PŘEDPLATNÉ ČASOPISU
Nové proměny bydlení ↗
Designblok Cosmos v Oblastní galerii v Liberci!

Spektakulární instalace, která dokáže oslovit i laika. V Liberci je k vidění oceňovaná výstava českého skla Designblok Cosmos

Putovní výstava Designblok Cosmos, kterou v Praze a Miláně spatřilo již přes sto tisíc lidí, míří do regionů. Aktuálně zaparkovala v zahradě Oblastní galerie Liberec. Proč se vyplatí vyrazit na sever nám prozradila Jana Zielinski a Filip Suchomel.

Filip Suchomel se stal novým ředitelem letos v březnu a pro Oblastní galerii má velké plány. Filip Suchomel se stal novým ředitelem letos v březnu a pro Oblastní galerii má velké plány.
Filip Suchomel se stal novým ředitelem letos v březnu a pro Oblastní galerii má velké plány.
Foto: Honza Mudra

FILIP SUCHOMEL
Historik umění, pedagog a ředitel Oblastní galerie Liberec

Oblastní galerie v Liberci je teprve třetí destinací, kde se Designblok Cosmos objeví. Bylo to v plánu už od počátku vzniku projektu, nebo vás nápad přivést výstavu k vám napadl, až když jste měl možnost jej vidět na vlastní oči?

FILIP: Ač jsem o projektu Designblok Cosmos věděl dlouho před jeho prvním otevřením loni u Míčovny Pražského hradu, byla to teprve samotná návštěva tohoto neobyčejného eventu, která mne přivedla na myšlenku projekt představit i v Liberci. Liberecký kraj je totiž v tomto neobyčejném díle zastoupen aspoň tím, že většina děl vznikla právě tam, a tak bylo logické, že se díla do Liberce aspoň na pár dní zase vrátí, aby se představila tamnímu publiku, navíc v tak spektakulární instalaci, která dokáže oslovit i naprostého uměleckého laika.

Kdybyste si měl odnést domů jeden jediný produkt, který by to byl? Co vás nejvíc chytlo za srdce?

FILIP: Na podobné otázky nerad odpovídám, neboť Cosmos funguje právě jako celek. Je tvořen neobyčejnými díly, která do působivé instalace na neobyčejném místě zkomponoval neobyčejný autor ve spolupráci s naprosto úžasnými zakladateli Designbloku.

Bude v budoucnosti opět šance narazit v OGL na současné české sklo nebo design?

FILIP: Ano, OGL chce i v budoucnu pravidelně prezentovat díla současného českého i světového designu vždy v určitém kontextu s výtvarným uměním. Již v příštím roce představí svoji tvorbu vynikající keramik Roman Šedina, jednáme také se sklářem a vedoucím ateliéru K.O.V. na Umprum Tadeášem Podrackým, jehož svébytnou tvorbu znají lépe v zahraničí než u nás. Navíc se rýsuje možná spolupráce s uměleckými VŠ, jejichž výběrové, kurátorované prezentace by měly ukázat našim návštěvníkům ty nejsoučasnější trendy v českém uměleckém řemesle a designu.

JANA ZIELINSKI
Ředitelka Designbloku, zakladatelka značky Křehký a kurátorka výstavy Designblok Cosmos

Jana Zielinski – ředitelka a zakladatelka festivalu Designblok Jana Zielinski – ředitelka a zakladatelka festivalu Designblok
Jana Zielinski – ředitelka a zakladatelka festivalu Designblok
Foto: Ondřej Holub

Liberec je po Praze a Miláně třetí zastávkou pro Designlok Cosmos výstavu českého skla. Proč jste chtěli, aby byla právě v zahradě Oblastní galerie v Liberci?


JANA: Idea vznikla v hlavě ředitele Oblastní galerie Filipa Suchomela, který výstavu viděl na Designbloku. Nám se nápad moc líbil a realizace se rychle začala posouvat kupředu. Liberec je pro mě místem, kde má sklářská tradice obrovskou historii. Je skvělé, že právě tady můžeme ukázat to nejlepší, co designéři, kteří jsou s Designblokem dlouhodobě spjati Maxim Velčovský, Jiří Pelcl, Jan Plecháč, Lucie Koldová, Dechem a celá řada dalších  se sklem dokážou. Principy tvorby i přístup k technologii jsou v každém jednotlivém díle jiné. Vznikla tak unikátní galerie současného designu, kde ovšem objekty mají jeden společný materiál sklo.

