PŘEDPLAŤTE SI NÁŠ ČASOPIS ↗
Designblok Cosmos v Oblastní galerii v Liberci!

Spektakulární instalace, která dokáže oslovit i laika. V Liberci je k vidění oceňovaná výstava českého skla Designblok Cosmos

Putovní výstava Designblok Cosmos, kterou v Praze a Miláně spatřilo již přes sto tisíc lidí, míří do regionů. Aktuálně zaparkovala v zahradě Oblastní galerie Liberec. Proč se vyplatí vyrazit na sever nám prozradila Jana Zielinski a Filip Suchomel.

Filip Suchomel se stal novým ředitelem letos v březnu a pro Oblastní galerii má velké plány. Filip Suchomel se stal novým ředitelem letos v březnu a pro Oblastní galerii má velké plány.
Filip Suchomel se stal novým ředitelem letos v březnu a pro Oblastní galerii má velké plány.
Foto: Honza Mudra

FILIP SUCHOMEL
Historik umění, pedagog a ředitel Oblastní galerie Liberec

Oblastní galerie v Liberci je teprve třetí destinací, kde se Designblok Cosmos objeví. Bylo to v plánu už od počátku vzniku projektu, nebo vás nápad přivést výstavu k vám napadl, až když jste měl možnost jej vidět na vlastní oči?

FILIP: Ač jsem o projektu Designblok Cosmos věděl dlouho před jeho prvním otevřením loni u Míčovny Pražského hradu, byla to teprve samotná návštěva tohoto neobyčejného eventu, která mne přivedla na myšlenku projekt představit i v Liberci. Liberecký kraj je totiž v tomto neobyčejném díle zastoupen aspoň tím, že většina děl vznikla právě tam, a tak bylo logické, že se díla do Liberce aspoň na pár dní zase vrátí, aby se představila tamnímu publiku, navíc v tak spektakulární instalaci, která dokáže oslovit i naprostého uměleckého laika.

Kdybyste si měl odnést domů jeden jediný produkt, který by to byl? Co vás nejvíc chytlo za srdce?

FILIP: Na podobné otázky nerad odpovídám, neboť Cosmos funguje právě jako celek. Je tvořen neobyčejnými díly, která do působivé instalace na neobyčejném místě zkomponoval neobyčejný autor ve spolupráci s naprosto úžasnými zakladateli Designbloku.

Bude v budoucnosti opět šance narazit v OGL na současné české sklo nebo design?

FILIP: Ano, OGL chce i v budoucnu pravidelně prezentovat díla současného českého i světového designu vždy v určitém kontextu s výtvarným uměním. Již v příštím roce představí svoji tvorbu vynikající keramik Roman Šedina, jednáme také se sklářem a vedoucím ateliéru K.O.V. na Umprum Tadeášem Podrackým, jehož svébytnou tvorbu znají lépe v zahraničí než u nás. Navíc se rýsuje možná spolupráce s uměleckými VŠ, jejichž výběrové, kurátorované prezentace by měly ukázat našim návštěvníkům ty nejsoučasnější trendy v českém uměleckém řemesle a designu.

JANA ZIELINSKI
Ředitelka Designbloku, zakladatelka značky Křehký a kurátorka výstavy Designblok Cosmos

Jana Zielinski – ředitelka a zakladatelka festivalu Designblok Jana Zielinski – ředitelka a zakladatelka festivalu Designblok
Jana Zielinski – ředitelka a zakladatelka festivalu Designblok
Foto: Ondřej Holub

Liberec je po Praze a Miláně třetí zastávkou pro Designlok Cosmos výstavu českého skla. Proč jste chtěli, aby byla právě v zahradě Oblastní galerie v Liberci?


JANA: Idea vznikla v hlavě ředitele Oblastní galerie Filipa Suchomela, který výstavu viděl na Designbloku. Nám se nápad moc líbil a realizace se rychle začala posouvat kupředu. Liberec je pro mě místem, kde má sklářská tradice obrovskou historii. Je skvělé, že právě tady můžeme ukázat to nejlepší, co designéři, kteří jsou s Designblokem dlouhodobě spjati Maxim Velčovský, Jiří Pelcl, Jan Plecháč, Lucie Koldová, Dechem a celá řada dalších  se sklem dokážou. Principy tvorby i přístup k technologii jsou v každém jednotlivém díle jiné. Vznikla tak unikátní galerie současného designu, kde ovšem objekty mají jeden společný materiál sklo.

