PŘEDPLAŤTE SI NÁŠ ČASOPIS ↗
Jitka Hurábová s architektem Miroslavem Krátkým

Neměli jsme za úkol tvořit architekturu, ale plátno pro krásné produkty. Byl to zdravý projekt, říká Mirek Krátký ze studia archicraft o rekonstrukci showroomu firmy LD Seating

Dříve kuchyňské studio, dnes prostor plný designového sezení. LD Seating z Boskovic nejsou v pražském Karlíně žádnými nováčky, jejich showroom ale nedávno prošel rekonstrukcí podle návrhu studia archicraft. Jak jednatel Jakub Huráb a architekt Mirek Krátký vzájemnou spolupráci hodnotí?

Na Rohanském nábřeží nedaleko lávky Holka spojující pražské čtvrti Holešovice a Karlín vás od letošního května upoutá velká rohová výloha prezentující propracované designové židle. LD Seating sice showroom na této adrese má už několik let, do změny jeho estetické i dispoziční stránky se ale firma rodiny Hurábových pustila teprve nedávno a právě výlohy jsou jedním ze stěžejních prvků, které se na adrese výrazně proměnily.

„Když jsme se do prostoru před několika lety přesunuli, tak to pro nás jako pro firmu byl velký krok vpřed, ale také velká investice, protože prostor je náš. Dostali jsme se do krásného místa, nicméně tehdy jsme se do větší rekonstrukce zatím nepouštěli. Předchozí kuchyňské studio tedy zkrátka bylo z prostoru stále poznat. Nastěhovali jsme se víceméně do toho, co v prostoru bylo, a po pár letech nás to začalo dobíhat,“ vypráví Jakub Huráb.

Showroom je členěný na různé variabilní sekce. Foto: Boys Play Nice Showroom je členěný na různé variabilní sekce. Foto: Boys Play Nice
Showroom je členěný na různé variabilní sekce. Foto: Boys Play Nice

Vizuál a celkové vnímání značky se LD Seating snaží stále posouvat a když začali létat do Londýna na Clerkenwell Design Week, přicházely diskuse o rekonstrukci pražského showroomu stále častěji. „Čtvrť Clerkenwell je plná showroomů všech světových značek. Tam nám došlo, že bychom se do rekonstrukce našeho showroomu už měli skutečně opřít. A někdy tou dobou s podobným nápadem přišel i Mirek z archicraftu, a tak jsme se o tom začali bavit.“

PODLAHA, SVĚTLA I DISPOZICE

Architekt Mirek Krátký firmu LD Seating znal i díky tomu, že v prvním ateliéru sedával na židlích právě z jejich výroby. Bylo mu sympatické, že se jedná o českou značku, a když na jednom z veletrhů potkal Jitku Hurábovou, zakladatelku firmy, a následně si prohlédl pražský showroom, zjistil, že prostor má určité rezervy a nekoresponduje s kvalitními produkty.

„Byl jsem tak drzý, že jsem se odhodlal paní Hurábové říct, že ten showroom může být daleko lepší. Že to zkrátka není ono. Myslím, že Hurábovi už to věděli, ale možná jim to o to víc začalo vrtat hlavou. Já jsem to nebral jako lovec zakázek, z mé strany šlo o upřímné sdělení. A oni si na nás pak nějak vzpomněli,“ vzpomíná Mirek na začátek spolupráce.

V nynějším showroomu LD Seating se původně nacházelo kuchyňské studio. Foto: Boys Play Nice V nynějším showroomu LD Seating se původně nacházelo kuchyňské studio. Foto: Boys Play Nice
V nynějším showroomu LD Seating se původně nacházelo kuchyňské studio. Foto: Boys Play Nice

V původním prostoru poukazoval například na dlažbu na podlaze, která vytvářela akusticky nepříjemné prostředí. „Bylo vidět, že je to reziduum kuchyňského studia bez nějaké větší adaptace na to, že se tu teď vystavují drobnější věci – židle a kuchyňský ostrůvek jsou úplně jiné hmoty. Šlo o interiér bez názoru. Světla byla udělaná spíš na velké celky, vůbec nešlo nastavit osvětlení na jednotlivé produkty. Nebylo tam ani dobře vyřešené členění na zóny. V showroomu je potřeba vytvořit místo pro práci lidí, kteří tam jsou permanentně, potřebují vymezit místo na jednání, také na ad hoc jednání přímo u produktů, na prezentaci vzorků, na sklad produktů, které nemusí být na očích, na zázemí. Bylo znát, že to je udělané narychlo, aby se prostor dal používat, ale nebylo to s velkým rozmyslem,“ vyjmenovává architekt nedostatky původní podoby showroomu.

