PŘEDPLAŤTE SI NÁŠ ČASOPIS ↗
Jitka Hurábová s architektem Miroslavem Krátkým

Neměli jsme za úkol tvořit architekturu, ale plátno pro krásné produkty. Byl to zdravý projekt, říká Mirek Krátký ze studia archicraft o rekonstrukci showroomu firmy LD Seating

Dříve kuchyňské studio, dnes prostor plný designového sezení. LD Seating z Boskovic nejsou v pražském Karlíně žádnými nováčky, jejich showroom ale nedávno prošel rekonstrukcí podle návrhu studia archicraft. Jak jednatel Jakub Huráb a architekt Mirek Krátký vzájemnou spolupráci hodnotí?

Na Rohanském nábřeží nedaleko lávky Holka spojující pražské čtvrti Holešovice a Karlín vás od letošního května upoutá velká rohová výloha prezentující propracované designové židle. LD Seating sice showroom na této adrese má už několik let, do změny jeho estetické i dispoziční stránky se ale firma rodiny Hurábových pustila teprve nedávno a právě výlohy jsou jedním ze stěžejních prvků, které se na adrese výrazně proměnily.

„Když jsme se do prostoru před několika lety přesunuli, tak to pro nás jako pro firmu byl velký krok vpřed, ale také velká investice, protože prostor je náš. Dostali jsme se do krásného místa, nicméně tehdy jsme se do větší rekonstrukce zatím nepouštěli. Předchozí kuchyňské studio tedy zkrátka bylo z prostoru stále poznat. Nastěhovali jsme se víceméně do toho, co v prostoru bylo, a po pár letech nás to začalo dobíhat,“ vypráví Jakub Huráb.

Showroom je členěný na různé variabilní sekce. Foto: Boys Play Nice Showroom je členěný na různé variabilní sekce. Foto: Boys Play Nice
Showroom je členěný na různé variabilní sekce. Foto: Boys Play Nice

Vizuál a celkové vnímání značky se LD Seating snaží stále posouvat a když začali létat do Londýna na Clerkenwell Design Week, přicházely diskuse o rekonstrukci pražského showroomu stále častěji. „Čtvrť Clerkenwell je plná showroomů všech světových značek. Tam nám došlo, že bychom se do rekonstrukce našeho showroomu už měli skutečně opřít. A někdy tou dobou s podobným nápadem přišel i Mirek z archicraftu, a tak jsme se o tom začali bavit.“

PODLAHA, SVĚTLA I DISPOZICE

Architekt Mirek Krátký firmu LD Seating znal i díky tomu, že v prvním ateliéru sedával na židlích právě z jejich výroby. Bylo mu sympatické, že se jedná o českou značku, a když na jednom z veletrhů potkal Jitku Hurábovou, zakladatelku firmy, a následně si prohlédl pražský showroom, zjistil, že prostor má určité rezervy a nekoresponduje s kvalitními produkty.

„Byl jsem tak drzý, že jsem se odhodlal paní Hurábové říct, že ten showroom může být daleko lepší. Že to zkrátka není ono. Myslím, že Hurábovi už to věděli, ale možná jim to o to víc začalo vrtat hlavou. Já jsem to nebral jako lovec zakázek, z mé strany šlo o upřímné sdělení. A oni si na nás pak nějak vzpomněli,“ vzpomíná Mirek na začátek spolupráce.

V nynějším showroomu LD Seating se původně nacházelo kuchyňské studio. Foto: Boys Play Nice V nynějším showroomu LD Seating se původně nacházelo kuchyňské studio. Foto: Boys Play Nice
V nynějším showroomu LD Seating se původně nacházelo kuchyňské studio. Foto: Boys Play Nice

V původním prostoru poukazoval například na dlažbu na podlaze, která vytvářela akusticky nepříjemné prostředí. „Bylo vidět, že je to reziduum kuchyňského studia bez nějaké větší adaptace na to, že se tu teď vystavují drobnější věci – židle a kuchyňský ostrůvek jsou úplně jiné hmoty. Šlo o interiér bez názoru. Světla byla udělaná spíš na velké celky, vůbec nešlo nastavit osvětlení na jednotlivé produkty. Nebylo tam ani dobře vyřešené členění na zóny. V showroomu je potřeba vytvořit místo pro práci lidí, kteří tam jsou permanentně, potřebují vymezit místo na jednání, také na ad hoc jednání přímo u produktů, na prezentaci vzorků, na sklad produktů, které nemusí být na očích, na zázemí. Bylo znát, že to je udělané narychlo, aby se prostor dal používat, ale nebylo to s velkým rozmyslem,“ vyjmenovává architekt nedostatky původní podoby showroomu.

