PŘEDPLAŤTE SI NÁŠ ČASOPIS ↗
.

Designéři bez diplomu. Co mi chybělo v řemesle nebo technice, jsem vyplnila vášní. Je dnes potřeba mít formální vzdělání, aby člověk uspěl v prostředí designu?

Formální vzdělání se v mnoha oblastech považuje za základní kámen úspěšné kariéry. Je tomu tak i v oboru, kde titul z prestižní školy a studium v ateliéru významného designéra bývá alespoň kvalitním odrazovým můstkem na cestě k úspěchu?

Pokud mladý člověk sní o kariéře v designu, první logický krok obvykle vede k podání přihlášky na některou z uměleckých středních či vysokých škol. Jenže šance na přijetí jsou často malé, a po několika neúspěšných pokusech začíná vyvstávat otázka: lze v designu uspět i bez formálního vzdělání? V českém prostředí to zatím není běžná cesta, existují však výjimky, jež dokazují, že úspěch bez titulu není nemožný. Jsou to jen ojedinělé případy, nebo začínáme sledovat nový trend? 

Rozvoj umělé inteligence, rozmach workshopů a online vzdělávacích platforem otevírá alternativní cesty k naplnění snů. Pro některé už tradiční umělecká škola nemusí být nutností. Ať už vás láká šperk, keramika, móda nebo sklo, existují způsoby, jak se v těchto odvětvích prosadit i bez titulu. Potvrzují to i čtyři úspěšní designéři, kteří se vydali méně obvyklou cestou. Jejich příběhy mají společné jedno – nedali se odradit prvním nezdarem, byli vytrvalí a měli možná i trochu štěstí.

Martin Kuciel keramiku nestudoval, zdrojem vzdělání mu byl internet i knihy Martin Kuciel keramiku nestudoval, zdrojem vzdělání mu byl internet i knihy
Martin Kuciel keramiku nestudoval, zdrojem vzdělání mu byl internet i knihy

Mimo školní lavice 

Martin Kuciel, bývalý food kritik stojící za úspěšným projektem Zápisník pana Cuketky se s krásnou keramikou setkával v restauracích a kavárnách tak často, až se rozhodl, že změní obor. Nyní své keramické a porcelánové vázy, hrnky, misky a další produkty nestíhá pro velkou poptávku naskladňovat. Současné možnosti vzdělávání hodnotí, alespoň konkrétně pro keramiky, jako bezprecedentní: „Znalosti přestávají být schované za branami specializovaných vzdělávacích institucí a jsou přístupné volněji. Řada lidí z oboru navíc sdílí cenné know how napřímo – na svých sociálních sítích, v placených online kurzech, i jen tak volně.“ Sám přitom využívá dostupné online zdroje nebo vychází z anglické literatury. Zatímco v češtině nejrůznějších návodů, kurzů či seminářů zatím moc neexistuje, v angličtině je jich nepřeberné množství. Společně s metodou pokus-omyl, jsou pro samouky platformy jako YouTube, Skillshare, Domestica nebo volně přístupné kurzy zahraničních univerzit či stále se rozrůstající nabídka fyzických workshopů základem, ze kterého vycházejí.

Nora Eckhardtová a její prsten s růženínem, který navrhla pro svoji značku Šperky Noir Nora Eckhardtová a její prsten s růženínem, který navrhla pro svoji značku Šperky Noir
Nora Eckhardtová a její prsten s růženínem, který navrhla pro svoji značku Šperky Noir
Náhrdelník Scarabeus z kolekce Druhá strana řeky / Náušnice Kafe pozlacené s broušenou záhnědou z kolekce Kafe a víno Náhrdelník Scarabeus z kolekce Druhá strana řeky / Náušnice Kafe pozlacené s broušenou záhnědou z kolekce Kafe a víno
Náhrdelník Scarabeus z kolekce Druhá strana řeky / Náušnice Kafe pozlacené s broušenou záhnědou z kolekce Kafe a víno

„Stačí si najít několik oblíbených tvůrců, sledovat je a učit se. Všechno o fasování kamenů, letování a další základní techniky práce s kovem a výroby šperků jsem se naučila takto. Stále se vzdělávám a snažím se zdokonalovat, také samozřejmě sleduji současný design. Je to kontinuální proces, nikdy není úplně hotovo,“ říká Nora Eckhardtová tvořící pod značkou Šperky Noir. Šperk ji učaroval, poté, co se zapsala do dvoudenního kurzu, aby si vlastnoručně vyrobila prsten s nalezeným polodrahokamem. První šperky vytvořila u kuchyňského stolu, výtvory nabídla kamarádkám a zbytek je historie.