Součástí projektu jsou špičkoví čeští designéři skla. Je ale nějaké jméno, mladý talent, které se už nevešlo a vy byste ho tam ráda viděla?

JANA: Je celá řada designérů, kteří by si zasloužili, aby ve výběru byli, a nejen z mladé generace. Museli jsme vybrat, vybírali jsme napříč generacemi, napříč technikami, napříč výtvarnými narativy. Tvůrců by tam mohlo být klidně dvacet a byla by pořád zachovaná špičková úroveň. Nebylo to ale z kapacitních a finančních důvodů možné.

S Libereckým krajem je sklo spjaté od nepaměti. Vznikl v nějaké z místních skláren některý z vystavených objektů?

JANA: S některými objekty pomáhalo Ajeto, velká tavenice Lukáše Nováka vznikla v Rousínově v huti Spooo Design Radima Sukupa, socha Ronyho Plesla byla vyrobena v Pelechově.

Designblok Cosmos

Ve spektakulární metalické kapsli na šesti kolech přiváží Designblok Cosmos originální skleněná díla z dílny deseti předních českých designérů na pozadí imerzivní audiovizuální show. Vystavené objekty odrážejí svérázný autorský přístup, experimenty s tradiční českou materií, řemeslný um a know-how českých sklářů i různorodé technologie a nejnovější výrobní postupy českých manufaktur. Putovní výstava pražského mezinárodního festivalu Designblok se po pražské premiéře a první zahraniční zastávce v Miláně představí v Liberci. Unikáty reprezentující to nejlepší ze současného českého skla se tak vracejí do regionu, kde jim sklářští mistři dali život. Designblok Cosmos bude k vidění v zahradě Oblastní galerie Liberec od 14. do 23. června v rámci desetidenního festivalu 10 let Galerie v Lázních a slavnostního zahájení letní výstavní sezony.

Vlevo: Astronomic Supercluster by DECHEM / Vpravo: 4AllSpaceDicx od Jakuba Berdycha Karpelise Vlevo: Astronomic Supercluster by DECHEM / Vpravo: 4AllSpaceDicx od Jakuba Berdycha Karpelise
Vlevo: Astronomic Supercluster by DECHEM / Vpravo: 4AllSpaceDicx od Jakuba Berdycha Karpelise
Foto: Václav Jirásek

Na počátku byl Velký třesk

Výstava se poprvé veřejnosti představila v říjnu 2023 u příležitosti 25. Designbloku v Královské zahradě Pražského hradu, kde během dvou týdnů přilákala desetitisíce návštěvníků. Na největší světové přehlídce designu Milano Design Week si v dubnu 2024 Designblok Cosmos odbyl první zahraniční premiéru. V rámci sedmidenní prestižní přehlídky Superdesign Show oslnil na osmdesát tisíc milovníků designu z celého světa. Liberec je třetí zastávkou putovní výstavy, v jejímž rámci se vystavená díla vracejí zpět do regionu, kde jim sklářští mistři dali život.

Výstava Designblok Cosmos bude k vidění v zahradě Oblastní galerie Liberec od 14. do 23. června 2024 v rámci galerijního vstupného. Zapište si do diářů slavnostní zahájení výstavy, které proběhne ve čtvrtek 13. června od 19 hodin. Výstava Designblok Cosmos bude k vidění v zahradě Oblastní galerie Liberec od 14. do 23. června 2024 v rámci galerijního vstupného. Zapište si do diářů slavnostní zahájení výstavy, které proběhne ve čtvrtek 13. června od 19 hodin.
Výstava Designblok Cosmos bude k vidění v zahradě Oblastní galerie Liberec od 14. do 23. června 2024 v rámci galerijního vstupného. Zapište si do diářů slavnostní zahájení výstavy, které proběhne ve čtvrtek 13. června od 19 hodin.

Z Milána do Liberce

„Projekt Designblok Cosmos jakožto reprezentativní výstava českého designu a národní prezentace České republiky na festivalu Milano Design Week byl připravován více než dva roky. Mám radost, že expozici v Miláně navštívili nejen významní designéři, kurátoři a novináři, ale také dalších osmdesát tisíc návštěvníků, kteří nejen prostřednictvím sociálních sítí vyslali zprávu o výjimečnosti a vysoké úrovni českého designu do celého světa. Věříme, že se s řadou z nich setkáme na podzim v Praze v rámci 26. Designbloku. Rovněž mě těší, že si ředitel Oblastní galerie Liberec Filip Suchomel vybral výstavu Designblok Cosmos jako jednu z hlavních výstav festivalu 10 let Galerie v Lázních a letního Grand Openingu. Stalo se přesně to, v co jsme doufali. Designblok Cosmos cestuje, oslovuje profesionály i širokou veřejnost a dělá dobré jméno českému designu, sklářskému řemeslu i festivalu Designblok,“ popsala Jana Zielinski, ředitelka festivalu Designblok a spolukurátorka výstavy Designblok Cosmos.

