PŘEDPLAŤTE SI NÁŠ ČASOPIS ↗
Konceptuální umělkyně Kerry Collinson

Britka, která boří konvence. Sklářka Kerry Collison se věnuje tradiční technice vitráže, nebojí se ale kontroverzních témat jako queer nebo sex

Kerry Collison je britská sklářka, která v mnoha ohledech boří konvence. Věnuje se klasické technice vitráže, ale cíleně do ní pašuje nadsázku a vtip. Její přístup provokuje, ale zároveň dokazuje, že nový pohled unese každá klasika.

"Její práce je výrazná, má nadhled a přesně ví, kam mířit. Úplně převrací představu o tom, co všechno vitráž může být", vysvětluje slovenská designérka Ivana Zuskinová, proč ji práce Kerry Collison tak nadchla. Ivana Zuskinová aktuálně působí v Londýně a pracuje pro firmu Lasvit. S Kerry vedla rozhovor na masterclass s Andreou Spencer v Glass Hubu u Bristolu. 

Nadšení ze skla

Proč zrovna sklo? Jak jste se k němu dostala – a pracujete i s jinými médii?

KC: Původně jsem studovala lití kovu – bavil mě ten chaos a žár. Ale postupem času jsem se k pecím už tolik nedostala, a zároveň to začalo být fyzicky docela náročné. Jednoho dne jsem náhodou zabloudila do Architectural Glass Centre, kde jsem se chtěla naučit řezat sklo, skončila jsem ale u pískování složitých motivů. Všimli si, že mám cit pro přesnost, a pozvali mě ke spolupráci na velkém komerčním projektu. A tak jsem se tak trochu omylem stala neoficiální učnicí. Vitráž mě úplně pohltila – během jednoho mého těžkého období pro mě byla velkou oporou.
I když se dá sklo vnímat jako křehké, ostré a často nebezpečné, připadá mi jako něco, kde jsem doma. Líbí se mi navíc i klasické a sakrální motivy, takže maluju ikony se zlacením a zkouším techniky, které k tomuto vizuálnímu světu patří. Lití kovu i malbu mám pořád ráda, ale všechno se mi nakonec nějak přirozeně slévá právě do skla. Teď se učím foukat si vlastní tabulové sklo – je to úplně nová zkušenost a jsem z toho fakt nadšená.

Svatá krávo! (Holy Cow!) Svatá krávo! (Holy Cow!)
Svatá krávo! (Holy Cow!)
Malované sklo, pozlaceno reverzně 22karátovým zlatem

Dalo by se říct, že vás to v práci vyloženě přitahuje k ohni?

KC: Jo, oheň je u mě velké téma. Ničení je součást tvoření. Práce s roztaveným kovem nebo s plamenem je chaotická a vyčerpávající, ale zároveň má v sobě obrovskou sílu. Vitráž je pro mě spíš klidnější forma – mám to víc pod kontrolou, takový můj osobní azyl. Ale oheň, do toho se stejně pořád nějak vracím, i když třeba jen nepřímo – třeba místo elektrické pájky používám plynovou, abych si ten živý žár aspoň trochu udržela. Je to takový drobný rituál, díky kterému si tento živel držím nablízku. 

Je mezi tradičními křesťanskými technikami a tématy, se kterými pracujete, nějaké spojení? Často tam cítím ten kontrast – vaše práce je syrová, někdy schválně skoro až „nečistá“, zatímco techniky, se kterými pracujette, působí skoro posvátně. Je to záměr? Nebo se přes humor spíš jen nenápadně dostáváte k něčemu hlubšímu?

