PŘEDPLAŤTE SI NÁŠ ČASOPIS ↗
Na centrální parter navazuje vodní plocha s novým přístavištěm a altánem.

Veřejný prostor má být pro všechny. Jak se česká města mění pro 21. století? Vybíráme parky a prostranství, které jsou vzorem pro ostatní.

Parky a náměstí v malých a středních městech se mění v živá veřejná prostranství reagující na potřeby dnešních obyvatel. Stávají se místy, která lákají k odpočinku, setkávání s přáteli nebo jednoduše k trávení času na čerstvém vzduchu.

Prostor mezi školami v Pelhřimově

Opomíjený a nevlídný prostor, který se nacházel v Pelhřimově mezi gymnáziem a obchodní akademií, proměnili architekti ze studia MED k nepoznání. Dnes se zde díky jejich práci nachází parkové náměstí, které vítá nejen žáky místních škol, ale také obyvatele celého města.

V nejvyšší části prostranství se nachází mlatový bosket s volně rozmístěným mobiliářem. V nejvyšší části prostranství se nachází mlatový bosket s volně rozmístěným mobiliářem.
V nejvyšší části prostranství se nachází mlatový bosket s volně rozmístěným mobiliářem.

Prostor je rozdělen do tří úrovní, z nichž každá nabízí něco jiného. Nejvyšší část je klidná, s mlatovým povrchem a stromy, které poskytují příjemný stín. Střední úroveň je srdcem celého místa – nachází se zde dlážděná plocha a pobytové schody, které slouží pro setkávání, společenské akce i venkovní výuku. Nejnižší úroveň zachovává původní travnatou plochu se vzrostlými stromy, a tak dodává parku přírodní charakter.

Prostor parkového náměstí se nachází v těsné blízkosti městského historického centra. Prostor parkového náměstí se nachází v těsné blízkosti městského historického centra.
Prostor parkového náměstí se nachází v těsné blízkosti městského historického centra.

Nový park zásadně oživil místní komunitní život. Díky pečlivým úpravám povrchů, novému mobiliáři a zlepšení dopravní infrastruktury se z něj stalo příjemné místo pro trávení volného času. Projekt vznikl ve spolupráci s investorem a městským architektem a přinesl také zklidnění dopravního režimu. Ulice byly sjednoceny do jedné úrovně a citlivě doplněny o krajinářské úpravy, jako jsou trvalkové záhony, které vytvářejí přívětivou atmosféru pro kolemjdoucí i obyvatele okolních budov. Ateliéru MED se tak podařilo vytvořit nové centrum společenského a kulturního dění a také prostor, který spojuje celé město – od žáků škol i jejich rodičů až po širší komunitu. Není proto překvapením, že tento projekt získal nominaci na Českou cenu za architekturu 2024.

Ve střední části prostranství se nacházejí pobytové schody, kde se konají společenské i kulturní akce. Ve střední části prostranství se nacházejí pobytové schody, kde se konají společenské i kulturní akce.
Ve střední části prostranství se nacházejí pobytové schody, kde se konají společenské i kulturní akce.

Park historie v Aši

Ašský Park historie ležící vedle Goethova náměstí prošel nedávno rozsáhlou proměnou, která znovu oživila jeho bohatou minulost. Na místě, kde kdysi stál evangelický kostel Nejsvětější Trojice – dominanta města, která zanikla v roce 1960 po ničivém požáru – nyní stojí památník. Nad bývalým hřbitovem se navíc vine visutá lávka, která elegantně propojuje různé části parku.

Projekt má za cíl připomenout zapomenuté hodnoty minulosti a provést návštěvníky po pohnuté historii města. Projekt má za cíl připomenout zapomenuté hodnoty minulosti a provést návštěvníky po pohnuté historii města.
Projekt má za cíl připomenout zapomenuté hodnoty minulosti a provést návštěvníky po pohnuté historii města.

Autory návrhu revitalizace jsou architekti z ateliérů SOA architekti a Ateliér KONCEPT. Jejich cílem bylo nejen připomenout zapomenuté hodnoty minulosti, ale také provést návštěvníky pohnutou historií města. Park nyní tvoří prostorovou paralelu k poválečnému vývoji Aše, spojuje Goethovo náměstí s Okružní ulicí a nabízí cestu časem – od období největšího rozkvětu města až po úpadek v éře pozdního socialismu a bouřlivé změny 90. let.