VPŘEDU ŽIDLE, VZADU MINIMALISMUS

„Dohodli jsme se, že to pojmeme od A do Z. Ne jen tak, že uděláme nějakou výtvarnou studii a odejdeme, ale že s tou realizací pomůžeme od konceptu až po zametení posledního smítka. Koncept se Hurábovým líbil – vzdušností, světlostí a minimalismem. Produkty LD Seating jsou různě tvarované a barevné, i proto jsme se snažili o neutrální pozadí,“ vysvětluje Mirek a dodává, že někteří architekti by mohli mít pocit, že se v prostoru dostatečně nevyřádili.

„Můj úkol tu byl trochu potlačit ego,“ přiznává. „Ne, že by to bylo těžké, ale musel jsem hlídat celý tým, aby nevymýšleli moc obsahu. Protože ten samotný prostor je krásný už tak, jak je, stejně tak produkty. Náš úkol tedy nebyl tvořit architekturu, která by byla výrazově silnější než ty produkty, ale naopak s pokorou udělat zadní plátno, malíř by to nazval jako třetí plán. Před sebou vidím židli, vzadu vidím sedačku, ale celé je to obestřené neutrálním prostředím, které mě vůbec neruší. Naopak mi umožňuje soustředit se na daný produkt. Je to showroom jednotlivých artefaktů, není to byt, kde můžeme řádit. Jsme zvyklí dělat rezidenční projekty, kde klientům záleží na výrazu, ale tady jsme se museli chovat pokorně a myslet na produkt, nikoliv, že uděláme nějaký tvar, který na sebe bude strhávat pozornost.“

Architekti se zaměřili i na efektivní využití výloh showroomu. Foto: Boys Play Nice Architekti se zaměřili i na efektivní využití výloh showroomu. Foto: Boys Play Nice
Architekti se zaměřili i na efektivní využití výloh showroomu. Foto: Boys Play Nice

Podle Jakuba Hurába rekonstrukce dopadla podle představ. „Velmi dobře se na nás připravili, protože my jsme se do návrhu zamilovali hned napoprvé,“ potvrzuje. „Pamatuju si, když jsem poprvé otevíral to PDF s prvotní studií – hned se mi to opravdu líbilo. Dostali jsem se tak do fáze, že když jsme si představili, že bychom tohle neudělali, tak by nás to mrzelo. Pak už jsme jen přemýšleli nad konkrétními věcmi, co a jak udělat, než jestli vůbec.“

KOMPROMISY STRANOU

Následná realizace probíhala systémem „open book“, kdy hlavní dodavatelská firma otevře karty a dává nabídky na dílčí subdodávky koncovému klientovi. „My jsme si nechali své místo architekta. Sice děláváme menší realizace, ale na tento prostor jsme si sami úplně troufat nechtěli, tak jsme přizvali realizační firmu Unlimit DB. Optimalizovali jsme materiály, ceny a nějakým hrubým rozpočtem jsme se dostali na hladinu, kterou nám vedení firmy zastropovalo a řeklo, že to je pro ně akceptovatelné. Dělali jsme všechno pro to, aby se nám společně povedlo tyto peníze nepřekročit a jestli se nepletu, tak se to povedlo,“ popisuje Mirek realizační proces.

Touto metodou se tak obě strany vyvarovaly obvyklým kompromisům například při realizaci kancelářských projektů. „Klasická bolest bývá, že vám dají budget na tisíc metrů čtverečních, jenže se za něj dá ve skutečnosti udělat ani ne polovina. To tady nebylo, protože my jsme měli budget otevřený a teprve, když se udělal hrubý, ale dobře zpracovaný odhad, tak se začalo mluvit o tom, že to je cena, kterou budou, nebo nebudou akceptovat. Finančně, technicky, ani termínově nebyl třeba žádný kompromis. Byl to zdravý projekt,“ hodnotí architekt.

