PŘEDPLATNÉ ČASOPISU
Nové proměny bydlení ↗
Tiarchitekti PRINT 01 edit

Harmonie a důraz na detail. Studio ti architekti mají na svědomí úchvatné interiéry hotelu i bar ve Stavovském divadle

Studio ti architekti má ve svém portfoliu pestrou škálu realizací. Od boutiqového hotelu přes příběhy hledání hodnot a lásky k rekonstrukcím, interiéry plné něžnějších i odvážnějších barev až po blyštivé bary Stavovského divadla. Spojuje je důvěra v poctivé materiály, zájem o řemeslo a harmonie.

Ateliér sídlící v pražských Holešovicích založil před více než dvanácti lety architekt Martin Machů. Tým, který kolem sebe vytvořil, se skládá z architektů i designérů. Spojuje je pak společné heslo, které uvádí i na svém profilu: „Jsme přirozeně sví, dostatečně zkušení, příjemně neformální a nebojíme se při práci ušpinit.” Pravdivost těchto slov pak ukazují v množství úspěšně realizovaných projektů, které za sebou již studio má. Klientům nabízejí především kvalitu a zodpovědnost, své realizace si vždy hlídají od návrhu až po dokončení. V jejich portfoliu najdete zásahy všech měřítek, jak sami říkají: „Ať už jde o zahradní domek, či výrobní halu, vše si zaslouží pozornost architekta.”

DIALOG PŮVODNÍHO A VLOŽENÉHO

Zabývají se novostavbami i rekonstrukcemi: „Rádi pokračujeme v rozvyprávěném příběhu a navazujeme na řemeslnou kvalitu a materiálovou poctivost.” Příběhy, kdy vás okouzlí charakter existující stavby a investor se spolu s architekty rozhodne vykročit těžší cestou, zachovat kouzlo původní stavby a vdechnout jí nový život. Jedním z těchto příběhů, na kterém se architekti studia ti architekti podíleli, je rekonstrukce domu v Nebušicích. K původní stavbě navržené dle „typového” projektu se majitelé rozhodli přidat moderní přístavbu. Objekt, který byl vystavěn dle dobových standardů, nebyl v ideálním stavu, měl ale historii a charakter. „Dům to není dokonalý, má řadu chyb. A tím je tento dům pravdivý. Věřím, že pravda je projevem krásy,” popsal hlavní hodnoty domu Martin Machů. Stavba prošla několika změnami – polovalbová střecha dostala nové tašky a přibyla střešní okna pro více světla. Vnitřní zateplení umožnilo zachovat fasádu v původním štuku a okenice získaly jemně zelený odstín. K opravným zásahům rekonstrukce se pak přidala kontrastnější přístavba. Dřevem oděný kvádr doplnil prostor chybějící v původní stavbě a díky práci s různými výškovými úrovněmi je plynulým přechodem z objektu do exteriéru. Vizuální propojení s okolní přírodou umožnila velká okna orientovaná do zahrady. Výrazným momentem celé přestavby je schodišťová hala, kde se silně propsaly původní historické vrstvy – kovové secesní zábradlí bylo zrestaurováno a vrátilo se na původní místo též v jemně zeleném odstínu. Původní lité terazzo bylo nahrazeno jeho modernějším provedením – velkoformátovou dlažbou. Celkově je interiér koncipován velmi minimalisticky a funkčně. Menší plochy oken původní stavby vyvažuje kombinace světlých materiálů, jako je dřevo, beton a bíle laděný vestavěný nábytek. Pro kontrast byly přidány menší černé doplňky či například černé radiátory, které mimo svou hlavní praktickou funkci slouží i jako vlastní designový prvek. Projekt, který se nese ve znamení kontrastu původního a vloženého a dal vzniknout kvalitnímu prostoru prostoupenému harmonií a připravenému k zabydlení.


Kontrast původního a vloženého. Kontrast původního a vloženého. Do galerie
Kontrast původního a vloženého.

JEN RŮŽOVÁ TO MŮŽE BÝT!

