PŘEDPLAŤTE SI NÁŠ ČASOPIS ↗
Kropenka Anny Martinkové se podívá až do Bílého domu.

Fascinace Santinim. Mladá studentka dostala příležitost obdarovat prezidenta USA svou skleněnou kropenkou na svěcenou vodu

Příležitost, která se neodmítá. Mladá studentka Ateliéru skla na pražské UMPRUM Anna Martinková vyrobila dárek pro Joe Bidena, prezidenta Spojených států amerických. Jak k podobnému úspěchu přišla?

Pamatujete si, kde a kdy jste se dozvěděla, že vaše kropenka pojede s premiérem do USA?

ANNA: 
S touto informací se na mě obrátil můj vedoucí Ateliéru skla na Umprum prof. Rony Plesl, díky kterému jsem byla doporučena a dostala jsem příležitost prezentovat Kropenku až v Bílém domě. Bylo to zhruba tři nebo čtyři týdny před odletem pana premiéra do USA. Na přípravu byl tedy omezený čas, a tak jsem hned druhý den začala projednávat detaily přímo s Úřadem vlády.

Kropence bylo minulý rok uděleno ocenění Dobrý studentský design Kropence bylo minulý rok uděleno ocenění Dobrý studentský design
Kropence bylo minulý rok uděleno ocenění Dobrý studentský design
Foto: Šimona Němečková, Jakub Joch

Kropenka už předloni vyhrála Národní cenu za studentský design. Proč jste vlastně navrhla kropenku na svěcenou vodu?

ANNA: 
Ano, Kropenka postupně sbírá úspěch, z čehož mám obrovskou radost. První prezentace Kropenky byla na letním Artsemestru na UMPRUM v roce 2022, kdy jsem prostřednictvím tématu Prožitek a Styl reagovala na můj dlouhodobý zájem o architekturu Jana Blažeje Santiniho Aichela. K jeho architektuře mě již v dětství dovedla rodina, díky které ve mně započala tato fascinace jeho dílem a uvažováním o architektuře. Kropenka je předmět, který komunikuje přímo s člověkem v momentě kdy vejde do kostela nebo kaple. Pohled do kropenky i pocit při smočení prstů ve svěcené vodě je velice silný a duchovní proces. Já jsem se snažila ještě více umocnit atmosféru neuvěřitelné Santiniho stavby pomocí tohoto momentu, proto jsem zvolila předmět nádoby na svěcenou vodu.

Ve stejný rok vznikly rituální misky dle dalších Santiniho staveb: Kaple svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře a kaple Panny Marie v Mladoticích. Ve stejný rok vznikly rituální misky dle dalších Santiniho staveb: Kaple svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře a kaple Panny Marie v Mladoticích.
Ve stejný rok vznikly rituální misky dle dalších Santiniho staveb: Kaple svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře a kaple Panny Marie v Mladoticích.
Foto: Šimona Němečková

Zasahovali vám do návrhu nebo jste nemusela nic měnit?

ANNA: 
S tématem i návrhem zpracovat kropenku jsem přišla sama. Již déle jsem chtěla v mé tvorbě zpracovávat liturgické předměty a tenkrát nastala příležitost se volně vyjádřit díky zadanému tématu s důrazem na silný prožitek. Samozřejmě něž jsem dospěla k finálnímu tvaru tak padlo více návrhů a nápadů, jak tento objekt zpracovat, nikdo mi ale nediktoval, jak má kropenka vypadat. Vzhledem k tomu, že dílo Santiniho mám pečlivě nastudované, o tvaru i kapli, do které je kropenka určena, jsem měla hned jasno.

Zkoumala jste, jak vypadají návrhy jiných kropenek? Není to pravděpodobně objekt, kterému se věnuje mnoho designérů a v průběhu času se jeho tvarosloví mění...

