PŘEDPLATNÉ ČASOPISU
Nové proměny bydlení ↗
.

Designéři bez diplomu. Co mi chybělo v řemesle nebo technice, jsem vyplnila vášní. Je dnes potřeba mít formální vzdělání, aby člověk uspěl v prostředí designu?

Formální vzdělání se v mnoha oblastech považuje za základní kámen úspěšné kariéry. Je tomu tak i v oboru, kde titul z prestižní školy a studium v ateliéru významného designéra bývá alespoň kvalitním odrazovým můstkem na cestě k úspěchu?

Pokud mladý člověk sní o kariéře v designu, první logický krok obvykle vede k podání přihlášky na některou z uměleckých středních či vysokých škol. Jenže šance na přijetí jsou často malé, a po několika neúspěšných pokusech začíná vyvstávat otázka: lze v designu uspět i bez formálního vzdělání? V českém prostředí to zatím není běžná cesta, existují však výjimky, jež dokazují, že úspěch bez titulu není nemožný. Jsou to jen ojedinělé případy, nebo začínáme sledovat nový trend? 

Rozvoj umělé inteligence, rozmach workshopů a online vzdělávacích platforem otevírá alternativní cesty k naplnění snů. Pro některé už tradiční umělecká škola nemusí být nutností. Ať už vás láká šperk, keramika, móda nebo sklo, existují způsoby, jak se v těchto odvětvích prosadit i bez titulu. Potvrzují to i čtyři úspěšní designéři, kteří se vydali méně obvyklou cestou. Jejich příběhy mají společné jedno – nedali se odradit prvním nezdarem, byli vytrvalí a měli možná i trochu štěstí.

Martin Kuciel keramiku nestudoval, zdrojem vzdělání mu byl internet i knihy Martin Kuciel keramiku nestudoval, zdrojem vzdělání mu byl internet i knihy
Martin Kuciel keramiku nestudoval, zdrojem vzdělání mu byl internet i knihy

Mimo školní lavice 

Martin Kuciel, bývalý food kritik stojící za úspěšným projektem Zápisník pana Cuketky se s krásnou keramikou setkával v restauracích a kavárnách tak často, až se rozhodl, že změní obor. Nyní své keramické a porcelánové vázy, hrnky, misky a další produkty nestíhá pro velkou poptávku naskladňovat. Současné možnosti vzdělávání hodnotí, alespoň konkrétně pro keramiky, jako bezprecedentní: „Znalosti přestávají být schované za branami specializovaných vzdělávacích institucí a jsou přístupné volněji. Řada lidí z oboru navíc sdílí cenné know how napřímo – na svých sociálních sítích, v placených online kurzech, i jen tak volně.“ Sám přitom využívá dostupné online zdroje nebo vychází z anglické literatury. Zatímco v češtině nejrůznějších návodů, kurzů či seminářů zatím moc neexistuje, v angličtině je jich nepřeberné množství. Společně s metodou pokus-omyl, jsou pro samouky platformy jako YouTube, Skillshare, Domestica nebo volně přístupné kurzy zahraničních univerzit či stále se rozrůstající nabídka fyzických workshopů základem, ze kterého vycházejí.

Nora Eckhardtová a její prsten s růženínem, který navrhla pro svoji značku Šperky Noir Nora Eckhardtová a její prsten s růženínem, který navrhla pro svoji značku Šperky Noir
Nora Eckhardtová a její prsten s růženínem, který navrhla pro svoji značku Šperky Noir
Náhrdelník Scarabeus z kolekce Druhá strana řeky / Náušnice Kafe pozlacené s broušenou záhnědou z kolekce Kafe a víno Náhrdelník Scarabeus z kolekce Druhá strana řeky / Náušnice Kafe pozlacené s broušenou záhnědou z kolekce Kafe a víno
Náhrdelník Scarabeus z kolekce Druhá strana řeky / Náušnice Kafe pozlacené s broušenou záhnědou z kolekce Kafe a víno

„Stačí si najít několik oblíbených tvůrců, sledovat je a učit se. Všechno o fasování kamenů, letování a další základní techniky práce s kovem a výroby šperků jsem se naučila takto. Stále se vzdělávám a snažím se zdokonalovat, také samozřejmě sleduji současný design. Je to kontinuální proces, nikdy není úplně hotovo,“ říká Nora Eckhardtová tvořící pod značkou Šperky Noir. Šperk ji učaroval, poté, co se zapsala do dvoudenního kurzu, aby si vlastnoručně vyrobila prsten s nalezeným polodrahokamem. První šperky vytvořila u kuchyňského stolu, výtvory nabídla kamarádkám a zbytek je historie.