Součástí projektu jsou špičkoví čeští designéři skla. Je ale nějaké jméno, mladý talent, které se už nevešlo a vy byste ho tam ráda viděla?

JANA: Je celá řada designérů, kteří by si zasloužili, aby ve výběru byli, a nejen z mladé generace. Museli jsme vybrat, vybírali jsme napříč generacemi, napříč technikami, napříč výtvarnými narativy. Tvůrců by tam mohlo být klidně dvacet a byla by pořád zachovaná špičková úroveň. Nebylo to ale z kapacitních a finančních důvodů možné.

S Libereckým krajem je sklo spjaté od nepaměti. Vznikl v nějaké z místních skláren některý z vystavených objektů?

JANA: S některými objekty pomáhalo Ajeto, velká tavenice Lukáše Nováka vznikla v Rousínově v huti Spooo Design Radima Sukupa, socha Ronyho Plesla byla vyrobena v Pelechově.

Designblok Cosmos

Ve spektakulární metalické kapsli na šesti kolech přiváží Designblok Cosmos originální skleněná díla z dílny deseti předních českých designérů na pozadí imerzivní audiovizuální show. Vystavené objekty odrážejí svérázný autorský přístup, experimenty s tradiční českou materií, řemeslný um a know-how českých sklářů i různorodé technologie a nejnovější výrobní postupy českých manufaktur. Putovní výstava pražského mezinárodního festivalu Designblok se po pražské premiéře a první zahraniční zastávce v Miláně představí v Liberci. Unikáty reprezentující to nejlepší ze současného českého skla se tak vracejí do regionu, kde jim sklářští mistři dali život. Designblok Cosmos bude k vidění v zahradě Oblastní galerie Liberec od 14. do 23. června v rámci desetidenního festivalu 10 let Galerie v Lázních a slavnostního zahájení letní výstavní sezony.

Vlevo: Astronomic Supercluster by DECHEM / Vpravo: 4AllSpaceDicx od Jakuba Berdycha Karpelise Vlevo: Astronomic Supercluster by DECHEM / Vpravo: 4AllSpaceDicx od Jakuba Berdycha Karpelise
Vlevo: Astronomic Supercluster by DECHEM / Vpravo: 4AllSpaceDicx od Jakuba Berdycha Karpelise
Foto: Václav Jirásek

Na počátku byl Velký třesk

Výstava se poprvé veřejnosti představila v říjnu 2023 u příležitosti 25. Designbloku v Královské zahradě Pražského hradu, kde během dvou týdnů přilákala desetitisíce návštěvníků. Na největší světové přehlídce designu Milano Design Week si v dubnu 2024 Designblok Cosmos odbyl první zahraniční premiéru. V rámci sedmidenní prestižní přehlídky Superdesign Show oslnil na osmdesát tisíc milovníků designu z celého světa. Liberec je třetí zastávkou putovní výstavy, v jejímž rámci se vystavená díla vracejí zpět do regionu, kde jim sklářští mistři dali život.

Výstava Designblok Cosmos bude k vidění v zahradě Oblastní galerie Liberec od 14. do 23. června 2024 v rámci galerijního vstupného. Zapište si do diářů slavnostní zahájení výstavy, které proběhne ve čtvrtek 13. června od 19 hodin. Výstava Designblok Cosmos bude k vidění v zahradě Oblastní galerie Liberec od 14. do 23. června 2024 v rámci galerijního vstupného. Zapište si do diářů slavnostní zahájení výstavy, které proběhne ve čtvrtek 13. června od 19 hodin.
Výstava Designblok Cosmos bude k vidění v zahradě Oblastní galerie Liberec od 14. do 23. června 2024 v rámci galerijního vstupného. Zapište si do diářů slavnostní zahájení výstavy, které proběhne ve čtvrtek 13. června od 19 hodin.

Z Milána do Liberce

„Projekt Designblok Cosmos jakožto reprezentativní výstava českého designu a národní prezentace České republiky na festivalu Milano Design Week byl připravován více než dva roky. Mám radost, že expozici v Miláně navštívili nejen významní designéři, kurátoři a novináři, ale také dalších osmdesát tisíc návštěvníků, kteří nejen prostřednictvím sociálních sítí vyslali zprávu o výjimečnosti a vysoké úrovni českého designu do celého světa. Věříme, že se s řadou z nich setkáme na podzim v Praze v rámci 26. Designbloku. Rovněž mě těší, že si ředitel Oblastní galerie Liberec Filip Suchomel vybral výstavu Designblok Cosmos jako jednu z hlavních výstav festivalu 10 let Galerie v Lázních a letního Grand Openingu. Stalo se přesně to, v co jsme doufali. Designblok Cosmos cestuje, oslovuje profesionály i širokou veřejnost a dělá dobré jméno českému designu, sklářskému řemeslu i festivalu Designblok,“ popsala Jana Zielinski, ředitelka festivalu Designblok a spolukurátorka výstavy Designblok Cosmos.

