PŘEDPLAŤTE SI NÁŠ ČASOPIS ↗
Kropenka Anny Martinkové se podívá až do Bílého domu.

Fascinace Santinim. Mladá studentka dostala příležitost obdarovat prezidenta USA svou skleněnou kropenkou na svěcenou vodu

Příležitost, která se neodmítá. Mladá studentka Ateliéru skla na pražské UMPRUM Anna Martinková vyrobila dárek pro Joe Bidena, prezidenta Spojených států amerických. Jak k podobnému úspěchu přišla?

Pamatujete si, kde a kdy jste se dozvěděla, že vaše kropenka pojede s premiérem do USA?

ANNA: 
S touto informací se na mě obrátil můj vedoucí Ateliéru skla na Umprum prof. Rony Plesl, díky kterému jsem byla doporučena a dostala jsem příležitost prezentovat Kropenku až v Bílém domě. Bylo to zhruba tři nebo čtyři týdny před odletem pana premiéra do USA. Na přípravu byl tedy omezený čas, a tak jsem hned druhý den začala projednávat detaily přímo s Úřadem vlády.

Kropence bylo minulý rok uděleno ocenění Dobrý studentský design Kropence bylo minulý rok uděleno ocenění Dobrý studentský design
Kropence bylo minulý rok uděleno ocenění Dobrý studentský design
Foto: Šimona Němečková, Jakub Joch

Kropenka už předloni vyhrála Národní cenu za studentský design. Proč jste vlastně navrhla kropenku na svěcenou vodu?

ANNA: 
Ano, Kropenka postupně sbírá úspěch, z čehož mám obrovskou radost. První prezentace Kropenky byla na letním Artsemestru na UMPRUM v roce 2022, kdy jsem prostřednictvím tématu Prožitek a Styl reagovala na můj dlouhodobý zájem o architekturu Jana Blažeje Santiniho Aichela. K jeho architektuře mě již v dětství dovedla rodina, díky které ve mně započala tato fascinace jeho dílem a uvažováním o architektuře. Kropenka je předmět, který komunikuje přímo s člověkem v momentě kdy vejde do kostela nebo kaple. Pohled do kropenky i pocit při smočení prstů ve svěcené vodě je velice silný a duchovní proces. Já jsem se snažila ještě více umocnit atmosféru neuvěřitelné Santiniho stavby pomocí tohoto momentu, proto jsem zvolila předmět nádoby na svěcenou vodu.

Ve stejný rok vznikly rituální misky dle dalších Santiniho staveb: Kaple svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře a kaple Panny Marie v Mladoticích. Ve stejný rok vznikly rituální misky dle dalších Santiniho staveb: Kaple svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře a kaple Panny Marie v Mladoticích.
Ve stejný rok vznikly rituální misky dle dalších Santiniho staveb: Kaple svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře a kaple Panny Marie v Mladoticích.
Foto: Šimona Němečková

Zasahovali vám do návrhu nebo jste nemusela nic měnit?

ANNA: 
S tématem i návrhem zpracovat kropenku jsem přišla sama. Již déle jsem chtěla v mé tvorbě zpracovávat liturgické předměty a tenkrát nastala příležitost se volně vyjádřit díky zadanému tématu s důrazem na silný prožitek. Samozřejmě něž jsem dospěla k finálnímu tvaru tak padlo více návrhů a nápadů, jak tento objekt zpracovat, nikdo mi ale nediktoval, jak má kropenka vypadat. Vzhledem k tomu, že dílo Santiniho mám pečlivě nastudované, o tvaru i kapli, do které je kropenka určena, jsem měla hned jasno.

Zkoumala jste, jak vypadají návrhy jiných kropenek? Není to pravděpodobně objekt, kterému se věnuje mnoho designérů a v průběhu času se jeho tvarosloví mění...

