PŘEDPLAŤTE SI NÁŠ ČASOPIS ↗
Zuzana Bošková

Přála jsem si, aby z lidí opadl strach z bílých plášťů. Zuzana Bošková navrhla interiér soukromé kliniky a dokázala, že i nemocniční prostředí může být přívětivé a útulné

Zdravotnictví je dlouhodobě podfinancované. I proto na příklady kvalitního interiéru narazíme v zásadě jen u soukromých investorů. Ptáme se proto Zuzany Boškové, která vymyslela řešení pro polikliniku Health+, co bylo na práci v specifickém prostředí nejtěžší a jak vnímá stav lokálních nemocnic.

Vaše realizace interiéru soukromé polikliniky Health+ nedávno získala ocenění Big See v kategorii "Civic". Jak jste tuto zakázku získala?

ZUZANA: Z polikliniky Health+ na mě dostali doporučení. K většině zakázkám se dostanu tak, že na mě klient od někoho dostane pozitivní referenci.

Čisté minimalistické prostředí zútulňuje nábytek nebo osvětlení, které byste klidně našli i u sebe doma. Čisté minimalistické prostředí zútulňuje nábytek nebo osvětlení, které byste klidně našli i u sebe doma.
Čisté minimalistické prostředí zútulňuje nábytek nebo osvětlení, které byste klidně našli i u sebe doma.
Foto: Pepa Dvořáček

STERILNÍ ZASTARALÉ NEMOCNICE

Nemocniční prostředí je u nás často vnímané jako neuspokojivé, depresivní a zastaralé. Jak ho vnímáte vy sama?

ZUZANA: S tím musím souhlasit. Velká část mé rodiny pracovala v nemocnici, dá se tedy říct, že je to pro mě blízké prostředí, nemocniční areály mě vždy fascinovaly. Měla jsem díky této osobní zkušenosti možnost uvažovat o návrhu nejen z pozice pacienta, ale i zaměstnance.

Nemocniční prostředí ale bohužel zastaralé a neuspokojivé je. Často vidím příklady, že se obmění vybavení, přesto ale působí výsledek rozpačitě, naprosto neinovativně a zastarale, postrádá komplexní řešení a přesah. Většinou je vybaví dodavatelská/projekční firma naprosto standardizovaným řešením.

I v Health+ platí, že podstata se ukrývá v detailech a to platí i o vybrané barevné paletě I v Health+ platí, že podstata se ukrývá v detailech a to platí i o vybrané barevné paletě
I v Health+ platí, že podstata se ukrývá v detailech a to platí i o vybrané barevné paletě
Foto: Pepa Dvořáček
Zuzana svým návrhem strhává stigma i z běžně používaných materiálů v nemocnicích Zuzana svým návrhem strhává stigma i z běžně používaných materiálů v nemocnicích
Zuzana svým návrhem strhává stigma i z běžně používaných materiálů v nemocnicích
Foto: Pepa Dvořáček

Máte pocit, že se situace zlepšuje? Napadá vás konkrétní pozitivní příklad?

ZUZANA: Upřímně, velké zlepšení zatím nevidím. Pozitivním příkladem může být budova Emergency Fakultní nemocnice v Hradci Králové. V případě čekárny je patrná snaha o návrh veselejšího interiéru, zakomponování kvalitního mobiliáře (v tomto případě byly použity pantonky), ale na levnějších materiálech typu lino je již vidět opotřebení, florální motivy jsou až příliš dekorativní. Myslím si, že prostor čekárny mohl být navržen více nadčasově. 

Zuzana není žádným začátečníkem. Má za sebou slušnou řadu rezidenčních i komerčních projektů Zuzana není žádným začátečníkem. Má za sebou slušnou řadu rezidenčních i komerčních projektů
Zuzana není žádným začátečníkem. Má za sebou slušnou řadu rezidenčních i komerčních projektů
Foto: Pepa Dvořáček

JAK TO UDĚLAT JINAK?

Health+ je soukromá nemocnice, stran rozpočtu tedy dokáže být jistě velkorysejší, než státní zařízení. Měla jste ale od klienta nějaké konkrétní omezení? Požadavky vázané na specifickou funkčnost? Požadavky od lékařů?

