PŘEDPLAŤTE SI NÁŠ ČASOPIS ↗
Zuzana Bošková

Přála jsem si, aby z lidí opadl strach z bílých plášťů. Zuzana Bošková navrhla interiér soukromé kliniky a dokázala, že i nemocniční prostředí může být přívětivé a útulné

Zdravotnictví je dlouhodobě podfinancované. I proto na příklady kvalitního interiéru narazíme v zásadě jen u soukromých investorů. Ptáme se proto Zuzany Boškové, která vymyslela řešení pro polikliniku Health+, co bylo na práci v specifickém prostředí nejtěžší a jak vnímá stav lokálních nemocnic.

Vaše realizace interiéru soukromé polikliniky Health+ nedávno získala ocenění Big See v kategorii "Civic". Jak jste tuto zakázku získala?

ZUZANA: Z polikliniky Health+ na mě dostali doporučení. K většině zakázkám se dostanu tak, že na mě klient od někoho dostane pozitivní referenci.

Čisté minimalistické prostředí zútulňuje nábytek nebo osvětlení, které byste klidně našli i u sebe doma. Čisté minimalistické prostředí zútulňuje nábytek nebo osvětlení, které byste klidně našli i u sebe doma.
Čisté minimalistické prostředí zútulňuje nábytek nebo osvětlení, které byste klidně našli i u sebe doma.
Foto: Pepa Dvořáček

STERILNÍ ZASTARALÉ NEMOCNICE

Nemocniční prostředí je u nás často vnímané jako neuspokojivé, depresivní a zastaralé. Jak ho vnímáte vy sama?

ZUZANA: S tím musím souhlasit. Velká část mé rodiny pracovala v nemocnici, dá se tedy říct, že je to pro mě blízké prostředí, nemocniční areály mě vždy fascinovaly. Měla jsem díky této osobní zkušenosti možnost uvažovat o návrhu nejen z pozice pacienta, ale i zaměstnance.

Nemocniční prostředí ale bohužel zastaralé a neuspokojivé je. Často vidím příklady, že se obmění vybavení, přesto ale působí výsledek rozpačitě, naprosto neinovativně a zastarale, postrádá komplexní řešení a přesah. Většinou je vybaví dodavatelská/projekční firma naprosto standardizovaným řešením.

I v Health+ platí, že podstata se ukrývá v detailech a to platí i o vybrané barevné paletě I v Health+ platí, že podstata se ukrývá v detailech a to platí i o vybrané barevné paletě
I v Health+ platí, že podstata se ukrývá v detailech a to platí i o vybrané barevné paletě
Foto: Pepa Dvořáček
Zuzana svým návrhem strhává stigma i z běžně používaných materiálů v nemocnicích Zuzana svým návrhem strhává stigma i z běžně používaných materiálů v nemocnicích
Zuzana svým návrhem strhává stigma i z běžně používaných materiálů v nemocnicích
Foto: Pepa Dvořáček

Máte pocit, že se situace zlepšuje? Napadá vás konkrétní pozitivní příklad?

ZUZANA: Upřímně, velké zlepšení zatím nevidím. Pozitivním příkladem může být budova Emergency Fakultní nemocnice v Hradci Králové. V případě čekárny je patrná snaha o návrh veselejšího interiéru, zakomponování kvalitního mobiliáře (v tomto případě byly použity pantonky), ale na levnějších materiálech typu lino je již vidět opotřebení, florální motivy jsou až příliš dekorativní. Myslím si, že prostor čekárny mohl být navržen více nadčasově. 

Zuzana není žádným začátečníkem. Má za sebou slušnou řadu rezidenčních i komerčních projektů Zuzana není žádným začátečníkem. Má za sebou slušnou řadu rezidenčních i komerčních projektů
Zuzana není žádným začátečníkem. Má za sebou slušnou řadu rezidenčních i komerčních projektů
Foto: Pepa Dvořáček

JAK TO UDĚLAT JINAK?

Health+ je soukromá nemocnice, stran rozpočtu tedy dokáže být jistě velkorysejší, než státní zařízení. Měla jste ale od klienta nějaké konkrétní omezení? Požadavky vázané na specifickou funkčnost? Požadavky od lékařů?

