Mělnicko je region s bohatou vinařskou historií, kde se příběhy o půdě a révě prolínají s kulturou a tradicemi. Místní vína jsou výsledkem vinařského umu, který se promítá do jedinečných chutí. Místní ale nezapomínají ani na promyšlený design etiket, které umocňují celkový zážitek.
Mělnické vinařství Kraus
Historie tohoto vinařství sahá do 90. let, kdy Vilém Kraus začal s výrobou sazenic révy vinné a sudového vína. Současnou podobu získalo vinařství v roce 2002, kdy se Vilém Kraus nejmladší vrátil z německého Oppenheimu a zavedl moderní postupy pro pěstování a výrobu vína.
První lahvové víno pochází z roku 2003 a od té doby se vinařství rozrostlo o tři produktové řady. Základní Cuvée Kraus je určeno pro každodenní příležitosti, střední řada nabízí svěží odrůdová vína vhodná do gastronomie a nejvyšší terroirová řada Klamovka odráží specifičnost místní viniční trati.
Rodina Krausových klade důraz na jednotný vizuální styl, který odráží nejen kvalitu vín, ale i filozofii respektu k tradici a inovacím. Design etiket, vytvořený grafikem Martinem Balcarem a později Petrem Šťastným, harmonicky spojuje tradiční hodnoty s moderní estetikou. Etikety pro vína Vrázovka a Enotrion představují výraznější symboliku a geometrickou jednoduchost, což podtrhuje jejich exkluzivitu.
Vinařství Chorouš
Rodinné vinařství Pavla Chorouše spojuje lásku k půdě, kterou rodina dědí po generace. Každoděnní péče o viniční trať Turbovická na Mělníku odráží respekt k této oblasti, který je pevně zakotven v jejich životě. Vinice na opukovém podloží jsou ideální pro odrůdy burgundského typu, jako Rulandské bílé a modré.
Pavel Chorouš se zaměřuje na co nejpřirozenější zpracování hroznů, aby zachoval typický charakter vinic. S výhledem na oteplování vysadili také odrůdy Merlot a Sauvignon, přičemž nechybí odrůdy jako Solaris či Pálava. Víno tak propojuje příběh zemědělství, přírody a historie do každé sklenky.
Inspiraci z historie a přírody přetavili také do formátu, který zdobí jejich etikety. Při práci na vinici často narazili na fosilie, pozůstatky dávného mořského dna. Etikety lahví tak zdobí místní druh ještěrky, druhou pak vyhynulý měkkýš amonita. Oba designy vznikly v tiskárně Lelka v Dolních Bojanovicích.
Vinařství Trejbal
Mělnický rodák Tomáš Trejbal spojil svou rodinnou tradici s moderními postupy, které si osvojil díky spolupráci s naturálními vinaři. K vinaření se dostal netradiční cestou - po letech importování vína se rozhodl pro vlastní produkci, která dnes zaujme rostoucí kvalitou a velkým potenciálem.
Tomáš přistupuje k vínům s respektem k tradici, ale zároveň se nebrání experimentování. Delší macerace na slupkách, zrání v sudech, nerezu nebo amforách dávají vínům prostor pro plné vyjádření jejich charakteru. Výsledkem je víno, které osloví svou neotřelou harmonií chutí – je to víno, které přináší sílu okamžiku a zvědavost objevování.
Každá láhev nese v sobě kousek historie, současnosti i pohled do budoucnosti. Esenciální hloubka i aroma vín vzniká s láskou k původním postupům a recepturám, kouzlu nahodilosti i experimentování. Nepotřebují chemicky upravovat, ta pravá "chemie" je v nich. Drzá poezie chutí, punk i Postřižiny. Vína jsou navíc vegan friendly, bez zbytečných zásahů, pouze čistá příroda v každé kapce. Design neotřelých etiket vytvořila Beata Mitręgová.
Školní statek Mělník
Školní statek Mělník je součástí České zahradnické akademie a jeho historie sahá až do roku 1921. Mezi jeho střediska patří i vinařství, které se specializuje na výrobu bílých jakostních vín s přívlastkem. V sortimentu převládají odrůdy jako Müller Thurgau, Rulandské šedé, Kerner a Muškát moravský, ale výraznou roli zde hrají i vynikající místní ryzlinky.
Kromě pěstování a prodeje vína se zaměřují na praktickou výuku žáků zahradnických škol v Mělníku. Školní statek hospodaří na 21 hektarech vinic, které se nacházejí na dvou viničních tratích – Neuberská a Liběchovská. Půda je zde ideální pro tvorbu vín s jemnou mineralitou, vyšší kyselinkou a typickými odrůdovými charakteristikami. Pěstují zde Ryzlink rýnský, Rulandské šedé, Müller Thurgau, Kerner, Sylvánské zelené a Svatovavřinecké. V etiketách lahví se prolíná symbolika vinařství a zároveň odkazují na poslání statku – kombinaci historie, preciznosti a inovace.
Vinařství Válkovi
Manželé Válkovi se rozhodli vrátit vinařskou tradici na viniční trať Turbovická, kde v roce 2018 zakoupili první vinici. Vinařství obhospodařuje necelé 4 hektary vinic se specializací na tramín z Turbovického terroiru jim přinesla věhlas. V portfoliu najdeme nejen Tramín červený a Tramín bílý, ale i Muškát moravský, Rulandu modrou či Modrý Portugal ve formě polosladkého Frizzante.
Etikety vín nesou výrazný vizuální prvek – kohouta, který se stal symbolem vinařství. Inspirace pochází nejen z jeho estetické přitažlivosti a snadné zapamatovatelnosti, ale také z humorných rodinných příběhů spojených s tímto zvířetem. Kohout symbolizuje nový začátek, ochranu, vůdcovství a hrdost – hodnoty, které se odrážejí i ve filozofii manželů Válkových.
Na svůj první úspěšný Tramín červený z roku 2019 navázaly manželé Válkovi s odvážným plánem - pustili se do rekonstrukce historického zámečku, jehož nejcennějšími artefaktem je kládový lis z roku 1727 dochovaný „in situ“ v dobové kvasírně. Jejich cílem je obnova tradiční vinařské výroby v areálu, zpřístupnit ji veřejnosti a obohatit tak oblast o nový kulturní a společenský prostor.