ANNA: 
V každém kostele moje první cesta vede ke kropence. Už jsem se setkala s velkým množstvím nejrůznějších zpracování kropenek, a to i s těmi skleněnými. Každopádně kropenka dle mého názoru není objekt, který by byl často zpracováván designéry. Naopak mám pocit, že by pozornost k designu kropenky pomohla a nemuseli bychom se tak setkávat se skleněnou nebo plastovou miskou odloženou uprostřed nádherné kamenné nádoby. Zajisté se moderní kropenky velmi liší od těch barokních nebo gotických, je to přirozený vliv doby. I já se snažím tomuto předmětu dát jistý současný vzhled, ale také důstojně reagovat na prostor, do kterého má být kropenka umístěna.

Anna často nad sklem přemýšlí jako nad architekturou Anna často nad sklem přemýšlí jako nad architekturou
Anna často nad sklem přemýšlí jako nad architekturou
Foto: Šimona Němečková, Jakub Joch

V čem myslíte, že je váš návrh kropenky unikátní? Čím zaujal?

ANNA: 
Myslím, že na prvním místě je signifikantní profil tří vrcholů, které obklopují dutinu uprostřed. Kombinace Santiniho geniální geometrie a užití symboliky čísla 3 a toho nejlepšího co sklo umí, tj. hra se světlem a dokonale čisté a elegantní plochy. Myslím, že právě díky estetice Kropenka zaujme a přiměje člověka zkoumat jaký příběh symbolizuje. Opravdu mě moc těší, že tento objekt vzbuzuje zájem o Santiniho architekturu.

Kropenka byla inspirovaná stavbou Jana Blažeje Santiniho Aichla. Inspirací se stala dispozice kaple sv. Anny v Panenských Břežanech Kropenka byla inspirovaná stavbou Jana Blažeje Santiniho Aichla. Inspirací se stala dispozice kaple sv. Anny v Panenských Břežanech
Kropenka byla inspirovaná stavbou Jana Blažeje Santiniho Aichla. Inspirací se stala dispozice kaple sv. Anny v Panenských Břežanech

Kropenku vezl na státní návštěvu v USA Petr Fiala a byla darem pro prezidenta Joe Bidena. Souhlasila byste i v případě, že by byla určena pro Donalda Trumpa a vezl by ji Andrej Babiš?

ANNA: 
Přesně tuto otázku jsem si také nejednou položila a musím říct, že jsem velice ráda, že jsem se neocitla v takové pozici. Je dost možné, že bych tuto nabídku nepřijala. Upřímně byl pro mě zvláštní i pocit z kontrastu daru, který naposledy vezl premiér ČR prezidentovi USA v roce 2019, tj. pistole a nyní mé Kropenky.

Velkou inspirací Anny jsou Santiniho stavby. Studuje ale i jeho proces tvorby a uvažování nad architekturou jako takové. Velkou inspirací Anny jsou Santiniho stavby. Studuje ale i jeho proces tvorby a uvažování nad architekturou jako takové.
Velkou inspirací Anny jsou Santiniho stavby. Studuje ale i jeho proces tvorby a uvažování nad architekturou jako takové.
Foto: Šimona Němečková, Jakub Joch

Jak na zprávu reagovala vaše rodina? Byli pyšní?

ANNA: 
První reakce byla spíš radost a dojetí. Rodina mě vždy velmi podporovala a jsem ráda, že teď mohou vidět výsledky, ke kterým jsem se dostala především díky nim. Myslím, že mají velkou radost, že zrovna má práce zabývající se Santinim dostává takové uznání. Alespoň se potvrdilo, že společné dovolené, na kterých jsem rodinu tak trochu přinutila objet všechny Santiniho stavby byly víc než užitečné!

Obalové řešení přesně kopíruje unikátní tvar Kropenky Obalové řešení přesně kopíruje unikátní tvar Kropenky
Obalové řešení přesně kopíruje unikátní tvar Kropenky
Foto: Šimona Němečková, obalový design: studio Činčera

Zaznamenala jste větší zájem o svoji práci, poté co se zpráva dostala do řady médií?