ZUZANA: Konkrétní požadavky klient určitě měl, jde o velmi specifické prostředí - povrchy musely být dezinfikovatelné, omyvatelné. To hodně omezilo výběr, protože v případě sedacího nábytku pak lze pracovat například pouze s plastem, kůží či koženkou. Tato poliklinika má široké spektrum specializací - internu, kožní, psychologa, oční, fyzioterapii, stomatologii a dentální hygienu. Každá z těchto specializací má jiné požadavky na rozmístění přístrojů, úložné prostory, i samotný pohyb lékařů a sester v prostoru. Ukočírovat návrh byla docela výzva, protože dané místnosti byly navíc dost malé a řešil se každý centimetr. 

Podle autorky návrhu je dalším problémem orientační a navigační systém v nemocnicích, který je příliš zastaralý, a nefunguje tak jak by měl Podle autorky návrhu je dalším problémem orientační a navigační systém v nemocnicích, který je příliš zastaralý, a nefunguje tak jak by měl
Podle autorky návrhu je dalším problémem orientační a navigační systém v nemocnicích, který je příliš zastaralý, a nefunguje tak jak by měl
Foto: Pepa Dvořáček

Právě prostředí může v nemocnicích nebo lékařských zařízeních hrát i zásadní roli pro psychiku nemocného pacienta. Jaké prvky nebo detaily jsou v interiéru použité k navození vhodné atmosféry?

ZUZANA: Podle mě je zásadní celkový pocit z interiéru, který pacient má. Nejde o to, aby seděl na předraženém designovém křesle. Je to o vhodné volbě materiálů, barev, osvětlení, zaměření na haptiku - jaký bude mít pacient dojem z materiálu mobiliáře, na který usedá, zda má vhodnou výšku sedáku a područky - zvlášť pokud se z něj bude zvedat někdo s omezenou mobilitou atp. Důležité je zaměřit se na cílovou skupinu - jaká věková kategorie bude dané zařízení navštěvovat. Tomu pak má být přizpůsobený vhodný návrh vybavení. Nemocniční interiér by měl splňovat přísné nároky na čistotu a provoz, přesto by měl působit útulně. V případě polikliniky Health+ bylo cílem, aby prostor vzbuzoval příjemné pocity hřejivosti a klidu. Je třeba zaměřit se na každý detail, ve většině ordinací působí nevzhledně například zásobníky na mýdlo, dezinfekci a papírové utěrky. Zde jsme spojili estetickou hodnotu a praktické využití: zásobníky jsou skryté ve výklopných skříňkách se zaoblenými rohy a zrcadlovou plochou. V návaznosti na novou vizuální identitu polikliniky jsme navázali zaoblením rohů stěn a nábytku. Díky tomu se podařilo prostory výrazně zjemnit.

Najít balanc mezi estetickým a funkčním bývá někdy oříšek, ale Zuzana to zvládla na jedničku Najít balanc mezi estetickým a funkčním bývá někdy oříšek, ale Zuzana to zvládla na jedničku
Najít balanc mezi estetickým a funkčním bývá někdy oříšek, ale Zuzana to zvládla na jedničku
Foto: Pepa Dvořáček
Některé prvky, podobně jako nemocniční mobiliář, podléhají přísným regulím především na funkčnost Některé prvky, podobně jako nemocniční mobiliář, podléhají přísným regulím především na funkčnost
Některé prvky, podobně jako nemocniční mobiliář, podléhají přísným regulím především na funkčnost
Foto: Pepa Dvořáček

Základem vaší práce jsou soukromé interiéry, jaké rozdíly v uvažování přinesla realizace interiérů nemocnice?

ZUZANA: Kromě soukromých interiérů se věnuji i designu kanceláří. Dříve jsem pracovala také jako filmová architektka, set designérka. Vyhovuje mi širší rozptyl práce, nebavilo by mě zaměřit se pouze na jedno odvětví.

