PŘEDPLAŤTE SI NÁŠ ČASOPIS ↗
Na centrální parter navazuje vodní plocha s novým přístavištěm a altánem.

Veřejný prostor má být pro všechny. Jak se česká města mění pro 21. století? Vybíráme parky a prostranství, které jsou vzorem pro ostatní

Parky a náměstí v malých a středních městech se mění v živá veřejná prostranství reagující na potřeby dnešních obyvatel. Stávají se místy, která lákají k odpočinku, setkávání s přáteli nebo jednoduše k trávení času na čerstvém vzduchu.

Prostor mezi školami v Pelhřimově

Opomíjený a nevlídný prostor, který se nacházel v Pelhřimově mezi gymnáziem a obchodní akademií, proměnili architekti ze studia MED k nepoznání. Dnes se zde díky jejich práci nachází parkové náměstí, které vítá nejen žáky místních škol, ale také obyvatele celého města.

V nejvyšší části prostranství se nachází mlatový bosket s volně rozmístěným mobiliářem. V nejvyšší části prostranství se nachází mlatový bosket s volně rozmístěným mobiliářem.
V nejvyšší části prostranství se nachází mlatový bosket s volně rozmístěným mobiliářem.

Prostor je rozdělen do tří úrovní, z nichž každá nabízí něco jiného. Nejvyšší část je klidná, s mlatovým povrchem a stromy, které poskytují příjemný stín. Střední úroveň je srdcem celého místa – nachází se zde dlážděná plocha a pobytové schody, které slouží pro setkávání, společenské akce i venkovní výuku. Nejnižší úroveň zachovává původní travnatou plochu se vzrostlými stromy, a tak dodává parku přírodní charakter.

Prostor parkového náměstí se nachází v těsné blízkosti městského historického centra. Prostor parkového náměstí se nachází v těsné blízkosti městského historického centra.
Prostor parkového náměstí se nachází v těsné blízkosti městského historického centra.

Nový park zásadně oživil místní komunitní život. Díky pečlivým úpravám povrchů, novému mobiliáři a zlepšení dopravní infrastruktury se z něj stalo příjemné místo pro trávení volného času. Projekt vznikl ve spolupráci s investorem a městským architektem a přinesl také zklidnění dopravního režimu. Ulice byly sjednoceny do jedné úrovně a citlivě doplněny o krajinářské úpravy, jako jsou trvalkové záhony, které vytvářejí přívětivou atmosféru pro kolemjdoucí i obyvatele okolních budov. Ateliéru MED se tak podařilo vytvořit nové centrum společenského a kulturního dění a také prostor, který spojuje celé město – od žáků škol i jejich rodičů až po širší komunitu. Není proto překvapením, že tento projekt získal nominaci na Českou cenu za architekturu 2024.

Ve střední části prostranství se nacházejí pobytové schody, kde se konají společenské i kulturní akce. Ve střední části prostranství se nacházejí pobytové schody, kde se konají společenské i kulturní akce.
Ve střední části prostranství se nacházejí pobytové schody, kde se konají společenské i kulturní akce.

Park historie v Aši

Ašský Park historie ležící vedle Goethova náměstí prošel nedávno rozsáhlou proměnou, která znovu oživila jeho bohatou minulost. Na místě, kde kdysi stál evangelický kostel Nejsvětější Trojice – dominanta města, která zanikla v roce 1960 po ničivém požáru – nyní stojí památník. Nad bývalým hřbitovem se navíc vine visutá lávka, která elegantně propojuje různé části parku.

Projekt má za cíl připomenout zapomenuté hodnoty minulosti a provést návštěvníky po pohnuté historii města. Projekt má za cíl připomenout zapomenuté hodnoty minulosti a provést návštěvníky po pohnuté historii města.
Projekt má za cíl připomenout zapomenuté hodnoty minulosti a provést návštěvníky po pohnuté historii města.

Autory návrhu revitalizace jsou architekti z ateliérů SOA architekti a Ateliér KONCEPT. Jejich cílem bylo nejen připomenout zapomenuté hodnoty minulosti, ale také provést návštěvníky pohnutou historií města. Park nyní tvoří prostorovou paralelu k poválečnému vývoji Aše, spojuje Goethovo náměstí s Okružní ulicí a nabízí cestu časem – od období největšího rozkvětu města až po úpadek v éře pozdního socialismu a bouřlivé změny 90. let.

