Vlakem k lanovce
Pro nezasvěcené: Jižní Tyrolsko nejsou rakouské Alpy, ale italské Dolomity. S tím souvisí nejen nabídka v restauracích, ale i lehkost, elegance, cit pro architekturu a design, a to kdekoliv, v horách i v údolích. Začněme třeba hned na nádraží, které vás přivítá v Kronplatzu jako první, pokud přijedete vlakem. A to byste klidně mohli, je to zážitek a na Holliday SkiPass můžete i v létě jezdit nejen vlakem, ale také místní dopravou včetně lanovky, na kterou přestoupíte jednoduše přímo na perónu.
www.kronplatz.com/en/planning-booking/local-mobility/kronplatz-guest-pass
MMM, projekt Reinolda Messnera
Těšíte se do výšin? Lanovka vás tam vyveze rychle a na vysokohorském náměstí ve výšce působícím trochu jako ze sci-fi si můžete vybrat, jestli půjdete nejdřív do šestého, závěrečného muzea projektu Reinholda Messnera (páté MMM najdete na zámku v Brunecku v údolí), pro které navrhla v r. 2015 betonovou budovu Zaha Hadid. S legendárním, dnes jednaosmdesátiletým horolezcem Reinholdem Messnerem se tu setkáte i osobně – hovoří k návštěvníkům ve virtuální podobě. „Na Kronplatzu představuji vývoj moderního horolezectví a 250 let pokroku v oblasti vybavení. Mluvím o triumfech a tragédiích na nejznámějších vrcholech světa – Matterhornu, Cerro Torre, K2 – a o zobrazení naší činnosti, jakkoli rozporuplné se může zdát. Stejně jako v mých dalších muzeích osvětluji alpinismus pomocí relikvií, myšlenek, uměleckých děl (obrazů a soch) a odrazem vnějšího horského pozadí v interiéru MMM Corones,“ vysvětluje svůj koncept Messner.
www.messner-mountain-museum.it/en/corones/museum


AlpiNN, projekt chefa Roberta Niederkofflera
Nebo začněte kulinářským zážitkem v michelinské restauraci Alpinn šéfkuchaře Roberta Niederkofflera. Ten se po životě stráveném na zahraničních štacích vrátil domů ke kořenům a rozhodl se postavit restauraci svého života na regionálních chutích a udržitelnosti. Suroviny dodávají místní farmáři a jestli chcete vědět něco zajímavého, tak nejvíc se tu zpracuje cibule – oblíbeným, a nejen vegetariánským hitem, je tu totiž právě pečená cibule.
Alpinn sídlí v přestavěné budově bývalé horní stanice lanovky ve výšce 2 256 m, kterou proměnil ve vyhlídkovou restauraci a muzeum horské fotografie Lumen brunecký rodák, architekt Gerhard Mahlknecht, interiéry vybavilo studio Uno Piú.


Muzeum horské fotografie Lumen
Jen přes chodbu z restaurace Alpinn přejdete do Muzea horské fotografie Lumen. www.lumen.it Seznámíte se tu s prvními ženami skialpinistkami, prožijete fascinující odhalení horského panorama a projdete se po zrcadlovém bludišti. O adrenalin je postaráno v sektoru nejlepších sportovních fotografií – tady se se zatajeným dechem můžete ptát, kde začínají a kde končí hranice sportu…


V hotelu jako v náruči
Po dni stráveném na dosah skutečného - i kulinářského - nebe, mezi uměleckými fotografiemi a v prostředí špičkové architektury si zasloužíte pokračovat v podobném duchu i celý večer a noc. Falkensteiner Hotel Kronplatz www.falkensteiner.com je jen pár metrů od spodní stance lanovky a nabízí právě to, co si představujete. Interiéry navrhl hvězdný designér Matteo Thun (pro zajímavost: větší dětskou hernu jste nejspíš v hotelu ještě nezažili). Ani tady nedokážete o žádném z pokrmů zdejší moderní jihotyrolské kuchyně říci, který je lepší – prostě všechny jsou dokonalé. Odměnit se pak můžete ve zdejším wellness s venkovními bazény a finskou saunou, nebo si objednejte masáž, zdejší masérky vás spolehlivě postaví na nohy! Když se v odpočinkové zóně na vodním lůžku zamyslíte nad plány pro další den, před očima budete mít nejspíš vrcholky hor ztrácející se v hvězdném nebi. Zítra se ho zase můžete dotknout!

