PŘEDPLAŤTE SI NÁŠ ČASOPIS ↗
Tkalcovna Kubák

Zachraňuje mizející řemeslo. Filip Kubák je už pátou generací tkalců, nyní ale rodinná firma Tkalcovna Kubák bojuje o přežití

Kdysi prosperující textilní průmysl se dnes potýká s existenčními problémy. Podniky bojují s levným zahraničním dovozem i novými obchodními návyky. Filip Kubák je majitelem tkalcovny, která funguje už od roku 1870. Přežije i do dalšího století?

Tkalcovna Kubák ze Strmilova se na domácí scéně etablovala jako spolehlivý a zkušený partner. Spolupracuje se značkami jako IHOR nebo Durch Duo. Jejich plédy najdete v řadě kvalitních hotelů, na textilních tapisériích spolupracují s renomovanými architekty. Vyhráli Czech Grand Design a dlouhodobě se těší zájmu médií. Jenže situace není vůbec jednoduchá, jak v otevřeném rozhovoru popisuje Filip Kubák. 

 

Filipe, na vaši složitou situaci mě upozornila Linda Kaplanová, vedoucí Ateliéru textil. Hovořila  o tom, že chcete Tkalcovnu zavřít... Jaká je teď situace?

FILIP: Situace v textilním průmyslu je podle mě už dlouhou dobu nestabilní. Mnoho firem tuto nejistotu neustálo a obávám se, že další ji ještě neustojí. Já osobně zavřít nechci, ale mám stále větší obavy, že k tomu budu donucen. Prvním zásadním zlomem byla pandemie covidu, která nám změnila způsob prodeje – místo většinového B2B jsme museli přejít k B2C. Koncový prodej je administrativně náročný a vyžaduje více volných prostředků, ale paradoxně se nám během pandemie dařilo. Investovali jsme do marketingu, podařily se spolupráce na koncových produktech a začalo se o nás více mluvit.

Pak přišla energetická krize. Ta zásadně zdražila naše vstupy a téměř každý měsíc jsme ztráceli partnery – někteří zkrachovali, jiní ukončili spolupráci. Dříve jsme většinu zakázek i prodejů realizovali jen v Čechách, ale teď máme partnery ve všech okolních státech. To nám pomáhá udržet komplexnost našich textilních služeb a zároveň diverzifikovat nabídku. Snažíme se optimalizovat výrobu – děláme vše ve větších objemech, aby se snížily náklady. To ale znamená obrovské vstupní investice, takže nám často nezbývají volné prostředky na další projekty. Než dokončíme jeden, nemáme finance na zahájení dalšího, což nás výrazně brzdí. Další výzvou je udržení koncového prodeje. Neustále bojujeme s konkurencí dovozového zboží, které je sice kvalitativně horší, ale zároveň levnější. A cena je pro zákazníky často hlavním faktorem při rozhodování.

Více než 100 let staré saské pásové snovadlo Více než 100 let staré saské pásové snovadlo
Více než 100 let staré saské pásové snovadlo

Co jsou pro vaši činnost aktuálně největší překážky?

FILIP: Jednou z největších překážek pro naši činnost je nedostatek větších textilních projektů. Specializujeme se na spolupráci s designéry, architekty, módními návrháři a dalšími uměleckými obory, kde vyrábíme i velmi malé zakázky. Tyto spolupráce jsou pro nás důležité, ale dlouhodobě nám chybějí větší a ideálně stálé projekty. Dříve jsme dodávali zákazníkům zboží do obchodů „na sklad“, což nám umožňovalo plánovat výrobu s větší jistotou. Dnes se ale model změnil – obchodníci se snaží minimalizovat skladové zásoby a nakupují pouze to, co mohou ihned prodat. To znamená, že místo nich musíme sklad držet my, což nám výrazně zvyšuje náklady.

NESTABILNÍ PODMÍNKY

Textilu se ale v poslední době relativně daří, i vy jste za svoji práci získaly řadu ocenění. Měla podobná medializace vašich aktivit sílu změnit směr vývoje? Stabilizovat ho?

