PŘEDPLAŤTE SI NÁŠ ČASOPIS ↗
Jana Zielinski a přebal knihy Křehká krása designu
Galerie článku (15)

Absence kritického pohledu, přesto vizuálně zajímavá a inspirativní. Jaká je kniha, která vypráví příběh Jany Zielinski?

Kniha Křehká krása designu je rozhovorem o designu, ale také osobním příběhem Jany Zielinski. Co vše stojí za úspěchem Designbloku a jaká je jeho skutečná cena? Jak vypadá cesta ženy, která zasvětila svůj profesní život tvorbě, organizaci a podpoře designu u nás i v zahraničí?

Když design není jen estetika, ale životní postoj

Kniha Křehká krása designu je zajímavá už způsobem svého vzniku. Koncipována je totiž jako konverzace mezi novinářkou Andreou Běhounkovou a Janou Zielinski, ředitelkou prestižního festivalu Designblok. Přestože by se podle názvu mohlo zdát, že se primárně jedná o publikaci o světě designu, ve skutečnosti jde o mnohem více – o životní a v mnohém inspirativní příběh ženy, která dokázala proměnit svou vášeň v úspěšnou kariéru. Zároveň si je však velmi dobře vědoma ceny, kterou za takový úspěch musela zaplatit. A pro některé čtenáře se možná bude zdát až příliš vysoká.

Jana Zielinski v knize odhaluje svou profesní cestu, vzpomíná na své začátky, kdy práce designéra a tedy i podoba celého oboru včetně kurátorování, vystavování nebo sběratelství designu v České republice hledaly svou porevoluční podobu. Během několika přátelských setkání s Andreou Běhounkovou Jana Zielinski popisuje, kudy vedly její kroky a jak se jí podařilo vybudovat největší přehlídku současného designu ve střední Evropě. Jejich rozhovor přibližuje nejen krásu a sílu designu, ale i složitosti spojené s jeho financováním, podnikáním v kreativní sféře a s překážkami, kterým čelí ženy v byznysu. Nevyhýbají se ani tématu konkurence a výzev, které s sebou nese snaha udržet si pozici na vrcholu v dynamickém světě designu.

Ukázka z knihy Křehká krása designu, Jana Zielinski, Andrea Běhounková. Zdroj: Albatros media Ukázka z knihy Křehká krása designu, Jana Zielinski, Andrea Běhounková. Zdroj: Albatros media
Ukázka z knihy Křehká krása designu, Jana Zielinski, Andrea Běhounková. Zdroj: Albatros media

Autenticita, krása a těžké otázky

Kniha působí velmi autenticky a při čtení je možné dobře vnímat osobní přístup autorky i hlavní hrdinky. Zielinski před Běhounkovou, a tedy ani před čtenáři, neskrývá své pochybnosti, přiznává své obavy i psychické tlaky spojené s vysokými ambicemi a popisuje, jak se vyrovnávala s náročnými rozhodnutími v kariéře i osobním životě. V textu se objevují romantické vzpomínky na dětství, úryvky z deníku psané v době vzniku knihy a především zamyšlení nad tím, co znamená být úspěšný a jaká je pro ni skutečná hodnota krásy. Doplňují je i texty rodiny a přátel Jany Zielinski, které spíše podporují pozitivní pohled na její životní kroky a zdůrazňují její vliv nejen na svět designu, ale i na své nejbližší okolí.

Jedním z klíčových motivů knihy je rovnováha mezi kariérou a osobním životem. Zielinski v rozhovoru otevřeně přiznává, že nikdy nenastoupila na mateřskou dovolenou a že dlouhá léta znala jen práci a své děti. Neskrývá tedy oběti, které jí přineslo budování vlastní značky a mezinárodně respektovaného festivalu. K tématům mateřství, budování kariéry a jejich skloubení se text několikrát vrací. Stejně jako k povaze a psychickému nastavení Jany Zielinski, které jí v tom mnohdy pomáhalo a podporovalo, ale někdy i zrazovalo a ukazovalo na velmi křehkou rovnováhu všech sil a životních aspektů, včetně partnerství.

Publikace je tedy jejím osobním svědectvím o tom, jak se z nadšené dívky se zájmem o estetiku stala uznávaná odbornice, která dnes spoluurčuje směřování českého designu. Přijde-li ale v rozhovoru na řadu hlubší pohled do zákulisí světa designu nebo problematika s designem spojená, jako je konzumní styl života, povrchní nahlížení na design, otázka udržitelnosti nebo vlivu designu na naši každodenní realitu, Běhounková i Zielinski se jich jen letmo dotknou a kritičtějšímu pohledu na svět designu se nevěnují.