Ve svém portfoliu mají však i řadu návrhů interiérů, a to nejen bytových, ale i komerčních, malých i velkých, luxusních i skromných. „Rádi zkombinujeme zdánlivě nekombinovatelné, recyklujeme nepoužitelné, zdobíme nevzhledné.” Dalším neopomenutelným projektem z rukou studia je tak Dům s růžovým ostrůvkem. Ti architekti zde byli přizváni k realizaci v pražských Malešicích, kde dostali za úkol navrhnout vznikající novostavbě interiér. Včasné přizvání ke spolupráci na projektu umožnilo provázanější dispoziční řešení navržené do nejmenšího detailu. Zadání bylo jasné – navrhnout interiér pro rodinu se třemi dětmi a pejsky, kde by se cítili jako doma, který by v sobě kombinoval vše potřebné pro praktické fungování, ale zároveň by byl i místem hravosti. V hlavní roli je zde pak již zmiňovaný kuchyňský ostrůvek. Jedná se o betonovou skořepinu s růžovým pigmentem, která je vynášena ocelovou konstrukcí. Zvolená růžová působí v interiéru s lehkostí, nekřičí, ale zároveň mu dodává osobitost a díky zaobleným rohům se pak nemusíte bát ani o pobíhající ratolest. Ostrůvek je navíc zjemněním k přiznanému betonovému stropu, který se architekti rozhodli zachovat a který dodává interiéru industriálnější nádech. Něžnost projektu je docílená i kombinací zvolených materiálů – světlé dřevo, bílá výmalba a světlé obklady –, vzniká tak harmonický prostor, který má všechny předpoklady pro přirozené stárnutí. Menší mobiliář a doplňky v pastelových barvách tento pocit podtrhují a zároveň nabízejí možnost majitelům interiér drobnými zásahy výraznějších kousků obměňovat. Další vrstvou jsou pak instalovaná umělecká díla od současných českých autorů, jako jsou Michaela Červená, David Krňanský či Richard Konvička. Kvality projektu reflektuje i ocenění v soutěži Interiér roku 2022, kde si projekt odnesl vítězství v kategorii Novostavba, ale i cena pro hlavního vítěze napříč kategoriemi. Porota ocenila především harmonii dialogu investora a autora. Akcentovala však také jemnost navržených tvarů, jejich zaoblení, jež podporuje harmonii prostoru a bezpečnost, vycházející vstříc i dětskému světu. Autoři zde tak potvrzují, že návrhy, kde je myšleno i na ty nejmenší, přinášejí nesporné kvality pro každého z nás.

Dominantou je skořepina betonového ostrůvku v růžovém nádechu. Dominantou je skořepina betonového ostrůvku v růžovém nádechu. Do galerie
Dominantou je skořepina betonového ostrůvku v růžovém nádechu.

OBJEVIT SÍLU GENIA LOCI

Na vlastní kůži si pak můžete interiér od studia ti architekti zažít v malém boutique hotelu s bistrem v Českém Krumlově, projektu, který za svou „srdcovku” označil i zakladatel Martin Machů. Monastery Garden Hotel se nachází – jak již název naznačuje – v historickém centru města v těsné blízkosti klášterních zahrad. Právě místní rostliny architekti použili jako hlavní motiv prostupující celou realizaci. Použité jsou jako dekorace na tapetách či obrazech, ale jednotlivá kvítka slouží i jako identifikační názvy pro každý z deseti pokojů. Jsou tak motivem, který sjednocuje, ale zároveň přidává každému z pokojů na jedinečnosti. Součástí hotelu je také bistro se starou hodovní síní, kde si návštěvníci mohou vychutnat dobrou snídani či skleničku pod krásnou historickou klenbou.

Hotel se nachází v domě ze 16. století, stejně jako osud mnohých staveb v turismem zatížených městech však prošel v minulosti velmi necitlivou rekonstrukcí. Když se tedy autoři ke stavbě dostali, nezbylo zde příliš historických vrstev, na které by mohli navázat: „Atmosféru tajemna, imaginace a určité ušmudlanosti jsme museli vybudovat znovu. Snažili jsme se hotel zařídit tak, aby na hosty působil zabydleně, ale přesto čistě, povědomě až samozřejmě, ale přesto neokoukaně a hravě.” Jejich snahou pak bylo navrhnout projekt, který nebude zbytečně historizující ani nepatřičně moderní, ale bude respektovat místního genia loci. Setkáme se zde s odhalenými trámovými stropy, patinovanou omítkou, parketami a dlaždičkami všech vzorů a barev. Najdeme tu skříně i stolky, které jsou hrdými nositeli truhlářské práce, ale i lehké doplňky z kovu. Pocitu domova přispívá i množství perských koberců, polštářů, přehozů i dek. Projektu však nechybí ani moderní vybavení – wi-fi, televize atd. Tajuplnou atmosféru podtrhují i překvapivé momenty, například prostup do koupelny přes jeden z obrazů visících na zdi. Jak říkají sami autoři návrhu, hlavním cílem bylo: „Vytvořit útočiště pro každého, kdo si chce zdravě zalenošit v útulném prostředí a prožít si malebnost Krumlova co nejintenzivněji.” Projekt je tak zhmotněným zážitkem, místem pro nezapomenutelnou návštěvu.

