PŘEDPLATNÉ ČASOPISU
Nové proměny bydlení ↗
Vila 63 je novou pobočkou Café Jen

Espresso tonic, Aperol a design, prosím! Vybíráme dokonalé letní zahrádky, které okouzlí stylem a šarmem

Čeká nás předpověď plná slunečných dní. Kam se skočit ochladit v horkých měsících? Přinášíme seznam zahrádek, kde si ke kávě můžete objednat třeba svěží design s nevšední lokací.

Kafe Na Klepanci

Na samém kraji Českého ráje, nedaleko hradu Trosky, zachránili Radek Marušák a Jiří Otmar zájezdní hostinec téměř před spadnutím. Rekonstrukce byla vleklá a starý dům dle architektů z other projects studio skrýval nespočet technických komplikací. Spolu s investory a designérem Ondřejem Lalákem proměnili hostinec z 19. století na kavárnu, která nepopírá svůj původ a z moderního rázu si bere pouze to nejlepší. Nábytek na míru z masivu, repasovaná okna a nové klenuté průchody. Drobný výčet položek z dlouhého seznamu, proč si Na Klepanci zamilovat interiér.

Nicméně koncem dubna kavárna otevřela před malebným stavením svou zahrádku. Kam se posadit? Na rozkládací židličku, křeslo, a nebo jen tak do trávy? Kávu postavit na stolek ze špalku a zahledět se na nekonečnost okolních luk. To se přece neomrzí nikdy. Kavárna má otevřeno pouze neděle a ve speciální dny, proto pečlivě sledujte sociální sítě, ať vám tady nic neuteče!

„Cílem však bylo zachovat co nejvíce původních materiálů a rovněž logiku a princip historického stavebního řešení,“ hovoří o projektu architekti. „Cílem však bylo zachovat co nejvíce původních materiálů a rovněž logiku a princip historického stavebního řešení,“ hovoří o projektu architekti.
„Cílem však bylo zachovat co nejvíce původních materiálů a rovněž logiku a princip historického stavebního řešení,“ hovoří o projektu architekti.

Vila 63

Café Jen ve vršovickém hoodu není třeba více představovat. Někteří už určitě měli příležitost navštívit také kavárnu situovanou v prvorepublikové vile s rozlehlou zahradou. Dominika Blažević otevřela již minulým rokem k vile i zahradu s venkovním posezením a dvěma terasami. Realizaci měl na starost ateliér partero. V zahradě se zachovaly vzrostlé stromy a proběhla nová výsadba. 

Vydlážděnou cestou lze projít do zadní části zahrady ke kruhové terase, která jen nenápadně kopíruje tvarosloví zeleného schodiště do vily. Pokud klasické sezení omrzí, osvědčené kombo káva a deka do trávy funguje vždycky. Pro dítka se najde třeba i houpačka. Romantickou zahradu s puncem dob minulých jinde jen tak nenajdete. Na interiérech vily se aktuálně pracuje pod taktovkou ateliéru edit! architects. Nepromeškejte opening celého komplexu v druhé půlce června!

Minulý rok se otevřelo zázemí spolu se zahrádkou. Letos by se mělo podařit proměnit interiér vily. Minulý rok se otevřelo zázemí spolu se zahrádkou. Letos by se mělo podařit proměnit interiér vily.
Minulý rok se otevřelo zázemí spolu se zahrádkou. Letos by se mělo podařit proměnit interiér vily.
Foto: Jan Čihák
Vila 63 otevírá už v druhé polovině června Vila 63 otevírá už v druhé polovině června
Vila 63 otevírá už v druhé polovině června
Foto: Jan Řihák

Anežka

Ponořte se k tichému rozjímání pod stoletou lípou v prostředí Anežského kláštera, třeba zrovna s kynutým koláčem v ruce. Kavárna a bar Anežka již druhou sezonu prodlužují svou mystickou až tajemnou atmosféru až na vyvýšenou zděnou zahrádku, které vévodí teatrální strom, který ochrání před všemi marnostmi počasí. Diana Kněžínková, kurátorka současného umění, se svým týmem a spolumajitelem Šimonem Kotmelem sami zahrádku navrhli a zrealizovali. 

Dohlédnout se dá do zahrady na díla Karla Malicha, Michala Gabriela nebo například Františka Skály. Tomu není jen tak. Anežka je totiž součástí komplexu Národní galerie. Koneckonců do zahrady se můžete vypravit i s Anežčiným piknikovým košem, jehož nedílnou součástí je samozřejmě i deka na posezení v trávě. Anežka fandí autorské tvorbě, proto se už patnáctého června zastavte na jarmark a zdržte se až do večerních hodin, to teprve klášter ožívá tou správnou atmosférou.

