PŘEDPLATNÉ ČASOPISU
Nové proměny bydlení ↗
„Naším záměrem bylo vytvořit prvky, které nejenže respektují historii místa, ale zároveň přinášejí čistý estetický dojem,“ uvádí Eduard Herrmann.

Pražské hřbitovy budou krásnější. Designéři navrhli nové navigační prvky a jednoduchý, přesto funkční mobiliář

Designéři Josef Tomšej a Eduard Herrmann se mohou radovat z vítězství v mezinárodní designérské soutěži na navigační prvky a mobiliář pro celkově 33 hřbitovů, vyhlášené hřbitovními a pohřebními službami hl. města Prahy.

Jejich neotřelý přístup s respektem k historickému kontextu byl oceněn jako nadčasový a funkční. Eduard Herrmann a Josef Tomšej přistoupili k návrhu s cílem kombinovat tradici s moderním designem.

„K vítězství nám pomohli naši kamarádi a rodina. Štěpán Malovec pro nás graficky zpracoval soutěžní portfolio, Maria Makeeva pro nás nakreslila piktogramy a moje žena Klárka nám celou dobu dávala kritickou zpětnou vazbu a nakonec i finální korektury.“ „K vítězství nám pomohli naši kamarádi a rodina. Štěpán Malovec pro nás graficky zpracoval soutěžní portfolio, Maria Makeeva pro nás nakreslila piktogramy a moje žena Klárka nám celou dobu dávala kritickou zpětnou vazbu a nakonec i finální korektury.“
„K vítězství nám pomohli naši kamarádi a rodina. Štěpán Malovec pro nás graficky zpracoval soutěžní portfolio, Maria Makeeva pro nás nakreslila piktogramy a moje žena Klárka nám celou dobu dávala kritickou zpětnou vazbu a nakonec i finální korektury.“

Jednoduché, funkční a praktické

Návrh se opírá o technologii lití kovu do forem, která má v Praze dlouhou tradici nejen u hřbitovních navigačních prvků. Vítězný design však odmítá historizující prvky a místo toho zdůrazňuje jednoduché tvary a funkční, praktická řešení.

Smrt je téma, které se týká nás všech, a hřbitovy v ní doposud plní nezastupitelnou roli, když zprostředkovávají rituál loučení. Byť nás to fascinuje, snažili jsme se k tomu přistoupit s úplnou pokorou. Chceme, aby náš návrh zapadl do prostředí hřbitovů přirozeně a harmonicky,“ dodává Josef Tomšej.

Návrh zahrnuje kónické sloupy a minimalistické desky, které jsou variabilní a je možné přizpůsobit je potřebám daného hřbitova, konkrétnímu účelu či informaci. Technologie lití kovů zaručuje dlouhou životnost, což je ověřeno na historických hřbitovních prvcích.

Dvojice neponechala nic náhodě. Pumpy na vodu, stojany na konve nebo zástěny pro kontejnery jsou také součástí návrhu. Dvojice neponechala nic náhodě. Pumpy na vodu, stojany na konve nebo zástěny pro kontejnery jsou také součástí návrhu.
Dvojice neponechala nic náhodě. Pumpy na vodu, stojany na konve nebo zástěny pro kontejnery jsou také součástí návrhu.

Co je nového?

Oba autoři, Eduard Herrmann i Josef Tomšej, v minulém roce ukončili letité spolupráce. Eduard s Matějem Coufalem, se kterým tvořili pod hlavičkou studia Herrmann&Coufal, Josef skončil ve studiu Qubus, kde spolupracoval s Jakubem Berdychem. Eduard nyní převážně působí v Nami ñami studiu, které založili s architektkou Klárou Koldovou, Josef aktuálně pracuje na architektuře výstavy o Svazu československého díla v pražském UPM. Oba plánují další společné projekty, kde by mohli využít a kombinovat své pracovní zkušenosti, tak jako v případě této soutěže.