Projekt čerpá inspiraci ze ztráty kulturních a historických hodnot spojené s likvidací ašského hřbitova v 70. letech a připomíná ji pietní památkou ve formě žulového bloku. Projekt čerpá inspiraci ze ztráty kulturních a historických hodnot spojené s likvidací ašského hřbitova v 70. letech a připomíná ji pietní památkou ve formě žulového bloku.
Projekt čerpá inspiraci ze ztráty kulturních a historických hodnot spojené s likvidací ašského hřbitova v 70. letech a připomíná ji pietní památkou ve formě žulového bloku.

Návrh parku citlivě využívá symboliku místa, aby připomněl hodnoty, které byly během minulého režimu často opomíjeny. Návštěvníky nenuceně provází po symbolické „červené linii“, která propojuje různé etapy historie města a tím přispívá k obnovení urbanistické rovnováhy města s přirozeným centrem na Goethově náměstí. Celkově park prezentuje moderní a sebevědomou tvář Aše.

Park historie by měl koncepčním doplněním obsahu a soudobým architektonickým ztvárněním prezentovat sebevědomou moderní Aš. Park historie by měl koncepčním doplněním obsahu a soudobým architektonickým ztvárněním prezentovat sebevědomou moderní Aš.
Park historie by měl koncepčním doplněním obsahu a soudobým architektonickým ztvárněním prezentovat sebevědomou moderní Aš.

Zajímavým prvkem parku je aplikace Time Trip umožňující návštěvníkům nahlédnout do minulosti přímo na svém mobilním telefonu. Mohou tak vidět, jak park vypadal kdysi, a dokonce se virtuálně setkat s Johannem Wolfgangem Goethem, který do Aše často jezdil. Pamětihodností je zrestaurovaný barokní most, jenž letos slaví 300 let. Kromě historických památek park nabízí také nově oživenou zeleň a vylepšené cesty, které lépe vsakují vodu, což zlepšuje ekologickou rovnováhu prostoru. Celková obnova parku, která vyšla na téměř 60 milionů korun, byla financována převážně z evropských fondů.

Park historie by měl koncepčním doplněním obsahu a soudobým architektonickým ztvárněním prezentovat sebevědomou moderní Aš. Park historie by měl koncepčním doplněním obsahu a soudobým architektonickým ztvárněním prezentovat sebevědomou moderní Aš.
Park historie by měl koncepčním doplněním obsahu a soudobým architektonickým ztvárněním prezentovat sebevědomou moderní Aš.

Zámecká zahrada Jičín

Zámecká zahrada v Jičíně je dnes místem odpočinku, které láká místní obyvatele i turisty. Její historie sahá až do roku 1936, kdy město získalo prostory parku spolu se zámkem. Brzy nato se začaly připravovat plány na úpravu zahrady. Díky podpoře Obecní spořitelny jičínské, která se aktivně podílela na zvelebování města, mohl vzniknout projekt, který navrhli architekti Bohumil Duchač-Vyskočil a Čeněk Musil. Práce na zahradě začaly v roce 1938 a postupně přibývaly prvky jako kamenné schodiště, bazén s fontánou nebo růžové loubí.

Do užší soutěže na realizaci nové podoby byli přizváni zahradní architekt Bohumil Duchač-Vyskočil z Prahy a architekt Čeněk Musil. Do užší soutěže na realizaci nové podoby byli přizváni zahradní architekt Bohumil Duchač-Vyskočil z Prahy a architekt Čeněk Musil.
Do užší soutěže na realizaci nové podoby byli přizváni zahradní architekt Bohumil Duchač-Vyskočil z Prahy a architekt Čeněk Musil.

Současná podoba zahrady vznikla v roce 2010 díky rozsáhlé rekonstrukci vedené Ateliérem zahradní a krajinářské architektury Babka-Sendler a architektonickou kanceláří Radko Květ. Cílem projektu bylo obnovit původní symetrické uspořádání zahrady a propojit ji s okolními historickými objekty. Byla odstraněna nevhodná zeleň a nahrazena novými výsadbami, které respektují historický kontext zahrady. Horní i dolní terasa si zachovaly pravidelný půdorys, který je nyní doplněn velkými zatravněnými plochami určenými k posezení i hrám. Dlážděné cesty usnadňují pohyb po zahradě a nově instalovaný mobiliář, včetně laviček, odpadkových košů a informačních tabulí, zvyšuje komfort návštěvníků.