ANNA: 
Určitě ano, především se rozšířilo povědomí o mé tvorbě i k lidem, ke kterým by se bez této události třeba nikdy nedostalo. Velkou radost mám například ze zpětné vazby od lidí, kteří mají k Santiniho architektuře nebo k těmto místům osobní vztah.

První návrh kropenky je váš osobní talisman a v rozhovorech jste říkala, že byste ho nikdy nedala z ruky. Má u vás doma čestné místo?

ANNA: 
Je to tak, je to má první tavená plastika a nedám na ni dopustit. Momentálně je zabalená v krabici a čeká na přestěhování do nového bytu. Myslím, že než ji najdu opravdu správné místo, bude mi to chvíli trvat.

Tři barevné varianty Kropenky Tři barevné varianty Kropenky
Tři barevné varianty Kropenky
Foto: Šimona Němečková, Jakub Joch

Studujete sklo u Ronyho Plesla, který vás doporučil. Podobná příležitost je velmi unikátní, nemrzelo jiné spolužáky, že vybral vás? Je v ateliéru v podobných situacích cítit řevnivost?

ANNA: 
Je pravda, že taková příležitost nenastává každý den, ale myslím, že příležitosti, při kterých Rony navrhne některého ze svých studentů tu stále jsou, a že si toho všichni vážíme. Žádné nepokoje v kolektivu to nezpůsobuje, spíše mám pocit, že jsme navzájem rádi za úspěchy svých spolužáků a inspiruje nás to k další tvorbě.

Anninu Kropenku doporučil sám vedoucí ateliéru skla Rony Plesl Anninu Kropenku doporučil sám vedoucí ateliéru skla Rony Plesl
Anninu Kropenku doporučil sám vedoucí ateliéru skla Rony Plesl
Foto: Šimona Němečková, Jakub Joch

Kdybyste dostala opět příležitost vytvořit dárek pro hlavu státu, komu a co byste ráda navrhla?

ANNA: 
Nad tím jsem nikdy nepřemýšlela, přijde mi velice sympatické, že byla dána přednost autorské tvorbě před výrobou na zakázku. Myslím, že je to mnohem větší podpora a motivace pro autora, ale zároveň si uvědomuji, jak by muselo být náročné nacházet ke všem takovým příležitostem ta správná díla.

Kropenka připravená k předání prezidentovi Spojených států amerických Kropenka připravená k předání prezidentovi Spojených států amerických
Kropenka připravená k předání prezidentovi Spojených států amerických
Foto: Šimona Němečková, Obalový design: studio Činčera
Rubriky:

Další z rubriky

Anton Jablonskij a knihovna OKAP
Číst článek
14. 03. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 5 min

Nechci navrhovat „exkluzivní“ věci. Anton Jablonskij zaujal svou knihovnou Okap, která je snadno vyrobitelná i působivá. Jaké jsou profesní vize nadaného studenta z UMPRUM?

Aktuálně Anton Jablonskij studuje v ateliéru Design nábytku a interiéru na pražské Vysoké škole uměleckoprůmyslové. Proč ho neláká spolupráce s Ikeou a jak vnímá své pedagogy?

Design & umění
Designnws
Číst článek
10. 03. 2025
Klára Rokosová
Doba čtení 4 min

Najít životní rovnováhu díky hlíně. Keramické dílny vznikají napříč republikou, jak fungují a pro koho jsou určené?

Po oblibě keramických dílen a praktických kurzech vznikají také místa, která umožňují keramikům tvořit o samotě. Bývají zde k dispozici všechny potřebné materiály a nástroje, stačí se jen zaregistrovat. Potom už jen zabořit ruce do hlíny a začít tvořit.

Design & umění
Studenti i pedagogové doufají, že klauzulím tématem otevřou opravdovou změnu týkající se grafického zpracování dokladů
Číst článek
05. 03. 2025
Redakce
Doba čtení 8 min

Není to grafický přešlap, jen jsme opět o pár kroků pozadu. Studenti navrhli nové podoby cestovních pasů, nechybí varianta s pohádkovými postavami nebo ilustrace české krajiny

Může a má cestovní doklad zrcadlit vztah k národní nebo státní identitě? Jak vizualizovat vztah k místu, které společně obýváme a nazýváme ho státem? Ohledávání těchto otázek byla v zimním semestru 2024/25 věnována spolupráce studentů ateliéru GDVK na UMPRUM, Státní tiskárny cenin a hostů.