Realizace interiéru nemocnice mi pomohla pohybovat se v přesně určených mantinelech, přesto se ale podařilo přidat interiéru uměleckou hodnotu. Zároveň jsem vnímala, že návrh zdravotnického zařízení s sebou nese větší zodpovědnost - když něco nebude funkční, zkomplikuje se tím práce lékařů či sester.

Stěny v nemocnicích podlehnou brzy informačním grafikám a dekoracím personálu, který přeci jenom v nemocnici bude trávit nejvíce času. Podobné je to v rezidenčních projektech, kdy návrh architekta projde zkouškou „opravdového života“ samotných klientů Stěny v nemocnicích podlehnou brzy informačním grafikám a dekoracím personálu, který přeci jenom v nemocnici bude trávit nejvíce času. Podobné je to v rezidenčních projektech, kdy návrh architekta projde zkouškou „opravdového života“ samotných klientů
Stěny v nemocnicích podlehnou brzy informačním grafikám a dekoracím personálu, který přeci jenom v nemocnici bude trávit nejvíce času. Podobné je to v rezidenčních projektech, kdy návrh architekta projde zkouškou „opravdového života“ samotných klientů

Řada velkých českých nemocnic, jako je Bulovka nebo FTN Krč, připomíná město duchů, zdevastované pavilony, opadané omítky, rozpraskané okenní římsy, přestože Krč aktuálně prochází rozsáhlou rekonstrukcí. Dovedete si jako designér představit nějaké low-cost řešení, které by minimálně zvrátilo tento trend úpadku?

ZUZANA: Kromě špatného stavu budov je často také nešťastně řešený navigační systém. Lidé pak bloudí, připadají si hloupě a trapně. Ideální je samozřejmě řešit návrh interiérového designéra/architekta současně s grafickým designérem, aby jedno s druhým komunikovalo. Low-cost řešení si určitě dovedu představit. I s omezeným rozpočtem lze prostory oživit a povznést.

Český design najdeme i v nemocnici. Co třeba sofa od studia Lexová & Smetana nebo zarážky pro knihy od dua Mikolášková & Drobná? Český design najdeme i v nemocnici. Co třeba sofa od studia Lexová & Smetana nebo zarážky pro knihy od dua Mikolášková & Drobná?
Český design najdeme i v nemocnici. Co třeba sofa od studia Lexová & Smetana nebo zarážky pro knihy od dua Mikolášková & Drobná?
Foto: Pepa Dvořáček

SMĚŘOVÁNÍ DESIGNU SOUKROMÝCH KLINIK

Dělala jste si před projektem rešerše? Překvapila vás nějaká konkrétní místa? Nebo řešení?

ZUZANA: Zpracování rešerše pro tento typ projektu pro mě bylo zásadní. Měla jsem problém najít dobré příklady českých nemocničních interiérů. U soukromých poliklinik se často sází na drahé materiály, zřejmě ve snaze působit více prémiově. Takové prostory ale pak postrádají útulnost, civilnost a důvtip. Více pozitivních příkladů jsem tedy hledala spíše v zahraničí. Ještě před studiem designu jsem měla během pobytu v americkém Houstonu možnost navštívit pečovatelský dům pro osoby s Alzheimerovou chorobou a soukromé stomatologické ordinace. Ve srovnání s českými nemocničními interiéry to byl velký kontrast. Působily útulně, skoro až jako obývací pokoj nebo wellness - přesně to jsem chtěla přenést do návrhu polikliniky Health+. Přála jsem si, aby z lidí opadl strach z bílých plášťů a cítili se spíše jako u někoho na návštěvě v obýváku. Při návrzích jsem zvolila metodu HCD (Human Centered Design), která vychází z hlubokého porozumění lidským potřebám. Středobodem se tak pro mě stali zaměstnanci a klienti polikliniky, v nichž má prostor vyvolávat pozitivní emoce.

Interiér by měl u klienta kliniky Health+ vyvolávat pocit bezpečí Interiér by měl u klienta kliniky Health+ vyvolávat pocit bezpečí
Interiér by měl u klienta kliniky Health+ vyvolávat pocit bezpečí
Foto: Pepa Dvořáček

Součástí interiéru jsou i obrazy, jaké a proč jste vybírala?

