Fantova budova prochází proměnou, která jí navrací dřívější půvab. Rekonstrukce vnitřních prostor začala v roce 2021 a navázala tak na obnovu fasády a střechy budovy hlavního nádraží. Na současné podobě se podílel projektový atelier ANTA, návrh interiérů kulturních sálů realizovali CAMA Architekti. Obnova historických interiérů probíhá ve dvou etapách, zatím tak můžeme obdivovat kulturní sály v severní části budovy a přilehlé prostory v prvním patře i mezaninu.
Obnova původních prvků
Tvůrci projektu se soustředili na zachování odkazu architekta Josefa Fanty a unikátnost místa. Zvláštní pozornost byla věnována zachování a obnově historických prvků v souladu s autentickými historickými materiály. Do původního stavu byla navrácena spousta detailů, na základě dobových fotografií se vyrobily repliky dekorací a výzdoby.
Projekt rozvíjí myšlenku vytvořit pocit časové cesty, která návštěvníky jemně provede od moderního designu k historickým kořenům budovy. Tento koncept zahrnuje rafinované použití různých materiálů a barev, které evokují různé éry budovy. Secesní půvab budovy oživuje citlivé spojení historických a moderních prvků, které se navzájem doplňují.
Prostor je důmyslně rozdělen do několika zón, z nichž každá má svou vlastní charakteristiku. Suterén je koncipován jako moderní prostor s industriální atmosférou a jednoduššími materiály, které odrážejí jeho umístění. Tento prostor je s elegancí propojen se schodištěm, jež vede do prvního nadzemního podlaží.
Unikátní historické sály
Dominující částí budovy je velkolepý Fantův sál. Jeho stropy jsou bohatě zdobené štukovými ornamenty a zeleným listovím, každá linie detailů rezonuje s duchem secesní epochy. Interiér rozjasňují vitráže svými jemnými odstíny barevných odlesků. Odhalují tajemství minulosti a současně vytvářejí pocit nadčasovosti.
Zrcadlení barevných skleněných fragmentů na podlahách a stěnách přidává prostoru lehkost. Osvětlení sálu zajišťují původní mosazné závěsné lampy, doplněné nastavitelnými reflektory umístěnými kolem stěn.
Na Fantův sál navazuje neméně půvabný Sloupový sál. Bývalá čekárna a restaurace třetí třídy je členěna čtyřmi mohutnými pilíři, které vytvářejí devět klenebních polí. Klenební pasy jsou zdobeny rostlinnými pletenci, které doplňují postavičky puttů a výrazné zvířecí motivy. Na čtyřech hlavních pilířích se nacházejí ženské postavy symbolizující roční období. Boční sloupy jsou zdobeny alegorickými postavami představujícími lov, rybolov, zemědělské a hospodářské práce. Ani zde nechybí typický motiv okřídleného kola.
Součástí objektu je tzv. business lounge s barem, menší salonek pro uzavřená jednání a výjimečný dvoupatrový prostor s kavárnou a vstupním foyer ze severního podchodu. Obnovené kulturní sály jsou propojené s centrální částí hlavního nádraží bohatě zdobenou chodbou, replikami dobových světel, restaurovanými klenbami, štuky a florální výmalbou. Procházením tímto unikátním interiérem si můžeme dokonale užít atmosféru secese.
Moderní gastronomie s atmosférou secese
Pocit dokonalého splynutí s dobou umocní posezení v kavárně Foyer Café, která se nachází v dalších prostorách. Velkorysý prostor nabízí řadu vizuálně atraktivních detailů. Během rekonstrukce se podařilo obnovit bohatou štukovou výzdobu na stropech a související plastické prvky. Rovněž byla rekonstruována původní zdobná výmalba.
Interiér se nese v duchu harmonického propojení historie s moderními potřebami současného gastronomického podniku. V prostoru jsou zakomponovány na míru vyrobené prvky, kavárenské lavice a další doplňky od studia Arbyd. Eleganci kavárny umocňují použité materiály, jako je lakované dřevo, hnědý mramor a mosazné prvky.
Dominantou interiéru je barový pult opatřený deskou z umělého kamene a detaily ze surové mosazi. Motiv mosazné hrany se promítá i na konferenčním stole a kavárenských stolcích, kde přidává jemný, sofistikovaný detail. Konferenční stůl se pyšní mramorovou deskou a mosaznou podnoží. Charakter podniku dotváří designový nábytek dodaný firmou Konsepti.
Kulinářský směr Foyer Café vede zkušený tým Dark Kitchen, který se stará o každodenní nabídku kanapek, dezertů i viennoiserie. Hosté si mohou dopřát rituál odpoledního čaje, servírovaný v českém porcelánu Bernadotte, večer se kavárna mění v živý koktejlový bar, kde zkušení barmani připravují jak klasické, tak i signature koktejly. Místo je přístupné hned z několik směrů, včetně Wilsonovy ulice, prvního nástupiště hlavního nádraží, severního podchodu a Opletalovy ulice.
Zdroj fotografií: Fantova budova, CAMA Architekti, Foyer Café