PŘEDPLATNÉ ČASOPISU
Nové proměny bydlení ↗
Veronika Pařízková, šéfredaktorka magazínu Designnews

Design Mirror. Milán bez potlesku. Je formát podobných velkolepých přehlídek smysluplný?

„Vidět Neapol a zemřít.“ Klasické rčení by se v prostředí designu mohlo směle přejmenovat na „Vidět Milán a zemřít“. Dubnové Salone del Mobile je totiž bez nadsázky opravdu nejdůležitější světovou událostí pro designéry a celý byznys, který se kolem nich točí. Není ale na čase změnit optiku?

Několikadenní festival vznikl v roce 1961. Původně měl za cíl prezentovat firmy a návrháře, kteří se věnují výrobě nábytku. Ostatně to mu zůstalo i v názvu – Salón nábytku. Postupem doby se ale akce rozrůstala, přibylo osvětlení, doplňky, móda a festival prorostl doslova celým městem. A začal lákat davy. Oficiální data pořadatelů za rok 2023 deklarují 300 000 návštěvníků, číslo ale může být mnohem větší. Ne každý se na přehlídku musí akreditovat. Ostatně ty nejlákavější instalace už dávno nenajdete na Fieře – klasickém výstavišti –, ale naopak v historických palácích v centru i na předměstí. Právě sem proudí nekonečné davy lidí, kteří jsou ochotni stát dlouhé fronty, aby se vyfotili u loga Hermès nebo si vyprosili reklamní tašku, kterou budou hrdě nosit po městě. A design se tak rázem ocitá na druhé koleji… Má pak podobně nákladný a v mnoha ohledech i energeticky náročný festival smysl?

„Jako osvětlený ostrov, jako kouzelná zahrada z kamene a skla, tak se budou prezentovat předměty z kolekce prostřednictvím speciálních světelných efektů,“ popisoval honosnou instalaci Alberto Caliri, kreativní ředitel kolekce Missoni Home „Jako osvětlený ostrov, jako kouzelná zahrada z kamene a skla, tak se budou prezentovat předměty z kolekce prostřednictvím speciálních světelných efektů,“ popisoval honosnou instalaci Alberto Caliri, kreativní ředitel kolekce Missoni Home
„Jako osvětlený ostrov, jako kouzelná zahrada z kamene a skla, tak se budou prezentovat předměty z kolekce prostřednictvím speciálních světelných efektů,“ popisoval honosnou instalaci Alberto Caliri, kreativní ředitel kolekce Missoni Home

Z obchodního hlediska bezesporu ano. Firmy investují do těch několika málo dní trvání festivalu enormní částky, které by jim jinak stačily na celoroční marketing. Soustředí všechnu kreativní energii pro vytvoření „wow“ efektu, který omámí nákupčí i klienty. Instalace se pak objevují ve všech světových edicích časopisů a zároveň je jejich snažení často vykoupené tunou materiálu i energií. Ačkoliv je tlak na udržitelnost čím dál silnější, a prostředí designu by mělo jít příkladem. Ani letošní Salone del Mobile ale nedokázal, že by pro něj fráze o udržitelnosti byla něco víc než marketingová nálepka. 

Lasvit si z Milána dovezl prestižní cenu Fuorisalone Award Lasvit si z Milána dovezl prestižní cenu Fuorisalone Award
Lasvit si z Milána dovezl prestižní cenu Fuorisalone Award

Stačí se podívat na letošní mediální výstupy k festivalu. Slova jako „udržitelnost“, „odpovědnost“ nebo „klimatická neutralita“ najdete téměř u všech reflexí, jenže většina z nich jen slepě opakuje PR samotného festivalu. Ten letos zveřejnil 4 body, které by měly deklarovat jeho příklon k zodpovědnosti. Trochu se ale zdá, že podobné ptydepe je výtvorem AI. Podpora environmentální, sociální a finanční kompatibility poskytovaných činností a služeb; respekt k lidem, skutečný zdroj každého projektu a akce; etické podnikání a plnění požadavků a očekávání svých zainteresovaných stran.

Jednu z mála kritických recenzí napsala pro časopis Dezeen Katie Treggiden. Ta už v loňském roce v reakci na sílící proklamace festivalu o jeho zodpovědnosti publikovala kritický článek We need a geniue restart that asks difficult questions about the role of Salone, kde se zamýšlí nad paradoxem touhy stále růst a lákat víc návštěvníků a zároveň snižovat svoji uhlíkovou stopu. Už jen fakt, že do Milána dorazí 65 % hostů ze zahraničí, je výmluvný. A právě tato schizofrenie vystihla pravou podstatu pokrytectví, ve kterém se nacházíme. Hromadně vyrážíme přes polovinu planety, abychom obdivovali udržitelné nápady v jednorázových instalacích ze sádrokartonu.  