ZUZANA: Výběr obrazů a skleněných plastik jsem řešila s kurátorkou programu Vita Bene, který je součástí Health+. Některé z obrazů pochází z rozsáhlé osobní sbírky zakladatele  Health+ Oldřicha Šubrta. Tím byl pro mě možný rámec výběru uměleckých děl trochu omezen, přesto jsem za tuto možnost byla vděčná. Většinou se totiž stává, že umění klient do interiéru zakomponovat nechce - buď na to už nejsou finance nebo ho to neoslovuje. Na poliklinice se pořádají pravidelné výstavy - návštěvu lékaře jde tedy spojit s kulturním zážitkem. Přijde mi skvělé, že se díky tomu k umění dostanou lidé všech věkových skupin včetně těch, kteří z vlastní iniciativy na výstavy nechodí. Zážitek z uměleckých děl může pacientům udělat radost, rozptýlit jejich obavy z bolesti či diagnózy.

Vita Bene je galerijní projekt pro veřejně přístupný kurátorovaný výběr umění v poliklinice Health + na Novém Smíchově Vita Bene je galerijní projekt pro veřejně přístupný kurátorovaný výběr umění v poliklinice Health + na Novém Smíchově
Vita Bene je galerijní projekt pro veřejně přístupný kurátorovaný výběr umění v poliklinice Health + na Novém Smíchově
Foto: Pepa Dvořáček

Jak dlouho samotná realizace projektu trvala?

ZUZANA: Pokud nepočítám čas, který zabral návrh, tak samotná realizace trvala cca 8 měsíců. Hodně koncových prvků se řešilo až během probíhající rekonstrukce, protože se na finální realizaci spěchalo.

Lákalo by vás po této zkušenosti navrhnout i další interiéry jiné nemocnice nebo redesignovat stávající objekt?

ZUZANA: Určitě ano. Realizace polikliniky Health+ pro mě byla velkou zkušeností a výzvou. Vnímám, jak se zvedla kvalita soukromých interiérů, restaurací, kaváren a kanceláří. Myslím si, že nemocniční interiéry by si zasloužily minimálně stejnou péči a pozornost. 

Oblé rohy působí rovněž útulněji, jsou pro pacienta, který si prochází těžkým obdobím, přívětivější Oblé rohy působí rovněž útulněji, jsou pro pacienta, který si prochází těžkým obdobím, přívětivější
Oblé rohy působí rovněž útulněji, jsou pro pacienta, který si prochází těžkým obdobím, přívětivější

ZUZANA BOŠKOVÁ

Zuzana Bošková vystudovala Fakultu architektury ČVUT a design nábytku a interiéru na UMPRUM pod vedením Jiřího Pelcla. Po návratu z Amsterdamu, kde absolvovala stáž u designéra Lexe Potta, založila v roce 2016 vlastní studio zaměřené na design interiéru. Pracovní zkušenosti sbírala také jako filmová architektka / set designérka, a to i po boku takových osobností, jako je dánská filmová architektka Jette Lehmann, dvorní scénografka režiséra Larse von Triera. Ve své práci klade Zuzana Bošková důraz na soulad, vzdušnost a přírodní materiály. Propojuje nadčasovou jednoduchost se specifickým detailem. Finálně navržený interiér vnímá jako výsledek pozorného dialogu s klientem i s prostorem samotným.

Rubriky:

Další z rubriky

Aparthotel Svatý Vavřinec
Číst článek
14. 07. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 4 min

Jít příkladem. Aparthotel Svatý Vavřinec vzešel z veřejné soutěže, studio OVA zvítězilo s projektem, který nehyzdí okolní přírodu a působí nadčasově

Horská architektura je ze své podstaty velmi citlivé téma. Malá města uprostřed hor mají své přirozené limity, ať už prostorové nebo estetické. Navrhnout proto objekt, který bude přínosem pro turisty i místní obyvatele a zapadne do okolní krajiny, je složitý úkol.