Současná podoba zámeckého parku pochází z roku 2010. Současná podoba zámeckého parku pochází z roku 2010.
Současná podoba zámeckého parku pochází z roku 2010.

U západní obvodní zdi, poblíž původní vstupní brány, vznikl dřevěný kiosek s terasou, kde si mohou návštěvníci odpočinout a občerstvit se. Významné historické prvky zahrady, jako kamenné schodiště, balustráda nebo bazén s fontánou, byly citlivě zrekonstruovány a doplněny osvětlením. Během roku je park místem řady kulturních a společenských akcí.

V zámecké zahradě se nachází historický bazén, který je umístěn na její dolní terase. V zámecké zahradě se nachází historický bazén, který je umístěn na její dolní terase.
V zámecké zahradě se nachází historický bazén, který je umístěn na její dolní terase.

Mercandinovy sady 

Mercandinovy sady v Klatovech jsou nádherným příkladem toho, jak se dá propojit historie se současnými potřebami obyvatel. Rozsáhlý park, ležící na jihu města, byl založen v letech 1841–1845 z podnětu klatovského hejtmana Františka Xavera Mercandina. V nedávné době prošel park rozsáhlou rekonstrukcí, která měla za cíl oživit ho tak, aby vyhovoval dnešnímu životnímu stylu a zároveň si zachoval svůj historický ráz.

Nová oválná promenáda před kavárnou Kolonáda vychází z historického zahradního parteru. Nová oválná promenáda před kavárnou Kolonáda vychází z historického zahradního parteru.
Nová oválná promenáda před kavárnou Kolonáda vychází z historického zahradního parteru.

Architekt Jakub Chvojka, který je autorem rekonstrukce, se soustředil na to, aby návrh ctil historii místa, ale zároveň umožňoval reflektovat současné potřeby jeho návštěvníků. Centrálním bodem parku je oválná promenáda před historickou kavárnou Kolonáda, která jemně dominuje prostoru díky své zvednuté římse nad centrálním paloukem. Promenáda navazuje na síť nových cest, jež zajišťují pohodlný pohyb po parku a zároveň propojují hlavní tranzitní směry.

Promenáda podél palouku před historickou kavárnou Kolonáda | Zdroj: ceskacenazaarchitekturu.cz, foto: Ondřej Vala Promenáda podél palouku před historickou kavárnou Kolonáda | Zdroj: ceskacenazaarchitekturu.cz, foto: Ondřej Vala
Promenáda podél palouku před historickou kavárnou Kolonáda | Zdroj: ceskacenazaarchitekturu.cz, foto: Ondřej Vala

Jedním z nejzajímavějších prvků rekonstrukce je obnovené jezírko s malým kruhovým ostrovem. Na ostrově dnes stojí nově vybudovaná kamenná lavice, která slouží jako památník významnému krajinářskému architektovi Václavu Weinfurterovi. Na jaře je ostrov posetý rozkvetlými narcisy.

Uprostřed vodní hladiny byl obnoven kruhový ostrov. Uprostřed vodní hladiny byl obnoven kruhový ostrov.
Uprostřed vodní hladiny byl obnoven kruhový ostrov.

Rekonstrukce parku také zahrnovala kompletní obnovu technické infrastruktury, včetně vodovodu, kanalizace a veřejného osvětlení. Páteří parku je velký potok, který je nyní přístupný díky novým mostkům pro pěší i cyklisty. Vodní plocha potoka byla zpřístupněna pomocí vodních schodišť, což návštěvníkům umožňuje přímý kontakt s vodou.

Na centrální parter navazuje vodní plocha s novým přístavištěm a altánem. Na centrální parter navazuje vodní plocha s novým přístavištěm a altánem.
Na centrální parter navazuje vodní plocha s novým přístavištěm a altánem.

Pro rodiny s dětmi jsou teď Mercandinovy sady ještě lákavější. Vznikla zde tři nová dětská hřiště, fitness stezka a také cesta v korunách stromů. Ta návštěvníky provede lanovými překážkami vysoko mezi stromy, kde je možné vidět park z jiné perspektivy a užít si ho hezky z výšky.

