PŘEDPLATNÉ ČASOPISU
Nové proměny bydlení ↗
Masná 130 byt plný designu

Variace na dokonalost. Manželé zachránili historický dům v Českém Krumlově a vybudovali z něj architektonický skvost

Český Krumlov patří mezi vyhledávané turistické cíle už desítky let. Nese to s sebou výhody i nevýhody. Stejně vás ale pohltí, nehledě na davy turistů. Možná i proto, že zde stále podniká řada osvícených lidí, kteří této jihočeské perle vracejí vkus.

Mezi ty, kteří z Českého Krumlova dělají destinaci atraktivní i pro náročné cestovatele, patří manželé Petra Hanáková a Radek Techlovský. V roce 2018 si pár metrů od Lazebnického mostu otevřeli v ulici Masná kavárnu, která se záhy stala povinnou gastro zastávkou pro všechny milovníky kvalitní kávy i lahodných dortíků. Historický dům s úchvatnými klenutými stropy proměnili v útulný cíl nejen pro turisty, ale i pro místní. „Chceme, aby byla Masná 130 místem, kde se všichni potkají u snídaně, skvělé kávy, divadelního představení nebo sami v klidu posedí s knihou,“ přibližují zakladatelé svůj koncept. Podobný „art de vivre“ záměr se pak logicky propsal i do jejich dalšího projektu. Apartmánu Masná 130 House, který sídlí hned nad oblíbenou kavárnou.

Interiér je mix starého a nového Interiér je mix starého a nového
Interiér je mix starého a nového
Foto: Boys Play Nice

Objekt, který nikdo nechtěl

To, že budou pracovat v gastru a navrch mít ubytování, ale manželé vůbec neplánovali. A otevřeně přiznávají, že to ani zdaleka nebyl jejich sen. „Znala jsem příběh svých rodičů, kteří starý dům uprostřed Krumlova nečekaně zdědili a opravili vlastně svépomocí, ale nedokázala jsem si představit, že budu opakovat jejich osud. Stejně tak bych před osmi lety nevěřila, že někdy budeme provozovat kavárnu. Vždycky jsme byli foodies a rádi jsme cestovali, ale nikdy jsme netušili, že se jednou octneme ,na druhé straně barikádyʻ turistického a gastro podnikání,“ přiznává Petra Hanáková. Krumlov je její rodné město, ale na dlouho se s ním rozloučila a propojila svůj život s akademickou kariérou. „Učila jsem na filozofické fakultě a psala odborné knihy, které nikdo nečetl,“ říká s jistou nadsázkou. Město, které miloval i Egon Schiele a narodila se v něm třeba taky sochařka Anna Chromy nebo průkopník fotografie Karel Šmirous, ji ale stejně zlákalo zpět.

Dům v malé uličce Masná koupili ve zbědovaném stavu. Dokonce se v jeho sklepě vařil perník a v přízemí fungoval bar nevalné pověsti. „Objekt nikdo nechtěl a v realitkách nabídka visela několik let,“ přiznává Petra Hanáková. Než se objevili nadšení manželé, kteří se rozhodli dvoupatrovému domku vtisknout opět duši. Pro náročnou rekonstrukci si vetkli cíl deset let. Ten se jim v tuto chvíli daří dodržet. Ačkoliv okolnosti jsou jako při každé podobně náročné renovaci často proti nim. Především rozpočet za tu dobu překročili násobně. Když ale otevřete dveře apartmánu, pochopíte, že tyhle peníze byly investovány správně!

