PŘEDPLAŤTE SI NÁŠ ČASOPIS ↗
Zsófia Keresztes se svým dílem

I na takovém prvku, jako je dutý kmen, závisí fungování lesa. Maďarská sochařka Zsófia Keresztes na výstavě v liberecké Oblastní galerii otevírá téma transformace světa

Letošní výstavní sezónu liberecké galerie zahajuje umělkyně maďarského původu Zsófia Keresztes, která má na svém kontě už několik mezinárodních výtvarných úspěchů. Její výstava s názvem Trembling Empire odkazuje na svět, který v současné době prochází velkou transformací.

Zsófia Keresztes Hranice světa 2024-2025 Zsófia Keresztes Hranice světa 2024-2025
Zsófia Keresztes Hranice světa 2024-2025
Foto: Eva Rybářová

K vidění je v galerii celkem 9 mozaiko-textilních soch inspirovaných ženským tělem, přírodou a lidskými vztahy. Stejně jako autorka volají díla po spolupráci, rovnosti a udržitelném přístupu k životu. Spolu s výstavou Zsófie Keresztes začíná v Galerii Lázně Liberec také přehlídka prací studentů Ateliéru keramiky a porcelánu pražské UMPRUM. Zatímco sochy maďarské umělkyně jsou k vidění do 1. června, druhá zmíněná výstava potrvá jen do 30. dubna.

Střípky z instalace Střípky z instalace
Střípky z instalace
Foto: Matěj Kania

Ženství v lůně přírodního světa

Dutý kmen stromu evokující pramen vlasů, zdvojené můry s keříky místo křídel nebo klečící ženské torzo s piknikovým košem. To jsou příklady soch, které můžou diváci liberecké galerie vidět na nové výstavě s názvem Trembling Empire, v překladu Třesoucí se říše. Jejich autorka – maďarská výtvarnice Zsófia Keresztes – se inspirovala přírodou, zejména lesními motivy a tvary, aby reflektovala mateřství, ženství, rodinu a jejich spojení s přírodním světem, jehož rovnováha je dennodenně ovlivňována lidským jednáním.

Pohled do výstavy Pohled do výstavy
Pohled do výstavy
Foto: Eva Rybářová

„Například u sochy dutého kmene stromu autorka vycházela z anatomického modelu pramene vlasů. Pohrává si s absurditou, kdy jsou křehké vlasy spleteny do stabilního kmene stromu. I když zdánlivě vypadá jako mrtvý, pro kolonie dalších živých i neživých bytostí je útočištěm. A i na takovém prvku, jako je dutý kmen, závisí fungování jednoho z nejdůležitějších ekosystémů na planetě, lesa.  Lidé ho vnímají jako prostor mezi kulturou a přírodou a Keresztes prostřednictvím svých soch poukazuje na to, jak důležitá je jeho ochrana a péče o něj,“ vysvětluje kurátorka výstavy Tea Záchová.

Sochařská díla vychází ze současných otázek identity a vztahu k ekologické krizi. Sochařská díla vychází ze současných otázek identity a vztahu k ekologické krizi.
Sochařská díla vychází ze současných otázek identity a vztahu k ekologické krizi.
Foto: Eva Rybářová

Materiál jako osobní zpověď

Zmíněné zdvojené můry s keříky místo křídel jsou zase inspirovány ženskými ňadry při kojení, která jsou tvořena mléčnými žlázami plnými buněk produkujícími mléko pro dítě. Klečící ženské torzo s piknikovým košem pak evokuje péči o druhé, ale zároveň navozuje pocit emocionální zátěže skrze scénu z osamělého pikniku. Všechny sochy na výstavě jsou vytvořeny z mozaiky, Keresztes k ní ale tentokrát přidala materiál, s nímž už běžně nepracuje – textilii. „Látka dodává sochám vnitřní křehkost a intimitu, díky čemuž je tvůrčí proces osobnější a intimnější. Textilie jsou ručně sešívané, což mi pomohlo se znovu napojit na pocity blízkosti a péče, které jsem ve svých dřívějších pracích postrádala. Mozaika sice u soch zůstává klíčovým prvkem, ale díky textilu díla působí daleko otevřeněji, jako by odhalovala svou zranitelnější, vnitřní vrstvu, “ dodává umělkyně.