ZUZANA: Konkrétní požadavky klient určitě měl, jde o velmi specifické prostředí - povrchy musely být dezinfikovatelné, omyvatelné. To hodně omezilo výběr, protože v případě sedacího nábytku pak lze pracovat například pouze s plastem, kůží či koženkou. Tato poliklinika má široké spektrum specializací - internu, kožní, psychologa, oční, fyzioterapii, stomatologii a dentální hygienu. Každá z těchto specializací má jiné požadavky na rozmístění přístrojů, úložné prostory, i samotný pohyb lékařů a sester v prostoru. Ukočírovat návrh byla docela výzva, protože dané místnosti byly navíc dost malé a řešil se každý centimetr. 

Podle autorky návrhu je dalším problémem orientační a navigační systém v nemocnicích, který je příliš zastaralý, a nefunguje tak jak by měl Podle autorky návrhu je dalším problémem orientační a navigační systém v nemocnicích, který je příliš zastaralý, a nefunguje tak jak by měl
Podle autorky návrhu je dalším problémem orientační a navigační systém v nemocnicích, který je příliš zastaralý, a nefunguje tak jak by měl
Foto: Pepa Dvořáček

Právě prostředí může v nemocnicích nebo lékařských zařízeních hrát i zásadní roli pro psychiku nemocného pacienta. Jaké prvky nebo detaily jsou v interiéru použité k navození vhodné atmosféry?

ZUZANA: Podle mě je zásadní celkový pocit z interiéru, který pacient má. Nejde o to, aby seděl na předraženém designovém křesle. Je to o vhodné volbě materiálů, barev, osvětlení, zaměření na haptiku - jaký bude mít pacient dojem z materiálu mobiliáře, na který usedá, zda má vhodnou výšku sedáku a područky - zvlášť pokud se z něj bude zvedat někdo s omezenou mobilitou atp. Důležité je zaměřit se na cílovou skupinu - jaká věková kategorie bude dané zařízení navštěvovat. Tomu pak má být přizpůsobený vhodný návrh vybavení. Nemocniční interiér by měl splňovat přísné nároky na čistotu a provoz, přesto by měl působit útulně. V případě polikliniky Health+ bylo cílem, aby prostor vzbuzoval příjemné pocity hřejivosti a klidu. Je třeba zaměřit se na každý detail, ve většině ordinací působí nevzhledně například zásobníky na mýdlo, dezinfekci a papírové utěrky. Zde jsme spojili estetickou hodnotu a praktické využití: zásobníky jsou skryté ve výklopných skříňkách se zaoblenými rohy a zrcadlovou plochou. V návaznosti na novou vizuální identitu polikliniky jsme navázali zaoblením rohů stěn a nábytku. Díky tomu se podařilo prostory výrazně zjemnit.

Najít balanc mezi estetickým a funkčním bývá někdy oříšek, ale Zuzana to zvládla na jedničku Najít balanc mezi estetickým a funkčním bývá někdy oříšek, ale Zuzana to zvládla na jedničku
Najít balanc mezi estetickým a funkčním bývá někdy oříšek, ale Zuzana to zvládla na jedničku
Foto: Pepa Dvořáček
Některé prvky, podobně jako nemocniční mobiliář, podléhají přísným regulím především na funkčnost Některé prvky, podobně jako nemocniční mobiliář, podléhají přísným regulím především na funkčnost
Některé prvky, podobně jako nemocniční mobiliář, podléhají přísným regulím především na funkčnost
Foto: Pepa Dvořáček

Základem vaší práce jsou soukromé interiéry, jaké rozdíly v uvažování přinesla realizace interiérů nemocnice?

ZUZANA: Kromě soukromých interiérů se věnuji i designu kanceláří. Dříve jsem pracovala také jako filmová architektka, set designérka. Vyhovuje mi širší rozptyl práce, nebavilo by mě zaměřit se pouze na jedno odvětví.

