PŘEDPLAŤTE SI NÁŠ ČASOPIS ↗
Milánský showroom značky Marset

Lampy, které změnily svět. Katalánský výrobce svítidel Marset už desítky let vyrábí produkty s nezaměnitelným designem, k dostání jsou i v Praze

Na pobřeží slunné Barcelony v roce 1976 vznikla značka Marset, která je dnes synonymem pro dokonalá svítidla. Její zakladatel, Paco Marset, možná ani netušil, že za několik dalších let bude osvětlení vzešlé z jeho dílny zdobit domy a byty po celém světě. A v jeho šlépějích půjdou i jeho potomci.

Marset dnes patří do první ligy výrobců světel. Pravidelně se účastní i milánské přehlídky Salone del Mobile, kde firma letos představila svítidlo Caramel. Jeho autorem je uznávaný španělský designér Joan Gaspar. „Pro mě má hodnotu jednoduchost, nemám rád trendy,“ vysvětluje talentovaný tvůrce svoji vizi. Zároveň ale v nedávném rozhovoru obratem dodává, že se jednoduché věci automaticky nenavrhují snadno. Caramel tak do portfolia značky opět přináší tvaroslovím přímočaré nástěnné světlo, které ale nese řadu působivých a sofistikovaných momentů, za nimiž jsou hodiny práce a přemýšlení. „Když je Caramel zapnutý, vypadá jako živý objekt. Zhasnutý naopak vytváří na zdi grafickou hru,“ přibližuje jeho tvůrce specifické výhody. Svítidlo dovoluje majiteli hravě kombinovat několik jednotek a různorodě je rozmístit po zdi. Jenže dnešní design není zdaleka jen o nápaditosti. Velkou roli hraje i udržitelnost a v Marset si toho jsou velmi dobře vědomi.

Svítidlo Ambrosia v privátní rezidenci v Barceloně Svítidlo Ambrosia v privátní rezidenci v Barceloně
Svítidlo Ambrosia v privátní rezidenci v Barceloně
Svítidlo Caramel z pera designéra Joana Gaspara Svítidlo Caramel z pera designéra Joana Gaspara
Svítidlo Caramel z pera designéra Joana Gaspara

„Před deseti lety jsme se soustředili jen na přítomnost, dnes je pro nás zásadní každý moment z životního cyklu našich produktů,“ přiznává José Manuel García z katalánské centrály. Nebojí se otevřeně říct, že způsob navrhování produktů se v poslední době radikálně změnil. A tím pravým důvodem je ohleduplnost k životnímu prostředí. „Příkladem může být právě naše nové svítidlo Caramel,“ dodává José Manuel García, „je navržené tak, aby šlo jednoduše opravit a demontovat.“ A fungovat tak po staletí. „Průmysl opravdu cítí tlak a zodpovědnost dělat dnes věci správně,“ dodává José Manuel García a vyjmenovává i další aspekty, ve kterých se odráží udržitelný přístup – od efektivních obalových materiálů až po jejich vědomou minimalizaci. A zákazníci to kvitují.

Svítidlo Tam Tam, jehož autorem je produktový designér Fabien Dumas. Svítidlo Tam Tam, jehož autorem je produktový designér Fabien Dumas.
Svítidlo Tam Tam, jehož autorem je produktový designér Fabien Dumas.

Marset má řadu dodavatelů po celém světě. V České republice je možné si svítidla z ikonické španělské manufaktury pořídit v nuselském obchodě Lightworks. Tu řídí Sára Maletičová s Pavlem Boháčem. Zkušená dvojice sbírala zkušenosti ve firmě Sářina otce, Eugena Maletiče, který patří mezi přední odborníky na světelný design. A profesionálního přístupu, ale i perfektního zázemí v bývalé nuselské fabrice si cení i v Barceloně. „S Lightworks spolupracujeme už více než dekádu a nemůžeme být spokojenější. Najít distributora, který dokáže fundovaně poradit a má skvělý zákaznický servis, je absolutně prioritní.“ I pro Sáru Maletičovou je spolupráce s Marset stěžejní. „Na značce Marset obdivuji především její rozmanitost, a to jak tvarovou, tak materiálovou,“ připomíná Sára hlavní benefity značky a dodává, že oceňuje i fakt, že „i přes její velikost jde stále o rodinnou firmu, se kterou je radost spolupracovat“. V nabídce má český prodejce celou řadu jejich esteticky vytříbených produktů. Včetně těch ikonických.