Manželé mají v Krumlově i oblíbenou kavárnu Manželé mají v Krumlově i oblíbenou kavárnu
Manželé mají v Krumlově i oblíbenou kavárnu

Renesanční unikát

Ubytování je koncipované jako jeden dvoupokojový byt. Velkorysý prostor více než 100 m2 je plný na míru vyrobeného nábytku, lokálního designu a malých detailů, které potěší každého milovníka precizní architektury. Ostatně pod rekonstrukcí je podepsané studio ORA, které vyniká schopností vkusně, a přesto nápaditě prolnout staré s moderním. „Znali jsme z fotek jejich rekonstrukci Štajnhausu v Mikulově, a byla to láska na první pohled. Nic jiného jsme o studiu ORA vlastně nevěděli, ale nějak jsme z téhle jedné realizace tušili, že bychom mohli najít společnou řeč. A naše tušení se ukázalo jako správné,“ vypráví majitelka o začátku této úspěšné spolupráce. A nadšení jsou z ní i samotní architekti. „U rekonstrukce je nejtěžší vždy to, že člověk neví, co se objeví, a musí se přizpůsobovat procesu. Tady ale naštěstí byla jen pozitivní překvapení,“ přibližuje architekt Jan Hora.

To, co vás při vstupu do obývacího pokoje zasáhne především, je původní dřevěný strop. Celý dům datuje svůj vznik až do předhusitských dob a záměrem bylo nechat mu jeho úctyhodný genius loci i v 21. století. „V Krumlově je specifické to, že je zde velmi zachovalá střešní krajina. Město zažilo největší rozmach v renesanci. Nikdy nevyhořelo do základů a ani neprošlo od té doby zásadní proměnou. Vyřezávaný renesanční strop je opravdový unikát, ale dá se říct, že je pro Krumlov typický. Proto jsme chtěli, aby bylo zase možné jej vnímat v celku, a navrhli jsme proto odstranit příčku z 19. století,“ vysvětluje Jan Hora, co pro ně bylo při navrhování interiéru v kontextu historického místa důležité. Petra Hanáková přiznává, že je sice podobný objev historického unikátu těšil, nezbývalo ale než vytrvat v komunikaci s úřady. „Podobný objev vždy roztočí kolečko úředního dohledu, který neumí být vždy úplně nápomocný, a to i v případě, že sami chcete co nejvíc historických prvků zachovat. Bylo to náročné hlavně v období, kdy jsme pod eternitovou střechou v havarijním stavu objevili gotický krov,“ netají složitosti systému.

Dům pamatuje celá staletí Dům pamatuje celá staletí
Dům pamatuje celá staletí
Foto: Boys Play Nice

Na komplikace narážejí i díky své touze nabídnout zákazníkům vždy jen špičkové produkty. Najít kvalitní a nadčasové české sklo nebo povlečení nebyl problém, v apartmánu pak voní svíčky lokální značky Perfumed Prague, nechybí miska Republika od Maxima Velčovského nebo svítidla Dechem. Kde má zdejší průmysl ale rezervy, je výroba kosmetiky. „Nenašli jsme zatím ani u nás, ani v blízkém Rakousku nic, co by nás oslovilo. I takové drobnosti, jako jsou udržitelné hotelové pantofle nebo i třeba hezké klíčenky, je překvapivě docela těžké najít,“ upozorňují majitelé. V bíle vykachlíkované koupelně tak máte k dispozici organickou značku přírodní kosmetiky Aesop, ruce si ale můžete utřít do zdejšího brandu Lejaan. Ostatně na české značky Hanákovi dbají i ve své kavárně a espreso si zde můžete vychutnat v hrníčku od českých keramiček.

Cílem podobného projektu není nastartovat nekonečnou výměnu hostů, kteří přijedou na jednu noc a po pár hodinách město a apartmány opustí. Hanákovi od začátku toužili vytvořit unikátní prostor, kde si budete připadat jako na návštěvě u přátel, pro něž je estetika a funkční design priorita č. 1. Podobně jako když Schwarzenbergové budovali své državy s ohledem na to, aby zde přečkali generace, a zároveň mísili respekt k předešlým generacím s touhou být o krok dál. Hanákovým se podobná synergie v Masné 130 povedla. Je to citlivé, přesto odvážné místo, kde strávit pár hodin je dar.