U LD Seating je samozřejmostí velký výběr barev a typů látek. Foto: Boys Play Nice U LD Seating je samozřejmostí velký výběr barev a typů látek. Foto: Boys Play Nice
U LD Seating je samozřejmostí velký výběr barev a typů látek. Foto: Boys Play Nice

LÁTKY S DENNÍM SVĚTLEM

U produktů LD Seating je stěžejní velká variabilita látek, vzorů a barev, proto bylo třeba myslet i na funkční umístění vzorníků. Ty jsou zde nakonec v podobě variabilní kolíkové plochy, kam je možné je pověsit. Nechybí i stoleček, který umožňuje dát jednotlivé látky vedle sebe. „Jsem rád, že se na to u zadání myslelo. Zákazníci přijdou a většinou si povytahují židle z různých míst, naskládají si vše vedle sebe, přikládají látky, zkouší je a porovnávají. Něco takového nám před tím velmi chybělo, látky jsme měli zastrčené na vozících, což sice fungovalo, ale nevypadalo to dobře. Teď je to navíc ještě krásné. Víc se myslelo i na to, aby mohli v showroomu příjemně fungovat i architekti, kteří k nám přijdou vzorovat,“ oceňuje Jakub Huráb.

„Pro mě jako pro architekta bylo zásadní mít vzorkovací místa u denního světla,“ doplňuje Mirek. „Kdykoliv kdekoliv řeším materiál, texturu či barvu, tak potřebuju denní světlo. Pokud je to v zasedačce tmavé, což shodou okolností sami máme v ateliéru, tak klientům nedovolujeme, aby nám tam odsouhlasili vzorky. Vždycky ta plocha musí být do dvou, maximálně do tří metrů od okna, což se v showroomu LD Seating povedlo.“

NÁMĚSTÍ S OPTICKOU ILUZÍ

Světlo tu hraje roli i na stropě, kam architekti umístili barisolový podhled. Prostoru chyběla hierarchie, a tak Mirek Krátký vymyslel jakési náměstí a cestu od něj ke vstupu označil jako bulvár. Náměstí se pozná na první pohled právě podle světelného barisolu a jde o středobod celého prostoru.

Takzvanému náměstí v prostoru dominuje barisolový podhled. Foto: Boys Play Nice Takzvanému náměstí v prostoru dominuje barisolový podhled. Foto: Boys Play Nice
Takzvanému náměstí v prostoru dominuje barisolový podhled. Foto: Boys Play Nice

„Mám z toho neskutečnou radost, nejdřív jsme si hráli s nějakým druhotným řešením pomocí vypínaných látek a podobně, ale potom jsme sáhli po poměrně standardním materiálu, což dnes už barisol je. Detail z hran se povedlo udělat tak dobře a precizně, že když na to pomyslné náměstí vcházíte, máte pocit, že je nad vámi nekonečná díra do nebe. Je to provedené tak vyšperkovaně, že se v té perspektivě člověk úplně ztrácí a skoro má potřebu vyjít ze showroomu ven a hledat, kde ten komín končí.“

DO KANCELÁŘÍ I DOMŮ KE STOLU

Přestože LD Seating v prodeji stále funguje především jako B2B, nejen v pražském showroomu rádi přivítají také koncové zákazníky, kteří si přijdou vybrat svoji novou designovou židli. Není potřeba si domlouvat schůzku, showroom má od pondělí do pátku pevnou otevírací dobu.

Novinkou v portfoliu LD Seating je židle Lotus od designéra Martina Ballendata. Foto: archiv LD Seating Novinkou v portfoliu LD Seating je židle Lotus od designéra Martina Ballendata. Foto: archiv LD Seating
Novinkou v portfoliu LD Seating je židle Lotus od designéra Martina Ballendata. Foto: archiv LD Seating

Při otevření showroomu na začátku léta firma uvedla model Lotus, který navrhnul designér Martin Ballendat. Židle z dřevěné skořepiny z dubové nebo ořechové dýhy jsou dostupné jako konferenční a barové modely. „Design židle je charakteristický otevřeným okénkem mezi sedákem a opěrákem, což zajišťuje lehkost a snadnou manipulaci. Opěradlo je širší než sedací část, což vytváří designové křivky připomínající tvar květu. Odtud také pochází název Lotus symbolizující nejen tento tvar, ale i určitý stav mysli,“ přibližuje designér, který pro LD Seating navrhl také otočnou pracovní židli Arcus oceněnou v loňském roce Red Dot Award.

V showroomu také nechybí modulární sezení Nido, které se dá kombinovat různými způsoby. Vytváří téměř neomezené možnosti sedacích aranžmá a hodí se proto například do relaxačních zón ve firmách nebo do veřejných prostorů.