Tým Lightworks Tým Lightworks
Tým Lightworks
Zprava: Eugen Maletič, Sára Maletičová a Pavel Boháč
Podoba nového showroomu, kde probíhají i školení architektů ohledně správného svícení v interiérech. Podoba nového showroomu, kde probíhají i školení architektů ohledně správného svícení v interiérech.
Podoba nového showroomu, kde probíhají i školení architektů ohledně správného svícení v interiérech.

Mezi ně patří rozhodně světlo Ambrosia. Jeho působivý design a na první pohled univerzální formát zaručují výsadní postavení v portfoliu firmy. Za jeho návrhem stojí designér Ciszak Dalmas, který ho pro Marset navrhl v roce 2021. Ambrosia dnes zdobí řadu renomovaných hotelů nebo soukromých rezidencí. Snoubí v sobě funkčnost a čistou krásu. To je ostatně typické pro všechna svítidla značky Marset. Podobným příkladem je i stojací lampička FollowMe, která doslova změnila trh. Stala se totiž jedním z prvních samostatně stojících a přenosných svítidel bez nutnosti zapojení do elektřiny. Deset let oslavila i kolekce Ginger. Závěsné svítidlo, dostupné ve čtyřech průměrech, je elegantní a nadčasovou variantou pro všechny milovníky tichého luxusu. Ginger visí například v restauraci Albarracín ve španělské Zaragoze nebo v podniku Heimat v Hongkongu. Které svítidlo by si domů pořídila Sára Maletičová? „To je těžká otázka,“ zamýšlí se s úsměvem. „Pokud bych ale měla vypíchnout jediný produkt, pak je to horizontální i vertikální svítidlo Ambrosia, které má minimalistický design, zaručenou nadčasovost a 100% funkčnost,“ vybírá svého favorita majitelka Lightworks. 

Jednotlivé kolekce skrývají interiérové i exteriérové provedení. Podobně jako Ginger. Jednotlivé kolekce skrývají interiérové i exteriérové provedení. Podobně jako Ginger.
Jednotlivé kolekce skrývají interiérové i exteriérové provedení. Podobně jako Ginger.

Na Marset můžete díky Lightworks dnes narazit ale i na několika místech v Praze. Nejnověji visí dynamické a expresivní světlo Tam Tam v nedávno otevřené restauraci Ramencraft ve Veleslavínově ulici. Při pohledu na promyšlený interiér, kde do sebe všechno zapadá, nezbývá než zaplesat, že i v České republice máme šanci užít si výjimečný design světových značek. „Naše produkty chtějí vždy vzbuzovat pozitivní emoce a zároveň překvapovat,“ shrnuje Xavi del Molino, obchodní ředitel Marset. I díky tomu slaví úspěch po celém světě.

Ramencraft od ateliéru SOA Ramencraft od ateliéru SOA
Ramencraft od ateliéru SOA
Přenositelné světlo FollowMe Přenositelné světlo FollowMe
Přenositelné světlo FollowMe

Článek vznikl v rámci placené spolupráce

Rubriky:

Další z rubriky

Alžběta P. Brůhová
Číst článek
09. 07. 2025
Doba čtení 3 min

Necítila jsem, že bychom v oboru táhli za jeden provaz. Alžběta P. Brůhová otevřeně o limitech architektury a potřebě bavit se i o tématech, která nejsou každému příjemná

S architektkou Alžbětou P. Brůhovou jsme se sešly v prostoru Atlas ve Veletržním paláci Národní galerie praha. Bavily jsme se jak může být architektura feministická, o schizmatu architektury a stavebního inženýrství, ale i o důležitosti větší citlivosti k méně viditelným zásahům.

