po nocích. Celý den jsem promýšlela, co by se mi tam ještě hodilo, a těšila se, až se k práci zase dostanu.“ Momentálně se k lekavému štěňátku Tonče, vzteklému kocourkovi Hubertovi, uplakané Karle nebo radostné Idě chystají ještě dva poslední díly - o štítivém Eliášovi a žasnoucím Arnemu.

Z publikace Tonča se leká Z publikace Tonča se leká
Z publikace Tonča se leká

Maličko větší děti už mají bohatou zkušenost s trémou, nejistotou i panikou. S rozeznáváním jejich nuancí a hlavně s tím, jak je možné se s nimi vyrovnat, může dětem pomoct pohádková kniha Nebojme se bát z nakladatelství Práh. Strach a tajemno v knize reprezentují Tremula, Tmavruše nebo Hypochondřík. Ilustrátorka Michaela Kukovičová je za pomoci dokreslovaných koláží zpracovala s velkou nadsázkou. A jak lze nad strašáky vyzrát? Stačí prý jednoduché zaklínadlo nebo říkanka. Autorka knihy, Jana Marešová, si pro odborný vhled do problematiky zajistila psycholožku Blanku Kejíkovou Antošovou a společně nabízí ještě jednu strategii. Z knihy je možné ilustrace vystřihnout a rozmístit dětem v pokojíčku, aby byly se svými strašáky postupně v kontaktu. Kvalitní grafické zpracování i obsah této knihy ocenily i poroty dvou literárních soutěží. V roce 2018 jí v klání o Nejkrásnější české knihy bylo uděleno třetí místo v kategorii učebnic a didaktických pomůcek a v soutěži Zlatá stuha získala titul výtvarný počin roku.

Kniha Nebojme se bát Kniha Nebojme se bát
Kniha Nebojme se bát

Normálnost, divnost, jinakost, respekt….

Na malé děti míří také nakladatelství Kher, s knihou Jekh, duj, trin! Příběh malé holčičky přezdívané Žabka, je vlastně přirozeným návodem k tomu, jak zvládnout období, kdy děti prohází náročnou fází nástupu do školy. Unikátní rozkládací kniha podobná leporelu se opírá o zkušenosti terénní sociální pracovnice romské spisovatelky Evy Danišové. Ta v jedenácti kapitolách pomáhá budoucím prvňáčkům překlenout propast mezi českým školstvím a (nejen) romskými dětmi. K čtivému příběhu jí je velmi důležitým nástrojem i výtvarná stránka a ilustrace s mnoha vtipnými detaily. Matěj Ilčík, který knihu ilustroval říká: „Ilustrovaných kníh pre rómske deti je akošafranu. Pripracima motivovalo to, že knižka nebude po prvom prečítaní trčať niekde v poličke, ale že bude slúžiť ako didaktická pomôcka pre predškolákov, ktorým pomôže rozvýjať základné danosti a uľahčíim vstup do inštitucionálneho vzdelávania. Pomocou obrázkov a s nim spojených úloh sa môžu naučiť lepšie vyjadriť svoje pocity a takisto si precvičiť zručnosti, ktoré sa očakávajú od predškolákov - základná násobilka, opis prostredia, rozvoj logiky. Tým, že ilustrácie sú veľké, musel som pracovať viac aj s detailami, ktoré sa neobjavujú v prvom pláne, ale sú rovnako tak nositeľmi nejakej symboliky spojenej s rómskou kultúrou.“ Součástí jsou totiž i hravé úkoly, hádanky, písničky, básničky a říkadla, vždy podané česky i romsky. Ty malé čtenáře laskavě podněcují k dalším zvídavým otázkám, hledání jejich odpovědí a opakovanému prohlížení. Unikátní nakladatelství Kher se specializuje na knihy s romskou tematikou, tato kniha ale může otevírat obzory mnohem většímu množství čtenářů.

