PŘEDPLATNÉ ČASOPISU
Nové proměny bydlení ↗
Meat Design se poprvé přesouvá do nové lokace! Opouští bývalé Vítkovické železárny a přesouvá se do Boutique Business Inkubátoru Ostravica.

Byla jsem smířená s tím, že Meat Design nezachráním. Karolína Skórková už 9 let buduje v Ostravě festival na podporu lokálních značek, jaké jsou největší překážky?

Karolína Skórková není designérka, přesto je hlavně její zásluha, že se slovo "design" v Ostravě stalo běžnou součástí slovníčku místních obyvatel. Meat Design Ostrava funguje s přestávkami už 9 let. Co ji vedlo k nápadu festival založit? A kdo ji nejvíc podporuje?

Karolíno, začnu úplně banální otázkou. Proč ses rozhodla pořádat v Ostravě festival Meat Design Ostrava?

KAROLÍNA: Myšlenka na festival designu se mi v hlavě rýsovala dlouho… Ostrava v roce 2010 prohrála kandidaturu na Evropské město kultury, ale během příprav na tuto kandidaturu, na které se podílel tehdy i můj muž a prožívali jsme to dost intenzivně, se v kulturní komunitě v Ostravě rozhýbala neskutečná energie a začaly se i bez výhry konat zajímavé nové akce - třeba PechaKucha night, art a divadelní festivaly, v Ostravě se otevíraly první „hipsterské“ kavárny a bistra. To všechno mi dodalo impuls a odvahu k vytvoření platformy, která by podporovala design a vizuální kulturu. První ročník jsme realizovali v roce 2015 s minimálním rozpočtem, ale návštěvnost a zájem ukázaly, že Ostrava má o design velký zájem.

Mezi vystavujícími se letos představí i několik škol z celé České republiky. Mezi vystavujícími se letos představí i několik škol z celé České republiky.
Mezi vystavujícími se letos představí i několik škol z celé České republiky.

Ty přece nejsi designérka, co tě na tomhle světě lákalo? Byl to nějaký druh altruismu pomáhat šikovným značkám, nebo jsi v tom viděla i ekonomický potenciál?

KAROLÍNA: Ekonomický potenciál v pořádání design weeku jsem nikdy neviděla a bylo mi jasné, že na tom nejspíš nezbohatneme :-) Spíše mě vedla fascinace a vztah k designu a vizuální kultuře, k procesu, jakým designéři tvoří – od nápadu až po realizaci. Prostě mě motivuje propojovat veřejnost s designérským světem a kreativními lidmi.

Mrněte na Instagramu Designnews na náš výběr značek, které rozhodně na festivalu neminout! Mrněte na Instagramu Designnews na náš výběr značek, které rozhodně na festivalu neminout!
Mrněte na Instagramu Designnews na náš výběr značek, které rozhodně na festivalu neminout!

Ostrava byla neobjeveným místem

Jaký je tedy tvůj původní background? Z jakého prostředí pocházíš?

KAROLÍNA: Mám vystudovanou sociální práci, ale věnovala jsem se jí asi jen půl roku po státnicích. Pak jsem otěhotněla a měla po dcerce se brzy narodil i syn - Meat Design jsem začala plánovat během mateřské dovolené a k profesi sociální pracovnice jsem se tedy nevrátila. Kromě příprav Meat Designu jsem psala scénáře pro ČT i pro komerční klienty, dělala scénografii pro eventy nebo film - vlastně se pohybuji pořád spíš v kreativním světě.

Formdesign, Futuro studio nebo třeba SOOLISTA. Letošní seznam vystavujících je opravdu pestrý! Veškerý přehled najdete na webu festivalu. Formdesign, Futuro studio nebo třeba SOOLISTA. Letošní seznam vystavujících je opravdu pestrý! Veškerý přehled najdete na webu festivalu.
Formdesign, Futuro studio nebo třeba SOOLISTA. Letošní seznam vystavujících je opravdu pestrý! Veškerý přehled najdete na webu festivalu.

Festival se koná od roku 2015. Jak se za tu dobu proměnila skladba a množství značek, které se ho účastní?