Interiér & architektura Rozhovory
Plochá přístavba na dlouhém pozemku zvětšila obytný prostor chalupy a propojila stavbu s moderním bazénem
Číst článek
20. 06. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 3 min

Šarmantní mix Francie a Česka. Chalupa Čížovka v Českém ráji láká na sepětí s přírodou i citlivé prolnutí starého s novým

Původně to mělo být klidné útočiště pro rodinu. Časem se ale Bára a Petr Šmídovi rozhodli, že takto krásné místo zpřístupní i ostatním. Chalupa Čížovka si návštěvu zaslouží, nejen kvůli malebnému okolí, ale především díky sofistikované atmosféře, která mísí francouzský šarm s českou pohostinností.

Interiér & architektura Design guide
PhDr. Lenka Žižková (2019)
Číst článek
23. 05. 2025
Pavlína Blahotová
Doba čtení 9 min

Určité kulturní vzorce přebít nelze, jsou v nás jako v kozách. Lenka Žižková, zásadní osobnost české designérské scény, formuje obor už téměř 50 let

Popularita, rozmanitost i mezinárodní respekt současného českého designu se nerozvinuly samy od sebe – stojí za nimi nejen dlouhodobá práce designérů, pedagogů, manažerů i výrobců, ale také marketingu a mediální podpory. Jméno Lenky Žižkové se nedalo v prostředí designu přehlédnout už v 70. letech.

Interiér & architektura Rozhovory
Stavba domu je náročnou záležitostí
Číst článek
05. 05. 2025
Doba čtení 5 min

Frustrace jménem novostavba. Proč je v Česku tak složité postavit si i malou chatu? 3 příběhy lidí, kteří si prošli nadšením i pády

Není žádnou novinkou, že postavit dům, obzvláště pak u nás v Česku, není jednoduché. Není také výjimkou, že většina lidí na tuto situaci reaguje s lapidárním povzdechem: No jo, tak to holt je.

Interiér & architektura Názory & polemika
CASAROSA by Denisa Strmisková
Číst článek
28. 04. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 3 min

Esence jednoduchosti. V Českém Krumlově vznikla CASAROSA, malebný apartmánový dům se sofistikovanými interiéry

Mysleli jste si, že Český Krumlov je už plný možností stylového ubytování? Omyl. Jeho potenciál zjevně není stále vytěžený. Důkazem je malebná rekonstrukce domu v části Plešivec, který nese název CASAROSA.

Interiér & architektura Design guide
Zuzana Bošková
Číst článek
26. 03. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 5 min

Přála jsem si, aby z lidí opadl strach z bílých plášťů. Zuzana Bošková navrhla interiér soukromé kliniky a dokázala, že i nemocniční prostředí může být přívětivé a útulné

Zdravotnictví je dlouhodobě podfinancované. I proto na příklady kvalitního interiéru narazíme v zásadě jen u soukromých investorů. Ptáme se proto Zuzany Boškové, která vymyslela řešení pro polikliniku Health+, co bylo na práci v specifickém prostředí nejtěžší a jak vnímá stav lokálních nemocnic.

Interiér & architektura Rozhovory
Mezi Srnky
Číst článek
12. 03. 2025
Doba čtení 6 min

Dokonalá symbióza designu a kávy. Mapujeme, které nové podniky vsadily na sofistikovaný interiér a působivé menu

Lahodná káva, řemeslné pečivo a prostory s příběhem. Pět nových míst na pražské gastronomické scéně ukazuje, jak důležitá je symbióza chuti, estetiky a atmosféry. Vstoupit dovnitř znamená ochutnat a zažít.

Interiér & architektura Design guide
No Architects a Atlas
Číst článek
24. 02. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 6 min

Národní galerie momentálně dělá kroky zpět. Tvůrci reagují na záměr zpoplatnit vstup do volnočasového prostoru Atlas ve Veletržním paláci, který měl původně sloužit všem rodičům s dětmi

Národní galerie se v roce 2022 rozhodla, že se otevře dětem. Nechala vytvořit prostor Atlas, který v mnohém převyšoval běžný koncept dětských koutků. Nyní se rozhodla, že se dětem zase uzavře.

Interiér & architektura Názory & polemika
Apartmány Florián se nachází v nádherné přírodě v okolí Kvildy
Číst článek
17. 02. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 2 min

Horská architektura, která neškodí. Nově postavené apartmány Florián ukazují, že stavět v přírodě lze s ohleduplností a vkusem

Fenomén horských apartmánů zasáhl i české hory. Některé projekty jsou povedené a postavené s ohledem k okolní přírodě, jiné na všechny požadavky spíš rezignují. Nově postavený apartmánový dům Florián je prvním příkladem. Kvildě rozhodně neškodí.