Realizace interiéru nemocnice mi pomohla pohybovat se v přesně určených mantinelech, přesto se ale podařilo přidat interiéru uměleckou hodnotu. Zároveň jsem vnímala, že návrh zdravotnického zařízení s sebou nese větší zodpovědnost - když něco nebude funkční, zkomplikuje se tím práce lékařů či sester.

Stěny v nemocnicích podlehnou brzy informačním grafikám a dekoracím personálu, který přeci jenom v nemocnici bude trávit nejvíce času. Podobné je to v rezidenčních projektech, kdy návrh architekta projde zkouškou „opravdového života“ samotných klientů Stěny v nemocnicích podlehnou brzy informačním grafikám a dekoracím personálu, který přeci jenom v nemocnici bude trávit nejvíce času. Podobné je to v rezidenčních projektech, kdy návrh architekta projde zkouškou „opravdového života“ samotných klientů
Stěny v nemocnicích podlehnou brzy informačním grafikám a dekoracím personálu, který přeci jenom v nemocnici bude trávit nejvíce času. Podobné je to v rezidenčních projektech, kdy návrh architekta projde zkouškou „opravdového života“ samotných klientů

Řada velkých českých nemocnic, jako je Bulovka nebo FTN Krč, připomíná město duchů, zdevastované pavilony, opadané omítky, rozpraskané okenní římsy, přestože Krč aktuálně prochází rozsáhlou rekonstrukcí. Dovedete si jako designér představit nějaké low-cost řešení, které by minimálně zvrátilo tento trend úpadku?

ZUZANA: Kromě špatného stavu budov je často také nešťastně řešený navigační systém. Lidé pak bloudí, připadají si hloupě a trapně. Ideální je samozřejmě řešit návrh interiérového designéra/architekta současně s grafickým designérem, aby jedno s druhým komunikovalo. Low-cost řešení si určitě dovedu představit. I s omezeným rozpočtem lze prostory oživit a povznést.

Český design najdeme i v nemocnici. Co třeba sofa od studia Lexová & Smetana nebo zarážky pro knihy od dua Mikolášková & Drobná? Český design najdeme i v nemocnici. Co třeba sofa od studia Lexová & Smetana nebo zarážky pro knihy od dua Mikolášková & Drobná?
Český design najdeme i v nemocnici. Co třeba sofa od studia Lexová & Smetana nebo zarážky pro knihy od dua Mikolášková & Drobná?
Foto: Pepa Dvořáček

SMĚŘOVÁNÍ DESIGNU SOUKROMÝCH KLINIK

Dělala jste si před projektem rešerše? Překvapila vás nějaká konkrétní místa? Nebo řešení?

ZUZANA: Zpracování rešerše pro tento typ projektu pro mě bylo zásadní. Měla jsem problém najít dobré příklady českých nemocničních interiérů. U soukromých poliklinik se často sází na drahé materiály, zřejmě ve snaze působit více prémiově. Takové prostory ale pak postrádají útulnost, civilnost a důvtip. Více pozitivních příkladů jsem tedy hledala spíše v zahraničí. Ještě před studiem designu jsem měla během pobytu v americkém Houstonu možnost navštívit pečovatelský dům pro osoby s Alzheimerovou chorobou a soukromé stomatologické ordinace. Ve srovnání s českými nemocničními interiéry to byl velký kontrast. Působily útulně, skoro až jako obývací pokoj nebo wellness - přesně to jsem chtěla přenést do návrhu polikliniky Health+. Přála jsem si, aby z lidí opadl strach z bílých plášťů a cítili se spíše jako u někoho na návštěvě v obýváku. Při návrzích jsem zvolila metodu HCD (Human Centered Design), která vychází z hlubokého porozumění lidským potřebám. Středobodem se tak pro mě stali zaměstnanci a klienti polikliniky, v nichž má prostor vyvolávat pozitivní emoce.

Interiér by měl u klienta kliniky Health+ vyvolávat pocit bezpečí Interiér by měl u klienta kliniky Health+ vyvolávat pocit bezpečí
Interiér by měl u klienta kliniky Health+ vyvolávat pocit bezpečí
Foto: Pepa Dvořáček

Součástí interiéru jsou i obrazy, jaké a proč jste vybírala?

