PŘEDPLAŤTE SI NÁŠ ČASOPIS ↗
Roman Mareš a Max Koreis u své nepřehlédnutelné instalace

I obyčejné tepláky mohou mít kvalitní design. Řetězec Kaufland se rozhodl spojit se studenty UMPRUM a vytvořil kolekci volnočasového oblečení pro své zaměstnance

Řetězec Kaufland nezapomíná na své zaměstnance. Ke svému výročí si nadělil kolekci oblečení ve spolupráci se studenty UMPRUM a spolu s ateliérem dvoutakt představili během letošního Designbloku impozantní instalaci v Superstudiu Muzea hlavního města Prahy.

K- LOOK

Německý řetězec Kaufland, který svou první prodejnu v Česku otevřel ke konci devadesátých let, není třeba představovat. V posledních letech vnímá trendy a spoluprací s mladými designéry a předními značkami dává na odiv, že se z něj může stát milovaný lovebrand nejen skrze nabízené potraviny.

Letos řetězec vzbudil velké pozdvižení na mezinárodním festivalu designu Designblok. Ke svému dvacátému pátému výročí si nadělil spolupráci s Ateliérem designu a obuvi na pražské UMPRUM pod vedením Liběny Rochové a Vojtěcha Novotného a také s Ateliérem grafického designu a vizuální komunikace vedeným Petrem Krejzkem a Richardem Jarošem. Ti vytvořili vizuálně přitažlivé a funkční kousky, které jsou věnované zaměstnancům Kauflandu pro jejich volnočasové aktivity. Studenti nejprve prezentovali skici, z nichž bylo vybráno a následně vyrobeno pět kolekcí. Během první prezentace je na molo nevynesl nikdo jiný než samotní zaměstnanci.

Reální lidé, zaměstnanci Kauflandu v běžných situacích a činnostech mimo své zaměstnání nám připomínají, že za tvářemi v obchodě se skrývají skuteční lidé se zájmy a ti mají také právo na designové oblečení. Protože design je pro všechny. Reální lidé, zaměstnanci Kauflandu v běžných situacích a činnostech mimo své zaměstnání nám připomínají, že za tvářemi v obchodě se skrývají skuteční lidé se zájmy a ti mají také právo na designové oblečení. Protože design je pro všechny.
Reální lidé, zaměstnanci Kauflandu v běžných situacích a činnostech mimo své zaměstnání nám připomínají, že za tvářemi v obchodě se skrývají skuteční lidé se zájmy a ti mají také právo na designové oblečení. Protože design je pro všechny.

Do finálního výběru se dostalo celkem 5 návrhů:

Barbora Fialová a Anna Landgrafová se zaměřily na odpočinek. Navrhly bavlněné komplety volného střihu, potištěné jemnou drobnopisnou grafikou městečka plného spletitých uliček a zákoutí.

Tereza Fodorová, Kateřina Puchmertlová a Marie Bally vytvořily univerzální kousky a pracují s červenou a bílou, barvami vizuální identity firmy. Potisky minimalistického oblečení dynamicky přetvářejí tvary vyskytující se v logu Kauflandu.

Magdaléna Rajnohová a Hermance Duverney představily sofistikované elegantní šaty a košile. Jejich výrazné vzory v barvách trikolory vycházejí z folklórních motivů, které spojením s geometrií firemního loga splývají v živoucí ornamenty.

Václav Černý, Terezie Puršlová a Filip Sajler se zamýšleli nad tím, jak zaměstnanci tráví čas mimo práci. Vznikla ilustrovaná postavička Kauflanďáček, která je zachycena při provádění nejrůznějších volnočasových aktivit — třeba při žonglování nebo sledování televize. Ilustrace doplňuje nápis KAUF LOVE, psaný vlastním fontem. Hravé motivy jsou buď našity, nebo natištěny na oversized krémové teplákové soupravy, trička i doplňky.

Jan Smejkal vychází z grafického návrhu loga firmy, které postupně deformuje a aplikuje na rozličné kusy oděvu. Klasické červeno-bílé K se rozplývá jako na vodní hladině a vytváří dynamické obrazce. Smejkalova kolekce se skládá z tepláků, kšiltovky, nebo třeba skládané sukně a šátku.

