PŘEDPLATNÉ ČASOPISU
Nové proměny bydlení ↗
Trofeje vyráběné technikou foukání sklářským kolíkem

Sklo je pro mě jako led, říká Yulin Huang, která navrhla trofej pro české olympioniky

Čeští olympionici, kteří v Paříži získají letos medaili, si odvezou domů ještě jedno ocenění. Skleněnou trofej, kterou navrhla designérka Yulin Huang z novoborského Lasvitu. Zeptali jsme se ji nejen na proces navrhování, ale i na to, jak výslednou podobu ovlivnil její původ.

Proč padla v Lasvitu volba navrhnout skleněný objekt pro olympioniky právě na vás?

YULIN: Každý rok máme od Lasvitu skvělou příležitost k realizaci v podobě trofejí/soch. Pro nás všechny designéry to byla vždy vzrušující příležitost navrhnout „umělecký objekt“ – něco jiného, než jsou naše běžné projekty velkých instalací. Všichni designéři mohli volně navrhovat nápady na trofej, které se následně probíraly s mistry sklářského týmu, zda je možné je vyrobit, a tak dále. Byl to opravdu zábavný proces. Rozhodla jsem se pro řemeslnou techniku, jež má ukázat tekutou, dynamickou formu skla evokující české barvy a pohyby, které se slévají do křišťálového těla. Letos se sešlo mnoho skvělých nápadů a bylo mi velkou ctí, že můj návrh byl vybrán Komisí Českého olympijského výboru.

Lasvit je partnerem olympijských her už 12 let. Snažila jste se navázat na dosavadní estetiku, nebo kontinuita nebyla nutná?

YULIN: Technice ani stylu se meze nekladly, ale cílem designu bylo vždy vyprávět o sportu a české olympiádě skrze sklo.

Bubliny v národních barvách zachycené v ušlechtilém materiálu Bubliny v národních barvách zachycené v ušlechtilém materiálu
Bubliny v národních barvách zachycené v ušlechtilém materiálu

Víte, jak se vlastně Lasvitu podařilo navázat tak prestižní spojení právě s olympiádou? Nebo jde o partnerství pouze s Českým olympijským výborem?

YULIN: Jedná se o vzácnou a pozoruhodnou příležitost. Máme štěstí, že nám Český olympijský výbor důvěřuje a umožňuje nám spolupracovat a předat sportovcům tak nezapomenutelný a symbolický dar.

Trofej dostanou jen naši sportovci. Mají podobné dárky i jiné národy?

YULIN: Je to snad první příležitost, kdy jsem se mohla zapojit do dění olympijských her, takže nejsem obeznámena s tím, jak s takovým darem nakládají jiné země. Ale přijde mi velmi krásné dát sportovcům něco, co reprezentuje jejich národ nad rámec pouhých medailí.

Výroba trofejí pro české olympioniky Výroba trofejí pro české olympioniky
Výroba trofejí pro české olympioniky

Ve vašem návrhu hrají dominantní roli české národní barvy. Kdybyste ale měla třemi slovy popsat typický český naturel, co by to bylo?

YULIN: Pokud zavtipkuji a budu naslouchat své gurmánské stránce... Možná bych řekla pivo, brambora a řízek. Raději ale řeknu, že Češi jsou les, písek a vzduch. Je tady opravdu krásná příroda plná inspirace. 

Designérčiny kroky vedly po UMPRUM do Nového Boru. Česko-tchajwanská fúze nechala vzniknout novým trofejím pro olympioniky. Designérčiny kroky vedly po UMPRUM do Nového Boru. Česko-tchajwanská fúze nechala vzniknout novým trofejím pro olympioniky.
Designérčiny kroky vedly po UMPRUM do Nového Boru. Česko-tchajwanská fúze nechala vzniknout novým trofejím pro olympioniky.

Olympiáda je pro řadu sportovců vrcholem kariéry a všech medailí a dárků si často nesmírně váží. Z minulosti ale známe případy, kdy např. Lukáš Pollert medaile prodal. Mrzelo by vás, kdyby někdo z obdarovaných váš skleněný artefakt obratem zpeněžil?

