PŘEDPLATNÉ ČASOPISU
Nové proměny bydlení ↗
Masná 130 byt plný designu

Variace na dokonalost. Manželé zachránili historický dům v Českém Krumlově a vybudovali z něj architektonický skvost

Český Krumlov patří mezi vyhledávané turistické cíle už desítky let. Nese to s sebou výhody i nevýhody. Stejně vás ale pohltí, nehledě na davy turistů. Možná i proto, že zde stále podniká řada osvícených lidí, kteří této jihočeské perle vracejí vkus.

Mezi ty, kteří z Českého Krumlova dělají destinaci atraktivní i pro náročné cestovatele, patří manželé Petra Hanáková a Radek Techlovský. V roce 2018 si pár metrů od Lazebnického mostu otevřeli v ulici Masná kavárnu, která se záhy stala povinnou gastro zastávkou pro všechny milovníky kvalitní kávy i lahodných dortíků. Historický dům s úchvatnými klenutými stropy proměnili v útulný cíl nejen pro turisty, ale i pro místní. „Chceme, aby byla Masná 130 místem, kde se všichni potkají u snídaně, skvělé kávy, divadelního představení nebo sami v klidu posedí s knihou,“ přibližují zakladatelé svůj koncept. Podobný „art de vivre“ záměr se pak logicky propsal i do jejich dalšího projektu. Apartmánu Masná 130 House, který sídlí hned nad oblíbenou kavárnou.

Interiér je mix starého a nového Interiér je mix starého a nového
Interiér je mix starého a nového
Foto: Boys Play Nice

Objekt, který nikdo nechtěl

To, že budou pracovat v gastru a navrch mít ubytování, ale manželé vůbec neplánovali. A otevřeně přiznávají, že to ani zdaleka nebyl jejich sen. „Znala jsem příběh svých rodičů, kteří starý dům uprostřed Krumlova nečekaně zdědili a opravili vlastně svépomocí, ale nedokázala jsem si představit, že budu opakovat jejich osud. Stejně tak bych před osmi lety nevěřila, že někdy budeme provozovat kavárnu. Vždycky jsme byli foodies a rádi jsme cestovali, ale nikdy jsme netušili, že se jednou octneme ,na druhé straně barikádyʻ turistického a gastro podnikání,“ přiznává Petra Hanáková. Krumlov je její rodné město, ale na dlouho se s ním rozloučila a propojila svůj život s akademickou kariérou. „Učila jsem na filozofické fakultě a psala odborné knihy, které nikdo nečetl,“ říká s jistou nadsázkou. Město, které miloval i Egon Schiele a narodila se v něm třeba taky sochařka Anna Chromy nebo průkopník fotografie Karel Šmirous, ji ale stejně zlákalo zpět.

Dům v malé uličce Masná koupili ve zbědovaném stavu. Dokonce se v jeho sklepě vařil perník a v přízemí fungoval bar nevalné pověsti. „Objekt nikdo nechtěl a v realitkách nabídka visela několik let,“ přiznává Petra Hanáková. Než se objevili nadšení manželé, kteří se rozhodli dvoupatrovému domku vtisknout opět duši. Pro náročnou rekonstrukci si vetkli cíl deset let. Ten se jim v tuto chvíli daří dodržet. Ačkoliv okolnosti jsou jako při každé podobně náročné renovaci často proti nim. Především rozpočet za tu dobu překročili násobně. Když ale otevřete dveře apartmánu, pochopíte, že tyhle peníze byly investovány správně!