DOBROČINNÝ PŘESAH

Kaufland se nezastavil pouze u tvorby. Z prodeje kolekce se řetězec rozhodl věnovat finanční dar organizaci DEBRA ČR, se kterou Kaufland spolupracuje již sedm let. Modely je možné zakoupit v zaměstnanecké aplikaci, a tak přispět zlomek částky na charitativní účely. DEBRA ČR je organizace, která pomáhá usnadnit život lidem s tzv. nemocí motýlích křídel. Výběr organizace byl přirozený, neboť samotnou patronkou projektu je Liběna Rochová. Podařilo se vybrat 35 000 korun, a šek na tuto částku byl předán přímo na Designblokové instalaci s názvem KAUF LOVE, kde byl celý projekt také představený veřejnosti.

„Oslovil nás na Designbloku podobný řetězec, ale rozhodně se znovu do podobné akce nechystáme. Byla to pro nás v jistém smyslu exkluzivní spolupráce.“ „Oslovil nás na Designbloku podobný řetězec, ale rozhodně se znovu do podobné akce nechystáme. Byla to pro nás v jistém smyslu exkluzivní spolupráce.“
„Oslovil nás na Designbloku podobný řetězec, ale rozhodně se znovu do podobné akce nechystáme. Byla to pro nás v jistém smyslu exkluzivní spolupráce.“

All you need is KAUF LOVE

Obří zrcadlová krabice nesoucí nápis KAUF LOVE jakoby mizí v prostoru. Návštěvník vejde do krabice, stoupne si na jedoucí pás a v mžiku si prohlédne celou kolekci. Pro úplný zážitek je nutné jet ještě minimálně jednou a zachytit detaily prezentované kolekce. Impozantní kolekci mělo na svědomí duo ateliéru dvoutakt Roman Mareš a Max Koreis, kteří v minulém roce o sobě dali vědět úspěšnou realizací Lucerna baru. Designéři pracovali s celým konceptem výstavního stánku včetně zapojení nové grafické úpravy a vykročili tímto ze svých běžných činností. Kreativně zaštítili reklamu do pražského metra a vytvořili i speciální lesklé pozvánky neboli tikety na projížďku zdarma na nevídané atrakci. A že to podívaná byla!

„Kolekce je určená pro volnočasové aktivity zaměstnanců Kauflandu a v počátcích jsme uvažovali o nějaké formě divadla, kde by přímo zaměstnanci figurovali, “ popisuje Roman Mareš. Chtěli kolekci zachovat pravou tvář, a proto se rozhodli konkrétní zaměstnance naskenovat v různých situacích, které mají podle dvojice dynamický náboj. Figuríny se tiskly pomocí 3D tisku v měřítku 1:1 na jednotlivé díly, aby postavy bylo možné obléct. „Tiskli jsme skoro měsíc v kuse, baví nás neustále překonávat hranice,“ komentuje Roman.

Zajímavé je i prozření designérů, co se samotné spolupráce týče. Téma spolupráce designérů s velkými výrobci a firmami je stále aktuální téma na poli designu. Největší challenge zpočátku bylo to, jak k samotné spolupráci přistoupit. Doufali jsme, že budeme adekvátně ohodnoceni. Myslíme si, že se tu tohoto typu spoluprací designéři bojí,“ komentuje Roman Mareš začátky spolupráce. "Měli jsme pocit, že budeme mít příliš mantinelů a zadání bude svazující. Na první schůzce se vše změnilo. Zastoupení firmy bylo velmi otevřené čemukoliv, obzvláště Silvia Vedrödiová z oddělení Firemní komunikace. Chtěli tak trochu úlet a my jsme jim ho dodali. Slíbili jsme jízdu,“ popisují příjemné překvapení ze spolupráce designéři.