Nahlédnutí do jedné z deseti ložnic boutique hotelu. Nahlédnutí do jedné z deseti ložnic boutique hotelu. Do galerie
Nahlédnutí do jedné z deseti ložnic boutique hotelu.

BLYŠTIVÉ STAVOVSKÉ DIVADLO

Pokud však nemáte zrovna cestu do Krumlova, architektonické zásahy studia můžete obdivovat, i pokud se za kulturou vypravíte do Stavovského divadla. Zde nejprve v roce 2020 navrhli nový bar do Mozartova salonku, o dva roky později pak projektují vstupní foyer. Autoři přidávali jasně čitelnou současnou vrstvu: „Nesnažíme se konkurovat historické zdobnosti krásného prostoru, ale chceme ji podpořit harmonickým kontrastem.” Navázali na stávající materiály s respektem k použitým principům symetrie a jednoduchosti formy. Do salonku navrhli minimalistický bar z mosazi, v půdoryse dvě oblé křivky zaklesnuté do sebe, které se stávají středem místnosti, ale zároveň svou oblostí prostor nerozbíjejí. Křivka je základem i pro druhou realizaci, tentokrát však pracovali s kruhem, který symbolizuje dokonalost v podobě neonového svítidla, jež je umístěné k ústřednímu prvku celého foyer – reprodukovanému oleji na plátně od J. Berglera. Pod plátno je dále instalován prodejní pult, který zvolením reflexního povrchu neubírá pozornost k sobě, ale naopak zrcadlí ostatní interiérové prvky.

Bar z mosazi. Bar z mosazi. Do galerie
Bar z mosazi.

A CO BUDE DÁL?

Nejčerstvějším přírůstkem do portfolia je Mateřská školka a domov s pečovatelskou službou Rezidence U Lesa v Horních Jirčanech. K slavnostnímu přestřižení pásky zde došlo koncem května a brzy tak bude celý projekt uveden do provozu. Jedná se o projekt, který je usazen v zástavbě rodinných a rekreačních domů obce Horní Jirčany a reaguje na okolní kontext: „Rozdrobením na dílčí celky – domečky – i strukturováním fasády jsme dosáhli žádaného drobnějšího měřítka a estetické rozmanitosti.” Síla projektu je rovněž v hlavním konceptu, který důmyslně propojuje školku, místo pro ty nejmenší, s domovem s pečovatelskou službou. Společná zahrada se tak stává místem obohacení a prostorem pro sociální interakci obou věkových skupin. Projektů v procesu je ale spousta, a brzy se proto můžeme těšit třeba na rekonstrukci sklárny ve Svojkově, interiér kavárny brněnského hotelu Slavia či na konverzi kaple v Petrušově.

Architekti ze studia ti architekti mají ve svém portfoliu pestrou škálu realizací. Projekty jsou vždy odrazem hledání společné cesty architektů a klienta, to jim dodává různorodost a originalitu. Spojuje je důvěra v poctivé materiály a zájem o řemeslo, jednoduchost, která však není banální, ale naopak v sobě ukrývá značnou dávku důvtipu, a v neposlední řadě harmonie řešení.

(zdroj fotografií: https://www.tiarchitekti.cz/

Rubriky:

Další z rubriky

Pkučera
Číst článek
28. 06. 2024
Sabina Ježková
Doba čtení 6 min

Budoucnost je v dobrých rukou. Představujeme 5 architektonických studií, která pracují s respektem i empatií

Česká architektura je v dobrých rukou! Představujeme vám pět architektonických ateliérů, které při návrzích uplatňují originální přístup, pravidelně se zapojují do architektonických soutěží a nebojí se spolupráce s veřejností.