Projekt čerpá inspiraci ze ztráty kulturních a historických hodnot spojené s likvidací ašského hřbitova v 70. letech a připomíná ji pietní památkou ve formě žulového bloku. Projekt čerpá inspiraci ze ztráty kulturních a historických hodnot spojené s likvidací ašského hřbitova v 70. letech a připomíná ji pietní památkou ve formě žulového bloku.
Projekt čerpá inspiraci ze ztráty kulturních a historických hodnot spojené s likvidací ašského hřbitova v 70. letech a připomíná ji pietní památkou ve formě žulového bloku.

Návrh parku citlivě využívá symboliku místa, aby připomněl hodnoty, které byly během minulého režimu často opomíjeny. Návštěvníky nenuceně provází po symbolické „červené linii“, která propojuje různé etapy historie města a tím přispívá k obnovení urbanistické rovnováhy města s přirozeným centrem na Goethově náměstí. Celkově park prezentuje moderní a sebevědomou tvář Aše.

Park historie by měl koncepčním doplněním obsahu a soudobým architektonickým ztvárněním prezentovat sebevědomou moderní Aš. Park historie by měl koncepčním doplněním obsahu a soudobým architektonickým ztvárněním prezentovat sebevědomou moderní Aš.
Park historie by měl koncepčním doplněním obsahu a soudobým architektonickým ztvárněním prezentovat sebevědomou moderní Aš.

Zajímavým prvkem parku je aplikace Time Trip umožňující návštěvníkům nahlédnout do minulosti přímo na svém mobilním telefonu. Mohou tak vidět, jak park vypadal kdysi, a dokonce se virtuálně setkat s Johannem Wolfgangem Goethem, který do Aše často jezdil. Pamětihodností je zrestaurovaný barokní most, jenž letos slaví 300 let. Kromě historických památek park nabízí také nově oživenou zeleň a vylepšené cesty, které lépe vsakují vodu, což zlepšuje ekologickou rovnováhu prostoru. Celková obnova parku, která vyšla na téměř 60 milionů korun, byla financována převážně z evropských fondů.

Park historie by měl koncepčním doplněním obsahu a soudobým architektonickým ztvárněním prezentovat sebevědomou moderní Aš. Park historie by měl koncepčním doplněním obsahu a soudobým architektonickým ztvárněním prezentovat sebevědomou moderní Aš.
Park historie by měl koncepčním doplněním obsahu a soudobým architektonickým ztvárněním prezentovat sebevědomou moderní Aš.

Zámecká zahrada Jičín

Zámecká zahrada v Jičíně je dnes místem odpočinku, které láká místní obyvatele i turisty. Její historie sahá až do roku 1936, kdy město získalo prostory parku spolu se zámkem. Brzy nato se začaly připravovat plány na úpravu zahrady. Díky podpoře Obecní spořitelny jičínské, která se aktivně podílela na zvelebování města, mohl vzniknout projekt, který navrhli architekti Bohumil Duchač-Vyskočil a Čeněk Musil. Práce na zahradě začaly v roce 1938 a postupně přibývaly prvky jako kamenné schodiště, bazén s fontánou nebo růžové loubí.

Do užší soutěže na realizaci nové podoby byli přizváni zahradní architekt Bohumil Duchač-Vyskočil z Prahy a architekt Čeněk Musil. Do užší soutěže na realizaci nové podoby byli přizváni zahradní architekt Bohumil Duchač-Vyskočil z Prahy a architekt Čeněk Musil.
Do užší soutěže na realizaci nové podoby byli přizváni zahradní architekt Bohumil Duchač-Vyskočil z Prahy a architekt Čeněk Musil.

Současná podoba zahrady vznikla v roce 2010 díky rozsáhlé rekonstrukci vedené Ateliérem zahradní a krajinářské architektury Babka-Sendler a architektonickou kanceláří Radko Květ. Cílem projektu bylo obnovit původní symetrické uspořádání zahrady a propojit ji s okolními historickými objekty. Byla odstraněna nevhodná zeleň a nahrazena novými výsadbami, které respektují historický kontext zahrady. Horní i dolní terasa si zachovaly pravidelný půdorys, který je nyní doplněn velkými zatravněnými plochami určenými k posezení i hrám. Dlážděné cesty usnadňují pohyb po zahradě a nově instalovaný mobiliář, včetně laviček, odpadkových košů a informačních tabulí, zvyšuje komfort návštěvníků.