FILIP: Myslím si, že textilnímu průmyslu se nedaří. Česká republika bývala textilní velmocí, ale dnes z toho zbylo jen velmi málo. Většina textilu se do Evropy dováží z masové produkce, což snižuje marži evropských výrobců na úplné minimum. Ocenění pro nás vždy měla určitý přínos – především se o nás začalo více mluvit a díky nim objevilo naši práci mnoho lidí. Neplacená medializace je pro nás nejcennější formou reklamy. Na stabilitu našeho podnikání však zásadní vliv nemá. Přesto si vážíme každého uznání, které pomáhá zvýšit povědomí o naší práci a podporuje zájem o kvalitní českou výrobu.

Již tradiční produkt Tkalcovny, československý pléd, který posloužil také například jako dárek pro prezidenta Petra Pavla a jeho ženu Již tradiční produkt Tkalcovny, československý pléd, který posloužil také například jako dárek pro prezidenta Petra Pavla a jeho ženu
Již tradiční produkt Tkalcovny, československý pléd, který posloužil také například jako dárek pro prezidenta Petra Pavla a jeho ženu

Přineslo to kromě zasloužené validace i ekonomický růst?

FILIP: Ocenění a medializace naší práce bezpochyby pomohly zvýšit povědomí o naší značce a přivedly nové zákazníky. Přesto se nedá říct, že by měly přímý vliv na ekonomický růst. Zájem o naše produkty díky tomu vzrostl, ale stabilní finanční růst vyžaduje mnohem více – například dlouhodobé zakázky, spolehlivé obchodní partnery a vyvážené náklady na výrobu. Medializace je pro nás důležitá z hlediska marketingu a budování dobrého jména, ale na samotnou stabilitu podnikání má jen omezený dopad. V konečném důsledku stále musíme bojovat s levnou konkurencí a ekonomickými podmínkami, které ovlivňují celý textilní průmysl.

Konkurence v tomto oboru není velká, vy tkáte na jednom z mála historických strojů u nás, již od roku 1870. Jak moc je pro vás vše udržet osobní záležitost? Musí být asi hodně těžké přijmout myšlenku, že vy byste byl ta poslední generace...

FILIP: Naše tkalcovna je jako živé muzeum – máme celkem 24 strojů, z nichž nejstarší je více než stoletý a nejmladší dvacetiletý. Nikdy nepracujeme na všech najednou, ale každý z nich je pro naši výrobu nepostradatelný. To s sebou přináší značné nároky na prostor i energie. Část procesů proto realizujeme i na strojích našich partnerů. Co se týká dlouhé rodinné historie, už samotný fakt, že naše tkalcovna funguje dodnes, je obdivuhodný. Je pro mě nesmírně důležité udržet ji při životě. Statistiky rodinných podniků ale nejsou příznivé – pouze 30 % přežije přechod na druhou generaci, a jen 10–12 % se dostane ke třetí. Jaká je šance, že jsme přežili do páté generace? A co šestá? To by byl vyloženě zázrak. Ale věřím v něj a snažím se o jeho naplnění.

Jeden z historických strojů Tkalcovny Kubák Jeden z historických strojů Tkalcovny Kubák
Jeden z historických strojů Tkalcovny Kubák

ZÁVAZEK VŮČI TRADICI

Nelitoval jste, tváří tvář obtížím, že jste se rozhodl v rodinné tradici pokračovat? Byl jste k tomu veden už od dětství?

FILIP: Nikdy jsem nijak výrazně nelitoval. Od dětství jsem počítal s tím, že to jednou budu dělat. Bylo to pro mě přirozené – vyrůstal jsem mezi stroji, viděl, co všechno je potřeba, aby tkalcovna fungovala. Nebylo to rozhodnutí, které bych musel dlouze zvažovat, spíš něco, co do mého života patří odjakživa. Samozřejmě jsou chvíle, kdy je to náročné. Textilní průmysl není v nejlepší kondici, konkurence je tvrdá, ekonomika nestabilní. Ale i přes všechny překážky cítím zodpovědnost za to, co tu generace přede mnou vybudovaly. Nevnímám to jen jako práci, ale jako něco, co má pro mě hlubší smysl. Proto to pořád dělám.

Ve starším rozhovoru jste si chválil, že se vám dařilo zpracovávat českou vlnu, platí to stále?