ANNA: 
V každém kostele moje první cesta vede ke kropence. Už jsem se setkala s velkým množstvím nejrůznějších zpracování kropenek, a to i s těmi skleněnými. Každopádně kropenka dle mého názoru není objekt, který by byl často zpracováván designéry. Naopak mám pocit, že by pozornost k designu kropenky pomohla a nemuseli bychom se tak setkávat se skleněnou nebo plastovou miskou odloženou uprostřed nádherné kamenné nádoby. Zajisté se moderní kropenky velmi liší od těch barokních nebo gotických, je to přirozený vliv doby. I já se snažím tomuto předmětu dát jistý současný vzhled, ale také důstojně reagovat na prostor, do kterého má být kropenka umístěna.

Anna často nad sklem přemýšlí jako nad architekturou Anna často nad sklem přemýšlí jako nad architekturou
Anna často nad sklem přemýšlí jako nad architekturou
Foto: Šimona Němečková, Jakub Joch

V čem myslíte, že je váš návrh kropenky unikátní? Čím zaujal?

ANNA: 
Myslím, že na prvním místě je signifikantní profil tří vrcholů, které obklopují dutinu uprostřed. Kombinace Santiniho geniální geometrie a užití symboliky čísla 3 a toho nejlepšího co sklo umí, tj. hra se světlem a dokonale čisté a elegantní plochy. Myslím, že právě díky estetice Kropenka zaujme a přiměje člověka zkoumat jaký příběh symbolizuje. Opravdu mě moc těší, že tento objekt vzbuzuje zájem o Santiniho architekturu.

Kropenka byla inspirovaná stavbou Jana Blažeje Santiniho Aichla. Inspirací se stala dispozice kaple sv. Anny v Panenských Břežanech Kropenka byla inspirovaná stavbou Jana Blažeje Santiniho Aichla. Inspirací se stala dispozice kaple sv. Anny v Panenských Břežanech
Kropenka byla inspirovaná stavbou Jana Blažeje Santiniho Aichla. Inspirací se stala dispozice kaple sv. Anny v Panenských Břežanech

Kropenku vezl na státní návštěvu v USA Petr Fiala a byla darem pro prezidenta Joe Bidena. Souhlasila byste i v případě, že by byla určena pro Donalda Trumpa a vezl by ji Andrej Babiš?

ANNA: 
Přesně tuto otázku jsem si také nejednou položila a musím říct, že jsem velice ráda, že jsem se neocitla v takové pozici. Je dost možné, že bych tuto nabídku nepřijala. Upřímně byl pro mě zvláštní i pocit z kontrastu daru, který naposledy vezl premiér ČR prezidentovi USA v roce 2019, tj. pistole a nyní mé Kropenky.

Velkou inspirací Anny jsou Santiniho stavby. Studuje ale i jeho proces tvorby a uvažování nad architekturou jako takové. Velkou inspirací Anny jsou Santiniho stavby. Studuje ale i jeho proces tvorby a uvažování nad architekturou jako takové.
Velkou inspirací Anny jsou Santiniho stavby. Studuje ale i jeho proces tvorby a uvažování nad architekturou jako takové.
Foto: Šimona Němečková, Jakub Joch

Jak na zprávu reagovala vaše rodina? Byli pyšní?

ANNA: 
První reakce byla spíš radost a dojetí. Rodina mě vždy velmi podporovala a jsem ráda, že teď mohou vidět výsledky, ke kterým jsem se dostala především díky nim. Myslím, že mají velkou radost, že zrovna má práce zabývající se Santinim dostává takové uznání. Alespoň se potvrdilo, že společné dovolené, na kterých jsem rodinu tak trochu přinutila objet všechny Santiniho stavby byly víc než užitečné!

Obalové řešení přesně kopíruje unikátní tvar Kropenky Obalové řešení přesně kopíruje unikátní tvar Kropenky
Obalové řešení přesně kopíruje unikátní tvar Kropenky
Foto: Šimona Němečková, obalový design: studio Činčera

Zaznamenala jste větší zájem o svoji práci, poté co se zpráva dostala do řady médií?

ANNA: 
Určitě ano, především se rozšířilo povědomí o mé tvorbě i k lidem, ke kterým by se bez této události třeba nikdy nedostalo. Velkou radost mám například ze zpětné vazby od lidí, kteří mají k Santiniho architektuře nebo k těmto místům osobní vztah.

První návrh kropenky je váš osobní talisman a v rozhovorech jste říkala, že byste ho nikdy nedala z ruky. Má u vás doma čestné místo?