Současná podoba zámeckého parku pochází z roku 2010. Současná podoba zámeckého parku pochází z roku 2010.
Současná podoba zámeckého parku pochází z roku 2010.

U západní obvodní zdi, poblíž původní vstupní brány, vznikl dřevěný kiosek s terasou, kde si mohou návštěvníci odpočinout a občerstvit se. Významné historické prvky zahrady, jako kamenné schodiště, balustráda nebo bazén s fontánou, byly citlivě zrekonstruovány a doplněny osvětlením. Během roku je park místem řady kulturních a společenských akcí.

V zámecké zahradě se nachází historický bazén, který je umístěn na její dolní terase. V zámecké zahradě se nachází historický bazén, který je umístěn na její dolní terase.
V zámecké zahradě se nachází historický bazén, který je umístěn na její dolní terase.

Mercandinovy sady 

Mercandinovy sady v Klatovech jsou nádherným příkladem toho, jak se dá propojit historie se současnými potřebami obyvatel. Rozsáhlý park, ležící na jihu města, byl založen v letech 1841–1845 z podnětu klatovského hejtmana Františka Xavera Mercandina. V nedávné době prošel park rozsáhlou rekonstrukcí, která měla za cíl oživit ho tak, aby vyhovoval dnešnímu životnímu stylu a zároveň si zachoval svůj historický ráz.

Nová oválná promenáda před kavárnou Kolonáda vychází z historického zahradního parteru. Nová oválná promenáda před kavárnou Kolonáda vychází z historického zahradního parteru.
Nová oválná promenáda před kavárnou Kolonáda vychází z historického zahradního parteru.

Architekt Jakub Chvojka, který je autorem rekonstrukce, se soustředil na to, aby návrh ctil historii místa, ale zároveň umožňoval reflektovat současné potřeby jeho návštěvníků. Centrálním bodem parku je oválná promenáda před historickou kavárnou Kolonáda, která jemně dominuje prostoru díky své zvednuté římse nad centrálním paloukem. Promenáda navazuje na síť nových cest, jež zajišťují pohodlný pohyb po parku a zároveň propojují hlavní tranzitní směry.

Promenáda podél palouku před historickou kavárnou Kolonáda | Zdroj: ceskacenazaarchitekturu.cz, foto: Ondřej Vala Promenáda podél palouku před historickou kavárnou Kolonáda | Zdroj: ceskacenazaarchitekturu.cz, foto: Ondřej Vala
Promenáda podél palouku před historickou kavárnou Kolonáda | Zdroj: ceskacenazaarchitekturu.cz, foto: Ondřej Vala

Jedním z nejzajímavějších prvků rekonstrukce je obnovené jezírko s malým kruhovým ostrovem. Na ostrově dnes stojí nově vybudovaná kamenná lavice, která slouží jako památník významnému krajinářskému architektovi Václavu Weinfurterovi. Na jaře je ostrov posetý rozkvetlými narcisy.

Uprostřed vodní hladiny byl obnoven kruhový ostrov. Uprostřed vodní hladiny byl obnoven kruhový ostrov.
Uprostřed vodní hladiny byl obnoven kruhový ostrov.

Rekonstrukce parku také zahrnovala kompletní obnovu technické infrastruktury, včetně vodovodu, kanalizace a veřejného osvětlení. Páteří parku je velký potok, který je nyní přístupný díky novým mostkům pro pěší i cyklisty. Vodní plocha potoka byla zpřístupněna pomocí vodních schodišť, což návštěvníkům umožňuje přímý kontakt s vodou.

Na centrální parter navazuje vodní plocha s novým přístavištěm a altánem. Na centrální parter navazuje vodní plocha s novým přístavištěm a altánem.
Na centrální parter navazuje vodní plocha s novým přístavištěm a altánem.

Pro rodiny s dětmi jsou teď Mercandinovy sady ještě lákavější. Vznikla zde tři nová dětská hřiště, fitness stezka a také cesta v korunách stromů. Ta návštěvníky provede lanovými překážkami vysoko mezi stromy, kde je možné vidět park z jiné perspektivy a užít si ho hezky z výšky.

Menší návštěvníky nadchne stezka v korunách stromů zavěšená na kmenech. Menší návštěvníky nadchne stezka v korunách stromů zavěšená na kmenech.
Menší návštěvníky nadchne stezka v korunách stromů zavěšená na kmenech.