Vernisáž zahájení výstavy. Šéf kurátorka Tea Zachová s umělkyní Zsófií Keresztes Vernisáž zahájení výstavy. Šéf kurátorka Tea Zachová s umělkyní Zsófií Keresztes
Vernisáž zahájení výstavy. Šéf kurátorka Tea Zachová s umělkyní Zsófií Keresztes
Foto: Matěj Kania

Exkluzivně pro OGL

Liberecké galerii byla série osmi soch vytvořena přímo na míru. Jejich tvorba zabrala zhruba 2 roky, od návrhů, prozkoumání tématu až po realizaci. Pro Zsófii Keresztes je výstava v Liberci z hlediska České republiky teprve druhým sólovým počinem (poprvé vystavovala v roce 2018 v pražském Karlin Studios). Opomine-li se tento projekt, Zsófie Keresztes byla v Čechách doposud pouze součástí skupinových výstav, popřípadě dialogu mezi dvěma autorkami. Poprvé se tu představila už za dob svých studií, a to na kontroverzní výstavě Otty M. Urbana, Decadence Now! v roce 2010. 

Výlet do Liberce za sochařskými díly Zsófie si můžete udělat až do prvního června Výlet do Liberce za sochařskými díly Zsófie si můžete udělat až do prvního června
Výlet do Liberce za sochařskými díly Zsófie si můžete udělat až do prvního června
Foto: Matěj Kania

„Galerie Lázně přiváží svému uměnímilovnému publiku řadu zajímavých umělců, které návštěvníci vítají s mimořádným zájmem. Samozřejmě mě to velmi těší a věřím, že i v případě Zsófie Keresztes tomu nebude jinak“, říká Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu a cestovní ruch Libereckého kraje.

Sochám sluší minimalistické a čisté prostředí galerie Sochám sluší minimalistické a čisté prostředí galerie
Sochám sluší minimalistické a čisté prostředí galerie
Foto: Matěj Kania

Výstava a spoustu navrch

K výstavě v Galerii Lázně Liberec je připraven bohatý doprovodný program. Kromě komentovaných prohlídek proběhne také double talk s umělci ovlivněnými Zsófií Keresztes, herna pro nejmenší děti, výtvarná dílna a mnoho dalšího. Na památku si mohou návštěvníci galerie koupit některý ze suvenýrů s motivem výstavy, například růžovou síťovku či vzorovaný sešit, nebo katalog, který byl k výstavě vydán. Díla maďarské umělkyně jsou v Liberci k vidění do 1. června. Vedle Zsófie Keresztes se v galerii na konci února představí také studenti Ateliéru keramiky a porcelánu Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze. Jejich výstava představuje výběr ze dvou klauzurních zadání, které zpracovávali v loňském roce - Porcelánový pokoj a Štěstí. „Zatímco zadání zimního semestru pracovalo s konkrétní historickou referencí porcelánového pokoje, který slouží jako koncepční rámec pro reflexi sociálních fenoménů, historických technologií a předmětů, jenž se s ním pojí, v letním semestru byli studenti zase vyzváni, aby ve své práci reflektovali způsob, jakým se umělecké/řemeslné dílo stává nástrojem sdílení štěstí,“ poznamenává kurátor výstavy a vedoucí Ateliéru keramiky a porcelánu Milan Pekař. Prezentace studentské tvorby v Lázních potrvá do 30. dubna.

Vernisáž hlásila full house! Vernisáž hlásila full house!
Vernisáž hlásila full house!
Foto: Matěj Kania

DOPROVODNÝ PROGRAM K VÝSTAVĚ 

13. 3. 2025 od 17.00

Double talk – prezentace současného umělectva v kontextu Zsófie Keresztes (Zúčastní se kurátorka Tea Záchová a umělci Šárka Koudelová a Jan Matýsek)

24. 3. 2025 od 10.00 – 11.15 

„Baby“ herna – galerie pro nejmenší inspirovaná výstavou Zsófie Keresztes

29. 3. 2025 od 10.00 – 12.00 a 13.00 – 15.00

Výtvarná dílna MOZAIKA

24. 4. 2025 od 17.00

Komentovaná prohlídka k výstavě Zsófia Keresztes | Trembling Empire

15. 5. 2025 od 17.00

Double talk – prezentace současného umělectva v kontextu Zsófie Keresztes (Zúčastní se kurátorka Tea Záchová a umělkyně Petra Janda a Barbora Dayef) 