Mariya Patrovská / Tapiserie “Spill the tea” Mariya Patrovská / Tapiserie “Spill the tea”
Mariya Patrovská / Tapiserie “Spill the tea”
Koberec geometrických tvarů Koberec geometrických tvarů
Koberec geometrických tvarů

Chybějící zázemí 

K experimentování s materiály a technikami se většinou dostanou studenti během studia, zatímco samouci takový luxus bohužel nemají. Nezřídka musí projít složitější cestou, než objeví, co funguje. „Zázemí, které škola poskytuje, je vzácnost. Nemusíte platit studio, zařizovat si ho, nakupovat materiál na pokusy... Je to určitá volnost a privilegium,“ souhlasí Mariya Patrovská, zakladatelka značky Bohemian Rugstory, jež nabízí unikátní koberce na zem i na stěnu. Stejně jako ostatní oslovení nevystudovala uměleckou školu zaměřující se v jejím případě na textil, nýbrž má za sebou úspěšnou kariéru v médiích. Jak sama říká, vrhla se do uměleckého prostředí jako Alenka do králičí nory a učila se až za pochodu.

Martin Kohout dnes obléká řadu známých celebrit Martin Kohout dnes obléká řadu známých celebrit
Martin Kohout dnes obléká řadu známých celebrit
Návrhy Martina Kohouta fascinují dramatičností Návrhy Martina Kohouta fascinují dramatičností
Návrhy Martina Kohouta fascinují dramatičností

Na škole se člověk dostane rovněž k potřebným kontaktům, ať už na další studenty nebo profesory, které jsou pro některé tím stěžejním, co si ze školy odnášejí. Jak poznamenává Mariya Patrovská, vyučují vám dokáží ukázat cestu, podpořit vás a uvést do určité společnosti, se spolužáky vás zase pojí roky strávené následováním stejného cíle. Někdy se proto ti, kteří tuto zkušenost nemají, mohou cítit jako outsideři. „Z počátku mi přišlo, že se mnou ostatní tvůrci opovrhují. Přece jenom jsem byl samouk, který jim narušoval jejich prostor. Ale asi je to v tak konkurenčním prostředí normální,“ říká úspěšný módní designér Martin Kohout, který se jako jeden z mála českých návrhářů bez diplomu účastnil Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku. 

  Designérský rybníček je v Česku malý a bývalí spolužáci často sdílí zkušenosti nebo rovnou i showroomy. O tento aspekt ti, kteří do tohoto světa přišli zvenčí, často přicházejí. „Z počátku je člověk opravdu limitován tím, že se musí sám dostat do sítě kontaktů, které mu v jiném případě umožní nasbírat již škola. Poté samozřejmě hraje roli i otázka určité sebekázně při sebevzdělávání,“ doplňuje Martin Kohout. Dle oslovených se ale nejedná o závažnou překážku. Naopak. Například dle Martina Kuciela je to atraktivní příležitost, jak po hlavě pronikat do nového oboru. Bez očekávání a předsudků.

Martin Kuciel v minulosti působil v gastronomii pod pseudonymem Pan Cuketka Martin Kuciel v minulosti působil v gastronomii pod pseudonymem Pan Cuketka
Martin Kuciel v minulosti působil v gastronomii pod pseudonymem Pan Cuketka
O hrníčky, které Martin Kuciel tvoří je velký zájem O hrníčky, které Martin Kuciel tvoří je velký zájem
O hrníčky, které Martin Kuciel tvoří je velký zájem

Bez titulu = bez limitu? 

Většina z oslovených vidí ale v cestě, kterou si zvolili, především výhody. „Je možné, že to, co mi na začátku chybělo v řemesle nebo technice, jsem vyplnila vášní a experimentováním. Na škole bych se to možná naučila rychleji nebo trochu jinak, ale třeba by mi to vzalo elán a nadšení samouka. Právě objevování mě na mé práci baví vlastně nejvíc. Miluju tvůrčí svobodu. Pocit, že je přede mnou úplně prázdný list, byl velice vzrušující. Že můžu zkusit zrealizovat cokoliv mě napadne, a když se to nepovede, vůbec nic se nestane. Že nejsem ničím limitovaná. To, jak z ničeho, z více či méně vágní představy, nakonec vznikne něco hmatatelného, mě nikdy nepřestane bavit a fascinovat,“ popisuje Nora Eckhardtová. Martin Kohout zase vyzdvihuje velkou volnost, již vnímá díky tomu, že nestudoval v konkrétním ateliéru, který by ovlivňoval jeho styl práce a myšlení.