VPŘEDU ŽIDLE, VZADU MINIMALISMUS

„Dohodli jsme se, že to pojmeme od A do Z. Ne jen tak, že uděláme nějakou výtvarnou studii a odejdeme, ale že s tou realizací pomůžeme od konceptu až po zametení posledního smítka. Koncept se Hurábovým líbil – vzdušností, světlostí a minimalismem. Produkty LD Seating jsou různě tvarované a barevné, i proto jsme se snažili o neutrální pozadí,“ vysvětluje Mirek a dodává, že někteří architekti by mohli mít pocit, že se v prostoru dostatečně nevyřádili.

„Můj úkol tu byl trochu potlačit ego,“ přiznává. „Ne, že by to bylo těžké, ale musel jsem hlídat celý tým, aby nevymýšleli moc obsahu. Protože ten samotný prostor je krásný už tak, jak je, stejně tak produkty. Náš úkol tedy nebyl tvořit architekturu, která by byla výrazově silnější než ty produkty, ale naopak s pokorou udělat zadní plátno, malíř by to nazval jako třetí plán. Před sebou vidím židli, vzadu vidím sedačku, ale celé je to obestřené neutrálním prostředím, které mě vůbec neruší. Naopak mi umožňuje soustředit se na daný produkt. Je to showroom jednotlivých artefaktů, není to byt, kde můžeme řádit. Jsme zvyklí dělat rezidenční projekty, kde klientům záleží na výrazu, ale tady jsme se museli chovat pokorně a myslet na produkt, nikoliv, že uděláme nějaký tvar, který na sebe bude strhávat pozornost.“

Architekti se zaměřili i na efektivní využití výloh showroomu. Foto: Boys Play Nice Architekti se zaměřili i na efektivní využití výloh showroomu. Foto: Boys Play Nice
Architekti se zaměřili i na efektivní využití výloh showroomu. Foto: Boys Play Nice

Podle Jakuba Hurába rekonstrukce dopadla podle představ. „Velmi dobře se na nás připravili, protože my jsme se do návrhu zamilovali hned napoprvé,“ potvrzuje. „Pamatuju si, když jsem poprvé otevíral to PDF s prvotní studií – hned se mi to opravdu líbilo. Dostali jsem se tak do fáze, že když jsme si představili, že bychom tohle neudělali, tak by nás to mrzelo. Pak už jsme jen přemýšleli nad konkrétními věcmi, co a jak udělat, než jestli vůbec.“

KOMPROMISY STRANOU

Následná realizace probíhala systémem „open book“, kdy hlavní dodavatelská firma otevře karty a dává nabídky na dílčí subdodávky koncovému klientovi. „My jsme si nechali své místo architekta. Sice děláváme menší realizace, ale na tento prostor jsme si sami úplně troufat nechtěli, tak jsme přizvali realizační firmu Unlimit DB. Optimalizovali jsme materiály, ceny a nějakým hrubým rozpočtem jsme se dostali na hladinu, kterou nám vedení firmy zastropovalo a řeklo, že to je pro ně akceptovatelné. Dělali jsme všechno pro to, aby se nám společně povedlo tyto peníze nepřekročit a jestli se nepletu, tak se to povedlo,“ popisuje Mirek realizační proces.

Touto metodou se tak obě strany vyvarovaly obvyklým kompromisům například při realizaci kancelářských projektů. „Klasická bolest bývá, že vám dají budget na tisíc metrů čtverečních, jenže se za něj dá ve skutečnosti udělat ani ne polovina. To tady nebylo, protože my jsme měli budget otevřený a teprve, když se udělal hrubý, ale dobře zpracovaný odhad, tak se začalo mluvit o tom, že to je cena, kterou budou, nebo nebudou akceptovat. Finančně, technicky, ani termínově nebyl třeba žádný kompromis. Byl to zdravý projekt,“ hodnotí architekt.