KAROLÍNA: Začínali jsme s pětatřiceti vystavujícími, dnes jich máme přes stovku. První ročníky byly paradoxně snazší, co se týče spolupráce s většími značkami, protože Ostrava byla neobjeveným místem. Dnes máme více lokálních a začínajících designérů, pro které je festival příležitostí získat první zkušenosti. Stále se ovšem snažíme mít i vyváženou nabídku zavedených větších značek.

Vnímáš, že design do ostravského regionu prostupuje víc a víc, nebo je to jen iluze?

KAROLÍNA: Určitě to vnímám. Ostrava a celý region se hodně posunuly – vznikají designové kavárny, boutique hotely, kulturní události . A přihřeju si polívčičku - náš festival v tom hraje také roli, protože ukazuje další možnosti, otvírá dveře a propojuje místní scénu s širší komunitou. Spousta nápadů na spolupráci přijde právě díky společenským aktivitám spojeným přímo s Meat Designem.

Festival každoročně představuje široké spektrum značek a firem, které se pohybují na špičce českého designu. Festival každoročně představuje široké spektrum značek a firem, které se pohybují na špičce českého designu.
Festival každoročně představuje široké spektrum značek a firem, které se pohybují na špičce českého designu.

Funguje dobře spolupráce s Polskem? Zajímavé je, že řada Čechů možná ani netuší, jak je v designu náš soused vyspělý. Sleduješ aktivity za hranicemi? Protože i Meat design se prezentuje jako mezinárodní festival.

KAROLÍNA: Polsko je v designu opravdu silné a máme s ním dlouhodobě dobré vztahy. Před covidem jsme spolupracovali na prezentacích designérů z Polska, Slovenska a Maďarska, z každé zmíněné země u nás vystavovalo dvacet značek. Pandemie tuto spolupráci bohužel přerušila. Letos jsem navštívila Design Festival v Lodži, jezdím do Katovic a do Krakova, sleduju tamní scénu. Letos máme také pár designérů z Polska a do příštích let plánuju zapojení i v rámci doprovodného programu a art instalací. 

Workshopy jsou oblíbenou součástí doprovodného programu. Na vlastní kůži si můžete vyzkoušet, jaké je to být designérem svého obydlí, vyrobit si svítidlo, repasovat svou starou židli, pracovat s textilem, nebo jak pracovat se dřevem či papírem. Workshopy jsou oblíbenou součástí doprovodného programu. Na vlastní kůži si můžete vyzkoušet, jaké je to být designérem svého obydlí, vyrobit si svítidlo, repasovat svou starou židli, pracovat s textilem, nebo jak pracovat se dřevem či papírem.
Workshopy jsou oblíbenou součástí doprovodného programu. Na vlastní kůži si můžete vyzkoušet, jaké je to být designérem svého obydlí, vyrobit si svítidlo, repasovat svou starou židli, pracovat s textilem, nebo jak pracovat se dřevem či papírem.

Najít prostory je klíčová výzva

Minulé ročníky se konaly v areálu Dolních Vítkovic s podporou majitele areálu Jana Světlíka, letos se přesouváte jinam. 

KAROLÍNA: Podpora Jana Světlíka a Dolních Vítkovic byla pro nás klíčová. Jak celý areál roste rozlohou, vlastní dramaturgií i změnou obchodní taktiky, začíná být tato lokace pro nás finančně těžko dostupná. Přece jen pronajmout si 1500 m2 v nejatraktivnější lokalitě v Moravskoslezském kraji na 6-7 dní dnes není malá investice, v roce 2015 nám stačila třetina prostor a ceny byly jinde… Takže víme, že najít prostory, které nám budou dost velké a ufinancujeme je, bude do dalších ročníků klíčová výzva.

Meat design spolupracuje dlouhodobě s kulturními institucemi a kurátory z celého Česka (Moravská galerie Brno, MSIC, GVUO, OU a další). Meat design spolupracuje dlouhodobě s kulturními institucemi a kurátory z celého Česka (Moravská galerie Brno, MSIC, GVUO, OU a další).
Meat design spolupracuje dlouhodobě s kulturními institucemi a kurátory z celého Česka (Moravská galerie Brno, MSIC, GVUO, OU a další).

Jak jste narazili na budovu bývalého obchodního domu? Znamená to, že se festival těší podpoře města a podobné lokace vám nabídne?