KC: Katolická symbolika je sama o sobě dost brutální – krev, tělo, sex, násilí. Jen jsme si na to už zvykli. Pijeme Kristovu krev, jíme jeho tělo… zní to docela surově, ale protože to slyšíme od dětství, přestali jsme to vnímat. Já s těmito známými symboly, sakrální geometrii, historickými motivy pracuju, ale ohýbám je tak, aby odkryly něco trochu víc.
Když jsem pracovala pro ateliér Canterbury Cathedral Studios, začala jsem si víc uvědomovat, jakou sílu tahle symbolika stále má – i když sama věřící nejsem. Když tyto motivy vezmu a převrátím je naruby, začnou fungovat trochu jinak, vzbudí to pozornost. Lidi se zastaví, protože jim to něco připomíná, a pak se najednou rozehrává jiný příběh. I proto používám humor. Když tě něco rozesměje, zastavíš se u toho, zůstaneš, a začneš nad tím přemýšlet. A během této chvilky se v tobě může otevřít i něco hlubšího, serióznějšího.
Mám pocit, že výtvarné umění má tendenci brát se někdy až příliš vážně. Člověk nemusí mít výtvarné vzdělání, aby pochopil vtip. A já přes ten humor můžu mluvit o těžkých věcech – o kontrole, o násilí, o sexualitě – a přitom to není hned těžké nebo odrazující.
Jedna z mých posledních věcí s tímhle pracuje – na první pohled je to vtipné, ale čím déle se na to díváš, tím znepokojivější otázky si začneš klást. V tom je ta síla kontrastu.

Kerry Collison vychází z tradičního řemesla vitráže Kerry Collison vychází z tradičního řemesla vitráže
Kerry Collison vychází z tradičního řemesla vitráže

Problém škatulky

Sklo se pořád často vnímá spíš jako řemeslo a jen málo umělců s ním opravdu prorazí. Vnímáte svou práci jako současné umění, nebo jako současné sklo? A myslíte, že má sklo ve výtvarném světě stejné postavení jako třeba malba nebo socha?

KC: Já ke sklu – konkrétně k vitráži – přistupuju spíš z pozice výtvarného umění než řemesla. Řemeslo se většinou soustředí na funkci, zatímco umění staví na myšlence a narativu. U mě ale hraje roli obojí – proces i obsah, ruku v ruce.
Sklo by mělo stát vedle malby nebo sochy, ne bokem. Problém je, že se pořád hází do škatulky „řemeslo“, hlavně kvůli své historické funkčnosti. Ale i skleněné objekty můžou být nositeli konceptu, a zaslouží si svoje místo ve světě výtvarného umění. Jen se často hůř vystavují – třeba vitráž potřebuje světlo, prostor, někdy i určité nasměrování. I proto svoje věci rámuju, dávám je do světelných boxů, hledám způsoby, jak je přiblížit galerijnímu prostředí. Umění by mělo být o myšlence, ne o tom, z čeho je. Ať už je to plátno, sklo, nebo třeba obyčejný hrnek na kafe.

Je pro sklářského umělce důležité opravdu zvládnout řemeslo?

KC: Určitě. Když děláte umění, které je navázané na technický proces, musíte ten proces znát a mít ho v ruce. Jinak se vám nápad ztratí někde po cestě. Můžete mít sebelepší koncept, ale když ho technicky nezvládnete, nebude fungovat. Sklo si žádá respekt – má svoje limity, svoje pravidla, a když je neznáte, dá vám to pocítit. Ať už řežete tabuli nebo navlékáte korálek, nejde to obejít. Když se snažíte přeskočit základy, sklo s vámi prostě nebude spolupracovat. Ale když techniku zvládnete, otevře se vám víc možností – můžete být vynalézavější, posouvat hranice. Pro mě je klíčové, aby se koncept a řemeslo potkaly. Bez toho to není celé. Ať už máme AI nebo cokoliv dalšího, lidskou ruku a zkušenost to nenahradí. Nápady vám možná vygeneruje, ale výsledek, který vznikne z praxe a doteku s materiálem, ten pořád drží člověk.

Cítíte nějaký tlak ze strany uměleckého světa?