Mariya Patrovská / Tapiserie “Spill the tea” Mariya Patrovská / Tapiserie “Spill the tea”
Mariya Patrovská / Tapiserie “Spill the tea”
Koberec geometrických tvarů Koberec geometrických tvarů
Koberec geometrických tvarů

Chybějící zázemí 

K experimentování s materiály a technikami se většinou dostanou studenti během studia, zatímco samouci takový luxus bohužel nemají. Nezřídka musí projít složitější cestou, než objeví, co funguje. „Zázemí, které škola poskytuje, je vzácnost. Nemusíte platit studio, zařizovat si ho, nakupovat materiál na pokusy... Je to určitá volnost a privilegium,“ souhlasí Mariya Patrovská, zakladatelka značky Bohemian Rugstory, jež nabízí unikátní koberce na zem i na stěnu. Stejně jako ostatní oslovení nevystudovala uměleckou školu zaměřující se v jejím případě na textil, nýbrž má za sebou úspěšnou kariéru v médiích. Jak sama říká, vrhla se do uměleckého prostředí jako Alenka do králičí nory a učila se až za pochodu.

Martin Kohout dnes obléká řadu známých celebrit Martin Kohout dnes obléká řadu známých celebrit
Martin Kohout dnes obléká řadu známých celebrit
Návrhy Martina Kohouta fascinují dramatičností Návrhy Martina Kohouta fascinují dramatičností
Návrhy Martina Kohouta fascinují dramatičností

Na škole se člověk dostane rovněž k potřebným kontaktům, ať už na další studenty nebo profesory, které jsou pro některé tím stěžejním, co si ze školy odnášejí. Jak poznamenává Mariya Patrovská, vyučují vám dokáží ukázat cestu, podpořit vás a uvést do určité společnosti, se spolužáky vás zase pojí roky strávené následováním stejného cíle. Někdy se proto ti, kteří tuto zkušenost nemají, mohou cítit jako outsideři. „Z počátku mi přišlo, že se mnou ostatní tvůrci opovrhují. Přece jenom jsem byl samouk, který jim narušoval jejich prostor. Ale asi je to v tak konkurenčním prostředí normální,“ říká úspěšný módní designér Martin Kohout, který se jako jeden z mála českých návrhářů bez diplomu účastnil Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku. 

  Designérský rybníček je v Česku malý a bývalí spolužáci často sdílí zkušenosti nebo rovnou i showroomy. O tento aspekt ti, kteří do tohoto světa přišli zvenčí, často přicházejí. „Z počátku je člověk opravdu limitován tím, že se musí sám dostat do sítě kontaktů, které mu v jiném případě umožní nasbírat již škola. Poté samozřejmě hraje roli i otázka určité sebekázně při sebevzdělávání,“ doplňuje Martin Kohout. Dle oslovených se ale nejedná o závažnou překážku. Naopak. Například dle Martina Kuciela je to atraktivní příležitost, jak po hlavě pronikat do nového oboru. Bez očekávání a předsudků.

Martin Kuciel v minulosti působil v gastronomii pod pseudonymem Pan Cuketka Martin Kuciel v minulosti působil v gastronomii pod pseudonymem Pan Cuketka
Martin Kuciel v minulosti působil v gastronomii pod pseudonymem Pan Cuketka
O hrníčky, které Martin Kuciel tvoří je velký zájem O hrníčky, které Martin Kuciel tvoří je velký zájem
O hrníčky, které Martin Kuciel tvoří je velký zájem

Bez titulu = bez limitu? 

Většina z oslovených vidí ale v cestě, kterou si zvolili, především výhody. „Je možné, že to, co mi na začátku chybělo v řemesle nebo technice, jsem vyplnila vášní a experimentováním. Na škole bych se to možná naučila rychleji nebo trochu jinak, ale třeba by mi to vzalo elán a nadšení samouka. Právě objevování mě na mé práci baví vlastně nejvíc. Miluju tvůrčí svobodu. Pocit, že je přede mnou úplně prázdný list, byl velice vzrušující. Že můžu zkusit zrealizovat cokoliv mě napadne, a když se to nepovede, vůbec nic se nestane. Že nejsem ničím limitovaná. To, jak z ničeho, z více či méně vágní představy, nakonec vznikne něco hmatatelného, mě nikdy nepřestane bavit a fascinovat,“ popisuje Nora Eckhardtová. Martin Kohout zase vyzdvihuje velkou volnost, již vnímá díky tomu, že nestudoval v konkrétním ateliéru, který by ovlivňoval jeho styl práce a myšlení.