Prsteny Tři perly / Prsten Vlna Prsteny Tři perly / Prsten Vlna
Prsteny Tři perly / Prsten Vlna
Šperky z kolekce Druhá strana řeky Šperky z kolekce Druhá strana řeky
Šperky z kolekce Druhá strana řeky

Tím, že v oboru začínají často už s určitými životními zkušenostmi a mají za sebou jiné úspěšné kariéry, se na něj dívají s větším odstupem, než čerstvě vystudovaný designér. „Nevím, jestli je to věkem, ve kterém jsem začínala, stále začínám, nebo tím, že za sebou jednu poměrně úspěšnou kariéru už mám, ale myslím si, že na Bohemian Rugstory již od začátku nahlížím dost byznysově. Nechci jen tak tvořit do šuplíku a ani na to nemám prostor, chci aby mě tato tvůrčí činnost kreativně naplňovala, ale také aby vydělávala. Vlastně nemám čas mít hlavu v oblacích a jen něco vytvářet čistě jen pro sebe. Chci, aby po mých kobercích, obrazech, instalacích byla poptávka a ráda naplňuji i představy svých klientů produkty přímo na míru. V tuto chvíli si spíše potřebuji doplnit své znalosti jako prodejce. Vyrobit produkt už umím, ale stejně důležitou dovednosti je ho prodat,“ zamýšlí se Mariya Patrovská. 

Přestože cesta k úspěchu v designu nemusí vést přes tradiční vzdělání, formální školy stále hrají velmi důležitou roli, i když nejsou samospásné. Titul je jako mapa – ukáže směr, ale k cíli se musíte dostat vlastními silami. Martin Kuciel to shrnuje jasně: „Školy svou hodnotu určitě pořád mají. Strašně moc ale záleží na situaci a konkrétních potřebách člověka. Myslím, že ke klasickému vzdělávání je potřeba si paralelně vybudovat i silný framework pro to, jak se učit nové věci, jak vstřebávat nové techniky/technologie. Dělat to hodně efektivně s ohledem na čas a mít vychozenou cestu.“ Jeho slova potvrzuje i Nora Eckhardtová, která říká, že pokud to člověka táhne například právě ke šperku již od mládí, začít ho studovat na škole je jistě skvělou cestou. Ne každý má ale o tom, co chce v životě dělat jasno již v osmnácti letech. Zdůrazňuje ale, že „když někdo něco dělá opravdu s radostí a poctivě, úspěchu se dříve nebo později dočká, ať už školu studoval, nebo ne.“ Martin Kohout pak upozorňuje na to, že i když ovládnete řemeslo, bez školy vám může chybět širší kontext, který díky ní získáte.

Unikátní koberce a tapiserie tvoří Mariya Patrovská pod značkou Bohemian Rugstory. Unikátní koberce a tapiserie tvoří Mariya Patrovská pod značkou Bohemian Rugstory.
Unikátní koberce a tapiserie tvoří Mariya Patrovská pod značkou Bohemian Rugstory.

V designovém oboru rozhodně neplatí, že si bez titulu neškrtnete. Cesty k úspěchu bývají rozmanité. Nemusí nutně vést přes tradiční vzdělávací instituce. Designéři, kteří se rozhodli jít obloukem kolem školních lavic, dokazují, že klíčem k úspěchu je především odhodlání, vášeň a schopnost neustále se učit.

Frida by Michaela Karásek Čejková Frida by Michaela Karásek Čejková
Frida by Michaela Karásek Čejková
Kolekce Martina Kohouta Kolekce Martina Kohouta
Kolekce Martina Kohouta
Rubriky:

Další z rubriky

Název studia je odvozen od slova beseda, které evokuje dle autorů přátelské rozhovory, zábavu, tanec a prostor.
Číst článek
04. 12. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 4 min

Toužila vymyslet zákusek, který ještě neexistuje. Studio Besiidka osciluje mezi jídlem a designem, dává toto spojení smysl?

Jídlo a design? Trend, který je v poslední době čím dál tím víc populární. Studio Besiidka z Brna, které tvoří Nikola Chromečková a David Hotárek, patří mezi ty, kteří tyto dvě ingredience umí smíchat víc než dobře!