Partnerem výstavy je sklárna AGC Glass Europe, která dodala do interiéru soustavu bezolovnatých zrcadel Mirox 4Green+ vyrobených ekologickým způsobem na vodní bázi. Partnerem výstavy je sklárna AGC Glass Europe, která dodala do interiéru soustavu bezolovnatých zrcadel Mirox 4Green+ vyrobených ekologickým způsobem na vodní bázi.
Partnerem výstavy je sklárna AGC Glass Europe, která dodala do interiéru soustavu bezolovnatých zrcadel Mirox 4Green+ vyrobených ekologickým způsobem na vodní bázi.
Foto: Václav Jirásek

Koncept mimořádné výstavy vzešel z diskusí mezi týmy Designbloku a Nadace PPF o tom, jak podpořit český design a upozornit na něj ve světě. „Projekt Designblok Cosmos perfektně zapadá do principů a hodnot, které v Nadaci PPF ctíme. Vychází z několikasetleté a světově uznávané tradice českého sklářství a jeho cílem je ukázat světu osobnosti současného českého designu. Díla navíc prezentuje netradiční formou, která je sama o sobě uměleckým počinem. Mám radost, že po premiéře na loňském Designbloku a mimořádně úspěšném výjezdu na ikonický Milano Design Week se teď Cosmos představí domácímu publiku v kraji, který je v naší zemi synonymem sklářství,“ uvedla ke spolupráci Jana Tomas Sedláčková, členka správní rady Nadace PPF.

Lucie Koldová jako návštěvník z jiných galaxií přináší svítidlo Spectra Lucie Koldová jako návštěvník z jiných galaxií přináší svítidlo Spectra
Lucie Koldová jako návštěvník z jiných galaxií přináší svítidlo Spectra
Foto: Václav Jirásek

Co ukrývá Cosmos?

Designblok se již pětadvacet let věnuje rozvoji české designové scény, spolupracuje s renomovanými designéry, podporuje mladé autory, propojuje tvůrce a průmysl, šíří osvětu mezi širokou veřejností a reprezentuje český design v zahraničí. To vše se promítá do jedinečné exteriérové výstavy, kosmické kapsle, která ve formě pojízdné galerie skrývá deset originálních skleněných děl od deseti špičkových českých designérů. Kurátorský výběr ředitelky Designbloku Jany Zielinski a kreativního ředitele Designbloku Jiřího Macka uvádí autory, kteří jsou s festivalem pevně spjati – Jakuba Berdycha Karpelise, studio DECHEM, Lucii Koldovou, Václava Mlynáře, Lukáše Nováka, Jiřího Pelcla, Ronyho Plesla, Tadeáše Podrackého, Maxima Velčovského a Jana Plecháče, který je zároveň autorem inovativního architektonického řešení. Pro výstavu byl na míru upraven návěs nákladního automobilu, který se po zaparkování v požadované lokaci rozloží na výstavní plochu o velikosti 65 m2. Interiér pokrývá 170 zrcadel, exteriér je zahalen do stříbrného reflexního pláště. Na vytvoření audiovizuálních efektů se podílelo studio Lunchmeat. Originální sound design, který výstavou provází, doplnil skladatel Aid Kid. 

Výstavu Designblok Cosmos doprovází obsáhlý katalog s rozhovory s jednotlivými autory a originálními snímky od předního českého fotografa Václava Jiráska. V Liberci ji rovněž doplní brožura s podrobnými informacemi o dílech, komentované prohlídky a setkání s designéry.