KAROLÍNA: Celý příběh rekonstrukce Ostravice - Textilie sleduji od začátku, v Ostravě to bylo a je silné téma. Současný majitel, pan Daniel Zeman, k ní přistoupil velmi příkladně a Ostraváci ji přijali velmi pozitivně, což je v dnešní době hejlů na všechno a na všechny celkem unikát. Byla jsem se tam podívat letos na jaře v rámci uzavřené akce, potkala tam Daniela a oslovila ho. Výsledek uvidíme už v pátek!

Meat Design se poprvé přesouvá do nové lokace! Opouští bývalé Vítkovické železárny a přesouvá se do Boutique Business Inkubátoru Ostravica. Meat Design se poprvé přesouvá do nové lokace! Opouští bývalé Vítkovické železárny a přesouvá se do Boutique Business Inkubátoru Ostravica.
Meat Design se poprvé přesouvá do nové lokace! Opouští bývalé Vítkovické železárny a přesouvá se do Boutique Business Inkubátoru Ostravica.

Propisuje se do vašich aktivit hodně politická situace? Mění se vstřícnost radnice? Protože z řady rozhovorů s regionálními tvůrci zaznívá, že mají pocit, že se situace spíš zhoršuje.

KAROLÍNA: V regionální politice jde spíše o konkrétní lidi, se kterými jednáte a znáte je mnohem líp, máte k nim blíž. Měli jsme zatím štěstí na otevřené a vstřícné politické osobnosti napříč celým politickým spektrem a i letos máme velkou podporu jak Moravskoslezského kraje, tak Statutárního města Ostrava.

Podobných regionálních festivalů designu u nás vzniká, ale často i zaniká, víc. Namátkou Brno Design Days. Vy jste měli také pauzu. Co je největší překážkou pro konání podobné akce?

KAROLÍNA: Nikdy nebudeme mít návštěvnost srovnatelnou s Designblokem - ani my , ani žádný jiný regionální festival. Velké značky ale nerady věnují energii a finance tam, kde není publikum dost veliké - což nám samozřejmě klade překážku a dostat k nám instalaci Moseru, Lasvitu či Tonu je věc investice a snaze dovézt je do Ostravy z naší strany.

Běžně se na festivalu představují i mezinárodní značky. Běžně se na festivalu představují i mezinárodní značky.
Běžně se na festivalu představují i mezinárodní značky.

Zůstává festival nakonec v plusu? Umí vám vydělat?

KAROLÍNA: Před covidem jsme byli poslední dva ročníky už buď na nule nebo lehce v plusu. Po pandemii a dvou zrušených ročnících jsme znovu začínali od nuly, ale letos věřím, že se nám podaří vytvořit základ pro další ročník.

Příští rok čeká festival již desáté výročí! Příští rok čeká festival již desáté výročí!
Příští rok čeká festival již desáté výročí!

Přidanou hodnotou podobné akce jsou nejen prezentace lokálních značek, ale také přednášky. Podle jakého klíče vybíráte speakery?

KAROLÍNA: Sledujeme aktuální trendy, dění na design scéně, oceněné v rámci cen Czech Grand Design či ELLE Edida a také tvorbu českých designérů v zahraničí. Hosté každý rok reprezentují aktuální výběr toho nejlepšího.

Daří se vám na program přilákat i širší veřejnost, školy?

KAROLÍNA: Letos očekáváme právě kvůli přesunu do centra a do Ostravice obrovský zájem. Ostravice přitáhla pozornost širokého publika, to už sledujeme v zájmu o předprodej vstupenek - a to včetně starší generace. Školám nabízíme zvýhodněné vstupné a zapojujeme i univerzity, což je pro nás velmi důležité. Letos vystavuje celkem šest uměleckých středních a vysokých škol a jejich instalace jsou opravdu povedené.

Neodmyslitelnou součástí festivalu je bohatý přednáškový program. Na Meat Design Ostrava máte možnost potkat se s ikonami českého designu, popovídáte si s kreativci a designéry. Neodmyslitelnou součástí festivalu je bohatý přednáškový program. Na Meat Design Ostrava máte možnost potkat se s ikonami českého designu, popovídáte si s kreativci a designéry.
Neodmyslitelnou součástí festivalu je bohatý přednáškový program. Na Meat Design Ostrava máte možnost potkat se s ikonami českého designu, popovídáte si s kreativci a designéry.