ANNA: 
Je to tak, je to má první tavená plastika a nedám na ni dopustit. Momentálně je zabalená v krabici a čeká na přestěhování do nového bytu. Myslím, že než ji najdu opravdu správné místo, bude mi to chvíli trvat.

Tři barevné varianty Kropenky Tři barevné varianty Kropenky
Tři barevné varianty Kropenky
Foto: Šimona Němečková, Jakub Joch

Studujete sklo u Ronyho Plesla, který vás doporučil. Podobná příležitost je velmi unikátní, nemrzelo jiné spolužáky, že vybral vás? Je v ateliéru v podobných situacích cítit řevnivost?

ANNA: 
Je pravda, že taková příležitost nenastává každý den, ale myslím, že příležitosti, při kterých Rony navrhne některého ze svých studentů tu stále jsou, a že si toho všichni vážíme. Žádné nepokoje v kolektivu to nezpůsobuje, spíše mám pocit, že jsme navzájem rádi za úspěchy svých spolužáků a inspiruje nás to k další tvorbě.

Anninu Kropenku doporučil sám vedoucí ateliéru skla Rony Plesl Anninu Kropenku doporučil sám vedoucí ateliéru skla Rony Plesl
Anninu Kropenku doporučil sám vedoucí ateliéru skla Rony Plesl
Foto: Šimona Němečková, Jakub Joch

Kdybyste dostala opět příležitost vytvořit dárek pro hlavu státu, komu a co byste ráda navrhla?

ANNA: 
Nad tím jsem nikdy nepřemýšlela, přijde mi velice sympatické, že byla dána přednost autorské tvorbě před výrobou na zakázku. Myslím, že je to mnohem větší podpora a motivace pro autora, ale zároveň si uvědomuji, jak by muselo být náročné nacházet ke všem takovým příležitostem ta správná díla.

Kropenka připravená k předání prezidentovi Spojených států amerických Kropenka připravená k předání prezidentovi Spojených států amerických
Kropenka připravená k předání prezidentovi Spojených států amerických
Foto: Šimona Němečková, Obalový design: studio Činčera
Rubriky:

Další z rubriky

Diplomanti napříč obory a univerzitami se nám svěřili, jak vidí svojí budoucnost coby designeři
Číst článek
07. 07. 2025
Jana Brandtlová Veronika Pařízková
Doba čtení 9 min

Obav mám celou řadu, přesto zůstávám ambiciózní. Čerství diplomanti se svěřují, co pro ně na začátku kariéry představuje největší stres

Obhájili diplomové práce a už tvrdě pracují na své kariéře. Jak vidí svou profesní budoucnost diplomanti, které formovalo odlišné univerzitní prostředí? Jsou dostatečně připraveni na střet s realitou? Co je nejvíc trápí? Ptáme se nejmladší generace designérů a architektů na jejich obavy.

Design & umění Názory & polemika
Light Works nová kolekce
Číst článek
04. 07. 2025
Redakce
Doba čtení 3 min

Kvalitní řešení osvětlení má sílu proměnit naše vnímání prostoru. Light Works se starají o to, aby české projekty měly přístup k tomu nejlepšímu ze světa

Firma Light Works ve svém pražském showroomu nabízí svým klientům exkluzivní servis při výběru svítidel pro soukromé i komerční projekty. Mezi jejich nejexponovanější realizace patří rekonstrukce osvětlení Katedrála sv. Víta. Nyní rozšiřuje svůj sortiment o tři kolekce značky 10 Heures 10.

Design & umění
Hodnocení vizuálních identit českých měst - Magdalena Dobruk
Číst článek
25. 06. 2025
Anna Grabherr
Doba čtení 3 min

Obstojí nová loga českých měst ve srovnání se světem? Polské studio Podpunkt nezávisle a kriticky hodnotí, jak se povedla přeměna Prahy 10 nebo Trutnova

Správy měst si v posledních letech stále více uvědomují důležitost kvalitní vizuální komunikace. Brandingem lokalit se zabývá mnoho designérských studií, byť jde o nesnadný úkol. Obstály by nové vizuální identity českých měst ve světě? Pro nestranné zhodnocení jsme oslovili polské studio Podpunkt.