Interiér & architektura
Jimramov vnitroblok 4
Číst článek
26. 06. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 3 min

Lokální zázrak na Vysočině. Manželé Štukhejlovi přeměnili zemědělskou usedlost na kouzelný penzion Just Jimramov

Nadšení, elán a taky velká míra tvrdošíjnosti. Bez toho se neobejde nikdo, kdo chce vybudovat místo, které bude na malém městě lákat na současnou architekturu. Manželům Štukhejlovým nechybí nic ze zmíněného. I proto je penzion Just Jimramov, který společně vybudovali, malý lokální zázrak.

Interiér & architektura
Masná 130 byt plný designu
Číst článek
29. 05. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 2 min

Variace na dokonalost. Manželé zachránili historický dům v Českém Krumlově a vybudovali z něj architektonický skvost

Český Krumlov patří mezi vyhledávané turistické cíle už desítky let. Nese to s sebou výhody i nevýhody. Stejně vás ale pohltí, nehledě na davy turistů. Možná i proto, že zde stále podniká řada osvícených lidí, kteří této jihočeské perle vracejí vkus.

Interiér & architektura
Architekti z hurá studia mají zkušenosti z rekonstrukcí malých bytů
Číst článek
24. 05. 2024
Kateřina Tobišková
Doba čtení 3 min

Celý byt velký jako obývací pokoj? I malé bydlení může mít své kouzlo, dokazují architekti z hurá studia

Uvažujete o vlastnickém bydlení, ale děsí vás přesun do menších prostor? O zařizování výrazně menšího bydlení jsme mluvili s architekty Alexandrou a Jakubem Hoffmannovými (hurá studio) a jejich klientkou Jolanou Hršelovou z projektu 37,5 m2.

Interiér & architektura
Kvartýr byt Zlín - jídelna
Číst článek
09. 05. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 4 min

Život ve stínu Bati. Mladá architektka Alena Valová si ve Zlíně zrenovovala byt, který vkusně mísí tradici s modernou

Alena Valová je architektka, která tvoří polovinu studia Kvartýr. Léta působila v Praze. Nyní se vrátila na rodnou Moravu, kde vlastními silami renovovala byt. Jak se jí to podařilo? A nese život ve městě, jehož estetiku formoval klan Baťů, i úskalí?

Interiér & architektura
Bydlet jako... japandi, designér Petr Šlejmar
Číst článek
09. 05. 2024
Pavlína Blahotová
Doba čtení 10 min

Bydlet jako japandi: nová koupelna kombinuje japonský minimalismus se skandinávským smyslem pro estetiku

Když se designér Petr Šlejmar dozvěděl, že Jindřicha baví vikingská mytologie a jeho žena obdivuje japonský minimalismus, bylo hned jasné, kde se to potkává – ve stylu japandi!

Interiér & architektura Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
NPB0624 cover
Gadesign

SOUTĚŽNÍ PŘÍSPĚVEK

BANER0624 vyrocni soutez Chci soutěžit →

AKCE A UDÁLOSTI

KEEP IN TOUCH s Mezinárodním porcelánovým sympóziem! Třítýdenní rezidence pro umělce a designéry ze všech koutů světa nabídne i Workshop Weekend pro širokou veřejnost

Weekend Workshop se uskuteční 26. – 28. července 2024
Zobrazit detail →

NEWSLETTER

Nejnovější články

Muzeum barokních soch
Číst článek
15. 07. 2024
Jana Brandtlová
Doba čtení 4 min

Láká nejen na loutky. Město Chrudim stojí na okraji zájmu turistů, architektonicky zajímavá místa má ale také

Chrudim na vzestupu. Přestože památek v ní najdeme několik, moderní architektury je poskrovnu. Architekti a designéři, Chrudim vás potřebuje! Vybíráme místa, která stojí za to v druhém největším městě Pardubického kraje (i v jeho okolí) navštívit.

Design guide
FOX Gallery v budově GMU v Hradci Králové
Číst článek
12. 07. 2024
Nikol Galé
Doba čtení 5 min

Chtěla přinést design do Hradce Králové. Je těžké ty projekty udržet, pokud nemáte státní podporu, říká majitelka FOX Gallery

Byli mezi prvními, kdo se v Čechách začali věnovat prodeji kvalitního užitného designu a současného umění. Jana Opatrná se svým týmem vede od roku 2013 design shop FOX Gallery v centru Prahy, v roce 2017 pak otevřela druhou pobočku sídlící v Galerii moderního umění v Hradci Králové.

