PŘEDPLATNÉ ČASOPISU
Nové proměny bydlení ↗
Interiér Bistra Karel

Otevřely místo, kam chce jít na brunch každý. Bistro Karel přineslo do pražské Troje stylovou gastronomii

Karolína Pomahač má ráda výzvy a změn se nebojí. Na Vinohradech provozovala úspěšný podnik Slow cafe, který po pěti letech uzavřela, aby mohla pokračovat jinde. V pražské Troji spolu s Elen Chvojkovou založila Bistro Karel.

Ačkoliv Karolína vystudovala zahradní architekturu, kolem gastronomie se pohybuje od svých studentských let. „Od osmnácti let jsem pracovala na vinici v botanické zahradě, kde jsem si zamilovala víno. Později jsem působila v podniku Na břehu Rhôny, tam jsem se potkala s mým budoucím manželem,“ svěřuje se Karolína. V tu dobu byla zažehnuta také malá jiskra podnikatelská. „Byli jsme dobrý tým, sedli jsme si pracovně, vnímali jsme věci stejně. Manžel byl sice trochu zdrženlivý, ale já jsem ho přesvědčila, že se nám to podaří.“ A opravdu se tak stalo. V roce 2017 vzniklo Slow cafe.

Karolíně bylo v té době teprve 26 let a začátky byly složité. Na místě dříve fungovala ne příliš oblíbená kavárna. „Navazovat na něco, s čím mají lidé špatnou zkušenost, není jednoduché. Podnik se nám ale podařilo rozjet a lidé se postupně vraceli zpátky. Pak přišel covid,“ vysvětluje. Jako většina gastronomických míst fungovali přes výdejní okénko, Slow cafe ale navíc zachraňovaly květiny.

Už mě to nenaplňovalo. Chtěla jsem pokračovat ve stejné aktivitě, ale na jiném místě

„S manželem jsme byli v Barceloně, kde nás uchvátila kavárna, která byla zároveň prodejnou kytek a pokojovek. Mě tehdy napadlo něco takového zkusit i u nás. A tak jsme začali prodávat květiny. To bylo ještě před boomem pokojovek, který přišel s covidem. Nám ale právě tohle v náročném období hodně pomohlo. Proměnili jsme se doslova v květinářství,“ vzpomíná Karolína. Slow cafe se jim podařilo udržet a získat si mnoho dalších příznivců.

V té době se Karolíně narodil syn a ona se odhodlala k nečekanému kroku – úspěšný podnik po pěti letech uzavřít a začít budovat jiný. „Už mě to nenaplňovalo. Chtěla jsem pokračovat ve stejné aktivitě, ale na jiném místě. Dojíždět z našeho bydliště v Troji na Vinohrady bylo náročné. V té době jsem náhodou objevila nádherné místo přímo u zámecké zahrady,“ zasní se Karolína při vzpomínce na to, když domek u zámku Troja poprvé uviděla. Neváhala ani na chvíli a přihlásila se do výběrového řízení. Nejdřív bylo nutné připravit projekt, pro který oslovila Anny Architects.

Čerstvě vysazená zahrada Čerstvě vysazená zahrada
Čerstvě vysazená zahrada

Některé věci nebylo možné ovlivnit, a tak jsme je důstojně přizvaly do hry

„Pro nás to byla rychlá akce, jelikož šlo o to, nejdříve celý prostor vůbec vysoutěžit. Měly jsme měsíc na to, se sladit a nahodit na papír prvotní koncept a ideu, s čímž jsme Karolíně trošku pomohly, jelikož samy rády cestujeme po světě a navštěvujeme podobný typ podniků a míst,“ říká architektka Anna. Jednou z hlavních výzev byla jedlá divoká zahrada.

Následně byl vymyšlen koncept koloniálu, který společně rozvíjeli. „V Troji obecně chybělo místo, kde byste si mohli koupit zboží, na které jsme zvyklé v jiných částech Prahy na každém kroku – zrnka kávy, farmářské produkty, pečivo, vína a další produkty,“ doplňuje Anna.