Rubriky:
Štítky:

Další z rubriky

Aparthotel Svatý Vavřinec
Číst článek
14. 07. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 4 min

Jít příkladem. Aparthotel Svatý Vavřinec vzešel z veřejné soutěže, studio OVA zvítězilo s projektem, který nehyzdí okolní přírodu a působí nadčasově

Horská architektura je ze své podstaty velmi citlivé téma. Malá města uprostřed hor mají své přirozené limity, ať už prostorové nebo estetické. Navrhnout proto objekt, který bude přínosem pro turisty i místní obyvatele a zapadne do okolní krajiny, je složitý úkol.

Interiér & architektura
Alžběta P. Brůhová
Číst článek
09. 07. 2025
Michaela Irová
Doba čtení 3 min

Necítila jsem, že bychom v oboru táhli za jeden provaz. Alžběta P. Brůhová otevřeně o limitech architektury a potřebě bavit se i o tématech, která nejsou každému příjemná

S architektkou Alžbětou P. Brůhovou jsme se sešly v prostoru Atlas ve Veletržním paláci Národní galerie Praha. Bavily jsme se jak může být architektura feministická, o schizmatu architektury a stavebního inženýrství, ale i o důležitosti větší citlivosti k méně viditelným zásahům.

Interiér & architektura Rozhovory
Plochá přístavba na dlouhém pozemku zvětšila obytný prostor chalupy a propojila stavbu s moderním bazénem
Číst článek
20. 06. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 3 min

Šarmantní mix Francie a Česka. Chalupa Čížovka v Českém ráji láká na sepětí s přírodou i citlivé prolnutí starého s novým

Původně to mělo být klidné útočiště pro rodinu. Časem se ale Bára a Petr Šmídovi rozhodli, že takto krásné místo zpřístupní i ostatním. Chalupa Čížovka si návštěvu zaslouží, nejen kvůli malebnému okolí, ale především díky sofistikované atmosféře, která mísí francouzský šarm s českou pohostinností.

Interiér & architektura Design guide
PhDr. Lenka Žižková (2019)
Číst článek
23. 05. 2025
Pavlína Blahotová
Doba čtení 9 min

Určité kulturní vzorce přebít nelze, jsou v nás jako v kozách. Lenka Žižková, zásadní osobnost české designérské scény, formuje obor už téměř 50 let

Popularita, rozmanitost i mezinárodní respekt současného českého designu se nerozvinuly samy od sebe – stojí za nimi nejen dlouhodobá práce designérů, pedagogů, manažerů i výrobců, ale také marketingu a mediální podpory. Jméno Lenky Žižkové se nedalo v prostředí designu přehlédnout už v 70. letech.

Interiér & architektura Rozhovory
Stavba domu je náročnou záležitostí
Číst článek
05. 05. 2025
Doba čtení 5 min

Frustrace jménem novostavba. Proč je v Česku tak složité postavit si i malou chatu? 3 příběhy lidí, kteří si prošli nadšením i pády

Není žádnou novinkou, že postavit dům, obzvláště pak u nás v Česku, není jednoduché. Není také výjimkou, že většina lidí na tuto situaci reaguje s lapidárním povzdechem: No jo, tak to holt je.

Interiér & architektura Názory & polemika
CASAROSA by Denisa Strmisková
Číst článek
28. 04. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 3 min

Esence jednoduchosti. V Českém Krumlově vznikla CASAROSA, malebný apartmánový dům se sofistikovanými interiéry

Mysleli jste si, že Český Krumlov je už plný možností stylového ubytování? Omyl. Jeho potenciál zjevně není stále vytěžený. Důkazem je malebná rekonstrukce domu v části Plešivec, který nese název CASAROSA.

Interiér & architektura Design guide
Zuzana Bošková
Číst článek
26. 03. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 5 min

Přála jsem si, aby z lidí opadl strach z bílých plášťů. Zuzana Bošková navrhla interiér soukromé kliniky a dokázala, že i nemocniční prostředí může být přívětivé a útulné

Zdravotnictví je dlouhodobě podfinancované. I proto na příklady kvalitního interiéru narazíme v zásadě jen u soukromých investorů. Ptáme se proto Zuzany Boškové, která vymyslela řešení pro polikliniku Health+, co bylo na práci v specifickém prostředí nejtěžší a jak vnímá stav lokálních nemocnic.