Krabice je složena z jednotlivých desek s reflexní fólií. Podařilo se vytvořit iluzi nepřerušované zrcadlové plochy. Krabice je složena z jednotlivých desek s reflexní fólií. Podařilo se vytvořit iluzi nepřerušované zrcadlové plochy.
Krabice je složena z jednotlivých desek s reflexní fólií. Podařilo se vytvořit iluzi nepřerušované zrcadlové plochy.
Foto: Jan Malý

Od ubrousku k realizaci

„Kdo má dopravníkový pás na Designbloku?“ Ptají se oba svorně. Ten se pro ně stal opravdovým oříškem. „Naskicovali jsme návrh na ubrousku a museli jsme pás získat, bez něho by to nešlo,“ popisují. Někteří v pásu mohou hledat vtipnou konotaci k prodejnímu pásu v supermarketech, jiní zase zábavnou formu, jak si kolekci prohlédnout a být chvíli součástí celé instalace. Roman odhaluje, že jsou dopravníky poměrně drahou záležitostí. Podařilo se jim ho sehnat v Brně, skrze bazarovou stránku - majitel pásy vyrábí za účelem přepravy uhlí a dřeva. S Maxem necelý osmimetrový dopravník technicky upravili, aby vyhovoval možnostem muzea a instalace mohla vzniknout. 

Samotná instalace byla zábavnou atrakcí, která projevovala vysokou míru autentičnosti, což je vždy vítaný aspekt při představení velkých výrobců nejen na festivalu designu. Vsázet na spolupráci s designéry přináší své ovoce. „Jednoduše jsme si přáli, ať se lidé na tom pásu smějou,“ zdůrazňuje Roman. „Myslím, že se nám podařilo vytvořit zážitek, který jsme zpočátku ani nečekali,“ uzavírá celou myšlenku Max Koreis.

„Byla to nejlepší sranda na dva dny realizace,“ směje se Roman Mareš. Opět skrze bazar nakoupil další starý dopravník, tentokrát na banány, kterým duo chtělo upozornit reklamou v metru na atrakci na Designbloku a projekt KAUF LOVE. „Byla to nejlepší sranda na dva dny realizace,“ směje se Roman Mareš. Opět skrze bazar nakoupil další starý dopravník, tentokrát na banány, kterým duo chtělo upozornit reklamou v metru na atrakci na Designbloku a projekt KAUF LOVE.
„Byla to nejlepší sranda na dva dny realizace,“ směje se Roman Mareš. Opět skrze bazar nakoupil další starý dopravník, tentokrát na banány, kterým duo chtělo upozornit reklamou v metru na atrakci na Designbloku a projekt KAUF LOVE.

Design Tip: Doporučujeme ateliér dvoutakt sledovat ostřížím zrakem. Spolu s přípravou na Designblok zvládli dokončit i interiér italské restaurace Amunì u Smetanova nábřeží. Opět zcela jedinečně stáli za tvorbou většiny prvků i stavebních prací. S pizzou v ruce se rozjímá nad interiéry lépe a my doporučujeme tu s fíkovou hořčicí!

Článek vznikl v rámci placené spolupráce.

Rubriky:
Štítky:

Další z rubriky

Natálie Navrátilová a šéfredaktorka Designnews Veronika Pařízková
Číst článek
30. 04. 2025
Redakce Veronika Pařízková
Doba čtení 3 min

Že ženy dělají jemnější design je klišé. Na produktu nepoznáte, jestli ho dělal muž či žena, je přesvědčená Natalie Navrátilová, která navrhuje příbory i pravítka

„Drobné nástroje potřebují strašně času. Diplomové prototypy nebyly vůbec dokonalé. Musela jsem se několikrát připomenout. Spíš než o odvaze byla tato spolupráce o vytrvalosti,“ prozrazuje Natalie Navrátilová detaily vzniku kolekce pro Mikov, která ji vynesla cenu Objev roku na Czech Grand Design.

Design & umění Podcast
Fotograf Filip Švácha a designérka a umělkyně Pavlína Šváchová se synem Vendelínem; foto: Agnes Čechová; Pavlína se v tvorbě věnuje také šálkovým objektům; foto: Filip Švácha.
Číst článek
21. 04. 2025
Eliška Vrbová
Doba čtení 2 min

S dítětem jsme přestali prokrastinovat a naše práce je soustředěnější. V Ústí je rodinná atmosféra, UMPRUM by na nás byla moc ambiciózní, říkají Pavlína a Filip Šváchovi

Ona se věnuje designu skla a volnému umění, on nejen její objekty fotografuje. Pavlínu a Filipa Šváchovi spojilo studium v Ústí nad Labem a dnes sdílí kromě společné domácnosti i kreativní vize v projektech toho druhého. Jaké je soužití dvou designérů a umělců a jak jim život proměnilo rodičovství?