Souznění

Soutěž, která přilákala 25 soutěžních prací od designérů, architektů, umělců a grafiků, prošla dvoukolovým hodnocením odbornou porotou složenou jak z nezávislých, tak závislých členů. Porota, včetně renomovaných odborníků, jako je Ing. arch. Filip Ditrich, Ing. arch. Zdeněk Lukeš, Prof. M. A. Jan Němeček a další, vybrala jako vítězný návrh práci Josefa Tomšeje a Eduarda Herrmanna.

Oceňujeme autorskou originalitu, estetickou jednotu a vhodné použití materiálů, které koresponduje s tradicí hřbitovního prostředí, uvedla porota ve svém vyjádření k vítěznému návrhu.

„Je škoda, že hřbitovy nemají větší pozornost. Jsou to jedny z největších zelených ploch ve městě. Možná to zní překvapivě, ale mohou to být ideální místa na klidnou procházku, odpočinek, běh nebo i piknik s přáteli,“ uzavírá Josef. „Je škoda, že hřbitovy nemají větší pozornost. Jsou to jedny z největších zelených ploch ve městě. Možná to zní překvapivě, ale mohou to být ideální místa na klidnou procházku, odpočinek, běh nebo i piknik s přáteli,“ uzavírá Josef.
„Je škoda, že hřbitovy nemají větší pozornost. Jsou to jedny z největších zelených ploch ve městě. Možná to zní překvapivě, ale mohou to být ideální místa na klidnou procházku, odpočinek, běh nebo i piknik s přáteli,“ uzavírá Josef.

Eduard Herrmann a Josef Tomšej se těší na další spolupráci se Hřbitovy a pohřebními službami hl. m. Prahy a příležitost přispět svým designem k oživení a funkčnosti pražských hřbitovů.

Rubriky:
Štítky:

Další z rubriky

Trofeje vyráběné technikou foukání sklářským kolíkem
Číst článek
10. 07. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 4 min

Sklo je pro mě jako led, říká Yulin Huang, která navrhla trofej pro české olympioniky

Čeští olympionici, kteří v Paříži získají letos medaili, si odvezou domů ještě jedno ocenění. Skleněnou trofej, kterou navrhla designérka Yulin Huang z novoborského Lasvitu. Zeptali jsme se ji nejen na proces navrhování, ale i na to, jak výslednou podobu ovlivnil její původ.

Design & umění Rozhovory
Kropenka Anny Martinkové se podívá až do Bílého domu.
Číst článek
24. 06. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 4 min

Fascinace Santinim. Mladá studentka dostala příležitost obdarovat prezidenta USA svou skleněnou kropenkou na svěcenou vodu

Příležitost, která se neodmítá. Mladá studentka Ateliéru skla na pražské UMPRUM Anna Martinková vyrobila dárek pro Joe Bidena, prezidenta Spojených států amerických. Jak k podobnému úspěchu přišla?

Design & umění Rozhovory
Pohled z okna v Luciině pokoji v Desavě a její portrét.
Číst článek
12. 06. 2024
Redakce
Doba čtení 2 min

Kdo byla významná fotografka Bauhausu? Kunsthalle Praha představuje komplexní výstavu o životě a díle Lucie Moholy

Exposures, první velká retrospektiva pražské rodačky a fotografky Lucie Moholy má výstavu v Kunsthalle. Přes 600 fotografií, mikrofilmů, dopisů, článků, knih a audionahrávek. Mnohé z nich se veřejnosti ukazují vůbec poprvé.

Design & umění
Nadané české sklářky: Hana Vopravilová, Dominika Pertýlová a Karolína Vorlíková.
Číst článek
07. 06. 2024
Tereza Patzenhauerová
Doba čtení 5 min

Křehká trojice. Představujeme mladé designérky, které dokážou ze skla vykouzlit zázraky

Každá je jiná, ale jedno mají společné – sdílejí lásku ke sklu! Představujeme vám tři mladé nadané české sklářky a jejich tvorbu.

