Architektům ze studia OVA se to ale podařilo. Apartmány Svatý Vavřinec jsou již několik let vkusnou součástí Pece pod Sněžkou. "Vyvíjí se společnost, vyvíjí se nároky hostů. Koncept hotelu funguje dobře, proběhly zde drobné stavební úpravy, rozšířil se prostor restaurace, namísto malých obchodů vzniky konferenční místnosti. Ale dům je v jádru stejný a klient se spolu se svým týmem o něj stará ukázkově. Byl jsem tam minulý týden a mněl jsem z návštěvy opravdovou radost." hodnotí s odstupem času architekt Štěpán Valouch, jeden ze zakladatelů OVA.






Čtyři apartmánové domy vyrostly na místě, kde stávala socialistická večerka. Oblíbené horské město se i díky několikapatrovému hotelu Horizont a řadě dalších staveb z éry komunismu potýkalo s problémem, jak udržet development na uzdě a přitom uspokojit rostoucí potřeby turistů. Vyhráno samozřejmě není stále. Přesto je právě Svatý Vavřinec následováníhodným příkladem, ačkoliv se nejedná o žádného „drobečka“. Architekti ale dokázali vhodnou volbou dřevěné modřínové fasády rozbít velkou hmotu a výsledek v kontextu Pece nepůsobí vůbec nepatřičně. Zvenčí dobře fungují i jemné, ale ostré detaily červené, které najdete v podobě venkovního sezení na balkonech.




Devizou Vavřince ale není jen empatická komunikace s vnějším okolím a nestárnoucí design. Za to byl ostatně projekt několikrát oceněn v oborových soutěžích. Benefitem je i nadčasové a promyšlené vnitřní uspořádání hotelového domu. Ten neslouží jen jako klasický hotel. Část apartmánů má svoje stálé majitele, kteří v určitých částech roku své zázemí pronajmou krátkodobých hostům. OVA si za volbou modelu aparthotelu stojí: "Jsme přesvědčeni spolu s investorem, že se jedná o nosný koncept. Zajišťuje výnos vlastníkům bytů a zároveň přispívá k životu lokality. Aparthotel je dům, který žije i v období mimo hlavní sezónu, konají se zde zajímavé akce a přicházejí sem lidé, kterým stačí, že jsou na horách a nemusí nutně vyrážet na horské túry, ale prostě si užívají relax a servis." Koncept, který je v zahraniční poměrně běžný, tak získává pozornost díky Svatému Vavřinci i u nás.




Citlivé provázání designu s tradicí
Jednotlivé objekty disponují 90 apartmány, k dispozici je ale i restaurace, dva dětské koutky a velkorysé wellness s několika saunami i privátní vířivkou. Pro hosty jsou připraveny také pravidelné programy, jako jsou hodiny jógy nebo gastronomické léto. Na interiéru Svatého Vavřince se podílelo také pražské architektonické studio Edit!. Nutno říct, že i díky jejich intervenci interiéry hotelu stále fungují čistě a moderně. Zásluhu na tom má i promyšlená implementace vizuální identity do jednotlivých prvků. Symbolický geometrický prvek odkazující ke zdejším lesům se objevuje na tapetách, závěsech i koupelnových obkladech. Ačkoliv projekt funguje již několik let, podobný detail ani zdaleka nezevšedněl. Právě naopak. Srozumitelná a výrazná vizuální identita je výhrou nejen pro města a státní instituce, ale i rekreační objekty.


Na české poměry stále nadstandartní kvalita má své opodstatnění. Celý projekt byl v roce 2012 vysoutěžen ve vyzvané soutěži, kde se na výběru podílel například i teoretik Adam Gebrian. Právě podobně profesionální a transparentní přístup by mohl být vzorem i pro další devolepery, kteří plánují výstavbu v českých horách. Protože Svatý Vavřinec dokazuje, že lze stavět empaticky i ekonomicky. "Měli jsme za sebou stavbu několika rodinných domů a probíhala stavba Spolkového domu ve Slavonicích. Dá se říct, že jsme byli začínající atelier a byla odvaha od investora, že nás do soutěže přizval. Rozhodl výtvarný výraz domů, provozní řešení a měřítko, domy zapadly do horského městečka Pec pod Sněžkou, byly mezi nimi zachovány průhledy na vzdálené louky." vzpomíná na architektonickou soutěž Štěpán Valouch.




Pec pod Sněžkou může být zatím na podobný styl a způsob výstavby hrdá. Čas Apartmány prověřil, kvalita služeb je stále vysoká a kombinace kvalitní architektury a hor zkrátka nezevšední!
OVA
Architektonické studio OVA bylo založeno v roce 2007 architekty Jiřím Opočenským a Štěpánem Valouchem, kteří jsou sami často porotci v architektonických soutěžích. Studio OVA se mezi tím rozrostlo na více než 30 členů a má za sebou velké množství oceňovaných projektů. V roce 2024 například získalo Cenu Ministerstva kultury za zkvalitnění veřejného prostranství za obnovu Tachovského náměstí na Praze 3. Mezi další velké projekty studia patří například Multifunkční hokejová aréna Pardubice a 4. kvadrant Vítězného náměstí Praha 6.