Výběrové řízení Karolína Pomahač vyhrála. Spojila se s obchodní partnerkou Elenou Chvojkovou, původní profesí filmovou produkční, a společně začaly promýšlet podnikatelský záměr, vize a s architektkami podobu interiéru omezeného kulturní památkou, do které objekt spadá. „Například podlahu bychom volily zřejmě jinou, ale musely jsme se přizpůsobit. Dlažba vychází z barvy zámku a my jsme na ni navázaly celkovou grafickou identitou. Některé věci nebylo možné ovlivnit, a tak jsme je důstojně přizvaly do hry,“ vysvětluje Elena důvody podoby místa.

Interiér Bistra Karel Interiér Bistra Karel
Interiér Bistra Karel

Prostor se vyznačuje kombinací starého s novým. Najdeme zde osvětlení HAY, stoly, bar s koloniálem a kovovými konstrukcemi navržené architektkami a vyrobené truhlářem a zámečníkem na míru, některý nábytek naopak pochází ještě ze starého provozu Cafe slow, kterým majitelky interiér samy doplnily. Nechybí zde stopy českého designu, keramika Koller, Daniel Machill, židle a talíře pocházejí z antiku. Celý prostor doplňují květiny.

Navzdory své poloze mimo samotný zámek si tento malebný domek zachoval svůj historický ráz a atmosféru. Původní podlahy a barvy vytvářejí základ, na kterém stojí podoba interiéru. Rustikální design je doplněný o unikátní prvky českého designu, dodává prostoru autentičnost a šarm. Interiér je navržený s důrazem na flexibilitu a možnost proměňovat jeho podobu. Neutrálně jemná paleta barev a materiálů umožňuje prostor uzpůsobovat v rámci doplňků a dané sezony.

Architektky přišly s návrhem stolů, které lze k sobě libovolně spojovat, a místo tak přetvářet, co se týče kapacity a počtu míst k sezení. Vzniká tím prostor pro pořádání různých speciálních akcí, večeří, svateb a oslav. Místo je k takovým akcím přímo předurčené, ačkoliv se tomu majitelky trochu brání. „Soukromé akce jsme měly a máme. Přichází tolik požadavků na svatby, že bychom je mohly organizovat tři do týdne. Ale nejsme schopné to naplnit a z tohoto důvodu potom zavírat. To není náš záměr. Chceme mít především hezké bistro pro lidi. Aby si mohli přijít dát večer večeři a skleničku. A neřešit při tom, jestli máme otevřeno,“ vysvětluje Elena.

Snažíme se zužitkovat surovinu od lístečku po kořeny

Propojení se zámkem vytváří především zážitky pro návštěvníky. Mohou si prohlédnout výstavy, procházet se zámeckými zahradami poskytujícími nezapomenutelný pohled na okolní krajinu, uvnitř bistra se občerstvit. „Naše kuchyně je jednoduchá, zároveň rafinovaná a vychází především z lokálních surovin. Nabídka čerstvé zeleniny z místní farmy ovlivňuje celé menu. Mají v nabídce mangold? Náš kreativní šéfkuchař Nikolas Muranský vymyslí jídlo z něj. Snažíme se také zužitkovat surovinu od lístečku po kořeny,“ říká Karolína.

Místní kuchyně se vyznačuje sezónní nabídkou a lokálními surovinami Místní kuchyně se vyznačuje sezónní nabídkou a lokálními surovinami
Místní kuchyně se vyznačuje sezónní nabídkou a lokálními surovinami

V sezoně rádi zavařují ovoce a zeleninu, mají zálibu ve fermentování, výrobě sirupů a bylinkových olejů. „V našem malém koloniálu je možné si koupit suroviny, ze kterých vaříme, farmářské výrobky nebo naše vlastní výtvory,“ ukazuje Karolína na pult v rohu místnosti a na skleněné lahve plné zavařenin. V budoucnu chtějí pěstovat také vlastní zeleninu. „Asi toho nebude tolik, aby nám to v kuchyni stačilo. Ale sedět tady, jíst a vidět, že za oknem dozrávají rajčata, je nádherná představa. Proto jsem nadšená, že k objektu patří i zahrada.“

Obě ženy si pochvalují spolupráci s Galerií hlavního města Prahy spravující trojský zámek. Byly už přizvány k několika akcím, zajištění občerstvení na akci Art Book Fair nebo Oslavy Svaté Lucie, na akci spolupořádanou se Signal Festivalem. „Momentálně vymýšlíme pikniky, které by mohly zajímavě oživit zahrady. A také jsme mluvily o letním kině, o adventu i náznaku vánočních trhů. Nápadů máme hodně,“ mluví o plánech Karolína.

