PŘEDPLAŤTE SI NÁŠ ČASOPIS ↗
Betonové bludiště a podzemní katedrála zanechají nesmazatelný dojem

Tajuplná mystika v Brně. Monumentální vodojemy staré přes 100 let se dočkaly vkusné a působivé renovace

Prosím, 3x vodojem a navrch jeden nový park! Brno v březnu zpřístupnilo poslední vodojem z trojice monumentálních památek a rozhodně se nedrželo zpátky. Proběhla i vkusná revitalizace parku včetně návštěvnického centra. Pojďme se podívat pod povrch!

Špetka historie

Staronová technická památka se plně otevřela všem návštěvníkům 22. března na Světový den vody. Příznačné oslavy byly jistě namístě, neboť stavby byly od svého vystavění prvně k vidění jako trojice. Vodojemy Žlutý kopec, jak už název napovídá, sloužily Brnu v druhé polovině 19. století pro uchování pitné vody. Bylo jich třeba hlavně kvůli posílení vodovodní soustavy pro rychle se rozrůstající město. Monumentální stavby sloužily svému účelu až do roku 1997, kdy byly odstaveny. Dokonce hrozilo jejich zbourání. V roce 2019 se podařilo areál na Žlutém kopci prohlásit za nemovitou kulturní památku a začala jejich postupná obnova. Zatímco se první z vodojemů otevřel již před čtyřmi roky, na kompletní trio jsme si museli trochu počkat.

Průhled druhým z vodojemů. Svou stavbou v roce 1894 dává tušit ještě větší rozmach města a potřeby pitné vody Průhled druhým z vodojemů. Svou stavbou v roce 1894 dává tušit ještě větší rozmach města a potřeby pitné vody
Průhled druhým z vodojemů. Svou stavbou v roce 1894 dává tušit ještě větší rozmach města a potřeby pitné vody

Evropské unikáty

Každá nádrž je svou architekturou unikátní a lze na ní velmi dobře pozorovat postup a technické možnosti doby. Podobnými exempláři mohou být brány v potaz jen istanbulské cisterny Yerebatan. Co tedy prošlo změnou? Aktuální podobu nádrží měl na starosti architekt David Prudík, který nechal vodojemy vyčistit a zakonzervovat pro další generace návštěvníků. Dosazeny byly pouze vchody a schodiště do samotných prostor. Nutno podotknout, že více než citlivě.

Katedrálové podzemí

Prostory jednotlivých nádrží jsou monumentální. Však aby ne, dohromady se jejich kapacita vyšplhala až na 33 milionů litrů vody. Odzbrojí svou velikostí a zároveň přinášejí magický moment. Jakousi posvátnost místa podtrhuje osvětlení. Každá elektroinstalace byla řešena individuálně, třeba jako u třetího nejmladšího vodojemu skrytá v odvodňovacích kanálech. Pojďme si představit jednotlivé unikáty.

Vodojemy lze prozkoumat i na vlastní pěst bez průvodce Vodojemy lze prozkoumat i na vlastní pěst bez průvodce
Vodojemy lze prozkoumat i na vlastní pěst bez průvodce

Konstrukci a systém inspirovaný Anglií přivezl do Brna Thomas Docwry. Dle jeho návrhů byl první vodojem vystaven už v roce 1874. Nosný systém je utvořen z mohutných cihelných zdí. Využívaly se tzv. ostře pálené cihly, které prošly žehem 1000 stupňů, až se slynuly cihelný kámen, který byl vhodný pro konstrukce. Jako jediná stavba z trojice nemá vodojem rovnou podlahu a kopíruje vrchní klenby. Dojem nekonečna je přímo iluzionistický.

O něco mladší cihlová stavba z pera brněnského inženýra Emila Procházky, který konstrukci zjednodušil. Z rovného betonového dna vyrostlo sedmdesát pilířů podpírajících valené klenby. Červené cihly byly tentokrát strojově vyráběny brněnskými cihelnami.

Tlamová okna pomáhají odlehčit cihlové zdi Tlamová okna pomáhají odlehčit cihlové zdi
Tlamová okna pomáhají odlehčit cihlové zdi

Benjamínek tria dokončený v roce 1917 se pyšní nejsložitějším tvaroslovím kleneb, které se potkává s technickou čistotou monolitického betonu. Stavba, která by mohla být uměleckým dílem. Tentokrát „vše zůstalo doma“ a návrh připravilo projekční oddělení Městských vodáren.