Design & umění Názory & polemika
Adam Kvaček zaujal svým analytickým přístupem v Diploma Selection na posledním ročníku festivalu Designblok
Číst článek
03. 03. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 4 min

I když po nás zbude spálená zem, příroda si planetu vezme zase zpět. Adam Kvaček svou prací otevírá složité otázky, na které neexistují jednoduché odpovědi

Jeho diplomová práce Paradox of Isoëte vzbuzuje zájem odborné i laické veřejnosti. Zkoumá odcizení člověka od přírody a nabízí i scénář možné budoucnosti bez přírodních druhů, které vyhynou v důsledku lidské činnosti.

Design & umění Rozhovory
Jakub Huráb, jeden z obchodních zástupců LD Seating, a šéfredaktorka magazínu Designnews.cz Veronika Pařízková
Číst článek
28. 02. 2025
Redakce
Doba čtení 3 min

Fronty na práci se u nás nestojí, šikovné lidi musíme hledat, říká Jakub Huráb z boskovické firmy LD Seating. Kam hodlá firma expandovat? A jaké jsou vztahy v rodinných firmách?

„Musíme mít nůžky otevřené na všechny typy zákazníků,“ říká o strategii firmy LD Seating její jednatel Jakub Huráb. Do čeho firma nejvíce investuje? A jaké největší benefity přináší Asociace českého průmyslového designu?

Design & umění Podcast
Interiéry dotažené do nejmenšího detailu
Číst článek
19. 02. 2025
Redakce Jana Brandtlová
Doba čtení 3 min

Stačí jeden výrazný doplněk. Neotřelé kousky s nádechem výstřednosti nabízí značka KARE

Celosvětová značka KARE funguje na trhu přes 40 let a v Česku zaujala nejen svým neotřelým designem mnoho nadšenců do interiérového designu. Každoročně nabízí tisíce produktů k vytvoření individuálního interiéru jeho majitele.

Design & umění
Zleva: Adam Štěch, Eva Slunečková, Jan Press
Číst článek
07. 02. 2025
Redakce Veronika Pařízková
Doba čtení 6 min

Rok 2024 v Designu. Jaký byl? Co se povedlo? A co vůbec? Ptáme se odborníků, kurátorů a novinářů

Loňský rok byl v mezinárodním měřítku všechno, jen ne poklidný. Turbulence a zvraty se týkají umění, politiky i bezpečí. Jak rok 2024 ovlivnil design? Zeptali jsme 5 odborníků.

Design & umění
Soutěž ocení mladé designéry nejen finanční odměnou!
Číst článek
05. 02. 2025
Redakce
Doba čtení 3 min

Velká jména designu. Zlin Design Week letos v porotě přivítá respektované osobnosti. Kdo bude hodnotit práce v soutěži Best in Design?

Michael Dolejš ze studia Najbrt, uznávaný sklář Lukáš Novák a další velká jména designu se letos stanou součástí poroty mezinárodní soutěže Best in Design. Ta probíhá v rámci festivalu Zlin Design Week, který pořádá Fakulta multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně.

Akce a události Design & umění
F 2
Číst článek
31. 01. 2025
Veronika Pařízková Redakce
Doba čtení 3 min

Člověk si v galerii nemá připadat hloupě. Hranice ale překračovat chceme, v umění je třeba riskovat, říká šéfkurátorka Oblastní galerie Liberec, do které se daří lákat čím dál tím víc návštěvníků

„Na publiku se musí pracovat a není to ze dne na den,“ říká v podcastu Tea Záchová, kurátorka Oblastní galerie v Liberci. Ta sídlí v rekonstruovaných prostorech bývalých lázní a daří se jí lákat na sofistikovaný program, ale i atraktivní doprovodné aktivity.