Manželé mají v Krumlově i oblíbenou kavárnu Manželé mají v Krumlově i oblíbenou kavárnu
Manželé mají v Krumlově i oblíbenou kavárnu

Renesanční unikát

Ubytování je koncipované jako jeden dvoupokojový byt. Velkorysý prostor více než 100 m2 je plný na míru vyrobeného nábytku, lokálního designu a malých detailů, které potěší každého milovníka precizní architektury. Ostatně pod rekonstrukcí je podepsané studio ORA, které vyniká schopností vkusně, a přesto nápaditě prolnout staré s moderním. „Znali jsme z fotek jejich rekonstrukci Štajnhausu v Mikulově, a byla to láska na první pohled. Nic jiného jsme o studiu ORA vlastně nevěděli, ale nějak jsme z téhle jedné realizace tušili, že bychom mohli najít společnou řeč. A naše tušení se ukázalo jako správné,“ vypráví majitelka o začátku této úspěšné spolupráce. A nadšení jsou z ní i samotní architekti. „U rekonstrukce je nejtěžší vždy to, že člověk neví, co se objeví, a musí se přizpůsobovat procesu. Tady ale naštěstí byla jen pozitivní překvapení,“ přibližuje architekt Jan Hora.

To, co vás při vstupu do obývacího pokoje zasáhne především, je původní dřevěný strop. Celý dům datuje svůj vznik až do předhusitských dob a záměrem bylo nechat mu jeho úctyhodný genius loci i v 21. století. „V Krumlově je specifické to, že je zde velmi zachovalá střešní krajina. Město zažilo největší rozmach v renesanci. Nikdy nevyhořelo do základů a ani neprošlo od té doby zásadní proměnou. Vyřezávaný renesanční strop je opravdový unikát, ale dá se říct, že je pro Krumlov typický. Proto jsme chtěli, aby bylo zase možné jej vnímat v celku, a navrhli jsme proto odstranit příčku z 19. století,“ vysvětluje Jan Hora, co pro ně bylo při navrhování interiéru v kontextu historického místa důležité. Petra Hanáková přiznává, že je sice podobný objev historického unikátu těšil, nezbývalo ale než vytrvat v komunikaci s úřady. „Podobný objev vždy roztočí kolečko úředního dohledu, který neumí být vždy úplně nápomocný, a to i v případě, že sami chcete co nejvíc historických prvků zachovat. Bylo to náročné hlavně v období, kdy jsme pod eternitovou střechou v havarijním stavu objevili gotický krov,“ netají složitosti systému.

Dům pamatuje celá staletí Dům pamatuje celá staletí
Dům pamatuje celá staletí
Foto: Boys Play Nice

Na komplikace narážejí i díky své touze nabídnout zákazníkům vždy jen špičkové produkty. Najít kvalitní a nadčasové české sklo nebo povlečení nebyl problém, v apartmánu pak voní svíčky lokální značky Perfumed Prague, nechybí miska Republika od Maxima Velčovského nebo svítidla Dechem. Kde má zdejší průmysl ale rezervy, je výroba kosmetiky. „Nenašli jsme zatím ani u nás, ani v blízkém Rakousku nic, co by nás oslovilo. I takové drobnosti, jako jsou udržitelné hotelové pantofle nebo i třeba hezké klíčenky, je překvapivě docela těžké najít,“ upozorňují majitelé. V bíle vykachlíkované koupelně tak máte k dispozici organickou značku přírodní kosmetiky Aesop, ruce si ale můžete utřít do zdejšího brandu Lejaan. Ostatně na české značky Hanákovi dbají i ve své kavárně a espreso si zde můžete vychutnat v hrníčku od českých keramiček.

Cílem podobného projektu není nastartovat nekonečnou výměnu hostů, kteří přijedou na jednu noc a po pár hodinách město a apartmány opustí. Hanákovi od začátku toužili vytvořit unikátní prostor, kde si budete připadat jako na návštěvě u přátel, pro něž je estetika a funkční design priorita č. 1. Podobně jako když Schwarzenbergové budovali své državy s ohledem na to, aby zde přečkali generace, a zároveň mísili respekt k předešlým generacím s touhou být o krok dál. Hanákovým se podobná synergie v Masné 130 povedla. Je to citlivé, přesto odvážné místo, kde strávit pár hodin je dar.

