PŘEDPLAŤTE SI NÁŠ ČASOPIS ↗
Jakub Berdych Karpelis

Schopnost myslet netradičně a ironie s humorem. Analyzujeme, proč je Jakub Berdych Karpelis zásadní osobností zdejší scény

Na pomezí designu a umění, vždy ale s humorem se pohybuje sochař a designér Jakub Berdych Karpelis. Nebojí se experimentovat s materiály a postupy jejich zpracování. Nebrání se ani nadsázce, ironii, netradičním tématům a kombinacím. Snad díky tomu se dnes řadí mezi české designérské hvězdy.

Jakub Berdych Karpelis se věnuje především konceptuální tvorbě. V roce 2002 spoluzaložil designové studio Qubus Design a od jeho vzniku vytvořil celou řadu produktů i ucelených kolekcí z tradičních českých materiálů, jako je sklo a porcelán. „Jedna z prvních skutečně mezinárodních hvězd českého designu z generace, která se dostala ke slovu po sametové revoluci,“ ukotvil Berdychovu pozici na současné designérské scéně hlavní kurátor Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou Petr Nový s poukazem na přesah jeho tvorby za hranice České republiky.

Inovace, nadsázka a ironie

Berdychova díla zaujmou odvahou experimentovat, stejně jako osobitým humorem a ironií. „Na Jakubovi Berdychovi Karpelisovi oceňuji především jeho experimentální přístup k designu kombinovaný s charakteristickým smyslem pro humor a nadsázku,“ shrnula silné stránky designéra ředitelka MUD Benešov Gabriela Francová. Sarkasmus v Berdychově tvorbě oceňuje i ředitel Moravské galerie Jan Press. „Váza s velkým nápisem LOVE – je to skutečný důkaz lásky, nebo vyprázdněný emotikon?,“ ptá se. Právě díky nadhledu a ironii může svými náměty balancovat na hraně vkusu a kýče či společenských konvencí. 

Jakub Berdych Karpelis: Unnamed Vase - Brown Love - Turquoise (2018) Jakub Berdych Karpelis: Unnamed Vase - Brown Love - Turquoise (2018)
Jakub Berdych Karpelis: Unnamed Vase - Brown Love - Turquoise (2018)

Obdobně vnímají Jakuba Berdycha Karpelise i designéři mladší generace, jak potvrzuje sklář Johan Pertl. „Jakub je rozhodně inspirativní svým smyslem pro humor. Jeho objekty jsou tvořené s velkou mírou nadsázky a humoru,“ připomněl. Ve své tvorbě vyvíjí nové či objevuje zapomenuté postupy, často se tak dostává až za hranice médií, technologií a materiálů, díky čemuž nachází nečekaná spojení. „Jakuba si vážím za jeho inovátorský i lidský rozměr jeho osobnosti. Svěží přístup,“ doplnil sklářský designér Lukáš Novák. 

Designér, který je zároveň umělcem

Berdychova tvorba se pohybuje na hraně umění a designu. „Jakub vymezené hřiště designu natolik překračuje, že je buď designér hrající většinu času v offsidu, nebo je to skutečně umělec,“ myslí si Jan Press. Spíše za umělce Jakuba Berdycha Karpelise považuje vedoucí katedry designu Vysoké školy uměleckoprůmyslové Jan Němeček i Petr Nový z jabloneckého Muzea skla a bižuterie. „Intuitivně využívá různé formy výtvarného vyjádření od volného umění po design, a to často i na jednom objektu současně,“ připomněl. 

Jakub Berdych Karpelis: Personality (2020) Jakub Berdych Karpelis: Personality (2020)
Jakub Berdych Karpelis: Personality (2020)

Zároveň ale zůstává designérem tvořícím funkční předměty, shodují se Johan Pertl a Gabriela Francová. „Jeho práce, ačkoliv zaměřená na funkci a estetiku, vykazuje výraznou uměleckou citlivost. Je to designér, který se často inspiruje světem umění,“ vidí Berdychovu pozici ředitelka benešovského muzea. 

