PŘEDPLAŤTE SI NÁŠ ČASOPIS ↗
Designblok Cosmos v Oblastní galerii v Liberci!

Spektakulární instalace, která dokáže oslovit i laika. V Liberci je k vidění oceňovaná výstava českého skla Designblok Cosmos

Putovní výstava Designblok Cosmos, kterou v Praze a Miláně spatřilo již přes sto tisíc lidí, míří do regionů. Aktuálně zaparkovala v zahradě Oblastní galerie Liberec. Proč se vyplatí vyrazit na sever nám prozradila Jana Zielinski a Filip Suchomel.

Filip Suchomel se stal novým ředitelem letos v březnu a pro Oblastní galerii má velké plány. Filip Suchomel se stal novým ředitelem letos v březnu a pro Oblastní galerii má velké plány.
Filip Suchomel se stal novým ředitelem letos v březnu a pro Oblastní galerii má velké plány.
Foto: Honza Mudra

FILIP SUCHOMEL
Historik umění, pedagog a ředitel Oblastní galerie Liberec

Oblastní galerie v Liberci je teprve třetí destinací, kde se Designblok Cosmos objeví. Bylo to v plánu už od počátku vzniku projektu, nebo vás nápad přivést výstavu k vám napadl, až když jste měl možnost jej vidět na vlastní oči?

FILIP: Ač jsem o projektu Designblok Cosmos věděl dlouho před jeho prvním otevřením loni u Míčovny Pražského hradu, byla to teprve samotná návštěva tohoto neobyčejného eventu, která mne přivedla na myšlenku projekt představit i v Liberci. Liberecký kraj je totiž v tomto neobyčejném díle zastoupen aspoň tím, že většina děl vznikla právě tam, a tak bylo logické, že se díla do Liberce aspoň na pár dní zase vrátí, aby se představila tamnímu publiku, navíc v tak spektakulární instalaci, která dokáže oslovit i naprostého uměleckého laika.

Kdybyste si měl odnést domů jeden jediný produkt, který by to byl? Co vás nejvíc chytlo za srdce?

FILIP: Na podobné otázky nerad odpovídám, neboť Cosmos funguje právě jako celek. Je tvořen neobyčejnými díly, která do působivé instalace na neobyčejném místě zkomponoval neobyčejný autor ve spolupráci s naprosto úžasnými zakladateli Designbloku.

Bude v budoucnosti opět šance narazit v OGL na současné české sklo nebo design?

FILIP: Ano, OGL chce i v budoucnu pravidelně prezentovat díla současného českého i světového designu vždy v určitém kontextu s výtvarným uměním. Již v příštím roce představí svoji tvorbu vynikající keramik Roman Šedina, jednáme také se sklářem a vedoucím ateliéru K.O.V. na Umprum Tadeášem Podrackým, jehož svébytnou tvorbu znají lépe v zahraničí než u nás. Navíc se rýsuje možná spolupráce s uměleckými VŠ, jejichž výběrové, kurátorované prezentace by měly ukázat našim návštěvníkům ty nejsoučasnější trendy v českém uměleckém řemesle a designu.

JANA ZIELINSKI
Ředitelka Designbloku, zakladatelka značky Křehký a kurátorka výstavy Designblok Cosmos

Jana Zielinski – ředitelka a zakladatelka festivalu Designblok Jana Zielinski – ředitelka a zakladatelka festivalu Designblok
Jana Zielinski – ředitelka a zakladatelka festivalu Designblok
Foto: Ondřej Holub

Liberec je po Praze a Miláně třetí zastávkou pro Designlok Cosmos výstavu českého skla. Proč jste chtěli, aby byla právě v zahradě Oblastní galerie v Liberci?


JANA: Idea vznikla v hlavě ředitele Oblastní galerie Filipa Suchomela, který výstavu viděl na Designbloku. Nám se nápad moc líbil a realizace se rychle začala posouvat kupředu. Liberec je pro mě místem, kde má sklářská tradice obrovskou historii. Je skvělé, že právě tady můžeme ukázat to nejlepší, co designéři, kteří jsou s Designblokem dlouhodobě spjati Maxim Velčovský, Jiří Pelcl, Jan Plecháč, Lucie Koldová, Dechem a celá řada dalších  se sklem dokážou. Principy tvorby i přístup k technologii jsou v každém jednotlivém díle jiné. Vznikla tak unikátní galerie současného designu, kde ovšem objekty mají jeden společný materiál sklo.

