PŘEDPLAŤTE SI NÁŠ ČASOPIS ↗
Roman Mareš a Max Koreis u své nepřehlédnutelné instalace

I obyčejné tepláky mohou mít kvalitní design. Řetězec Kaufland se rozhodl spojit se studenty UMPRUM a vytvořil kolekci volnočasového oblečení pro své zaměstnance

Řetězec Kaufland nezapomíná na své zaměstnance. Ke svému výročí si nadělil kolekci oblečení ve spolupráci se studenty UMPRUM a spolu s ateliérem dvoutakt představili během letošního Designbloku impozantní instalaci v Superstudiu Muzea hlavního města Prahy.

K- LOOK

Německý řetězec Kaufland, který svou první prodejnu v Česku otevřel ke konci devadesátých let, není třeba představovat. V posledních letech vnímá trendy a spoluprací s mladými designéry a předními značkami dává na odiv, že se z něj může stát milovaný lovebrand nejen skrze nabízené potraviny.

Letos řetězec vzbudil velké pozdvižení na mezinárodním festivalu designu Designblok. Ke svému dvacátému pátému výročí si nadělil spolupráci s Ateliérem designu a obuvi na pražské UMPRUM pod vedením Liběny Rochové a Vojtěcha Novotného a také s Ateliérem grafického designu a vizuální komunikace vedeným Petrem Krejzkem a Richardem Jarošem. Ti vytvořili vizuálně přitažlivé a funkční kousky, které jsou věnované zaměstnancům Kauflandu pro jejich volnočasové aktivity. Studenti nejprve prezentovali skici, z nichž bylo vybráno a následně vyrobeno pět kolekcí. Během první prezentace je na molo nevynesl nikdo jiný než samotní zaměstnanci.

Reální lidé, zaměstnanci Kauflandu v běžných situacích a činnostech mimo své zaměstnání nám připomínají, že za tvářemi v obchodě se skrývají skuteční lidé se zájmy a ti mají také právo na designové oblečení. Protože design je pro všechny. Reální lidé, zaměstnanci Kauflandu v běžných situacích a činnostech mimo své zaměstnání nám připomínají, že za tvářemi v obchodě se skrývají skuteční lidé se zájmy a ti mají také právo na designové oblečení. Protože design je pro všechny.
Reální lidé, zaměstnanci Kauflandu v běžných situacích a činnostech mimo své zaměstnání nám připomínají, že za tvářemi v obchodě se skrývají skuteční lidé se zájmy a ti mají také právo na designové oblečení. Protože design je pro všechny.

Do finálního výběru se dostalo celkem 5 návrhů:

Barbora Fialová a Anna Landgrafová se zaměřily na odpočinek. Navrhly bavlněné komplety volného střihu, potištěné jemnou drobnopisnou grafikou městečka plného spletitých uliček a zákoutí.

Tereza Fodorová, Kateřina Puchmertlová a Marie Bally vytvořily univerzální kousky a pracují s červenou a bílou, barvami vizuální identity firmy. Potisky minimalistického oblečení dynamicky přetvářejí tvary vyskytující se v logu Kauflandu.

Magdaléna Rajnohová a Hermance Duverney představily sofistikované elegantní šaty a košile. Jejich výrazné vzory v barvách trikolory vycházejí z folklórních motivů, které spojením s geometrií firemního loga splývají v živoucí ornamenty.

Václav Černý, Terezie Puršlová a Filip Sajler se zamýšleli nad tím, jak zaměstnanci tráví čas mimo práci. Vznikla ilustrovaná postavička Kauflanďáček, která je zachycena při provádění nejrůznějších volnočasových aktivit — třeba při žonglování nebo sledování televize. Ilustrace doplňuje nápis KAUF LOVE, psaný vlastním fontem. Hravé motivy jsou buď našity, nebo natištěny na oversized krémové teplákové soupravy, trička i doplňky.

Jan Smejkal vychází z grafického návrhu loga firmy, které postupně deformuje a aplikuje na rozličné kusy oděvu. Klasické červeno-bílé K se rozplývá jako na vodní hladině a vytváří dynamické obrazce. Smejkalova kolekce se skládá z tepláků, kšiltovky, nebo třeba skládané sukně a šátku.