Interiér & architektura
Alžběta P. Brůhová
Číst článek
09. 07. 2025
Michaela Irová
Doba čtení 3 min

Necítila jsem, že bychom v oboru táhli za jeden provaz. Alžběta P. Brůhová otevřeně o limitech architektury a potřebě bavit se i o tématech, která nejsou každému příjemná

S architektkou Alžbětou P. Brůhovou jsme se sešly v prostoru Atlas ve Veletržním paláci Národní galerie Praha. Bavily jsme se jak může být architektura feministická, o schizmatu architektury a stavebního inženýrství, ale i o důležitosti větší citlivosti k méně viditelným zásahům.

Interiér & architektura Rozhovory
Plochá přístavba na dlouhém pozemku zvětšila obytný prostor chalupy a propojila stavbu s moderním bazénem
Číst článek
20. 06. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 3 min

Šarmantní mix Francie a Česka. Chalupa Čížovka v Českém ráji láká na sepětí s přírodou i citlivé prolnutí starého s novým

Původně to mělo být klidné útočiště pro rodinu. Časem se ale Bára a Petr Šmídovi rozhodli, že takto krásné místo zpřístupní i ostatním. Chalupa Čížovka si návštěvu zaslouží, nejen kvůli malebnému okolí, ale především díky sofistikované atmosféře, která mísí francouzský šarm s českou pohostinností.

Interiér & architektura Design guide
PhDr. Lenka Žižková (2019)
Číst článek
23. 05. 2025
Pavlína Blahotová
Doba čtení 9 min

Určité kulturní vzorce přebít nelze, jsou v nás jako v kozách. Lenka Žižková, zásadní osobnost české designérské scény, formuje obor už téměř 50 let

Popularita, rozmanitost i mezinárodní respekt současného českého designu se nerozvinuly samy od sebe – stojí za nimi nejen dlouhodobá práce designérů, pedagogů, manažerů i výrobců, ale také marketingu a mediální podpory. Jméno Lenky Žižkové se nedalo v prostředí designu přehlédnout už v 70. letech.

Interiér & architektura Rozhovory
Stavba domu je náročnou záležitostí
Číst článek
05. 05. 2025
Doba čtení 5 min

Frustrace jménem novostavba. Proč je v Česku tak složité postavit si i malou chatu? 3 příběhy lidí, kteří si prošli nadšením i pády

Není žádnou novinkou, že postavit dům, obzvláště pak u nás v Česku, není jednoduché. Není také výjimkou, že většina lidí na tuto situaci reaguje s lapidárním povzdechem: No jo, tak to holt je.

Interiér & architektura Názory & polemika
CASAROSA by Denisa Strmisková
Číst článek
28. 04. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 3 min

Esence jednoduchosti. V Českém Krumlově vznikla CASAROSA, malebný apartmánový dům se sofistikovanými interiéry

Mysleli jste si, že Český Krumlov je už plný možností stylového ubytování? Omyl. Jeho potenciál zjevně není stále vytěžený. Důkazem je malebná rekonstrukce domu v části Plešivec, který nese název CASAROSA.

Interiér & architektura Design guide
Mezi Srnky
Číst článek
12. 03. 2025
Doba čtení 6 min

Dokonalá symbióza designu a kávy. Mapujeme, které nové podniky vsadily na sofistikovaný interiér a působivé menu

Lahodná káva, řemeslné pečivo a prostory s příběhem. Pět nových míst na pražské gastronomické scéně ukazuje, jak důležitá je symbióza chuti, estetiky a atmosféry. Vstoupit dovnitř znamená ochutnat a zažít.

Interiér & architektura Design guide
No Architects a Atlas
Číst článek
24. 02. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 6 min

Národní galerie momentálně dělá kroky zpět. Tvůrci reagují na záměr zpoplatnit vstup do volnočasového prostoru Atlas ve Veletržním paláci, který měl původně sloužit všem rodičům s dětmi

Národní galerie se v roce 2022 rozhodla, že se otevře dětem. Nechala vytvořit prostor Atlas, který v mnohém převyšoval běžný koncept dětských koutků. Nyní se rozhodla, že se dětem zase uzavře.