Interiér & architektura Rozhovory
Mezi Srnky
Číst článek
12. 03. 2025
Doba čtení 6 min

Dokonalá symbióza designu a kávy. Mapujeme, které nové podniky vsadily na sofistikovaný interiér a působivé menu

Lahodná káva, řemeslné pečivo a prostory s příběhem. Pět nových míst na pražské gastronomické scéně ukazuje, jak důležitá je symbióza chuti, estetiky a atmosféry. Vstoupit dovnitř znamená ochutnat a zažít.

Interiér & architektura Design guide
No Architects a Atlas
Číst článek
24. 02. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 6 min

Národní galerie momentálně dělá kroky zpět. Tvůrci reagují na záměr zpoplatnit vstup do volnočasového prostoru Atlas ve Veletržním paláci, který měl původně sloužit všem rodičům s dětmi

Národní galerie se v roce 2022 rozhodla, že se otevře dětem. Nechala vytvořit prostor Atlas, který v mnohém převyšoval běžný koncept dětských koutků. Nyní se rozhodla, že se dětem zase uzavře.

Interiér & architektura Názory & polemika
Apartmány Florián se nachází v nádherné přírodě v okolí Kvildy
Číst článek
17. 02. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 2 min

Horská architektura, která neškodí. Nově postavené apartmány Florián ukazují, že stavět v přírodě lze s ohleduplností a vkusem

Fenomén horských apartmánů zasáhl i české hory. Některé projekty jsou povedené a postavené s ohledem k okolní přírodě, jiné na všechny požadavky spíš rezignují. Nově postavený apartmánový dům Florián je prvním příkladem. Kvildě rozhodně neškodí.

Interiér & architektura Design guide
Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy
Peřeje

AKCE A UDÁLOSTI

Výstava (post-)System zkoumá umění jako výsledek systému – pravidel, struktur i jejich zhroucení. Neprezentuje tvorbu jako spontánní akt inspirace, ale jako promyšlenou konstrukci. Přijďte nahlédnout do světa, kde umění není náhodou, ale důsledkem.

10. července - 29. srpna
Zobrazit detail →

NEWSLETTER

Nejnovější články

Aparthotel Svatý Vavřinec
Číst článek
14. 07. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 4 min

Jít příkladem. Aparthotel Svatý Vavřinec vzešel z veřejné soutěže, studio OVA zvítězilo s projektem, který nehyzdí okolní přírodu a působí nadčasově

Horská architektura je ze své podstaty velmi citlivé téma. Malá města uprostřed hor mají své přirozené limity, ať už prostorové nebo estetické. Navrhnout proto objekt, který bude přínosem pro turisty i místní obyvatele a zapadne do okolní krajiny, je složitý úkol.

Interiér & architektura
Studio 3
Číst článek
11. 07. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 4 min

Návrhář jako tvůrce večerních šatů, který jen chodí na večírky? Realita je úplně jinde, přiznává kreativní dvojice ze Studia 3, která ztratila iluze. Přesto je móda stále naplňuje

Jaké jsou pády a sny začínající mladých designérů? Proč se vyplatí investovat do lokálních značek? A jsou influenceři v prvních řadách přehlídek problém? Otevřený rozhovor nejen o tvorbě jsme vedli s kreativním duem Studia 3 Janem Syrovátkou a Václavem Černým.

Rozhovory
Alžběta P. Brůhová
Číst článek
09. 07. 2025
Michaela Irová
Doba čtení 3 min

Necítila jsem, že bychom v oboru táhli za jeden provaz. Alžběta P. Brůhová otevřeně o limitech architektury a potřebě bavit se i o tématech, která nejsou každému příjemná

S architektkou Alžbětou P. Brůhovou jsme se sešly v prostoru Atlas ve Veletržním paláci Národní galerie Praha. Bavily jsme se jak může být architektura feministická, o schizmatu architektury a stavebního inženýrství, ale i o důležitosti větší citlivosti k méně viditelným zásahům.

Interiér & architektura Rozhovory
Diplomanti napříč obory a univerzitami se nám svěřili, jak vidí svojí budoucnost coby designeři
Číst článek
07. 07. 2025
Jana Brandtlová Veronika Pařízková
Doba čtení 9 min

Obav mám celou řadu, přesto zůstávám ambiciózní. Čerství diplomanti se svěřují, co pro ně na začátku kariéry představuje největší stres

Obhájili diplomové práce a už tvrdě pracují na své kariéře. Jak vidí svou profesní budoucnost diplomanti, které formovalo odlišné univerzitní prostředí? Jsou dostatečně připraveni na střet s realitou? Co je nejvíc trápí? Ptáme se nejmladší generace designérů a architektů na jejich obavy.