Kniha Jekh, duj, trin! Kniha Jekh, duj, trin!
Kniha Jekh, duj, trin!

Praktickou pomůckou spolu s hrami a aktivitami pro získání odolnosti v každodenních obavách, stresu nebo trápení je pro mladé čtenáře také kniha Tohle zvládnu od nakladatelství Portál. Spíš je tedy pracovním sešitem rozděleným do pěti kapitol s celkem 32 aktivitami. Každá z aktivit je dále rozdělena na oddíly – Nauč se to, Udělej to, Podpoř to a Bonus. Křížovky, osmisměrky nebo bludiště odlehčují texty prošpikované odbornými výrazy typu toxický stres, spouštěč, pozitivní emoce, negativní myšlenky, emocionální uvažování, nebo fixní myšlení. Doporučujeme ji tedy spíš pro zdatného čtenáře nebo pro práci s doprovodem dospělého, který může s uchopením textů dítěti pomoct. Rozhodně je ale zajímavou pomůckou pro trénování práce s psychickou odolností a procvičováním silných stránek. Uznejte sami, už jste někdy zkusili nakreslit laskavost?

Publikace Tohle zvládnu Publikace Tohle zvládnu
Publikace Tohle zvládnu

Psychika v románu i deníku

Že se Petra Soukupová, jedna z aktuálně nejčtenějších tuzemských autorek, ve svých románech specializuje na zachycení vztahů mezi lidmi víte. Zachytili jste ale, že nepíše jen pro dospělé? Její kniha Klub divných dětí od nakladatelství Host malým čtenářům přibližuje, jak žijí a cítí se vrstevníci, kteří jsou společensky vyloučení. Je příběhem o společném dobrodružství dětí, které zpočátku spojuje vlastně jen to, že nezapadají mezi ostatní a každý z nich stojí mimo kolektiv vrstevníků z jiného důvodu - kvůli tloušťce, nějaké fobii, postižení nebo Aspergerovu syndromu. Hlavním poselstvím napínavého příběhu, které je mezi řádky zakódováno, je myšlenka, že i když jsme svým způsobem divní a od ostatních se odlišujeme, máme něco, v čem vynikáme a že nejsilnější jsme když máme přátele. Publikaci o zvláštních dětech doplňují zvláštní ilustrace oceňované Nikoly Logosové a má už i druhé pokračování s názvem Klub divných dětí a smutná kočka. Že tato dobrodružství budou bavit nejen děti vám garantujeme, protože kdo jsme se někdy necítili aspoň trochu divní a na okraji?

Kniha Klub divných dětí Kniha Klub divných dětí
Kniha Klub divných dětí

Pro zralejší čtenáře, starší děti a dospívající je velmi zajímavou podporou pro orientaci v lidské psychice novinka od nakladatelství Verzone, Psycholog do kapsy. Autorkou je klinická psycholožka a terapeutka Michaela Grochová, která čerpá ze svých zkušeností práce na psychoterapeutickém oddělení a na Centru krizové intervence. „Potkávala jsem tam klienty jen na velmi krátkou dobu a cítila jsem potřebu jim předat co nejvíce informací, které by si mohli odnést domů a pracovat s nimi dál. Často vidím, jak náročné je pro mnoho lidí orientovat se ve svých emocích a myšlenkách, potýkají se s otázkami, jak své pocity zpracovat nebo jak poznat, kdy je třeba vyhledat odbornou pomoc. Chtěla jsem vytvořit nástroj, který by jim v tom pomohl, a také sloužil jako bezpečné místo pro vlastní sebereflexi. Díky spolupráci s vizuální tvůrkyni Kájou Novou se nám podařilo vytvořit něco, co je nezahlcující a srozumitelné na pohled.“ Psycholog do kapsy je vlastně deník a zápisník, který pro každý den nabízí podporu, otázky a návody, jak se lépe orientovat ve svých myšlenkách, pocitech, jak ovlivňují naše prožívání, nebo jaký mají vliv na tělo. Zároveň pomáhá zodpovědět základní otázky týkající se psychoterapie a psychiatrické péče a obsahuje seznam důležitých kontaktů na krizová centra a krizové linky. Možná by ho tak neměli mít v kapse jenom dospívající, ale každý z nás. Není bez zajímavosti, že knihu ilustrovala a graficky upravila Kája Nová, původně jako svou diplomovou práci na Fakultě umění a designu Ladislava Sutnara ZČÚ v Plzni a představena byla třeba na letošní přehlídce Designblok v Jízdárně Pražského hradu. Nyní Kája Nová spolu s Michaelou Grochovou rozvíjí další nápady na publikace zaměřené na specifické oblasti duševního zdraví a určité skupiny publika (např. adolescenti) nebo digitální nástroje, které by umožnily interaktivnější přístup k sebepéči. A takových činností a publikací je u nás potřeba čí dál víc.