Interiér & architektura Názory & polemika
Apartmány Florián se nachází v nádherné přírodě v okolí Kvildy
Číst článek
17. 02. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 2 min

Horská architektura, která neškodí. Nově postavené apartmány Florián ukazují, že stavět v přírodě lze s ohleduplností a vkusem

Fenomén horských apartmánů zasáhl i české hory. Některé projekty jsou povedené a postavené s ohledem k okolní přírodě, jiné na všechny požadavky spíš rezignují. Nově postavený apartmánový dům Florián je prvním příkladem. Kvildě rozhodně neškodí.

Interiér & architektura Design guide
Lenka náhled
Číst článek
10. 02. 2025
Doba čtení 4 min

Určitě bych nenazývala architekturou všechno, co se dnes staví. Lenka Míková před 10 lety opustila úspěšný ateliér a rozhodla se založit vlastní studio, které dnes patří mezi lokální elitu

S architektkou Lenkou Míkovou jsme se potkaly na pražské Akademii výtvarných umění. Bavily jsme se o tom, proč její kroky na začátku kariéry nezamířily právě sem, ale na techničtější Fakultu architektury ČVUT. Probraly jsme první roky a zkušenosti až po založení vlastního ateliéru a mnohem víc...

Interiér & architektura
Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy
Peřeje

AKCE A UDÁLOSTI

Výstava (post-)System zkoumá umění jako výsledek systému – pravidel, struktur i jejich zhroucení. Neprezentuje tvorbu jako spontánní akt inspirace, ale jako promyšlenou konstrukci. Přijďte nahlédnout do světa, kde umění není náhodou, ale důsledkem.

10. července - 29. srpna
Zobrazit detail →

NEWSLETTER

Nejnovější články

Aparthotel Svatý Vavřinec
Číst článek
14. 07. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 4 min

Jít příkladem. Aparthotel Svatý Vavřinec vzešel z veřejné soutěže, studio OVA zvítězilo s projektem, který nehyzdí okolní přírodu a působí nadčasově

Horská architektura je ze své podstaty velmi citlivé téma. Malá města uprostřed hor mají své přirozené limity, ať už prostorové nebo estetické. Navrhnout proto objekt, který bude přínosem pro turisty i místní obyvatele a zapadne do okolní krajiny, je složitý úkol.

Interiér & architektura
Studio 3
Číst článek
11. 07. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 4 min

Návrhář jako tvůrce večerních šatů, který jen chodí na večírky? Realita je úplně jinde, přiznává kreativní dvojice ze Studia 3, která ztratila iluze. Přesto je móda stále naplňuje

Jaké jsou pády a sny začínající mladých designérů? Proč se vyplatí investovat do lokálních značek? A jsou influenceři v prvních řadách přehlídek problém? Otevřený rozhovor nejen o tvorbě jsme vedli s kreativním duem Studia 3 Janem Syrovátkou a Václavem Černým.

Rozhovory
Alžběta P. Brůhová
Číst článek
09. 07. 2025
Michaela Irová
Doba čtení 3 min

Necítila jsem, že bychom v oboru táhli za jeden provaz. Alžběta P. Brůhová otevřeně o limitech architektury a potřebě bavit se i o tématech, která nejsou každému příjemná

S architektkou Alžbětou P. Brůhovou jsme se sešly v prostoru Atlas ve Veletržním paláci Národní galerie Praha. Bavily jsme se jak může být architektura feministická, o schizmatu architektury a stavebního inženýrství, ale i o důležitosti větší citlivosti k méně viditelným zásahům.

Interiér & architektura Rozhovory
Diplomanti napříč obory a univerzitami se nám svěřili, jak vidí svojí budoucnost coby designeři
Číst článek
07. 07. 2025
Jana Brandtlová Veronika Pařízková
Doba čtení 9 min

Obav mám celou řadu, přesto zůstávám ambiciózní. Čerství diplomanti se svěřují, co pro ně na začátku kariéry představuje největší stres

Obhájili diplomové práce a už tvrdě pracují na své kariéře. Jak vidí svou profesní budoucnost diplomanti, které formovalo odlišné univerzitní prostředí? Jsou dostatečně připraveni na střet s realitou? Co je nejvíc trápí? Ptáme se nejmladší generace designérů a architektů na jejich obavy.