Prsteny Tři perly / Prsten Vlna Prsteny Tři perly / Prsten Vlna
Prsteny Tři perly / Prsten Vlna
Šperky z kolekce Druhá strana řeky Šperky z kolekce Druhá strana řeky
Šperky z kolekce Druhá strana řeky

Tím, že v oboru začínají často už s určitými životními zkušenostmi a mají za sebou jiné úspěšné kariéry, se na něj dívají s větším odstupem, než čerstvě vystudovaný designér. „Nevím, jestli je to věkem, ve kterém jsem začínala, stále začínám, nebo tím, že za sebou jednu poměrně úspěšnou kariéru už mám, ale myslím si, že na Bohemian Rugstory již od začátku nahlížím dost byznysově. Nechci jen tak tvořit do šuplíku a ani na to nemám prostor, chci aby mě tato tvůrčí činnost kreativně naplňovala, ale také aby vydělávala. Vlastně nemám čas mít hlavu v oblacích a jen něco vytvářet čistě jen pro sebe. Chci, aby po mých kobercích, obrazech, instalacích byla poptávka a ráda naplňuji i představy svých klientů produkty přímo na míru. V tuto chvíli si spíše potřebuji doplnit své znalosti jako prodejce. Vyrobit produkt už umím, ale stejně důležitou dovednosti je ho prodat,“ zamýšlí se Mariya Patrovská. 

Přestože cesta k úspěchu v designu nemusí vést přes tradiční vzdělání, formální školy stále hrají velmi důležitou roli, i když nejsou samospásné. Titul je jako mapa – ukáže směr, ale k cíli se musíte dostat vlastními silami. Martin Kuciel to shrnuje jasně: „Školy svou hodnotu určitě pořád mají. Strašně moc ale záleží na situaci a konkrétních potřebách člověka. Myslím, že ke klasickému vzdělávání je potřeba si paralelně vybudovat i silný framework pro to, jak se učit nové věci, jak vstřebávat nové techniky/technologie. Dělat to hodně efektivně s ohledem na čas a mít vychozenou cestu.“ Jeho slova potvrzuje i Nora Eckhardtová, která říká, že pokud to člověka táhne například právě ke šperku již od mládí, začít ho studovat na škole je jistě skvělou cestou. Ne každý má ale o tom, co chce v životě dělat jasno již v osmnácti letech. Zdůrazňuje ale, že „když někdo něco dělá opravdu s radostí a poctivě, úspěchu se dříve nebo později dočká, ať už školu studoval, nebo ne.“ Martin Kohout pak upozorňuje na to, že i když ovládnete řemeslo, bez školy vám může chybět širší kontext, který díky ní získáte.

Unikátní koberce a tapiserie tvoří Mariya Patrovská pod značkou Bohemian Rugstory. Unikátní koberce a tapiserie tvoří Mariya Patrovská pod značkou Bohemian Rugstory.
Unikátní koberce a tapiserie tvoří Mariya Patrovská pod značkou Bohemian Rugstory.

V designovém oboru rozhodně neplatí, že si bez titulu neškrtnete. Cesty k úspěchu bývají rozmanité. Nemusí nutně vést přes tradiční vzdělávací instituce. Designéři, kteří se rozhodli jít obloukem kolem školních lavic, dokazují, že klíčem k úspěchu je především odhodlání, vášeň a schopnost neustále se učit.

Frida by Michaela Karásek Čejková Frida by Michaela Karásek Čejková
Frida by Michaela Karásek Čejková
Kolekce Martina Kohouta Kolekce Martina Kohouta
Kolekce Martina Kohouta
Rubriky:

Další z rubriky

Natálie Navrátilová a šéfredaktorka Designnews Veronika Pařízková
Číst článek
30. 04. 2025
Redakce Veronika Pařízková
Doba čtení 3 min

Že ženy dělají jemnější design je klišé. Na produktu nepoznáte, jestli ho dělal muž či žena, je přesvědčená Natalie Navrátilová, která navrhuje příbory i pravítka

„Drobné nástroje potřebují strašně času. Diplomové prototypy nebyly vůbec dokonalé. Musela jsem se několikrát připomenout. Spíš než o odvaze byla tato spolupráce o vytrvalosti,“ prozrazuje Natalie Navrátilová detaily vzniku kolekce pro Mikov, která ji vynesla cenu Objev roku na Czech Grand Design.