Zielinski si však nenechává úplně všechny odpovědi na složitější otázky pro sebe. V rozhovoru například zmiňuje, jak se u nás mění pohled na design v průběhu let, nebo relativizuje, jak Češi vnímají krásu. Vnímání estetiky v českém prostředí kritizuje a poukazuje na to, že design je často spojován pouze s luxusem, ačkoli jeho skutečnou roli vidí jako mnohem širší. Některé otázky ale i tak zůstávají otevřené – například když se Běhounková ptá, co by ve své kariéře udělala jinak. Místo jasné odpovědi se debata stočí jiným směrem, čímž autorka nechává prostor čtenářům, aby si vlastní závěry utvořili sami.

Ředitelka mezinárodního festivalu Designblok a část jejího týmu | Foto: Anna Organova Ředitelka mezinárodního festivalu Designblok a část jejího týmu | Foto: Anna Organova
Ředitelka mezinárodního festivalu Designblok a část jejího týmu | Foto: Anna Organova

Vizuální stránka knihy – minimalistická elegance

Zajímavou stránkou knihy je také její vizuální zpracování. O grafiku se v duchu minimalistické estetiky postarala renomovaná designérka Zuzana Lednická. Žádné okázalosti ani volání po pozornosti od knihy nečekejte. Je jednoduše koncipovaná, vlastně klasická a jemné barevné akcenty doplňuje jen ilustrace od uznávaného ilustrátora Michaela Bačáka, který s Janou Zielinski dlouhodobě spolupracuje, například na návrzích pro značku Křehký, jejíž je také zakladatelkou. Na obálku vytvořil portrét, kdy se tvář Jany Zielinski částečně ztrácí v krajině Českého ráje. Poutavým prvkem uvnitř knihy pak jsou osobní fotografie – od momentek z rodinného archivu až po oficiální reprezentativní snímky. Ty dodávají knize další vrstvu autentičnosti a pomáhají čtenáři přiblížit nejen Zielinski jako profesionálku, ale i jako člověka s vlastními radostmi, obavami a sny.

Ukázka z knihy Křehká krása designu, Jana Zielinski, Andrea Běhounková. Zdroj: Albatros media Ukázka z knihy Křehká krása designu, Jana Zielinski, Andrea Běhounková. Zdroj: Albatros media
Ukázka z knihy Křehká krása designu, Jana Zielinski, Andrea Běhounková. Zdroj: Albatros media

Stojí tedy za přečtení?

Křehká krása designu je inspirativní a vizuálně zajímavá kniha, která nenabízí tolik vhled do světa designu, ale spíš silný osobní příběh jedné z předních osobností tohoto oboru u nás. Příběh o tom, jak se z nadšení a odhodlání rodí velké projekty, je motivující pro čtenáře nejen z oblasti designu. Pokud očekáváte hlubokou analýzu designérských principů, možná budete zklamáni. Pokud však hledáte knihu, která vás vtáhne do zákulisí jednoho z nejvýznamnějších festivalů a ukáže, jak vypadá život úspěšné ženy v kreativním byznysu, rozhodně za přečtení stojí. A možná vás přiměje zamyslet se nad tím, co vlastně znamená krása – nejen v designu, ale i v životě.

Kniha Křehká krása designu Kniha Křehká krása designu
Kniha Křehká krása designu
Ředitelka mezinárodního festivalu Designblok a část jejího týmu | Foto: Anna Organova Ředitelka mezinárodního festivalu Designblok a část jejího týmu | Foto: Anna Organova Do galerie
Ředitelka mezinárodního festivalu Designblok a část jejího týmu | Foto: Anna Organova
Rubriky:
Štítky:

Další z rubriky

Natálie Navrátilová a šéfredaktorka Designnews Veronika Pařízková
Číst článek
30. 04. 2025
Redakce Veronika Pařízková
Doba čtení 3 min

Že ženy dělají jemnější design je klišé. Na produktu nepoznáte, jestli ho dělal muž či žena, je přesvědčená Natalie Navrátilová, která navrhuje příbory i pravítka

„Drobné nástroje potřebují strašně času. Diplomové prototypy nebyly vůbec dokonalé. Musela jsem se několikrát připomenout. Spíš než o odvaze byla tato spolupráce o vytrvalosti,“ prozrazuje Natalie Navrátilová detaily vzniku kolekce pro Mikov, která ji vynesla cenu Objev roku na Czech Grand Design.