Součástí projektu jsou špičkoví čeští designéři skla. Je ale nějaké jméno, mladý talent, které se už nevešlo a vy byste ho tam ráda viděla?

JANA: Je celá řada designérů, kteří by si zasloužili, aby ve výběru byli, a nejen z mladé generace. Museli jsme vybrat, vybírali jsme napříč generacemi, napříč technikami, napříč výtvarnými narativy. Tvůrců by tam mohlo být klidně dvacet a byla by pořád zachovaná špičková úroveň. Nebylo to ale z kapacitních a finančních důvodů možné.

S Libereckým krajem je sklo spjaté od nepaměti. Vznikl v nějaké z místních skláren některý z vystavených objektů?

JANA: S některými objekty pomáhalo Ajeto, velká tavenice Lukáše Nováka vznikla v Rousínově v huti Spooo Design Radima Sukupa, socha Ronyho Plesla byla vyrobena v Pelechově.

Designblok Cosmos

Ve spektakulární metalické kapsli na šesti kolech přiváží Designblok Cosmos originální skleněná díla z dílny deseti předních českých designérů na pozadí imerzivní audiovizuální show. Vystavené objekty odrážejí svérázný autorský přístup, experimenty s tradiční českou materií, řemeslný um a know-how českých sklářů i různorodé technologie a nejnovější výrobní postupy českých manufaktur. Putovní výstava pražského mezinárodního festivalu Designblok se po pražské premiéře a první zahraniční zastávce v Miláně představí v Liberci. Unikáty reprezentující to nejlepší ze současného českého skla se tak vracejí do regionu, kde jim sklářští mistři dali život. Designblok Cosmos bude k vidění v zahradě Oblastní galerie Liberec od 14. do 23. června v rámci desetidenního festivalu 10 let Galerie v Lázních a slavnostního zahájení letní výstavní sezony.

Vlevo: Astronomic Supercluster by DECHEM / Vpravo: 4AllSpaceDicx od Jakuba Berdycha Karpelise Vlevo: Astronomic Supercluster by DECHEM / Vpravo: 4AllSpaceDicx od Jakuba Berdycha Karpelise
Vlevo: Astronomic Supercluster by DECHEM / Vpravo: 4AllSpaceDicx od Jakuba Berdycha Karpelise
Foto: Václav Jirásek

Na počátku byl Velký třesk

Výstava se poprvé veřejnosti představila v říjnu 2023 u příležitosti 25. Designbloku v Královské zahradě Pražského hradu, kde během dvou týdnů přilákala desetitisíce návštěvníků. Na největší světové přehlídce designu Milano Design Week si v dubnu 2024 Designblok Cosmos odbyl první zahraniční premiéru. V rámci sedmidenní prestižní přehlídky Superdesign Show oslnil na osmdesát tisíc milovníků designu z celého světa. Liberec je třetí zastávkou putovní výstavy, v jejímž rámci se vystavená díla vracejí zpět do regionu, kde jim sklářští mistři dali život.

Výstava Designblok Cosmos bude k vidění v zahradě Oblastní galerie Liberec od 14. do 23. června 2024 v rámci galerijního vstupného. Zapište si do diářů slavnostní zahájení výstavy, které proběhne ve čtvrtek 13. června od 19 hodin. Výstava Designblok Cosmos bude k vidění v zahradě Oblastní galerie Liberec od 14. do 23. června 2024 v rámci galerijního vstupného. Zapište si do diářů slavnostní zahájení výstavy, které proběhne ve čtvrtek 13. června od 19 hodin.
Výstava Designblok Cosmos bude k vidění v zahradě Oblastní galerie Liberec od 14. do 23. června 2024 v rámci galerijního vstupného. Zapište si do diářů slavnostní zahájení výstavy, které proběhne ve čtvrtek 13. června od 19 hodin.