Publikace vznikla k 25. narozeninám Designbloku. Oslavuje rovněž putovní výstavu Designblok Cosmos. Publikace vznikla k 25. narozeninám Designbloku. Oslavuje rovněž putovní výstavu Designblok Cosmos.
Publikace vznikla k 25. narozeninám Designbloku. Oslavuje rovněž putovní výstavu Designblok Cosmos.
Rubriky:

Další z rubriky

Plochá přístavba na dlouhém pozemku zvětšila obytný prostor chalupy a propojila stavbu s moderním bazénem
Číst článek
20. 06. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 3 min

Šarmantní mix Francie a Česka. Chalupa Čížovka v Českém ráji láká na sepětí s přírodou i citlivé prolnutí starého s novým

Původně to mělo být klidné útočiště pro rodinu. Časem se ale Bára a Petr Šmídovi rozhodli, že takto krásné místo zpřístupní i ostatním. Chalupa Čížovka si návštěvu zaslouží, nejen kvůli malebnému okolí, ale především díky sofistikované atmosféře, která mísí francouzský šarm s českou pohostinností.

Interiér & architektura Design guide
CASAROSA by Denisa Strmisková
Číst článek
28. 04. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 3 min

Esence jednoduchosti. V Českém Krumlově vznikla CASAROSA, malebný apartmánový dům se sofistikovanými interiéry

Mysleli jste si, že Český Krumlov je už plný možností stylového ubytování? Omyl. Jeho potenciál zjevně není stále vytěžený. Důkazem je malebná rekonstrukce domu v části Plešivec, který nese název CASAROSA.

Interiér & architektura Design guide
Mezi Srnky
Číst článek
12. 03. 2025
Doba čtení 6 min

Dokonalá symbióza designu a kávy. Mapujeme, které nové podniky vsadily na sofistikovaný interiér a působivé menu

Lahodná káva, řemeslné pečivo a prostory s příběhem. Pět nových míst na pražské gastronomické scéně ukazuje, jak důležitá je symbióza chuti, estetiky a atmosféry. Vstoupit dovnitř znamená ochutnat a zažít.

Interiér & architektura Design guide
Apartmány Florián se nachází v nádherné přírodě v okolí Kvildy
Číst článek
17. 02. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 2 min

Horská architektura, která neškodí. Nově postavené apartmány Florián ukazují, že stavět v přírodě lze s ohleduplností a vkusem

Fenomén horských apartmánů zasáhl i české hory. Některé projekty jsou povedené a postavené s ohledem k okolní přírodě, jiné na všechny požadavky spíš rezignují. Nově postavený apartmánový dům Florián je prvním příkladem. Kvildě rozhodně neškodí.

Interiér & architektura Design guide
Modré salonky zámku Křinec po rekonstrukci.
Číst článek
27. 01. 2025
Doba čtení 6 min

Rekonstrukce s modrou krví. Hrady a zámky napříč republikou se těší z citlivých renovací, které stojí za návštěvu?

Historické zámky jsou svědky minulých epoch, zachycují krásu starobylých stavebních stylů a vyprávějí příběhy někdejších majitelů. Díky rekonstrukcím se jejich atmosféra znovu oživuje a návštěvníci tak mají jedinečnou příležitost nahlédnout do historie a objevovat kouzlo těchto míst.

Interiér & architektura Design guide
S hotelem je samozřejmě spojené i wellness a velkorysý bazén
Číst článek
24. 01. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 3 min

Ve jménu eklekticismu. Na jihu Rakouska stojí hotel Falkensteiner, který jde příkladem, jak přistoupit k renovaci nevyhovujících starých budov

Doba je rychlá a nároky na relaxaci se bryskně mění. Co ale s objekty, které před lety dobře sloužily jako hotely, ale dnes už jsou démodé? Recept našla společnost Falkensteiner, která místo stavby zbrusu nových budov rekonstruuje ty staré. A výsledek stojí za pozornost!

Design guide
Proces výroby etiket vína je o konceptu, příbězích, kreativitě a o vínu samotném.
Číst článek
30. 12. 2024
Doba čtení 5 min

Ve víně je design. Mělnicko se pyšní lokálními vinaři, kteří vědí, že promyšlené etikety jsou nedílnou součástí úspěchu

Tradice pěstování vinné révy je s našimi zeměmi spjatá po staletí. Výborné viniční tratě, nenajdete jen na jižní Moravě, ale i na Mělnicku. Zdejší vinaři umí navíc nejen vyrobit okouzlující chutě, ale nerezignují ani na stylové a vkusné etikety. Kdo nás zaujal nejvíc?

Design guide
NAHAKU
Číst článek
16. 12. 2024
Doba čtení 5 min

Umělecké ostrůvky první pomoci. Jak přežít nápor vánoční estetiky vědí v Brně, letos během trhů narazí návštěvníci na nevšední instalace v celém městě

Pokud jste ještě nezažili adventní Brno, letošek je tím správným okamžikem. Atmosféru města, které už roky ukazuje, jak dělat vánoční trhy vkusně a smysluplně, letos podtrhuje série uměleckých instalací od předních českých umělců. Objevte Brno, jak ho neznáte!