Zsófia Keresztes Zsófia Keresztes
Zsófia Keresztes
Foto: Matěj Kania
Nezapomeňte ani na studenty UMPRUM, kteří zde představí do konce dubna výsledky své práce během dvou semestrů Nezapomeňte ani na studenty UMPRUM, kteří zde představí do konce dubna výsledky své práce během dvou semestrů
Nezapomeňte ani na studenty UMPRUM, kteří zde představí do konce dubna výsledky své práce během dvou semestrů
Foto: Matěj Kania

O ZSÓFII KERESZTES

Zsófia Keresztes se narodila v roce 1985 v Budapešti. Vystudovala Maďarskou univerzitu výtvarných umění, nejprestižnější výtvarnou akademii v celé zemi. Umělkyně se zaměřuje na tvorbu velkých sochařských děl, které vychází ze současných otázek identity a vztahu k ekologické krizi. Jako hlavní techniku využívá mozaiku, která jí umožňuje zpracovávat složité textury a symboliku. Velkou inspirací je pro Keresztes ženské tělo, zejména pak jeho vnitřní dynamika a intimita, často laděné do pastelových barev. Autorka se může ve svých 39 letech pyšnit řadou mezinárodních výtvarných úspěchů, vystavovala už například v mezinárodních prestižních institucích jako je Gianni Manhattan ve Vídni a König Galerie v Berlíně. Pro svou schopnost proměňovat místa a souvislosti v imaginární světy prostřednictvím částí objektů a tělesných vazeb byla v roce 2022 vybrána, aby reprezentovala Maďarsko na slavné přehlídce současného výtvarného umění Benátské bienále. V současné době žije v Budapešti s dvouroční dcerou a manželem.

F 2

Člověk si v galerii nemá připadat hloupě. Hranice ale překračovat chceme, v umění je třeba riskovat, říká šéfkurátorka Oblastní galerie Liberec, do které se daří lákat čím dál tím víc návštěvníků

„Na publiku se musí pracovat a není to ze dne na den,“ říká v podcastu Tea Záchová, kurátorka Oblastní galerie v Liberci. Ta sídlí v rekonstruovaných prostorech bývalých lázní a daří se jí lákat na sofistikovaný program, ale i atraktivní doprovodné aktivity.

Rubriky:

Další z rubriky

Letošní ročník bude již 25. v řadě!
Číst článek
06. 03. 2025
Redakce
Doba čtení 3 min

Příležitost zdokonalit se! Sutnarka otevírá další ročník letní školy ArtCamp, své zkušenosti předá fotografka Libuše Jarcovjaková nebo skotská módní návrhářka z Glasgow School of Art

Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni otevírá přihlášky na devatenáctý ročník letní školy umění ArtCamp, která se uskuteční od 7. do 25. července 2025. Zájemci se mohou hlásit do 31. května.

Akce a události
Soutěž ocení mladé designéry nejen finanční odměnou!
Číst článek
05. 02. 2025
Redakce
Doba čtení 3 min

Velká jména designu. Zlin Design Week letos v porotě přivítá respektované osobnosti. Kdo bude hodnotit práce v soutěži Best in Design?

Michael Dolejš ze studia Najbrt, uznávaný sklář Lukáš Novák a další velká jména designu se letos stanou součástí poroty mezinárodní soutěže Best in Design. Ta probíhá v rámci festivalu Zlin Design Week, který pořádá Fakulta multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně.

Akce a události Design & umění
Letošní LEMARKET se dočkal nové adresy a vypadá to, že se zabydlí na trochu déle!
Číst článek
13. 12. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 4 min

I pro nás je někdy těžké zjistit, kdo kopíruje koho. Elena Janota začala pořádat Lemarket, když jí bylo 20let - jak se v průběhu času proměnila struktura a kolik přihlášených značek odmítnou?

Už 11 let pořádá Elena Janota se svým týmem oblíbené a hlavně dlouhodobě kvalitní trhy se současným českým designem Lemarket. Jak se za tu dobu scéna proměnila? A kdo vlastně značky vybírá a jak? Zeptali jsme se předvečer dalšího ročníku, který se tentokrát koná v WPP na Letné.