Partnerem výstavy je sklárna AGC Glass Europe, která dodala do interiéru soustavu bezolovnatých zrcadel Mirox 4Green+ vyrobených ekologickým způsobem na vodní bázi. Partnerem výstavy je sklárna AGC Glass Europe, která dodala do interiéru soustavu bezolovnatých zrcadel Mirox 4Green+ vyrobených ekologickým způsobem na vodní bázi.
Partnerem výstavy je sklárna AGC Glass Europe, která dodala do interiéru soustavu bezolovnatých zrcadel Mirox 4Green+ vyrobených ekologickým způsobem na vodní bázi.
Foto: Václav Jirásek

Koncept mimořádné výstavy vzešel z diskusí mezi týmy Designbloku a Nadace PPF o tom, jak podpořit český design a upozornit na něj ve světě. „Projekt Designblok Cosmos perfektně zapadá do principů a hodnot, které v Nadaci PPF ctíme. Vychází z několikasetleté a světově uznávané tradice českého sklářství a jeho cílem je ukázat světu osobnosti současného českého designu. Díla navíc prezentuje netradiční formou, která je sama o sobě uměleckým počinem. Mám radost, že po premiéře na loňském Designbloku a mimořádně úspěšném výjezdu na ikonický Milano Design Week se teď Cosmos představí domácímu publiku v kraji, který je v naší zemi synonymem sklářství,“ uvedla ke spolupráci Jana Tomas Sedláčková, členka správní rady Nadace PPF.

Lucie Koldová jako návštěvník z jiných galaxií přináší svítidlo Spectra Lucie Koldová jako návštěvník z jiných galaxií přináší svítidlo Spectra
Lucie Koldová jako návštěvník z jiných galaxií přináší svítidlo Spectra
Foto: Václav Jirásek

Co ukrývá Cosmos?

Designblok se již pětadvacet let věnuje rozvoji české designové scény, spolupracuje s renomovanými designéry, podporuje mladé autory, propojuje tvůrce a průmysl, šíří osvětu mezi širokou veřejností a reprezentuje český design v zahraničí. To vše se promítá do jedinečné exteriérové výstavy, kosmické kapsle, která ve formě pojízdné galerie skrývá deset originálních skleněných děl od deseti špičkových českých designérů. Kurátorský výběr ředitelky Designbloku Jany Zielinski a kreativního ředitele Designbloku Jiřího Macka uvádí autory, kteří jsou s festivalem pevně spjati – Jakuba Berdycha Karpelise, studio DECHEM, Lucii Koldovou, Václava Mlynáře, Lukáše Nováka, Jiřího Pelcla, Ronyho Plesla, Tadeáše Podrackého, Maxima Velčovského a Jana Plecháče, který je zároveň autorem inovativního architektonického řešení. Pro výstavu byl na míru upraven návěs nákladního automobilu, který se po zaparkování v požadované lokaci rozloží na výstavní plochu o velikosti 65 m2. Interiér pokrývá 170 zrcadel, exteriér je zahalen do stříbrného reflexního pláště. Na vytvoření audiovizuálních efektů se podílelo studio Lunchmeat. Originální sound design, který výstavou provází, doplnil skladatel Aid Kid. 

Výstavu Designblok Cosmos doprovází obsáhlý katalog s rozhovory s jednotlivými autory a originálními snímky od předního českého fotografa Václava Jiráska. V Liberci ji rovněž doplní brožura s podrobnými informacemi o dílech, komentované prohlídky a setkání s designéry.