Design & umění Design guide
Autentická zimní fotka na koupališti v Brně Zábrdovicích.
Číst článek
29. 11. 2024
Doba čtení 5 min

Žádná holá fakta a nudný průvodce. V Brně pořádají Autentické prohlídky pro milovníky lokálních příběhů i bizarností

„Chceme ukázat město z různých úhlů pohledu, optikou běžných lidí a s citem pro lokální témata,“ říká ředitelka TIC Brno.

Rozhovory Design guide
Rukopisy, archiválie, výtvarná díla i knihy doplněné o díla současných audiovizuálních umělců – stálá expozice Muzea literatury umístěná v deseti sálech reprezentuje českou literaturu od národního obrození až do roku 1989.
Číst článek
27. 11. 2024
Doba čtení 3 min

Propojení odbornosti a kreativity na výbornou. Nedávno otevřené Muzeum Literatury dokázalo obstát, výsledkem je ambiciózní a moderní prostor, který nenudí

Požadavky na muzejní instituce se v průběhu času mění a v jistém smyslu i zpřísňují. Jako návštěvníci se obvykle chceme něco dozvědět, ale zároveň nechceme být zahlcení informacemi. Chceme kulturní zážitek a obohacení, ale současně se u toho i bavit.

Názory & polemika Design guide
Peřeje

AKCE A UDÁLOSTI

Moravské galerii se podařilo získat jedinečný soubor původního nábytku z Poldihausu! Nábytek z Domu hostí Poldiny hutě na Kladně podle návrhů Josefa Hoffmanna bude představen v nálezovém stavu a poukáže na Hoffmanna jako nadaného designéra.

15. června – 26. dubna 2026
Zobrazit detail →

NEWSLETTER

Nejnovější články

V městském parku proběhne premiérový Street Food Festival. Vedle sklářského trhu, včetně toho blešího, se mohou návštěvníci těšit na koncerty Xindla X, Adama Mišíka a beatboxera Endru
Číst článek
23. 06. 2025
Redakce
Doba čtení 2 min

Nový Bor rozzáří sklo, chutě i hudba. Sklářské slavnosti 2025 nabízí možnost poznat, jak fungují stará řemesla

V živoucí centrum sklářského umění, tvořivosti a zábavy se Nový Bor promění od 26. do 28. června. Tradiční Sklářské slavnosti letos přinesou nejen oblíbené ukázky řemesla pod širým nebem i v otevřených sklárnách a koncerty, ale také atraktivní novinky, které osloví malé i velké návštěvníky.

Nezařazené
Klíčovým materiálem objektu se stal papír
Číst článek
23. 06. 2025
Veronika Pařízková Jana Brandtlová
Doba čtení 4 min

Byla to výzva. Vyzkoušeli jsme desítky variant. Trojice Ondřej Báchor, Matěj Činčera a Jan Novák navrhla novou podobu Ústavy ČR, která úspěšně propojuje tradici a nové technologie

Kancelář Poslanecké sněmovny vyhlásila soutěž na novou podobu Ústavy ČR. Zvítězila srozumitelná a citlivá forma s důstojným a moderním zpracováním. Čekají naše národní tiskoviny světlé zítřky a dočkají se upgradu? Na otázky nám za tvůrce odpověděl Ondřej Báchor.

Design & umění
Plochá přístavba na dlouhém pozemku zvětšila obytný prostor chalupy a propojila stavbu s moderním bazénem
Číst článek
20. 06. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 3 min

Šarmantní mix Francie a Česka. Chalupa Čížovka v Českém ráji láká na sepětí s přírodou i citlivé prolnutí starého s novým

Původně to mělo být klidné útočiště pro rodinu. Časem se ale Bára a Petr Šmídovi rozhodli, že takto krásné místo zpřístupní i ostatním. Chalupa Čížovka si návštěvu zaslouží, nejen kvůli malebnému okolí, ale především díky sofistikované atmosféře, která mísí francouzský šarm s českou pohostinností.