Menší návštěvníky nadchne stezka v korunách stromů zavěšená na kmenech. Menší návštěvníky nadchne stezka v korunách stromů zavěšená na kmenech.
Menší návštěvníky nadchne stezka v korunách stromů zavěšená na kmenech.

Štěpánčin park

Štěpánčin park v Prachaticích, který vznikl už v roce 1881, je po dlouhých letech zanedbání konečně zpět v plné kráse. Dříve opomíjené místo s popraskanými chodníky a přerostlými keři se proměnilo v útulný park, kam teď rádi chodí jak místní obyvatelé, tak i turisté. Architekti ze studií M2AU a Grupeto při rekonstrukci zachovali kouzlo 19. století, ale přidali i moderní prvky, které park proměnily k nepoznání.

Podstatnou součástí návrhu byly nezbytné intenzivní prosvětlující pěstební zásahy do přerostlých porostů stromů, dosadba kosterní vegetace a další dosadby, které mají obohatit druhovou rozmanitost. Podstatnou součástí návrhu byly nezbytné intenzivní prosvětlující pěstební zásahy do přerostlých porostů stromů, dosadba kosterní vegetace a další dosadby, které mají obohatit druhovou rozmanitost.
Podstatnou součástí návrhu byly nezbytné intenzivní prosvětlující pěstební zásahy do přerostlých porostů stromů, dosadba kosterní vegetace a další dosadby, které mají obohatit druhovou rozmanitost.

Park je rozdělen na dvě části – historickou a moderní. Historická část, která se nachází na místě bývalého rybníka, se pyšní vzrostlými stromy, jež dostaly potřebnou péči, a zachovává romantický dřevěný altán v centru, jehož barvy byly ztlumeny, aby lépe ladily s okolím. Kolem altánu je položená kamenná dlažba a stojí zde žulové pítko, čímž se ještě více posílila romantická atmosféra parku.

Uprostřed parku se nachází dřevěný altán. Uprostřed parku se nachází dřevěný altán.
Uprostřed parku se nachází dřevěný altán.

Moderní část parku se nachází na svazích, které vznikly během poválečné výstavby sídliště. Tato část je charakteristická použitím moderních materiálů, jako je beton a kov, a poskytuje návštěvníkům prostor pro hry a rekreaci. Díky novým trasám a schodištím se park stal snadno přístupným a nabízí lepší propojení mezi centrem města a okolními sídlišti.

Rovinaté zatravněné části slouží ke hře dětí i dospělých nebo jako pobytové louky. Rovinaté zatravněné části slouží ke hře dětí i dospělých nebo jako pobytové louky.
Rovinaté zatravněné části slouží ke hře dětí i dospělých nebo jako pobytové louky.

Revitalizace však vyvolala i některé kritiky. Starosta Jan Bauer zmínil, že někteří obyvatelé nejsou spokojeni s tím, že park není bezbariérový a chybí zde vodní prvek. Přesto je park nyní prosvětlený, vzdušný a nabízí příjemné místo pro odpočinek a společenské akce. Revitalizace za 31 milionů korun se tak stala jednou z nejvýznamnějších investic Prachatic posledních let. Přinesla do centra města nový život a znovu navrátila Štěpánčinu parku jeho původní krásu.

Zpevněné plochy a schodiště umožňují celoroční pobyt v parku, průchod všemi směry od centra k novodobé okolní zástavbě a sousednímu letnímu kinu. Zpevněné plochy a schodiště umožňují celoroční pobyt v parku, průchod všemi směry od centra k novodobé okolní zástavbě a sousednímu letnímu kinu.
Zpevněné plochy a schodiště umožňují celoroční pobyt v parku, průchod všemi směry od centra k novodobé okolní zástavbě a sousednímu letnímu kinu.
Rubriky:

Další z rubriky

Samoobslužný prodej květin. Zdroj: Kveetko a Něžná pivoňka
Číst článek
13. 01. 2025
Kateřina Hubertová
Doba čtení 2 min

Musíme si jako národ víc věřit, říká zakladatelka alternativního květinářství. Samoobslužných prodejen kytic z almar v Česku přibývá, jak fungují a kde je najdete?

V krajině stojící skříň plná kytic - i tak může vypadat alternativa klasického květinářství. Zákazník si vybere pugét podle svého vkusu a požadovanou částku vhodí do kasičky, případně zaplatí pomocí přiloženého QR kódu. Samoobslužných prodejen květin přibývá napříč českými a moravskými kraji.