Design & umění Podcast
Fotograf Filip Švácha a designérka a umělkyně Pavlína Šváchová se synem Vendelínem; foto: Agnes Čechová; Pavlína se v tvorbě věnuje také šálkovým objektům; foto: Filip Švácha.
Číst článek
21. 04. 2025
Eliška Vrbová
Doba čtení 2 min

S dítětem jsme přestali prokrastinovat a naše práce je soustředěnější. V Ústí je rodinná atmosféra, UMPRUM by na nás byla moc ambiciózní, říkají Pavlína a Filip Šváchovi

Ona se věnuje designu skla a volnému umění, on nejen její objekty fotografuje. Pavlínu a Filipa Šváchovi spojilo studium v Ústí nad Labem a dnes sdílí kromě společné domácnosti i kreativní vize v projektech toho druhého. Jaké je soužití dvou designérů a umělců a jak jim život proměnilo rodičovství?

Design & umění Rozhovory
Nová židle Flexi Lounge
Číst článek
18. 04. 2025
Redakce
Doba čtení 3 min

Židle, co sbírá ceny. Boskovická firma LD Seating slaví mezinárodní úspěch s křeslem Flexi Lounge, čím je výjimečné?

Od uvedení první židle Flexi Light v roce 2014 až po kompletní rodinu sezení. LD Seating představuje nejnovější přírůstek do série Flexi Lounge – nový typ křesla navrženého pro maximální pohodlí.

Design & umění
Eliška Gogolová & Ateliér Kompost
Číst článek
16. 04. 2025
Tereza Tomášová
Doba čtení 3 min

Mám pocit, že v našem malém rybníčku bychom se měli povzbuzovat, říká textilní výtvarnice Eliška Gogolová, která vrací slávu prošívaným vestičkám našich babiček

Tvoří originální prošívané vesty, vyrábí úrodné vlněné sochy a chystá se na vlastní autorské látky. Co Eliška Gogolová oceňuje na olympijské kolekci? Jak o sobě může dát začínající textilní designér vědět a proč by uvítala raději cenu spojenou s finanční odměnou než kousek křišťálového dortu?

Design & umění Rozhovory
Cílem Nebezboží je ukázat, že víra v Boha není záležitostí minulosti
Číst článek
14. 04. 2025
Redakce
Doba čtení 2 min

I věřící si zaslouží vkusný produkt. Klára Frídlová oslovila mladé designéry, aby vymysleli, jak modernizovat tradiční křesťanské atributy

Kolekce křesťanských produktů se současnou estetikou nyní nabízí online obchod Nebezboží, jehož zakladatelka Klára Frídlová oslovila mladé autory a výtvarníky, aby vytvořili tradiční předměty snoubící v sobě katolickou tradici i současný design.

Design & umění
Upcyklace je ve světě rozšířeným pojmem
Číst článek
11. 04. 2025
Redakce
Doba čtení 2 min

Co, jak a proč vůbec dále vytvářet? Studenti z plzeňské Sutnarky hledají řešení pro nadprodukci v recyklaci a minimalizaci odpadu

Jak prodloužit životnost oděvů, kožených doplňků a obuvi v době vizuální inflace a nadprodukce? Studující ateliéru Fashion design Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni (FDU ZČU) hledali odpověď skrze kvalitní materiály, chytré střihy a upcycling.

Design & umění
Jana Zielinski a přebal knihy Křehká krása designu
Číst článek
09. 04. 2025
Jana Mattas Horáčková
Doba čtení 2 min

Absence kritického pohledu, přesto vizuálně zajímavá a inspirativní. Jaká je kniha, která vypráví příběh Jany Zielinski?

Kniha Křehká krása designu je rozhovorem o designu, ale také osobním příběhem Jany Zielinski. Co vše stojí za úspěchem Designbloku a jaká je jeho skutečná cena? Jak vypadá cesta ženy, která zasvětila svůj profesní život tvorbě, organizaci a podpoře designu u nás i v zahraničí?