Interiér & architektura Design guide
Lenka náhled
Číst článek
10. 02. 2025
Doba čtení 4 min

Určitě bych nenazývala architekturou všechno, co se dnes staví. Lenka Míková před 10 lety opustila úspěšný ateliér a rozhodla se založit vlastní studio, které dnes patří mezi lokální elitu

S architektkou Lenkou Míkovou jsme se potkaly na pražské Akademii výtvarných umění. Bavily jsme se o tom, proč její kroky na začátku kariéry nezamířily právě sem, ale na techničtější Fakultu architektury ČVUT. Probraly jsme první roky a zkušenosti až po založení vlastního ateliéru a mnohem víc...

Interiér & architektura
Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy
Peřeje

AKCE A UDÁLOSTI

Výstava (post-)System zkoumá umění jako výsledek systému – pravidel, struktur i jejich zhroucení. Neprezentuje tvorbu jako spontánní akt inspirace, ale jako promyšlenou konstrukci. Přijďte nahlédnout do světa, kde umění není náhodou, ale důsledkem.

10. července - 29. srpna
Zobrazit detail →

NEWSLETTER

Nejnovější články

Alžběta P. Brůhová
Číst článek
09. 07. 2025
Doba čtení 3 min

Necítila jsem, že bychom v oboru táhli za jeden provaz. Alžběta P. Brůhová otevřeně o limitech architektury a potřebě bavit se i o tématech, která nejsou každému příjemná

S architektkou Alžbětou P. Brůhovou jsme se sešly v prostoru Atlas ve Veletržním paláci Národní galerie praha. Bavily jsme se jak může být architektura feministická, o schizmatu architektury a stavebního inženýrství, ale i o důležitosti větší citlivosti k méně viditelným zásahům.

Interiér & architektura Rozhovory
Diplomanti napříč obory a univerzitami se nám svěřili, jak vidí svojí budoucnost coby designeři
Číst článek
07. 07. 2025
Jana Brandtlová Veronika Pařízková
Doba čtení 9 min

Obav mám celou řadu, přesto zůstávám ambiciózní. Čerství diplomanti se svěřují, co pro ně na začátku kariéry představuje největší stres

Obhájili diplomové práce a už tvrdě pracují na své kariéře. Jak vidí svou profesní budoucnost diplomanti, které formovalo odlišné univerzitní prostředí? Jsou dostatečně připraveni na střet s realitou? Co je nejvíc trápí? Ptáme se nejmladší generace designérů a architektů na jejich obavy.

Design & umění Názory & polemika
Light Works nová kolekce
Číst článek
04. 07. 2025
Redakce
Doba čtení 3 min

Kvalitní řešení osvětlení má sílu proměnit naše vnímání prostoru. Light Works se starají o to, aby české projekty měly přístup k tomu nejlepšímu ze světa

Firma Light Works ve svém pražském showroomu nabízí svým klientům exkluzivní servis při výběru svítidel pro soukromé i komerční projekty. Mezi jejich nejexponovanější realizace patří rekonstrukce osvětlení Katedrála sv. Víta. Nyní rozšiřuje svůj sortiment o tři kolekce značky 10 Heures 10.

Design & umění
Chaloupku najdete na pomezí Jizerských hor a Krkonoš v malebné vesničce Příchovice u Kořenova
Číst článek
02. 07. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 5 min

Vypadá krásně, ale je i praktická a odolná. Rekonstrukce chaloupky Dvě sestry od Denisy Strmiskové v čase obstála, jak hodnotí její funkčnost majitelé?

Jak obstála rekonstrukce chaloupky Dvě sestry po letech? S majiteli Milou a Václavem Petrů jsme si připomněli příběh realizace a nakoukli pod pokličku tvorby s designérkou Denisou Strmiskovou.