Design & umění Názory & polemika Rozhovory
Klíčovým materiálem objektu se stal papír
Číst článek
23. 06. 2025
Veronika Pařízková Jana Brandtlová
Doba čtení 4 min

Byla to výzva. Vyzkoušeli jsme desítky variant. Trojice Ondřej Báchor, Matěj Činčera a Jan Novák navrhla novou podobu Ústavy ČR, která úspěšně propojuje tradici a nové technologie

Kancelář Poslanecké sněmovny vyhlásila soutěž na novou podobu Ústavy ČR. Zvítězila srozumitelná a citlivá forma s důstojným a moderním zpracováním. Čekají naše národní tiskoviny světlé zítřky a dočkají se upgradu? Na otázky nám za tvůrce odpověděl Ondřej Báchor.

Design & umění
„Injenny je aplikační pero navržené pro ženy podstupující hormonální léčbu při procesu umělého oplodnění (IVF). Projekt reaguje na časté obavy a stres spojený s každodenním podáváním injekcí, což je nezbytnou součástí léčby.“
Číst článek
18. 06. 2025
Jana Brandtlová
Doba čtení 4 min

Už žádný zbytečný design! Studenti ČVUT navrhli pero na IVF, teploměr nebo dronovou ambulanci. Jak fungují nápady, které mají potenciál zlepšit náš život?

Žádné vázy, ale teploměr, pero na IVF nebo dronová ambulance! Studenti Ústavu designu ČVUT navrhli pomůcky, které mají potenciál pozitivně ovlivnit zdravotnický průmysl. Podařilo se je testovat pro reálné použití? Cítili větší zodpovědnost? Zeptali jsme se vybraných studentů!

Design & umění
Památník Josefa Toufara a Jana Palacha
Číst článek
16. 06. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 3 min

Čin Jana Palacha vnímám jako varování i výzvu k odporu. Tereza Příhodová Štětinová navrhla nový památník, který uctí památku Jana Palacha a Josefa Toufara

V Praze v Legerově ulici můžeme nově na fasádě bývalého Borůvkova sanatoria najít památník Jana Palacha a Josefa Toufara. Sochařka Tereza Příhodová Štětinová v roce 2023 dostala nelehký úkol reliéf k těmto bolestivým událostem vytvořit. Jak bychom si dnes měli připomínat památku hrdinů minulosti?

Design & umění Rozhovory
Mobiliář s přidanou hodnotou
Číst článek
13. 06. 2025
Redakce
Doba čtení 4 min

Nekonečno možností pro pobyt venku. Značka Egoé kultivuje veřejný prostor multifunkčními prvky, které simulují školní učebny i místa na piknik

Firma Egoé od roku 2006 kultivuje veřejný prostor. Nyní se rozhodla jeho potenciál rozšířit na maximum. Jak si pobyt venku užít, zastavit se a rozjímat, aniž bychom ho chápali jako pouhý spojovník mezi dvěma místy?

Design & umění
Ložnice v Bytě sběratele
Číst článek
11. 06. 2025
Kateřina Hubertová
Doba čtení 4 min

Jiná cesta k umění. Humpolecká galerie 8smička vystavuje obrazy v koupelně i dětském pokoji, jak Byt sběratele funguje?

Jako na návštěvě u známého, který se pustil do sbírání uměleckých děl, se budete cítit v humpolecké galerii 8smička. Již pátým rokem mohou každý pátek skupinky zájemců navštívit spolu s kurátorkou Anežkou Chalupovou stálou sbírkovou expozici 7+1: Byt sběratele.

Design & umění
Agnieszka zvítězila v soutěži Best in Design hned ve třech kategoriích
Číst článek
09. 06. 2025
Jana Brandtlová
Doba čtení 5 min

Poporodní deprese je pouze malý střípek v moři problémů. Polská designérka upozorňuje na opomíjené téma a hledá konkrétní řešení, jak ulevit porodním asistentkám

Agnieszka Bujas zvítězila v soutěži Best in Design hned ve třech kategoriích. Reagovala na polskou situaci porodních asistentek a vyvinula produkt, který by mohl změnit situaci a ulehčit práci. Lze ho zafinancovat, aby mohl do seriové výroby a jak velký výzkum mu předcházel?