Působívé prostory lákají filmařská studia i audiovizuální umělce. Na podzim se zde uskuteční festival Prototyp. Působívé prostory lákají filmařská studia i audiovizuální umělce. Na podzim se zde uskuteční festival Prototyp.
Působívé prostory lákají filmařská studia i audiovizuální umělce. Na podzim se zde uskuteční festival Prototyp.

Pro lepší okolí

Park je koncipován jako otevřený s nově vysazenou zelení. Chodníky směřují k žlutému domku hlídače vodojemů, který našel novou funkci v podobě návštěvnického centra, nový je také výtah, který ústí do prvního ze zděných vodojemů. Spolu s 03 se staly dostupnou památkou i pro návštěvníky s pohybovým omezením.

Původní domek byl, vzhledem ke špatnému statickému stavu, rozebrán a po podsklepení se dle historických dochovaných prvků zrekonstruovala i jeho fasáda. Že by se zde prolnulo označení Žlutý kopec? Park je osázen mobiliářem Woody české firmy mmcité. V parku funguje několik pochozích povrchů od pečlivě skládané cihelné dlažby, která vede až ke vstupu, až po přírodní mlat typický pro parkové plochy.

Za návrhem parku stojí Tomáš Jiránek ze studia New Visit s.r.o., které ma na svědomí například revitalizaci Podzámeckého parku v Pardubicích Za návrhem parku stojí Tomáš Jiránek ze studia New Visit s.r.o., které ma na svědomí například revitalizaci Podzámeckého parku v Pardubicích
Za návrhem parku stojí Tomáš Jiránek ze studia New Visit s.r.o., které ma na svědomí například revitalizaci Podzámeckého parku v Pardubicích

Materiálová hra

Trochu odbočíme. Vzpomínáte si na oceňovanou rekonstrukci hradu Helfštýn? Zřícenina hradu byla osazena současnou architekturou s novou užitnou funkcí. Velmi čitelně, díky výběru materiálu, je snadné při každém pohledu určit, co je nová přístavba. Stručně a jednoduše sdělená myšlenka nového v pomoci zachovat to dřívější. Stejný přístup u vodojemů zachoval i David Prudík.

Díky materiálům a barevnému řešení lze rozlišit nové konstrukce od těch původních. Na stěny a podlahy nových zásahů, dům hlídače s přístavbou nebo například na vstupní prostory do vodojemu 02 byl vybrán pohledový beton, který podtrhuje industriální směr stavby.

Materiál, který nádherně stárne a svou filozofií odráží čas? Zkorodovaný plech Corten se svou rezavou barvou je rozhodně eye-catcher. Byl použit jak v parku, tak i na opláštění přístavby k původnímu domku hlídače.

Černý nátěr oceli pojaly nové zámečnické výrobky. Naproti tomu do hlavních vstupních prostor byla vybrána pomněnkově modrá, která – stejně jako hladina vody – zrcadlí účel samotné stavby.

Moderní vstupní hala zprvu nenaznačuje vstup do vodojemů Moderní vstupní hala zprvu nenaznačuje vstup do vodojemů
Moderní vstupní hala zprvu nenaznačuje vstup do vodojemů
Nesmíme opomenout grafickou stránku věci. Potlesk za vizuální styl si zaslouží Martin Hrdina a Michal Pavlík z Hrdina Pavlík Design Studio. Nesmíme opomenout grafickou stránku věci. Potlesk za vizuální styl si zaslouží Martin Hrdina a Michal Pavlík z Hrdina Pavlík Design Studio.
Nesmíme opomenout grafickou stránku věci. Potlesk za vizuální styl si zaslouží Martin Hrdina a Michal Pavlík z Hrdina Pavlík Design Studio.

Zajděte někdy na křižovatku ulic Tvrdého a Tomešova. Brněnské vodojemy jsou rozhodně „must see“ a jsou zářným důkazem toho, že se přece jen umíme o své dědictví starat.