Design guide
Produktový designér a pedagog Jan Čapek s šéfredaktorkou magazínu Designnews Veronikou Pařízkovou
Číst článek
30. 06. 2025
Jana Brandtlová Veronika Pařízková
Doba čtení 3 min

Kdyby mi zavolali z TONu, tu práci vezmu. Tlak je zde neustálý, designér se s tím ale musí naučit žít, říká Jan Čapek, kterého proslavila práce s plastem

„Už neprezentuji, že Čapek navrhl novou PET lahev, nebo upravil další půllitr. Tlak je ale neustálý. Je to něco s čím se musí designér naučit žít.“ Jak svoji kariéru hodnotí oceňovaný designér a pedagog Jan Čapek? Nový díl podcastu Designnews moderuje Veronika Pařízková

Podcast
Zaha Hadid vsadila budovu MMM do svahu
Číst článek
28. 06. 2025
Pavlína Blahotová
Doba čtení 2 min

Špičková architektura i umění. Přinášíme průvodce po jihotyrolském Kronplatzu, kde najdete Zahu Hadid i michelinské restaurace

Když se rozhodnete strávit dovolenou v jihotyrolském Kronplatzu, můžete si jako v nebi nejen připadat, ale budete mu doslova na dosah. Špičkové architektonické, designové, umělecké i kulinářské zážitky tu pro milovníky hor připravili lidé hluboce sklonění před dokonalostí přírody.

Design guide
Hodnocení vizuálních identit českých měst - Magdalena Dobruk
Číst článek
25. 06. 2025
Anna Grabherr
Doba čtení 3 min

Obstojí nová loga českých měst ve srovnání se světem? Polské studio Podpunkt nezávisle a kriticky hodnotí, jak se povedla přeměna Prahy 10 nebo Trutnova

Správy měst si v posledních letech stále více uvědomují důležitost kvalitní vizuální komunikace. Brandingem lokalit se zabývá mnoho designérských studií, byť jde o nesnadný úkol. Obstály by nové vizuální identity českých měst ve světě? Pro nestranné zhodnocení jsme oslovili polské studio Podpunkt.

Design & umění Názory & polemika Rozhovory
V městském parku proběhne premiérový Street Food Festival. Vedle sklářského trhu, včetně toho blešího, se mohou návštěvníci těšit na koncerty Xindla X, Adama Mišíka a beatboxera Endru
Číst článek
23. 06. 2025
Redakce
Doba čtení 2 min

Nový Bor rozzáří sklo, chutě i hudba. Sklářské slavnosti 2025 nabízí možnost poznat, jak fungují stará řemesla

V živoucí centrum sklářského umění, tvořivosti a zábavy se Nový Bor promění od 26. do 28. června. Tradiční Sklářské slavnosti letos přinesou nejen oblíbené ukázky řemesla pod širým nebem i v otevřených sklárnách a koncerty, ale také atraktivní novinky, které osloví malé i velké návštěvníky.

Nezařazené
Klíčovým materiálem objektu se stal papír
Číst článek
23. 06. 2025
Veronika Pařízková Jana Brandtlová
Doba čtení 4 min

Byla to výzva. Vyzkoušeli jsme desítky variant. Trojice Ondřej Báchor, Matěj Činčera a Jan Novák navrhla novou podobu Ústavy ČR, která úspěšně propojuje tradici a nové technologie

Kancelář Poslanecké sněmovny vyhlásila soutěž na novou podobu Ústavy ČR. Zvítězila srozumitelná a citlivá forma s důstojným a moderním zpracováním. Čekají naše národní tiskoviny světlé zítřky a dočkají se upgradu? Na otázky nám za tvůrce odpověděl Ondřej Báchor.

Design & umění
Plochá přístavba na dlouhém pozemku zvětšila obytný prostor chalupy a propojila stavbu s moderním bazénem
Číst článek
20. 06. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 3 min

Šarmantní mix Francie a Česka. Chalupa Čížovka v Českém ráji láká na sepětí s přírodou i citlivé prolnutí starého s novým

Původně to mělo být klidné útočiště pro rodinu. Časem se ale Bára a Petr Šmídovi rozhodli, že takto krásné místo zpřístupní i ostatním. Chalupa Čížovka si návštěvu zaslouží, nejen kvůli malebnému okolí, ale především díky sofistikované atmosféře, která mísí francouzský šarm s českou pohostinností.

Interiér & architektura Design guide