KC: Upřímně, největší tlak si vytvářím sama. V tom obrovském moři lidí, co se snaží, aby si jejich práce někdo všiml, jsem jen malá loďka. Jasně, dostala jsem se třeba do užšího výběru na John Ruskin Prize, ale neberu to jako nějaký zlomový moment. Spíš jako povzbuzení, že jdu správným směrem.
Co mě opravdu žene dál, je touha se pořád zlepšovat. Překonat sama sebe, udělat další krok. Často myslím na lidi, kteří mě učili pracovat se sklem – chci, aby na mojí práci mohli být pyšní. Když se na ni kouknou a řeknou si, že to stojí za to, vím, že jsem splnila svůj vnitřní standard. A to je pro mě důležitější než jakýkoliv vnější tlak.

Chtěla byste svoje díla víc integrovat do veřejného prostoru, nebo je pro vás důležitější být vnímaná jako součást světa volného umění?

KC: Veřejný prostor mě láká – bylo by skvělé vidět moje práce dobře fungovat i mimo galerii. Ale zároveň vím, že jejich konceptuální rovina se nehodí úplně všude. V galeriích mám větší kontrolu nad tím, jak budou vystavené a vnímané.
To, co mě na skle fascinuje, je právě možnost vytrhnout ho z kontextu kostelů nebo honosných domů a ukázat, že může existovat i jinak. Nezávisle. Ráda nechávám svoje věci mluvit samy za sebe – bez omezení, která s sebou často nese veřejný prostor nebo zakázka. Takže možná někdy, ale zatím mi víc vyhovuje ten prostor svobody, který mi dává galerie.

Struwwelpeter Struwwelpeter
Struwwelpeter

Výzvy mám ráda!

Řekněme, že by přišla nabídka udělat něco do nákupního centra – šla byste do toho?

KC: Jo, to by bylo určitě zajímavé! Výzvy mám ráda. Ale muselo by to dávat smysl i pro mě – aby to nějak sedělo s tím, co dělám. Když je potřeba, umím vzít zakázku čistě jako řemeslník. Ale nejradši mám projekty, kde může vyznít i moje vize a ilustrace, kde má moje práce prostor dýchat.
A kdybych cítila, že to ke mně nesedí, radši to přenechám někomu, kdo se v tom najde víc. Takže asi záleží na konkrétní nabídce, ale rozhodně bych to neodmítla předem. 

Je někdo, pro koho byste nikdy nepracovala? I kdyby vám nabídl hromadu peněz? Máte nějaký osobní no-go list?

KC: To záleží na okolnostech. Kdybych měla úplně volnou ruku a rozpočet snů, možná bych o tom uvažovala. Ale pokud bych nesnášela návrh nebo lidi, co za tím stojí, tak do toho nejdu. Mám svoje morální hranice – s někým nebo s něčím, co je mi proti srsti, prostě spolupracovat nebudu, i kdyby mi nabídli majlant.
Ale je zajímavé, že právě skláři si vždycky drželi takový tichý humor a nenápadný odpor vůči těm, kdo je platili. Když se člověk podívá pořádně, najde v historických vitrážích různé vtipné nebo i docela drzé detaily – takový malý akt vzdoru. Vzali si za práci peníze, ale stejně si tam propašovali něco svého. Někdy má tahle tichá sabotáž větší sílu než rovnou odmítnutí.
Ale je jasné, že to není jednoduché. Odmítat zakázky si můžu dovolit teď, ale když člověk pracuje v ateliéru a potřebuje platit účty, nemá vždycky na výběr.

The Devil's On the Streets of Swansea The Devil's On the Streets of Swansea
The Devil's On the Streets of Swansea

Kdo by byl podle vás ideální divák nebo sběratel vašich děl?

KC: Ideální? Někdo, kdo má smysl pro humor. A upřímně – někdo, kdo si může dovolit zaplatit tolik, kolik ta práce opravdu stojí. Ale jo, mám takové malé sny... třeba vytvořit obří, vertikálně stoupající vitrážovou erotickou scénu na vchodové dveře nějakého milého postaršího queer páru. 