Berdychova ikonická díla?

A kterých konkrétních Berdychových děl si odborníci cení nejvíce? „Robot, vytvořený pro značku Křehký, za mě naplňuje atributy ikonického díla. Tato realizace rovněž určuje kariéru Jakuba Berdycha Karpelise jako umělce-skláře. Jakubovi se v něm podařilo spojit techniku prostorové vitráže, která není v oboru sklářství příliš častá, s originálním českým tématem, což činí toto dílo nejen zajímavým, ale i velmi aktuálním v dnešní době,“ zvolil Jan Press světelný objekt odkazující k Čapkovu R.U.R. Tento objekt, který je součástí sbírek Moravské galerie, zastupoval české sklo jako součást přehlídky Made by Fire na milánském Design Weeku. 

Jakub Berdych Karpelis: Robot (2015) Jakub Berdych Karpelis: Robot (2015)
Jakub Berdych Karpelis: Robot (2015)

Skleněný robot je výrazným dílem i pro Jana Němečka, designér a polovina dua Olgoj Chorchoj, který rovněž upozornil na broušené vázy z kolekce The Metamorphosis, které jsou deformované kutilskými klipsnami. Berdych tak propojuje křehké estetické objekty tradičních broušených váz Československé produkce 60. a 70. let s ryze užitkovými předměty. „Tady skvěle vyzní jeho typická ironie a humor,“ podotkl. 

Ze sbírek Muzea umění a designu Benešov vyzdvihla Gabriela Francová drobný voskový objekt MayDay Candle (2005). „V podobě retro baterky představuje, jak Jakub Berdych Karpelis umí skloubit humor, kreativitu a funkčnost. Je to malý, ale fascinující kousek, který nejen zaujme, ale zároveň slouží k osvěcování a připomíná archetypální počátky technologií,“ ocenila, že designér obyčejnou věc jako svíčka přetvořil nejenom na vtipný a funkční produkt, ale symbolický předmět, díky kterému můžeme o světle přemýšlet v novém kontextu. „Podle mě ho k úspěchu dovedla jeho schopnost myslet netradičně, což je patrné i na designu svíčky MayDay,“ doplnila ředitelka MUD. 

Jakub Berdych Karpelis: MayDay Candle (2005) Jakub Berdych Karpelis: MayDay Candle (2005)
Jakub Berdych Karpelis: MayDay Candle (2005)

Některá Berdychova díla se dokonce dostala tak hluboko do podvědomí a vizuální paměti, že inspirují i další tvůrce. „Nejvíce si vážím toho, že je schopen i po tolika letech praxe stále přicházet s nápady, které stojí za to. Někdy dokonce natolik, že například Bezejmenná váza (Unnamed Vase) se stala inspirací řadě dalších českých kreativců. A rozhodně v tom není sama,“ podotkl Petr Nový. Série váz Unnamed Vases with Love vzniká od roku 2017 a postupem času získala řadu barevných variant a materiálových provedení. Patří k Berdychovým nejoceňovanějším dílům, byla například součástí jeho nominace na ELLE Decoration International Awards a stala se součástí výstav po celém světě. 

Jakub Berdych Karpelis: Bucket vase (2010) Jakub Berdych Karpelis: Bucket vase (2010)
Jakub Berdych Karpelis: Bucket vase (2010)

K dalším oceňovaným dílům patří například kolekce užitých domácích objektů Hände Hoch, tedy ruce vzhůru. Svícny, zrcadla a podnosy jsou nesené porcelánovýma rukama, vyrobenýma podle forem na gumové rukavice. Časopis Deezen zase vyzdvihl kbelíkovou Bucket Vase, která mezi umělecké předměty povyšuje obyčejný kýbl.