Majitelé využili řadu lokálních značek Majitelé využili řadu lokálních značek
Majitelé využili řadu lokálních značek
Foto: Boys Play Nice
Rubriky:

Další z rubriky

Architekti z hurá studia mají zkušenosti z rekonstrukcí malých bytů
Číst článek
24. 05. 2024
Kateřina Tobišková
Doba čtení 3 min

Celý byt velký jako obývací pokoj? I malé bydlení může mít své kouzlo, dokazují architekti z hurá studia

Uvažujete o vlastnickém bydlení, ale děsí vás přesun do menších prostor? O zařizování výrazně menšího bydlení jsme mluvili s architekty Alexandrou a Jakubem Hoffmannovými (hurá studio) a jejich klientkou Jolanou Hršelovou z projektu 37,5 m2.

Interiér & architektura
Kvartýr byt Zlín - jídelna
Číst článek
09. 05. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 4 min

Život ve stínu Bati. Mladá architektka Alena Valová si ve Zlíně zrenovovala byt, který vkusně mísí tradici s modernou

Alena Valová je architektka, která tvoří polovinu studia Kvartýr. Léta působila v Praze. Nyní se vrátila na rodnou Moravu, kde vlastními silami renovovala byt. Jak se jí to podařilo? A nese život ve městě, jehož estetiku formoval klan Baťů, i úskalí?

Interiér & architektura
Bydlet jako... japandi, designér Petr Šlejmar
Číst článek
09. 05. 2024
Pavlína Blahotová
Doba čtení 10 min

Bydlet jako japandi: nová koupelna kombinuje japonský minimalismus se skandinávským smyslem pro estetiku

Když se designér Petr Šlejmar dozvěděl, že Jindřicha baví vikingská mytologie a jeho žena obdivuje japonský minimalismus, bylo hned jasné, kde se to potkává – ve stylu japandi!

Interiér & architektura Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
NPB0624 cover
Ravak

SOUTĚŽNÍ PŘÍSPĚVEK

BANER0624 vyrocni soutez Chci soutěžit →

AKCE A UDÁLOSTI

Designem k porozumění. Národní cena za studentský design hlásí blížící se deadline přihlášek. Vizuální styl, knihu či například typografii můžete přihlásit už jen do konce června!

Deadline přihlášek: 30. červen 2024
Zobrazit detail →

NEWSLETTER

Skanska

Nejnovější články

Designblok Cosmos v Oblastní galerii v Liberci!
Číst článek
19. 06. 2024
Redakce
Doba čtení 5 min

Spektakulární instalace, která dokáže oslovit i laika. V Liberci je k vidění oceňovaná výstava českého skla Designblok Cosmos

Putovní výstava Designblok Cosmos, kterou v Praze a Miláně spatřilo již přes sto tisíc lidí, míří do regionů. Aktuálně zaparkovala v zahradě Oblastní galerie Liberec. Proč se vyplatí vyrazit na sever nám prozradila Jana Zielinski a Filip Suchomel.

Design guide
„Naším záměrem bylo vytvořit prvky, které nejenže respektují historii místa, ale zároveň přinášejí čistý estetický dojem,“ uvádí Eduard Herrmann.
Číst článek
19. 06. 2024
Redakce
Doba čtení 2 min

Pražské hřbitovy budou krásnější. Designéři navrhli nové navigační prvky a jednoduchý, přesto funkční mobiliář

Designéři Josef Tomšej a Eduard Herrmann se mohou radovat z vítězství v mezinárodní designérské soutěži na navigační prvky a mobiliář pro celkově 33 hřbitovů, vyhlášené hřbitovními a pohřebními službami hl. města Prahy.

Design & umění
Tváří Eiri je Klára Holanová
Číst článek
17. 06. 2024
Lenka Kašparová
Doba čtení 5 min

AI ve službách módy. Na počátku jsme byly šokované a užaslé, říká zakladatelka značky Eiri, která experimentuje s umělou inteligencí

Značka Eiri vytváří pomocí generativních programů dívčí a ženské obličeje k nerozeznání od skutečných. Tyto tváře pak tiskne na oblečení, takže působí, jako by vystupovaly z nekonečna virtuálního prostředí. Jsou na místě obavy nebo nadšení?