Design & umění Podcast
Fotograf Filip Švácha a designérka a umělkyně Pavlína Šváchová se synem Vendelínem; foto: Agnes Čechová; Pavlína se v tvorbě věnuje také šálkovým objektům; foto: Filip Švácha.
Číst článek
21. 04. 2025
Eliška Vrbová
Doba čtení 2 min

S dítětem jsme přestali prokrastinovat a naše práce je soustředěnější. V Ústí je rodinná atmosféra, UMPRUM by na nás byla moc ambiciózní, říkají Pavlína a Filip Šváchovi

Ona se věnuje designu skla a volnému umění, on nejen její objekty fotografuje. Pavlínu a Filipa Šváchovi spojilo studium v Ústí nad Labem a dnes sdílí kromě společné domácnosti i kreativní vize v projektech toho druhého. Jaké je soužití dvou designérů a umělců a jak jim život proměnilo rodičovství?

Design & umění Rozhovory
Nová židle Flexi Lounge
Číst článek
18. 04. 2025
Redakce
Doba čtení 3 min

Židle, co sbírá ceny. Boskovická firma LD Seating slaví mezinárodní úspěch s křeslem Flexi Lounge, čím je výjimečné?

Od uvedení první židle Flexi Light v roce 2014 až po kompletní rodinu sezení. LD Seating představuje nejnovější přírůstek do série Flexi Lounge – nový typ křesla navrženého pro maximální pohodlí.

Design & umění
Eliška Gogolová & Ateliér Kompost
Číst článek
16. 04. 2025
Tereza Tomášová
Doba čtení 3 min

Mám pocit, že v našem malém rybníčku bychom se měli povzbuzovat, říká textilní výtvarnice Eliška Gogolová, která vrací slávu prošívaným vestičkám našich babiček

Tvoří originální prošívané vesty, vyrábí úrodné vlněné sochy a chystá se na vlastní autorské látky. Co Eliška Gogolová oceňuje na olympijské kolekci? Jak o sobě může dát začínající textilní designér vědět a proč by uvítala raději cenu spojenou s finanční odměnou než kousek křišťálového dortu?

Design & umění Rozhovory
Cílem Nebezboží je ukázat, že víra v Boha není záležitostí minulosti
Číst článek
14. 04. 2025
Redakce
Doba čtení 2 min

I věřící si zaslouží vkusný produkt. Klára Frídlová oslovila mladé designéry, aby vymysleli, jak modernizovat tradiční křesťanské atributy

Kolekce křesťanských produktů se současnou estetikou nyní nabízí online obchod Nebezboží, jehož zakladatelka Klára Frídlová oslovila mladé autory a výtvarníky, aby vytvořili tradiční předměty snoubící v sobě katolickou tradici i současný design.

Design & umění
Upcyklace je ve světě rozšířeným pojmem
Číst článek
11. 04. 2025
Redakce
Doba čtení 2 min

Co, jak a proč vůbec dále vytvářet? Studenti z plzeňské Sutnarky hledají řešení pro nadprodukci v recyklaci a minimalizaci odpadu

Jak prodloužit životnost oděvů, kožených doplňků a obuvi v době vizuální inflace a nadprodukce? Studující ateliéru Fashion design Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni (FDU ZČU) hledali odpověď skrze kvalitní materiály, chytré střihy a upcycling.

Design & umění
Terezie Foldynová a Tereza Samková
Číst článek
02. 04. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 5 min

Malovat obrazy "aby se líbily" bych nezvládla. Dvě autorky spjaté s Ostravou definují, co je inspiruje a čím je tamní scéna specifická

Dvě odlišné autorky, dva jiné přístupy. Přesto Terezii Foldynovou a Terezu Samkovou mnohé spojuje. Především místo původu a působení - Ostrava. Jak se do jejich tvorby promítá?

Design & umění Rozhovory
Karolína Kučerová s moderátorkou Veronikou Pařízkovou
Číst článek
31. 03. 2025
Veronika Pařízková Redakce
Doba čtení 2 min

Vždy jsem byla trochu šprt, neřeším stejné věci jako spolužáci, vysvětluje Karolína Kučerová, která začala studovat design až ve 26 letech. Co musela obětovat? A cítí tlak, jak tvořit?