Z knihy Psycholog do kapsy Z knihy Psycholog do kapsy
Z knihy Psycholog do kapsy

Statistiky ukazují, že za posledních 10-15 let počet lidí ošetřených v ordinacích psychiatrů roste, měli bychom si proto všichni dát za jednu z hlavních priorit neztratit se sám v sobě, ve svých emocích a ve svém trápení. Naprosto klíčové je pro duševní zdraví budování vztahů, práce s emocemi, zdravý sebeobraz a vyrovnávání se stresem. Právě schopnost zvládnout výzvy posiluje naše sebevědomí. Čtěte si a mluvte o tom s dětmi, trénujete tak jednu z nejdůležitějších věcí v životě.

Rubriky:
Štítky:

Další z rubriky

Natálie Navrátilová a šéfredaktorka Designnews Veronika Pařízková
Číst článek
30. 04. 2025
Redakce Veronika Pařízková
Doba čtení 3 min

Že ženy dělají jemnější design je klišé. Na produktu nepoznáte, jestli ho dělal muž či žena, je přesvědčená Natalie Navrátilová, která navrhuje příbory i pravítka

„Drobné nástroje potřebují strašně času. Diplomové prototypy nebyly vůbec dokonalé. Musela jsem se několikrát připomenout. Spíš než o odvaze byla tato spolupráce o vytrvalosti,“ prozrazuje Natalie Navrátilová detaily vzniku kolekce pro Mikov, která ji vynesla cenu Objev roku na Czech Grand Design.

Design & umění Podcast
Fotograf Filip Švácha a designérka a umělkyně Pavlína Šváchová se synem Vendelínem; foto: Agnes Čechová; Pavlína se v tvorbě věnuje také šálkovým objektům; foto: Filip Švácha.
Číst článek
21. 04. 2025
Eliška Vrbová
Doba čtení 2 min

S dítětem jsme přestali prokrastinovat a naše práce je soustředěnější. V Ústí je rodinná atmosféra, UMPRUM by na nás byla moc ambiciózní, říkají Pavlína a Filip Šváchovi

Ona se věnuje designu skla a volnému umění, on nejen její objekty fotografuje. Pavlínu a Filipa Šváchovi spojilo studium v Ústí nad Labem a dnes sdílí kromě společné domácnosti i kreativní vize v projektech toho druhého. Jaké je soužití dvou designérů a umělců a jak jim život proměnilo rodičovství?

Design & umění Rozhovory
Nová židle Flexi Lounge
Číst článek
18. 04. 2025
Redakce
Doba čtení 3 min

Židle, co sbírá ceny. Boskovická firma LD Seating slaví mezinárodní úspěch s křeslem Flexi Lounge, čím je výjimečné?

Od uvedení první židle Flexi Light v roce 2014 až po kompletní rodinu sezení. LD Seating představuje nejnovější přírůstek do série Flexi Lounge – nový typ křesla navrženého pro maximální pohodlí.