Součástí místa je zahrada s posezením Součástí místa je zahrada s posezením
Součástí místa je zahrada s posezením

Radost jim dělá spokojenost zákazníků a také možnost skloubit své mateřství s prací, která je naplňuje. Až neuvěřitelně znějí některé jejich osobní zkušenosti z doby před otevřením, s kterými se svěřuje Elena: „Často jsme narážely na překvapení, že jsme dvě mámy, které si chtějí otevřít gastro podnik. Stávaly se nám takové bizarnosti, že si někdo vyžádal na další schůzku i naše manžely.“

A proč pojmenovaly své bistro právě Karel? Může to působit, že navzdory jejich ženskému tandemu, ale je to jinak. „Název vychází ze spojení našich dvou jmen. Ale občas si hrajeme a říkáme, že to je majitel nebo náš zahradník,“ smějí se obě ženy.

Bistro Karel Bistro Karel
Bistro Karel
Rubriky:

Další z rubriky

Opava koupaliste
Číst článek
19. 07. 2024
Sabina Ježková
Doba čtení 8 min

Chladivé oázy. Kde najdete netradiční koupání ve stínu působivé architektury?

Léto je v plném proudu, horko nemá slitování, a když už ani zmrzlina nezchladí, je čas se přemístit k vodě. Ideálně na takové místo, kde bude nejen čistá voda, ale i zajímavé okolí, které nabízí esteticky působivou architekturu a příjemné prostředí. My naštěstí víme, kam se za těmito místy vydat.

Design guide
Muzeum barokních soch
Číst článek
15. 07. 2024
Jana Brandtlová
Doba čtení 4 min

Láká nejen na loutky. Město Chrudim stojí na okraji zájmu turistů, architektonicky zajímavá místa má ale také

Chrudim na vzestupu. Přestože památek v ní najdeme několik, moderní architektury je poskrovnu. Architekti a designéři, Chrudim vás potřebuje! Vybíráme místa, která stojí za to v druhém největším městě Pardubického kraje (i v jeho okolí) navštívit.

Design guide
Enotéka Znojmo
Číst článek
01. 07. 2024
Klára Rokosová
Doba čtení 4 min

Vínečko & Design. Znojmo vstalo z popela a stalo se z něj jedno z nejvkusnějších měst v republice

Město toho nabízí mnoho. Od prohlídek historických památek, procházek malebnými uličkami, tajemným podzemím až po úchvatné výhledy do krajiny. Nechybějí ani gastronomické podniky a stylová ubytování. Vydejte se s námi za designovými lahůdkami Znojma.

Design guide
Designblok Cosmos v Oblastní galerii v Liberci!
Číst článek
19. 06. 2024
Redakce
Doba čtení 5 min

Spektakulární instalace, která dokáže oslovit i laika. V Liberci je k vidění oceňovaná výstava českého skla Designblok Cosmos

Putovní výstava Designblok Cosmos, kterou v Praze a Miláně spatřilo již přes sto tisíc lidí, míří do regionů. Aktuálně zaparkovala v zahradě Oblastní galerie Liberec. Proč se vyplatí vyrazit na sever nám prozradila Jana Zielinski a Filip Suchomel.

Design guide
Vila 63 je novou pobočkou Café Jen
Číst článek
10. 06. 2024
Jana Brandtlová
Doba čtení 4 min

Espresso tonic, Aperol a design, prosím! Vybíráme dokonalé letní zahrádky, které okouzlí stylem a šarmem

Čeká nás předpověď plná slunečných dní. Kam se skočit ochladit v horkých měsících? Přinášíme seznam zahrádek, kde si ke kávě můžete objednat třeba svěží design s nevšední lokací.