Design & umění Rozhovory
První půlkulatiny podcastu jsme oslavili s hostem Ondřejem Zitou.
Číst článek
02. 12. 2024
Redakce
Doba čtení 3 min

Židle UM od Jiřího Pelcla je budoucí ikona designu, sedět se na ní ale nedá, přiznává zakladatel značky Master & Master Ondřej Zita

„K židli Um vždy s nadsázkou dodávám, že je to budoucí ikona designu. Stejně jako její slavné předchůdkyně je přísná a nedá se na ní moc sedět,“ vypráví výrobce českého nábytku Ondřej Zita. Nevadí ale, že není pohodlná? A co znamená demokratický design?

Design & umění Podcast
Spolupráce a konzultace s odborníky na psychologii a osobní bezpečnost a účast v Technologické inkubaci CzechInvestu a akcelerátoru PrusaLab, dala vzniknout „chytré“ kabelce IRMA.
Číst článek
25. 11. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 4 min

Kabelka, která zabrání znásilnění. Klára Šmakalová se bála o malou dceru, vymyslela proto módní doplněk, který umí ženám v nebezpečné situaci zachránit život

Násilí na ženách není bohužel žádná chiméra. I v objektivně bezpečných městech jako je Praha, se dívky a ženy na řadě míst necítí bezpečně. Vyřešit nebo alespoň zmírnit tento problém se rozhodla Klára Šmakalová. Výsledkem je rafinovaná kabelka Irma. Co vše na pohled jednoduchá taška umí?

Design & umění Rozhovory
Meat Design se poprvé přesouvá do nové lokace! Opouští bývalé Vítkovické železárny a přesouvá se do Boutique Business Inkubátoru Ostravica.
Číst článek
22. 11. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 6 min

Byla jsem smířená s tím, že Meat Design nezachráním. Karolína Skórková už 9 let buduje v Ostravě festival na podporu lokálních značek, jaké jsou největší překážky?

Karolína Skórková není designérka, přesto je hlavně její zásluha, že se slovo "design" v Ostravě stalo běžnou součástí slovníčku místních obyvatel. Meat Design Ostrava funguje s přestávkami už 9 let. Co ji vedlo k nápadu festival založit? A kdo ji nejvíc podporuje?

Design & umění Názory & polemika Rozhovory
Tereza letos vystavovala sérii Počátek i na prestižním veletrhu Salone dle Mobile, pod záštitou značky TON.
Číst článek
20. 11. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 5 min

Myslím, že volné umění o moc nepřišlo, když jsem se raději věnovala dceři. Tereza Talichová upřímně o tom, jaké je to rozjet značku ve 40 a zda cítí generační propast

Tereza Talichová je neuvěřitelně milá, skromná a talentovaná. Její značka Tititi se zrodila z touhy po svobodě, ale dala si načas. Dnes s ní sbírá zasloužené úspěchy.

Design & umění Rozhovory
Na festivalu najdete například i hravé textilní výrobky od značky Vigvam
Číst článek
09. 11. 2024
Redakce
Doba čtení 4 min

Česká hračka zažívá těžší období. Největší překážka je stagnace trhu. Ptáme se českých tvůrců, v jaké kondici je obor, ve kterém podnikají

Tvůrců, kteří se věnují výrobě a prodeji hraček, znatelně přibývá. Vidět je to i na pravidelném festivalu mini, kde se současní tvůrci prezentují. V jaké kondici ale momentálně obor opravdu je?

Design & umění Názory & polemika
Ilustrátorka Marie Urbánková
Číst článek
07. 11. 2024
Redakce
Doba čtení 4 min

Na Ledové království jsem krátká! Marie Urbánková ilustraci nestudovala, přesto dnes patří mezi přední autorky tvorby pro nejmenší děti

Tvorba pro děti má svá specifika. Ne každý rukopis, který zvolí dospělý ilustrátor, nadchne i ty nejmenší. Jak přistupuje k tvorbě talentovaná tvůrkyně Marie Urbánková, autorka řady knížek nebo vizuálu pro Festival Mini?