U LD Seating je samozřejmostí velký výběr barev a typů látek. Foto: Boys Play Nice U LD Seating je samozřejmostí velký výběr barev a typů látek. Foto: Boys Play Nice
U LD Seating je samozřejmostí velký výběr barev a typů látek. Foto: Boys Play Nice

LÁTKY S DENNÍM SVĚTLEM

U produktů LD Seating je stěžejní velká variabilita látek, vzorů a barev, proto bylo třeba myslet i na funkční umístění vzorníků. Ty jsou zde nakonec v podobě variabilní kolíkové plochy, kam je možné je pověsit. Nechybí i stoleček, který umožňuje dát jednotlivé látky vedle sebe. „Jsem rád, že se na to u zadání myslelo. Zákazníci přijdou a většinou si povytahují židle z různých míst, naskládají si vše vedle sebe, přikládají látky, zkouší je a porovnávají. Něco takového nám před tím velmi chybělo, látky jsme měli zastrčené na vozících, což sice fungovalo, ale nevypadalo to dobře. Teď je to navíc ještě krásné. Víc se myslelo i na to, aby mohli v showroomu příjemně fungovat i architekti, kteří k nám přijdou vzorovat,“ oceňuje Jakub Huráb.

„Pro mě jako pro architekta bylo zásadní mít vzorkovací místa u denního světla,“ doplňuje Mirek. „Kdykoliv kdekoliv řeším materiál, texturu či barvu, tak potřebuju denní světlo. Pokud je to v zasedačce tmavé, což shodou okolností sami máme v ateliéru, tak klientům nedovolujeme, aby nám tam odsouhlasili vzorky. Vždycky ta plocha musí být do dvou, maximálně do tří metrů od okna, což se v showroomu LD Seating povedlo.“

NÁMĚSTÍ S OPTICKOU ILUZÍ

Světlo tu hraje roli i na stropě, kam architekti umístili barisolový podhled. Prostoru chyběla hierarchie, a tak Mirek Krátký vymyslel jakési náměstí a cestu od něj ke vstupu označil jako bulvár. Náměstí se pozná na první pohled právě podle světelného barisolu a jde o středobod celého prostoru.

Takzvanému náměstí v prostoru dominuje barisolový podhled. Foto: Boys Play Nice Takzvanému náměstí v prostoru dominuje barisolový podhled. Foto: Boys Play Nice
Takzvanému náměstí v prostoru dominuje barisolový podhled. Foto: Boys Play Nice

„Mám z toho neskutečnou radost, nejdřív jsme si hráli s nějakým druhotným řešením pomocí vypínaných látek a podobně, ale potom jsme sáhli po poměrně standardním materiálu, což dnes už barisol je. Detail z hran se povedlo udělat tak dobře a precizně, že když na to pomyslné náměstí vcházíte, máte pocit, že je nad vámi nekonečná díra do nebe. Je to provedené tak vyšperkovaně, že se v té perspektivě člověk úplně ztrácí a skoro má potřebu vyjít ze showroomu ven a hledat, kde ten komín končí.“

DO KANCELÁŘÍ I DOMŮ KE STOLU

Přestože LD Seating v prodeji stále funguje především jako B2B, nejen v pražském showroomu rádi přivítají také koncové zákazníky, kteří si přijdou vybrat svoji novou designovou židli. Není potřeba si domlouvat schůzku, showroom má od pondělí do pátku pevnou otevírací dobu.

Novinkou v portfoliu LD Seating je židle Lotus od designéra Martina Ballendata. Foto: archiv LD Seating Novinkou v portfoliu LD Seating je židle Lotus od designéra Martina Ballendata. Foto: archiv LD Seating
Novinkou v portfoliu LD Seating je židle Lotus od designéra Martina Ballendata. Foto: archiv LD Seating

Při otevření showroomu na začátku léta firma uvedla model Lotus, který navrhnul designér Martin Ballendat. Židle z dřevěné skořepiny z dubové nebo ořechové dýhy jsou dostupné jako konferenční a barové modely. „Design židle je charakteristický otevřeným okénkem mezi sedákem a opěrákem, což zajišťuje lehkost a snadnou manipulaci. Opěradlo je širší než sedací část, což vytváří designové křivky připomínající tvar květu. Odtud také pochází název Lotus symbolizující nejen tento tvar, ale i určitý stav mysli,“ přibližuje designér, který pro LD Seating navrhl také otočnou pracovní židli Arcus oceněnou v loňském roce Red Dot Award.