Štěpánčin park

Štěpánčin park v Prachaticích, který vznikl už v roce 1881, je po dlouhých letech zanedbání konečně zpět v plné kráse. Dříve opomíjené místo s popraskanými chodníky a přerostlými keři se proměnilo v útulný park, kam teď rádi chodí jak místní obyvatelé, tak i turisté. Architekti ze studií M2AU a Grupeto při rekonstrukci zachovali kouzlo 19. století, ale přidali i moderní prvky, které park proměnily k nepoznání.

Podstatnou součástí návrhu byly nezbytné intenzivní prosvětlující pěstební zásahy do přerostlých porostů stromů, dosadba kosterní vegetace a další dosadby, které mají obohatit druhovou rozmanitost. Podstatnou součástí návrhu byly nezbytné intenzivní prosvětlující pěstební zásahy do přerostlých porostů stromů, dosadba kosterní vegetace a další dosadby, které mají obohatit druhovou rozmanitost.
Podstatnou součástí návrhu byly nezbytné intenzivní prosvětlující pěstební zásahy do přerostlých porostů stromů, dosadba kosterní vegetace a další dosadby, které mají obohatit druhovou rozmanitost.

Park je rozdělen na dvě části – historickou a moderní. Historická část, která se nachází na místě bývalého rybníka, se pyšní vzrostlými stromy, jež dostaly potřebnou péči, a zachovává romantický dřevěný altán v centru, jehož barvy byly ztlumeny, aby lépe ladily s okolím. Kolem altánu je položená kamenná dlažba a stojí zde žulové pítko, čímž se ještě více posílila romantická atmosféra parku.

Uprostřed parku se nachází dřevěný altán. Uprostřed parku se nachází dřevěný altán.
Uprostřed parku se nachází dřevěný altán.

Moderní část parku se nachází na svazích, které vznikly během poválečné výstavby sídliště. Tato část je charakteristická použitím moderních materiálů, jako je beton a kov, a poskytuje návštěvníkům prostor pro hry a rekreaci. Díky novým trasám a schodištím se park stal snadno přístupným a nabízí lepší propojení mezi centrem města a okolními sídlišti.

Rovinaté zatravněné části slouží ke hře dětí i dospělých nebo jako pobytové louky. Rovinaté zatravněné části slouží ke hře dětí i dospělých nebo jako pobytové louky.
Rovinaté zatravněné části slouží ke hře dětí i dospělých nebo jako pobytové louky.

Revitalizace však vyvolala i některé kritiky. Starosta Jan Bauer zmínil, že někteří obyvatelé nejsou spokojeni s tím, že park není bezbariérový a chybí zde vodní prvek. Přesto je park nyní prosvětlený, vzdušný a nabízí příjemné místo pro odpočinek a společenské akce. Revitalizace za 31 milionů korun se tak stala jednou z nejvýznamnějších investic Prachatic posledních let. Přinesla do centra města nový život a znovu navrátila Štěpánčinu parku jeho původní krásu.

Zpevněné plochy a schodiště umožňují celoroční pobyt v parku, průchod všemi směry od centra k novodobé okolní zástavbě a sousednímu letnímu kinu. Zpevněné plochy a schodiště umožňují celoroční pobyt v parku, průchod všemi směry od centra k novodobé okolní zástavbě a sousednímu letnímu kinu.
Zpevněné plochy a schodiště umožňují celoroční pobyt v parku, průchod všemi směry od centra k novodobé okolní zástavbě a sousednímu letnímu kinu.
Rubriky:

Další z rubriky

Plochá přístavba na dlouhém pozemku zvětšila obytný prostor chalupy a propojila stavbu s moderním bazénem
Číst článek
20. 06. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 3 min

Šarmantní mix Francie a Česka. Chalupa Čížovka v Českém ráji láká na sepětí s přírodou i citlivé prolnutí starého s novým

Původně to mělo být klidné útočiště pro rodinu. Časem se ale Bára a Petr Šmídovi rozhodli, že takto krásné místo zpřístupní i ostatním. Chalupa Čížovka si návštěvu zaslouží, nejen kvůli malebnému okolí, ale především díky sofistikované atmosféře, která mísí francouzský šarm s českou pohostinností.

