PŘEDPLATNÉ ČASOPISU
Nové proměny bydlení ↗
Betonové bludiště a podzemní katedrála zanechají nesmazatelný dojem

Tajuplná mystika v Brně. Monumentální vodojemy staré přes 100 let se dočkaly vkusné a působivé renovace

Prosím, 3x vodojem a navrch jeden nový park! Brno v březnu zpřístupnilo poslední vodojem z trojice monumentálních památek a rozhodně se nedrželo zpátky. Proběhla i vkusná revitalizace parku včetně návštěvnického centra. Pojďme se podívat pod povrch!

Špetka historie

Staronová technická památka se plně otevřela všem návštěvníkům 22. března na Světový den vody. Příznačné oslavy byly jistě namístě, neboť stavby byly od svého vystavění prvně k vidění jako trojice. Vodojemy Žlutý kopec, jak už název napovídá, sloužily Brnu v druhé polovině 19. století pro uchování pitné vody. Bylo jich třeba hlavně kvůli posílení vodovodní soustavy pro rychle se rozrůstající město. Monumentální stavby sloužily svému účelu až do roku 1997, kdy byly odstaveny. Dokonce hrozilo jejich zbourání. V roce 2019 se podařilo areál na Žlutém kopci prohlásit za nemovitou kulturní památku a začala jejich postupná obnova. Zatímco se první z vodojemů otevřel již před čtyřmi roky, na kompletní trio jsme si museli trochu počkat.

Průhled druhým z vodojemů. Svou stavbou v roce 1894 dává tušit ještě větší rozmach města a potřeby pitné vody Průhled druhým z vodojemů. Svou stavbou v roce 1894 dává tušit ještě větší rozmach města a potřeby pitné vody
Průhled druhým z vodojemů. Svou stavbou v roce 1894 dává tušit ještě větší rozmach města a potřeby pitné vody

Evropské unikáty

Každá nádrž je svou architekturou unikátní a lze na ní velmi dobře pozorovat postup a technické možnosti doby. Podobnými exempláři mohou být brány v potaz jen istanbulské cisterny Yerebatan. Co tedy prošlo změnou? Aktuální podobu nádrží měl na starosti architekt David Prudík, který nechal vodojemy vyčistit a zakonzervovat pro další generace návštěvníků. Dosazeny byly pouze vchody a schodiště do samotných prostor. Nutno podotknout, že více než citlivě.

Katedrálové podzemí

Prostory jednotlivých nádrží jsou monumentální. Však aby ne, dohromady se jejich kapacita vyšplhala až na 33 milionů litrů vody. Odzbrojí svou velikostí a zároveň přinášejí magický moment. Jakousi posvátnost místa podtrhuje osvětlení. Každá elektroinstalace byla řešena individuálně, třeba jako u třetího nejmladšího vodojemu skrytá v odvodňovacích kanálech. Pojďme si představit jednotlivé unikáty.

Vodojemy lze prozkoumat i na vlastní pěst bez průvodce Vodojemy lze prozkoumat i na vlastní pěst bez průvodce
Vodojemy lze prozkoumat i na vlastní pěst bez průvodce

Konstrukci a systém inspirovaný Anglií přivezl do Brna Thomas Docwry. Dle jeho návrhů byl první vodojem vystaven už v roce 1874. Nosný systém je utvořen z mohutných cihelných zdí. Využívaly se tzv. ostře pálené cihly, které prošly žehem 1000 stupňů, až se slynuly cihelný kámen, který byl vhodný pro konstrukce. Jako jediná stavba z trojice nemá vodojem rovnou podlahu a kopíruje vrchní klenby. Dojem nekonečna je přímo iluzionistický.

O něco mladší cihlová stavba z pera brněnského inženýra Emila Procházky, který konstrukci zjednodušil. Z rovného betonového dna vyrostlo sedmdesát pilířů podpírajících valené klenby. Červené cihly byly tentokrát strojově vyráběny brněnskými cihelnami.