Interiér & architektura
Lejaan
Číst článek
15. 11. 2024
Eliška Vrbová
Doba čtení 4 min

Z Instagramu přímo do ložnice. Je to jako spát v hotelové posteli, shodují se influencerky a designérka, které vyzkoušely povlečení české značky Lejaan.

Když si ho pořídily, zamilovaly se. Domovy producentky Natálie Majvaldové, designérky Adély Mitrengové a budoucí psycholožky Jany Albrechtové jsou osobité, jedno ale mají společné - postele povlečené do české značky Lejaan. Proč je povlečení nadchlo, jak o něj pečují a čím utvářejí svůj domov?

Interiér & architektura
Vesnický ráz se nezapře ani v interiéru.
Číst článek
13. 11. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 3 min

Vrátili se z Ameriky a zachránili zchátralý statek. Původní západočeská usedlost Darmyšl se díky péči manželů Ivanových proměnila ve výstavní bydlení

Podobné místo byste v Česku hledali stěží. Má atmosféru Toskánska, moderní vybavení hodné Švýcarska a eklekticky vybavený interiér, jak to umí ve Francii. Statek Darmyšl přitom najdete ve vesničce kousek od kláštera v Kladrubech.

Interiér & architektura Design guide
Denisa Strmiskova studio
Číst článek
06. 11. 2024
Michaela Irová
Doba čtení 4 min

Dává místům zcela jedinečnou identitu. Proč se stala Denisa Strmisková hvězdou lokálního interiérového designu?

Na její práci narazíte v prestižních restauracích, hostelech i historických památkách. Denisa Strmisková, architektka s citlivostí divadelního tvůrce, přetváří prostory s lehkostí a odvahou. Její projekty mísí estetiku s emocemi a propojují světlo, vůně a materiály do jedinečného smyslového zážitku.

Interiér & architektura
Kamenný dům na Šumavě byl nominován mezi padesátku nejúspěšnějších realizací v minulém roce. Není náhodou, že se jednalo o cenu Grand Prix Architektů.
Číst článek
30. 10. 2024
Redakce
Doba čtení 3 min

Záchrana kamenného domu. Studio Archport dokázalo vrátit starému šumavskému statku důstojnost a krásu

Architektonické studio Archport je podepsané pod zdařilou rekonstrukcí starého statku na Šumavě. Do projektu vstoupili v nezávidění hodné chvíli. Klient se už do renovace pustil. Šťastná cesta to ale nebyla. Empatický a vkusný přístup Archport, ale budovu zachránil.

Interiér & architektura
Textilie z produkce Durch duo a respondenti naší ankety
Číst článek
14. 10. 2024
Jana Mattas Horáčková
Doba čtení 4 min

Kam upadá český textil? Podniky krachují, investoři nejsou osvícení, chybí spolupráce s architekty. Ptáme se výrazných textilních designérek, co je nejvíc trápí

Textilní tvorba je tak trochu jako popelka. Za posledních několik desítek let prošla velkými turbulencemi. Oslovili jsme zástupce mladší generace i etablované autory z řad současných návrhářů a zeptali se, v jaké kondici dnes obor je. A co by pomohlo vrátit jeho výrobky do našich běžných interiérů.

Interiér & architektura Design & umění Rozhovory
Bohdašín
Číst článek
07. 10. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 3 min

S úctou k tradici. Na úpatí Jestřebích hor stojí statek Bohdašín, kterému majitelé vtiskli harmonický genius loci

Je to kraj, kde se narodili velikáni české literatury. Ve zdejších kopcích se procházel Čapek i Škvorecký. Kouzlo má zdejší příroda stále. A nyní navíc přibyl další důvod, proč se vydat na víkend právě sem – nově opravený statek Bohdašín 17.

Interiér & architektura
Budova Dřeváku
Číst článek
04. 10. 2024
Redakce
Doba čtení 3 min

Největší bytový dům ze dřeva vyroste v ČR. Dřevák od studia Jakub Cigler Architekti sází na udržitelnost i vysoký standard bydlení

Zpráva o švýcarském mrakodrapu od dánského studia SHL jistě před lety vyrazila všem dech. Bylo to především tím, že se jednalo o dřevěnou stavbu. Nyní se takové dočkáme i my. Skanska uvádí do prodeje bytový dům Dřevák, který se má stát doposud největším bytovým domem ze dřeva v České Republice.