IZ: Spolupracujete s dalšímí umělci, nebo jste součástí nějaké umělecké skupiny?

KC: Spolupráce miluju! Ať už je to skutečná partnerská práce, kde si všechno dělíme napůl, nebo třeba jen pomáhám někomu jinému rozjet jeho nápad. Vlastně si myslím, že každá tvorba je spolupráce – i s tím materiálem, který má svoje vlastní pravidla.
Teď třeba spolupracuju se svou kamarádkou Christie Grant, která se věnuje linorytu – ona připravuje matrici a my pak ten otisk sítotiskem přenášíme na sklo. Baví mě nechat se unést cizí tvůrčí flow, třeba když jsme spolu na místech jako The Glass Hub. Navíc jsem vyrůstala v prostředí, kde se učilo – moje máma vedla školu zdobení dortů, takže předávat dál znalosti je pro mě přirozené. I učení je podle mě forma spolupráce. Udržuje se tím řemeslo při životě.

The Long Sword Fight The Long Sword Fight
The Long Sword Fight

Měla jsem z Glass Hubu skvělý pocit, působil na mě jako takový safe space. V Česku bývají podobná místa někdy trochu rigidní a méně otevřená. Znáte české sklo, nebo pracovala jste někdy v českých sklárnách?

KC: O českém skle toho moc nevím, ale ráda bych je víc prozkoumala. Glass Hub je pro mě nejvíc ženské místo, kde jsem kdy pracovala – a to je skvělé, i když to má své výzvy. Občas se tam objeví nějací muži, kteří učí, ale jinak to vedou ženy. Co se týče pohlaví, nikdy jsem neměla pocit, že by to v řemesle bylo nějak důležité. Sklo bylo dlouho doménou mužů, ale to se mění. Učila jsem se u dvou mužů a nikdy jsem se necítila být definovaná podle toho, jestli jsem žena nebo ne – jestli jsi učitelka, studentka, nebo umělkyně. Když děláte umění, neměl by gender hrát roli. 

V Londýně se cítím nervózní 

Zdá se, že vaše práce čerpá z mnoha různých vlivů, ale zároveň jste si zvolila klidnější život mimo ruch městské kultury. Myslíte, že byste se někdy vrátila zpět do centra dění?

KC: Mně se líbí život mimo město. Je tu víc prostoru na přemýšlení a tvoření v pomalejším, osobním tempu. Města jsou rychlá, soustředěná na peníze a tlak. Žila jsem například ve Swansea, kde je taková klidná, kreativní energie. Umělce najdete všude, nejen v galeriích. Není to o tom být v centru, ale spíš o tom mít svobodu tvořit. Nemusím být ve velkém městě. Líbí se mi nezávislost a kontrola nad vlastním životem. Život na venkově mi dává větší prostor pro soběstačnost.
Vyrostla jsem v Croydonu, na jihu Londýna. Bylo to hektické a stresující – všechno se točilo kolem peněz, vlastnictví domu a toho, jak splnit kritéria „skutečného“ dospěláka. To nebylo pro mě. Cítila jsem, že to není cesta, kterou bych chtěla jít. Bylo těžké najít prostor k nadechnutí nebo čas na zamyšlení. Odloučení od té intenzity mi dalo potřebný prostor. Teď, když se vracím do Londýna, cítím se v těch davech najednou nervózní. Naučila jsem si vážit pomalejšího tempa, nezávislosti a možnosti mít kontrolu nad vlastním životem. Není to o tom zapadnout do rytmu města, ale najít si svůj vlastní.

Co považujete za největší potenciál a výhodu své práce?

KC: Že moje práce může lidi propojovat. Baví mě, když si někdo všimne skrytých detailů, které jsem do díla vložila. A taky je to o tom, jak nadchnout další lidi pro řemeslo, pokračovat v tradicích, jako je vitráž, která se předává už po staletí. 