Z Milána do Liberce

„Projekt Designblok Cosmos jakožto reprezentativní výstava českého designu a národní prezentace České republiky na festivalu Milano Design Week byl připravován více než dva roky. Mám radost, že expozici v Miláně navštívili nejen významní designéři, kurátoři a novináři, ale také dalších osmdesát tisíc návštěvníků, kteří nejen prostřednictvím sociálních sítí vyslali zprávu o výjimečnosti a vysoké úrovni českého designu do celého světa. Věříme, že se s řadou z nich setkáme na podzim v Praze v rámci 26. Designbloku. Rovněž mě těší, že si ředitel Oblastní galerie Liberec Filip Suchomel vybral výstavu Designblok Cosmos jako jednu z hlavních výstav festivalu 10 let Galerie v Lázních a letního Grand Openingu. Stalo se přesně to, v co jsme doufali. Designblok Cosmos cestuje, oslovuje profesionály i širokou veřejnost a dělá dobré jméno českému designu, sklářskému řemeslu i festivalu Designblok,“ popsala Jana Zielinski, ředitelka festivalu Designblok a spolukurátorka výstavy Designblok Cosmos.

Partnerem výstavy je sklárna AGC Glass Europe, která dodala do interiéru soustavu bezolovnatých zrcadel Mirox 4Green+ vyrobených ekologickým způsobem na vodní bázi. Partnerem výstavy je sklárna AGC Glass Europe, která dodala do interiéru soustavu bezolovnatých zrcadel Mirox 4Green+ vyrobených ekologickým způsobem na vodní bázi.
Partnerem výstavy je sklárna AGC Glass Europe, která dodala do interiéru soustavu bezolovnatých zrcadel Mirox 4Green+ vyrobených ekologickým způsobem na vodní bázi.
Foto: Václav Jirásek

Koncept mimořádné výstavy vzešel z diskusí mezi týmy Designbloku a Nadace PPF o tom, jak podpořit český design a upozornit na něj ve světě. „Projekt Designblok Cosmos perfektně zapadá do principů a hodnot, které v Nadaci PPF ctíme. Vychází z několikasetleté a světově uznávané tradice českého sklářství a jeho cílem je ukázat světu osobnosti současného českého designu. Díla navíc prezentuje netradiční formou, která je sama o sobě uměleckým počinem. Mám radost, že po premiéře na loňském Designbloku a mimořádně úspěšném výjezdu na ikonický Milano Design Week se teď Cosmos představí domácímu publiku v kraji, který je v naší zemi synonymem sklářství,“ uvedla ke spolupráci Jana Tomas Sedláčková, členka správní rady Nadace PPF.

Lucie Koldová jako návštěvník z jiných galaxií přináší svítidlo Spectra Lucie Koldová jako návštěvník z jiných galaxií přináší svítidlo Spectra
Lucie Koldová jako návštěvník z jiných galaxií přináší svítidlo Spectra
Foto: Václav Jirásek

Co ukrývá Cosmos?

Designblok se již pětadvacet let věnuje rozvoji české designové scény, spolupracuje s renomovanými designéry, podporuje mladé autory, propojuje tvůrce a průmysl, šíří osvětu mezi širokou veřejností a reprezentuje český design v zahraničí. To vše se promítá do jedinečné exteriérové výstavy, kosmické kapsle, která ve formě pojízdné galerie skrývá deset originálních skleněných děl od deseti špičkových českých designérů. Kurátorský výběr ředitelky Designbloku Jany Zielinski a kreativního ředitele Designbloku Jiřího Macka uvádí autory, kteří jsou s festivalem pevně spjati – Jakuba Berdycha Karpelise, studio DECHEM, Lucii Koldovou, Václava Mlynáře, Lukáše Nováka, Jiřího Pelcla, Ronyho Plesla, Tadeáše Podrackého, Maxima Velčovského a Jana Plecháče, který je zároveň autorem inovativního architektonického řešení. Pro výstavu byl na míru upraven návěs nákladního automobilu, který se po zaparkování v požadované lokaci rozloží na výstavní plochu o velikosti 65 m2. Interiér pokrývá 170 zrcadel, exteriér je zahalen do stříbrného reflexního pláště. Na vytvoření audiovizuálních efektů se podílelo studio Lunchmeat. Originální sound design, který výstavou provází, doplnil skladatel Aid Kid. 

Výstavu Designblok Cosmos doprovází obsáhlý katalog s rozhovory s jednotlivými autory a originálními snímky od předního českého fotografa Václava Jiráska. V Liberci ji rovněž doplní brožura s podrobnými informacemi o dílech, komentované prohlídky a setkání s designéry.