Gaggenau, luxusní značka profesionálních domácích spotřebičů, představila instalaci „The Elevation of Gravity“ Gaggenau, luxusní značka profesionálních domácích spotřebičů, představila instalaci „The Elevation of Gravity“
Gaggenau, luxusní značka profesionálních domácích spotřebičů, představila instalaci „The Elevation of Gravity“

Udržitelnost je pro svět designu téma č. 1. Pokud ale celý přístup „zeleného přemýšlení“ bude sloužit opět jen k vytváření nových produktů, které budeme obdivovat pro jejich tvarosloví nebo ergonomii, nic se nezmění. Naopak sami sebe přesvědčíme, že přece děláme vše, co je v našich silách. Bohužel, pravda je ale taková, že nejvíc pro udržitelnost příští rok uděláme, když do Milána vůbec nevyrazíme.

Fashion house Zegna s velkolepou instalací s novou publikací a propagačními taškami Fashion house Zegna s velkolepou instalací s novou publikací a propagačními taškami
Fashion house Zegna s velkolepou instalací s novou publikací a propagačními taškami
Rubriky:

Další z rubriky

UPM
Číst článek
14. 06. 2024
Ondřej Balada
Doba čtení 3 min

Učebnice českého porcelánu, kterou není snadné číst. UPM představilo tradiční materiál ve zbytečně rigidní expozici

Pražské Uměleckoprůmyslové museum ve spolupráci se Západočeským muzeem v Plzni představuje tři století českého porcelánu. Jak výstava takto široký příběh pro české země důležitého materiálu prezentuje? A pro koho je vlastně určena?

Názory & polemika
Lukáš a Ilona, Tomski&Polanski
Číst článek
14. 05. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 4 min

Hodiny práce a odměna žádná? Ptáme se ilustrátorů, zda za svoji precizní práci dostávají důstojnou mzdu

Čeští ilustrátoři patří dlouhodobě mezi lokální špičku. Jejich práce sklízí zasloužený obdiv i respekt. Dostávají za svou mravenčí a precizní práci ale adekvátně zaplaceno?

Názory & polemika
Ve spolupráci s veřejnými vysokými školami vznikla doporučení pro institut ombudsosob, která pomáhají se zavedením a zakotvením jejich funkce.
Číst článek
13. 05. 2024
Tereza Patzenhauerová
Doba čtení 3 min

ZNEUŽÍVÁNÍ MOCI, OBTĚŽOVÁNÍ I ŠIKANA. VYSOKÉ UMĚLECKÉ ŠKOLY BOJUJÍ PROTI TOXICKÉMU PROSTŘEDÍ, POMOCT MAJÍ NOVÉ POZICE OMBUDSOSOB

Na akademické půdě je bezpečí klíčové. Většina vysokých škol už dnes ombudsosobu má. Jaké úkoly má ale plnit a kde leží pole její působnosti? Proč je tato funkce důležitá a jak vypadá současná situace na českých univerzitách?

Názory & polemika
Velká Věc
Číst článek
09. 05. 2024
Nikol Galé
Doba čtení 4 min

Zoufalost líhně apokalyptické společnosti. Výstava studentů UMPRUM má velké ambice, v mnoha směrech však selhává

Ve foyer technologického centra UMPRUM v Mikulandské ulici je k vidění výstava s názvem Velká věc a odvážným podtitulem: Studující UMPRUM nabízejí řešení, jak žít o něco lépe.

Názory & polemika
NPB0624 cover
Gadesign

SOUTĚŽNÍ PŘÍSPĚVEK

BANER0624 vyrocni soutez Chci soutěžit →

AKCE A UDÁLOSTI

KEEP IN TOUCH s Mezinárodním porcelánovým sympóziem! Třítýdenní rezidence pro umělce a designéry ze všech koutů světa nabídne i Workshop Weekend pro širokou veřejnost

Weekend Workshop se uskuteční 26. – 28. července 2024
Zobrazit detail →

NEWSLETTER

Nejnovější články

Muzeum barokních soch
Číst článek
15. 07. 2024
Jana Brandtlová
Doba čtení 4 min

Láká nejen na loutky. Město Chrudim stojí na okraji zájmu turistů, architektonicky zajímavá místa má ale také

Chrudim na vzestupu. Přestože památek v ní najdeme několik, moderní architektury je poskrovnu. Architekti a designéři, Chrudim vás potřebuje! Vybíráme místa, která stojí za to v druhém největším městě Pardubického kraje (i v jeho okolí) navštívit.

Design guide
FOX Gallery v budově GMU v Hradci Králové
Číst článek
12. 07. 2024
Nikol Galé
Doba čtení 5 min

Chtěla přinést design do Hradce Králové. Je těžké ty projekty udržet, pokud nemáte státní podporu, říká majitelka FOX Gallery

Byli mezi prvními, kdo se v Čechách začali věnovat prodeji kvalitního užitného designu a současného umění. Jana Opatrná se svým týmem vede od roku 2013 design shop FOX Gallery v centru Prahy, v roce 2017 pak otevřela druhou pobočku sídlící v Galerii moderního umění v Hradci Králové.