Tlamová okna pomáhají odlehčit cihlové zdi Tlamová okna pomáhají odlehčit cihlové zdi
Tlamová okna pomáhají odlehčit cihlové zdi

Benjamínek tria dokončený v roce 1917 se pyšní nejsložitějším tvaroslovím kleneb, které se potkává s technickou čistotou monolitického betonu. Stavba, která by mohla být uměleckým dílem. Tentokrát „vše zůstalo doma“ a návrh připravilo projekční oddělení Městských vodáren.

Působívé prostory lákají filmařská studia i audiovizuální umělce. Na podzim se zde uskuteční festival Prototyp. Působívé prostory lákají filmařská studia i audiovizuální umělce. Na podzim se zde uskuteční festival Prototyp.
Působívé prostory lákají filmařská studia i audiovizuální umělce. Na podzim se zde uskuteční festival Prototyp.

Pro lepší okolí

Park je koncipován jako otevřený s nově vysazenou zelení. Chodníky směřují k žlutému domku hlídače vodojemů, který našel novou funkci v podobě návštěvnického centra, nový je také výtah, který ústí do prvního ze zděných vodojemů. Spolu s 03 se staly dostupnou památkou i pro návštěvníky s pohybovým omezením.

Původní domek byl, vzhledem ke špatnému statickému stavu, rozebrán a po podsklepení se dle historických dochovaných prvků zrekonstruovala i jeho fasáda. Že by se zde prolnulo označení Žlutý kopec? Park je osázen mobiliářem Woody české firmy mmcité. V parku funguje několik pochozích povrchů od pečlivě skládané cihelné dlažby, která vede až ke vstupu, až po přírodní mlat typický pro parkové plochy.

Za návrhem parku stojí Tomáš Jiránek ze studia New Visit s.r.o., které ma na svědomí například revitalizaci Podzámeckého parku v Pardubicích Za návrhem parku stojí Tomáš Jiránek ze studia New Visit s.r.o., které ma na svědomí například revitalizaci Podzámeckého parku v Pardubicích
Za návrhem parku stojí Tomáš Jiránek ze studia New Visit s.r.o., které ma na svědomí například revitalizaci Podzámeckého parku v Pardubicích

Materiálová hra

Trochu odbočíme. Vzpomínáte si na oceňovanou rekonstrukci hradu Helfštýn? Zřícenina hradu byla osazena současnou architekturou s novou užitnou funkcí. Velmi čitelně, díky výběru materiálu, je snadné při každém pohledu určit, co je nová přístavba. Stručně a jednoduše sdělená myšlenka nového v pomoci zachovat to dřívější. Stejný přístup u vodojemů zachoval i David Prudík.

Díky materiálům a barevnému řešení lze rozlišit nové konstrukce od těch původních. Na stěny a podlahy nových zásahů, dům hlídače s přístavbou nebo například na vstupní prostory do vodojemu 02 byl vybrán pohledový beton, který podtrhuje industriální směr stavby.

Materiál, který nádherně stárne a svou filozofií odráží čas? Zkorodovaný plech Corten se svou rezavou barvou je rozhodně eye-catcher. Byl použit jak v parku, tak i na opláštění přístavby k původnímu domku hlídače.

Černý nátěr oceli pojaly nové zámečnické výrobky. Naproti tomu do hlavních vstupních prostor byla vybrána pomněnkově modrá, která – stejně jako hladina vody – zrcadlí účel samotné stavby.

Moderní vstupní hala zprvu nenaznačuje vstup do vodojemů Moderní vstupní hala zprvu nenaznačuje vstup do vodojemů
Moderní vstupní hala zprvu nenaznačuje vstup do vodojemů
Nesmíme opomenout grafickou stránku věci. Potlesk za vizuální styl si zaslouží Martin Hrdina a Michal Pavlík z Hrdina Pavlík Design Studio. Nesmíme opomenout grafickou stránku věci. Potlesk za vizuální styl si zaslouží Martin Hrdina a Michal Pavlík z Hrdina Pavlík Design Studio.
Nesmíme opomenout grafickou stránku věci. Potlesk za vizuální styl si zaslouží Martin Hrdina a Michal Pavlík z Hrdina Pavlík Design Studio.