Publikace vznikla k 25. narozeninám Designbloku. Oslavuje rovněž putovní výstavu Designblok Cosmos. Publikace vznikla k 25. narozeninám Designbloku. Oslavuje rovněž putovní výstavu Designblok Cosmos.
Publikace vznikla k 25. narozeninám Designbloku. Oslavuje rovněž putovní výstavu Designblok Cosmos.
Rubriky:

Další z rubriky

Enotéka Znojmo
Číst článek
01. 07. 2024
Klára Rokosová
Doba čtení 4 min

Vínečko & Design. Znojmo vstalo z popela a stalo se z něj jedno z nejvkusnějších měst v republice

Město toho nabízí mnoho. Od prohlídek historických památek, procházek malebnými uličkami, tajemným podzemím až po úchvatné výhledy do krajiny. Nechybějí ani gastronomické podniky a stylová ubytování. Vydejte se s námi za designovými lahůdkami Znojma.

Design guide
Vila 63 je novou pobočkou Café Jen
Číst článek
10. 06. 2024
Jana Brandtlová
Doba čtení 4 min

Espresso tonic, Aperol a design, prosím! Vybíráme dokonalé letní zahrádky, které okouzlí stylem a šarmem

Čeká nás předpověď plná slunečných dní. Kam se skočit ochladit v horkých měsících? Přinášíme seznam zahrádek, kde si ke kávě můžete objednat třeba svěží design s nevšední lokací.

Design guide
Designnews GRAM
Číst článek
05. 06. 2024
Klára Rokosová
Doba čtení 4 min

Úctyhodná proměna. Lukáš Žďárský otevřel osobité bistro Gram v místě, kde bývala firemní recepce

Lukáš Žďárský je milovník gastronomie a designu. S partou kolegů zvelebuje staré prostory a probouzí k životu nové koncepty. Kreativně, s respektem k historii místa. Nejnovějším přírůstkem v pestrém portfoliu je vinohradský podnik GRAM.

Design guide
Betonové bludiště a podzemní katedrála zanechají nesmazatelný dojem
Číst článek
22. 05. 2024
Jana Brandtlová
Doba čtení 4 min

Tajuplná mystika v Brně. Monumentální vodojemy staré přes 100 let se dočkaly vkusné a působivé renovace

Prosím, 3x vodojem a navrch jeden nový park! Brno v březnu zpřístupnilo poslední vodojem z trojice monumentálních památek a rozhodně se nedrželo zpátky. Proběhla i vkusná revitalizace parku včetně návštěvnického centra. Pojďme se podívat pod povrch!

Design guide
Interiér Bistra Karel
Číst článek
13. 05. 2024
Klára Rokosová
Doba čtení 4 min

Otevřely místo, kam chce jít na brunch každý. Bistro Karel přineslo do pražské Troje stylovou gastronomii

Karolína Pomahač má ráda výzvy a změn se nebojí. Na Vinohradech provozovala úspěšný podnik Slow cafe, který po pěti letech uzavřela, aby mohla pokračovat jinde. V pražské Troji spolu s Elen Chvojkovou založila Bistro Karel.

Design guide
NPB0624 cover
Gadesign

SOUTĚŽNÍ PŘÍSPĚVEK

BANER0624 vyrocni soutez Chci soutěžit →

AKCE A UDÁLOSTI

Deset designérů pod 30 let na jednom stole! VITRÍNA 1ST dává o sobě poprvé vědět selekcí designu v KUMST Brno

11. června 2024 - 5. července 2024
Zobrazit detail →

NEWSLETTER

Nejnovější články

FOX Gallery v budově GMU v Hradci Králové
Číst článek
12. 07. 2024
Nikol Galé
Doba čtení 5 min

Chtěla přinést design do Hradce Králové. Je těžké ty projekty udržet, pokud nemáte státní podporu, říká majitelka FOX Gallery

Byli mezi prvními, kdo se v Čechách začali věnovat prodeji kvalitního užitného designu a současného umění. Jana Opatrná se svým týmem vede od roku 2013 design shop FOX Gallery v centru Prahy, v roce 2017 pak otevřela druhou pobočku sídlící v Galerii moderního umění v Hradci Králové.

Rozhovory
Trofeje vyráběné technikou foukání sklářským kolíkem
Číst článek
10. 07. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 4 min

Sklo je pro mě jako led, říká Yulin Huang, která navrhla trofej pro české olympioniky

Čeští olympionici, kteří v Paříži získají letos medaili, si odvezou domů ještě jedno ocenění. Skleněnou trofej, kterou navrhla designérka Yulin Huang z novoborského Lasvitu. Zeptali jsme se ji nejen na proces navrhování, ale i na to, jak výslednou podobu ovlivnil její původ.