„Nemyslím, že dnes člověk prorazí jen díky instagramu. Najdete tam řadu lidí, co mají sledující, ale chybí jim talent “ hodnotí vliv sociálních sítí Karolína Kučerová, která navrhuje sklo i keramiku. Chce ho někdy smazat? Prodává se lépe sklo nebo keramika? A proč roste obliba hrníčků bez oušek?

Design & umění Názory & polemika Rozhovory Podcast
Jakub Berdych Karpelis
Číst článek
28. 03. 2025
Kateřina Hubertová
Doba čtení 3 min

Schopnost myslet netradičně a ironie s humorem. Analyzujeme, proč je Jakub Berdych Karpelis zásadní osobností zdejší scény

Na pomezí designu a umění, vždy ale s humorem se pohybuje sochař a designér Jakub Berdych Karpelis. Nebojí se experimentovat s materiály a postupy jejich zpracování. Nebrání se ani nadsázce, ironii, netradičním tématům a kombinacím. Snad díky tomu se dnes řadí mezi české designérské hvězdy.

Design & umění Názory & polemika
Zsófia Keresztes se svým dílem
Číst článek
19. 03. 2025
Redakce
Doba čtení 4 min

I na takovém prvku, jako je dutý kmen, závisí fungování lesa. Maďarská sochařka Zsófia Keresztes na výstavě v liberecké Oblastní galerii otevírá téma transformace světa

Letošní výstavní sezónu liberecké galerie zahajuje umělkyně maďarského původu Zsófia Keresztes, která má na svém kontě už několik mezinárodních výtvarných úspěchů. Její výstava s názvem Trembling Empire odkazuje na svět, který v současné době prochází velkou transformací.

Akce a události Design & umění
JN interiér

AKCE A UDÁLOSTI

Moravská galerie prezentuje tvorbu letošní výherkyně ocenění designérky roku Czech Grand Design Kateřiny Handlové. Nenechte si ujít výstavu sklářských prací Záznam mizení, pohybující se na hranici designu a citlivého náhledu do zkušenosti autorky.

25. dubna 2025 – 29. března 2026
Zobrazit detail →

NEWSLETTER

JN interiér

Nejnovější články

Natálie Navrátilová a šéfredaktorka Designnews Veronika Pařízková
Číst článek
30. 04. 2025
Redakce Veronika Pařízková
Doba čtení 3 min

Že ženy dělají jemnější design je klišé. Na produktu nepoznáte, jestli ho dělal muž či žena, je přesvědčená Natalie Navrátilová, která navrhuje příbory i pravítka

„Drobné nástroje potřebují strašně času. Diplomové prototypy nebyly vůbec dokonalé. Musela jsem se několikrát připomenout. Spíš než o odvaze byla tato spolupráce o vytrvalosti,“ prozrazuje Natalie Navrátilová detaily vzniku kolekce pro Mikov, která ji vynesla cenu Objev roku na Czech Grand Design.

Design & umění Podcast
CASAROSA by Denisa Strmisková
Číst článek
28. 04. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 3 min

Esence jednoduchosti. V Českém Krumlově vznikla CASAROSA, malebný apartmánový dům se sofistikovanými interiéry

Mysleli jste si, že Český Krumlov je už plný možností stylového ubytování? Omyl. Jeho potenciál zjevně není stále vytěžený. Důkazem je malebná rekonstrukce domu v části Plešivec, který nese název CASAROSA.

Interiér & architektura Design guide
Klára Daniová se ponořila do sociologie a jako výstup vytvořila knihu (ale i online stránku) podpořenou kvalitním zpracováním
Číst článek
23. 04. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 4 min

Spíše panuje skepse, než víra v lepší zítřky. Grafická designérka Klára Daniová stvořila knihu, která zkoumá fenomén spolubydlení z různých stran

Bydlení je téma, které hýbe celou společností. Absolventka Ateliéru grafický design a nová média Klára Daniová se rozhodla zpracovat fenomén spolubydlení a v eponymní knize ukazuje jeho světlé i stinné stránky.