Ředitel designového obchodu i tvůrce interiérů

Jakub Berdych Karpelis, který je mimochodem sám vášnivým sběratelem umění, je od roku 2008 uměleckým ředitelem galerijního obchodu DOX by Qubus v prostorách stejnojmenné pražské galerie současného umění. Ten vedle uznávaných mezinárodních značek nabízí především ucelený výběr současného českého designu. Zároveň se Jakub Berdych Karpelis věnuje také interiérovým realizacím, mezi nimiž vyniká například přestavba interiéru kostela sv. Bartoloměje v Chodovicích na které se podílel s  předním českým designérem Maximem Velčovským. Cizí mu není ani pole výstavní architektury. Mezi jeho poslední počiny patří rozsáhlá realizace stálé expozice Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou v roce 2022, nebo výstava, která obletěla svět (Slovenské národní muzeum a Východoslovenské muzeum v Košicích, České centrum Londýn), Miro Žbirka: Roky a dni pro Národní muzeum

Jakub Berdych Karpelis: Hände Hoch Collection (2016) Jakub Berdych Karpelis: Hände Hoch Collection (2016)
Jakub Berdych Karpelis: Hände Hoch Collection (2016)

Jakub Berdych Karpelis patří k výrazným osobnostem českého designu, oceňovaným i v mezinárodním kontextu. „Jakub dělá to, co ho baví, co umí a nic nešidí. Vydělávat si tímto způsobem úspěšně na živobytní čtvrt století, moci a nemuset, a k tomu být vnímán v zahraničí jako jeden z průkopníků současného českého art designu, to je podle mého dostatečný úspěch, o němž se Jakubovi v roce 2002, kdy spoluzakládal Qubus, možná ani nesnilo. A to je rozhodně inspirativní,“ myslí si Petr Nový. „A limity? Pro Jakuba neexistují,“ uzavřel Jan Press. 


Jakub Berdych Karpelis (*1971, Praha) je synem sklářského výtvarníka Jakuba Berdycha. Vystudoval Střední průmyslovou školu kamenickou a sochařskou školu v Hořicích. Jeho práce můžete vidět nejen v českých, ale ve významných světově galeriích, jako například Die Neue Sammlung – Pinakhotek der Moderne v Mnichově, Moss Gallery v New Yorku nebo MintGallery v Londýně. Spolupracoval také na výstavách Slovanská epopej Alfonse Muchy či Příběh českého designu od kubismu po 21. století a je autorem několika cen, jako Magnesia Litera.

Rubriky:
Štítky:

Další z rubriky

Natálie Navrátilová a šéfredaktorka Designnews Veronika Pařízková
Číst článek
30. 04. 2025
Redakce Veronika Pařízková
Doba čtení 3 min

Že ženy dělají jemnější design je klišé. Na produktu nepoznáte, jestli ho dělal muž či žena, je přesvědčená Natalie Navrátilová, která navrhuje příbory i pravítka

„Drobné nástroje potřebují strašně času. Diplomové prototypy nebyly vůbec dokonalé. Musela jsem se několikrát připomenout. Spíš než o odvaze byla tato spolupráce o vytrvalosti,“ prozrazuje Natalie Navrátilová detaily vzniku kolekce pro Mikov, která ji vynesla cenu Objev roku na Czech Grand Design.

Design & umění Podcast
Fotograf Filip Švácha a designérka a umělkyně Pavlína Šváchová se synem Vendelínem; foto: Agnes Čechová; Pavlína se v tvorbě věnuje také šálkovým objektům; foto: Filip Švácha.
Číst článek
21. 04. 2025
Eliška Vrbová
Doba čtení 2 min

S dítětem jsme přestali prokrastinovat a naše práce je soustředěnější. V Ústí je rodinná atmosféra, UMPRUM by na nás byla moc ambiciózní, říkají Pavlína a Filip Šváchovi

Ona se věnuje designu skla a volnému umění, on nejen její objekty fotografuje. Pavlínu a Filipa Šváchovi spojilo studium v Ústí nad Labem a dnes sdílí kromě společné domácnosti i kreativní vize v projektech toho druhého. Jaké je soužití dvou designérů a umělců a jak jim život proměnilo rodičovství?