Design & umění Rozhovory
Dílo Tomáše Perglera
Číst článek
05. 06. 2025
Redakce
Doba čtení 4 min

Díla, která provokují, ale zároveň nutí k zamyšlení. Tomáš Pergler čerpá z art brut i dadaismu, nyní vystavuje svoje díla v Galerii U Radnice v Táboře

Tomáš Pergler, vystudovaný teoretik umění, je vedoucím odborným knihovníkem na pražské Akademii výtvarného umění a více než 20 let vystavuje svou vlastní uměleckou tvorbu. Inspiraci čerpá z dadaismu, art brut a přírodních materiálů. Jeho nová výstava s názvem Kolúmbo II je nyní k vidění v Táboře.

Akce a události Design & umění
Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy
Peřeje

AKCE A UDÁLOSTI

Výstava (post-)System zkoumá umění jako výsledek systému – pravidel, struktur i jejich zhroucení. Neprezentuje tvorbu jako spontánní akt inspirace, ale jako promyšlenou konstrukci. Přijďte nahlédnout do světa, kde umění není náhodou, ale důsledkem.

10. července - 29. srpna
Zobrazit detail →

NEWSLETTER

Nejnovější články

Alžběta P. Brůhová
Číst článek
09. 07. 2025
Doba čtení 3 min

Necítila jsem, že bychom v oboru táhli za jeden provaz. Alžběta P. Brůhová otevřeně o limitech architektury a potřebě bavit se i o tématech, která nejsou každému příjemná

S architektkou Alžbětou P. Brůhovou jsme se sešly v prostoru Atlas ve Veletržním paláci Národní galerie praha. Bavily jsme se jak může být architektura feministická, o schizmatu architektury a stavebního inženýrství, ale i o důležitosti větší citlivosti k méně viditelným zásahům.

Interiér & architektura Rozhovory
Diplomanti napříč obory a univerzitami se nám svěřili, jak vidí svojí budoucnost coby designeři
Číst článek
07. 07. 2025
Jana Brandtlová Veronika Pařízková
Doba čtení 9 min

Obav mám celou řadu, přesto zůstávám ambiciózní. Čerství diplomanti se svěřují, co pro ně na začátku kariéry představuje největší stres

Obhájili diplomové práce a už tvrdě pracují na své kariéře. Jak vidí svou profesní budoucnost diplomanti, které formovalo odlišné univerzitní prostředí? Jsou dostatečně připraveni na střet s realitou? Co je nejvíc trápí? Ptáme se nejmladší generace designérů a architektů na jejich obavy.

Design & umění Názory & polemika
Light Works nová kolekce
Číst článek
04. 07. 2025
Redakce
Doba čtení 3 min

Kvalitní řešení osvětlení má sílu proměnit naše vnímání prostoru. Light Works se starají o to, aby české projekty měly přístup k tomu nejlepšímu ze světa

Firma Light Works ve svém pražském showroomu nabízí svým klientům exkluzivní servis při výběru svítidel pro soukromé i komerční projekty. Mezi jejich nejexponovanější realizace patří rekonstrukce osvětlení Katedrála sv. Víta. Nyní rozšiřuje svůj sortiment o tři kolekce značky 10 Heures 10.

Design & umění
Chaloupku najdete na pomezí Jizerských hor a Krkonoš v malebné vesničce Příchovice u Kořenova
Číst článek
02. 07. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 5 min

Vypadá krásně, ale je i praktická a odolná. Rekonstrukce chaloupky Dvě sestry od Denisy Strmiskové v čase obstála, jak hodnotí její funkčnost majitelé?

Jak obstála rekonstrukce chaloupky Dvě sestry po letech? S majiteli Milou a Václavem Petrů jsme si připomněli příběh realizace a nakoukli pod pokličku tvorby s designérkou Denisou Strmiskovou.