Publikace vznikla k 25. narozeninám Designbloku. Oslavuje rovněž putovní výstavu Designblok Cosmos. Publikace vznikla k 25. narozeninám Designbloku. Oslavuje rovněž putovní výstavu Designblok Cosmos.
Publikace vznikla k 25. narozeninám Designbloku. Oslavuje rovněž putovní výstavu Designblok Cosmos.
Rubriky:

Další z rubriky

CASAROSA by Denisa Strmisková
Číst článek
28. 04. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 3 min

Esence jednoduchosti. V Českém Krumlově vznikla CASAROSA, malebný apartmánový dům se sofistikovanými interiéry

Mysleli jste si, že Český Krumlov je už plný možností stylového ubytování? Omyl. Jeho potenciál zjevně není stále vytěžený. Důkazem je malebná rekonstrukce domu v části Plešivec, který nese název CASAROSA.

Interiér & architektura Design guide
Mezi Srnky
Číst článek
12. 03. 2025
Klára Rokosová
Doba čtení 6 min

Dokonalá symbióza designu a kávy. Mapujeme, které nové podniky vsadily na sofistikovaný interiér a působivé menu

Lahodná káva, řemeslné pečivo a prostory s příběhem. Pět nových míst na pražské gastronomické scéně ukazuje, jak důležitá je symbióza chuti, estetiky a atmosféry. Vstoupit dovnitř znamená ochutnat a zažít.

Interiér & architektura Design guide
Apartmány Florián se nachází v nádherné přírodě v okolí Kvildy
Číst článek
17. 02. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 2 min

Horská architektura, která neškodí. Nově postavené apartmány Florián ukazují, že stavět v přírodě lze s ohleduplností a vkusem

Fenomén horských apartmánů zasáhl i české hory. Některé projekty jsou povedené a postavené s ohledem k okolní přírodě, jiné na všechny požadavky spíš rezignují. Nově postavený apartmánový dům Florián je prvním příkladem. Kvildě rozhodně neškodí.

Interiér & architektura Design guide
Modré salonky zámku Křinec po rekonstrukci.
Číst článek
27. 01. 2025
Klára Rokosová
Doba čtení 6 min

Rekonstrukce s modrou krví. Hrady a zámky napříč republikou se těší z citlivých renovací, které stojí za návštěvu?

Historické zámky jsou svědky minulých epoch, zachycují krásu starobylých stavebních stylů a vyprávějí příběhy někdejších majitelů. Díky rekonstrukcím se jejich atmosféra znovu oživuje a návštěvníci tak mají jedinečnou příležitost nahlédnout do historie a objevovat kouzlo těchto míst.

Interiér & architektura Design guide
S hotelem je samozřejmě spojené i wellness a velkorysý bazén
Číst článek
24. 01. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 3 min

Ve jménu eklekticismu. Na jihu Rakouska stojí hotel Falkensteiner, který jde příkladem, jak přistoupit k renovaci nevyhovujících starých budov

Doba je rychlá a nároky na relaxaci se bryskně mění. Co ale s objekty, které před lety dobře sloužily jako hotely, ale dnes už jsou démodé? Recept našla společnost Falkensteiner, která místo stavby zbrusu nových budov rekonstruuje ty staré. A výsledek stojí za pozornost!

Design guide
Proces výroby etiket vína je o konceptu, příbězích, kreativitě a o vínu samotném.
Číst článek
30. 12. 2024
Klára Rokosová
Doba čtení 5 min

Ve víně je design. Mělnicko se pyšní lokálními vinaři, kteří vědí, že promyšlené etikety jsou nedílnou součástí úspěchu

Tradice pěstování vinné révy je s našimi zeměmi spjatá po staletí. Výborné viniční tratě, nenajdete jen na jižní Moravě, ale i na Mělnicku. Zdejší vinaři umí navíc nejen vyrobit okouzlující chutě, ale nerezignují ani na stylové a vkusné etikety. Kdo nás zaujal nejvíc?

Design guide
NAHAKU
Číst článek
16. 12. 2024
Tereza Urban
Doba čtení 5 min

Umělecké ostrůvky první pomoci. Jak přežít nápor vánoční estetiky vědí v Brně, letos během trhů narazí návštěvníci na nevšední instalace v celém městě

Pokud jste ještě nezažili adventní Brno, letošek je tím správným okamžikem. Atmosféru města, které už roky ukazuje, jak dělat vánoční trhy vkusně a smysluplně, letos podtrhuje série uměleckých instalací od předních českých umělců. Objevte Brno, jak ho neznáte!