Design & umění Rozhovory
Nová židle Flexi Lounge
Číst článek
18. 04. 2025
Redakce
Doba čtení 3 min

Židle, co sbírá ceny. Boskovická firma LD Seating slaví mezinárodní úspěch s křeslem Flexi Lounge, čím je výjimečné?

Od uvedení první židle Flexi Light v roce 2014 až po kompletní rodinu sezení. LD Seating představuje nejnovější přírůstek do série Flexi Lounge – nový typ křesla navrženého pro maximální pohodlí.

Design & umění
Eliška Gogolová & Ateliér Kompost
Číst článek
16. 04. 2025
Tereza Tomášová
Doba čtení 3 min

Mám pocit, že v našem malém rybníčku bychom se měli povzbuzovat, říká textilní výtvarnice Eliška Gogolová, která vrací slávu prošívaným vestičkám našich babiček

Tvoří originální prošívané vesty, vyrábí úrodné vlněné sochy a chystá se na vlastní autorské látky. Co Eliška Gogolová oceňuje na olympijské kolekci? Jak o sobě může dát začínající textilní designér vědět a proč by uvítala raději cenu spojenou s finanční odměnou než kousek křišťálového dortu?

Design & umění Rozhovory
Cílem Nebezboží je ukázat, že víra v Boha není záležitostí minulosti
Číst článek
14. 04. 2025
Redakce
Doba čtení 2 min

I věřící si zaslouží vkusný produkt. Klára Frídlová oslovila mladé designéry, aby vymysleli, jak modernizovat tradiční křesťanské atributy

Kolekce křesťanských produktů se současnou estetikou nyní nabízí online obchod Nebezboží, jehož zakladatelka Klára Frídlová oslovila mladé autory a výtvarníky, aby vytvořili tradiční předměty snoubící v sobě katolickou tradici i současný design.

Design & umění
Upcyklace je ve světě rozšířeným pojmem
Číst článek
11. 04. 2025
Redakce
Doba čtení 2 min

Co, jak a proč vůbec dále vytvářet? Studenti z plzeňské Sutnarky hledají řešení pro nadprodukci v recyklaci a minimalizaci odpadu

Jak prodloužit životnost oděvů, kožených doplňků a obuvi v době vizuální inflace a nadprodukce? Studující ateliéru Fashion design Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni (FDU ZČU) hledali odpověď skrze kvalitní materiály, chytré střihy a upcycling.

Design & umění
Jana Zielinski a přebal knihy Křehká krása designu
Číst článek
09. 04. 2025
Jana Mattas Horáčková
Doba čtení 2 min

Absence kritického pohledu, přesto vizuálně zajímavá a inspirativní. Jaká je kniha, která vypráví příběh Jany Zielinski?

Kniha Křehká krása designu je rozhovorem o designu, ale také osobním příběhem Jany Zielinski. Co vše stojí za úspěchem Designbloku a jaká je jeho skutečná cena? Jak vypadá cesta ženy, která zasvětila svůj profesní život tvorbě, organizaci a podpoře designu u nás i v zahraničí?

Design & umění Názory & polemika
Terezie Foldynová a Tereza Samková
Číst článek
02. 04. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 5 min

Malovat obrazy "aby se líbily" bych nezvládla. Dvě autorky spjaté s Ostravou definují, co je inspiruje a čím je tamní scéna specifická

Dvě odlišné autorky, dva jiné přístupy. Přesto Terezii Foldynovou a Terezu Samkovou mnohé spojuje. Především místo původu a působení - Ostrava. Jak se do jejich tvorby promítá?

Design & umění Rozhovory
Karolína Kučerová s moderátorkou Veronikou Pařízkovou
Číst článek
31. 03. 2025
Veronika Pařízková Redakce
Doba čtení 2 min

Vždy jsem byla trochu šprt, neřeším stejné věci jako spolužáci, vysvětluje Karolína Kučerová, která začala studovat design až ve 26 letech. Co musela obětovat? A cítí tlak, jak tvořit?