Interiér & architektura
Jitka Hurábová s architektem Miroslavem Krátkým
Číst článek
02. 10. 2024
Eliška Vrbová
Doba čtení 3 min

Neměli jsme za úkol tvořit architekturu, ale plátno pro krásné produkty. Byl to zdravý projekt, říká Mirek Krátký ze studia archicraft o rekonstrukci showroomu firmy LD Seating

Dříve kuchyňské studio, dnes prostor plný designového sezení. LD Seating z Boskovic nejsou v pražském Karlíně žádnými nováčky, jejich showroom ale nedávno prošel rekonstrukcí podle návrhu studia archicraft. Jak jednatel Jakub Huráb a architekt Mirek Krátký vzájemnou spolupráci hodnotí?

Interiér & architektura
Firma Janošík překračuje hranice možného s rámy Paranormal
Číst článek
30. 09. 2024
Redakce
Doba čtení 2 min

Nic není nemožné. Rodinná firma Janošík vyrábí okna, která váží tunu, ale překvapí svojí subtilností

Rodinná firma Janošík z Valašska se specializuje na výrobu oken. A to ne ledajakých. Dlouhodobě se ji daří posouvat hranice možného. Okna jsou v jejich případě synonymem estetické dokonalosti.

Interiér & architektura

AKCE A UDÁLOSTI

Výstava Made by fire prodloužena do sedmého září 2025! Síla i křehkost českého skla a porcelánu ve zkoušce ohněm. Unikátní výstavní projekt Moravské galerie v Brně a Designbloku aktuálně v prostorech Uměleckoprůmyslového muzea.

17. listopadu 2024 –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ 7. září 2025
Zobrazit detail →

NEWSLETTER

Nejnovější články

Samoobslužný prodej květin. Zdroj: Kveetko a Něžná pivoňka
Číst článek
13. 01. 2025
Kateřina Hubertová
Doba čtení 2 min

Musíme si jako národ víc věřit, říká zakladatelka alternativního květinářství. Samoobslužných prodejen kytic z almar v Česku přibývá, jak fungují a kde je najdete?

V krajině stojící skříň plná kytic - i tak může vypadat alternativa klasického květinářství. Zákazník si vybere pugét podle svého vkusu a požadovanou částku vhodí do kasičky, případně zaplatí pomocí přiloženého QR kódu. Samoobslužných prodejen květin přibývá napříč českými a moravskými kraji.

Interiér & architektura
Tereza Cvrčková a její zásobník, který lze zavěsit za dveře
Číst článek
10. 01. 2025
Redakce
Doba čtení 3 min

Studenti ČVUT v boji s menstruační chudobou. Mladí designéři navrhli vkusné a funkční zásobníky na vložky, které lze snadno umístit na veřejné toalety

Téma menstruační chudoby bylo léta neviditelné. V poslední době začíná ve společnosti ale stále víc rezonovat. A řešit ho přicházejí i mladí designéři. V rámci školního workshopu se studenti Fakulty architektury pokusily navrhnout vkusné a funkční zásobníky na vložky a tampóny. Povedly se?

Design & umění
Designové ikony
Číst článek
08. 01. 2025
Kateřina Hubertová
Doba čtení 4 min

Pět ikon českého designu, které může mít doma každý. Vybíráme produkty, jenž odolaly času i změnám režimu a staly se nesmrtelné

Zavírací nožík Rybička, kolo Favorit, Botasky, židle TON či křesla od Jindřicha Halabaly najdeme v českých domácnostech po desetiletí a mnohdy se staly synonymem výrobku svého druhu. Kde se vzaly tyto designové ikony, z nichž některou nejspíš máte taky doma?

Design & umění
1981 Secondhand a Johana Němečková s Barborou Kolerusovou
Číst článek
06. 01. 2025
Markéta Blažková
Doba čtení 4 min

Jedna pochází z rodiny spjaté po generace s designem, druhá netušila, že existují umělecké školy. Johana Němečková a Barbora Kolerusová si přesto padly do oka a založily značku Óda i studio Other Projects

Každá z odlišné rodiny, přesto si k sobě našly cestu. Designérské duo Johana Němečková a Barbora Kolerusová spolu tvoří značku Óda i studio Other Projects. Proč je spolupráce jako manželství a pro jakého klienta navrhují nejraději se dočtete v našem rozhovoru.