Interiér & architektura Design guide
PhDr. Lenka Žižková (2019)
Číst článek
23. 05. 2025
Pavlína Blahotová
Doba čtení 9 min

Určité kulturní vzorce přebít nelze, jsou v nás jako v kozách. Lenka Žižková, zásadní osobnost české designérské scény, formuje obor už téměř 50 let

Popularita, rozmanitost i mezinárodní respekt současného českého designu se nerozvinuly samy od sebe – stojí za nimi nejen dlouhodobá práce designérů, pedagogů, manažerů i výrobců, ale také marketingu a mediální podpory. Jméno Lenky Žižkové se nedalo v prostředí designu přehlédnout už v 70. letech.

Interiér & architektura Rozhovory
Stavba domu je náročnou záležitostí
Číst článek
05. 05. 2025
Doba čtení 5 min

Frustrace jménem novostavba. Proč je v Česku tak složité postavit si i malou chatu? 3 příběhy lidí, kteří si prošli nadšením i pády

Není žádnou novinkou, že postavit dům, obzvláště pak u nás v Česku, není jednoduché. Není také výjimkou, že většina lidí na tuto situaci reaguje s lapidárním povzdechem: No jo, tak to holt je.

Interiér & architektura Názory & polemika
CASAROSA by Denisa Strmisková
Číst článek
28. 04. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 3 min

Esence jednoduchosti. V Českém Krumlově vznikla CASAROSA, malebný apartmánový dům se sofistikovanými interiéry

Mysleli jste si, že Český Krumlov je už plný možností stylového ubytování? Omyl. Jeho potenciál zjevně není stále vytěžený. Důkazem je malebná rekonstrukce domu v části Plešivec, který nese název CASAROSA.

Interiér & architektura Design guide
Zuzana Bošková
Číst článek
26. 03. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 5 min

Přála jsem si, aby z lidí opadl strach z bílých plášťů. Zuzana Bošková navrhla interiér soukromé kliniky a dokázala, že i nemocniční prostředí může být přívětivé a útulné

Zdravotnictví je dlouhodobě podfinancované. I proto na příklady kvalitního interiéru narazíme v zásadě jen u soukromých investorů. Ptáme se proto Zuzany Boškové, která vymyslela řešení pro polikliniku Health+, co bylo na práci v specifickém prostředí nejtěžší a jak vnímá stav lokálních nemocnic.

Interiér & architektura Rozhovory
Mezi Srnky
Číst článek
12. 03. 2025
Doba čtení 6 min

Dokonalá symbióza designu a kávy. Mapujeme, které nové podniky vsadily na sofistikovaný interiér a působivé menu

Lahodná káva, řemeslné pečivo a prostory s příběhem. Pět nových míst na pražské gastronomické scéně ukazuje, jak důležitá je symbióza chuti, estetiky a atmosféry. Vstoupit dovnitř znamená ochutnat a zažít.

Interiér & architektura Design guide
No Architects a Atlas
Číst článek
24. 02. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 6 min

Národní galerie momentálně dělá kroky zpět. Tvůrci reagují na záměr zpoplatnit vstup do volnočasového prostoru Atlas ve Veletržním paláci, který měl původně sloužit všem rodičům s dětmi

Národní galerie se v roce 2022 rozhodla, že se otevře dětem. Nechala vytvořit prostor Atlas, který v mnohém převyšoval běžný koncept dětských koutků. Nyní se rozhodla, že se dětem zase uzavře.

Interiér & architektura Názory & polemika
Apartmány Florián se nachází v nádherné přírodě v okolí Kvildy
Číst článek
17. 02. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 2 min

Horská architektura, která neškodí. Nově postavené apartmány Florián ukazují, že stavět v přírodě lze s ohleduplností a vkusem

Fenomén horských apartmánů zasáhl i české hory. Některé projekty jsou povedené a postavené s ohledem k okolní přírodě, jiné na všechny požadavky spíš rezignují. Nově postavený apartmánový dům Florián je prvním příkladem. Kvildě rozhodně neškodí.

Interiér & architektura Design guide
Lenka náhled
Číst článek
10. 02. 2025
Doba čtení 4 min

Určitě bych nenazývala architekturou všechno, co se dnes staví. Lenka Míková před 10 lety opustila úspěšný ateliér a rozhodla se založit vlastní studio, které dnes patří mezi lokální elitu

S architektkou Lenkou Míkovou jsme se potkaly na pražské Akademii výtvarných umění. Bavily jsme se o tom, proč její kroky na začátku kariéry nezamířily právě sem, ale na techničtější Fakultu architektury ČVUT. Probraly jsme první roky a zkušenosti až po založení vlastního ateliéru a mnohem víc...