„Nemyslím, že dnes člověk prorazí jen díky instagramu. Najdete tam řadu lidí, co mají sledující, ale chybí jim talent “ hodnotí vliv sociálních sítí Karolína Kučerová, která navrhuje sklo i keramiku. Chce ho někdy smazat? Prodává se lépe sklo nebo keramika? A proč roste obliba hrníčků bez oušek?

Design & umění Názory & polemika Rozhovory Podcast
Zsófia Keresztes se svým dílem
Číst článek
19. 03. 2025
Redakce
Doba čtení 4 min

I na takovém prvku, jako je dutý kmen, závisí fungování lesa. Maďarská sochařka Zsófia Keresztes na výstavě v liberecké Oblastní galerii otevírá téma transformace světa

Letošní výstavní sezónu liberecké galerie zahajuje umělkyně maďarského původu Zsófia Keresztes, která má na svém kontě už několik mezinárodních výtvarných úspěchů. Její výstava s názvem Trembling Empire odkazuje na svět, který v současné době prochází velkou transformací.

Akce a události Design & umění
JN interiér

AKCE A UDÁLOSTI

Moravská galerie prezentuje tvorbu letošní výherkyně ocenění designérky roku Czech Grand Design Kateřiny Handlové. Nenechte si ujít výstavu sklářských prací Záznam mizení, pohybující se na hranici designu a citlivého náhledu do zkušenosti autorky.

25. dubna 2025 – 29. března 2026
Zobrazit detail →

NEWSLETTER

JN interiér

Nejnovější články

Natálie Navrátilová a šéfredaktorka Designnews Veronika Pařízková
Číst článek
30. 04. 2025
Redakce Veronika Pařízková
Doba čtení 3 min

Že ženy dělají jemnější design je klišé. Na produktu nepoznáte, jestli ho dělal muž či žena, je přesvědčená Natalie Navrátilová, která navrhuje příbory i pravítka

„Drobné nástroje potřebují strašně času. Diplomové prototypy nebyly vůbec dokonalé. Musela jsem se několikrát připomenout. Spíš než o odvaze byla tato spolupráce o vytrvalosti,“ prozrazuje Natalie Navrátilová detaily vzniku kolekce pro Mikov, která ji vynesla cenu Objev roku na Czech Grand Design.

Design & umění Podcast
CASAROSA by Denisa Strmisková
Číst článek
28. 04. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 3 min

Esence jednoduchosti. V Českém Krumlově vznikla CASAROSA, malebný apartmánový dům se sofistikovanými interiéry

Mysleli jste si, že Český Krumlov je už plný možností stylového ubytování? Omyl. Jeho potenciál zjevně není stále vytěžený. Důkazem je malebná rekonstrukce domu v části Plešivec, který nese název CASAROSA.

Interiér & architektura Design guide
Klára Daniová se ponořila do sociologie a jako výstup vytvořila knihu (ale i online stránku) podpořenou kvalitním zpracováním
Číst článek
23. 04. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 4 min

Spíše panuje skepse, než víra v lepší zítřky. Grafická designérka Klára Daniová stvořila knihu, která zkoumá fenomén spolubydlení z různých stran

Bydlení je téma, které hýbe celou společností. Absolventka Ateliéru grafický design a nová média Klára Daniová se rozhodla zpracovat fenomén spolubydlení a v eponymní knize ukazuje jeho světlé i stinné stránky.

Názory & polemika Rozhovory
Fotograf Filip Švácha a designérka a umělkyně Pavlína Šváchová se synem Vendelínem; foto: Agnes Čechová; Pavlína se v tvorbě věnuje také šálkovým objektům; foto: Filip Švácha.
Číst článek
21. 04. 2025
Eliška Vrbová
Doba čtení 2 min

S dítětem jsme přestali prokrastinovat a naše práce je soustředěnější. V Ústí je rodinná atmosféra, UMPRUM by na nás byla moc ambiciózní, říkají Pavlína a Filip Šváchovi

Ona se věnuje designu skla a volnému umění, on nejen její objekty fotografuje. Pavlínu a Filipa Šváchovi spojilo studium v Ústí nad Labem a dnes sdílí kromě společné domácnosti i kreativní vize v projektech toho druhého. Jaké je soužití dvou designérů a umělců a jak jim život proměnilo rodičovství?