Rubriky:
Štítky:

Další z rubriky

CASAROSA by Denisa Strmisková
Číst článek
28. 04. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 3 min

Esence jednoduchosti. V Českém Krumlově vznikla CASAROSA, malebný apartmánový dům se sofistikovanými interiéry

Mysleli jste si, že Český Krumlov je už plný možností stylového ubytování? Omyl. Jeho potenciál zjevně není stále vytěžený. Důkazem je malebná rekonstrukce domu v části Plešivec, který nese název CASAROSA.

Interiér & architektura Design guide
Mezi Srnky
Číst článek
12. 03. 2025
Klára Rokosová
Doba čtení 6 min

Dokonalá symbióza designu a kávy. Mapujeme, které nové podniky vsadily na sofistikovaný interiér a působivé menu

Lahodná káva, řemeslné pečivo a prostory s příběhem. Pět nových míst na pražské gastronomické scéně ukazuje, jak důležitá je symbióza chuti, estetiky a atmosféry. Vstoupit dovnitř znamená ochutnat a zažít.

Interiér & architektura Design guide
Apartmány Florián se nachází v nádherné přírodě v okolí Kvildy
Číst článek
17. 02. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 2 min

Horská architektura, která neškodí. Nově postavené apartmány Florián ukazují, že stavět v přírodě lze s ohleduplností a vkusem

Fenomén horských apartmánů zasáhl i české hory. Některé projekty jsou povedené a postavené s ohledem k okolní přírodě, jiné na všechny požadavky spíš rezignují. Nově postavený apartmánový dům Florián je prvním příkladem. Kvildě rozhodně neškodí.

Interiér & architektura Design guide
Modré salonky zámku Křinec po rekonstrukci.
Číst článek
27. 01. 2025
Klára Rokosová
Doba čtení 6 min

Rekonstrukce s modrou krví. Hrady a zámky napříč republikou se těší z citlivých renovací, které stojí za návštěvu?

Historické zámky jsou svědky minulých epoch, zachycují krásu starobylých stavebních stylů a vyprávějí příběhy někdejších majitelů. Díky rekonstrukcím se jejich atmosféra znovu oživuje a návštěvníci tak mají jedinečnou příležitost nahlédnout do historie a objevovat kouzlo těchto míst.

Interiér & architektura Design guide
S hotelem je samozřejmě spojené i wellness a velkorysý bazén
Číst článek
24. 01. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 3 min

Ve jménu eklekticismu. Na jihu Rakouska stojí hotel Falkensteiner, který jde příkladem, jak přistoupit k renovaci nevyhovujících starých budov

Doba je rychlá a nároky na relaxaci se bryskně mění. Co ale s objekty, které před lety dobře sloužily jako hotely, ale dnes už jsou démodé? Recept našla společnost Falkensteiner, která místo stavby zbrusu nových budov rekonstruuje ty staré. A výsledek stojí za pozornost!

Design guide
Proces výroby etiket vína je o konceptu, příbězích, kreativitě a o vínu samotném.
Číst článek
30. 12. 2024
Klára Rokosová
Doba čtení 5 min

Ve víně je design. Mělnicko se pyšní lokálními vinaři, kteří vědí, že promyšlené etikety jsou nedílnou součástí úspěchu

Tradice pěstování vinné révy je s našimi zeměmi spjatá po staletí. Výborné viniční tratě, nenajdete jen na jižní Moravě, ale i na Mělnicku. Zdejší vinaři umí navíc nejen vyrobit okouzlující chutě, ale nerezignují ani na stylové a vkusné etikety. Kdo nás zaujal nejvíc?

Design guide
NAHAKU
Číst článek
16. 12. 2024
Tereza Urban
Doba čtení 5 min

Umělecké ostrůvky první pomoci. Jak přežít nápor vánoční estetiky vědí v Brně, letos během trhů narazí návštěvníci na nevšední instalace v celém městě

Pokud jste ještě nezažili adventní Brno, letošek je tím správným okamžikem. Atmosféru města, které už roky ukazuje, jak dělat vánoční trhy vkusně a smysluplně, letos podtrhuje série uměleckých instalací od předních českých umělců. Objevte Brno, jak ho neznáte!

Design & umění Design guide
Autentická zimní fotka na koupališti v Brně Zábrdovicích.
Číst článek
29. 11. 2024
Nikol Galé
Doba čtení 5 min

Žádná holá fakta a nudný průvodce. V Brně pořádají Autentické prohlídky pro milovníky lokálních příběhů i bizarností

„Chceme ukázat město z různých úhlů pohledu, optikou běžných lidí a s citem pro lokální témata,“ říká ředitelka TIC Brno.