Rozhovory
Trofeje vyráběné technikou foukání sklářským kolíkem
Číst článek
10. 07. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 4 min

Sklo je pro mě jako led, říká Yulin Huang, která navrhla trofej pro české olympioniky

Čeští olympionici, kteří v Paříži získají letos medaili, si odvezou domů ještě jedno ocenění. Skleněnou trofej, kterou navrhla designérka Yulin Huang z novoborského Lasvitu. Zeptali jsme se ji nejen na proces navrhování, ale i na to, jak výslednou podobu ovlivnil její původ.

Design & umění Rozhovory
Tiarchitekti PRINT 01 edit
Číst článek
03. 07. 2024
Michaela Irová
Doba čtení 2 min

Harmonie a důraz na detail. Studio ti architekti mají na svědomí úchvatné interiéry hotelu i bar ve Stavovském divadle

Studio ti architekti má ve svém portfoliu pestrou škálu realizací. Od boutiqového hotelu přes příběhy hledání hodnot a lásky k rekonstrukcím, interiéry plné něžnějších i odvážnějších barev až po blyštivé bary Stavovského divadla. Spojuje je důvěra v poctivé materiály, zájem o řemeslo a harmonie.

Interiér & architektura
Enotéka Znojmo
Číst článek
01. 07. 2024
Klára Rokosová
Doba čtení 4 min

Vínečko & Design. Znojmo vstalo z popela a stalo se z něj jedno z nejvkusnějších měst v republice

Město toho nabízí mnoho. Od prohlídek historických památek, procházek malebnými uličkami, tajemným podzemím až po úchvatné výhledy do krajiny. Nechybějí ani gastronomické podniky a stylová ubytování. Vydejte se s námi za designovými lahůdkami Znojma.

Design guide
Pkučera
Číst článek
28. 06. 2024
Sabina Ježková
Doba čtení 6 min

Budoucnost je v dobrých rukou. Představujeme 5 architektonických studií, která pracují s respektem i empatií

Česká architektura je v dobrých rukou! Představujeme vám pět architektonických ateliérů, které při návrzích uplatňují originální přístup, pravidelně se zapojují do architektonických soutěží a nebojí se spolupráce s veřejností.

Interiér & architektura
Jimramov vnitroblok 4
Číst článek
26. 06. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 3 min

Lokální zázrak na Vysočině. Manželé Štukhejlovi přeměnili zemědělskou usedlost na kouzelný penzion Just Jimramov

Nadšení, elán a taky velká míra tvrdošíjnosti. Bez toho se neobejde nikdo, kdo chce vybudovat místo, které bude na malém městě lákat na současnou architekturu. Manželům Štukhejlovým nechybí nic ze zmíněného. I proto je penzion Just Jimramov, který společně vybudovali, malý lokální zázrak.

Interiér & architektura
Kropenka Anny Martinkové se podívá až do Bílého domu.
Číst článek
24. 06. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 4 min

Fascinace Santinim. Mladá studentka dostala příležitost obdarovat prezidenta USA svou skleněnou kropenkou na svěcenou vodu

Příležitost, která se neodmítá. Mladá studentka Ateliéru skla na pražské UMPRUM Anna Martinková vyrobila dárek pro Joe Bidena, prezidenta Spojených států amerických. Jak k podobnému úspěchu přišla?

Design & umění Rozhovory
Designblok Cosmos v Oblastní galerii v Liberci!
Číst článek
19. 06. 2024
Redakce
Doba čtení 5 min

Spektakulární instalace, která dokáže oslovit i laika. V Liberci je k vidění oceňovaná výstava českého skla Designblok Cosmos

Putovní výstava Designblok Cosmos, kterou v Praze a Miláně spatřilo již přes sto tisíc lidí, míří do regionů. Aktuálně zaparkovala v zahradě Oblastní galerie Liberec. Proč se vyplatí vyrazit na sever nám prozradila Jana Zielinski a Filip Suchomel.

Design guide
„Naším záměrem bylo vytvořit prvky, které nejenže respektují historii místa, ale zároveň přinášejí čistý estetický dojem,“ uvádí Eduard Herrmann.
Číst článek
19. 06. 2024
Redakce
Doba čtení 2 min

Pražské hřbitovy budou krásnější. Designéři navrhli nové navigační prvky a jednoduchý, přesto funkční mobiliář

Designéři Josef Tomšej a Eduard Herrmann se mohou radovat z vítězství v mezinárodní designérské soutěži na navigační prvky a mobiliář pro celkově 33 hřbitovů, vyhlášené hřbitovními a pohřebními službami hl. města Prahy.

Design & umění