Design & umění Rozhovory
Nová židle Flexi Lounge
Číst článek
18. 04. 2025
Redakce
Doba čtení 3 min

Židle, co sbírá ceny. Boskovická firma LD Seating slaví mezinárodní úspěch s křeslem Flexi Lounge, čím je výjimečné?

Od uvedení první židle Flexi Light v roce 2014 až po kompletní rodinu sezení. LD Seating představuje nejnovější přírůstek do série Flexi Lounge – nový typ křesla navrženého pro maximální pohodlí.

Design & umění
Eliška Gogolová & Ateliér Kompost
Číst článek
16. 04. 2025
Tereza Tomášová
Doba čtení 3 min

Mám pocit, že v našem malém rybníčku bychom se měli povzbuzovat, říká textilní výtvarnice Eliška Gogolová, která vrací slávu prošívaným vestičkám našich babiček

Tvoří originální prošívané vesty, vyrábí úrodné vlněné sochy a chystá se na vlastní autorské látky. Co Eliška Gogolová oceňuje na olympijské kolekci? Jak o sobě může dát začínající textilní designér vědět a proč by uvítala raději cenu spojenou s finanční odměnou než kousek křišťálového dortu?

Design & umění Rozhovory
Cílem Nebezboží je ukázat, že víra v Boha není záležitostí minulosti
Číst článek
14. 04. 2025
Redakce
Doba čtení 2 min

I věřící si zaslouží vkusný produkt. Klára Frídlová oslovila mladé designéry, aby vymysleli, jak modernizovat tradiční křesťanské atributy

Kolekce křesťanských produktů se současnou estetikou nyní nabízí online obchod Nebezboží, jehož zakladatelka Klára Frídlová oslovila mladé autory a výtvarníky, aby vytvořili tradiční předměty snoubící v sobě katolickou tradici i současný design.

Design & umění
Upcyklace je ve světě rozšířeným pojmem
Číst článek
11. 04. 2025
Redakce
Doba čtení 2 min

Co, jak a proč vůbec dále vytvářet? Studenti z plzeňské Sutnarky hledají řešení pro nadprodukci v recyklaci a minimalizaci odpadu

Jak prodloužit životnost oděvů, kožených doplňků a obuvi v době vizuální inflace a nadprodukce? Studující ateliéru Fashion design Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni (FDU ZČU) hledali odpověď skrze kvalitní materiály, chytré střihy a upcycling.

Design & umění
Jana Zielinski a přebal knihy Křehká krása designu
Číst článek
09. 04. 2025
Jana Mattas Horáčková
Doba čtení 2 min

Absence kritického pohledu, přesto vizuálně zajímavá a inspirativní. Jaká je kniha, která vypráví příběh Jany Zielinski?

Kniha Křehká krása designu je rozhovorem o designu, ale také osobním příběhem Jany Zielinski. Co vše stojí za úspěchem Designbloku a jaká je jeho skutečná cena? Jak vypadá cesta ženy, která zasvětila svůj profesní život tvorbě, organizaci a podpoře designu u nás i v zahraničí?

Design & umění Názory & polemika
Terezie Foldynová a Tereza Samková
Číst článek
02. 04. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 5 min

Malovat obrazy "aby se líbily" bych nezvládla. Dvě autorky spjaté s Ostravou definují, co je inspiruje a čím je tamní scéna specifická

Dvě odlišné autorky, dva jiné přístupy. Přesto Terezii Foldynovou a Terezu Samkovou mnohé spojuje. Především místo původu a působení - Ostrava. Jak se do jejich tvorby promítá?

Design & umění Rozhovory
Karolína Kučerová s moderátorkou Veronikou Pařízkovou
Číst článek
31. 03. 2025
Veronika Pařízková Redakce
Doba čtení 2 min

Vždy jsem byla trochu šprt, neřeším stejné věci jako spolužáci, vysvětluje Karolína Kučerová, která začala studovat design až ve 26 letech. Co musela obětovat? A cítí tlak, jak tvořit?