Design guide
Produktový designér a pedagog Jan Čapek s šéfredaktorkou magazínu Designnews Veronikou Pařízkovou
Číst článek
30. 06. 2025
Jana Brandtlová Veronika Pařízková
Doba čtení 3 min

Kdyby mi zavolali z TONu, tu práci vezmu. Tlak je zde neustálý, designér se s tím ale musí naučit žít, říká Jan Čapek, kterého proslavila práce s plastem

„Už neprezentuji, že Čapek navrhl novou PET lahev, nebo upravil další půllitr. Tlak je ale neustálý. Je to něco s čím se musí designér naučit žít.“ Jak svoji kariéru hodnotí oceňovaný designér a pedagog Jan Čapek? Nový díl podcastu Designnews moderuje Veronika Pařízková

Podcast
Zaha Hadid vsadila budovu MMM do svahu
Číst článek
28. 06. 2025
Pavlína Blahotová
Doba čtení 2 min

Špičková architektura i umění. Přinášíme průvodce po jihotyrolském Kronplatzu, kde najdete Zahu Hadid i michelinské restaurace

Když se rozhodnete strávit dovolenou v jihotyrolském Kronplatzu, můžete si jako v nebi nejen připadat, ale budete mu doslova na dosah. Špičkové architektonické, designové, umělecké i kulinářské zážitky tu pro milovníky hor připravili lidé hluboce sklonění před dokonalostí přírody.

Design guide
Hodnocení vizuálních identit českých měst - Magdalena Dobruk
Číst článek
25. 06. 2025
Anna Grabherr
Doba čtení 3 min

Obstojí nová loga českých měst ve srovnání se světem? Polské studio Podpunkt nezávisle a kriticky hodnotí, jak se povedla přeměna Prahy 10 nebo Trutnova

Správy měst si v posledních letech stále více uvědomují důležitost kvalitní vizuální komunikace. Brandingem lokalit se zabývá mnoho designérských studií, byť jde o nesnadný úkol. Obstály by nové vizuální identity českých měst ve světě? Pro nestranné zhodnocení jsme oslovili polské studio Podpunkt.

Design & umění Názory & polemika Rozhovory
V městském parku proběhne premiérový Street Food Festival. Vedle sklářského trhu, včetně toho blešího, se mohou návštěvníci těšit na koncerty Xindla X, Adama Mišíka a beatboxera Endru
Číst článek
23. 06. 2025
Redakce
Doba čtení 2 min

Nový Bor rozzáří sklo, chutě i hudba. Sklářské slavnosti 2025 nabízí možnost poznat, jak fungují stará řemesla

V živoucí centrum sklářského umění, tvořivosti a zábavy se Nový Bor promění od 26. do 28. června. Tradiční Sklářské slavnosti letos přinesou nejen oblíbené ukázky řemesla pod širým nebem i v otevřených sklárnách a koncerty, ale také atraktivní novinky, které osloví malé i velké návštěvníky.

Nezařazené
Klíčovým materiálem objektu se stal papír
Číst článek
23. 06. 2025
Veronika Pařízková Jana Brandtlová
Doba čtení 4 min

Byla to výzva. Vyzkoušeli jsme desítky variant. Trojice Ondřej Báchor, Matěj Činčera a Jan Novák navrhla novou podobu Ústavy ČR, která úspěšně propojuje tradici a nové technologie

Kancelář Poslanecké sněmovny vyhlásila soutěž na novou podobu Ústavy ČR. Zvítězila srozumitelná a citlivá forma s důstojným a moderním zpracováním. Čekají naše národní tiskoviny světlé zítřky a dočkají se upgradu? Na otázky nám za tvůrce odpověděl Ondřej Báchor.

Design & umění
Plochá přístavba na dlouhém pozemku zvětšila obytný prostor chalupy a propojila stavbu s moderním bazénem
Číst článek
20. 06. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 3 min

Šarmantní mix Francie a Česka. Chalupa Čížovka v Českém ráji láká na sepětí s přírodou i citlivé prolnutí starého s novým

Původně to mělo být klidné útočiště pro rodinu. Časem se ale Bára a Petr Šmídovi rozhodli, že takto krásné místo zpřístupní i ostatním. Chalupa Čížovka si návštěvu zaslouží, nejen kvůli malebnému okolí, ale především díky sofistikované atmosféře, která mísí francouzský šarm s českou pohostinností.

Interiér & architektura Design guide