YULIN: Trofej je sice významným gestem národa a symbolizuje jeho úspěch, ale zůstává pouhým předmětem, vzdáleným od skutečné hodnoty, kterou má duše, tělo a schopnosti sportovce. V průběhu historie bylo sklo vysoce ceněno stejně jako křišťál. Osobně by mi nevadilo, a dokonce by mě potěšilo, kdyby ostatní považovali trofej za obchodně cennou.

Budete sama olympijské hry sledovat?

YULIN: Určitě! Většinu mistrovství světa sleduji opravdu ráda. Letos si nenechám ujít sledování tchajwanského i českého týmu.

Autorka s trofejí, kterou budou speciálně odměněni jen čeští sportovci Autorka s trofejí, kterou budou speciálně odměněni jen čeští sportovci
Autorka s trofejí, kterou budou speciálně odměněni jen čeští sportovci

Vy pocházíte z Tchaj-wanu, země, jež čelí velkému tlaku ze strany Číny, která ji dlouhodobě považuje za svoje území. Ruští sportovci, kteří z podobných pohnutek napadli Ukrajinu, sportovat pod svojí vlajkou nesmějí, souhlasila byste s podobným trestem i pro Čínu, pokud by Tchaj-wan napadla?

YULIN: To, co se děje po celém světě, a nejen na Ukrajině nebo na Tchaj-wanu, je opravdu srdcervoucí. Doufejme, že taková situace nenastane.

Žijete v Česku, váš přítel Lukáš Houdek je také sklář. Přemýšleli jste o tom, že byste se usadili naopak na Tchaj-wanu?

YULIN: Cestujeme mezi dvěma místy, zatím je naše práce i sklo v Česku, uvidíme, kam nás život v budoucnu zavede.

Lukáš Houdek, Yulin Huang a lustr Snowflakes pro HG atelier Lukáš Houdek, Yulin Huang a lustr Snowflakes pro HG atelier
Lukáš Houdek, Yulin Huang a lustr Snowflakes pro HG atelier

Když se vrátím k vaší práci designérky, vidíte ve svém přístupu i odkaz k vašemu asijskému původu? Vidíte ve svém přístupu a estetice nějaký rys, který by český designér pravděpodobně nepoužil?

YULIN: Myslím, že pokud jde o symboliku, použití barev a kulturní odkazy, můj asijský původ by mohl být v mých návrzích integrován jako první instinkt, a to by mohlo přinést jedinečný pohled, který se může lišit od pohledu českého designéra.
Pocházím ze subtropické země, sklo je pro mě jako led nebo sníh – magický, nikdy neroztávající led, jemný a zároveň silný, tekutý a zároveň pevný. Obzvlášť ráda pracuji se sklem měkkým, fluidním tvarem, zachycujícím tento pocit pohybu a proměny.

Lasvit a olympijské hry pojí dlouhá tradice. Ceny pro české vítěze vyrábí už od roku 2012. Lasvit a olympijské hry pojí dlouhá tradice. Ceny pro české vítěze vyrábí už od roku 2012.
Lasvit a olympijské hry pojí dlouhá tradice. Ceny pro české vítěze vyrábí už od roku 2012.
Rubriky:
Štítky:

Další z rubriky

Faktor K oživil strážnici již před dvěma lety
Číst článek
16. 10. 2024
Redakce
Doba čtení 3 min

Brno světové! Projekt umělecké rezidence TIC vybízí k propojení lokálního prostředí se zahraničními umělci

Městská část Brno-sever se stává místem jedinečné spolupráce mezinárodních umělců a místní komunity. Projekt umělecké Rezidence TIC nabízí zahraničním umělcům příležitost tvořit, reflektovat a interagovat s lokálním prostředím díky pobytu v rezidenčním bytě na adrese Hvězdová 6.