„Nemyslím, že dnes člověk prorazí jen díky instagramu. Najdete tam řadu lidí, co mají sledující, ale chybí jim talent “ hodnotí vliv sociálních sítí Karolína Kučerová, která navrhuje sklo i keramiku. Chce ho někdy smazat? Prodává se lépe sklo nebo keramika? A proč roste obliba hrníčků bez oušek?

Design & umění Názory & polemika Rozhovory Podcast
Jakub Berdych Karpelis
Číst článek
28. 03. 2025
Kateřina Hubertová
Doba čtení 3 min

Schopnost myslet netradičně a ironie s humorem. Analyzujeme, proč je Jakub Berdych Karpelis zásadní osobností zdejší scény

Na pomezí designu a umění, vždy ale s humorem se pohybuje sochař a designér Jakub Berdych Karpelis. Nebojí se experimentovat s materiály a postupy jejich zpracování. Nebrání se ani nadsázce, ironii, netradičním tématům a kombinacím. Snad díky tomu se dnes řadí mezi české designérské hvězdy.

Design & umění Názory & polemika
JN interiér

AKCE A UDÁLOSTI

Moravská galerie prezentuje tvorbu letošní výherkyně oceněné designérky roku Czech Grand Design Kateřiny Handlové. Nenechte si ujít výstavu sklářských prací Záznam mizení, pohybující se na hranici designu a citlivého náhledu do zkušenosti autorky.

25. dubna 2025 – 29. března 2026
Zobrazit detail →

NEWSLETTER

JN interiér

Nejnovější články

Natálie Navrátilová a šéfredaktorka Designnews Veronika Pařízková
Číst článek
30. 04. 2025
Redakce Veronika Pařízková
Doba čtení 3 min

Že ženy dělají jemnější design je klišé. Na produktu nepoznáte, jestli ho dělal muž či žena, je přesvědčená Natalie Navrátilová, která navrhuje příbory i pravítka

„Drobné nástroje potřebují strašně času. Diplomové prototypy nebyly vůbec dokonalé. Musela jsem se několikrát připomenout. Spíš než o odvaze byla tato spolupráce o vytrvalosti,“ prozrazuje Natalie Navrátilová detaily vzniku kolekce pro Mikov, která ji vynesla cenu Objev roku na Czech Grand Design.

Design & umění Podcast
CASAROSA by Denisa Strmisková
Číst článek
28. 04. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 3 min

Esence jednoduchosti. V Českém Krumlově vznikla CASAROSA, malebný apartmánový dům se sofistikovanými interiéry

Mysleli jste si, že Český Krumlov je už plný možností stylového ubytování? Omyl. Jeho potenciál zjevně není stále vytěžený. Důkazem je malebná rekonstrukce domu v části Plešivec, který nese název CASAROSA.

Interiér & architektura Design guide
Klára Daniová se ponořila do sociologie a jako výstup vytvořila knihu (ale i online stránku) podpořenou kvalitním zpracováním
Číst článek
23. 04. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 4 min

Spíše panuje skepse, než víra v lepší zítřky. Grafická designérka Klára Daniová stvořila knihu, která zkoumá fenomén spolubydlení z různých stran

Bydlení je téma, které hýbe celou společností. Absolventka Ateliéru grafický design a nová média Klára Daniová se rozhodla zpracovat fenomén spolubydlení a v eponymní knize ukazuje jeho světlé i stinné stránky.

Názory & polemika Rozhovory
Fotograf Filip Švácha a designérka a umělkyně Pavlína Šváchová se synem Vendelínem; foto: Agnes Čechová; Pavlína se v tvorbě věnuje také šálkovým objektům; foto: Filip Švácha.
Číst článek
21. 04. 2025
Eliška Vrbová
Doba čtení 2 min

S dítětem jsme přestali prokrastinovat a naše práce je soustředěnější. V Ústí je rodinná atmosféra, UMPRUM by na nás byla moc ambiciózní, říkají Pavlína a Filip Šváchovi

Ona se věnuje designu skla a volnému umění, on nejen její objekty fotografuje. Pavlínu a Filipa Šváchovi spojilo studium v Ústí nad Labem a dnes sdílí kromě společné domácnosti i kreativní vize v projektech toho druhého. Jaké je soužití dvou designérů a umělců a jak jim život proměnilo rodičovství?