Zajděte někdy na křižovatku ulic Tvrdého a Tomešova. Brněnské vodojemy jsou rozhodně „must see“ a jsou zářným důkazem toho, že se přece jen umíme o své dědictví starat.

Rubriky:
Štítky:

Další z rubriky

Domeček Krumlov
Číst článek
19. 08. 2024
Redakce
Doba čtení 5 min

Ideální únik. Vybíráme hotely, které se pyšní působivým interiérem a nezapomenutelnou atmosférou

Vydat se na víkend do hor nebo do krásných českých měst je vždycky dobrý nápad. Složitě vybírat kvalitní a esteticky poutavé ubytování naštěstí už dnes nemusíte. Napříč republikou jich přibývá čím dál víc. V prvním díle našeho výběru vám představujeme naši TOP 3!

Interiér & architektura Design guide
Netradiční jihomoravské stavení blízko Valtic
Číst článek
09. 08. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 2 min

Vesnická idyla. Manželé na jihu Moravy opravili původní stavení, Barvířka v sobě mísí minimalismus i vřelost regionu

Pálavu si snadno zamiluje každý. Vřelí lidé, původní architektura a příjemně líná atmosféra. A samozřejmě výborné víno. I proto sem každý rok směřují davy turistů. Aby jen levně nepřespávali v zanedbaných penzionech, po tom touží Jiří Rokoský, spolumajitel usedlosti Barvířka.

Interiér & architektura Design guide
Červené cihlové stěny Domu umění zrcadlí architekturu místních hornických kolonií. Díky svému puristickému vzhledu a velkým plochám cihlových stěn je Dům umění výrazný v rámci okolní zástavby. | Zdroj: Galerie výtvarného umění v Ostravě, GVUO.
Číst článek
05. 08. 2024
Klára Rokosová
Doba čtení 8 min

Drsná a inspirativní. Ostrava láká na nejlepší architekturu i výstavní scénu v republice

Historie Ostravy je spjata s hornictvím a hutnictvím. Své průmyslové dědictví město dnes úspěšně kombinuje s moderním designem a kulturou, přitahuje tak milovníky umění, architektury a gastronomie. Vydejte se na prohlídku s naším průvodcem.

Design & umění Design guide
Vintage design? Propadli jsme kouzlu starého nábytku a bytových doplňků.
Číst článek
29. 07. 2024
Tereza Patzenhauerová
Doba čtení 8 min

Svůdná krása starých věcí. Obliba vintage designu roste, kde narazíte na ten nejlepší?

Nové neznamená nutně lepší. Ztotožnili jsme se s mottem: opravit, přečalounit, znovu použít a hlavně nevyhazovat! Nevíte, kam pro vintage nábytek a bytové doplňky? Představujeme vám projekty, které zachraňují staré věci a vdechují jim nový život.

Interiér & architektura Design & umění Design guide
Opava koupaliste
Číst článek
19. 07. 2024
Sabina Ježková
Doba čtení 8 min

Chladivé oázy. Kde najdete netradiční koupání ve stínu působivé architektury?

Léto je v plném proudu, horko nemá slitování, a když už ani zmrzlina nezchladí, je čas se přemístit k vodě. Ideálně na takové místo, kde bude nejen čistá voda, ale i zajímavé okolí, které nabízí esteticky působivou architekturu a příjemné prostředí. My naštěstí víme, kam se za těmito místy vydat.

Design guide
Muzeum barokních soch
Číst článek
15. 07. 2024
Jana Brandtlová
Doba čtení 4 min

Láká nejen na loutky. Město Chrudim stojí na okraji zájmu turistů, architektonicky zajímavá místa má ale také

Chrudim na vzestupu. Přestože památek v ní najdeme několik, moderní architektury je poskrovnu. Architekti a designéři, Chrudim vás potřebuje! Vybíráme místa, která stojí za to v druhém největším městě Pardubického kraje (i v jeho okolí) navštívit.