Do fungování festivalu se zapojil i tvůj manžel, respektovaný režisér Vladimír Skórka. Funguje to?

KAROLÍNA: Nefunguje to! Ale vážně - jsme si v lecčem dost podobní, neumíme spolu v zápalu kreativy moc řešit věci kompromisem, neumíme ani jeden ustoupit, bojujeme spolu a samozřejmě to se těžko udržuje jen v kanceláři, propisuje se to často i do soukromí a náš vztah a samozřejmě i atmosféra v týmu tím někdy trpí. Ale Vladimír mi hodně pomohl právě v době po covidu, když jsem už byla smířená s tím, že Meat Design nezachráním a byla už zaměstnaná jinde. Díky němu jsem získala znovu odvahu a sebevědomí do toho jít a velice si toho vážím - sám má práce nad hlavu, ale já bych do toho bez jeho podpory znovu nešla.

Navštivte v sobotu například přednášku Tomáše Třeštíka a Jana Presse o Designu jako investici nebo v neděli workshop Essence Touch a vytvořte si svůj vlastní tyčinkový difuzér. Navštivte v sobotu například přednášku Tomáše Třeštíka a Jana Presse o Designu jako investici nebo v neděli workshop Essence Touch a vytvořte si svůj vlastní tyčinkový difuzér.
Navštivte v sobotu například přednášku Tomáše Třeštíka a Jana Presse o Designu jako investici nebo v neděli workshop Essence Touch a vytvořte si svůj vlastní tyčinkový difuzér.

Na co se ty sama letos nejvíc těšíš?

KAROLÍNA: Já mám v posledních dnech před festivalem v podstatě hotovo - práce už je na produkci. Těším se, až uvidím budovu Ostravice svítit od přízemí pod strop a plnou designu - to se pak dojímám a tajně brečím zavřená v zázemí, že se to zase povedlo. A těším se na plánování 10. ročníku, budeme mít první kulatiny!

Meat Design Ostrava je mezinárodní prodejní festival designu, který se v Ostravě koná každoročně od roku 2015.

Během minulých osmi ročníků přivítal přes 30 000 návštěvníků, představil přes 500 designérů z CZ, SK, PL, HU a JAP.

Přehlídka se skládá z prezentace designérů jak formou prodejních stánků, tak velkých expozic, a důležitým prvkem je bohatý doprovodný program, který zahrnuje přednášky, workshopy, site specific instalace a prezentaci uměleckých škol. Spolupracuje s kulturními institucemi a kurátory z celého Česka (Moravská galerie Brno, MSIC, GVUO, OU a další).

Vizí akce je dlouhodobě prezentovat v Moravskoslezském kraji ten nejlepší český design, popularizovat ho a v rámci doprovodného programu představit top designéry ze všech oborů.

Zároveň je první platformou, kde se mohou prezentovat začínající značky a designéři z MSK a předvést publiku své produkty.

Festival probíhá v Boutique Business Inkubátor Ostravica, Náměstí Dr. E. Beneše 284/3.

Rubriky:
Štítky:

Další z rubriky

Název studia je odvozen od slova beseda, které evokuje dle autorů přátelské rozhovory, zábavu, tanec a prostor.
Číst článek
04. 12. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 4 min

Toužila vymyslet zákusek, který ještě neexistuje. Studio Besiidka osciluje mezi jídlem a designem, dává toto spojení smysl?

Jídlo a design? Trend, který je v poslední době čím dál tím víc populární. Studio Besiidka z Brna, které tvoří Nikola Chromečková a David Hotárek, patří mezi ty, kteří tyto dvě ingredience umí smíchat víc než dobře!

Design & umění Rozhovory
První půlkulatiny podcastu jsme oslavili s hostem Ondřejem Zitou.
Číst článek
02. 12. 2024
Redakce
Doba čtení 3 min

Židle UM od Jiřího Pelcla je budoucí ikona designu, sedět se na ní ale nedá, přiznává zakladatel značky Master & Master Ondřej Zita

„K židli Um vždy s nadsázkou dodávám, že je to budoucí ikona designu. Stejně jako její slavné předchůdkyně je přísná a nedá se na ní moc sedět,“ vypráví výrobce českého nábytku Ondřej Zita. Nevadí ale, že není pohodlná? A co znamená demokratický design?