FILIP: Ano, stále platí, že se nám daří zpracovávat českou vlnu. Dříve jsme ji dováželi z Austrálie a Nového Zélandu, ale stále častěji jsme viděli farmáře, kteří vlnu vyhazovali, pálili nebo jinak likvidovali. Bylo absurdní, že sem vozíme vlnu přes půl světa, zatímco pár kilometrů od nás se kvalitní vlna ničí. Tak jsme se rozhodli to změnit. Začátky nebyly snadné. Malé množství vlny bylo obtížné vyprat a odmastit. Prvních pár let jsme odmašťovali v barvících kotlích v dnes již zaniklé barevně v Ivančicích a mechanicky dočišťovali u nás na čechracím stroji. Pak jsme navázali spolupráci s panem Šeligou ve Vrběticích, který má malou pračku určenou přímo na praní vlny. První pokusy nebyly ideální, ale postupně se nám podařilo vytvořit opravdovou textilní surovinu. V tu chvíli jsme to začali brát vážně a přešli jsme na lokální surovinu úplně. Dnes pereme na třech různých místech podle velikosti zakázky a aktuálně máme rozpracovanou vlnu z roční střiže přibližně z 1200 ovcí.

Dařilo se vám navázat spolupráce s architekty a developery? Ten trend zapojení textilu do interiéru bezpochyby sílí, rostl i vám počet podobných zakázek?

FILIP: Textil do interiéru rozhodně patří a je skvělé vidět, že tento trend sílí. Architekti nás oslovují stále častěji a jejich zájem o vlnu jen roste – právě díky jejím nenahraditelným vlastnostem. Je to materiál, který přináší do interiérů nejen estetickou hodnotu, ale také funkčnost. Vlna má přirozené akustické vlastnosti, reguluje vlhkost a je příjemná na dotek. To všechno jsou důvody, proč ji architekti stále více upřednostňují před syntetickými alternativami. Architektonických zakázek sice přibývá, ale mohlo by jich být mnohem více. Stále vidíme prostor pro rozšíření spoluprací, protože kvalitní textil má v interiérovém designu obrovský potenciál. Naposledy jsme se například podíleli na textilu pro nově vzniklé Muzeum přeživších v Brněnci, což byl pro nás velmi významný projekt.

Tkalcovna na svém e-shopu nabízí také veliké množství bavlněných nebo vlněných přízí Tkalcovna na svém e-shopu nabízí také veliké množství bavlněných nebo vlněných přízí
Tkalcovna na svém e-shopu nabízí také veliké množství bavlněných nebo vlněných přízí

Počítám, že podobné autorské realizace do interiéru jsou výhodnější, než drobný textil jako jsou plédy, díky nim se ale z vaší značky stal love brand. Co pro vás přestavuje hlavní zdroj financí?

FILIP: Jsme vděční za každou zakázku. Baví mě svěží a nové nápady, občas i opravdové textilní výzvy. Zároveň ale hrozně rádi vyrábíme deky a plédy – je to naše specializace a děláme to opravdu dobře. Těší mě, že to vnímáte tak, že se z nás stal love brand. Vnímám to jako potvrzení toho, že lidé oceňují naši práci. Co se financí týká, jednou více přinese realizace, jindy koncový prodej, a třeba tento měsíc je to hlavně prodej příze. Záleží na tom, jak se vyvíjí poptávka a co je zrovna nejvíce potřeba.

JAK DÍLNU UDRŽET NAŽIVU?

Zaujalo mě, že vaše stránky jsou v několika mutacích, máte hodně zákazníků ze zahraničí?

FILIP: Do zahraničí zatím sem tam prodáme nějakou deku, ale nic výrazného. To chceme změnit – rádi bychom náš příběh tradice, designu, kvality a flexibilní spolupráce nabídli i mimo Česko. Právě pracujeme na jazykových mutacích webu, což je důležitý krok k tomu, abychom mohli oslovit zahraniční zákazníky. Prvním cílem je Anglie, kde je podle mě vnímání vlny nastavené přesně tak, jak bych si přál, aby bylo i u nás.

Textilie z produkce Durch duo a respondenti naší ankety

Kam upadá český textil? Podniky krachují, investoři nejsou osvícení, chybí spolupráce s architekty. Ptáme se výrazných textilních designérek, co je nejvíc trápí

Textilní tvorba je tak trochu jako popelka. Za posledních několik desítek let prošla velkými turbulencemi. Oslovili jsme zástupce mladší generace i etablované autory z řad současných návrhářů a zeptali se, v jaké kondici dnes obor je. A co by pomohlo vrátit jeho výrobky do našich běžných interiérů.