Design guide
Designnews GRAM
Číst článek
05. 06. 2024
Klára Rokosová
Doba čtení 4 min

Úctyhodná proměna. Lukáš Žďárský otevřel osobité bistro Gram v místě, kde bývala firemní recepce

Lukáš Žďárský je milovník gastronomie a designu. S partou kolegů zvelebuje staré prostory a probouzí k životu nové koncepty. Kreativně, s respektem k historii místa. Nejnovějším přírůstkem v pestrém portfoliu je vinohradský podnik GRAM.

Design guide
Betonové bludiště a podzemní katedrála zanechají nesmazatelný dojem
Číst článek
22. 05. 2024
Jana Brandtlová
Doba čtení 4 min

Tajuplná mystika v Brně. Monumentální vodojemy staré přes 100 let se dočkaly vkusné a působivé renovace

Prosím, 3x vodojem a navrch jeden nový park! Brno v březnu zpřístupnilo poslední vodojem z trojice monumentálních památek a rozhodně se nedrželo zpátky. Proběhla i vkusná revitalizace parku včetně návštěvnického centra. Pojďme se podívat pod povrch!

Design guide
NPB0824 cover

SOUTĚŽNÍ PŘÍSPĚVEK

BANER0624 vyrocni soutez Chci soutěžit →

AKCE A UDÁLOSTI

KEEP IN TOUCH s Mezinárodním porcelánovým sympóziem! Třítýdenní rezidence pro umělce a designéry ze všech koutů světa nabídne i Workshop Weekend pro širokou veřejnost

Weekend Workshop se uskuteční 26. – 28. července 2024
Zobrazit detail →

NEWSLETTER

Nejnovější články

Prvním hostem našeho podcastu byla designérka a multidisciplinární umělkyně Eliška Monsportová
Číst článek
26. 07. 2024
Veronika Pařízková
Jana Brandtlová
Doba čtení 3 min

Šla udělat instalace Lasvitu v Miláně lépe? Jsou ženy citlivější designérky? Ptáme se Elišky Monsportové, která patří mezi největší talenty své generace

„Nemám pocit, že bych měla něco dokazovat,“ říká v podcastu designérka Eliška Monsportová, která se už v mladém věku stala vyhledávanou sklářkou. Jaké má zkušenosti s lokálními firmami? Jsou ženy sklářky empatičtější? Poslechněte si první díl Designnews podcastu, který řeší věci do hloubky.

Podcast
Minka Podhajska a její hračky. Zdroj: UPM
Číst článek
24. 07. 2024
Kateřina Hubertová
Doba čtení 3 min

Hračky, které si podmanily celý svět. Před sto lety vznikaly působivé dřevěné figurky výtvarnice Minky Podhajské

Jednoduché barevné stylizované dřevěné hračky zapsaly do myslí několika generací designérku Minku Podhajskou. Při jejich tvorbě dbala na estetickou úroveň, ale také na didaktické působení, vytvářela i různé stavebnice a hry.

Design & umění
K příležitosti oslav výročí ikonického modelu Porsche 356 No. 1 firma v rámci advertorialu Vogue #MyLifeWithPorsche oslovila mimo jiné šperkařku Janju Prokić
Číst článek
22. 07. 2024
Tereza Urban
Doba čtení 3 min

Design ve spárech reklamy. Proč přibývá českých tvůrců, kteří se nechávají platit za komerční propagace?

Pokud zabrousíte na nějaký z instagramových účtů českých designérů, možná na vás kromě fotek jejich práce vyskočí i spolupráce s mezinárodními značkami. Jejich výrobkům propůjčí kredibilitu a dělají z nich designové chuťovky. Mají však mantinely, za které by v rámci reklamních spoluprací nešli?