Design & umění Rozhovory
Veronika Pařízková, šéfredaktorka magazínu Designnews
Číst článek
08. 07. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 2 min

Design Mirror. Milán bez potlesku. Je formát podobných velkolepých přehlídek smysluplný?

„Vidět Neapol a zemřít.“ Klasické rčení by se v prostředí designu mohlo směle přejmenovat na „Vidět Milán a zemřít“. Dubnové Salone del Mobile je totiž bez nadsázky opravdu nejdůležitější světovou událostí pro designéry a celý byznys, který se kolem nich točí. Není ale na čase změnit optiku?

Názory & polemika
Tiarchitekti PRINT 01 edit
Číst článek
03. 07. 2024
Michaela Irová
Doba čtení 2 min

Harmonie a důraz na detail. Studio ti architekti mají na svědomí úchvatné interiéry hotelu i bar ve Stavovském divadle

Studio ti architekti má ve svém portfoliu pestrou škálu realizací. Od boutiqového hotelu přes příběhy hledání hodnot a lásky k rekonstrukcím, interiéry plné něžnějších i odvážnějších barev až po blyštivé bary Stavovského divadla. Spojuje je důvěra v poctivé materiály, zájem o řemeslo a harmonie.

Interiér & architektura
Enotéka Znojmo
Číst článek
01. 07. 2024
Klára Rokosová
Doba čtení 4 min

Vínečko & Design. Znojmo vstalo z popela a stalo se z něj jedno z nejvkusnějších měst v republice

Město toho nabízí mnoho. Od prohlídek historických památek, procházek malebnými uličkami, tajemným podzemím až po úchvatné výhledy do krajiny. Nechybějí ani gastronomické podniky a stylová ubytování. Vydejte se s námi za designovými lahůdkami Znojma.

Design guide
Pkučera
Číst článek
28. 06. 2024
Sabina Ježková
Doba čtení 6 min

Budoucnost je v dobrých rukou. Představujeme 5 architektonických studií, která pracují s respektem i empatií

Česká architektura je v dobrých rukou! Představujeme vám pět architektonických ateliérů, které při návrzích uplatňují originální přístup, pravidelně se zapojují do architektonických soutěží a nebojí se spolupráce s veřejností.

Interiér & architektura
Jimramov vnitroblok 4
Číst článek
26. 06. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 3 min

Lokální zázrak na Vysočině. Manželé Štukhejlovi přeměnili zemědělskou usedlost na kouzelný penzion Just Jimramov

Nadšení, elán a taky velká míra tvrdošíjnosti. Bez toho se neobejde nikdo, kdo chce vybudovat místo, které bude na malém městě lákat na současnou architekturu. Manželům Štukhejlovým nechybí nic ze zmíněného. I proto je penzion Just Jimramov, který společně vybudovali, malý lokální zázrak.

Interiér & architektura
Kropenka Anny Martinkové se podívá až do Bílého domu.
Číst článek
24. 06. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 4 min

Fascinace Santinim. Mladá studentka dostala příležitost obdarovat prezidenta USA svou skleněnou kropenkou na svěcenou vodu

Příležitost, která se neodmítá. Mladá studentka Ateliéru skla na pražské UMPRUM Anna Martinková vyrobila dárek pro Joe Bidena, prezidenta Spojených států amerických. Jak k podobnému úspěchu přišla?

Design & umění Rozhovory
„Naším záměrem bylo vytvořit prvky, které nejenže respektují historii místa, ale zároveň přinášejí čistý estetický dojem,“ uvádí Eduard Herrmann.
Číst článek
19. 06. 2024
Redakce
Doba čtení 2 min

Pražské hřbitovy budou krásnější. Designéři navrhli nové navigační prvky a jednoduchý, přesto funkční mobiliář

Designéři Josef Tomšej a Eduard Herrmann se mohou radovat z vítězství v mezinárodní designérské soutěži na navigační prvky a mobiliář pro celkově 33 hřbitovů, vyhlášené hřbitovními a pohřebními službami hl. města Prahy.

Design & umění
UPM
Číst článek
14. 06. 2024
Ondřej Balada
Doba čtení 3 min

Učebnice českého porcelánu, kterou není snadné číst. UPM představilo tradiční materiál ve zbytečně rigidní expozici

Pražské Uměleckoprůmyslové museum ve spolupráci se Západočeským muzeem v Plzni představuje tři století českého porcelánu. Jak výstava takto široký příběh pro české země důležitého materiálu prezentuje? A pro koho je vlastně určena?

Názory & polemika