Názory & polemika Rozhovory
Fotograf Filip Švácha a designérka a umělkyně Pavlína Šváchová se synem Vendelínem; foto: Agnes Čechová; Pavlína se v tvorbě věnuje také šálkovým objektům; foto: Filip Švácha.
Číst článek
21. 04. 2025
Eliška Vrbová
Doba čtení 2 min

S dítětem jsme přestali prokrastinovat a naše práce je soustředěnější. V Ústí je rodinná atmosféra, UMPRUM by na nás byla moc ambiciózní, říkají Pavlína a Filip Šváchovi

Ona se věnuje designu skla a volnému umění, on nejen její objekty fotografuje. Pavlínu a Filipa Šváchovi spojilo studium v Ústí nad Labem a dnes sdílí kromě společné domácnosti i kreativní vize v projektech toho druhého. Jaké je soužití dvou designérů a umělců a jak jim život proměnilo rodičovství?

Design & umění Rozhovory
Nová židle Flexi Lounge
Číst článek
18. 04. 2025
Redakce
Doba čtení 3 min

Židle, co sbírá ceny. Boskovická firma LD Seating slaví mezinárodní úspěch s křeslem Flexi Lounge, čím je výjimečné?

Od uvedení první židle Flexi Light v roce 2014 až po kompletní rodinu sezení. LD Seating představuje nejnovější přírůstek do série Flexi Lounge – nový typ křesla navrženého pro maximální pohodlí.

Design & umění
Speciální pozornost věnujte jídelnímu prostoru. Ten musí být natolik příjemný, aby se s jídlem neutíkalo k nejbližší možné obrazovce
Číst článek
17. 04. 2025
Redakce
Doba čtení 2 min

Vybavení domácnosti: Co zohlednit a na čem ušetřit?

Mít kousek prostoru, kterému můžete říkat domov, je výhra. I díky tomu, že si ho můžete uzpůsobit úplně podle sebe. Pokud vybavujete svůj první byt, anebo třeba jen pokoj, máme pro vás pár praktických tipů, od čeho se odpíchnout a co vám pomůže docílit přesně takové harmonie, jakou potřebujete.

Nezařazené
Eliška Gogolová & Ateliér Kompost
Číst článek
16. 04. 2025
Tereza Tomášová
Doba čtení 3 min

Mám pocit, že v našem malém rybníčku bychom se měli povzbuzovat, říká textilní výtvarnice Eliška Gogolová, která vrací slávu prošívaným vestičkám našich babiček

Tvoří originální prošívané vesty, vyrábí úrodné vlněné sochy a chystá se na vlastní autorské látky. Co Eliška Gogolová oceňuje na olympijské kolekci? Jak o sobě může dát začínající textilní designér vědět a proč by uvítala raději cenu spojenou s finanční odměnou než kousek křišťálového dortu?

Design & umění Rozhovory
Cílem Nebezboží je ukázat, že víra v Boha není záležitostí minulosti
Číst článek
14. 04. 2025
Redakce
Doba čtení 2 min

I věřící si zaslouží vkusný produkt. Klára Frídlová oslovila mladé designéry, aby vymysleli, jak modernizovat tradiční křesťanské atributy

Kolekce křesťanských produktů se současnou estetikou nyní nabízí online obchod Nebezboží, jehož zakladatelka Klára Frídlová oslovila mladé autory a výtvarníky, aby vytvořili tradiční předměty snoubící v sobě katolickou tradici i současný design.

Design & umění
Upcyklace je ve světě rozšířeným pojmem
Číst článek
11. 04. 2025
Redakce
Doba čtení 2 min

Co, jak a proč vůbec dále vytvářet? Studenti z plzeňské Sutnarky hledají řešení pro nadprodukci v recyklaci a minimalizaci odpadu

Jak prodloužit životnost oděvů, kožených doplňků a obuvi v době vizuální inflace a nadprodukce? Studující ateliéru Fashion design Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni (FDU ZČU) hledali odpověď skrze kvalitní materiály, chytré střihy a upcycling.

Design & umění
Kreativní a produktový ředitel Ondřej Staněk
Číst článek
07. 04. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 4 min

Chceme ukázat, že design je především nástroj, který může sloužit všem, říká kreativní a programový ředitel přehlídky Zlin Design Week

Ondřej Staněk je kreativní a programový ředitel Zlin Design Weeku. Je to právě tenhle festival, kde narazíte na invenční nápady, kreativní řešení a realizace, které mají ambice posouvat svět k lepším zítřkům. Jak konkrétně?

Rozhovory