Design & umění Názory & polemika
Terezie Foldynová a Tereza Samková
Číst článek
02. 04. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 5 min

Malovat obrazy "aby se líbily" bych nezvládla. Dvě autorky spjaté s Ostravou definují, co je inspiruje a čím je tamní scéna specifická

Dvě odlišné autorky, dva jiné přístupy. Přesto Terezii Foldynovou a Terezu Samkovou mnohé spojuje. Především místo původu a působení - Ostrava. Jak se do jejich tvorby promítá?

Design & umění Rozhovory
Karolína Kučerová s moderátorkou Veronikou Pařízkovou
Číst článek
31. 03. 2025
Veronika Pařízková Redakce
Doba čtení 2 min

Vždy jsem byla trochu šprt, neřeším stejné věci jako spolužáci, vysvětluje Karolína Kučerová, která začala studovat design až ve 26 letech. Co musela obětovat? A cítí tlak, jak tvořit?

„Nemyslím, že dnes člověk prorazí jen díky instagramu. Najdete tam řadu lidí, co mají sledující, ale chybí jim talent “ hodnotí vliv sociálních sítí Karolína Kučerová, která navrhuje sklo i keramiku. Chce ho někdy smazat? Prodává se lépe sklo nebo keramika? A proč roste obliba hrníčků bez oušek?

Design & umění Názory & polemika Rozhovory Podcast
Jakub Berdych Karpelis
Číst článek
28. 03. 2025
Kateřina Hubertová
Doba čtení 3 min

Schopnost myslet netradičně a ironie s humorem. Analyzujeme, proč je Jakub Berdych Karpelis zásadní osobností zdejší scény

Na pomezí designu a umění, vždy ale s humorem se pohybuje sochař a designér Jakub Berdych Karpelis. Nebojí se experimentovat s materiály a postupy jejich zpracování. Nebrání se ani nadsázce, ironii, netradičním tématům a kombinacím. Snad díky tomu se dnes řadí mezi české designérské hvězdy.

Design & umění Názory & polemika
JN interiér

AKCE A UDÁLOSTI

Moravská galerie prezentuje tvorbu letošní výherkyně ocenění designérky roku Czech Grand Design Kateřiny Handlové. Nenechte si ujít výstavu sklářských prací Záznam mizení, pohybující se na hranici designu a citlivého náhledu do zkušenosti autorky.

25. dubna 2025 – 29. března 2026
Zobrazit detail →

NEWSLETTER

JN interiér

Nejnovější články

Natálie Navrátilová a šéfredaktorka Designnews Veronika Pařízková
Číst článek
30. 04. 2025
Redakce Veronika Pařízková
Doba čtení 3 min

Že ženy dělají jemnější design je klišé. Na produktu nepoznáte, jestli ho dělal muž či žena, je přesvědčená Natalie Navrátilová, která navrhuje příbory i pravítka

„Drobné nástroje potřebují strašně času. Diplomové prototypy nebyly vůbec dokonalé. Musela jsem se několikrát připomenout. Spíš než o odvaze byla tato spolupráce o vytrvalosti,“ prozrazuje Natalie Navrátilová detaily vzniku kolekce pro Mikov, která ji vynesla cenu Objev roku na Czech Grand Design.

Design & umění Podcast
CASAROSA by Denisa Strmisková
Číst článek
28. 04. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 3 min

Esence jednoduchosti. V Českém Krumlově vznikla CASAROSA, malebný apartmánový dům se sofistikovanými interiéry

Mysleli jste si, že Český Krumlov je už plný možností stylového ubytování? Omyl. Jeho potenciál zjevně není stále vytěžený. Důkazem je malebná rekonstrukce domu v části Plešivec, který nese název CASAROSA.

Interiér & architektura Design guide
Klára Daniová se ponořila do sociologie a jako výstup vytvořila knihu (ale i online stránku) podpořenou kvalitním zpracováním
Číst článek
23. 04. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 4 min

Spíše panuje skepse, než víra v lepší zítřky. Grafická designérka Klára Daniová stvořila knihu, která zkoumá fenomén spolubydlení z různých stran

Bydlení je téma, které hýbe celou společností. Absolventka Ateliéru grafický design a nová média Klára Daniová se rozhodla zpracovat fenomén spolubydlení a v eponymní knize ukazuje jeho světlé i stinné stránky.