Sledujete nějaké umělecké vzory, nebo lidi, co vás inspirují na Instagramu?

KC: Sleduju spoustu umělců. Například Judith Schaechter, vitrážistku, která se proslavila svými temnými, vícevrstvými díly. Obdivuju, jak si drží svůj styl. Pak mě hodně inspiruje italský tatér RUCO, který dělá ilustrace s posvátnou geometrií a groteskními postavami. A taky keramik Paul Bommer, který dělá delftské dlaždice s velkou dávkou humoru.


Kerry Collison

Kerry vychází z tradičního řemesla vitráže a uměleckého slévačství. Využívá humor jako klíč – způsob, jak otevřít i těžší témata tak. V její tvorbě se často potkávají témata jako plodnost s bolestí, sex s násilím, potěšení s rozkladem. Tyto silné, často protichůdné emoce a motivy zpracovává prostřednictvím tradičních vitrážových technik, posvátné ikonografie a skrytých symbolů. Kerry má v úmyslu přenést vitráže z kostela do současného uměleckého prostoru. 

Rozhovor s Kerry Collison vedla Ivana Zuskinová, slovenská umělkyně a designérka aktuálně působící v Londýně. 

Rubriky:
Štítky:

Další z rubriky

Diplomanti napříč obory a univerzitami se nám svěřili, jak vidí svojí budoucnost coby designeři
Číst článek
07. 07. 2025
Jana Brandtlová Veronika Pařízková
Doba čtení 9 min

Obav mám celou řadu, přesto zůstávám ambiciózní. Čerství diplomanti se svěřují, co pro ně na začátku kariéry představuje největší stres

Obhájili diplomové práce a už tvrdě pracují na své kariéře. Jak vidí svou profesní budoucnost diplomanti, které formovalo odlišné univerzitní prostředí? Jsou dostatečně připraveni na střet s realitou? Co je nejvíc trápí? Ptáme se nejmladší generace designérů a architektů na jejich obavy.

Design & umění Názory & polemika
Light Works nová kolekce
Číst článek
04. 07. 2025
Redakce
Doba čtení 3 min

Kvalitní řešení osvětlení má sílu proměnit naše vnímání prostoru. Light Works se starají o to, aby české projekty měly přístup k tomu nejlepšímu ze světa

Firma Light Works ve svém pražském showroomu nabízí svým klientům exkluzivní servis při výběru svítidel pro soukromé i komerční projekty. Mezi jejich nejexponovanější realizace patří rekonstrukce osvětlení Katedrála sv. Víta. Nyní rozšiřuje svůj sortiment o tři kolekce značky 10 Heures 10.

Design & umění
Hodnocení vizuálních identit českých měst - Magdalena Dobruk
Číst článek
25. 06. 2025
Anna Grabherr
Doba čtení 3 min

Obstojí nová loga českých měst ve srovnání se světem? Polské studio Podpunkt nezávisle a kriticky hodnotí, jak se povedla přeměna Prahy 10 nebo Trutnova

Správy měst si v posledních letech stále více uvědomují důležitost kvalitní vizuální komunikace. Brandingem lokalit se zabývá mnoho designérských studií, byť jde o nesnadný úkol. Obstály by nové vizuální identity českých měst ve světě? Pro nestranné zhodnocení jsme oslovili polské studio Podpunkt.

Design & umění Názory & polemika Rozhovory
Klíčovým materiálem objektu se stal papír
Číst článek
23. 06. 2025
Veronika Pařízková Jana Brandtlová
Doba čtení 4 min

Byla to výzva. Vyzkoušeli jsme desítky variant. Trojice Ondřej Báchor, Matěj Činčera a Jan Novák navrhla novou podobu Ústavy ČR, která úspěšně propojuje tradici a nové technologie

Kancelář Poslanecké sněmovny vyhlásila soutěž na novou podobu Ústavy ČR. Zvítězila srozumitelná a citlivá forma s důstojným a moderním zpracováním. Čekají naše národní tiskoviny světlé zítřky a dočkají se upgradu? Na otázky nám za tvůrce odpověděl Ondřej Báchor.

