Jakub Berdych Karpelis se věnuje především konceptuální tvorbě. V roce 2002 spoluzaložil designové studio Qubus Design a od jeho vzniku vytvořil celou řadu produktů i ucelených kolekcí z tradičních českých materiálů, jako je sklo a porcelán. „Jedna z prvních skutečně mezinárodních hvězd českého designu z generace, která se dostala ke slovu po sametové revoluci,“ ukotvil Berdychovu pozici na současné designérské scéně hlavní kurátor Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou Petr Nový s poukazem na přesah jeho tvorby za hranice České republiky.
Inovace, nadsázka a ironie
Berdychova díla zaujmou odvahou experimentovat, stejně jako osobitým humorem a ironií. „Na Jakubovi Berdychovi Karpelisovi oceňuji především jeho experimentální přístup k designu kombinovaný s charakteristickým smyslem pro humor a nadsázku,“ shrnula silné stránky designéra ředitelka MUD Benešov Gabriela Francová. Sarkasmus v Berdychově tvorbě oceňuje i ředitel Moravské galerie Jan Press. „Váza s velkým nápisem LOVE – je to skutečný důkaz lásky, nebo vyprázdněný emotikon?,“ ptá se. Právě díky nadhledu a ironii může svými náměty balancovat na hraně vkusu a kýče či společenských konvencí.


Obdobně vnímají Jakuba Berdycha Karpelise i designéři mladší generace, jak potvrzuje sklář Johan Pertl. „Jakub je rozhodně inspirativní svým smyslem pro humor. Jeho objekty jsou tvořené s velkou mírou nadsázky a humoru,“ připomněl. Ve své tvorbě vyvíjí nové či objevuje zapomenuté postupy, často se tak dostává až za hranice médií, technologií a materiálů, díky čemuž nachází nečekaná spojení. „Jakuba si vážím za jeho inovátorský i lidský rozměr jeho osobnosti. Svěží přístup,“ doplnil sklářský designér Lukáš Novák.
Designér, který je zároveň umělcem
Berdychova tvorba se pohybuje na hraně umění a designu. „Jakub vymezené hřiště designu natolik překračuje, že je buď designér hrající většinu času v offsidu, nebo je to skutečně umělec,“ myslí si Jan Press. Spíše za umělce Jakuba Berdycha Karpelise považuje vedoucí katedry designu Vysoké školy uměleckoprůmyslové Jan Němeček i Petr Nový z jabloneckého Muzea skla a bižuterie. „Intuitivně využívá různé formy výtvarného vyjádření od volného umění po design, a to často i na jednom objektu současně,“ připomněl.


Zároveň ale zůstává designérem tvořícím funkční předměty, shodují se Johan Pertl a Gabriela Francová. „Jeho práce, ačkoliv zaměřená na funkci a estetiku, vykazuje výraznou uměleckou citlivost. Je to designér, který se často inspiruje světem umění,“ vidí Berdychovu pozici ředitelka benešovského muzea.
Berdychova ikonická díla?
A kterých konkrétních Berdychových děl si odborníci cení nejvíce? „Robot, vytvořený pro značku Křehký, za mě naplňuje atributy ikonického díla. Tato realizace rovněž určuje kariéru Jakuba Berdycha Karpelise jako umělce-skláře. Jakubovi se v něm podařilo spojit techniku prostorové vitráže, která není v oboru sklářství příliš častá, s originálním českým tématem, což činí toto dílo nejen zajímavým, ale i velmi aktuálním v dnešní době,“ zvolil Jan Press světelný objekt odkazující k Čapkovu R.U.R. Tento objekt, který je součástí sbírek Moravské galerie, zastupoval české sklo jako součást přehlídky Made by Fire na milánském Design Weeku.