Rozhovory Design guide
Rukopisy, archiválie, výtvarná díla i knihy doplněné o díla současných audiovizuálních umělců – stálá expozice Muzea literatury umístěná v deseti sálech reprezentuje českou literaturu od národního obrození až do roku 1989.
Číst článek
27. 11. 2024
Ondřej Balada
Doba čtení 3 min

Propojení odbornosti a kreativity na výbornou. Nedávno otevřené Muzeum Literatury dokázalo obstát, výsledkem je ambiciózní a moderní prostor, který nenudí

Požadavky na muzejní instituce se v průběhu času mění a v jistém smyslu i zpřísňují. Jako návštěvníci se obvykle chceme něco dozvědět, ale zároveň nechceme být zahlcení informacemi. Chceme kulturní zážitek a obohacení, ale současně se u toho i bavit.

Názory & polemika Design guide
Vesnický ráz se nezapře ani v interiéru.
Číst článek
13. 11. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 3 min

Vrátili se z Ameriky a zachránili zchátralý statek. Původní západočeská usedlost Darmyšl se díky péči manželů Ivanových proměnila ve výstavní bydlení

Podobné místo byste v Česku hledali stěží. Má atmosféru Toskánska, moderní vybavení hodné Švýcarska a eklekticky vybavený interiér, jak to umí ve Francii. Statek Darmyšl přitom najdete ve vesničce kousek od kláštera v Kladrubech.

Interiér & architektura Design guide
JN interiér

AKCE A UDÁLOSTI

Moravská galerie prezentuje tvorbu letošní výherkyně oceněné designérky roku Czech Grand Design Kateřiny Handlové. Nenechte si ujít výstavu sklářských prací Záznam mizení, pohybující se na hranici designu a citlivého náhledu do zkušenosti autorky.

25. dubna 2025 – 29. března 2026
Zobrazit detail →

NEWSLETTER

JN interiér

Nejnovější články

Natálie Navrátilová a šéfredaktorka Designnews Veronika Pařízková
Číst článek
30. 04. 2025
Redakce Veronika Pařízková
Doba čtení 3 min

Že ženy dělají jemnější design je klišé. Na produktu nepoznáte, jestli ho dělal muž či žena, je přesvědčená Natalie Navrátilová, která navrhuje příbory i pravítka

„Drobné nástroje potřebují strašně času. Diplomové prototypy nebyly vůbec dokonalé. Musela jsem se několikrát připomenout. Spíš než o odvaze byla tato spolupráce o vytrvalosti,“ prozrazuje Natalie Navrátilová detaily vzniku kolekce pro Mikov, která ji vynesla cenu Objev roku na Czech Grand Design.

Design & umění Podcast
CASAROSA by Denisa Strmisková
Číst článek
28. 04. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 3 min

Esence jednoduchosti. V Českém Krumlově vznikla CASAROSA, malebný apartmánový dům se sofistikovanými interiéry

Mysleli jste si, že Český Krumlov je už plný možností stylového ubytování? Omyl. Jeho potenciál zjevně není stále vytěžený. Důkazem je malebná rekonstrukce domu v části Plešivec, který nese název CASAROSA.

Interiér & architektura Design guide
Klára Daniová se ponořila do sociologie a jako výstup vytvořila knihu (ale i online stránku) podpořenou kvalitním zpracováním
Číst článek
23. 04. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 4 min

Spíše panuje skepse, než víra v lepší zítřky. Grafická designérka Klára Daniová stvořila knihu, která zkoumá fenomén spolubydlení z různých stran

Bydlení je téma, které hýbe celou společností. Absolventka Ateliéru grafický design a nová média Klára Daniová se rozhodla zpracovat fenomén spolubydlení a v eponymní knize ukazuje jeho světlé i stinné stránky.