Design & umění
„Injenny je aplikační pero navržené pro ženy podstupující hormonální léčbu při procesu umělého oplodnění (IVF). Projekt reaguje na časté obavy a stres spojený s každodenním podáváním injekcí, což je nezbytnou součástí léčby.“
Číst článek
18. 06. 2025
Jana Brandtlová
Doba čtení 4 min

Už žádný zbytečný design! Studenti ČVUT navrhli pero na IVF, teploměr nebo dronovou ambulanci. Jak fungují nápady, které mají potenciál zlepšit náš život?

Žádné vázy, ale teploměr, pero na IVF nebo dronová ambulance! Studenti Ústavu designu ČVUT navrhli pomůcky, které mají potenciál pozitivně ovlivnit zdravotnický průmysl. Podařilo se je testovat pro reálné použití? Cítili větší zodpovědnost? Zeptali jsme se vybraných studentů!

Design & umění
Památník Josefa Toufara a Jana Palacha
Číst článek
16. 06. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 3 min

Čin Jana Palacha vnímám jako varování i výzvu k odporu. Tereza Příhodová Štětinová navrhla nový památník, který uctí památku Jana Palacha a Josefa Toufara

V Praze v Legerově ulici můžeme nově na fasádě bývalého Borůvkova sanatoria najít památník Jana Palacha a Josefa Toufara. Sochařka Tereza Příhodová Štětinová v roce 2023 dostala nelehký úkol reliéf k těmto bolestivým událostem vytvořit. Jak bychom si dnes měli připomínat památku hrdinů minulosti?

Design & umění Rozhovory
Mobiliář s přidanou hodnotou
Číst článek
13. 06. 2025
Redakce
Doba čtení 4 min

Nekonečno možností pro pobyt venku. Značka Egoé kultivuje veřejný prostor multifunkčními prvky, které simulují školní učebny i místa na piknik

Firma Egoé od roku 2006 kultivuje veřejný prostor. Nyní se rozhodla jeho potenciál rozšířit na maximum. Jak si pobyt venku užít, zastavit se a rozjímat, aniž bychom ho chápali jako pouhý spojovník mezi dvěma místy?

Design & umění
Ložnice v Bytě sběratele
Číst článek
11. 06. 2025
Kateřina Hubertová
Doba čtení 4 min

Jiná cesta k umění. Humpolecká galerie 8smička vystavuje obrazy v koupelně i dětském pokoji, jak Byt sběratele funguje?

Jako na návštěvě u známého, který se pustil do sbírání uměleckých děl, se budete cítit v humpolecké galerii 8smička. Již pátým rokem mohou každý pátek skupinky zájemců navštívit spolu s kurátorkou Anežkou Chalupovou stálou sbírkovou expozici 7+1: Byt sběratele.

Design & umění
Agnieszka zvítězila v soutěži Best in Design hned ve třech kategoriích
Číst článek
09. 06. 2025
Jana Brandtlová
Doba čtení 5 min

Poporodní deprese je pouze malý střípek v moři problémů. Polská designérka upozorňuje na opomíjené téma a hledá konkrétní řešení, jak ulevit porodním asistentkám

Agnieszka Bujas zvítězila v soutěži Best in Design hned ve třech kategoriích. Reagovala na polskou situaci porodních asistentek a vyvinula produkt, který by mohl změnit situaci a ulehčit práci. Lze ho zafinancovat, aby mohl do seriové výroby a jak velký výzkum mu předcházel?