Harmonie klasického a moderního se propsalo i do menu Anežky. Harmonie klasického a moderního se propsalo i do menu Anežky.
Harmonie klasického a moderního se propsalo i do menu Anežky.
Foto: David Stejskal
Kromě zahrádky a samotné kavárny se v komplexu nachází i Vilemína. V gotické vrátnici ze 13. století se mohou uskutečnit třeba koncerty. Kromě zahrádky a samotné kavárny se v komplexu nachází i Vilemína. V gotické vrátnici ze 13. století se mohou uskutečnit třeba koncerty.
Kromě zahrádky a samotné kavárny se v komplexu nachází i Vilemína. V gotické vrátnici ze 13. století se mohou uskutečnit třeba koncerty.

Bistro Karel

Kam na atmosféru středomořského venkova? Půl hodiny od centra Prahy uchvátí, stejně jako původně majitelky bistra, atmosféra dolní části zahrad trojského zámku. „Karolína má vystudovanou zahradní architekturu, já (Elena) jsem vyrůstala na venkově s rukama v hlíně, takže to pro nás byla výzva a jedna z nejzábavnějších tzv. povinností, kterou máme v náplni práce. Celé minulé léto jsme spolu s baristy z bývalého Slow Cafe sázeli stromy, pleli, zakládali záhony a kolem nás se motali nahatí synové. Moc rády na to vzpomínáme. Řekly jsme si, že zahrada by si tohle všechno měla zachovat,“ vyprávějí majitelky bistra.

Zahrada je v mírném kontrastu s přísnou zámeckou zahradou. Malá džungle skýtá červené mirabolány v kombinaci s lipami a růžovými stěnami. A pozor! Většina kvítí v zahradě je jedlá, proto ozdoby na dezertech pocházejí opravdu přímo z kavárenské louky. Bistro zve i na pravidelné Vinné čtvrtky. Při této příležitosti můžete ochutnat po skleničce vína, které bistro nabízí běžně pouze po lahvi. Zastavte se na nějakou páteční delikatesu z ohně a třeba v létě chytnete i letní kino či piknik ve spolupráci s GHMP.

Jedno v Paláci

Měli jsme tu vilu, klášter, ale palác? Majitelé liberecká kavárny Jedno kafe si zamilovali při procházce Libercem nově zrekonstruovaný palác Liebieg. Kristián a Marie ucítili, že to je právě to „ono“. Novorenesanční palác z druhé poloviny 19. století totiž hledal do svých prostor kavárnu. Okamžitě oslovili vedení památky, ale museli počkat na výběrové řízení. „Odpoledne však přišla zpráva, zda bychom nemohli se stánkem o víkendu obsloužit jednu akci… A tak jsme o měsíc později připravovali kávu na první, pak hned na druhou akci a v prosinci obsloužili spoustu z vás během adventního programu, no a někde mezi tím jsme poslali návrh do výběrového řízení, rovnou jsme počítali i s názvem Jedno v Paláci, takže logo a název už bychom měli. A teď jsme tady, pořád se stejným mrazením, ale taky s podpisem u smlouvy, která říká, že Jedno v Paláci bude co nevidět,“ vzpomínají majitelé v únorovém příspěvku na facebooku. 

A opravdu se tak stalo! Na sklonku května zahájilo Jedno v Paláci svůj zkušební provoz. Neopakovatelná atmosféra posezení v zahradě v bezprostřední blízkosti paláce jistě naláká nejenom místní.

V paláci aktuálně sídlí komunitní centrum. K dispozici jsou zde pohybové sály, výtvarný ateliér nebo například keramická dílna. V paláci aktuálně sídlí komunitní centrum. K dispozici jsou zde pohybové sály, výtvarný ateliér nebo například keramická dílna.
V paláci aktuálně sídlí komunitní centrum. K dispozici jsou zde pohybové sály, výtvarný ateliér nebo například keramická dílna.

Café Hostina

Nejprve založili kavárnu v Břeclavi a před lety podnik rozšířili i do Valtic. Café je opravdu rodinný podnik. Sourozenci Hostinovi podnik řídí, ale můžete je potkat přímo na place při obsluze. Navíc maminka majitelů peče lákavé zákusky. Moderní interiér kavárny zasazený do klenbového prostoru je velmi útulný. Vždy je osvěžující vidět v kavárnách dlaždice hrající barvami a vkusné kombinování starého s novým. V létě si můžete užít i zahrádku situovanou ve dvoře. Dřevěné sezení mezi stromy představuje takovou malou zašívárnu.

Kavárna láká na precizně připravenou kávu (ať už třeba batch brew, či filtr) a na domácí zákusky. Co třeba pistácioví šneci, koláče s vanilkou, tvarohem a jahodami nebo například nutelový dort s letním ovocem? Známá legenda vypráví, že pokud navštívíte jižní Moravu, nesmíte ji opustit, aniž byste ochutnali drink Whiskey smash, který patří k tomu nejlepšímu, co kavárna nabízí.