Majitelé využili řadu lokálních značek Majitelé využili řadu lokálních značek
Majitelé využili řadu lokálních značek
Foto: Boys Play Nice
Rubriky:

Další z rubriky

Moderní a důstojné bydlení pro seniory
Číst článek
13. 09. 2024
Redakce
Doba čtení 3 min

Z ruiny vytvořili moderní domov pro seniory. Ginger Architecture přeměnili během dvou let zchátralý Zámek v Tmani v důstojné místo pro staré lidi

Ne každá ruina se musí rozpadnout. Příkladem zdařilé renovace je proměna Zámku v Tmani nedaleko Berouna. Postaralo se o ni studio Ginger Architecture.

Interiér & architektura
Milánský showroom značky Marset
Číst článek
13. 09. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 3 min

Lampy, které změnily svět. Katalánský výrobce svítidel Marset už desítky let vyrábí produkty s nezaměnitelným designem, k dostání jsou i v Praze

Na pobřeží slunné Barcelony v roce 1976 vznikla značka Marset, která je dnes synonymem pro dokonalá svítidla. Její zakladatel, Paco Marset, možná ani netušil, že za několik dalších let bude osvětlení vzešlé z jeho dílny zdobit domy a byty po celém světě. A v jeho šlépějích půjdou i jeho potomci.

Interiér & architektura
Vítěz Ceny veřejnosti v soutěži Interiér roku 2023
Číst článek
06. 09. 2024
Michaela Irová
Doba čtení 3 min

I do nájemního bytu se vyplatí investovat. V Česku bude bydlení časem nedostupné, říká dvojice architektů, která bodovala s povedenou rekonstrukcí místa, kde žijí

Byt plný kontrastů, kde mají vedle sebe místo pečlivě vybrané designérské kousky i kredenc po babičce. Modrá barva jako barva spojení a oprýskané omítky, které ožívají pod dotekem slunečních paprsků.

Interiér & architektura Rozhovory
Domeček Krumlov
Číst článek
19. 08. 2024
Redakce
Doba čtení 5 min

Ideální únik. Vybíráme hotely, které se pyšní působivým interiérem a nezapomenutelnou atmosférou

Vydat se na víkend do hor nebo do krásných českých měst je vždycky dobrý nápad. Složitě vybírat kvalitní a esteticky poutavé ubytování naštěstí už dnes nemusíte. Napříč republikou jich přibývá čím dál víc. V prvním díle našeho výběru vám představujeme naši TOP 3!

Interiér & architektura Design guide
Netradiční jihomoravské stavení blízko Valtic
Číst článek
09. 08. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 2 min

Vesnická idyla. Manželé na jihu Moravy opravili původní stavení, Barvířka v sobě mísí minimalismus i vřelost regionu

Pálavu si snadno zamiluje každý. Vřelí lidé, původní architektura a příjemně líná atmosféra. A samozřejmě výborné víno. I proto sem každý rok směřují davy turistů. Aby jen levně nepřespávali v zanedbaných penzionech, po tom touží Jiří Rokoský, spolumajitel usedlosti Barvířka.

Interiér & architektura Design guide
DOMECZECH je nízkoenergetický tiny house k celoročnímu užívání
Číst článek
07. 08. 2024
Tereza Urban
Doba čtení 5 min

Malý, ale komfortní. Modulový domek můžete mít už za tři měsíce, instalace trvá jen několik hodin

Hledáte finančně rozumnou investici do rekreace či startovacího bydlení? Rádi byste rozšířili ubytovací kapacity svého domu a dopřáli hostům soukromí? Kladete důraz na funkčnost a promyšlený design? Možná právě pro vás je tu DOMECZECH!

Interiér & architektura
Vintage design? Propadli jsme kouzlu starého nábytku a bytových doplňků.
Číst článek
29. 07. 2024
Tereza Patzenhauerová
Doba čtení 8 min

Svůdná krása starých věcí. Obliba vintage designu roste, kde narazíte na ten nejlepší?

Nové neznamená nutně lepší. Ztotožnili jsme se s mottem: opravit, přečalounit, znovu použít a hlavně nevyhazovat! Nevíte, kam pro vintage nábytek a bytové doplňky? Představujeme vám projekty, které zachraňují staré věci a vdechují jim nový život.