Skleněný robot je výrazným dílem i pro Jana Němečka, designér a polovina dua Olgoj Chorchoj, který rovněž upozornil na broušené vázy z kolekce The Metamorphosis, které jsou deformované kutilskými klipsnami. Berdych tak propojuje křehké estetické objekty tradičních broušených váz Československé produkce 60. a 70. let s ryze užitkovými předměty. „Tady skvěle vyzní jeho typická ironie a humor,“ podotkl.
Ze sbírek Muzea umění a designu Benešov vyzdvihla Gabriela Francová drobný voskový objekt MayDay Candle (2005). „V podobě retro baterky představuje, jak Jakub Berdych Karpelis umí skloubit humor, kreativitu a funkčnost. Je to malý, ale fascinující kousek, který nejen zaujme, ale zároveň slouží k osvěcování a připomíná archetypální počátky technologií,“ ocenila, že designér obyčejnou věc jako svíčka přetvořil nejenom na vtipný a funkční produkt, ale symbolický předmět, díky kterému můžeme o světle přemýšlet v novém kontextu. „Podle mě ho k úspěchu dovedla jeho schopnost myslet netradičně, což je patrné i na designu svíčky MayDay,“ doplnila ředitelka MUD.


Některá Berdychova díla se dokonce dostala tak hluboko do podvědomí a vizuální paměti, že inspirují i další tvůrce. „Nejvíce si vážím toho, že je schopen i po tolika letech praxe stále přicházet s nápady, které stojí za to. Někdy dokonce natolik, že například Bezejmenná váza (Unnamed Vase) se stala inspirací řadě dalších českých kreativců. A rozhodně v tom není sama,“ podotkl Petr Nový. Série váz Unnamed Vases with Love vzniká od roku 2017 a postupem času získala řadu barevných variant a materiálových provedení. Patří k Berdychovým nejoceňovanějším dílům, byla například součástí jeho nominace na ELLE Decoration International Awards a stala se součástí výstav po celém světě.


K dalším oceňovaným dílům patří například kolekce užitých domácích objektů Hände Hoch, tedy ruce vzhůru. Svícny, zrcadla a podnosy jsou nesené porcelánovýma rukama, vyrobenýma podle forem na gumové rukavice. Časopis Deezen zase vyzdvihl kbelíkovou Bucket Vase, která mezi umělecké předměty povyšuje obyčejný kýbl.
Ředitel designového obchodu i tvůrce interiérů
Jakub Berdych Karpelis, který je mimochodem sám vášnivým sběratelem umění, je od roku 2008 uměleckým ředitelem galerijního obchodu DOX by Qubus v prostorách stejnojmenné pražské galerie současného umění. Ten vedle uznávaných mezinárodních značek nabízí především ucelený výběr současného českého designu. Zároveň se Jakub Berdych Karpelis věnuje také interiérovým realizacím, mezi nimiž vyniká například přestavba interiéru kostela sv. Bartoloměje v Chodovicích na které se podílel s předním českým designérem Maximem Velčovským. Cizí mu není ani pole výstavní architektury. Mezi jeho poslední počiny patří rozsáhlá realizace stálé expozice Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou v roce 2022, nebo výstava, která obletěla svět (Slovenské národní muzeum a Východoslovenské muzeum v Košicích, České centrum Londýn), Miro Žbirka: Roky a dni pro Národní muzeum.


Jakub Berdych Karpelis patří k výrazným osobnostem českého designu, oceňovaným i v mezinárodním kontextu. „Jakub dělá to, co ho baví, co umí a nic nešidí. Vydělávat si tímto způsobem úspěšně na živobytní čtvrt století, moci a nemuset, a k tomu být vnímán v zahraničí jako jeden z průkopníků současného českého art designu, to je podle mého dostatečný úspěch, o němž se Jakubovi v roce 2002, kdy spoluzakládal Qubus, možná ani nesnilo. A to je rozhodně inspirativní,“ myslí si Petr Nový. „A limity? Pro Jakuba neexistují,“ uzavřel Jan Press.
Jakub Berdych Karpelis (*1971, Praha) je synem sklářského výtvarníka Jakuba Berdycha. Vystudoval Střední průmyslovou školu kamenickou a sochařskou školu v Hořicích. Jeho práce můžete vidět nejen v českých, ale ve významných světově galeriích, jako například Die Neue Sammlung – Pinakhotek der Moderne v Mnichově, Moss Gallery v New Yorku nebo MintGallery v Londýně. Spolupracoval také na výstavách Slovanská epopej Alfonse Muchy či Příběh českého designu od kubismu po 21. století a je autorem několika cen, jako Magnesia Litera.