Názory & polemika Rozhovory
Fotograf Filip Švácha a designérka a umělkyně Pavlína Šváchová se synem Vendelínem; foto: Agnes Čechová; Pavlína se v tvorbě věnuje také šálkovým objektům; foto: Filip Švácha.
Číst článek
21. 04. 2025
Eliška Vrbová
Doba čtení 2 min

S dítětem jsme přestali prokrastinovat a naše práce je soustředěnější. V Ústí je rodinná atmosféra, UMPRUM by na nás byla moc ambiciózní, říkají Pavlína a Filip Šváchovi

Ona se věnuje designu skla a volnému umění, on nejen její objekty fotografuje. Pavlínu a Filipa Šváchovi spojilo studium v Ústí nad Labem a dnes sdílí kromě společné domácnosti i kreativní vize v projektech toho druhého. Jaké je soužití dvou designérů a umělců a jak jim život proměnilo rodičovství?

Design & umění Rozhovory
Nová židle Flexi Lounge
Číst článek
18. 04. 2025
Redakce
Doba čtení 3 min

Židle, co sbírá ceny. Boskovická firma LD Seating slaví mezinárodní úspěch s křeslem Flexi Lounge, čím je výjimečné?

Od uvedení první židle Flexi Light v roce 2014 až po kompletní rodinu sezení. LD Seating představuje nejnovější přírůstek do série Flexi Lounge – nový typ křesla navrženého pro maximální pohodlí.

Design & umění
Speciální pozornost věnujte jídelnímu prostoru. Ten musí být natolik příjemný, aby se s jídlem neutíkalo k nejbližší možné obrazovce
Číst článek
17. 04. 2025
Redakce
Doba čtení 2 min

Vybavení domácnosti: Co zohlednit a na čem ušetřit?

Mít kousek prostoru, kterému můžete říkat domov, je výhra. I díky tomu, že si ho můžete uzpůsobit úplně podle sebe. Pokud vybavujete svůj první byt, anebo třeba jen pokoj, máme pro vás pár praktických tipů, od čeho se odpíchnout a co vám pomůže docílit přesně takové harmonie, jakou potřebujete.

Nezařazené
Eliška Gogolová & Ateliér Kompost
Číst článek
16. 04. 2025
Tereza Tomášová
Doba čtení 3 min

Mám pocit, že v našem malém rybníčku bychom se měli povzbuzovat, říká textilní výtvarnice Eliška Gogolová, která vrací slávu prošívaným vestičkám našich babiček

Tvoří originální prošívané vesty, vyrábí úrodné vlněné sochy a chystá se na vlastní autorské látky. Co Eliška Gogolová oceňuje na olympijské kolekci? Jak o sobě může dát začínající textilní designér vědět a proč by uvítala raději cenu spojenou s finanční odměnou než kousek křišťálového dortu?

Design & umění Rozhovory
Cílem Nebezboží je ukázat, že víra v Boha není záležitostí minulosti
Číst článek
14. 04. 2025
Redakce
Doba čtení 2 min

I věřící si zaslouží vkusný produkt. Klára Frídlová oslovila mladé designéry, aby vymysleli, jak modernizovat tradiční křesťanské atributy

Kolekce křesťanských produktů se současnou estetikou nyní nabízí online obchod Nebezboží, jehož zakladatelka Klára Frídlová oslovila mladé autory a výtvarníky, aby vytvořili tradiční předměty snoubící v sobě katolickou tradici i současný design.

Design & umění
Upcyklace je ve světě rozšířeným pojmem
Číst článek
11. 04. 2025
Redakce
Doba čtení 2 min

Co, jak a proč vůbec dále vytvářet? Studenti z plzeňské Sutnarky hledají řešení pro nadprodukci v recyklaci a minimalizaci odpadu

Jak prodloužit životnost oděvů, kožených doplňků a obuvi v době vizuální inflace a nadprodukce? Studující ateliéru Fashion design Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni (FDU ZČU) hledali odpověď skrze kvalitní materiály, chytré střihy a upcycling.

Design & umění
Jana Zielinski a přebal knihy Křehká krása designu
Číst článek
09. 04. 2025
Jana Mattas Horáčková
Doba čtení 2 min

Absence kritického pohledu, přesto vizuálně zajímavá a inspirativní. Jaká je kniha, která vypráví příběh Jany Zielinski?

Kniha Křehká krása designu je rozhovorem o designu, ale také osobním příběhem Jany Zielinski. Co vše stojí za úspěchem Designbloku a jaká je jeho skutečná cena? Jak vypadá cesta ženy, která zasvětila svůj profesní život tvorbě, organizaci a podpoře designu u nás i v zahraničí?

Design & umění Názory & polemika