Design & umění
Textilie z produkce Durch duo a respondenti naší ankety
Číst článek
14. 10. 2024
Jana Mattas Horáčková
Doba čtení 4 min

Kam upadá český textil? Podniky krachují, investoři nejsou osvícení, chybí spolupráce s architekty. Ptáme se výrazných textilních designérek, co je nejvíc trápí

Textilní tvorba je tak trochu jako popelka. Za posledních několik desítek let prošla velkými turbulencemi. Oslovili jsme zástupce mladší generace i etablované autory z řad současných návrhářů a zeptali se, v jaké kondici dnes obor je. A co by pomohlo vrátit jeho výrobky do našich běžných interiérů.

Interiér & architektura Design & umění Rozhovory
Milan headline
Číst článek
09. 10. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 5 min

Je to šokující, dechberoucí a znepokojivé. V Dánsku zůstává na polích po letních festivalech tisíce opuštěných stanů, návrhář Milan Flíček přišel s řešením

Milan Flíček odešel do zahraničí, aby zachraňoval použité stany. Ano, je to nadsázka. Mladý návrhář totiž ve své tvorbě poukazuje na mnohem větší problémy, které se netýkají jen fashion světa.

Design & umění Rozhovory
Ondřej Stára a moderátorka podcastu Veronika Pařízková
Číst článek
27. 09. 2024
Redakce
Doba čtení 2 min

Byl jsem zahořklej, ceny se u nás dávají za zásluhy. Je česká scéna zprivatizovaná? Ptáme se šperkaře Ondřeje Stáry

„Tvorba je pro mě srdcová záležitost. Nepotřebuji být opěvovaný,“ svěřuje se talentovaný šperkař Ondřej Stára v podcastu Designnews. Jaký je dnes český šperk a jaká je jeho klientela? Jsou pro něj důležité ceny? Poslechněte si nový díl Designnews podcastu, který řeší věci do hloubky.

Design & umění Podcast
Jak reflektuje majitelka značky Eiri úspěch kolekce, kterou utvářela i AI technologie?
Číst článek
26. 09. 2024
Lenka Kašparová
Jana Brandtlová
Doba čtení 5 min

AI ve službách módy. Na počátku jsme byly šokované a užaslé, říká zakladatelka značky Eiri, která experimentuje s umělou inteligencí

Značka Eiri vytváří pomocí generativních programů dívčí a ženské obličeje k nerozeznání od skutečných. Tyto tváře pak tiskne na oblečení, takže působí, jako by vystupovaly z nekonečna virtuálního prostředí. Jsou na místě obavy nebo nadšení?

Design & umění
Kolekce CECILIE pro AMA WEAR
Číst článek
02. 09. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 3 min

Pomáhá ženám cítit se důstojně. Natálie Szegény ve své diplomové práci navrhla oblečení pro ženy po amputaci prsu

Projít si mastektomií je pro každou ženu fatální zkušenost. Pomoct se složitou situací po zákroku, kdy vám chirurg odstraní prs, ale může i módní design. Návrhářka Natálie Szegény ve své diplomové práci řeší, jak podobné oblečení navrhnout vkusně i funkčně.

Design & umění Rozhovory
Martina Fischmeister
Číst článek
28. 08. 2024
Tereza Urban
Doba čtení 4 min

Noční můra, která se stala skutečností. Ilustrátorka Martina Fischmeister onemocněla vážnou nemocí ucha, kdy i malý zvuk způsobuje bolest, nyní touží svojí prací šířit osvětu

Představte si, že i pouhý zvuk vlastního dechu vám způsobuje bolest. Pro ilustrátorku Martinu Fischmeister se tato noční můra stala skutečností. Hyperakuze ji však nezlomila. Pomalými krůčky se vrací k normálnějšímu životu a energii vkládá do šíření osvěty o této zákeřné diagnóze.

Design & umění Rozhovory
Ihor Sabadosh a jeho stolní světla Polaris
Číst článek
26. 08. 2024
Kateřina Hubertová
Doba čtení 3 min

Předsudky vůči "východnímu vkusu" tu stále jsou, místní scéna je ale otevřená. Jak vnímají české prostředí designéři, kteří přišli z Ukrajiny?