Design & umění
Eliška Gogolová & Ateliér Kompost
Číst článek
16. 04. 2025
Tereza Tomášová
Doba čtení 3 min

Mám pocit, že v našem malém rybníčku bychom se měli povzbuzovat, říká textilní výtvarnice Eliška Gogolová, která vrací slávu prošívaným vestičkám našich babiček

Tvoří originální prošívané vesty, vyrábí úrodné vlněné sochy a chystá se na vlastní autorské látky. Co Eliška Gogolová oceňuje na olympijské kolekci? Jak o sobě může dát začínající textilní designér vědět a proč by uvítala raději cenu spojenou s finanční odměnou než kousek křišťálového dortu?

Design & umění Rozhovory
Cílem Nebezboží je ukázat, že víra v Boha není záležitostí minulosti
Číst článek
14. 04. 2025
Redakce
Doba čtení 2 min

I věřící si zaslouží vkusný produkt. Klára Frídlová oslovila mladé designéry, aby vymysleli, jak modernizovat tradiční křesťanské atributy

Kolekce křesťanských produktů se současnou estetikou nyní nabízí online obchod Nebezboží, jehož zakladatelka Klára Frídlová oslovila mladé autory a výtvarníky, aby vytvořili tradiční předměty snoubící v sobě katolickou tradici i současný design.

Design & umění
Upcyklace je ve světě rozšířeným pojmem
Číst článek
11. 04. 2025
Redakce
Doba čtení 2 min

Co, jak a proč vůbec dále vytvářet? Studenti z plzeňské Sutnarky hledají řešení pro nadprodukci v recyklaci a minimalizaci odpadu

Jak prodloužit životnost oděvů, kožených doplňků a obuvi v době vizuální inflace a nadprodukce? Studující ateliéru Fashion design Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni (FDU ZČU) hledali odpověď skrze kvalitní materiály, chytré střihy a upcycling.

Design & umění
Jana Zielinski a přebal knihy Křehká krása designu
Číst článek
09. 04. 2025
Jana Mattas Horáčková
Doba čtení 2 min

Absence kritického pohledu, přesto vizuálně zajímavá a inspirativní. Jaká je kniha, která vypráví příběh Jany Zielinski?

Kniha Křehká krása designu je rozhovorem o designu, ale také osobním příběhem Jany Zielinski. Co vše stojí za úspěchem Designbloku a jaká je jeho skutečná cena? Jak vypadá cesta ženy, která zasvětila svůj profesní život tvorbě, organizaci a podpoře designu u nás i v zahraničí?

Design & umění Názory & polemika
Terezie Foldynová a Tereza Samková
Číst článek
02. 04. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 5 min

Malovat obrazy "aby se líbily" bych nezvládla. Dvě autorky spjaté s Ostravou definují, co je inspiruje a čím je tamní scéna specifická

Dvě odlišné autorky, dva jiné přístupy. Přesto Terezii Foldynovou a Terezu Samkovou mnohé spojuje. Především místo původu a působení - Ostrava. Jak se do jejich tvorby promítá?

Design & umění Rozhovory
Karolína Kučerová s moderátorkou Veronikou Pařízkovou
Číst článek
31. 03. 2025
Veronika Pařízková Redakce
Doba čtení 2 min

Vždy jsem byla trochu šprt, neřeším stejné věci jako spolužáci, vysvětluje Karolína Kučerová, která začala studovat design až ve 26 letech. Co musela obětovat? A cítí tlak, jak tvořit?

„Nemyslím, že dnes člověk prorazí jen díky instagramu. Najdete tam řadu lidí, co mají sledující, ale chybí jim talent “ hodnotí vliv sociálních sítí Karolína Kučerová, která navrhuje sklo i keramiku. Chce ho někdy smazat? Prodává se lépe sklo nebo keramika? A proč roste obliba hrníčků bez oušek?