Design & umění Rozhovory
Díky preciznímu zpracování vestavěných trub a velké pozornosti, kterou Bosh věnuje každičkému detailu, ladí všechny pečicí trouby naprosto dokonale.
Číst článek
06. 11. 2024
Redakce
Doba čtení 3 min

Maso jako z oblíbené restaurace. Trouby Bosch nabízejí funkce, díky kterým se jídlo uvařené doma vyrovná i haute cuisine

Chcete připravit maso nebo rybu tak, jak to dělají ve vaší oblíbené restauraci? Nebo sníte o tom, že upečete ten nejlepší chléb, který kupujete v pekařství odvedle? S novými funkcemi trouby Bosch toho snadno dosáhnete.

Design & umění
Roman Mareš a Max Koreis u své nepřehlédnutelné instalace
Číst článek
04. 11. 2024
Jana Brandtlová
Doba čtení 3 min

I obyčejné tepláky mohou mít kvalitní design. Řetězec Kaufland se rozhodl spojit se studenty UMPRUM a vytvořil kolekci volnočasového oblečení pro své zaměstnance

Řetězec Kaufland nezapomíná na své zaměstnance. Ke svému výročí si nadělil kolekci oblečení ve spolupráci se studenty UMPRUM a spolu s ateliérem dvoutakt představili během letošního Designbloku impozantní instalaci v Superstudiu Muzea hlavního města Prahy.

Design & umění
20240924 KATARZYNA KOZYRA foto Roman Polasek JPG 18
Číst článek
01. 11. 2024
Nikol Galé
Doba čtení 7 min

Česká republika zásadně zaspala. S ředitelem GVUO v Ostravě Jiřím Jůzou nejen o tom, proč zde poslední samostatná galerijní budova vznikla před 100 lety

Před rokem jsme s ředitelem Galerie výtvarného umění v Ostravě (GVUO) Jiřím Jůzou probíhali témata spojená s touto významnou institucí. Nedávno jsme si dali „opáčko“, při němž jsme bilancovali.

Design & umění Názory & polemika Rozhovory
Lightworks
IKEA
Kare design
Prospanek.cz
Bosch

AKCE A UDÁLOSTI

From: Umprumshop To: You. Letošní ročník Umprumshopu se nese neostýchavě ve vánoční atmosféře. Doražte do Mikulandské, pořiďte designové dárky a poslechněte si přednášku "Unwrapping experiences" s absolventy. Vernisáž již 4. prosince!

Od 4. do 8. prosince, každý den od 11 do 20 hod.
Zobrazit detail →

NEWSLETTER

Výstaviště Praha - imerzivní divadlo a gastronomie

Nejnovější články

Název studia je odvozen od slova beseda, které evokuje dle autorů přátelské rozhovory, zábavu, tanec a prostor.
Číst článek
04. 12. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 4 min

Toužila vymyslet zákusek, který ještě neexistuje. Studio Besiidka osciluje mezi jídlem a designem, dává toto spojení smysl?

Jídlo a design? Trend, který je v poslední době čím dál tím víc populární. Studio Besiidka z Brna, které tvoří Nikola Chromečková a David Hotárek, patří mezi ty, kteří tyto dvě ingredience umí smíchat víc než dobře!

Design & umění Rozhovory
První půlkulatiny podcastu jsme oslavili s hostem Ondřejem Zitou.
Číst článek
02. 12. 2024
Redakce
Doba čtení 3 min

Židle UM od Jiřího Pelcla je budoucí ikona designu, sedět se na ní ale nedá, přiznává zakladatel značky Master & Master Ondřej Zita

„K židli Um vždy s nadsázkou dodávám, že je to budoucí ikona designu. Stejně jako její slavné předchůdkyně je přísná a nedá se na ní moc sedět,“ vypráví výrobce českého nábytku Ondřej Zita. Nevadí ale, že není pohodlná? A co znamená demokratický design?

Design & umění Podcast
Autentická zimní fotka na koupališti v Brně Zábrdovicích.
Číst článek
29. 11. 2024
Nikol Galé
Doba čtení 5 min

Žádná holá fakta a nudný průvodce. V Brně pořádají Autentické prohlídky pro milovníky lokálních příběhů i bizarností

„Chceme ukázat město z různých úhlů pohledu, optikou běžných lidí a s citem pro lokální témata,“ říká ředitelka TIC Brno.

Rozhovory Design guide
Rukopisy, archiválie, výtvarná díla i knihy doplněné o díla současných audiovizuálních umělců – stálá expozice Muzea literatury umístěná v deseti sálech reprezentuje českou literaturu od národního obrození až do roku 1989.
Číst článek
27. 11. 2024
Ondřej Balada
Doba čtení 3 min

Propojení odbornosti a kreativity na výbornou. Nedávno otevřené Muzeum Literatury dokázalo obstát, výsledkem je ambiciózní a moderní prostor, který nenudí

Požadavky na muzejní instituce se v průběhu času mění a v jistém smyslu i zpřísňují. Jako návštěvníci se obvykle chceme něco dozvědět, ale zároveň nechceme být zahlcení informacemi. Chceme kulturní zážitek a obohacení, ale současně se u toho i bavit.