Design & umění Rozhovory
Nová židle Flexi Lounge
Číst článek
18. 04. 2025
Redakce
Doba čtení 3 min

Židle, co sbírá ceny. Boskovická firma LD Seating slaví mezinárodní úspěch s křeslem Flexi Lounge, čím je výjimečné?

Od uvedení první židle Flexi Light v roce 2014 až po kompletní rodinu sezení. LD Seating představuje nejnovější přírůstek do série Flexi Lounge – nový typ křesla navrženého pro maximální pohodlí.

Design & umění
Speciální pozornost věnujte jídelnímu prostoru. Ten musí být natolik příjemný, aby se s jídlem neutíkalo k nejbližší možné obrazovce
Číst článek
17. 04. 2025
Redakce
Doba čtení 2 min

Vybavení domácnosti: Co zohlednit a na čem ušetřit?

Mít kousek prostoru, kterému můžete říkat domov, je výhra. I díky tomu, že si ho můžete uzpůsobit úplně podle sebe. Pokud vybavujete svůj první byt, anebo třeba jen pokoj, máme pro vás pár praktických tipů, od čeho se odpíchnout a co vám pomůže docílit přesně takové harmonie, jakou potřebujete.

Nezařazené
Eliška Gogolová & Ateliér Kompost
Číst článek
16. 04. 2025
Tereza Tomášová
Doba čtení 3 min

Mám pocit, že v našem malém rybníčku bychom se měli povzbuzovat, říká textilní výtvarnice Eliška Gogolová, která vrací slávu prošívaným vestičkám našich babiček

Tvoří originální prošívané vesty, vyrábí úrodné vlněné sochy a chystá se na vlastní autorské látky. Co Eliška Gogolová oceňuje na olympijské kolekci? Jak o sobě může dát začínající textilní designér vědět a proč by uvítala raději cenu spojenou s finanční odměnou než kousek křišťálového dortu?

Design & umění Rozhovory
Cílem Nebezboží je ukázat, že víra v Boha není záležitostí minulosti
Číst článek
14. 04. 2025
Redakce
Doba čtení 2 min

I věřící si zaslouží vkusný produkt. Klára Frídlová oslovila mladé designéry, aby vymysleli, jak modernizovat tradiční křesťanské atributy

Kolekce křesťanských produktů se současnou estetikou nyní nabízí online obchod Nebezboží, jehož zakladatelka Klára Frídlová oslovila mladé autory a výtvarníky, aby vytvořili tradiční předměty snoubící v sobě katolickou tradici i současný design.

Design & umění
Upcyklace je ve světě rozšířeným pojmem
Číst článek
11. 04. 2025
Redakce
Doba čtení 2 min

Co, jak a proč vůbec dále vytvářet? Studenti z plzeňské Sutnarky hledají řešení pro nadprodukci v recyklaci a minimalizaci odpadu

Jak prodloužit životnost oděvů, kožených doplňků a obuvi v době vizuální inflace a nadprodukce? Studující ateliéru Fashion design Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni (FDU ZČU) hledali odpověď skrze kvalitní materiály, chytré střihy a upcycling.

Design & umění
Jana Zielinski a přebal knihy Křehká krása designu
Číst článek
09. 04. 2025
Jana Mattas Horáčková
Doba čtení 2 min

Absence kritického pohledu, přesto vizuálně zajímavá a inspirativní. Jaká je kniha, která vypráví příběh Jany Zielinski?

Kniha Křehká krása designu je rozhovorem o designu, ale také osobním příběhem Jany Zielinski. Co vše stojí za úspěchem Designbloku a jaká je jeho skutečná cena? Jak vypadá cesta ženy, která zasvětila svůj profesní život tvorbě, organizaci a podpoře designu u nás i v zahraničí?

Design & umění Názory & polemika