Design & umění
Aneta Honzová s Natálií Costantino a hodinami UNDER PRESSURE
Číst článek
27. 05. 2024
Markéta Blažková
Doba čtení 4 min

Cítíme společenský tlak. V práci je často nevýhoda, že vypadáme na dvacet, svěřují se talentované designérky Honzová & Costantino

Jak se daří duu mladých designérek prosadit v produktovém designu? Do svého světa nás nechaly nakouknout Aneta Honzová s Natálií Costantinovou. V rozhovoru se rozpovídaly o studiu na UMPRUM, genderových výzvách i O překážkách při startu kariéry.

Design & umění
Designérka a vůdčí osobnost značky Totemo, Adriana Kolda, si ráda kreslila už jako malá.
Číst článek
20. 05. 2024
Lenka Kašparová
Doba čtení 5 min

Nová hvězda české hračky. Adriana Kolda založila značku Totemo před 4 lety, dnes její stavebnice z plastu sklízí obdiv

Česká hra z recyklovaného plastu má několik interaktivních sad, se kterými si můžete vytvořit cokoliv, co vás napadne. Tryskáče, autíčka, ptáky, kočky... Designérka a vůdčí osobnost značky Totemo je Adriana Kolda.

Design & umění
Jiří Jiroutek získal významnou cenu CGD, Foto: Dita Havránková
Číst článek
13. 05. 2024
Julie Motyčka
Doba čtení 4 min

Jeho nábytek milují všechny generace. Jiří Jiroutek se stal ikonou už za svého života, ptáme se proč?

Obývací pokoje v Československu měly dlouhou dobu jedno společné: kus nábytku, který vymyslel Jiří Jiroutek. Talentovaný designér, který před rokem zemřel, dokázal ve svých návrzích geniálně skloubit praktičnost s výrazným estetickým stylem.

Design & umění
NPB0624 cover
Gadesign

SOUTĚŽNÍ PŘÍSPĚVEK

BANER0624 vyrocni soutez Chci soutěžit →

AKCE A UDÁLOSTI

KEEP IN TOUCH s Mezinárodním porcelánovým sympóziem! Třítýdenní rezidence pro umělce a designéry ze všech koutů světa nabídne i Workshop Weekend pro širokou veřejnost

Weekend Workshop se uskuteční 26. – 28. července 2024
Zobrazit detail →

NEWSLETTER

Nejnovější články

Muzeum barokních soch
Číst článek
15. 07. 2024
Jana Brandtlová
Doba čtení 4 min

Láká nejen na loutky. Město Chrudim stojí na okraji zájmu turistů, architektonicky zajímavá místa má ale také

Chrudim na vzestupu. Přestože památek v ní najdeme několik, moderní architektury je poskrovnu. Architekti a designéři, Chrudim vás potřebuje! Vybíráme místa, která stojí za to v druhém největším městě Pardubického kraje (i v jeho okolí) navštívit.

Design guide
FOX Gallery v budově GMU v Hradci Králové
Číst článek
12. 07. 2024
Nikol Galé
Doba čtení 5 min

Chtěla přinést design do Hradce Králové. Je těžké ty projekty udržet, pokud nemáte státní podporu, říká majitelka FOX Gallery

Byli mezi prvními, kdo se v Čechách začali věnovat prodeji kvalitního užitného designu a současného umění. Jana Opatrná se svým týmem vede od roku 2013 design shop FOX Gallery v centru Prahy, v roce 2017 pak otevřela druhou pobočku sídlící v Galerii moderního umění v Hradci Králové.

Rozhovory
Trofeje vyráběné technikou foukání sklářským kolíkem
Číst článek
10. 07. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 4 min

Sklo je pro mě jako led, říká Yulin Huang, která navrhla trofej pro české olympioniky

Čeští olympionici, kteří v Paříži získají letos medaili, si odvezou domů ještě jedno ocenění. Skleněnou trofej, kterou navrhla designérka Yulin Huang z novoborského Lasvitu. Zeptali jsme se ji nejen na proces navrhování, ale i na to, jak výslednou podobu ovlivnil její původ.