Design & umění Podcast
V roce 2023 získala Kamila v soutěži Národní cena za studentský design za svůj návrh schránky ocenění Dobrý design.
Číst článek
29. 01. 2025
Tereza Patzenhauerová
Doba čtení 3 min

Nemyslím si, že by „vločky” potřebovaly zacházení v rukavičkách, reaguje designérka Kamila Dvořáková na kritiku mladé generace. Její práce se věnují duševnímu zdraví, sexismu i rovnoprávnosti

Zapůsobila na porotu Národní ceny za studentský design. Její tvorbu jste mohli spatřit na Designbloku pod značkou Klimchi. Nebojí se experimentovat, kombinuje hravost a barvy, ale nevyhýbá se ani vážným tématům – seznamte se s Kamilou Dvořákovou!

Design & umění Rozhovory
Cover KD1 25

AKCE A UDÁLOSTI

Fotografka, která ve své tvorbě neustále překračuje hranice konvenčního média. Navštivte výstavu Terezie Foldynové v GVUO a objevte cestu umělkyně, kde každý snímek vypráví příběh o propojení mezi člověkem, přírodou a uměním.

5. – ⁠⁠⁠⁠⁠⁠30. března 2025
Zobrazit detail →

NEWSLETTER

ArtCamp25

Nejnovější články

Anton Jablonskij a knihovna OKAP
Číst článek
14. 03. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 5 min

Nechci navrhovat „exkluzivní“ věci. Anton Jablonskij zaujal svou knihovnou Okap, která je snadno vyrobitelná i působivá. Jaké jsou profesní vize nadaného studenta z UMPRUM?

Aktuálně Anton Jablonskij studuje v ateliéru Design nábytku a interiéru na pražské Vysoké škole uměleckoprůmyslové. Proč ho neláká spolupráce s Ikeou a jak vnímá své pedagogy?

Design & umění
Mezi Srnky
Číst článek
12. 03. 2025
Klára Rokosová
Doba čtení 6 min

Dokonalá symbióza designu a kávy. Mapujeme, které nové podniky vsadily na sofistikovaný interiér a působivé menu

Lahodná káva, řemeslné pečivo a prostory s příběhem. Pět nových míst na pražské gastronomické scéně ukazuje, jak důležitá je symbióza chuti, estetiky a atmosféry. Vstoupit dovnitř znamená ochutnat a zažít.

Interiér & architektura Design guide
Designnws
Číst článek
10. 03. 2025
Klára Rokosová
Doba čtení 4 min

Najít životní rovnováhu díky hlíně. Keramické dílny vznikají napříč republikou, jak fungují a pro koho jsou určené?

Po oblibě keramických dílen a praktických kurzech vznikají také místa, která umožňují keramikům tvořit o samotě. Bývají zde k dispozici všechny potřebné materiály a nástroje, stačí se jen zaregistrovat. Potom už jen zabořit ruce do hlíny a začít tvořit.

Design & umění
Letošní ročník bude již 25. v řadě!
Číst článek
06. 03. 2025
Redakce
Doba čtení 3 min

Příležitost zdokonalit se! Sutnarka otevírá další ročník letní školy ArtCamp, své zkušenosti předá fotografka Libuše Jarcovjaková nebo skotská módní návrhářka z Glasgow School of Art

Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni otevírá přihlášky na devatenáctý ročník letní školy umění ArtCamp, která se uskuteční od 7. do 25. července 2025. Zájemci se mohou hlásit do 31. května.

Akce a události
Studenti i pedagogové doufají, že klauzulím tématem otevřou opravdovou změnu týkající se grafického zpracování dokladů
Číst článek
05. 03. 2025
Redakce
Doba čtení 8 min

Není to grafický přešlap, jen jsme opět o pár kroků pozadu. Studenti navrhli nové podoby cestovních pasů, nechybí varianta s pohádkovými postavami nebo ilustrace české krajiny

Může a má cestovní doklad zrcadlit vztah k národní nebo státní identitě? Jak vizualizovat vztah k místu, které společně obýváme a nazýváme ho státem? Ohledávání těchto otázek byla v zimním semestru 2024/25 věnována spolupráce studentů ateliéru GDVK na UMPRUM, Státní tiskárny cenin a hostů.