Názory & polemika Rozhovory
Fotograf Filip Švácha a designérka a umělkyně Pavlína Šváchová se synem Vendelínem; foto: Agnes Čechová; Pavlína se v tvorbě věnuje také šálkovým objektům; foto: Filip Švácha.
Číst článek
21. 04. 2025
Eliška Vrbová
Doba čtení 2 min

S dítětem jsme přestali prokrastinovat a naše práce je soustředěnější. V Ústí je rodinná atmosféra, UMPRUM by na nás byla moc ambiciózní, říkají Pavlína a Filip Šváchovi

Ona se věnuje designu skla a volnému umění, on nejen její objekty fotografuje. Pavlínu a Filipa Šváchovi spojilo studium v Ústí nad Labem a dnes sdílí kromě společné domácnosti i kreativní vize v projektech toho druhého. Jaké je soužití dvou designérů a umělců a jak jim život proměnilo rodičovství?

Design & umění Rozhovory
Nová židle Flexi Lounge
Číst článek
18. 04. 2025
Redakce
Doba čtení 3 min

Židle, co sbírá ceny. Boskovická firma LD Seating slaví mezinárodní úspěch s křeslem Flexi Lounge, čím je výjimečné?

Od uvedení první židle Flexi Light v roce 2014 až po kompletní rodinu sezení. LD Seating představuje nejnovější přírůstek do série Flexi Lounge – nový typ křesla navrženého pro maximální pohodlí.

Design & umění
Speciální pozornost věnujte jídelnímu prostoru. Ten musí být natolik příjemný, aby se s jídlem neutíkalo k nejbližší možné obrazovce
Číst článek
17. 04. 2025
Redakce
Doba čtení 2 min

Vybavení domácnosti: Co zohlednit a na čem ušetřit?

Mít kousek prostoru, kterému můžete říkat domov, je výhra. I díky tomu, že si ho můžete uzpůsobit úplně podle sebe. Pokud vybavujete svůj první byt, anebo třeba jen pokoj, máme pro vás pár praktických tipů, od čeho se odpíchnout a co vám pomůže docílit přesně takové harmonie, jakou potřebujete.

Nezařazené
Eliška Gogolová & Ateliér Kompost
Číst článek
16. 04. 2025
Tereza Tomášová
Doba čtení 3 min

Mám pocit, že v našem malém rybníčku bychom se měli povzbuzovat, říká textilní výtvarnice Eliška Gogolová, která vrací slávu prošívaným vestičkám našich babiček

Tvoří originální prošívané vesty, vyrábí úrodné vlněné sochy a chystá se na vlastní autorské látky. Co Eliška Gogolová oceňuje na olympijské kolekci? Jak o sobě může dát začínající textilní designér vědět a proč by uvítala raději cenu spojenou s finanční odměnou než kousek křišťálového dortu?

Design & umění Rozhovory
Cílem Nebezboží je ukázat, že víra v Boha není záležitostí minulosti
Číst článek
14. 04. 2025
Redakce
Doba čtení 2 min

I věřící si zaslouží vkusný produkt. Klára Frídlová oslovila mladé designéry, aby vymysleli, jak modernizovat tradiční křesťanské atributy

Kolekce křesťanských produktů se současnou estetikou nyní nabízí online obchod Nebezboží, jehož zakladatelka Klára Frídlová oslovila mladé autory a výtvarníky, aby vytvořili tradiční předměty snoubící v sobě katolickou tradici i současný design.

Design & umění
Upcyklace je ve světě rozšířeným pojmem
Číst článek
11. 04. 2025
Redakce
Doba čtení 2 min

Co, jak a proč vůbec dále vytvářet? Studenti z plzeňské Sutnarky hledají řešení pro nadprodukci v recyklaci a minimalizaci odpadu

Jak prodloužit životnost oděvů, kožených doplňků a obuvi v době vizuální inflace a nadprodukce? Studující ateliéru Fashion design Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni (FDU ZČU) hledali odpověď skrze kvalitní materiály, chytré střihy a upcycling.

Design & umění
Jana Zielinski a přebal knihy Křehká krása designu
Číst článek
09. 04. 2025
Jana Mattas Horáčková
Doba čtení 2 min

Absence kritického pohledu, přesto vizuálně zajímavá a inspirativní. Jaká je kniha, která vypráví příběh Jany Zielinski?

Kniha Křehká krása designu je rozhovorem o designu, ale také osobním příběhem Jany Zielinski. Co vše stojí za úspěchem Designbloku a jaká je jeho skutečná cena? Jak vypadá cesta ženy, která zasvětila svůj profesní život tvorbě, organizaci a podpoře designu u nás i v zahraničí?

Design & umění Názory & polemika