Rozhovory
Pátým hostem našeho podcastu je módní designérka Anna Tran
Číst článek
02. 01. 2025
Redakce
Doba čtení 3 min

Připadala jsem si slabá. V módním odvětví jsem se necítila vždy dobře, přiznává návrhářka Anna Tran. Jaká jsou úskalí studia na UMPRUM? A kde získala zpět sebevědomí?

„Jako módní designérka mám potřebu si neustále obhajovat svou práci,“ říká v podcastu designérka Anna Tran, jejíž kabelky se staly vyhledávaným módním doplňkem. Jak reflektuje své studium na UMPRUM? Co pro ni bylo obtížné?

Design & umění Podcast
Proces výroby etiket vína je o konceptu, příbězích, kreativitě a o vínu samotném.
Číst článek
30. 12. 2024
Klára Rokosová
Doba čtení 5 min

Ve víně je design. Mělnicko se pyšní lokálními vinaři, kteří vědí, že promyšlené etikety jsou nedílnou součástí úspěchu

Tradice pěstování vinné révy je s našimi zeměmi spjatá po staletí. Výborné viniční tratě, nenajdete jen na jižní Moravě, ale i na Mělnicku. Zdejší vinaři umí navíc nejen vyrobit okouzlující chutě, ale nerezignují ani na stylové a vkusné etikety. Kdo nás zaujal nejvíc?

Design guide
Veronika Pařízková, šéfredaktorka magazínu Designnews
Číst článek
27. 12. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 2 min

Design Mirror. Plíživý strach mít svůj názor. Situace na Slovensku ukazuje, že těžké časy jsou děsivě blízko

V lednu 1993 se rozpadalo Československo na dva samostatné státy a řada dnešních designérských hvězd se teprve učila chodit. Více než 30 let staré politické rozhodnutí vzbudilo hodně emocí a napořád už změnilo běh dějin. Vzhledem k současnému stavu na Slovensku můžeme být dnes ale rádi.

Názory & polemika
Psycholog do kapsy
Číst článek
23. 12. 2024
Jana Mattas Horáčková
Doba čtení 3 min

Najít spásu v knihách. Na trhu přibývá literatury, která dokáže léčit duši nejen obsahem, ale i promyšleným designem

Duševní pohoda je klíčová součást našeho celkového zdraví. Jak o ně pečovat? Jak se naučit pracovat s emocemi? Můžete se dozvědět ze skvělých knih. Vybrali jsme pro vás obsahově i výtvarně nejzajímavější knihy, které vám na tyto otázky pomohou odpovědět.

Design & umění
Experimentovala s celulózou, ale její hlavní doménou je nadčasovost a minimalismus. Zuzana Basterrech se rozpovídala o své značce, ale i stavu dnešního fashion oboru
Číst článek
20. 12. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 5 min

Uživit se v místním prostředí není hračka, říká zakladatelka značky Soolista Zuzana Basterrech. V módě umí bořit konvence, navrhuje pro seniory i autisty

Zuzana Basterrech je původní profesí architektka, už deset let se ale věnuje módě. Její přístup ke střihům, materiálům i celkovému konceptu značky Soolista je v mnoha ohledech inspirativní. Oděvy pro ni nejsou jen pozlátko, ale promyšlený životní styl.

Design & umění Rozhovory
Co je to BEEF? Propojení jídla a divadla v prostorách bývalých pražských jatek.
Číst článek
18. 12. 2024
Tereza Patzenhauerová
Doba čtení 3 min

Stylizovaný zážitek, který se vymyká všem zkušenostem. Fúze gastronomie, divadla a designu vzniká k výročí 130 let od založení Holešovické tržnice, inspiruje se rituály i prostředím jatek

Hostina, kterou si nechcete nechat ují(s)t. Jedenáctichodové menu jako rituál, který nasytí tělo a probudí smysly. Propojení divadla a gastronomie v prostoru Holešovické tržnice, kde jídlo nebude pouhým pokrmem, ale uměleckým zážitkem. To všechno je Beef – jedinečná fúze chutí, umění a historie!

Design & umění Rozhovory