ZUZANA: Výběr obrazů a skleněných plastik jsem řešila s kurátorkou programu Vita Bene, který je součástí Health+. Některé z obrazů pochází z rozsáhlé osobní sbírky zakladatele  Health+ Oldřicha Šubrta. Tím byl pro mě možný rámec výběru uměleckých děl trochu omezen, přesto jsem za tuto možnost byla vděčná. Většinou se totiž stává, že umění klient do interiéru zakomponovat nechce - buď na to už nejsou finance nebo ho to neoslovuje. Na poliklinice se pořádají pravidelné výstavy - návštěvu lékaře jde tedy spojit s kulturním zážitkem. Přijde mi skvělé, že se díky tomu k umění dostanou lidé všech věkových skupin včetně těch, kteří z vlastní iniciativy na výstavy nechodí. Zážitek z uměleckých děl může pacientům udělat radost, rozptýlit jejich obavy z bolesti či diagnózy.

Vita Bene je galerijní projekt pro veřejně přístupný kurátorovaný výběr umění v poliklinice Health + na Novém Smíchově Vita Bene je galerijní projekt pro veřejně přístupný kurátorovaný výběr umění v poliklinice Health + na Novém Smíchově
Vita Bene je galerijní projekt pro veřejně přístupný kurátorovaný výběr umění v poliklinice Health + na Novém Smíchově
Foto: Pepa Dvořáček

Jak dlouho samotná realizace projektu trvala?

ZUZANA: Pokud nepočítám čas, který zabral návrh, tak samotná realizace trvala cca 8 měsíců. Hodně koncových prvků se řešilo až během probíhající rekonstrukce, protože se na finální realizaci spěchalo.

Lákalo by vás po této zkušenosti navrhnout i další interiéry jiné nemocnice nebo redesignovat stávající objekt?

ZUZANA: Určitě ano. Realizace polikliniky Health+ pro mě byla velkou zkušeností a výzvou. Vnímám, jak se zvedla kvalita soukromých interiérů, restaurací, kaváren a kanceláří. Myslím si, že nemocniční interiéry by si zasloužily minimálně stejnou péči a pozornost. 

Oblé rohy působí rovněž útulněji, jsou pro pacienta, který si prochází těžkým obdobím, přívětivější Oblé rohy působí rovněž útulněji, jsou pro pacienta, který si prochází těžkým obdobím, přívětivější
Oblé rohy působí rovněž útulněji, jsou pro pacienta, který si prochází těžkým obdobím, přívětivější

ZUZANA BOŠKOVÁ

Zuzana Bošková vystudovala Fakultu architektury ČVUT a design nábytku a interiéru na UMPRUM pod vedením Jiřího Pelcla. Po návratu z Amsterdamu, kde absolvovala stáž u designéra Lexe Potta, založila v roce 2016 vlastní studio zaměřené na design interiéru. Pracovní zkušenosti sbírala také jako filmová architektka / set designérka, a to i po boku takových osobností, jako je dánská filmová architektka Jette Lehmann, dvorní scénografka režiséra Larse von Triera. Ve své práci klade Zuzana Bošková důraz na soulad, vzdušnost a přírodní materiály. Propojuje nadčasovou jednoduchost se specifickým detailem. Finálně navržený interiér vnímá jako výsledek pozorného dialogu s klientem i s prostorem samotným.

Rubriky:

Další z rubriky

CASAROSA by Denisa Strmisková
Číst článek
28. 04. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 3 min

Esence jednoduchosti. V Českém Krumlově vznikla CASAROSA, malebný apartmánový dům se sofistikovanými interiéry

Mysleli jste si, že Český Krumlov je už plný možností stylového ubytování? Omyl. Jeho potenciál zjevně není stále vytěžený. Důkazem je malebná rekonstrukce domu v části Plešivec, který nese název CASAROSA.