Uzavřený dvorek nabízí dávku soukromí Uzavřený dvorek nabízí dávku soukromí
Uzavřený dvorek nabízí dávku soukromí

Roubike

Na závěr malý tip pro milovníky cyklovýletů a kávy. Netradiční kombinace, že? Své kouzlo má také lokace areálu Cukrkandl. Ten se spolu s kavárnou Roubike nachází na pozemku společnosti Skanska, kde se za několik let plánuje stavba. Tak trochu písečná atmosféra s barely a různým sezením, mimo jiné i z palet, připomíná svým výjevem scénu ze sci-fi série Fallout. Ovšem nenechte se zmást. Bar láká na čtyřicet různých ginů a letní speciál Chandon Garden Spritz. V případě posilnění drinkem se určitě vyvarujte další jízdy! A nebo zde nechte svůj dopravní prostředek pořádně seřídit — to tady totiž také zvládnou.

V areálu jsou pravidelně pořádané i cyklokempy pro děti V areálu jsou pravidelně pořádané i cyklokempy pro děti
V areálu jsou pravidelně pořádané i cyklokempy pro děti
Rubriky:
Štítky:

Další z rubriky

Designblok Cosmos v Oblastní galerii v Liberci!
Číst článek
19. 06. 2024
Redakce
Doba čtení 5 min

Spektakulární instalace, která dokáže oslovit i laika. V Liberci je k vidění oceňovaná výstava českého skla Designblok Cosmos

Putovní výstava Designblok Cosmos, kterou v Praze a Miláně spatřilo již přes sto tisíc lidí, míří do regionů. Aktuálně zaparkovala v zahradě Oblastní galerie Liberec. Proč se vyplatí vyrazit na sever nám prozradila Jana Zielinski a Filip Suchomel.

Design guide
Designnews GRAM
Číst článek
05. 06. 2024
Klára Rokosová
Doba čtení 4 min

Úctyhodná proměna. Lukáš Žďárský otevřel osobité bistro Gram v místě, kde bývala firemní recepce

Lukáš Žďárský je milovník gastronomie a designu. S partou kolegů zvelebuje staré prostory a probouzí k životu nové koncepty. Kreativně, s respektem k historii místa. Nejnovějším přírůstkem v pestrém portfoliu je vinohradský podnik GRAM.

Design guide
Betonové bludiště a podzemní katedrála zanechají nesmazatelný dojem
Číst článek
22. 05. 2024
Jana Brandtlová
Doba čtení 4 min

Tajuplná mystika v Brně. Monumentální vodojemy staré přes 100 let se dočkaly vkusné a působivé renovace

Prosím, 3x vodojem a navrch jeden nový park! Brno v březnu zpřístupnilo poslední vodojem z trojice monumentálních památek a rozhodně se nedrželo zpátky. Proběhla i vkusná revitalizace parku včetně návštěvnického centra. Pojďme se podívat pod povrch!

Design guide
Interiér Bistra Karel
Číst článek
13. 05. 2024
Klára Rokosová
Doba čtení 4 min

Otevřely místo, kam chce jít na brunch každý. Bistro Karel přineslo do pražské Troje stylovou gastronomii

Karolína Pomahač má ráda výzvy a změn se nebojí. Na Vinohradech provozovala úspěšný podnik Slow cafe, který po pěti letech uzavřela, aby mohla pokračovat jinde. V pražské Troji spolu s Elen Chvojkovou založila Bistro Karel.

Design guide
NPB0624 cover
Ravak

SOUTĚŽNÍ PŘÍSPĚVEK

BANER0624 vyrocni soutez Chci soutěžit →

AKCE A UDÁLOSTI

Designem k porozumění. Národní cena za studentský design hlásí blížící se deadline přihlášek. Vizuální styl, knihu či například typografii můžete přihlásit už jen do konce června!

Deadline přihlášek: 30. červen 2024
Zobrazit detail →

NEWSLETTER

Skanska

Nejnovější články

Designblok Cosmos v Oblastní galerii v Liberci!
Číst článek
19. 06. 2024
Redakce
Doba čtení 5 min

Spektakulární instalace, která dokáže oslovit i laika. V Liberci je k vidění oceňovaná výstava českého skla Designblok Cosmos

Putovní výstava Designblok Cosmos, kterou v Praze a Miláně spatřilo již přes sto tisíc lidí, míří do regionů. Aktuálně zaparkovala v zahradě Oblastní galerie Liberec. Proč se vyplatí vyrazit na sever nám prozradila Jana Zielinski a Filip Suchomel.