Akce a události Rozhovory
Stromky z prořezávky českých lesů. Nejsou úplně dokonalé, zato mají osobité tvary a voní lesem. Neskončí jako odpad, ale můžou o Vánocích dělat parádu u vás doma.
Číst článek
13. 12. 2024
Redakce
Doba čtení 3 min

Stylový advent v Holešovické tržnici. V areálu bývalých jatek vás čeká vánoční promítání filmové klasiky v zimním kině, vůně punče i možnost vyfotit psy ve vánočním oblečku

Příjemné vánoční zklidnění najdete jako každý rok v adventním čase od 28. listopadu v Holešovické tržnici!

Akce a události
Zleva nahoře: Alice Klouzková, Kristýna Mazánková Dole: Karolína Zoe Maixnerová, Jana Bernartová
Číst článek
23. 10. 2024
Redakce
Doba čtení 4 min

Po vzoru těch nejlepších. Oblastní galerie v Liberci zpřístupnila nový obchod s českým designem, co v něm zaujalo lokální osobnosti?

Oblastní galerie v Liberci otevírá pro své návštěvníky zbrusu nový obchod! Po vzoru světových galerií sází na promyšlený interiér a kurátorský výběr toho nejlepšího z českého designu. Co by si z shopu, který navrhla Lenka Míková, odnesly osobnosti spjaté s libereckým krajem?

Akce a události Design & umění
JN interiér

AKCE A UDÁLOSTI

Moravská galerie prezentuje tvorbu letošní výherkyně ocenění designérky roku Czech Grand Design Kateřiny Handlové. Nenechte si ujít výstavu sklářských prací Záznam mizení, pohybující se na hranici designu a citlivého náhledu do zkušenosti autorky.

25. dubna 2025 – 29. března 2026
Zobrazit detail →

NEWSLETTER

JN interiér

Nejnovější články

Natálie Navrátilová a šéfredaktorka Designnews Veronika Pařízková
Číst článek
30. 04. 2025
Redakce Veronika Pařízková
Doba čtení 3 min

Že ženy dělají jemnější design je klišé. Na produktu nepoznáte, jestli ho dělal muž či žena, je přesvědčená Natalie Navrátilová, která navrhuje příbory i pravítka

„Drobné nástroje potřebují strašně času. Diplomové prototypy nebyly vůbec dokonalé. Musela jsem se několikrát připomenout. Spíš než o odvaze byla tato spolupráce o vytrvalosti,“ prozrazuje Natalie Navrátilová detaily vzniku kolekce pro Mikov, která ji vynesla cenu Objev roku na Czech Grand Design.

Design & umění Podcast
CASAROSA by Denisa Strmisková
Číst článek
28. 04. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 3 min

Esence jednoduchosti. V Českém Krumlově vznikla CASAROSA, malebný apartmánový dům se sofistikovanými interiéry

Mysleli jste si, že Český Krumlov je už plný možností stylového ubytování? Omyl. Jeho potenciál zjevně není stále vytěžený. Důkazem je malebná rekonstrukce domu v části Plešivec, který nese název CASAROSA.

Interiér & architektura Design guide
Klára Daniová se ponořila do sociologie a jako výstup vytvořila knihu (ale i online stránku) podpořenou kvalitním zpracováním
Číst článek
23. 04. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 4 min

Spíše panuje skepse, než víra v lepší zítřky. Grafická designérka Klára Daniová stvořila knihu, která zkoumá fenomén spolubydlení z různých stran

Bydlení je téma, které hýbe celou společností. Absolventka Ateliéru grafický design a nová média Klára Daniová se rozhodla zpracovat fenomén spolubydlení a v eponymní knize ukazuje jeho světlé i stinné stránky.