Rozhovory
Trofeje vyráběné technikou foukání sklářským kolíkem
Číst článek
10. 07. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 4 min

Sklo je pro mě jako led, říká Yulin Huang, která navrhla trofej pro české olympioniky

Čeští olympionici, kteří v Paříži získají letos medaili, si odvezou domů ještě jedno ocenění. Skleněnou trofej, kterou navrhla designérka Yulin Huang z novoborského Lasvitu. Zeptali jsme se ji nejen na proces navrhování, ale i na to, jak výslednou podobu ovlivnil její původ.

Design & umění Rozhovory
Veronika Pařízková, šéfredaktorka magazínu Designnews
Číst článek
08. 07. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 2 min

Design Mirror. Milán bez potlesku. Je formát podobných velkolepých přehlídek smysluplný?

„Vidět Neapol a zemřít.“ Klasické rčení by se v prostředí designu mohlo směle přejmenovat na „Vidět Milán a zemřít“. Dubnové Salone del Mobile je totiž bez nadsázky opravdu nejdůležitější světovou událostí pro designéry a celý byznys, který se kolem nich točí. Není ale na čase změnit optiku?

Názory & polemika
Enotéka Znojmo
Číst článek
01. 07. 2024
Klára Rokosová
Doba čtení 4 min

Vínečko & Design. Znojmo vstalo z popela a stalo se z něj jedno z nejvkusnějších měst v republice

Město toho nabízí mnoho. Od prohlídek historických památek, procházek malebnými uličkami, tajemným podzemím až po úchvatné výhledy do krajiny. Nechybějí ani gastronomické podniky a stylová ubytování. Vydejte se s námi za designovými lahůdkami Znojma.

Design guide
Pkučera
Číst článek
28. 06. 2024
Sabina Ježková
Doba čtení 6 min

Budoucnost je v dobrých rukou. Představujeme 5 architektonických studií, která pracují s respektem i empatií

Česká architektura je v dobrých rukou! Představujeme vám pět architektonických ateliérů, které při návrzích uplatňují originální přístup, pravidelně se zapojují do architektonických soutěží a nebojí se spolupráce s veřejností.

Interiér & architektura
Jimramov vnitroblok 4
Číst článek
26. 06. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 3 min

Lokální zázrak na Vysočině. Manželé Štukhejlovi přeměnili zemědělskou usedlost na kouzelný penzion Just Jimramov

Nadšení, elán a taky velká míra tvrdošíjnosti. Bez toho se neobejde nikdo, kdo chce vybudovat místo, které bude na malém městě lákat na současnou architekturu. Manželům Štukhejlovým nechybí nic ze zmíněného. I proto je penzion Just Jimramov, který společně vybudovali, malý lokální zázrak.

Interiér & architektura
Kropenka Anny Martinkové se podívá až do Bílého domu.
Číst článek
24. 06. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 4 min

Fascinace Santinim. Mladá studentka dostala příležitost obdarovat prezidenta USA svou skleněnou kropenkou na svěcenou vodu

Příležitost, která se neodmítá. Mladá studentka Ateliéru skla na pražské UMPRUM Anna Martinková vyrobila dárek pro Joe Bidena, prezidenta Spojených států amerických. Jak k podobnému úspěchu přišla?

Design & umění Rozhovory
Designblok Cosmos v Oblastní galerii v Liberci!
Číst článek
19. 06. 2024
Redakce
Doba čtení 5 min

Spektakulární instalace, která dokáže oslovit i laika. V Liberci je k vidění oceňovaná výstava českého skla Designblok Cosmos

Putovní výstava Designblok Cosmos, kterou v Praze a Miláně spatřilo již přes sto tisíc lidí, míří do regionů. Aktuálně zaparkovala v zahradě Oblastní galerie Liberec. Proč se vyplatí vyrazit na sever nám prozradila Jana Zielinski a Filip Suchomel.

Design guide
„Naším záměrem bylo vytvořit prvky, které nejenže respektují historii místa, ale zároveň přinášejí čistý estetický dojem,“ uvádí Eduard Herrmann.
Číst článek
19. 06. 2024
Redakce
Doba čtení 2 min

Pražské hřbitovy budou krásnější. Designéři navrhli nové navigační prvky a jednoduchý, přesto funkční mobiliář

Designéři Josef Tomšej a Eduard Herrmann se mohou radovat z vítězství v mezinárodní designérské soutěži na navigační prvky a mobiliář pro celkově 33 hřbitovů, vyhlášené hřbitovními a pohřebními službami hl. města Prahy.

Design & umění