DOBROČINNÝ PŘESAH

Kaufland se nezastavil pouze u tvorby. Z prodeje kolekce se řetězec rozhodl věnovat finanční dar organizaci DEBRA ČR, se kterou Kaufland spolupracuje již sedm let. Modely je možné zakoupit v zaměstnanecké aplikaci, a tak přispět zlomek částky na charitativní účely. DEBRA ČR je organizace, která pomáhá usnadnit život lidem s tzv. nemocí motýlích křídel. Výběr organizace byl přirozený, neboť samotnou patronkou projektu je Liběna Rochová. Podařilo se vybrat 35 000 korun, a šek na tuto částku byl předán přímo na Designblokové instalaci s názvem KAUF LOVE, kde byl celý projekt také představený veřejnosti.

„Oslovil nás na Designbloku podobný řetězec, ale rozhodně se znovu do podobné akce nechystáme. Byla to pro nás v jistém smyslu exkluzivní spolupráce.“ „Oslovil nás na Designbloku podobný řetězec, ale rozhodně se znovu do podobné akce nechystáme. Byla to pro nás v jistém smyslu exkluzivní spolupráce.“
„Oslovil nás na Designbloku podobný řetězec, ale rozhodně se znovu do podobné akce nechystáme. Byla to pro nás v jistém smyslu exkluzivní spolupráce.“

All you need is KAUF LOVE

Obří zrcadlová krabice nesoucí nápis KAUF LOVE jakoby mizí v prostoru. Návštěvník vejde do krabice, stoupne si na jedoucí pás a v mžiku si prohlédne celou kolekci. Pro úplný zážitek je nutné jet ještě minimálně jednou a zachytit detaily prezentované kolekce. Impozantní kolekci mělo na svědomí duo ateliéru dvoutakt Roman Mareš a Max Koreis, kteří v minulém roce o sobě dali vědět úspěšnou realizací Lucerna baru. Designéři pracovali s celým konceptem výstavního stánku včetně zapojení nové grafické úpravy a vykročili tímto ze svých běžných činností. Kreativně zaštítili reklamu do pražského metra a vytvořili i speciální lesklé pozvánky neboli tikety na projížďku zdarma na nevídané atrakci. A že to podívaná byla!

„Kolekce je určená pro volnočasové aktivity zaměstnanců Kauflandu a v počátcích jsme uvažovali o nějaké formě divadla, kde by přímo zaměstnanci figurovali, “ popisuje Roman Mareš. Chtěli kolekci zachovat pravou tvář, a proto se rozhodli konkrétní zaměstnance naskenovat v různých situacích, které mají podle dvojice dynamický náboj. Figuríny se tiskly pomocí 3D tisku v měřítku 1:1 na jednotlivé díly, aby postavy bylo možné obléct. „Tiskli jsme skoro měsíc v kuse, baví nás neustále překonávat hranice,“ komentuje Roman.

Zajímavé je i prozření designérů, co se samotné spolupráce týče. Téma spolupráce designérů s velkými výrobci a firmami je stále aktuální téma na poli designu. Největší challenge zpočátku bylo to, jak k samotné spolupráci přistoupit. Doufali jsme, že budeme adekvátně ohodnoceni. Myslíme si, že se tu tohoto typu spoluprací designéři bojí,“ komentuje Roman Mareš začátky spolupráce. "Měli jsme pocit, že budeme mít příliš mantinelů a zadání bude svazující. Na první schůzce se vše změnilo. Zastoupení firmy bylo velmi otevřené čemukoliv, obzvláště Silvia Vedrödiová z oddělení Firemní komunikace. Chtěli tak trochu úlet a my jsme jim ho dodali. Slíbili jsme jízdu,“ popisují příjemné překvapení ze spolupráce designéři.