Design & umění Názory & polemika Rozhovory Podcast
Jakub Berdych Karpelis
Číst článek
28. 03. 2025
Kateřina Hubertová
Doba čtení 3 min

Schopnost myslet netradičně a ironie s humorem. Analyzujeme, proč je Jakub Berdych Karpelis zásadní osobností zdejší scény

Na pomezí designu a umění, vždy ale s humorem se pohybuje sochař a designér Jakub Berdych Karpelis. Nebojí se experimentovat s materiály a postupy jejich zpracování. Nebrání se ani nadsázce, ironii, netradičním tématům a kombinacím. Snad díky tomu se dnes řadí mezi české designérské hvězdy.

Design & umění Názory & polemika
JN interiér

AKCE A UDÁLOSTI

Moravská galerie prezentuje tvorbu letošní výherkyně ocenění designérky roku Czech Grand Design Kateřiny Handlové. Nenechte si ujít výstavu sklářských prací Záznam mizení, pohybující se na hranici designu a citlivého náhledu do zkušenosti autorky.

25. dubna 2025 – 29. března 2026
Zobrazit detail →

NEWSLETTER

JN interiér

Nejnovější články

Natálie Navrátilová a šéfredaktorka Designnews Veronika Pařízková
Číst článek
30. 04. 2025
Redakce Veronika Pařízková
Doba čtení 3 min

Že ženy dělají jemnější design je klišé. Na produktu nepoznáte, jestli ho dělal muž či žena, je přesvědčená Natalie Navrátilová, která navrhuje příbory i pravítka

„Drobné nástroje potřebují strašně času. Diplomové prototypy nebyly vůbec dokonalé. Musela jsem se několikrát připomenout. Spíš než o odvaze byla tato spolupráce o vytrvalosti,“ prozrazuje Natalie Navrátilová detaily vzniku kolekce pro Mikov, která ji vynesla cenu Objev roku na Czech Grand Design.

Design & umění Podcast
CASAROSA by Denisa Strmisková
Číst článek
28. 04. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 3 min

Esence jednoduchosti. V Českém Krumlově vznikla CASAROSA, malebný apartmánový dům se sofistikovanými interiéry

Mysleli jste si, že Český Krumlov je už plný možností stylového ubytování? Omyl. Jeho potenciál zjevně není stále vytěžený. Důkazem je malebná rekonstrukce domu v části Plešivec, který nese název CASAROSA.

Interiér & architektura Design guide
Klára Daniová se ponořila do sociologie a jako výstup vytvořila knihu (ale i online stránku) podpořenou kvalitním zpracováním
Číst článek
23. 04. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 4 min

Spíše panuje skepse, než víra v lepší zítřky. Grafická designérka Klára Daniová stvořila knihu, která zkoumá fenomén spolubydlení z různých stran

Bydlení je téma, které hýbe celou společností. Absolventka Ateliéru grafický design a nová média Klára Daniová se rozhodla zpracovat fenomén spolubydlení a v eponymní knize ukazuje jeho světlé i stinné stránky.

Názory & polemika Rozhovory
Fotograf Filip Švácha a designérka a umělkyně Pavlína Šváchová se synem Vendelínem; foto: Agnes Čechová; Pavlína se v tvorbě věnuje také šálkovým objektům; foto: Filip Švácha.
Číst článek
21. 04. 2025
Eliška Vrbová
Doba čtení 2 min

S dítětem jsme přestali prokrastinovat a naše práce je soustředěnější. V Ústí je rodinná atmosféra, UMPRUM by na nás byla moc ambiciózní, říkají Pavlína a Filip Šváchovi

Ona se věnuje designu skla a volnému umění, on nejen její objekty fotografuje. Pavlínu a Filipa Šváchovi spojilo studium v Ústí nad Labem a dnes sdílí kromě společné domácnosti i kreativní vize v projektech toho druhého. Jaké je soužití dvou designérů a umělců a jak jim život proměnilo rodičovství?