Interiér & architektura Design & umění Design guide
Tiarchitekti PRINT 01 edit
Číst článek
03. 07. 2024
Michaela Irová
Doba čtení 2 min

Harmonie a důraz na detail. Studio ti architekti mají na svědomí úchvatné interiéry hotelu i bar ve Stavovském divadle

Studio ti architekti má ve svém portfoliu pestrou škálu realizací. Od boutiqového hotelu přes příběhy hledání hodnot a lásky k rekonstrukcím, interiéry plné něžnějších i odvážnějších barev až po blyštivé bary Stavovského divadla. Spojuje je důvěra v poctivé materiály, zájem o řemeslo a harmonie.

Interiér & architektura
Pkučera
Číst článek
28. 06. 2024
Sabina Ježková
Doba čtení 6 min

Budoucnost je v dobrých rukou. Představujeme 5 architektonických studií, která pracují s respektem i empatií

Česká architektura je v dobrých rukou! Představujeme vám pět architektonických ateliérů, které při návrzích uplatňují originální přístup, pravidelně se zapojují do architektonických soutěží a nebojí se spolupráce s veřejností.

Interiér & architektura
Jimramov vnitroblok 4
Číst článek
26. 06. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 3 min

Lokální zázrak na Vysočině. Manželé Štukhejlovi přeměnili zemědělskou usedlost na kouzelný penzion Just Jimramov

Nadšení, elán a taky velká míra tvrdošíjnosti. Bez toho se neobejde nikdo, kdo chce vybudovat místo, které bude na malém městě lákat na současnou architekturu. Manželům Štukhejlovým nechybí nic ze zmíněného. I proto je penzion Just Jimramov, který společně vybudovali, malý lokální zázrak.

Interiér & architektura
Demeczech.com
Krystal bistro

AKCE A UDÁLOSTI

Výstava mezinárodního projektu DESIGN x HOBBY představí práce studentek a studentů produktového designu z Česka, Slovenska a Polska. Navštivte univerzitní galerii G18 ve Zlíně!

25. září - 29. listopadu
Zobrazit detail →

NEWSLETTER

Nejnovější články

Moderní a důstojné bydlení pro seniory
Číst článek
13. 09. 2024
Redakce
Doba čtení 3 min

Z ruiny vytvořili moderní domov pro seniory. Ginger Architecture přeměnili během dvou let zchátralý Zámek v Tmani v důstojné místo pro staré lidi

Ne každá ruina se musí rozpadnout. Příkladem zdařilé renovace je proměna Zámku v Tmani nedaleko Berouna. Postaralo se o ni studio Ginger Architecture.

Interiér & architektura
Milánský showroom značky Marset
Číst článek
13. 09. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 3 min

Lampy, které změnily svět. Katalánský výrobce svítidel Marset už desítky let vyrábí produkty s nezaměnitelným designem, k dostání jsou i v Praze

Na pobřeží slunné Barcelony v roce 1976 vznikla značka Marset, která je dnes synonymem pro dokonalá svítidla. Její zakladatel, Paco Marset, možná ani netušil, že za několik dalších let bude osvětlení vzešlé z jeho dílny zdobit domy a byty po celém světě. A v jeho šlépějích půjdou i jeho potomci.

Interiér & architektura
Šéfredaktorka Veronika Pařízková se tentokrát zaměřila na téma menstruační chudoby
Číst článek
11. 09. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 2 min

Design Mirror. Vložky pro všechny! Menstruační chudoba trápí i Česko, jak může pomoct design?

To, že design umí pomáhat, je známá věc. Produktů, které by ale dokázaly řešit celospolečenské problémy, je stále v českém prostředí pomálu. Topíme se pod záplavou váziček, lampiček a židliček. Co ale opravdu může pomoct obrátit ustálené principy? Třeba menstruační kalíšek!