Design & umění Podcast
Spolupráce a konzultace s odborníky na psychologii a osobní bezpečnost a účast v Technologické inkubaci CzechInvestu a akcelerátoru PrusaLab, dala vzniknout „chytré“ kabelce IRMA.
Číst článek
25. 11. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 4 min

Kabelka, která zabrání znásilnění. Klára Šmakalová se bála o malou dceru, vymyslela proto módní doplněk, který umí ženám v nebezpečné situaci zachránit život

Násilí na ženách není bohužel žádná chiméra. I v objektivně bezpečných městech jako je Praha, se dívky a ženy na řadě míst necítí bezpečně. Vyřešit nebo alespoň zmírnit tento problém se rozhodla Klára Šmakalová. Výsledkem je rafinovaná kabelka Irma. Co vše na pohled jednoduchá taška umí?

Design & umění Rozhovory
Tereza letos vystavovala sérii Počátek i na prestižním veletrhu Salone dle Mobile, pod záštitou značky TON.
Číst článek
20. 11. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 5 min

Myslím, že volné umění o moc nepřišlo, když jsem se raději věnovala dceři. Tereza Talichová upřímně o tom, jaké je to rozjet značku ve 40 a zda cítí generační propast

Tereza Talichová je neuvěřitelně milá, skromná a talentovaná. Její značka Tititi se zrodila z touhy po svobodě, ale dala si načas. Dnes s ní sbírá zasloužené úspěchy.

Design & umění Rozhovory
.
Číst článek
18. 11. 2024
Tereza Urban
Doba čtení 5 min

Designéři bez diplomu. Co mi chybělo v řemesle nebo technice, jsem vyplnila vášní. Je dnes potřeba mít formální vzdělání, aby člověk uspěl v prostředí designu?

Formální vzdělání se v mnoha oblastech považuje za základní kámen úspěšné kariéry. Je tomu tak i v oboru, kde titul z prestižní školy a studium v ateliéru významného designéra bývá alespoň kvalitním odrazovým můstkem na cestě k úspěchu?

Design & umění Názory & polemika
Na festivalu najdete například i hravé textilní výrobky od značky Vigvam
Číst článek
09. 11. 2024
Redakce
Doba čtení 4 min

Česká hračka zažívá těžší období. Největší překážka je stagnace trhu. Ptáme se českých tvůrců, v jaké kondici je obor, ve kterém podnikají

Tvůrců, kteří se věnují výrobě a prodeji hraček, znatelně přibývá. Vidět je to i na pravidelném festivalu mini, kde se současní tvůrci prezentují. V jaké kondici ale momentálně obor opravdu je?

Design & umění Názory & polemika
Ilustrátorka Marie Urbánková
Číst článek
07. 11. 2024
Redakce
Doba čtení 4 min

Na Ledové království jsem krátká! Marie Urbánková ilustraci nestudovala, přesto dnes patří mezi přední autorky tvorby pro nejmenší děti

Tvorba pro děti má svá specifika. Ne každý rukopis, který zvolí dospělý ilustrátor, nadchne i ty nejmenší. Jak přistupuje k tvorbě talentovaná tvůrkyně Marie Urbánková, autorka řady knížek nebo vizuálu pro Festival Mini?

Design & umění Rozhovory
Díky preciznímu zpracování vestavěných trub a velké pozornosti, kterou Bosh věnuje každičkému detailu, ladí všechny pečicí trouby naprosto dokonale.
Číst článek
06. 11. 2024
Redakce
Doba čtení 3 min

Maso jako z oblíbené restaurace. Trouby Bosch nabízejí funkce, díky kterým se jídlo uvařené doma vyrovná i haute cuisine

Chcete připravit maso nebo rybu tak, jak to dělají ve vaší oblíbené restauraci? Nebo sníte o tom, že upečete ten nejlepší chléb, který kupujete v pekařství odvedle? S novými funkcemi trouby Bosch toho snadno dosáhnete.