Design guide
Enotéka Znojmo
Číst článek
01. 07. 2024
Klára Rokosová
Doba čtení 4 min

Vínečko & Design. Znojmo vstalo z popela a stalo se z něj jedno z nejvkusnějších měst v republice

Město toho nabízí mnoho. Od prohlídek historických památek, procházek malebnými uličkami, tajemným podzemím až po úchvatné výhledy do krajiny. Nechybějí ani gastronomické podniky a stylová ubytování. Vydejte se s námi za designovými lahůdkami Znojma.

Design guide
Designblok Cosmos v Oblastní galerii v Liberci!
Číst článek
19. 06. 2024
Redakce
Doba čtení 5 min

Spektakulární instalace, která dokáže oslovit i laika. V Liberci je k vidění oceňovaná výstava českého skla Designblok Cosmos

Putovní výstava Designblok Cosmos, kterou v Praze a Miláně spatřilo již přes sto tisíc lidí, míří do regionů. Aktuálně zaparkovala v zahradě Oblastní galerie Liberec. Proč se vyplatí vyrazit na sever nám prozradila Jana Zielinski a Filip Suchomel.

Design guide
Vila 63 je novou pobočkou Café Jen
Číst článek
10. 06. 2024
Jana Brandtlová
Doba čtení 4 min

Espresso tonic, Aperol a design, prosím! Vybíráme dokonalé letní zahrádky, které okouzlí stylem a šarmem

Čeká nás předpověď plná slunečných dní. Kam se skočit ochladit v horkých měsících? Přinášíme seznam zahrádek, kde si ke kávě můžete objednat třeba svěží design s nevšední lokací.

Design guide
Designnews GRAM
Číst článek
05. 06. 2024
Klára Rokosová
Doba čtení 4 min

Úctyhodná proměna. Lukáš Žďárský otevřel osobité bistro Gram v místě, kde bývala firemní recepce

Lukáš Žďárský je milovník gastronomie a designu. S partou kolegů zvelebuje staré prostory a probouzí k životu nové koncepty. Kreativně, s respektem k historii místa. Nejnovějším přírůstkem v pestrém portfoliu je vinohradský podnik GRAM.

Design guide
Demeczech.com
Krystal bistro

AKCE A UDÁLOSTI

Výstava mezinárodního projektu DESIGN x HOBBY představí práce studentek a studentů produktového designu z Česka, Slovenska a Polska. Navštivte univerzitní galerii G18 ve Zlíně!

25. září - 29. listopadu
Zobrazit detail →

NEWSLETTER

Nejnovější články

Moderní a důstojné bydlení pro seniory
Číst článek
13. 09. 2024
Redakce
Doba čtení 3 min

Z ruiny vytvořili moderní domov pro seniory. Ginger Architecture přeměnili během dvou let zchátralý Zámek v Tmani v důstojné místo pro staré lidi

Ne každá ruina se musí rozpadnout. Příkladem zdařilé renovace je proměna Zámku v Tmani nedaleko Berouna. Postaralo se o ni studio Ginger Architecture.

Interiér & architektura
Milánský showroom značky Marset
Číst článek
13. 09. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 3 min

Lampy, které změnily svět. Katalánský výrobce svítidel Marset už desítky let vyrábí produkty s nezaměnitelným designem, k dostání jsou i v Praze

Na pobřeží slunné Barcelony v roce 1976 vznikla značka Marset, která je dnes synonymem pro dokonalá svítidla. Její zakladatel, Paco Marset, možná ani netušil, že za několik dalších let bude osvětlení vzešlé z jeho dílny zdobit domy a byty po celém světě. A v jeho šlépějích půjdou i jeho potomci.

Interiér & architektura
Šéfredaktorka Veronika Pařízková se tentokrát zaměřila na téma menstruační chudoby
Číst článek
11. 09. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 2 min

Design Mirror. Vložky pro všechny! Menstruační chudoba trápí i Česko, jak může pomoct design?

To, že design umí pomáhat, je známá věc. Produktů, které by ale dokázaly řešit celospolečenské problémy, je stále v českém prostředí pomálu. Topíme se pod záplavou váziček, lampiček a židliček. Co ale opravdu může pomoct obrátit ustálené principy? Třeba menstruační kalíšek!