Krabice je složena z jednotlivých desek s reflexní fólií. Podařilo se vytvořit iluzi nepřerušované zrcadlové plochy. Krabice je složena z jednotlivých desek s reflexní fólií. Podařilo se vytvořit iluzi nepřerušované zrcadlové plochy.
Krabice je složena z jednotlivých desek s reflexní fólií. Podařilo se vytvořit iluzi nepřerušované zrcadlové plochy.
Foto: Jan Malý

Od ubrousku k realizaci

„Kdo má dopravníkový pás na Designbloku?“ Ptají se oba svorně. Ten se pro ně stal opravdovým oříškem. „Naskicovali jsme návrh na ubrousku a museli jsme pás získat, bez něho by to nešlo,“ popisují. Někteří v pásu mohou hledat vtipnou konotaci k prodejnímu pásu v supermarketech, jiní zase zábavnou formu, jak si kolekci prohlédnout a být chvíli součástí celé instalace. Roman odhaluje, že jsou dopravníky poměrně drahou záležitostí. Podařilo se jim ho sehnat v Brně, skrze bazarovou stránku - majitel pásy vyrábí za účelem přepravy uhlí a dřeva. S Maxem necelý osmimetrový dopravník technicky upravili, aby vyhovoval možnostem muzea a instalace mohla vzniknout. 

Samotná instalace byla zábavnou atrakcí, která projevovala vysokou míru autentičnosti, což je vždy vítaný aspekt při představení velkých výrobců nejen na festivalu designu. Vsázet na spolupráci s designéry přináší své ovoce. „Jednoduše jsme si přáli, ať se lidé na tom pásu smějou,“ zdůrazňuje Roman. „Myslím, že se nám podařilo vytvořit zážitek, který jsme zpočátku ani nečekali,“ uzavírá celou myšlenku Max Koreis.

„Byla to nejlepší sranda na dva dny realizace,“ směje se Roman Mareš. Opět skrze bazar nakoupil další starý dopravník, tentokrát na banány, kterým duo chtělo upozornit reklamou v metru na atrakci na Designbloku a projekt KAUF LOVE. „Byla to nejlepší sranda na dva dny realizace,“ směje se Roman Mareš. Opět skrze bazar nakoupil další starý dopravník, tentokrát na banány, kterým duo chtělo upozornit reklamou v metru na atrakci na Designbloku a projekt KAUF LOVE.
„Byla to nejlepší sranda na dva dny realizace,“ směje se Roman Mareš. Opět skrze bazar nakoupil další starý dopravník, tentokrát na banány, kterým duo chtělo upozornit reklamou v metru na atrakci na Designbloku a projekt KAUF LOVE.

Design Tip: Doporučujeme ateliér dvoutakt sledovat ostřížím zrakem. Spolu s přípravou na Designblok zvládli dokončit i interiér italské restaurace Amunì u Smetanova nábřeží. Opět zcela jedinečně stáli za tvorbou většiny prvků i stavebních prací. S pizzou v ruce se rozjímá nad interiéry lépe a my doporučujeme tu s fíkovou hořčicí!

Článek vznikl v rámci placené spolupráce.

Rubriky:
Štítky:

Další z rubriky

Diplomanti napříč obory a univerzitami se nám svěřili, jak vidí svojí budoucnost coby designeři
Číst článek
07. 07. 2025
Jana Brandtlová Veronika Pařízková
Doba čtení 9 min

Obav mám celou řadu, přesto zůstávám ambiciózní. Čerství diplomanti se svěřují, co pro ně na začátku kariéry představuje největší stres

Obhájili diplomové práce a už tvrdě pracují na své kariéře. Jak vidí svou profesní budoucnost diplomanti, které formovalo odlišné univerzitní prostředí? Jsou dostatečně připraveni na střet s realitou? Co je nejvíc trápí? Ptáme se nejmladší generace designérů a architektů na jejich obavy.

Design & umění Názory & polemika
Light Works nová kolekce
Číst článek
04. 07. 2025
Redakce
Doba čtení 3 min

Kvalitní řešení osvětlení má sílu proměnit naše vnímání prostoru. Light Works se starají o to, aby české projekty měly přístup k tomu nejlepšímu ze světa

Firma Light Works ve svém pražském showroomu nabízí svým klientům exkluzivní servis při výběru svítidel pro soukromé i komerční projekty. Mezi jejich nejexponovanější realizace patří rekonstrukce osvětlení Katedrála sv. Víta. Nyní rozšiřuje svůj sortiment o tři kolekce značky 10 Heures 10.