Design guide
„Naším záměrem bylo vytvořit prvky, které nejenže respektují historii místa, ale zároveň přinášejí čistý estetický dojem,“ uvádí Eduard Herrmann.
Číst článek
19. 06. 2024
Redakce
Doba čtení 2 min

Pražské hřbitovy budou krásnější. Designéři navrhli nové navigační prvky a jednoduchý, přesto funkční mobiliář

Designéři Josef Tomšej a Eduard Herrmann se mohou radovat z vítězství v mezinárodní designérské soutěži na navigační prvky a mobiliář pro celkově 33 hřbitovů, vyhlášené hřbitovními a pohřebními službami hl. města Prahy.

Design & umění
Tváří Eiri je Klára Holanová
Číst článek
17. 06. 2024
Lenka Kašparová
Doba čtení 5 min

AI ve službách módy. Na počátku jsme byly šokované a užaslé, říká zakladatelka značky Eiri, která experimentuje s umělou inteligencí

Značka Eiri vytváří pomocí generativních programů dívčí a ženské obličeje k nerozeznání od skutečných. Tyto tváře pak tiskne na oblečení, takže působí, jako by vystupovaly z nekonečna virtuálního prostředí. Jsou na místě obavy nebo nadšení?

Design & umění
Návrh bez názvu 41
Číst článek
14. 06. 2024
Ondřej Balada
Doba čtení 3 min

Učebnice českého porcelánu, kterou není snadné číst. UPM představilo tradiční materiál ve zbytečně rigidní expozici

Pražské Uměleckoprůmyslové museum ve spolupráci se Západočeským muzeem v Plzni představuje tři století českého porcelánu. Jak výstava takto široký příběh pro české země důležitého materiálu prezentuje? A pro koho je vlastně určena?

Názory & polemika
Pohled z okna v Luciině pokoji v Desavě a její portrét.
Číst článek
12. 06. 2024
Redakce
Doba čtení 2 min

Kdo byla významná fotografka Bauhausu? Kunsthalle Praha představuje komplexní výstavu o životě a díle Lucie Moholy

Exposures, první velká retrospektiva pražské rodačky a fotografky Lucie Moholy má výstavu v Kunsthalle. Přes 600 fotografií, mikrofilmů, dopisů, článků, knih a audionahrávek. Mnohé z nich se veřejnosti ukazují vůbec poprvé.

Design & umění
Nadané české sklářky: Hana Vopravilová, Dominika Pertýlová a Karolína Vorlíková.
Číst článek
07. 06. 2024
Tereza Patzenhauerová
Doba čtení 5 min

Křehká trojice. Představujeme mladé designérky, které dokážou ze skla vykouzlit zázraky

Každá je jiná, ale jedno mají společné – sdílejí lásku ke sklu! Představujeme vám tři mladé nadané české sklářky a jejich tvorbu.

Design & umění
Designnews GRAM
Číst článek
05. 06. 2024
Klára Rokosová
Doba čtení 4 min

Úctyhodná proměna. Lukáš Žďárský otevřel osobité bistro Gram v místě, kde bývala firemní recepce

Lukáš Žďárský je milovník gastronomie a designu. S partou kolegů zvelebuje staré prostory a probouzí k životu nové koncepty. Kreativně, s respektem k historii místa. Nejnovějším přírůstkem v pestrém portfoliu je vinohradský podnik GRAM.

Design guide
Návrh bez názvu 4
Číst článek
31. 05. 2024
Anna Jurečková
Doba čtení 3 min

Jste v podstatě na nule. Magdalena Rutová se rozhodla promluvit o složité finanční situaci ilustrátorů

Když Magdalena Rutová během březnového udílení cen Czech Grand Design získala titul Ilustrátorka roku 2023, převzetí ceny využila pro důležitý apel. V něm upozornila na nepříznivou finanční situaci oceňovaných ilustrátorů a ilustrátorek.

Rozhovory
Masná 130 byt plný designu
Číst článek
29. 05. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 2 min

Variace na dokonalost. Manželé zachránili historický dům v Českém Krumlově a vybudovali z něj architektonický skvost

Český Krumlov patří mezi vyhledávané turistické cíle už desítky let. Nese to s sebou výhody i nevýhody. Stejně vás ale pohltí, nehledě na davy turistů. Možná i proto, že zde stále podniká řada osvícených lidí, kteří této jihočeské perle vracejí vkus.

Interiér & architektura
Aneta Honzová s Natálií Costantino a hodinami UNDER PRESSURE
Číst článek
27. 05. 2024
Markéta Blažková
Doba čtení 4 min

Cítíme společenský tlak. V práci je často nevýhoda, že vypadáme na dvacet, svěřují se talentované designérky Honzová & Costantino

Jak se daří duu mladých designérek prosadit v produktovém designu? Do svého světa nás nechaly nakouknout Aneta Honzová s Natálií Costantinovou. V rozhovoru se rozpovídaly o studiu na UMPRUM, genderových výzvách i O překážkách při startu kariéry.

Design & umění