V showroomu také nechybí modulární sezení Nido, které se dá kombinovat různými způsoby. Vytváří téměř neomezené možnosti sedacích aranžmá a hodí se proto například do relaxačních zón ve firmách nebo do veřejných prostorů.

Rubriky:
Štítky:

Další z rubriky

Tmavá kuchyň rozhodně nemusí být špatnou volbou s dostatečným přírodním světlem a správným rozptýleným osvětlením
Číst článek
17. 01. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 3 min

Černobílá rapsodie v Braníku. Designérka navrhla působivý interiér, kde nechybí výrazné solitéry ani ikonická světla

V pražském Braníku se nedávno rozzářila nová vila. Její interiér měla na starosti designérka Martina Schultes. Pracovala především s černou a bílou, přesto výsledný efekt působí velmi přívětivě.

Interiér & architektura
Samoobslužný prodej květin. Zdroj: Kveetko a Něžná pivoňka
Číst článek
13. 01. 2025
Kateřina Hubertová
Doba čtení 2 min

Musíme si jako národ víc věřit, říká zakladatelka alternativního květinářství. Samoobslužných prodejen kytic z almar v Česku přibývá, jak fungují a kde je najdete?

V krajině stojící skříň plná kytic - i tak může vypadat alternativa klasického květinářství. Zákazník si vybere pugét podle svého vkusu a požadovanou částku vhodí do kasičky, případně zaplatí pomocí přiloženého QR kódu. Samoobslužných prodejen květin přibývá napříč českými a moravskými kraji.

Interiér & architektura
Na centrální parter navazuje vodní plocha s novým přístavištěm a altánem.
Číst článek
09. 12. 2024
Sabina Ježková
Doba čtení 8 min

Veřejný prostor má být pro všechny. Jak se česká města mění pro 21. století? Vybíráme parky a prostranství, které jsou vzorem pro ostatní

Parky a náměstí v malých a středních městech se mění v živá veřejná prostranství reagující na potřeby dnešních obyvatel. Stávají se místy, která lákají k odpočinku, setkávání s přáteli nebo jednoduše k trávení času na čerstvém vzduchu.

Interiér & architektura
Lejaan
Číst článek
15. 11. 2024
Eliška Vrbová
Doba čtení 4 min

Z Instagramu přímo do ložnice. Je to jako spát v hotelové posteli, shodují se influencerky a designérka, které vyzkoušely povlečení české značky Lejaan

Když si ho pořídily, zamilovaly se. Domovy producentky Natálie Majvaldové, designérky Adély Mitrengové a budoucí psycholožky Jany Albrechtové jsou osobité, jedno ale mají společné - postele povlečené do české značky Lejaan. Proč je povlečení nadchlo, jak o něj pečují a čím utvářejí svůj domov?

Interiér & architektura
Vesnický ráz se nezapře ani v interiéru.
Číst článek
13. 11. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 3 min

Vrátili se z Ameriky a zachránili zchátralý statek. Původní západočeská usedlost Darmyšl se díky péči manželů Ivanových proměnila ve výstavní bydlení

Podobné místo byste v Česku hledali stěží. Má atmosféru Toskánska, moderní vybavení hodné Švýcarska a eklekticky vybavený interiér, jak to umí ve Francii. Statek Darmyšl přitom najdete ve vesničce kousek od kláštera v Kladrubech.

Interiér & architektura Design guide
Denisa Strmiskova studio
Číst článek
06. 11. 2024
Michaela Irová
Doba čtení 4 min

Dává místům zcela jedinečnou identitu. Proč se stala Denisa Strmisková hvězdou lokálního interiérového designu?

Na její práci narazíte v prestižních restauracích, hostelech i historických památkách. Denisa Strmisková, architektka s citlivostí divadelního tvůrce, přetváří prostory s lehkostí a odvahou. Její projekty mísí estetiku s emocemi a propojují světlo, vůně a materiály do jedinečného smyslového zážitku.

Interiér & architektura
Kamenný dům na Šumavě byl nominován mezi padesátku nejúspěšnějších realizací v minulém roce. Není náhodou, že se jednalo o cenu Grand Prix Architektů.
Číst článek
30. 10. 2024
Redakce
Doba čtení 3 min

Záchrana kamenného domu. Studio Archport dokázalo vrátit starému šumavskému statku důstojnost a krásu

Architektonické studio Archport je podepsané pod zdařilou rekonstrukcí starého statku na Šumavě. Do projektu vstoupili v nezávidění hodné chvíli. Klient se už do renovace pustil. Šťastná cesta to ale nebyla. Empatický a vkusný přístup Archport, ale budovu zachránil.