Design & umění
Návrh bez názvu 41
Číst článek
14. 06. 2024
Ondřej Balada
Doba čtení 3 min

Učebnice českého porcelánu, kterou není snadné číst. UPM představilo tradiční materiál ve zbytečně rigidní expozici

Pražské Uměleckoprůmyslové museum ve spolupráci se Západočeským muzeem v Plzni představuje tři století českého porcelánu. Jak výstava takto široký příběh pro české země důležitého materiálu prezentuje? A pro koho je vlastně určena?

Názory & polemika
Pohled z okna v Luciině pokoji v Desavě a její portrét.
Číst článek
12. 06. 2024
Redakce
Doba čtení 2 min

Kdo byla významná fotografka Bauhausu? Kunsthalle Praha představuje komplexní výstavu o životě a díle Lucie Moholy

Exposures, první velká retrospektiva pražské rodačky a fotografky Lucie Moholy má výstavu v Kunsthalle. Přes 600 fotografií, mikrofilmů, dopisů, článků, knih a audionahrávek. Mnohé z nich se veřejnosti ukazují vůbec poprvé.

Design & umění
Vila 63 je novou pobočkou Café Jen
Číst článek
10. 06. 2024
Jana Brandtlová
Doba čtení 4 min

Espresso tonic, Aperol a design, prosím! Vybíráme dokonalé letní zahrádky, které okouzlí stylem a šarmem

Čeká nás předpověď plná slunečných dní. Kam se skočit ochladit v horkých měsících? Přinášíme seznam zahrádek, kde si ke kávě můžete objednat třeba svěží design s nevšední lokací.

Design guide
Nadané české sklářky: Hana Vopravilová, Dominika Pertýlová a Karolína Vorlíková.
Číst článek
07. 06. 2024
Tereza Patzenhauerová
Doba čtení 5 min

Křehká trojice. Představujeme mladé designérky, které dokážou ze skla vykouzlit zázraky

Každá je jiná, ale jedno mají společné – sdílejí lásku ke sklu! Představujeme vám tři mladé nadané české sklářky a jejich tvorbu.

Design & umění
Designnews GRAM
Číst článek
05. 06. 2024
Klára Rokosová
Doba čtení 4 min

Úctyhodná proměna. Lukáš Žďárský otevřel osobité bistro Gram v místě, kde bývala firemní recepce

Lukáš Žďárský je milovník gastronomie a designu. S partou kolegů zvelebuje staré prostory a probouzí k životu nové koncepty. Kreativně, s respektem k historii místa. Nejnovějším přírůstkem v pestrém portfoliu je vinohradský podnik GRAM.

Design guide
Návrh bez názvu 4
Číst článek
31. 05. 2024
Anna Jurečková
Doba čtení 3 min

Jste v podstatě na nule. Magdalena Rutová se rozhodla promluvit o složité finanční situaci ilustrátorů

Když Magdalena Rutová během březnového udílení cen Czech Grand Design získala titul Ilustrátorka roku 2023, převzetí ceny využila pro důležitý apel. V něm upozornila na nepříznivou finanční situaci oceňovaných ilustrátorů a ilustrátorek.

Rozhovory
Aneta Honzová s Natálií Costantino a hodinami UNDER PRESSURE
Číst článek
27. 05. 2024
Markéta Blažková
Doba čtení 4 min

Cítíme společenský tlak. V práci je často nevýhoda, že vypadáme na dvacet, svěřují se talentované designérky Honzová & Costantino

Jak se daří duu mladých designérek prosadit v produktovém designu? Do svého světa nás nechaly nakouknout Aneta Honzová s Natálií Costantinovou. V rozhovoru se rozpovídaly o studiu na UMPRUM, genderových výzvách i O překážkách při startu kariéry.

Design & umění