Názory & polemika Rozhovory
Fotograf Filip Švácha a designérka a umělkyně Pavlína Šváchová se synem Vendelínem; foto: Agnes Čechová; Pavlína se v tvorbě věnuje také šálkovým objektům; foto: Filip Švácha.
Číst článek
21. 04. 2025
Eliška Vrbová
Doba čtení 2 min

S dítětem jsme přestali prokrastinovat a naše práce je soustředěnější. V Ústí je rodinná atmosféra, UMPRUM by na nás byla moc ambiciózní, říkají Pavlína a Filip Šváchovi

Ona se věnuje designu skla a volnému umění, on nejen její objekty fotografuje. Pavlínu a Filipa Šváchovi spojilo studium v Ústí nad Labem a dnes sdílí kromě společné domácnosti i kreativní vize v projektech toho druhého. Jaké je soužití dvou designérů a umělců a jak jim život proměnilo rodičovství?

Design & umění Rozhovory
Nová židle Flexi Lounge
Číst článek
18. 04. 2025
Redakce
Doba čtení 3 min

Židle, co sbírá ceny. Boskovická firma LD Seating slaví mezinárodní úspěch s křeslem Flexi Lounge, čím je výjimečné?

Od uvedení první židle Flexi Light v roce 2014 až po kompletní rodinu sezení. LD Seating představuje nejnovější přírůstek do série Flexi Lounge – nový typ křesla navrženého pro maximální pohodlí.

Design & umění
Speciální pozornost věnujte jídelnímu prostoru. Ten musí být natolik příjemný, aby se s jídlem neutíkalo k nejbližší možné obrazovce
Číst článek
17. 04. 2025
Redakce
Doba čtení 2 min

Vybavení domácnosti: Co zohlednit a na čem ušetřit?

Mít kousek prostoru, kterému můžete říkat domov, je výhra. I díky tomu, že si ho můžete uzpůsobit úplně podle sebe. Pokud vybavujete svůj první byt, anebo třeba jen pokoj, máme pro vás pár praktických tipů, od čeho se odpíchnout a co vám pomůže docílit přesně takové harmonie, jakou potřebujete.

Nezařazené
Eliška Gogolová & Ateliér Kompost
Číst článek
16. 04. 2025
Tereza Tomášová
Doba čtení 3 min

Mám pocit, že v našem malém rybníčku bychom se měli povzbuzovat, říká textilní výtvarnice Eliška Gogolová, která vrací slávu prošívaným vestičkám našich babiček

Tvoří originální prošívané vesty, vyrábí úrodné vlněné sochy a chystá se na vlastní autorské látky. Co Eliška Gogolová oceňuje na olympijské kolekci? Jak o sobě může dát začínající textilní designér vědět a proč by uvítala raději cenu spojenou s finanční odměnou než kousek křišťálového dortu?

Design & umění Rozhovory
Cílem Nebezboží je ukázat, že víra v Boha není záležitostí minulosti
Číst článek
14. 04. 2025
Redakce
Doba čtení 2 min

I věřící si zaslouží vkusný produkt. Klára Frídlová oslovila mladé designéry, aby vymysleli, jak modernizovat tradiční křesťanské atributy

Kolekce křesťanských produktů se současnou estetikou nyní nabízí online obchod Nebezboží, jehož zakladatelka Klára Frídlová oslovila mladé autory a výtvarníky, aby vytvořili tradiční předměty snoubící v sobě katolickou tradici i současný design.

Design & umění
Upcyklace je ve světě rozšířeným pojmem
Číst článek
11. 04. 2025
Redakce
Doba čtení 2 min

Co, jak a proč vůbec dále vytvářet? Studenti z plzeňské Sutnarky hledají řešení pro nadprodukci v recyklaci a minimalizaci odpadu

Jak prodloužit životnost oděvů, kožených doplňků a obuvi v době vizuální inflace a nadprodukce? Studující ateliéru Fashion design Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni (FDU ZČU) hledali odpověď skrze kvalitní materiály, chytré střihy a upcycling.

Design & umění
Jana Zielinski a přebal knihy Křehká krása designu
Číst článek
09. 04. 2025
Jana Mattas Horáčková
Doba čtení 2 min

Absence kritického pohledu, přesto vizuálně zajímavá a inspirativní. Jaká je kniha, která vypráví příběh Jany Zielinski?

Kniha Křehká krása designu je rozhovorem o designu, ale také osobním příběhem Jany Zielinski. Co vše stojí za úspěchem Designbloku a jaká je jeho skutečná cena? Jak vypadá cesta ženy, která zasvětila svůj profesní život tvorbě, organizaci a podpoře designu u nás i v zahraničí?

Design & umění Názory & polemika