Design & umění
Hodnocení vizuálních identit českých měst - Magdalena Dobruk
Číst článek
25. 06. 2025
Anna Grabherr
Doba čtení 3 min

Obstojí nová loga českých měst ve srovnání se světem? Polské studio Podpunkt nezávisle a kriticky hodnotí, jak se povedla přeměna Prahy 10 nebo Trutnova

Správy měst si v posledních letech stále více uvědomují důležitost kvalitní vizuální komunikace. Brandingem lokalit se zabývá mnoho designérských studií, byť jde o nesnadný úkol. Obstály by nové vizuální identity českých měst ve světě? Pro nestranné zhodnocení jsme oslovili polské studio Podpunkt.

Design & umění Názory & polemika Rozhovory
Klíčovým materiálem objektu se stal papír
Číst článek
23. 06. 2025
Veronika Pařízková Jana Brandtlová
Doba čtení 4 min

Byla to výzva. Vyzkoušeli jsme desítky variant. Trojice Ondřej Báchor, Matěj Činčera a Jan Novák navrhla novou podobu Ústavy ČR, která úspěšně propojuje tradici a nové technologie

Kancelář Poslanecké sněmovny vyhlásila soutěž na novou podobu Ústavy ČR. Zvítězila srozumitelná a citlivá forma s důstojným a moderním zpracováním. Čekají naše národní tiskoviny světlé zítřky a dočkají se upgradu? Na otázky nám za tvůrce odpověděl Ondřej Báchor.

Design & umění
„Injenny je aplikační pero navržené pro ženy podstupující hormonální léčbu při procesu umělého oplodnění (IVF). Projekt reaguje na časté obavy a stres spojený s každodenním podáváním injekcí, což je nezbytnou součástí léčby.“
Číst článek
18. 06. 2025
Jana Brandtlová
Doba čtení 4 min

Už žádný zbytečný design! Studenti ČVUT navrhli pero na IVF, teploměr nebo dronovou ambulanci. Jak fungují nápady, které mají potenciál zlepšit náš život?

Žádné vázy, ale teploměr, pero na IVF nebo dronová ambulance! Studenti Ústavu designu ČVUT navrhli pomůcky, které mají potenciál pozitivně ovlivnit zdravotnický průmysl. Podařilo se je testovat pro reálné použití? Cítili větší zodpovědnost? Zeptali jsme se vybraných studentů!

Design & umění
Památník Josefa Toufara a Jana Palacha
Číst článek
16. 06. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 3 min

Čin Jana Palacha vnímám jako varování i výzvu k odporu. Tereza Příhodová Štětinová navrhla nový památník, který uctí památku Jana Palacha a Josefa Toufara

V Praze v Legerově ulici můžeme nově na fasádě bývalého Borůvkova sanatoria najít památník Jana Palacha a Josefa Toufara. Sochařka Tereza Příhodová Štětinová v roce 2023 dostala nelehký úkol reliéf k těmto bolestivým událostem vytvořit. Jak bychom si dnes měli připomínat památku hrdinů minulosti?

Design & umění Rozhovory
Mobiliář s přidanou hodnotou
Číst článek
13. 06. 2025
Redakce
Doba čtení 4 min

Nekonečno možností pro pobyt venku. Značka Egoé kultivuje veřejný prostor multifunkčními prvky, které simulují školní učebny i místa na piknik

Firma Egoé od roku 2006 kultivuje veřejný prostor. Nyní se rozhodla jeho potenciál rozšířit na maximum. Jak si pobyt venku užít, zastavit se a rozjímat, aniž bychom ho chápali jako pouhý spojovník mezi dvěma místy?

Design & umění
Ložnice v Bytě sběratele
Číst článek
11. 06. 2025
Kateřina Hubertová
Doba čtení 4 min

Jiná cesta k umění. Humpolecká galerie 8smička vystavuje obrazy v koupelně i dětském pokoji, jak Byt sběratele funguje?

Jako na návštěvě u známého, který se pustil do sbírání uměleckých děl, se budete cítit v humpolecké galerii 8smička. Již pátým rokem mohou každý pátek skupinky zájemců navštívit spolu s kurátorkou Anežkou Chalupovou stálou sbírkovou expozici 7+1: Byt sběratele.