Interiér & architektura Design guide
„Injenny je aplikační pero navržené pro ženy podstupující hormonální léčbu při procesu umělého oplodnění (IVF). Projekt reaguje na časté obavy a stres spojený s každodenním podáváním injekcí, což je nezbytnou součástí léčby.“
Číst článek
18. 06. 2025
Jana Brandtlová
Doba čtení 4 min

Už žádný zbytečný design! Studenti ČVUT navrhli pero na IVF, teploměr nebo dronovou ambulanci. Jak fungují nápady, které mají potenciál zlepšit náš život?

Žádné vázy, ale teploměr, pero na IVF nebo dronová ambulance! Studenti Ústavu designu ČVUT navrhli pomůcky, které mají potenciál pozitivně ovlivnit zdravotnický průmysl. Podařilo se je testovat pro reálné použití? Cítili větší zodpovědnost? Zeptali jsme se vybraných studentů!

Design & umění
Památník Josefa Toufara a Jana Palacha
Číst článek
16. 06. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 3 min

Čin Jana Palacha vnímám jako varování i výzvu k odporu. Tereza Příhodová Štětinová navrhla nový památník, který uctí památku Jana Palacha a Josefa Toufara

V Praze v Legerově ulici můžeme nově na fasádě bývalého Borůvkova sanatoria najít památník Jana Palacha a Josefa Toufara. Sochařka Tereza Příhodová Štětinová v roce 2023 dostala nelehký úkol reliéf k těmto bolestivým událostem vytvořit. Jak bychom si dnes měli připomínat památku hrdinů minulosti?

Design & umění Rozhovory
Mobiliář s přidanou hodnotou
Číst článek
13. 06. 2025
Redakce
Doba čtení 4 min

Nekonečno možností pro pobyt venku. Značka Egoé kultivuje veřejný prostor multifunkčními prvky, které simulují školní učebny i místa na piknik

Firma Egoé od roku 2006 kultivuje veřejný prostor. Nyní se rozhodla jeho potenciál rozšířit na maximum. Jak si pobyt venku užít, zastavit se a rozjímat, aniž bychom ho chápali jako pouhý spojovník mezi dvěma místy?

Design & umění
Ložnice v Bytě sběratele
Číst článek
11. 06. 2025
Kateřina Hubertová
Doba čtení 4 min

Jiná cesta k umění. Humpolecká galerie 8smička vystavuje obrazy v koupelně i dětském pokoji, jak Byt sběratele funguje?

Jako na návštěvě u známého, který se pustil do sbírání uměleckých děl, se budete cítit v humpolecké galerii 8smička. Již pátým rokem mohou každý pátek skupinky zájemců navštívit spolu s kurátorkou Anežkou Chalupovou stálou sbírkovou expozici 7+1: Byt sběratele.

Design & umění
Agnieszka zvítězila v soutěži Best in Design hned ve třech kategoriích
Číst článek
09. 06. 2025
Jana Brandtlová
Doba čtení 5 min

Poporodní deprese je pouze malý střípek v moři problémů. Polská designérka upozorňuje na opomíjené téma a hledá konkrétní řešení, jak ulevit porodním asistentkám

Agnieszka Bujas zvítězila v soutěži Best in Design hned ve třech kategoriích. Reagovala na polskou situaci porodních asistentek a vyvinula produkt, který by mohl změnit situaci a ulehčit práci. Lze ho zafinancovat, aby mohl do seriové výroby a jak velký výzkum mu předcházel?

Design & umění Rozhovory
Dílo Tomáše Perglera
Číst článek
05. 06. 2025
Redakce
Doba čtení 4 min

Díla, která provokují, ale zároveň nutí k zamyšlení. Tomáš Pergler čerpá z art brut i dadaismu, nyní vystavuje svoje díla v Galerii U Radnice v Táboře

Tomáš Pergler, vystudovaný teoretik umění, je vedoucím odborným knihovníkem na pražské Akademii výtvarného umění a více než 20 let vystavuje svou vlastní uměleckou tvorbu. Inspiraci čerpá z dadaismu, art brut a přírodních materiálů. Jeho nová výstava s názvem Kolúmbo II je nyní k vidění v Táboře.

Akce a události Design & umění
Tkalcovna Kubák
Číst článek
04. 06. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 5 min

Zachraňuje mizející řemeslo. Filip Kubák je už pátou generací tkalců, nyní ale rodinná firma Tkalcovna Kubák bojuje o přežití

Kdysi prosperující textilní průmysl se dnes potýká s existenčními problémy. Podniky bojují s levným zahraničním dovozem i novými obchodními návyky. Filip Kubák je majitelem tkalcovny, která funguje už od roku 1870. Přežije i do dalšího století?

Design & umění Rozhovory