Interiér & architektura
Textilie z produkce Durch duo a respondenti naší ankety
Číst článek
14. 10. 2024
Jana Mattas Horáčková
Doba čtení 4 min

Kam upadá český textil? Podniky krachují, investoři nejsou osvícení, chybí spolupráce s architekty. Ptáme se výrazných textilních designérek, co je nejvíc trápí

Textilní tvorba je tak trochu jako popelka. Za posledních několik desítek let prošla velkými turbulencemi. Oslovili jsme zástupce mladší generace i etablované autory z řad současných návrhářů a zeptali se, v jaké kondici dnes obor je. A co by pomohlo vrátit jeho výrobky do našich běžných interiérů.

Interiér & architektura Design & umění Rozhovory
Bohdašín
Číst článek
07. 10. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 3 min

S úctou k tradici. Na úpatí Jestřebích hor stojí statek Bohdašín, kterému majitelé vtiskli harmonický genius loci

Je to kraj, kde se narodili velikáni české literatury. Ve zdejších kopcích se procházel Čapek i Škvorecký. Kouzlo má zdejší příroda stále. A nyní navíc přibyl další důvod, proč se vydat na víkend právě sem – nově opravený statek Bohdašín 17.

Interiér & architektura
Budova Dřeváku
Číst článek
04. 10. 2024
Redakce
Doba čtení 3 min

Největší bytový dům ze dřeva vyroste v ČR. Dřevák od studia Jakub Cigler Architekti sází na udržitelnost i vysoký standard bydlení

Zpráva o švýcarském mrakodrapu od dánského studia SHL jistě před lety vyrazila všem dech. Bylo to především tím, že se jednalo o dřevěnou stavbu. Nyní se takové dočkáme i my. Skanska uvádí do prodeje bytový dům Dřevák, který se má stát doposud největším bytovým domem ze dřeva v České Republice.

Interiér & architektura

AKCE A UDÁLOSTI

Identita

Do 2. února 2025
Zobrazit detail →

NEWSLETTER

Nejnovější články

Zakladatelka značky ROOOM Katarína Chlápek
Číst článek
22. 01. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 5 min

Opustila práci v korporátu, aby začala vyrábět lokální dekorace do bytu. Nejtěžší věc byla najít odvahu a ukázat lidem svou práci, přiznává zakladatelka Rooom

Povlaky na polštáře, závěsy, ale i vonné svíčky. To vše najdete v obchodě Rooom, který založila Katarína Chlápek. Toužila prodávat dekorace do bytu, které budou unikátní. Nadčasové grafické potisky, ale i kvalita zpracování a materiálu dokazují, že se jí to podařilo.

Design & umění
Karolína Jeřábková a oceněná Kapsle
Číst článek
21. 01. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 4 min

Výhry mají na moji práci nulový dopad. Karolína Jeřábková zabodovala na Red Dot Design Award s cestovním produktem z porcelánu na výrobu filtrované kávy, jak vnímá podobné soutěže pro designéry?

Už v roce 2019 navrhla cestovní nástroj na výrobu filtrované kávy. Nejdřív bez většího ohlasu. Nyní s prototypem ale Karolína Jeřábková začala sbírat úspěchy.

Design & umění Rozhovory
Tmavá kuchyň rozhodně nemusí být špatnou volbou s dostatečným přírodním světlem a správným rozptýleným osvětlením
Číst článek
17. 01. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 3 min

Černobílá rapsodie v Braníku. Designérka navrhla působivý interiér, kde nechybí výrazné solitéry ani ikonická světla

V pražském Braníku se nedávno rozzářila nová vila. Její interiér měla na starosti designérka Martina Schultes. Pracovala především s černou a bílou, přesto výsledný efekt působí velmi přívětivě.