Design & umění Rozhovory
Veronika Pařízková, šéfredaktorka magazínu Designnews
Číst článek
08. 07. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 2 min

Design Mirror. Milán bez potlesku. Je formát podobných velkolepých přehlídek smysluplný?

„Vidět Neapol a zemřít.“ Klasické rčení by se v prostředí designu mohlo směle přejmenovat na „Vidět Milán a zemřít“. Dubnové Salone del Mobile je totiž bez nadsázky opravdu nejdůležitější světovou událostí pro designéry a celý byznys, který se kolem nich točí. Není ale na čase změnit optiku?

Názory & polemika
Tiarchitekti PRINT 01 edit
Číst článek
03. 07. 2024
Michaela Irová
Doba čtení 2 min

Harmonie a důraz na detail. Studio ti architekti mají na svědomí úchvatné interiéry hotelu i bar ve Stavovském divadle

Studio ti architekti má ve svém portfoliu pestrou škálu realizací. Od boutiqového hotelu přes příběhy hledání hodnot a lásky k rekonstrukcím, interiéry plné něžnějších i odvážnějších barev až po blyštivé bary Stavovského divadla. Spojuje je důvěra v poctivé materiály, zájem o řemeslo a harmonie.

Interiér & architektura
Enotéka Znojmo
Číst článek
01. 07. 2024
Klára Rokosová
Doba čtení 4 min

Vínečko & Design. Znojmo vstalo z popela a stalo se z něj jedno z nejvkusnějších měst v republice

Město toho nabízí mnoho. Od prohlídek historických památek, procházek malebnými uličkami, tajemným podzemím až po úchvatné výhledy do krajiny. Nechybějí ani gastronomické podniky a stylová ubytování. Vydejte se s námi za designovými lahůdkami Znojma.

Design guide
Pkučera
Číst článek
28. 06. 2024
Sabina Ježková
Doba čtení 6 min

Budoucnost je v dobrých rukou. Představujeme 5 architektonických studií, která pracují s respektem i empatií

Česká architektura je v dobrých rukou! Představujeme vám pět architektonických ateliérů, které při návrzích uplatňují originální přístup, pravidelně se zapojují do architektonických soutěží a nebojí se spolupráce s veřejností.

Interiér & architektura
Jimramov vnitroblok 4
Číst článek
26. 06. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 3 min

Lokální zázrak na Vysočině. Manželé Štukhejlovi přeměnili zemědělskou usedlost na kouzelný penzion Just Jimramov

Nadšení, elán a taky velká míra tvrdošíjnosti. Bez toho se neobejde nikdo, kdo chce vybudovat místo, které bude na malém městě lákat na současnou architekturu. Manželům Štukhejlovým nechybí nic ze zmíněného. I proto je penzion Just Jimramov, který společně vybudovali, malý lokální zázrak.

Interiér & architektura
Kropenka Anny Martinkové se podívá až do Bílého domu.
Číst článek
24. 06. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 4 min

Fascinace Santinim. Mladá studentka dostala příležitost obdarovat prezidenta USA svou skleněnou kropenkou na svěcenou vodu

Příležitost, která se neodmítá. Mladá studentka Ateliéru skla na pražské UMPRUM Anna Martinková vyrobila dárek pro Joe Bidena, prezidenta Spojených států amerických. Jak k podobnému úspěchu přišla?

Design & umění Rozhovory
Designblok Cosmos v Oblastní galerii v Liberci!
Číst článek
19. 06. 2024
Redakce
Doba čtení 5 min

Spektakulární instalace, která dokáže oslovit i laika. V Liberci je k vidění oceňovaná výstava českého skla Designblok Cosmos

Putovní výstava Designblok Cosmos, kterou v Praze a Miláně spatřilo již přes sto tisíc lidí, míří do regionů. Aktuálně zaparkovala v zahradě Oblastní galerie Liberec. Proč se vyplatí vyrazit na sever nám prozradila Jana Zielinski a Filip Suchomel.

Design guide