Co byste aktuálně potřeboval, aby nad Tkalcovnou nevisel osten nejistoty z budoucnosti? Co by se muselo stát, abyste si řekl, skvělé, teď se nám opravdu daří?

FILIP: Potřebovali bychom zákazníky s pravidelným odběrem, aby nám to dalo aspoň nějakou jistotu. Teď je to tak, že uděláme velký projekt, který zaplatí dva menší, další měsíc je slabší na zakázky, tak vyrábíme na sklad, ale když se pak další měsíc nezadaří, začínáme ztrácet. Pravidelný odběr by nám dal stabilitu, abychom nemuseli každý měsíc řešit, jestli se finančně udržíme. A kdyby byl dostatečně velký, možná bych si konečně mohl říct: Skvělé, teď se nám opravdu daří.

Ředitelem jste 15let, co se vám za tu dobu opravdu povedlo a napadá vás, co se možná mělo udělat jinak?

FILIP: Snažím se, aby naše značka působila konzistentně – aby spojovala tradici, ekologii a estetickou hodnotu. Každý projekt, každá spolupráce a každá inovace směřují k tomu, abychom nebyli jen výrobcem, ale skutečným nositelem těchto našich hodnot. Největší radost mi udělalo ocenění Czech Grand Design. Nebyla to jen osobní satisfakce, ale hlavně potvrzení, že naše práce má širší dopad, že nejsme jen uzavřeni ve své bublině. Byl to důkaz, že kvalitní textilní řemeslo stále dokáže rezonovat a oslovovat. Samozřejmě mě napadá, co se mohlo udělat jinak. Možná jsme některé věci měli tlačit rychleji, být průbojnější, mít ostřejší lokty. Některé procesy jsme měli inovovat dřív. Zpětně si uvědomuji spoustu chyb, ale nelituji jich – většinou mi něco daly.

Je ve vaší rodině vlastně někdo další, kdo by po vás tu štafetu převzal?

FILIP: Mám dvě dcery. Byl bych rád, kdyby si k textilu našly cestu, ale zároveň nechci, aby musely řešit stejné trápení jako já. Nechci, aby po mně zůstala spoušť, která by jim komplikovala život. Mým cílem je předat jim jednou úspěšnou firmu, se kterou si budou moci naložit po svém – ať už v ní chtějí pokračovat, nebo ji využít jinak. Šesté generace se dožije méně než 0,1 % rodinných firem. Byl bych rád, kdyby se toho naše firma dočkala, ale...


TKALCOVNA KUBÁK

Rodinná tkalcovna ve Strmilově byla založena roku 1870 pradědečkem Filipa Kubáka, současného majitele tkalcovny. Otec Filipa Kubáka byl v roce 2003 oceněn Ministerstvem kultury titulem Nositel Tradice. Za své kolekce pro Durch Duo a pro značku IHOR obdržel podnik první místo v kategorii výrobce roku 2020 v soutěži Czech Grand Design. Tkalcovna Kubák dnes patří mezi poslední rodinné podniky pokračující v české tradici textilního průmyslu a jejich práci můžete sledovat na instagramovém profilu @tkalcovna.

Rubriky:
Štítky:

Další z rubriky

Diplomanti napříč obory a univerzitami se nám svěřili, jak vidí svojí budoucnost coby designeři
Číst článek
07. 07. 2025
Jana Brandtlová Veronika Pařízková
Doba čtení 9 min

Obav mám celou řadu, přesto zůstávám ambiciózní. Čerství diplomanti se svěřují, co pro ně na začátku kariéry představuje největší stres

Obhájili diplomové práce a už tvrdě pracují na své kariéře. Jak vidí svou profesní budoucnost diplomanti, které formovalo odlišné univerzitní prostředí? Jsou dostatečně připraveni na střet s realitou? Co je nejvíc trápí? Ptáme se nejmladší generace designérů a architektů na jejich obavy.