Design & umění Rozhovory
Nová židle Flexi Lounge
Číst článek
18. 04. 2025
Redakce
Doba čtení 3 min

Židle, co sbírá ceny. Boskovická firma LD Seating slaví mezinárodní úspěch s křeslem Flexi Lounge, čím je výjimečné?

Od uvedení první židle Flexi Light v roce 2014 až po kompletní rodinu sezení. LD Seating představuje nejnovější přírůstek do série Flexi Lounge – nový typ křesla navrženého pro maximální pohodlí.

Design & umění
Speciální pozornost věnujte jídelnímu prostoru. Ten musí být natolik příjemný, aby se s jídlem neutíkalo k nejbližší možné obrazovce
Číst článek
17. 04. 2025
Redakce
Doba čtení 2 min

Vybavení domácnosti: Co zohlednit a na čem ušetřit?

Mít kousek prostoru, kterému můžete říkat domov, je výhra. I díky tomu, že si ho můžete uzpůsobit úplně podle sebe. Pokud vybavujete svůj první byt, anebo třeba jen pokoj, máme pro vás pár praktických tipů, od čeho se odpíchnout a co vám pomůže docílit přesně takové harmonie, jakou potřebujete.

Nezařazené
Eliška Gogolová & Ateliér Kompost
Číst článek
16. 04. 2025
Tereza Tomášová
Doba čtení 3 min

Mám pocit, že v našem malém rybníčku bychom se měli povzbuzovat, říká textilní výtvarnice Eliška Gogolová, která vrací slávu prošívaným vestičkám našich babiček

Tvoří originální prošívané vesty, vyrábí úrodné vlněné sochy a chystá se na vlastní autorské látky. Co Eliška Gogolová oceňuje na olympijské kolekci? Jak o sobě může dát začínající textilní designér vědět a proč by uvítala raději cenu spojenou s finanční odměnou než kousek křišťálového dortu?

Design & umění Rozhovory
Cílem Nebezboží je ukázat, že víra v Boha není záležitostí minulosti
Číst článek
14. 04. 2025
Redakce
Doba čtení 2 min

I věřící si zaslouží vkusný produkt. Klára Frídlová oslovila mladé designéry, aby vymysleli, jak modernizovat tradiční křesťanské atributy

Kolekce křesťanských produktů se současnou estetikou nyní nabízí online obchod Nebezboží, jehož zakladatelka Klára Frídlová oslovila mladé autory a výtvarníky, aby vytvořili tradiční předměty snoubící v sobě katolickou tradici i současný design.

Design & umění
Upcyklace je ve světě rozšířeným pojmem
Číst článek
11. 04. 2025
Redakce
Doba čtení 2 min

Co, jak a proč vůbec dále vytvářet? Studenti z plzeňské Sutnarky hledají řešení pro nadprodukci v recyklaci a minimalizaci odpadu

Jak prodloužit životnost oděvů, kožených doplňků a obuvi v době vizuální inflace a nadprodukce? Studující ateliéru Fashion design Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni (FDU ZČU) hledali odpověď skrze kvalitní materiály, chytré střihy a upcycling.

Design & umění
Jana Zielinski a přebal knihy Křehká krása designu
Číst článek
09. 04. 2025
Jana Mattas Horáčková
Doba čtení 2 min

Absence kritického pohledu, přesto vizuálně zajímavá a inspirativní. Jaká je kniha, která vypráví příběh Jany Zielinski?

Kniha Křehká krása designu je rozhovorem o designu, ale také osobním příběhem Jany Zielinski. Co vše stojí za úspěchem Designbloku a jaká je jeho skutečná cena? Jak vypadá cesta ženy, která zasvětila svůj profesní život tvorbě, organizaci a podpoře designu u nás i v zahraničí?

Design & umění Názory & polemika