Design & umění
Agnieszka zvítězila v soutěži Best in Design hned ve třech kategoriích
Číst článek
09. 06. 2025
Jana Brandtlová
Doba čtení 5 min

Poporodní deprese je pouze malý střípek v moři problémů. Polská designérka upozorňuje na opomíjené téma a hledá konkrétní řešení, jak ulevit porodním asistentkám

Agnieszka Bujas zvítězila v soutěži Best in Design hned ve třech kategoriích. Reagovala na polskou situaci porodních asistentek a vyvinula produkt, který by mohl změnit situaci a ulehčit práci. Lze ho zafinancovat, aby mohl do seriové výroby a jak velký výzkum mu předcházel?

Design & umění Rozhovory
Dílo Tomáše Perglera
Číst článek
05. 06. 2025
Redakce
Doba čtení 4 min

Díla, která provokují, ale zároveň nutí k zamyšlení. Tomáš Pergler čerpá z art brut i dadaismu, nyní vystavuje svoje díla v Galerii U Radnice v Táboře

Tomáš Pergler, vystudovaný teoretik umění, je vedoucím odborným knihovníkem na pražské Akademii výtvarného umění a více než 20 let vystavuje svou vlastní uměleckou tvorbu. Inspiraci čerpá z dadaismu, art brut a přírodních materiálů. Jeho nová výstava s názvem Kolúmbo II je nyní k vidění v Táboře.

Akce a události Design & umění
Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy
Peřeje

AKCE A UDÁLOSTI

Výstava (post-)System zkoumá umění jako výsledek systému – pravidel, struktur i jejich zhroucení. Neprezentuje tvorbu jako spontánní akt inspirace, ale jako promyšlenou konstrukci. Přijďte nahlédnout do světa, kde umění není náhodou, ale důsledkem.

10. července - 29. srpna
Zobrazit detail →

NEWSLETTER

Nejnovější články

Aparthotel Svatý Vavřinec
Číst článek
14. 07. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 4 min

Jít příkladem. Aparthotel Svatý Vavřinec vzešel z veřejné soutěže, studio OVA zvítězilo s projektem, který nehyzdí okolní přírodu a působí nadčasově

Horská architektura je ze své podstaty velmi citlivé téma. Malá města uprostřed hor mají své přirozené limity, ať už prostorové nebo estetické. Navrhnout proto objekt, který bude přínosem pro turisty i místní obyvatele a zapadne do okolní krajiny, je složitý úkol.

Interiér & architektura
Studio 3
Číst článek
11. 07. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 4 min

Návrhář jako tvůrce večerních šatů, který jen chodí na večírky? Realita je úplně jinde, přiznává kreativní dvojice ze Studia 3, která ztratila iluze. Přesto je móda stále naplňuje

Jaké jsou pády a sny začínající mladých designérů? Proč se vyplatí investovat do lokálních značek? A jsou influenceři v prvních řadách přehlídek problém? Otevřený rozhovor nejen o tvorbě jsme vedli s kreativním duem Studia 3 Janem Syrovátkou a Václavem Černým.

Rozhovory
Alžběta P. Brůhová
Číst článek
09. 07. 2025
Michaela Irová
Doba čtení 3 min

Necítila jsem, že bychom v oboru táhli za jeden provaz. Alžběta P. Brůhová otevřeně o limitech architektury a potřebě bavit se i o tématech, která nejsou každému příjemná

S architektkou Alžbětou P. Brůhovou jsme se sešly v prostoru Atlas ve Veletržním paláci Národní galerie Praha. Bavily jsme se jak může být architektura feministická, o schizmatu architektury a stavebního inženýrství, ale i o důležitosti větší citlivosti k méně viditelným zásahům.

Interiér & architektura Rozhovory
Diplomanti napříč obory a univerzitami se nám svěřili, jak vidí svojí budoucnost coby designeři
Číst článek
07. 07. 2025
Jana Brandtlová Veronika Pařízková
Doba čtení 9 min

Obav mám celou řadu, přesto zůstávám ambiciózní. Čerství diplomanti se svěřují, co pro ně na začátku kariéry představuje největší stres

Obhájili diplomové práce a už tvrdě pracují na své kariéře. Jak vidí svou profesní budoucnost diplomanti, které formovalo odlišné univerzitní prostředí? Jsou dostatečně připraveni na střet s realitou? Co je nejvíc trápí? Ptáme se nejmladší generace designérů a architektů na jejich obavy.