Design & umění Názory & polemika
Light Works nová kolekce
Číst článek
04. 07. 2025
Redakce
Doba čtení 3 min

Kvalitní řešení osvětlení má sílu proměnit naše vnímání prostoru. Light Works se starají o to, aby české projekty měly přístup k tomu nejlepšímu ze světa

Firma Light Works ve svém pražském showroomu nabízí svým klientům exkluzivní servis při výběru svítidel pro soukromé i komerční projekty. Mezi jejich nejexponovanější realizace patří rekonstrukce osvětlení Katedrála sv. Víta. Nyní rozšiřuje svůj sortiment o tři kolekce značky 10 Heures 10.

Design & umění
Chaloupku najdete na pomezí Jizerských hor a Krkonoš v malebné vesničce Příchovice u Kořenova
Číst článek
02. 07. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 5 min

Vypadá krásně, ale je i praktická a odolná. Rekonstrukce chaloupky Dvě sestry od Denisy Strmiskové v čase obstála, jak hodnotí její funkčnost majitelé?

Jak obstála rekonstrukce chaloupky Dvě sestry po letech? S majiteli Milou a Václavem Petrů jsme si připomněli příběh realizace a nakoukli pod pokličku tvorby s designérkou Denisou Strmiskovou.

Design guide
Produktový designér a pedagog Jan Čapek s šéfredaktorkou magazínu Designnews Veronikou Pařízkovou
Číst článek
30. 06. 2025
Jana Brandtlová Veronika Pařízková
Doba čtení 3 min

Kdyby mi zavolali z TONu, tu práci vezmu. Tlak je zde neustálý, designér se s tím ale musí naučit žít, říká Jan Čapek, kterého proslavila práce s plastem

„Už neprezentuji, že Čapek navrhl novou PET lahev, nebo upravil další půllitr. Tlak je ale neustálý. Je to něco s čím se musí designér naučit žít.“ Jak svoji kariéru hodnotí oceňovaný designér a pedagog Jan Čapek? Nový díl podcastu Designnews moderuje Veronika Pařízková

Podcast
Zaha Hadid vsadila budovu MMM do svahu
Číst článek
28. 06. 2025
Pavlína Blahotová
Doba čtení 2 min

Špičková architektura i umění. Přinášíme průvodce po jihotyrolském Kronplatzu, kde najdete Zahu Hadid i michelinské restaurace

Když se rozhodnete strávit dovolenou v jihotyrolském Kronplatzu, můžete si jako v nebi nejen připadat, ale budete mu doslova na dosah. Špičkové architektonické, designové, umělecké i kulinářské zážitky tu pro milovníky hor připravili lidé hluboce sklonění před dokonalostí přírody.

Design guide
Hodnocení vizuálních identit českých měst - Magdalena Dobruk
Číst článek
25. 06. 2025
Anna Grabherr
Doba čtení 3 min

Obstojí nová loga českých měst ve srovnání se světem? Polské studio Podpunkt nezávisle a kriticky hodnotí, jak se povedla přeměna Prahy 10 nebo Trutnova

Správy měst si v posledních letech stále více uvědomují důležitost kvalitní vizuální komunikace. Brandingem lokalit se zabývá mnoho designérských studií, byť jde o nesnadný úkol. Obstály by nové vizuální identity českých měst ve světě? Pro nestranné zhodnocení jsme oslovili polské studio Podpunkt.

Design & umění Názory & polemika Rozhovory
V městském parku proběhne premiérový Street Food Festival. Vedle sklářského trhu, včetně toho blešího, se mohou návštěvníci těšit na koncerty Xindla X, Adama Mišíka a beatboxera Endru
Číst článek
23. 06. 2025
Redakce
Doba čtení 2 min

Nový Bor rozzáří sklo, chutě i hudba. Sklářské slavnosti 2025 nabízí možnost poznat, jak fungují stará řemesla

V živoucí centrum sklářského umění, tvořivosti a zábavy se Nový Bor promění od 26. do 28. června. Tradiční Sklářské slavnosti letos přinesou nejen oblíbené ukázky řemesla pod širým nebem i v otevřených sklárnách a koncerty, ale také atraktivní novinky, které osloví malé i velké návštěvníky.

Nezařazené