Interiér & architektura
Modré salonky zámku Křinec po rekonstrukci.
Číst článek
27. 01. 2025
Doba čtení 6 min

Rekonstrukce s modrou krví. Hrady a zámky napříč republikou se těší z citlivých renovací, které stojí za návštěvu?

Historické zámky jsou svědky minulých epoch, zachycují krásu starobylých stavebních stylů a vyprávějí příběhy někdejších majitelů. Díky rekonstrukcím se jejich atmosféra znovu oživuje a návštěvníci tak mají jedinečnou příležitost nahlédnout do historie a objevovat kouzlo těchto míst.

Interiér & architektura Design guide
Peřeje

AKCE A UDÁLOSTI

Moravské galerii se podařilo získat jedinečný soubor původního nábytku z Poldihausu! Nábytek z Domu hostí Poldiny hutě na Kladně podle návrhů Josefa Hoffmanna bude představen v nálezovém stavu a poukáže na Hoffmanna jako nadaného designéra.

15. června – 26. dubna 2026
Zobrazit detail →

NEWSLETTER

Nejnovější články

Light Works nová kolekce
Číst článek
04. 07. 2025
Redakce
Doba čtení 3 min

Kvalitní řešení osvětlení má sílu proměnit naše vnímání prostoru. Light Works se starají o to, aby české projekty měly přístup k tomu nejlepšímu ze světa

Firma Light Works ve svém pražském showroomu nabízí svým klientům exkluzivní servis při výběru svítidel pro soukromé i komerční projekty. Mezi jejich nejexponovanější realizace patří rekonstrukce osvětlení Katedrála sv. Víta. Nyní rozšiřuje svůj sortiment o tři kolekce značky 10 Heures 10.

Design & umění
Chaloupku najdete na pomezí Jizerských hor a Krkonoš v malebné vesničce Příchovice u Kořenova
Číst článek
02. 07. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 5 min

VYPADÁ KRÁSNĚ, ale je i PRAKTICKÁ a ODOLNÁ. REKONSTRUKCE CHALOUPKY DVĚ SESTRY OD DENISY STRMISKOVÉ V ČASE OBSTÁLA, JAK HODNOTÍ JEJÍ FUNKČNOST MAJITELÉ?

Jak obstála rekonstrukce chaloupky Dvě sestry po letech? S majiteli Milou a Václavem Petrů jsme si připomněli příběh realizace a nakoukli pod pokličku tvorby s designérkou Denisou Strmiskovou.

Design guide
Produktový designér a pedagog Jan Čapek s šéfredaktorkou magazínu Designnews Veronikou Pařízkovou
Číst článek
30. 06. 2025
Jana Brandtlová Veronika Pařízková
Doba čtení 3 min

Kdyby mi zavolali z TONu, tu práci vezmu. Tlak je zde neustálý, designér se s tím ale musí naučit žít, říká Jan Čapek, kterého proslavila práce s plastem

„Už neprezentuji, že Čapek navrhl novou PET lahev, nebo upravil další půllitr. Tlak je ale neustálý. Je to něco s čím se musí designér naučit žít.“ Jak svoji kariéru hodnotí oceňovaný designér a pedagog Jan Čapek? Nový díl podcastu Designnews moderuje Veronika Pařízková

Podcast
Zaha Hadid vsadila budovu MMM do svahu
Číst článek
28. 06. 2025
Pavlína Blahotová
Doba čtení 2 min

Špičková architektura i umění. Přinášíme průvodce po jihotyrolském Kronplatzu, kde najdete Zahu Hadid i michelinské restaurace

Když se rozhodnete strávit dovolenou v jihotyrolském Kronplatzu, můžete si jako v nebi nejen připadat, ale budete mu doslova na dosah. Špičkové architektonické, designové, umělecké i kulinářské zážitky tu pro milovníky hor připravili lidé hluboce sklonění před dokonalostí přírody.