Tři různé příběhy, různé obory a rozmanitá tvorba, přesto vnímají oslovení designéři ukrajinského původu život a práci v Praze i situaci v rodné zemi v něčem podobně. Zdejší komunita je přijala a také zákazníci se vlastně od těch ukrajinských tolik neliší.

Design & umění
KNOT KNOT AV portrét Jan Hromadko 2
Číst článek
14. 08. 2024
Eliška Vrbová
Doba čtení 3 min

Nikdo nechce dělat ošklivé suvenýry. Málokdo ale ví, jak na to, říká Anna Vodrážková, zakladatelka Knot Knot Candles, která vytvořila svíčku ve tvaru Masaryka

Busta Masaryka, Národní divadlo, brněnský orloj. Anna Vodrážková pracuje s tématem česko-slovanské vzájemnosti, pod značkou Knot Knot Candles tvoří svíčky i jako vkusné suvenýry. Mohou se podle ní ještě dnes objevit autority, jako byl Masaryk? Jak ji ovlivnily její babičky a jaké miluje vůně?

Design & umění Rozhovory
Červené cihlové stěny Domu umění zrcadlí architekturu místních hornických kolonií. Díky svému puristickému vzhledu a velkým plochám cihlových stěn je Dům umění výrazný v rámci okolní zástavby. | Zdroj: Galerie výtvarného umění v Ostravě, GVUO.
Číst článek
05. 08. 2024
Klára Rokosová
Doba čtení 8 min

Drsná a inspirativní. Ostrava láká na nejlepší architekturu i výstavní scénu v republice

Historie Ostravy je spjata s hornictvím a hutnictvím. Své průmyslové dědictví město dnes úspěšně kombinuje s moderním designem a kulturou, přitahuje tak milovníky umění, architektury a gastronomie. Vydejte se na prohlídku s naším průvodcem.

Design & umění Design guide
Ikea - čokoládový adventní kalendář

AKCE A UDÁLOSTI

Podoby prožívání a definování identity, těla a pohlaví i kulturních tabu. Tato témata představí umělkyně Katarzyna Kozyra v ostravské GVUO. Nenechte si ujít působivý výběr prací z dosavadní kariéry autorky.

Od 25. září 2024 do 5. ledna 2025
Zobrazit detail →

NEWSLETTER

Nejnovější články

Ze zařazení na top seznam se raduje celkem 63 podniků z Brna a 54 podniků z Jihomoravského kraje.
Číst článek
18. 10. 2024
Redakce
Doba čtení 3 min

Ráj všech gurmánů. Na Moravě vzniká čím dál víc podniků, které patří mezi gastronomickou elitu, ty nejlepší shrnuje nový průvodce

Na Moravu za dobrým jídlem? To je aktuálně povinnost všech food nadšenců. Kam se vydat poradí Gourmet Brno a Gourmet Jižní Morava, který právě vychází!

Design guide
Tři přístupy k apartmánům s výsledkem tří odlišných nálad a dojmů
Číst článek
18. 10. 2024
Jana Brandtlová
Doba čtení 4 min

Chatařská romantika. Které dřevěné chalupy letos musíte navštívit?

Vydat se na víkend do hor nebo do krásných českých měst je vždycky dobrý nápad. Složitě vybírat kvalitní a esteticky poutavé ubytování naštěstí už dnes nemusíte. Napříč republikou jich přibývá čím dál víc. V druhém dílu našeho výběru vám odhalujeme to nejlepší, kam se letos vypravit!

Design guide
Faktor K oživil strážnici již před dvěma lety
Číst článek
16. 10. 2024
Redakce
Doba čtení 3 min

Brno světové! Projekt umělecké rezidence TIC vybízí k propojení lokálního prostředí se zahraničními umělci

Městská část Brno-sever se stává místem jedinečné spolupráce mezinárodních umělců a místní komunity. Projekt umělecké Rezidence TIC nabízí zahraničním umělcům příležitost tvořit, reflektovat a interagovat s lokálním prostředím díky pobytu v rezidenčním bytě na adrese Hvězdová 6.