Design & umění Rozhovory
Nová židle Flexi Lounge
Číst článek
18. 04. 2025
Redakce
Doba čtení 3 min

Židle, co sbírá ceny. Boskovická firma LD Seating slaví mezinárodní úspěch s křeslem Flexi Lounge, čím je výjimečné?

Od uvedení první židle Flexi Light v roce 2014 až po kompletní rodinu sezení. LD Seating představuje nejnovější přírůstek do série Flexi Lounge – nový typ křesla navrženého pro maximální pohodlí.

Design & umění
Speciální pozornost věnujte jídelnímu prostoru. Ten musí být natolik příjemný, aby se s jídlem neutíkalo k nejbližší možné obrazovce
Číst článek
17. 04. 2025
Redakce
Doba čtení 2 min

Vybavení domácnosti: Co zohlednit a na čem ušetřit?

Mít kousek prostoru, kterému můžete říkat domov, je výhra. I díky tomu, že si ho můžete uzpůsobit úplně podle sebe. Pokud vybavujete svůj první byt, anebo třeba jen pokoj, máme pro vás pár praktických tipů, od čeho se odpíchnout a co vám pomůže docílit přesně takové harmonie, jakou potřebujete.

Nezařazené
Eliška Gogolová & Ateliér Kompost
Číst článek
16. 04. 2025
Tereza Tomášová
Doba čtení 3 min

Mám pocit, že v našem malém rybníčku bychom se měli povzbuzovat, říká textilní výtvarnice Eliška Gogolová, která vrací slávu prošívaným vestičkám našich babiček

Tvoří originální prošívané vesty, vyrábí úrodné vlněné sochy a chystá se na vlastní autorské látky. Co Eliška Gogolová oceňuje na olympijské kolekci? Jak o sobě může dát začínající textilní designér vědět a proč by uvítala raději cenu spojenou s finanční odměnou než kousek křišťálového dortu?

Design & umění Rozhovory
Cílem Nebezboží je ukázat, že víra v Boha není záležitostí minulosti
Číst článek
14. 04. 2025
Redakce
Doba čtení 2 min

I věřící si zaslouží vkusný produkt. Klára Frídlová oslovila mladé designéry, aby vymysleli, jak modernizovat tradiční křesťanské atributy

Kolekce křesťanských produktů se současnou estetikou nyní nabízí online obchod Nebezboží, jehož zakladatelka Klára Frídlová oslovila mladé autory a výtvarníky, aby vytvořili tradiční předměty snoubící v sobě katolickou tradici i současný design.

Design & umění
Upcyklace je ve světě rozšířeným pojmem
Číst článek
11. 04. 2025
Redakce
Doba čtení 2 min

Co, jak a proč vůbec dále vytvářet? Studenti z plzeňské Sutnarky hledají řešení pro nadprodukci v recyklaci a minimalizaci odpadu

Jak prodloužit životnost oděvů, kožených doplňků a obuvi v době vizuální inflace a nadprodukce? Studující ateliéru Fashion design Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni (FDU ZČU) hledali odpověď skrze kvalitní materiály, chytré střihy a upcycling.

Design & umění
Jana Zielinski a přebal knihy Křehká krása designu
Číst článek
09. 04. 2025
Jana Mattas Horáčková
Doba čtení 2 min

Absence kritického pohledu, přesto vizuálně zajímavá a inspirativní. Jaká je kniha, která vypráví příběh Jany Zielinski?

Kniha Křehká krása designu je rozhovorem o designu, ale také osobním příběhem Jany Zielinski. Co vše stojí za úspěchem Designbloku a jaká je jeho skutečná cena? Jak vypadá cesta ženy, která zasvětila svůj profesní život tvorbě, organizaci a podpoře designu u nás i v zahraničí?

Design & umění Názory & polemika