Design & umění Názory & polemika
Light Works nová kolekce
Číst článek
04. 07. 2025
Redakce
Doba čtení 3 min

Kvalitní řešení osvětlení má sílu proměnit naše vnímání prostoru. Light Works se starají o to, aby české projekty měly přístup k tomu nejlepšímu ze světa

Firma Light Works ve svém pražském showroomu nabízí svým klientům exkluzivní servis při výběru svítidel pro soukromé i komerční projekty. Mezi jejich nejexponovanější realizace patří rekonstrukce osvětlení Katedrála sv. Víta. Nyní rozšiřuje svůj sortiment o tři kolekce značky 10 Heures 10.

Design & umění
Hodnocení vizuálních identit českých měst - Magdalena Dobruk
Číst článek
25. 06. 2025
Anna Grabherr
Doba čtení 3 min

Obstojí nová loga českých měst ve srovnání se světem? Polské studio Podpunkt nezávisle a kriticky hodnotí, jak se povedla přeměna Prahy 10 nebo Trutnova

Správy měst si v posledních letech stále více uvědomují důležitost kvalitní vizuální komunikace. Brandingem lokalit se zabývá mnoho designérských studií, byť jde o nesnadný úkol. Obstály by nové vizuální identity českých měst ve světě? Pro nestranné zhodnocení jsme oslovili polské studio Podpunkt.

Design & umění Názory & polemika Rozhovory
Klíčovým materiálem objektu se stal papír
Číst článek
23. 06. 2025
Veronika Pařízková Jana Brandtlová
Doba čtení 4 min

Byla to výzva. Vyzkoušeli jsme desítky variant. Trojice Ondřej Báchor, Matěj Činčera a Jan Novák navrhla novou podobu Ústavy ČR, která úspěšně propojuje tradici a nové technologie

Kancelář Poslanecké sněmovny vyhlásila soutěž na novou podobu Ústavy ČR. Zvítězila srozumitelná a citlivá forma s důstojným a moderním zpracováním. Čekají naše národní tiskoviny světlé zítřky a dočkají se upgradu? Na otázky nám za tvůrce odpověděl Ondřej Báchor.

Design & umění
„Injenny je aplikační pero navržené pro ženy podstupující hormonální léčbu při procesu umělého oplodnění (IVF). Projekt reaguje na časté obavy a stres spojený s každodenním podáváním injekcí, což je nezbytnou součástí léčby.“
Číst článek
18. 06. 2025
Jana Brandtlová
Doba čtení 4 min

Už žádný zbytečný design! Studenti ČVUT navrhli pero na IVF, teploměr nebo dronovou ambulanci. Jak fungují nápady, které mají potenciál zlepšit náš život?

Žádné vázy, ale teploměr, pero na IVF nebo dronová ambulance! Studenti Ústavu designu ČVUT navrhli pomůcky, které mají potenciál pozitivně ovlivnit zdravotnický průmysl. Podařilo se je testovat pro reálné použití? Cítili větší zodpovědnost? Zeptali jsme se vybraných studentů!

Design & umění
Památník Josefa Toufara a Jana Palacha
Číst článek
16. 06. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 3 min

Čin Jana Palacha vnímám jako varování i výzvu k odporu. Tereza Příhodová Štětinová navrhla nový památník, který uctí památku Jana Palacha a Josefa Toufara

V Praze v Legerově ulici můžeme nově na fasádě bývalého Borůvkova sanatoria najít památník Jana Palacha a Josefa Toufara. Sochařka Tereza Příhodová Štětinová v roce 2023 dostala nelehký úkol reliéf k těmto bolestivým událostem vytvořit. Jak bychom si dnes měli připomínat památku hrdinů minulosti?

Design & umění Rozhovory
Mobiliář s přidanou hodnotou
Číst článek
13. 06. 2025
Redakce
Doba čtení 4 min

Nekonečno možností pro pobyt venku. Značka Egoé kultivuje veřejný prostor multifunkčními prvky, které simulují školní učebny i místa na piknik

Firma Egoé od roku 2006 kultivuje veřejný prostor. Nyní se rozhodla jeho potenciál rozšířit na maximum. Jak si pobyt venku užít, zastavit se a rozjímat, aniž bychom ho chápali jako pouhý spojovník mezi dvěma místy?

Design & umění
Ložnice v Bytě sběratele
Číst článek
11. 06. 2025
Kateřina Hubertová
Doba čtení 4 min

Jiná cesta k umění. Humpolecká galerie 8smička vystavuje obrazy v koupelně i dětském pokoji, jak Byt sběratele funguje?