Design & umění
Roman Mareš a Max Koreis u své nepřehlédnutelné instalace
Číst článek
04. 11. 2024
Jana Brandtlová
Doba čtení 3 min

I obyčejné tepláky mohou mít kvalitní design. Řetězec Kaufland se rozhodl spojit se studenty UMPRUM a vytvořil kolekci volnočasového oblečení pro své zaměstnance

Řetězec Kaufland nezapomíná na své zaměstnance. Ke svému výročí si nadělil kolekci oblečení ve spolupráci se studenty UMPRUM a spolu s ateliérem dvoutakt představili během letošního Designbloku impozantní instalaci v Superstudiu Muzea hlavního města Prahy.

Design & umění
20240924 KATARZYNA KOZYRA foto Roman Polasek JPG 18
Číst článek
01. 11. 2024
Nikol Galé
Doba čtení 7 min

Česká republika zásadně zaspala. S ředitelem GVUO v Ostravě Jiřím Jůzou nejen o tom, proč zde poslední samostatná galerijní budova vznikla před 100 lety

Před rokem jsme s ředitelem Galerie výtvarného umění v Ostravě (GVUO) Jiřím Jůzou probíhali témata spojená s touto významnou institucí. Nedávno jsme si dali „opáčko“, při němž jsme bilancovali.

Design & umění Názory & polemika Rozhovory
Lightworks
IKEA
Kare design
Prospanek.cz
Bosch

AKCE A UDÁLOSTI

From: Umprumshop To: You. Letošní ročník Umprumshopu se nese neostýchavě ve vánoční atmosféře. Doražte do Mikulandské, pořiďte designové dárky a poslechněte si přednášku "Unwrapping experiences" s absolventy. Vernisáž již 4. prosince!

Od 4. do 8. prosince, každý den od 11 do 20 hod.
Zobrazit detail →

NEWSLETTER

Výstaviště Praha - imerzivní divadlo a gastronomie

Nejnovější články

Název studia je odvozen od slova beseda, které evokuje dle autorů přátelské rozhovory, zábavu, tanec a prostor.
Číst článek
04. 12. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 4 min

Toužila vymyslet zákusek, který ještě neexistuje. Studio Besiidka osciluje mezi jídlem a designem, dává toto spojení smysl?

Jídlo a design? Trend, který je v poslední době čím dál tím víc populární. Studio Besiidka z Brna, které tvoří Nikola Chromečková a David Hotárek, patří mezi ty, kteří tyto dvě ingredience umí smíchat víc než dobře!

Design & umění Rozhovory
První půlkulatiny podcastu jsme oslavili s hostem Ondřejem Zitou.
Číst článek
02. 12. 2024
Redakce
Doba čtení 3 min

Židle UM od Jiřího Pelcla je budoucí ikona designu, sedět se na ní ale nedá, přiznává zakladatel značky Master & Master Ondřej Zita

„K židli Um vždy s nadsázkou dodávám, že je to budoucí ikona designu. Stejně jako její slavné předchůdkyně je přísná a nedá se na ní moc sedět,“ vypráví výrobce českého nábytku Ondřej Zita. Nevadí ale, že není pohodlná? A co znamená demokratický design?

Design & umění Podcast
Autentická zimní fotka na koupališti v Brně Zábrdovicích.
Číst článek
29. 11. 2024
Nikol Galé
Doba čtení 5 min

Žádná holá fakta a nudný průvodce. V Brně pořádají Autentické prohlídky pro milovníky lokálních příběhů i bizarností

„Chceme ukázat město z různých úhlů pohledu, optikou běžných lidí a s citem pro lokální témata,“ říká ředitelka TIC Brno.

Rozhovory Design guide
Rukopisy, archiválie, výtvarná díla i knihy doplněné o díla současných audiovizuálních umělců – stálá expozice Muzea literatury umístěná v deseti sálech reprezentuje českou literaturu od národního obrození až do roku 1989.
Číst článek
27. 11. 2024
Ondřej Balada
Doba čtení 3 min

Propojení odbornosti a kreativity na výbornou. Nedávno otevřené Muzeum Literatury dokázalo obstát, výsledkem je ambiciózní a moderní prostor, který nenudí

Požadavky na muzejní instituce se v průběhu času mění a v jistém smyslu i zpřísňují. Jako návštěvníci se obvykle chceme něco dozvědět, ale zároveň nechceme být zahlcení informacemi. Chceme kulturní zážitek a obohacení, ale současně se u toho i bavit.