Interiér & architektura Design guide
Mezi Srnky
Číst článek
12. 03. 2025
Klára Rokosová
Doba čtení 6 min

Dokonalá symbióza designu a kávy. Mapujeme, které nové podniky vsadily na sofistikovaný interiér a působivé menu

Lahodná káva, řemeslné pečivo a prostory s příběhem. Pět nových míst na pražské gastronomické scéně ukazuje, jak důležitá je symbióza chuti, estetiky a atmosféry. Vstoupit dovnitř znamená ochutnat a zažít.

Interiér & architektura Design guide
No Architects a Atlas
Číst článek
24. 02. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 6 min

Národní galerie momentálně dělá kroky zpět. Tvůrci reagují na záměr zpoplatnit vstup do volnočasového prostoru Atlas ve Veletržním paláci, který měl původně sloužit všem rodičům s dětmi

Národní galerie se v roce 2022 rozhodla, že se otevře dětem. Nechala vytvořit prostor Atlas, který v mnohém převyšoval běžný koncept dětských koutků. Nyní se rozhodla, že se dětem zase uzavře.

Interiér & architektura Názory & polemika
Apartmány Florián se nachází v nádherné přírodě v okolí Kvildy
Číst článek
17. 02. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 2 min

Horská architektura, která neškodí. Nově postavené apartmány Florián ukazují, že stavět v přírodě lze s ohleduplností a vkusem

Fenomén horských apartmánů zasáhl i české hory. Některé projekty jsou povedené a postavené s ohledem k okolní přírodě, jiné na všechny požadavky spíš rezignují. Nově postavený apartmánový dům Florián je prvním příkladem. Kvildě rozhodně neškodí.

Interiér & architektura Design guide
Lenka náhled
Číst článek
10. 02. 2025
Michaela Irová
Doba čtení 4 min

Určitě bych nenazývala architekturou všechno, co se dnes staví. Lenka Míková před 10 lety opustila úspěšný ateliér a rozhodla se založit vlastní studio, které dnes patří mezi lokální elitu

S architektkou Lenkou Míkovou jsme se potkaly na pražské Akademii výtvarných umění. Bavily jsme se o tom, proč její kroky na začátku kariéry nezamířily právě sem, ale na techničtější Fakultu architektury ČVUT. Probraly jsme první roky a zkušenosti až po založení vlastního ateliéru a mnohem víc...

Interiér & architektura
Modré salonky zámku Křinec po rekonstrukci.
Číst článek
27. 01. 2025
Klára Rokosová
Doba čtení 6 min

Rekonstrukce s modrou krví. Hrady a zámky napříč republikou se těší z citlivých renovací, které stojí za návštěvu?

Historické zámky jsou svědky minulých epoch, zachycují krásu starobylých stavebních stylů a vyprávějí příběhy někdejších majitelů. Díky rekonstrukcím se jejich atmosféra znovu oživuje a návštěvníci tak mají jedinečnou příležitost nahlédnout do historie a objevovat kouzlo těchto míst.

Interiér & architektura Design guide
Tmavá kuchyň rozhodně nemusí být špatnou volbou s dostatečným přírodním světlem a správným rozptýleným osvětlením
Číst článek
17. 01. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 3 min

Černobílá rapsodie v Braníku. Designérka navrhla působivý interiér, kde nechybí výrazné solitéry ani ikonická světla

V pražském Braníku se nedávno rozzářila nová vila. Její interiér měla na starosti designérka Martina Schultes. Pracovala především s černou a bílou, přesto výsledný efekt působí velmi přívětivě.

Interiér & architektura
Samoobslužný prodej květin. Zdroj: Kveetko a Něžná pivoňka
Číst článek
13. 01. 2025
Kateřina Hubertová
Doba čtení 2 min

Musíme si jako národ víc věřit, říká zakladatelka alternativního květinářství. Samoobslužných prodejen kytic z almar v Česku přibývá, jak fungují a kde je najdete?

V krajině stojící skříň plná kytic - i tak může vypadat alternativa klasického květinářství. Zákazník si vybere pugét podle svého vkusu a požadovanou částku vhodí do kasičky, případně zaplatí pomocí přiloženého QR kódu. Samoobslužných prodejen květin přibývá napříč českými a moravskými kraji.