Design & umění Názory & polemika
Light Works nová kolekce
Číst článek
04. 07. 2025
Redakce
Doba čtení 3 min

Kvalitní řešení osvětlení má sílu proměnit naše vnímání prostoru. Light Works se starají o to, aby české projekty měly přístup k tomu nejlepšímu ze světa

Firma Light Works ve svém pražském showroomu nabízí svým klientům exkluzivní servis při výběru svítidel pro soukromé i komerční projekty. Mezi jejich nejexponovanější realizace patří rekonstrukce osvětlení Katedrála sv. Víta. Nyní rozšiřuje svůj sortiment o tři kolekce značky 10 Heures 10.

Design & umění
Chaloupku najdete na pomezí Jizerských hor a Krkonoš v malebné vesničce Příchovice u Kořenova
Číst článek
02. 07. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 5 min

Vypadá krásně, ale je i praktická a odolná. Rekonstrukce chaloupky Dvě sestry od Denisy Strmiskové v čase obstála, jak hodnotí její funkčnost majitelé?

Jak obstála rekonstrukce chaloupky Dvě sestry po letech? S majiteli Milou a Václavem Petrů jsme si připomněli příběh realizace a nakoukli pod pokličku tvorby s designérkou Denisou Strmiskovou.

Design guide
Produktový designér a pedagog Jan Čapek s šéfredaktorkou magazínu Designnews Veronikou Pařízkovou
Číst článek
30. 06. 2025
Jana Brandtlová Veronika Pařízková
Doba čtení 3 min

Kdyby mi zavolali z TONu, tu práci vezmu. Tlak je zde neustálý, designér se s tím ale musí naučit žít, říká Jan Čapek, kterého proslavila práce s plastem

„Už neprezentuji, že Čapek navrhl novou PET lahev, nebo upravil další půllitr. Tlak je ale neustálý. Je to něco s čím se musí designér naučit žít.“ Jak svoji kariéru hodnotí oceňovaný designér a pedagog Jan Čapek? Nový díl podcastu Designnews moderuje Veronika Pařízková

Podcast
Zaha Hadid vsadila budovu MMM do svahu
Číst článek
28. 06. 2025
Pavlína Blahotová
Doba čtení 2 min

Špičková architektura i umění. Přinášíme průvodce po jihotyrolském Kronplatzu, kde najdete Zahu Hadid i michelinské restaurace

Když se rozhodnete strávit dovolenou v jihotyrolském Kronplatzu, můžete si jako v nebi nejen připadat, ale budete mu doslova na dosah. Špičkové architektonické, designové, umělecké i kulinářské zážitky tu pro milovníky hor připravili lidé hluboce sklonění před dokonalostí přírody.

Design guide
Hodnocení vizuálních identit českých měst - Magdalena Dobruk
Číst článek
25. 06. 2025
Anna Grabherr
Doba čtení 3 min

Obstojí nová loga českých měst ve srovnání se světem? Polské studio Podpunkt nezávisle a kriticky hodnotí, jak se povedla přeměna Prahy 10 nebo Trutnova

Správy měst si v posledních letech stále více uvědomují důležitost kvalitní vizuální komunikace. Brandingem lokalit se zabývá mnoho designérských studií, byť jde o nesnadný úkol. Obstály by nové vizuální identity českých měst ve světě? Pro nestranné zhodnocení jsme oslovili polské studio Podpunkt.

Design & umění Názory & polemika Rozhovory
V městském parku proběhne premiérový Street Food Festival. Vedle sklářského trhu, včetně toho blešího, se mohou návštěvníci těšit na koncerty Xindla X, Adama Mišíka a beatboxera Endru
Číst článek
23. 06. 2025
Redakce
Doba čtení 2 min

Nový Bor rozzáří sklo, chutě i hudba. Sklářské slavnosti 2025 nabízí možnost poznat, jak fungují stará řemesla

V živoucí centrum sklářského umění, tvořivosti a zábavy se Nový Bor promění od 26. do 28. června. Tradiční Sklářské slavnosti letos přinesou nejen oblíbené ukázky řemesla pod širým nebem i v otevřených sklárnách a koncerty, ale také atraktivní novinky, které osloví malé i velké návštěvníky.

Nezařazené