Design guide
Hodnocení vizuálních identit českých měst - Magdalena Dobruk
Číst článek
25. 06. 2025
Anna Grabherr
Doba čtení 3 min

Obstojí nová loga českých měst ve srovnání se světem? Polské studio Podpunkt nezávisle a kriticky hodnotí, jak se povedla přeměna Prahy 10 nebo Trutnova

Správy měst si v posledních letech stále více uvědomují důležitost kvalitní vizuální komunikace. Brandingem lokalit se zabývá mnoho designérských studií, byť jde o nesnadný úkol. Obstály by nové vizuální identity českých měst ve světě? Pro nestranné zhodnocení jsme oslovili polské studio Podpunkt.

Design & umění Názory & polemika Rozhovory
V městském parku proběhne premiérový Street Food Festival. Vedle sklářského trhu, včetně toho blešího, se mohou návštěvníci těšit na koncerty Xindla X, Adama Mišíka a beatboxera Endru
Číst článek
23. 06. 2025
Redakce
Doba čtení 2 min

Nový Bor rozzáří sklo, chutě i hudba. Sklářské slavnosti 2025 nabízí možnost poznat, jak fungují stará řemesla

V živoucí centrum sklářského umění, tvořivosti a zábavy se Nový Bor promění od 26. do 28. června. Tradiční Sklářské slavnosti letos přinesou nejen oblíbené ukázky řemesla pod širým nebem i v otevřených sklárnách a koncerty, ale také atraktivní novinky, které osloví malé i velké návštěvníky.

Nezařazené
Klíčovým materiálem objektu se stal papír
Číst článek
23. 06. 2025
Veronika Pařízková Jana Brandtlová
Doba čtení 4 min

Byla to výzva. Vyzkoušeli jsme desítky variant. Trojice Ondřej Báchor, Matěj Činčera a Jan Novák navrhla novou podobu Ústavy ČR, která úspěšně propojuje tradici a nové technologie

Kancelář Poslanecké sněmovny vyhlásila soutěž na novou podobu Ústavy ČR. Zvítězila srozumitelná a citlivá forma s důstojným a moderním zpracováním. Čekají naše národní tiskoviny světlé zítřky a dočkají se upgradu? Na otázky nám za tvůrce odpověděl Ondřej Báchor.

Design & umění
Plochá přístavba na dlouhém pozemku zvětšila obytný prostor chalupy a propojila stavbu s moderním bazénem
Číst článek
20. 06. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 3 min

Šarmantní mix Francie a Česka. Chalupa Čížovka v Českém ráji láká na sepětí s přírodou i citlivé prolnutí starého s novým

Původně to mělo být klidné útočiště pro rodinu. Časem se ale Bára a Petr Šmídovi rozhodli, že takto krásné místo zpřístupní i ostatním. Chalupa Čížovka si návštěvu zaslouží, nejen kvůli malebnému okolí, ale především díky sofistikované atmosféře, která mísí francouzský šarm s českou pohostinností.

Interiér & architektura Design guide
„Injenny je aplikační pero navržené pro ženy podstupující hormonální léčbu při procesu umělého oplodnění (IVF). Projekt reaguje na časté obavy a stres spojený s každodenním podáváním injekcí, což je nezbytnou součástí léčby.“
Číst článek
18. 06. 2025
Jana Brandtlová
Doba čtení 4 min

Už žádný zbytečný design! Studenti ČVUT navrhli pero na IVF, teploměr nebo dronovou ambulanci. Jak fungují nápady, které mají potenciál zlepšit náš život?

Žádné vázy, ale teploměr, pero na IVF nebo dronová ambulance! Studenti Ústavu designu ČVUT navrhli pomůcky, které mají potenciál pozitivně ovlivnit zdravotnický průmysl. Podařilo se je testovat pro reálné použití? Cítili větší zodpovědnost? Zeptali jsme se vybraných studentů!

Design & umění
Památník Josefa Toufara a Jana Palacha
Číst článek
16. 06. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 3 min

Čin Jana Palacha vnímám jako varování i výzvu k odporu. Tereza Příhodová Štětinová navrhla nový památník, který uctí památku Jana Palacha a Josefa Toufara

V Praze v Legerově ulici můžeme nově na fasádě bývalého Borůvkova sanatoria najít památník Jana Palacha a Josefa Toufara. Sochařka Tereza Příhodová Štětinová v roce 2023 dostala nelehký úkol reliéf k těmto bolestivým událostem vytvořit. Jak bychom si dnes měli připomínat památku hrdinů minulosti?

Design & umění Rozhovory