Design & umění Design guide
Autentická zimní fotka na koupališti v Brně Zábrdovicích.
Číst článek
29. 11. 2024
Nikol Galé
Doba čtení 5 min

Žádná holá fakta a nudný průvodce. V Brně pořádají Autentické prohlídky pro milovníky lokálních příběhů i bizarností

„Chceme ukázat město z různých úhlů pohledu, optikou běžných lidí a s citem pro lokální témata,“ říká ředitelka TIC Brno.

Rozhovory Design guide
Rukopisy, archiválie, výtvarná díla i knihy doplněné o díla současných audiovizuálních umělců – stálá expozice Muzea literatury umístěná v deseti sálech reprezentuje českou literaturu od národního obrození až do roku 1989.
Číst článek
27. 11. 2024
Ondřej Balada
Doba čtení 3 min

Propojení odbornosti a kreativity na výbornou. Nedávno otevřené Muzeum Literatury dokázalo obstát, výsledkem je ambiciózní a moderní prostor, který nenudí

Požadavky na muzejní instituce se v průběhu času mění a v jistém smyslu i zpřísňují. Jako návštěvníci se obvykle chceme něco dozvědět, ale zároveň nechceme být zahlcení informacemi. Chceme kulturní zážitek a obohacení, ale současně se u toho i bavit.

Názory & polemika Design guide
Vesnický ráz se nezapře ani v interiéru.
Číst článek
13. 11. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 3 min

Vrátili se z Ameriky a zachránili zchátralý statek. Původní západočeská usedlost Darmyšl se díky péči manželů Ivanových proměnila ve výstavní bydlení

Podobné místo byste v Česku hledali stěží. Má atmosféru Toskánska, moderní vybavení hodné Švýcarska a eklekticky vybavený interiér, jak to umí ve Francii. Statek Darmyšl přitom najdete ve vesničce kousek od kláštera v Kladrubech.

Interiér & architektura Design guide
JN interiér

AKCE A UDÁLOSTI

Moravská galerie prezentuje tvorbu letošní výherkyně oceněné designérky roku Czech Grand Design Kateřiny Handlové. Nenechte si ujít výstavu sklářských prací Záznam mizení, pohybující se na hranici designu a citlivého náhledu do zkušenosti autorky.

25. dubna 2025 – 29. března 2026
Zobrazit detail →

NEWSLETTER

JN interiér

Nejnovější články

Natálie Navrátilová a šéfredaktorka Designnews Veronika Pařízková
Číst článek
30. 04. 2025
Redakce Veronika Pařízková
Doba čtení 3 min

Že ženy dělají jemnější design je klišé. Na produktu nepoznáte, jestli ho dělal muž či žena, je přesvědčená Natalie Navrátilová, která navrhuje příbory i pravítka

„Drobné nástroje potřebují strašně času. Diplomové prototypy nebyly vůbec dokonalé. Musela jsem se několikrát připomenout. Spíš než o odvaze byla tato spolupráce o vytrvalosti,“ prozrazuje Natalie Navrátilová detaily vzniku kolekce pro Mikov, která ji vynesla cenu Objev roku na Czech Grand Design.

Design & umění Podcast
CASAROSA by Denisa Strmisková
Číst článek
28. 04. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 3 min

Esence jednoduchosti. V Českém Krumlově vznikla CASAROSA, malebný apartmánový dům se sofistikovanými interiéry

Mysleli jste si, že Český Krumlov je už plný možností stylového ubytování? Omyl. Jeho potenciál zjevně není stále vytěžený. Důkazem je malebná rekonstrukce domu v části Plešivec, který nese název CASAROSA.

Interiér & architektura Design guide
Klára Daniová se ponořila do sociologie a jako výstup vytvořila knihu (ale i online stránku) podpořenou kvalitním zpracováním
Číst článek
23. 04. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 4 min

Spíše panuje skepse, než víra v lepší zítřky. Grafická designérka Klára Daniová stvořila knihu, která zkoumá fenomén spolubydlení z různých stran

Bydlení je téma, které hýbe celou společností. Absolventka Ateliéru grafický design a nová média Klára Daniová se rozhodla zpracovat fenomén spolubydlení a v eponymní knize ukazuje jeho světlé i stinné stránky.