Názory & polemika Design guide
Spolupráce a konzultace s odborníky na psychologii a osobní bezpečnost a účast v Technologické inkubaci CzechInvestu a akcelerátoru PrusaLab, dala vzniknout „chytré“ kabelce IRMA.
Číst článek
25. 11. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 4 min

Kabelka, která zabrání znásilnění. Klára Šmakalová se bála o malou dceru, vymyslela proto módní doplněk, který umí ženám v nebezpečné situaci zachránit život

Násilí na ženách není bohužel žádná chiméra. I v objektivně bezpečných městech jako je Praha, se dívky a ženy na řadě míst necítí bezpečně. Vyřešit nebo alespoň zmírnit tento problém se rozhodla Klára Šmakalová. Výsledkem je rafinovaná kabelka Irma. Co vše na pohled jednoduchá taška umí?

Design & umění Rozhovory
Meat Design se poprvé přesouvá do nové lokace! Opouští bývalé Vítkovické železárny a přesouvá se do Boutique Business Inkubátoru Ostravica.
Číst článek
22. 11. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 6 min

Byla jsem smířená s tím, že Meat Design nezachráním. Karolína Skórková už 9 let buduje v Ostravě festival na podporu lokálních značek, jaké jsou největší překážky?

Karolína Skórková není designérka, přesto je hlavně její zásluha, že se slovo "design" v Ostravě stalo běžnou součástí slovníčku místních obyvatel. Meat Design Ostrava funguje s přestávkami už 9 let. Co ji vedlo k nápadu festival založit? A kdo ji nejvíc podporuje?

Design & umění Názory & polemika Rozhovory
Tereza letos vystavovala sérii Počátek i na prestižním veletrhu Salone dle Mobile, pod záštitou značky TON.
Číst článek
20. 11. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 5 min

Myslím, že volné umění o moc nepřišlo, když jsem se raději věnovala dceři. Tereza Talichová upřímně o tom, jaké je to rozjet značku ve 40 a zda cítí generační propast

Tereza Talichová je neuvěřitelně milá, skromná a talentovaná. Její značka Tititi se zrodila z touhy po svobodě, ale dala si načas. Dnes s ní sbírá zasloužené úspěchy.

Design & umění Rozhovory
Lejaan
Číst článek
15. 11. 2024
Eliška Vrbová
Doba čtení 4 min

Z Instagramu přímo do ložnice. Je to jako spát v hotelové posteli, shodují se influencerky a designérka, které vyzkoušely povlečení české značky Lejaan

Když si ho pořídily, zamilovaly se. Domovy producentky Natálie Majvaldové, designérky Adély Mitrengové a budoucí psycholožky Jany Albrechtové jsou osobité, jedno ale mají společné - postele povlečené do české značky Lejaan. Proč je povlečení nadchlo, jak o něj pečují a čím utvářejí svůj domov?

Interiér & architektura
Vesnický ráz se nezapře ani v interiéru.
Číst článek
13. 11. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 3 min

Vrátili se z Ameriky a zachránili zchátralý statek. Původní západočeská usedlost Darmyšl se díky péči manželů Ivanových proměnila ve výstavní bydlení

Podobné místo byste v Česku hledali stěží. Má atmosféru Toskánska, moderní vybavení hodné Švýcarska a eklekticky vybavený interiér, jak to umí ve Francii. Statek Darmyšl přitom najdete ve vesničce kousek od kláštera v Kladrubech.

Interiér & architektura Design guide
Na festivalu najdete například i hravé textilní výrobky od značky Vigvam
Číst článek
09. 11. 2024
Redakce
Doba čtení 4 min

Česká hračka zažívá těžší období. Největší překážka je stagnace trhu. Ptáme se českých tvůrců, v jaké kondici je obor, ve kterém podnikají

Tvůrců, kteří se věnují výrobě a prodeji hraček, znatelně přibývá. Vidět je to i na pravidelném festivalu mini, kde se současní tvůrci prezentují. V jaké kondici ale momentálně obor opravdu je?

Design & umění Názory & polemika