Interiér & architektura
Ivo Jedlička, autor performance Cooking the Craft
Číst článek
15. 01. 2025
Ondřej Balada
Doba čtení 6 min

Všichni pracují tak nějak na jistotu a tvoří hezké věci. Chybí tu různorodější přístup, myslí si Ivo Jedlička, jehož série nádobí sklízí nadšené ohlasy

Studoval design, známý je ale zejména svým překračováním oborů směrem k řemeslu a zakázkové výrobě. Proč ho zajímá práce na malých sériích? Jaké bylo spolupracovat s předními šéfkuchaři? A čím se dnes může designér nejlépe uživit?

Design & umění Rozhovory
Samoobslužný prodej květin. Zdroj: Kveetko a Něžná pivoňka
Číst článek
13. 01. 2025
Kateřina Hubertová
Doba čtení 2 min

Musíme si jako národ víc věřit, říká zakladatelka alternativního květinářství. Samoobslužných prodejen kytic z almar v Česku přibývá, jak fungují a kde je najdete?

V krajině stojící skříň plná kytic - i tak může vypadat alternativa klasického květinářství. Zákazník si vybere pugét podle svého vkusu a požadovanou částku vhodí do kasičky, případně zaplatí pomocí přiloženého QR kódu. Samoobslužných prodejen květin přibývá napříč českými a moravskými kraji.

Interiér & architektura
Tereza Cvrčková a její zásobník, který lze zavěsit za dveře
Číst článek
10. 01. 2025
Redakce
Doba čtení 3 min

Studenti ČVUT v boji s menstruační chudobou. Mladí designéři navrhli vkusné a funkční zásobníky na vložky, které lze snadno umístit na veřejné toalety

Téma menstruační chudoby bylo léta neviditelné. V poslední době začíná ve společnosti ale stále víc rezonovat. A řešit ho přicházejí i mladí designéři. V rámci školního workshopu se studenti Fakulty architektury pokusili navrhnout vkusné a funkční zásobníky na vložky a tampóny. Povedly se?

Design & umění
Designové ikony
Číst článek
08. 01. 2025
Kateřina Hubertová
Doba čtení 4 min

Pět ikon českého designu, které může mít doma každý. Vybíráme produkty, jenž odolaly času i změnám režimu a staly se nesmrtelné

Zavírací nožík Rybička, kolo Favorit, Botasky, židle TON či křesla od Jindřicha Halabaly najdeme v českých domácnostech po desetiletí a mnohdy se staly synonymem výrobku svého druhu. Kde se vzaly tyto designové ikony, z nichž některou nejspíš máte taky doma?

Design & umění
1981 Secondhand a Johana Němečková s Barborou Kolerusovou
Číst článek
06. 01. 2025
Markéta Blažková
Doba čtení 4 min

Jedna pochází z rodiny spjaté po generace s designem, druhá netušila, že existují umělecké školy. Johana Němečková a Barbora Kolerusová si přesto padly do oka a založily značku Óda i studio Other Projects

Každá z odlišné rodiny, přesto si k sobě našly cestu. Designérské duo Johana Němečková a Barbora Kolerusová spolu tvoří značku Óda i studio Other Projects. Proč je spolupráce jako manželství a pro jakého klienta navrhují nejraději se dočtete v našem rozhovoru.

Rozhovory
Pátým hostem našeho podcastu je módní designérka Anna Tran
Číst článek
02. 01. 2025
Redakce
Doba čtení 3 min

Připadala jsem si slabá. V módním odvětví jsem se necítila vždy dobře, přiznává návrhářka Anna Tran. Jaká jsou úskalí studia na UMPRUM? A kde získala zpět sebevědomí?

„Jako módní designérka mám potřebu si neustále obhajovat svou práci,“ říká v podcastu designérka Anna Tran, jejíž kabelky se staly vyhledávaným módním doplňkem. Jak reflektuje své studium na UMPRUM? Co pro ni bylo obtížné?

Design & umění Podcast
Proces výroby etiket vína je o konceptu, příbězích, kreativitě a o vínu samotném.
Číst článek
30. 12. 2024
Klára Rokosová
Doba čtení 5 min

Ve víně je design. Mělnicko se pyšní lokálními vinaři, kteří vědí, že promyšlené etikety jsou nedílnou součástí úspěchu

Tradice pěstování vinné révy je s našimi zeměmi spjatá po staletí. Výborné viniční tratě, nenajdete jen na jižní Moravě, ale i na Mělnicku. Zdejší vinaři umí navíc nejen vyrobit okouzlující chutě, ale nerezignují ani na stylové a vkusné etikety. Kdo nás zaujal nejvíc?

Design guide