Design & umění Názory & polemika
Adam Kvaček zaujal svým analytickým přístupem v Diploma Selection na posledním ročníku festivalu Designblok
Číst článek
03. 03. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 4 min

I když po nás zbude spálená zem, příroda si planetu vezme zase zpět. Adam Kvaček svou prací otevírá složité otázky, na které neexistují jednoduché odpovědi

Jeho diplomová práce Paradox of Isoëte vzbuzuje zájem odborné i laické veřejnosti. Zkoumá odcizení člověka od přírody a nabízí i scénář možné budoucnosti bez přírodních druhů, které vyhynou v důsledku lidské činnosti.

Design & umění Rozhovory
Jakub Huráb, jeden z obchodních zástupců LD Seating, a šéfredaktorka magazínu Designnews.cz Veronika Pařízková
Číst článek
28. 02. 2025
Redakce
Doba čtení 3 min

Fronty na práci se u nás nestojí, šikovné lidi musíme hledat, říká Jakub Huráb z boskovické firmy LD Seating. Kam hodlá firma expandovat? A jaké jsou vztahy v rodinných firmách?

„Musíme mít nůžky otevřené na všechny typy zákazníků,“ říká o strategii firmy LD Seating její jednatel Jakub Huráb. Do čeho firma nejvíce investuje? A jaké největší benefity přináší Asociace českého průmyslového designu?

Design & umění Podcast
No Architects a Atlas
Číst článek
24. 02. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 6 min

Národní galerie momentálně dělá kroky zpět. Tvůrci reagují na záměr zpoplatnit vstup do volnočasového prostoru Atlas ve Veletržním paláci, který měl původně sloužit všem rodičům s dětmi

Národní galerie se v roce 2022 rozhodla, že se otevře dětem. Nechala vytvořit prostor Atlas, který v mnohém převyšoval běžný koncept dětských koutků. Nyní se rozhodla, že se dětem zase uzavře.

Interiér & architektura Názory & polemika
Prezidentkou Art Jury je Irene Kugelmann. Zkušená kreativní ředitelka s velkou vášní pro skvělou kreativu, obsah, komunikaci a strategii. Má prokazatelné úspěchy při realizaci komplexních projektů v oblasti marketingu, komunikace a budování značky
Číst článek
24. 02. 2025
Redakce
Doba čtení 4 min

Poměř síly s nejtalentovanějšími. Czech Creative Awards otevírá přihlášky do soutěže o nejlepší typografii, ilustraci i reklamní kampaně

Každoročně se koná soutěž ADC Czech Creative Awards, která i letos vybere svého vítěze v reklamě na poli typografie, printu, nebo například krátké reklamy. Naposledy zaujaly poštovní známky s Petrem Pavlem nebo bohémství Bolka Polívky. Co to bude letos? Nezmeškejte přihlášky - už jen do 7.března!

Soutěže
Jak se daří (mladým) šperkařským talentům v Česku? Ptali jsme se Ondřeje Stáry, Elišky Lhotské a Veroniky Murárikové.
Číst článek
21. 02. 2025
Anna Jurečková
Doba čtení 5 min

Je těžké přiblížit se těm, kteří jsou více vidět. Proč u nás získávají ceny stále stejní šperkaři? Analyzujeme, zda český šperk stagnuje a co ho brzdí

Soutěž Czech Grand Design na konci ledna zveřejnila širší nominace za rok 2024. Šperkař Ondřej Stára už loni upozornil na to, že mladé talenty z kategorie šperk jsou v rámci ocenění opomíjeny. Jaká by měla být kritéria výběru? A je pro šperkaře a šperkařky v Česku těžké se prosadit?

Názory & polemika