Interiér & architektura
Na centrální parter navazuje vodní plocha s novým přístavištěm a altánem.
Číst článek
09. 12. 2024
Sabina Ježková
Doba čtení 8 min

Veřejný prostor má být pro všechny. Jak se česká města mění pro 21. století? Vybíráme parky a prostranství, které jsou vzorem pro ostatní

Parky a náměstí v malých a středních městech se mění v živá veřejná prostranství reagující na potřeby dnešních obyvatel. Stávají se místy, která lákají k odpočinku, setkávání s přáteli nebo jednoduše k trávení času na čerstvém vzduchu.

Interiér & architektura
Lejaan
Číst článek
15. 11. 2024
Eliška Vrbová
Doba čtení 4 min

Z Instagramu přímo do ložnice. Je to jako spát v hotelové posteli, shodují se influencerky a designérka, které vyzkoušely povlečení české značky Lejaan

Když si ho pořídily, zamilovaly se. Domovy producentky Natálie Majvaldové, designérky Adély Mitrengové a budoucí psycholožky Jany Albrechtové jsou osobité, jedno ale mají společné - postele povlečené do české značky Lejaan. Proč je povlečení nadchlo, jak o něj pečují a čím utvářejí svůj domov?

Interiér & architektura
JN interiér

AKCE A UDÁLOSTI

Moravská galerie prezentuje tvorbu letošní výherkyně ocenění designérky roku Czech Grand Design Kateřiny Handlové. Nenechte si ujít výstavu sklářských prací Záznam mizení, pohybující se na hranici designu a citlivého náhledu do zkušenosti autorky.

25. dubna 2025 – 29. března 2026
Zobrazit detail →

NEWSLETTER

JN interiér

Nejnovější články

Natálie Navrátilová a šéfredaktorka Designnews Veronika Pařízková
Číst článek
30. 04. 2025
Redakce Veronika Pařízková
Doba čtení 3 min

Že ženy dělají jemnější design je klišé. Na produktu nepoznáte, jestli ho dělal muž či žena, je přesvědčená Natalie Navrátilová, která navrhuje příbory i pravítka

„Drobné nástroje potřebují strašně času. Diplomové prototypy nebyly vůbec dokonalé. Musela jsem se několikrát připomenout. Spíš než o odvaze byla tato spolupráce o vytrvalosti,“ prozrazuje Natalie Navrátilová detaily vzniku kolekce pro Mikov, která ji vynesla cenu Objev roku na Czech Grand Design.

Design & umění Podcast
CASAROSA by Denisa Strmisková
Číst článek
28. 04. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 3 min

Esence jednoduchosti. V Českém Krumlově vznikla CASAROSA, malebný apartmánový dům se sofistikovanými interiéry

Mysleli jste si, že Český Krumlov je už plný možností stylového ubytování? Omyl. Jeho potenciál zjevně není stále vytěžený. Důkazem je malebná rekonstrukce domu v části Plešivec, který nese název CASAROSA.

Interiér & architektura Design guide
Klára Daniová se ponořila do sociologie a jako výstup vytvořila knihu (ale i online stránku) podpořenou kvalitním zpracováním
Číst článek
23. 04. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 4 min

Spíše panuje skepse, než víra v lepší zítřky. Grafická designérka Klára Daniová stvořila knihu, která zkoumá fenomén spolubydlení z různých stran

Bydlení je téma, které hýbe celou společností. Absolventka Ateliéru grafický design a nová média Klára Daniová se rozhodla zpracovat fenomén spolubydlení a v eponymní knize ukazuje jeho světlé i stinné stránky.

Názory & polemika Rozhovory
Fotograf Filip Švácha a designérka a umělkyně Pavlína Šváchová se synem Vendelínem; foto: Agnes Čechová; Pavlína se v tvorbě věnuje také šálkovým objektům; foto: Filip Švácha.
Číst článek
21. 04. 2025
Eliška Vrbová
Doba čtení 2 min

S dítětem jsme přestali prokrastinovat a naše práce je soustředěnější. V Ústí je rodinná atmosféra, UMPRUM by na nás byla moc ambiciózní, říkají Pavlína a Filip Šváchovi

Ona se věnuje designu skla a volnému umění, on nejen její objekty fotografuje. Pavlínu a Filipa Šváchovi spojilo studium v Ústí nad Labem a dnes sdílí kromě společné domácnosti i kreativní vize v projektech toho druhého. Jaké je soužití dvou designérů a umělců a jak jim život proměnilo rodičovství?