Design & umění Rozhovory
Dílo Tomáše Perglera
Číst článek
05. 06. 2025
Redakce
Doba čtení 4 min

Díla, která provokují, ale zároveň nutí k zamyšlení. Tomáš Pergler čerpá z art brut i dadaismu, nyní vystavuje svoje díla v Galerii U Radnice v Táboře

Tomáš Pergler, vystudovaný teoretik umění, je vedoucím odborným knihovníkem na pražské Akademii výtvarného umění a více než 20 let vystavuje svou vlastní uměleckou tvorbu. Inspiraci čerpá z dadaismu, art brut a přírodních materiálů. Jeho nová výstava s názvem Kolúmbo II je nyní k vidění v Táboře.

Akce a události Design & umění
Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy
Peřeje

AKCE A UDÁLOSTI

Výstava (post-)System zkoumá umění jako výsledek systému – pravidel, struktur i jejich zhroucení. Neprezentuje tvorbu jako spontánní akt inspirace, ale jako promyšlenou konstrukci. Přijďte nahlédnout do světa, kde umění není náhodou, ale důsledkem.

10. července - 29. srpna
Zobrazit detail →

NEWSLETTER

Nejnovější články

Aparthotel Svatý Vavřinec
Číst článek
14. 07. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 4 min

Jít příkladem. Aparthotel Svatý Vavřinec vzešel z veřejné soutěže, studio OVA zvítězilo s projektem, který nehyzdí okolní přírodu a působí nadčasově

Horská architektura je ze své podstaty velmi citlivé téma. Malá města uprostřed hor mají své přirozené limity, ať už prostorové nebo estetické. Navrhnout proto objekt, který bude přínosem pro turisty i místní obyvatele a zapadne do okolní krajiny, je složitý úkol.

Interiér & architektura
Studio 3
Číst článek
11. 07. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 4 min

Návrhář jako tvůrce večerních šatů, který jen chodí na večírky? Realita je úplně jinde, přiznává kreativní dvojice ze Studia 3, která ztratila iluze. Přesto je móda stále naplňuje

Jaké jsou pády a sny začínající mladých designérů? Proč se vyplatí investovat do lokálních značek? A jsou influenceři v prvních řadách přehlídek problém? Otevřený rozhovor nejen o tvorbě jsme vedli s kreativním duem Studia 3 Janem Syrovátkou a Václavem Černým.

Rozhovory
Alžběta P. Brůhová
Číst článek
09. 07. 2025
Michaela Irová
Doba čtení 3 min

Necítila jsem, že bychom v oboru táhli za jeden provaz. Alžběta P. Brůhová otevřeně o limitech architektury a potřebě bavit se i o tématech, která nejsou každému příjemná

S architektkou Alžbětou P. Brůhovou jsme se sešly v prostoru Atlas ve Veletržním paláci Národní galerie Praha. Bavily jsme se jak může být architektura feministická, o schizmatu architektury a stavebního inženýrství, ale i o důležitosti větší citlivosti k méně viditelným zásahům.

Interiér & architektura Rozhovory
Diplomanti napříč obory a univerzitami se nám svěřili, jak vidí svojí budoucnost coby designeři
Číst článek
07. 07. 2025
Jana Brandtlová Veronika Pařízková
Doba čtení 9 min

Obav mám celou řadu, přesto zůstávám ambiciózní. Čerství diplomanti se svěřují, co pro ně na začátku kariéry představuje největší stres

Obhájili diplomové práce a už tvrdě pracují na své kariéře. Jak vidí svou profesní budoucnost diplomanti, které formovalo odlišné univerzitní prostředí? Jsou dostatečně připraveni na střet s realitou? Co je nejvíc trápí? Ptáme se nejmladší generace designérů a architektů na jejich obavy.