Jako na návštěvě u známého, který se pustil do sbírání uměleckých děl, se budete cítit v humpolecké galerii 8smička. Již pátým rokem mohou každý pátek skupinky zájemců navštívit spolu s kurátorkou Anežkou Chalupovou stálou sbírkovou expozici 7+1: Byt sběratele.

Design & umění
Agnieszka zvítězila v soutěži Best in Design hned ve třech kategoriích
Číst článek
09. 06. 2025
Jana Brandtlová
Doba čtení 5 min

Poporodní deprese je pouze malý střípek v moři problémů. Polská designérka upozorňuje na opomíjené téma a hledá konkrétní řešení, jak ulevit porodním asistentkám

Agnieszka Bujas zvítězila v soutěži Best in Design hned ve třech kategoriích. Reagovala na polskou situaci porodních asistentek a vyvinula produkt, který by mohl změnit situaci a ulehčit práci. Lze ho zafinancovat, aby mohl do seriové výroby a jak velký výzkum mu předcházel?

Design & umění Rozhovory
Dílo Tomáše Perglera
Číst článek
05. 06. 2025
Redakce
Doba čtení 4 min

Díla, která provokují, ale zároveň nutí k zamyšlení. Tomáš Pergler čerpá z art brut i dadaismu, nyní vystavuje svoje díla v Galerii U Radnice v Táboře

Tomáš Pergler, vystudovaný teoretik umění, je vedoucím odborným knihovníkem na pražské Akademii výtvarného umění a více než 20 let vystavuje svou vlastní uměleckou tvorbu. Inspiraci čerpá z dadaismu, art brut a přírodních materiálů. Jeho nová výstava s názvem Kolúmbo II je nyní k vidění v Táboře.

Akce a události Design & umění
Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy
Peřeje

AKCE A UDÁLOSTI

Výstava (post-)System zkoumá umění jako výsledek systému – pravidel, struktur i jejich zhroucení. Neprezentuje tvorbu jako spontánní akt inspirace, ale jako promyšlenou konstrukci. Přijďte nahlédnout do světa, kde umění není náhodou, ale důsledkem.

10. července - 29. srpna
Zobrazit detail →

NEWSLETTER

Nejnovější články

Café Nonna Berlin; König Galerie
Číst článek
21. 07. 2025
Redakce
Doba čtení 4 min

Netradiční objevy & neznámé lokace. Průvodce po Berlíně pro milovníky designu a architektury se zaručenými tipy redakce Designnews

Autem i vlakem jste tam za chvíli a vyrazit se tam vyplatí opakovaně. Berlín si zkrátka zamilují milovníci historie, architektury i gastroscény. I v naší redakci je město nad Sprévou jednou z nejoblíbenějších destinací, prozradíme vám proto naše "secret tips"!

Design guide
Z Keramiky Koller můžete jíst i pít v etablovaných kavárnách jako je Etapa
Číst článek
16. 07. 2025
Klára Rokosová
Doba čtení 5 min

Autorská keramika na vzestupu! Místní gastroscéna sází na nádobí od místních designérů. Mapujeme, které podniky mají ten nejpovedenější design

Autorský porcelán a keramika přetvářejí atmosféru gastronomických prostor na zážitek, který oslovuje všechny smysly. Které kavárny a restaurace zvolily produkty českých tvůrců a jak jsou s nimi spokojeni?

Design guide
Aparthotel Svatý Vavřinec
Číst článek
14. 07. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 4 min

Jít příkladem. Aparthotel Svatý Vavřinec vzešel z veřejné soutěže, studio OVA zvítězilo s projektem, který nehyzdí okolní přírodu a působí nadčasově

Horská architektura je ze své podstaty velmi citlivé téma. Malá města uprostřed hor mají své přirozené limity, ať už prostorové nebo estetické. Navrhnout proto objekt, který bude přínosem pro turisty i místní obyvatele a zapadne do okolní krajiny, je složitý úkol.

Interiér & architektura
Studio 3
Číst článek
11. 07. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 4 min

Návrhář jako tvůrce večerních šatů, který jen chodí na večírky? Realita je úplně jinde, přiznává kreativní dvojice ze Studia 3, která ztratila iluze. Přesto je móda stále naplňuje

Jaké jsou pády a sny začínající mladých designérů? Proč se vyplatí investovat do lokálních značek? A jsou influenceři v prvních řadách přehlídek problém? Otevřený rozhovor nejen o tvorbě jsme vedli s kreativním duem Studia 3 Janem Syrovátkou a Václavem Černým.