Názory & polemika Rozhovory
Fotograf Filip Švácha a designérka a umělkyně Pavlína Šváchová se synem Vendelínem; foto: Agnes Čechová; Pavlína se v tvorbě věnuje také šálkovým objektům; foto: Filip Švácha.
Číst článek
21. 04. 2025
Eliška Vrbová
Doba čtení 2 min

S dítětem jsme přestali prokrastinovat a naše práce je soustředěnější. V Ústí je rodinná atmosféra, UMPRUM by na nás byla moc ambiciózní, říkají Pavlína a Filip Šváchovi

Ona se věnuje designu skla a volnému umění, on nejen její objekty fotografuje. Pavlínu a Filipa Šváchovi spojilo studium v Ústí nad Labem a dnes sdílí kromě společné domácnosti i kreativní vize v projektech toho druhého. Jaké je soužití dvou designérů a umělců a jak jim život proměnilo rodičovství?

Design & umění Rozhovory
Nová židle Flexi Lounge
Číst článek
18. 04. 2025
Redakce
Doba čtení 3 min

Židle, co sbírá ceny. Boskovická firma LD Seating slaví mezinárodní úspěch s křeslem Flexi Lounge, čím je výjimečné?

Od uvedení první židle Flexi Light v roce 2014 až po kompletní rodinu sezení. LD Seating představuje nejnovější přírůstek do série Flexi Lounge – nový typ křesla navrženého pro maximální pohodlí.

Design & umění
Speciální pozornost věnujte jídelnímu prostoru. Ten musí být natolik příjemný, aby se s jídlem neutíkalo k nejbližší možné obrazovce
Číst článek
17. 04. 2025
Redakce
Doba čtení 2 min

Vybavení domácnosti: Co zohlednit a na čem ušetřit?

Mít kousek prostoru, kterému můžete říkat domov, je výhra. I díky tomu, že si ho můžete uzpůsobit úplně podle sebe. Pokud vybavujete svůj první byt, anebo třeba jen pokoj, máme pro vás pár praktických tipů, od čeho se odpíchnout a co vám pomůže docílit přesně takové harmonie, jakou potřebujete.

Nezařazené
Eliška Gogolová & Ateliér Kompost
Číst článek
16. 04. 2025
Tereza Tomášová
Doba čtení 3 min

Mám pocit, že v našem malém rybníčku bychom se měli povzbuzovat, říká textilní výtvarnice Eliška Gogolová, která vrací slávu prošívaným vestičkám našich babiček

Tvoří originální prošívané vesty, vyrábí úrodné vlněné sochy a chystá se na vlastní autorské látky. Co Eliška Gogolová oceňuje na olympijské kolekci? Jak o sobě může dát začínající textilní designér vědět a proč by uvítala raději cenu spojenou s finanční odměnou než kousek křišťálového dortu?

Design & umění Rozhovory
Cílem Nebezboží je ukázat, že víra v Boha není záležitostí minulosti
Číst článek
14. 04. 2025
Redakce
Doba čtení 2 min

I věřící si zaslouží vkusný produkt. Klára Frídlová oslovila mladé designéry, aby vymysleli, jak modernizovat tradiční křesťanské atributy

Kolekce křesťanských produktů se současnou estetikou nyní nabízí online obchod Nebezboží, jehož zakladatelka Klára Frídlová oslovila mladé autory a výtvarníky, aby vytvořili tradiční předměty snoubící v sobě katolickou tradici i současný design.

Design & umění
Upcyklace je ve světě rozšířeným pojmem
Číst článek
11. 04. 2025
Redakce
Doba čtení 2 min

Co, jak a proč vůbec dále vytvářet? Studenti z plzeňské Sutnarky hledají řešení pro nadprodukci v recyklaci a minimalizaci odpadu

Jak prodloužit životnost oděvů, kožených doplňků a obuvi v době vizuální inflace a nadprodukce? Studující ateliéru Fashion design Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni (FDU ZČU) hledali odpověď skrze kvalitní materiály, chytré střihy a upcycling.

Design & umění
Jana Zielinski a přebal knihy Křehká krása designu
Číst článek
09. 04. 2025
Jana Mattas Horáčková
Doba čtení 2 min

Absence kritického pohledu, přesto vizuálně zajímavá a inspirativní. Jaká je kniha, která vypráví příběh Jany Zielinski?

Kniha Křehká krása designu je rozhovorem o designu, ale také osobním příběhem Jany Zielinski. Co vše stojí za úspěchem Designbloku a jaká je jeho skutečná cena? Jak vypadá cesta ženy, která zasvětila svůj profesní život tvorbě, organizaci a podpoře designu u nás i v zahraničí?

Design & umění Názory & polemika