Názory & polemika
Andrea Krejčí
Číst článek
09. 09. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 5 min

Děsivý trend, který je třeba vyřešit. Andrea Krejčí se snaží zachránit etablovaný prostor GaP ve Znojmě, kde vystavují špičkoví designéři

Znojmo díky ní ožilo kvalitním designem a uměním. Andrea Krejčí stojí za realizací vyhlášeného prostoru GaP v Kollárově ulici. Ještě než začalo léto se ale od radnice dozvěděla, že jim bude zvýšen nájem. A to výrazně. Dokáží podobné projekty přežít bez podpory města?

Názory & polemika Rozhovory
Vítěz Ceny veřejnosti v soutěži Interiér roku 2023
Číst článek
06. 09. 2024
Michaela Irová
Doba čtení 3 min

I do nájemního bytu se vyplatí investovat. V Česku bude bydlení časem nedostupné, říká dvojice architektů, která bodovala s povedenou rekonstrukcí místa, kde žijí

Byt plný kontrastů, kde mají vedle sebe místo pečlivě vybrané designérské kousky i kredenc po babičce. Modrá barva jako barva spojení a oprýskané omítky, které ožívají pod dotekem slunečních paprsků.

Interiér & architektura Rozhovory
Kolekce CECILIE pro AMA WEAR
Číst článek
02. 09. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 3 min

Pomáhá ženám cítit se důstojně. Natálie Szegény ve své diplomové práci navrhla oblečení pro ženy po amputaci prsu

Projít si mastektomií je pro každou ženu fatální zkušenost. Pomoct se složitou situací po zákroku, kdy vám chirurg odstraní prs, ale může i módní design. Návrhářka Natálie Szegény ve své diplomové práci řeší, jak podobné oblečení navrhnout vkusně i funkčně.

Design & umění Rozhovory
Druhé pozvání k nám do podcastu přijala designéra Cindy Kutíková
Číst článek
30. 08. 2024
Redakce
Doba čtení 3 min

Nechci aby moje oblečení nosil někdo, s jehož názory nesouhlasím, říká Cindy Kutíková talentovaná módní návrhářka i grafická designérka

„Určitě jsem zakázku už odmítla, ale často to není. Lidé, kteří mě oslovují většinou navnímají co dělám a jsme na podobné vlně,“ vypráví designérka Cindy Kutíková, která přirozeně osciluje mezí módou a grafickým designem.

Podcast
Martina Fischmeister
Číst článek
28. 08. 2024
Tereza Urban
Doba čtení 4 min

Noční můra, která se stala skutečností. Ilustrátorka Martina Fischmeister onemocněla vážnou nemocí ucha, kdy i malý zvuk způsobuje bolest, nyní touží svojí prací šířit osvětu

Představte si, že i pouhý zvuk vlastního dechu vám způsobuje bolest. Pro ilustrátorku Martinu Fischmeister se tato noční můra stala skutečností. Hyperakuze ji však nezlomila. Pomalými krůčky se vrací k normálnějšímu životu a energii vkládá do šíření osvěty o této zákeřné diagnóze.

Design & umění Rozhovory
Ihor Sabadosh a jeho stolní světla Polaris
Číst článek
26. 08. 2024
Kateřina Hubertová
Doba čtení 3 min

Předsudky vůči "východnímu vkusu" tu stále jsou, místní scéna je ale otevřená. Jak vnímají české prostředí designéři, kteří přišli z Ukrajiny?

Tři různé příběhy, různé obory a rozmanitá tvorba, přesto vnímají oslovení designéři ukrajinského původu život a práci v Praze i situaci v rodné zemi v něčem podobně. Zdejší komunita je přijala a také zákazníci se vlastně od těch ukrajinských tolik neliší.

Design & umění
Helena Dařbujánová
Číst článek
23. 08. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 5 min

Dala jsem přednost mateřství. Helena Dařbujánová založila vlastní značku, když jí bylo 50 let, dnes věří, že to bylo za odměnu

Původní profesí architektka se designu začala věnovat až ve svých padesáti letech. Její ateliér na Letné slaví dnes už 10 let, jaké byly její začátky a co musela obětovat?

Rozhovory