Design & umění Názory & polemika
Light Works nová kolekce
Číst článek
04. 07. 2025
Redakce
Doba čtení 3 min

Kvalitní řešení osvětlení má sílu proměnit naše vnímání prostoru. Light Works se starají o to, aby české projekty měly přístup k tomu nejlepšímu ze světa

Firma Light Works ve svém pražském showroomu nabízí svým klientům exkluzivní servis při výběru svítidel pro soukromé i komerční projekty. Mezi jejich nejexponovanější realizace patří rekonstrukce osvětlení Katedrála sv. Víta. Nyní rozšiřuje svůj sortiment o tři kolekce značky 10 Heures 10.

Design & umění
Chaloupku najdete na pomezí Jizerských hor a Krkonoš v malebné vesničce Příchovice u Kořenova
Číst článek
02. 07. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 5 min

Vypadá krásně, ale je i praktická a odolná. Rekonstrukce chaloupky Dvě sestry od Denisy Strmiskové v čase obstála, jak hodnotí její funkčnost majitelé?

Jak obstála rekonstrukce chaloupky Dvě sestry po letech? S majiteli Milou a Václavem Petrů jsme si připomněli příběh realizace a nakoukli pod pokličku tvorby s designérkou Denisou Strmiskovou.

Design guide
Produktový designér a pedagog Jan Čapek s šéfredaktorkou magazínu Designnews Veronikou Pařízkovou
Číst článek
30. 06. 2025
Jana Brandtlová Veronika Pařízková
Doba čtení 3 min

Kdyby mi zavolali z TONu, tu práci vezmu. Tlak je zde neustálý, designér se s tím ale musí naučit žít, říká Jan Čapek, kterého proslavila práce s plastem

„Už neprezentuji, že Čapek navrhl novou PET lahev, nebo upravil další půllitr. Tlak je ale neustálý. Je to něco s čím se musí designér naučit žít.“ Jak svoji kariéru hodnotí oceňovaný designér a pedagog Jan Čapek? Nový díl podcastu Designnews moderuje Veronika Pařízková

Podcast
Zaha Hadid vsadila budovu MMM do svahu
Číst článek
28. 06. 2025
Pavlína Blahotová
Doba čtení 2 min

Špičková architektura i umění. Přinášíme průvodce po jihotyrolském Kronplatzu, kde najdete Zahu Hadid i michelinské restaurace

Když se rozhodnete strávit dovolenou v jihotyrolském Kronplatzu, můžete si jako v nebi nejen připadat, ale budete mu doslova na dosah. Špičkové architektonické, designové, umělecké i kulinářské zážitky tu pro milovníky hor připravili lidé hluboce sklonění před dokonalostí přírody.

Design guide
Hodnocení vizuálních identit českých měst - Magdalena Dobruk
Číst článek
25. 06. 2025
Anna Grabherr
Doba čtení 3 min

Obstojí nová loga českých měst ve srovnání se světem? Polské studio Podpunkt nezávisle a kriticky hodnotí, jak se povedla přeměna Prahy 10 nebo Trutnova

Správy měst si v posledních letech stále více uvědomují důležitost kvalitní vizuální komunikace. Brandingem lokalit se zabývá mnoho designérských studií, byť jde o nesnadný úkol. Obstály by nové vizuální identity českých měst ve světě? Pro nestranné zhodnocení jsme oslovili polské studio Podpunkt.

Design & umění Názory & polemika Rozhovory
V městském parku proběhne premiérový Street Food Festival. Vedle sklářského trhu, včetně toho blešího, se mohou návštěvníci těšit na koncerty Xindla X, Adama Mišíka a beatboxera Endru
Číst článek
23. 06. 2025
Redakce
Doba čtení 2 min

Nový Bor rozzáří sklo, chutě i hudba. Sklářské slavnosti 2025 nabízí možnost poznat, jak fungují stará řemesla

V živoucí centrum sklářského umění, tvořivosti a zábavy se Nový Bor promění od 26. do 28. června. Tradiční Sklářské slavnosti letos přinesou nejen oblíbené ukázky řemesla pod širým nebem i v otevřených sklárnách a koncerty, ale také atraktivní novinky, které osloví malé i velké návštěvníky.

Nezařazené