Design & umění
Textilie z produkce Durch duo a respondenti naší ankety
Číst článek
14. 10. 2024
Jana Mattas Horáčková
Doba čtení 4 min

Kam upadá český textil? Podniky krachují, investoři nejsou osvícení, chybí spolupráce s architekty. Ptáme se výrazných textilních designérek, co je nejvíc trápí

Textilní tvorba je tak trochu jako popelka. Za posledních několik desítek let prošla velkými turbulencemi. Oslovili jsme zástupce mladší generace i etablované autory z řad současných návrhářů a zeptali se, v jaké kondici dnes obor je. A co by pomohlo vrátit jeho výrobky do našich běžných interiérů.

Interiér & architektura Design & umění Rozhovory
Jak to mají sklářští designéři se sociálními sítěmi?
Číst článek
11. 10. 2024
Redakce
Doba čtení 5 min

Problém jménem algoritmus. Žijeme v bublině a nedostávají se k nám věci, které by nás mohly posunout. Jaká rizika a výhody má instagram pro české designéry?

Bez nich se už neobejdeme, ale soužití s nimi přináší i řadu nepříjemností. Sociální sítě ovlivňují všechny obory a design není výjimkou. Jak s nimi pracují úspěšní lokální designéři?

Názory & polemika
Milan headline
Číst článek
09. 10. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 5 min

Je to šokující, dechberoucí a znepokojivé. V Dánsku zůstává na polích po letních festivalech tisíce opuštěných stanů, návrhář Milan Flíček přišel s řešením

Milan Flíček odešel do zahraničí, aby zachraňoval použité stany. Ano, je to nadsázka. Mladý návrhář totiž ve své tvorbě poukazuje na mnohem větší problémy, které se netýkají jen fashion světa.

Design & umění Rozhovory
Bohdašín
Číst článek
07. 10. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 3 min

S úctou k tradici. Na úpatí Jestřebích hor stojí statek Bohdašín, kterému majitelé vtiskli harmonický genius loci

Je to kraj, kde se narodili velikáni české literatury. Ve zdejších kopcích se procházel Čapek i Škvorecký. Kouzlo má zdejší příroda stále. A nyní navíc přibyl další důvod, proč se vydat na víkend právě sem – nově opravený statek Bohdašín 17.

Interiér & architektura
Budova Dřeváku
Číst článek
04. 10. 2024
Redakce
Doba čtení 3 min

Největší bytový dům ze dřeva vyroste v ČR. Dřevák od studia Jakub Cigler Architekti sází na udržitelnost i vysoký standard bydlení

Zpráva o švýcarském mrakodrapu od dánského studia SHL jistě před lety vyrazila všem dech. Bylo to především tím, že se jednalo o dřevěnou stavbu. Nyní se takové dočkáme i my. Skanska uvádí do prodeje bytový dům Dřevák, který se má stát doposud největším bytovým domem ze dřeva v České Republice.

Interiér & architektura
Jitka Hurábová s architektem Miroslavem Krátkým
Číst článek
02. 10. 2024
Eliška Vrbová
Doba čtení 3 min

Neměli jsme za úkol tvořit architekturu, ale plátno pro krásné produkty. Byl to zdravý projekt, říká Mirek Krátký ze studia archicraft o rekonstrukci showroomu firmy LD Seating

Dříve kuchyňské studio, dnes prostor plný designového sezení. LD Seating z Boskovic nejsou v pražském Karlíně žádnými nováčky, jejich showroom ale nedávno prošel rekonstrukcí podle návrhu studia archicraft. Jak jednatel Jakub Huráb a architekt Mirek Krátký vzájemnou spolupráci hodnotí?

Interiér & architektura
Firma Janošík překračuje hranice možného s rámy Paranormal
Číst článek
30. 09. 2024
Redakce
Doba čtení 2 min

Nic není nemožné. Rodinná firma Janošík vyrábí okna, která váží tunu, ale překvapí svojí subtilností

Rodinná firma Janošík z Valašska se specializuje na výrobu oken. A to ne ledajakých. Dlouhodobě se ji daří posouvat hranice možného. Okna jsou v jejich případě synonymem estetické dokonalosti.

Interiér & architektura