Rozhovory
Alžběta P. Brůhová
Číst článek
09. 07. 2025
Michaela Irová
Doba čtení 3 min

Necítila jsem, že bychom v oboru táhli za jeden provaz. Alžběta P. Brůhová otevřeně o limitech architektury a potřebě bavit se i o tématech, která nejsou každému příjemná

S architektkou Alžbětou P. Brůhovou jsme se sešly v prostoru Atlas ve Veletržním paláci Národní galerie Praha. Bavily jsme se jak může být architektura feministická, o schizmatu architektury a stavebního inženýrství, ale i o důležitosti větší citlivosti k méně viditelným zásahům.

Interiér & architektura Rozhovory
Diplomanti napříč obory a univerzitami se nám svěřili, jak vidí svojí budoucnost coby designeři
Číst článek
07. 07. 2025
Jana Brandtlová Veronika Pařízková
Doba čtení 9 min

Obav mám celou řadu, přesto zůstávám ambiciózní. Čerství diplomanti se svěřují, co pro ně na začátku kariéry představuje největší stres

Obhájili diplomové práce a už tvrdě pracují na své kariéře. Jak vidí svou profesní budoucnost diplomanti, které formovalo odlišné univerzitní prostředí? Jsou dostatečně připraveni na střet s realitou? Co je nejvíc trápí? Ptáme se nejmladší generace designérů a architektů na jejich obavy.

Design & umění Názory & polemika
Light Works nová kolekce
Číst článek
04. 07. 2025
Redakce
Doba čtení 3 min

Kvalitní řešení osvětlení má sílu proměnit naše vnímání prostoru. Light Works se starají o to, aby české projekty měly přístup k tomu nejlepšímu ze světa

Firma Light Works ve svém pražském showroomu nabízí svým klientům exkluzivní servis při výběru svítidel pro soukromé i komerční projekty. Mezi jejich nejexponovanější realizace patří rekonstrukce osvětlení Katedrála sv. Víta. Nyní rozšiřuje svůj sortiment o tři kolekce značky 10 Heures 10.

Design & umění
Chaloupku najdete na pomezí Jizerských hor a Krkonoš v malebné vesničce Příchovice u Kořenova
Číst článek
02. 07. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 5 min

Vypadá krásně, ale je i praktická a odolná. Rekonstrukce chaloupky Dvě sestry od Denisy Strmiskové v čase obstála, jak hodnotí její funkčnost majitelé?

Jak obstála rekonstrukce chaloupky Dvě sestry po letech? S majiteli Milou a Václavem Petrů jsme si připomněli příběh realizace a nakoukli pod pokličku tvorby s designérkou Denisou Strmiskovou.

Design guide
Produktový designér a pedagog Jan Čapek s šéfredaktorkou magazínu Designnews Veronikou Pařízkovou
Číst článek
30. 06. 2025
Jana Brandtlová Veronika Pařízková
Doba čtení 3 min

Kdyby mi zavolali z TONu, tu práci vezmu. Tlak je zde neustálý, designér se s tím ale musí naučit žít, říká Jan Čapek, kterého proslavila práce s plastem

„Už neprezentuji, že Čapek navrhl novou PET lahev, nebo upravil další půllitr. Tlak je ale neustálý. Je to něco s čím se musí designér naučit žít.“ Jak svoji kariéru hodnotí oceňovaný designér a pedagog Jan Čapek? Nový díl podcastu Designnews moderuje Veronika Pařízková

Podcast
Zaha Hadid vsadila budovu MMM do svahu
Číst článek
28. 06. 2025
Pavlína Blahotová
Doba čtení 2 min

Špičková architektura i umění. Přinášíme průvodce po jihotyrolském Kronplatzu, kde najdete Zahu Hadid i michelinské restaurace

Když se rozhodnete strávit dovolenou v jihotyrolském Kronplatzu, můžete si jako v nebi nejen připadat, ale budete mu doslova na dosah. Špičkové architektonické, designové, umělecké i kulinářské zážitky tu pro milovníky hor připravili lidé hluboce sklonění před dokonalostí přírody.

Design guide