Názory & polemika
Designérka Markéta Daňková v nadčasovém bytě
Číst článek
20. 07. 2024
Pavlína Blahotová
Doba čtení 8 min

Bydlet jako v budoucnosti: Chytrá zařízení v kombinaci s dubovým nadčasovým nábytkem a udržitelnými materiály

Aktivní sportovec Lukáš hledal pro svou budoucí rodinu bydlení na dosah centra i přírody. Ocenil blízkost cyklostezky, sportovních hřišť i nabíječky na elektromobil. Se zařízením útulného bytu mu pomohla Markéta Daňková.

Interiér & architektura Design & umění
Opava koupaliste
Číst článek
19. 07. 2024
Sabina Ježková
Doba čtení 8 min

Chladivé oázy. Kde najdete netradiční koupání ve stínu působivé architektury?

Léto je v plném proudu, horko nemá slitování, a když už ani zmrzlina nezchladí, je čas se přemístit k vodě. Ideálně na takové místo, kde bude nejen čistá voda, ale i zajímavé okolí, které nabízí esteticky působivou architekturu a příjemné prostředí. My naštěstí víme, kam se za těmito místy vydat.

Design guide
Hilda kolektiv, zleva: Patricie Weinrichová, Bára Šaroun Šemberová a Adina Chmelová
Číst článek
17. 07. 2024
Nikol Galé
Doba čtení 4 min

Málokdo si uvědomuje, kolik práce je za výrobou jednoho keramického hrnečku, říkají zakladatelky Hilda kolektiv

Hilda kolektiv přejal své jméno od myslitelky a mystičky Hildegardy z Bingenu – světice, jež se už ve středověku projevovala jako ryze renesanční osobnost. Uskupení tvoří Patricie Weinrichová, Adina Chmelová a Bára Šaroun Šemberová. Esence jejich činností tkví v propojování volného a užitého umění.

Rozhovory
Muzeum barokních soch
Číst článek
15. 07. 2024
Jana Brandtlová
Doba čtení 4 min

Láká nejen na loutky. Město Chrudim stojí na okraji zájmu turistů, architektonicky zajímavá místa má ale také

Chrudim na vzestupu. Přestože památek v ní najdeme několik, moderní architektury je poskrovnu. Architekti a designéři, Chrudim vás potřebuje! Vybíráme místa, která stojí za to v druhém největším městě Pardubického kraje (i v jeho okolí) navštívit.

Design guide
FOX Gallery v budově GMU v Hradci Králové
Číst článek
12. 07. 2024
Nikol Galé
Doba čtení 5 min

Chtěla přinést design do Hradce Králové. Je těžké ty projekty udržet, pokud nemáte státní podporu, říká majitelka FOX Gallery

Byli mezi prvními, kdo se v Čechách začali věnovat prodeji kvalitního užitného designu a současného umění. Jana Opatrná se svým týmem vede od roku 2013 design shop FOX Gallery v centru Prahy, v roce 2017 pak otevřela druhou pobočku sídlící v Galerii moderního umění v Hradci Králové.

Rozhovory
Trofeje vyráběné technikou foukání sklářským kolíkem
Číst článek
10. 07. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 4 min

Sklo je pro mě jako led, říká Yulin Huang, která navrhla trofej pro české olympioniky

Čeští olympionici, kteří v Paříži získají letos medaili, si odvezou domů ještě jedno ocenění. Skleněnou trofej, kterou navrhla designérka Yulin Huang z novoborského Lasvitu. Zeptali jsme se ji nejen na proces navrhování, ale i na to, jak výslednou podobu ovlivnil její původ.

Design & umění Rozhovory
Veronika Pařízková, šéfredaktorka magazínu Designnews
Číst článek
08. 07. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 2 min

Design Mirror. Milán bez potlesku. Je formát podobných velkolepých přehlídek smysluplný?

„Vidět Neapol a zemřít.“ Klasické rčení by se v prostředí designu mohlo směle přejmenovat na „Vidět Milán a zemřít“. Dubnové Salone del Mobile je totiž bez nadsázky opravdu nejdůležitější světovou událostí pro designéry a celý byznys, který se kolem nich točí. Není ale na čase změnit optiku?

Názory & polemika