Názory & polemika Design guide
Spolupráce a konzultace s odborníky na psychologii a osobní bezpečnost a účast v Technologické inkubaci CzechInvestu a akcelerátoru PrusaLab, dala vzniknout „chytré“ kabelce IRMA.
Číst článek
25. 11. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 4 min

Kabelka, která zabrání znásilnění. Klára Šmakalová se bála o malou dceru, vymyslela proto módní doplněk, který umí ženám v nebezpečné situaci zachránit život

Násilí na ženách není bohužel žádná chiméra. I v objektivně bezpečných městech jako je Praha, se dívky a ženy na řadě míst necítí bezpečně. Vyřešit nebo alespoň zmírnit tento problém se rozhodla Klára Šmakalová. Výsledkem je rafinovaná kabelka Irma. Co vše na pohled jednoduchá taška umí?

Design & umění Rozhovory
Tereza letos vystavovala sérii Počátek i na prestižním veletrhu Salone dle Mobile, pod záštitou značky TON.
Číst článek
20. 11. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 5 min

Myslím, že volné umění o moc nepřišlo, když jsem se raději věnovala dceři. Tereza Talichová upřímně o tom, jaké je to rozjet značku ve 40 a zda cítí generační propast

Tereza Talichová je neuvěřitelně milá, skromná a talentovaná. Její značka Tititi se zrodila z touhy po svobodě, ale dala si načas. Dnes s ní sbírá zasloužené úspěchy.

Design & umění Rozhovory
.
Číst článek
18. 11. 2024
Tereza Urban
Doba čtení 5 min

Designéři bez diplomu. Co mi chybělo v řemesle nebo technice, jsem vyplnila vášní. Je dnes potřeba mít formální vzdělání, aby člověk uspěl v prostředí designu?

Formální vzdělání se v mnoha oblastech považuje za základní kámen úspěšné kariéry. Je tomu tak i v oboru, kde titul z prestižní školy a studium v ateliéru významného designéra bývá alespoň kvalitním odrazovým můstkem na cestě k úspěchu?

Design & umění Názory & polemika
Lejaan
Číst článek
15. 11. 2024
Eliška Vrbová
Doba čtení 4 min

Z Instagramu přímo do ložnice. Je to jako spát v hotelové posteli, shodují se influencerky a designérka, které vyzkoušely povlečení české značky Lejaan

Když si ho pořídily, zamilovaly se. Domovy producentky Natálie Majvaldové, designérky Adély Mitrengové a budoucí psycholožky Jany Albrechtové jsou osobité, jedno ale mají společné - postele povlečené do české značky Lejaan. Proč je povlečení nadchlo, jak o něj pečují a čím utvářejí svůj domov?

Interiér & architektura
Vesnický ráz se nezapře ani v interiéru.
Číst článek
13. 11. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 3 min

Vrátili se z Ameriky a zachránili zchátralý statek. Původní západočeská usedlost Darmyšl se díky péči manželů Ivanových proměnila ve výstavní bydlení

Podobné místo byste v Česku hledali stěží. Má atmosféru Toskánska, moderní vybavení hodné Švýcarska a eklekticky vybavený interiér, jak to umí ve Francii. Statek Darmyšl přitom najdete ve vesničce kousek od kláštera v Kladrubech.

Interiér & architektura Design guide
Na festivalu najdete například i hravé textilní výrobky od značky Vigvam
Číst článek
09. 11. 2024
Redakce
Doba čtení 4 min

Česká hračka zažívá těžší období. Největší překážka je stagnace trhu. Ptáme se českých tvůrců, v jaké kondici je obor, ve kterém podnikají

Tvůrců, kteří se věnují výrobě a prodeji hraček, znatelně přibývá. Vidět je to i na pravidelném festivalu mini, kde se současní tvůrci prezentují. V jaké kondici ale momentálně obor opravdu je?

Design & umění Názory & polemika