Design & umění Názory & polemika
Light Works nová kolekce
Číst článek
04. 07. 2025
Redakce
Doba čtení 3 min

Kvalitní řešení osvětlení má sílu proměnit naše vnímání prostoru. Light Works se starají o to, aby české projekty měly přístup k tomu nejlepšímu ze světa

Firma Light Works ve svém pražském showroomu nabízí svým klientům exkluzivní servis při výběru svítidel pro soukromé i komerční projekty. Mezi jejich nejexponovanější realizace patří rekonstrukce osvětlení Katedrála sv. Víta. Nyní rozšiřuje svůj sortiment o tři kolekce značky 10 Heures 10.

Design & umění
Chaloupku najdete na pomezí Jizerských hor a Krkonoš v malebné vesničce Příchovice u Kořenova
Číst článek
02. 07. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 5 min

Vypadá krásně, ale je i praktická a odolná. Rekonstrukce chaloupky Dvě sestry od Denisy Strmiskové v čase obstála, jak hodnotí její funkčnost majitelé?

Jak obstála rekonstrukce chaloupky Dvě sestry po letech? S majiteli Milou a Václavem Petrů jsme si připomněli příběh realizace a nakoukli pod pokličku tvorby s designérkou Denisou Strmiskovou.

Design guide
Produktový designér a pedagog Jan Čapek s šéfredaktorkou magazínu Designnews Veronikou Pařízkovou
Číst článek
30. 06. 2025
Jana Brandtlová Veronika Pařízková
Doba čtení 3 min

Kdyby mi zavolali z TONu, tu práci vezmu. Tlak je zde neustálý, designér se s tím ale musí naučit žít, říká Jan Čapek, kterého proslavila práce s plastem

„Už neprezentuji, že Čapek navrhl novou PET lahev, nebo upravil další půllitr. Tlak je ale neustálý. Je to něco s čím se musí designér naučit žít.“ Jak svoji kariéru hodnotí oceňovaný designér a pedagog Jan Čapek? Nový díl podcastu Designnews moderuje Veronika Pařízková

Podcast
Zaha Hadid vsadila budovu MMM do svahu
Číst článek
28. 06. 2025
Pavlína Blahotová
Doba čtení 2 min

Špičková architektura i umění. Přinášíme průvodce po jihotyrolském Kronplatzu, kde najdete Zahu Hadid i michelinské restaurace

Když se rozhodnete strávit dovolenou v jihotyrolském Kronplatzu, můžete si jako v nebi nejen připadat, ale budete mu doslova na dosah. Špičkové architektonické, designové, umělecké i kulinářské zážitky tu pro milovníky hor připravili lidé hluboce sklonění před dokonalostí přírody.

Design guide
Hodnocení vizuálních identit českých měst - Magdalena Dobruk
Číst článek
25. 06. 2025
Anna Grabherr
Doba čtení 3 min

Obstojí nová loga českých měst ve srovnání se světem? Polské studio Podpunkt nezávisle a kriticky hodnotí, jak se povedla přeměna Prahy 10 nebo Trutnova

Správy měst si v posledních letech stále více uvědomují důležitost kvalitní vizuální komunikace. Brandingem lokalit se zabývá mnoho designérských studií, byť jde o nesnadný úkol. Obstály by nové vizuální identity českých měst ve světě? Pro nestranné zhodnocení jsme oslovili polské studio Podpunkt.

Design & umění Názory & polemika Rozhovory
V městském parku proběhne premiérový Street Food Festival. Vedle sklářského trhu, včetně toho blešího, se mohou návštěvníci těšit na koncerty Xindla X, Adama Mišíka a beatboxera Endru
Číst článek
23. 06. 2025
Redakce
Doba čtení 2 min

Nový Bor rozzáří sklo, chutě i hudba. Sklářské slavnosti 2025 nabízí možnost poznat, jak fungují stará řemesla

V živoucí centrum sklářského umění, tvořivosti a zábavy se Nový Bor promění od 26. do 28. června. Tradiční Sklářské slavnosti letos přinesou nejen oblíbené ukázky řemesla pod širým nebem i v otevřených sklárnách a koncerty, ale také atraktivní novinky, které osloví malé i velké návštěvníky.

Nezařazené