Názory & polemika
Andrea Krejčí
Číst článek
09. 09. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 5 min

Děsivý trend, který je třeba vyřešit. Andrea Krejčí se snaží zachránit etablovaný prostor GaP ve Znojmě, kde vystavují špičkoví designéři

Znojmo díky ní ožilo kvalitním designem a uměním. Andrea Krejčí stojí za realizací vyhlášeného prostoru GaP v Kollárově ulici. Ještě než začalo léto se ale od radnice dozvěděla, že jim bude zvýšen nájem. A to výrazně. Dokáží podobné projekty přežít bez podpory města?

Názory & polemika Rozhovory
Vítěz Ceny veřejnosti v soutěži Interiér roku 2023
Číst článek
06. 09. 2024
Michaela Irová
Doba čtení 3 min

I do nájemního bytu se vyplatí investovat. V Česku bude bydlení časem nedostupné, říká dvojice architektů, která bodovala s povedenou rekonstrukcí místa, kde žijí

Byt plný kontrastů, kde mají vedle sebe místo pečlivě vybrané designérské kousky i kredenc po babičce. Modrá barva jako barva spojení a oprýskané omítky, které ožívají pod dotekem slunečních paprsků.

Interiér & architektura Rozhovory
Kolekce CECILIE pro AMA WEAR
Číst článek
02. 09. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 3 min

Pomáhá ženám cítit se důstojně. Natálie Szegény ve své diplomové práci navrhla oblečení pro ženy po amputaci prsu

Projít si mastektomií je pro každou ženu fatální zkušenost. Pomoct se složitou situací po zákroku, kdy vám chirurg odstraní prs, ale může i módní design. Návrhářka Natálie Szegény ve své diplomové práci řeší, jak podobné oblečení navrhnout vkusně i funkčně.

Design & umění Rozhovory
Druhé pozvání k nám do podcastu přijala designéra Cindy Kutíková
Číst článek
30. 08. 2024
Redakce
Doba čtení 3 min

Nechci aby moje oblečení nosil někdo, s jehož názory nesouhlasím, říká Cindy Kutíková talentovaná módní návrhářka i grafická designérka

„Určitě jsem zakázku už odmítla, ale často to není. Lidé, kteří mě oslovují většinou navnímají co dělám a jsme na podobné vlně,“ vypráví designérka Cindy Kutíková, která přirozeně osciluje mezí módou a grafickým designem.

Podcast
Martina Fischmeister
Číst článek
28. 08. 2024
Tereza Urban
Doba čtení 4 min

Noční můra, která se stala skutečností. Ilustrátorka Martina Fischmeister onemocněla vážnou nemocí ucha, kdy i malý zvuk způsobuje bolest, nyní touží svojí prací šířit osvětu

Představte si, že i pouhý zvuk vlastního dechu vám způsobuje bolest. Pro ilustrátorku Martinu Fischmeister se tato noční můra stala skutečností. Hyperakuze ji však nezlomila. Pomalými krůčky se vrací k normálnějšímu životu a energii vkládá do šíření osvěty o této zákeřné diagnóze.

Design & umění Rozhovory
Ihor Sabadosh a jeho stolní světla Polaris
Číst článek
26. 08. 2024
Kateřina Hubertová
Doba čtení 3 min

Předsudky vůči "východnímu vkusu" tu stále jsou, místní scéna je ale otevřená. Jak vnímají české prostředí designéři, kteří přišli z Ukrajiny?

Tři různé příběhy, různé obory a rozmanitá tvorba, přesto vnímají oslovení designéři ukrajinského původu život a práci v Praze i situaci v rodné zemi v něčem podobně. Zdejší komunita je přijala a také zákazníci se vlastně od těch ukrajinských tolik neliší.

Design & umění
Helena Dařbujánová
Číst článek
23. 08. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 5 min

Dala jsem přednost mateřství. Helena Dařbujánová založila vlastní značku, když jí bylo 50 let, dnes věří, že to bylo za odměnu

Původní profesí architektka se designu začala věnovat až ve svých padesáti letech. Její ateliér na Letné slaví dnes už 10 let, jaké byly její začátky a co musela obětovat?

Rozhovory