Design & umění Rozhovory
Nová židle Flexi Lounge
Číst článek
18. 04. 2025
Redakce
Doba čtení 3 min

Židle, co sbírá ceny. Boskovická firma LD Seating slaví mezinárodní úspěch s křeslem Flexi Lounge, čím je výjimečné?

Od uvedení první židle Flexi Light v roce 2014 až po kompletní rodinu sezení. LD Seating představuje nejnovější přírůstek do série Flexi Lounge – nový typ křesla navrženého pro maximální pohodlí.

Design & umění
Speciální pozornost věnujte jídelnímu prostoru. Ten musí být natolik příjemný, aby se s jídlem neutíkalo k nejbližší možné obrazovce
Číst článek
17. 04. 2025
Redakce
Doba čtení 2 min

Vybavení domácnosti: Co zohlednit a na čem ušetřit?

Mít kousek prostoru, kterému můžete říkat domov, je výhra. I díky tomu, že si ho můžete uzpůsobit úplně podle sebe. Pokud vybavujete svůj první byt, anebo třeba jen pokoj, máme pro vás pár praktických tipů, od čeho se odpíchnout a co vám pomůže docílit přesně takové harmonie, jakou potřebujete.

Nezařazené
Eliška Gogolová & Ateliér Kompost
Číst článek
16. 04. 2025
Tereza Tomášová
Doba čtení 3 min

Mám pocit, že v našem malém rybníčku bychom se měli povzbuzovat, říká textilní výtvarnice Eliška Gogolová, která vrací slávu prošívaným vestičkám našich babiček

Tvoří originální prošívané vesty, vyrábí úrodné vlněné sochy a chystá se na vlastní autorské látky. Co Eliška Gogolová oceňuje na olympijské kolekci? Jak o sobě může dát začínající textilní designér vědět a proč by uvítala raději cenu spojenou s finanční odměnou než kousek křišťálového dortu?

Design & umění Rozhovory
Cílem Nebezboží je ukázat, že víra v Boha není záležitostí minulosti
Číst článek
14. 04. 2025
Redakce
Doba čtení 2 min

I věřící si zaslouží vkusný produkt. Klára Frídlová oslovila mladé designéry, aby vymysleli, jak modernizovat tradiční křesťanské atributy

Kolekce křesťanských produktů se současnou estetikou nyní nabízí online obchod Nebezboží, jehož zakladatelka Klára Frídlová oslovila mladé autory a výtvarníky, aby vytvořili tradiční předměty snoubící v sobě katolickou tradici i současný design.

Design & umění
Upcyklace je ve světě rozšířeným pojmem
Číst článek
11. 04. 2025
Redakce
Doba čtení 2 min

Co, jak a proč vůbec dále vytvářet? Studenti z plzeňské Sutnarky hledají řešení pro nadprodukci v recyklaci a minimalizaci odpadu

Jak prodloužit životnost oděvů, kožených doplňků a obuvi v době vizuální inflace a nadprodukce? Studující ateliéru Fashion design Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni (FDU ZČU) hledali odpověď skrze kvalitní materiály, chytré střihy a upcycling.

Design & umění
Jana Zielinski a přebal knihy Křehká krása designu
Číst článek
09. 04. 2025
Jana Mattas Horáčková
Doba čtení 2 min

Absence kritického pohledu, přesto vizuálně zajímavá a inspirativní. Jaká je kniha, která vypráví příběh Jany Zielinski?

Kniha Křehká krása designu je rozhovorem o designu, ale také osobním příběhem Jany Zielinski. Co vše stojí za úspěchem Designbloku a jaká je jeho skutečná cena? Jak vypadá cesta ženy, která zasvětila svůj profesní život tvorbě, organizaci a podpoře designu u nás i v zahraničí?

Design & umění Názory & polemika