PŘEDPLATNÉ ČASOPISU
Nové proměny bydlení ↗
Jimramov vnitroblok 4

Lokální zázrak na Vysočině. Manželé Štukhejlovi přeměnili zemědělskou usedlost na kouzelný penzion Just Jimramov

Nadšení, elán a taky velká míra tvrdošíjnosti. Bez toho se neobejde nikdo, kdo chce vybudovat místo, které bude na malém městě lákat na současnou architekturu. Manželům Štukhejlovým nechybí nic ze zmíněného. I proto je penzion Just Jimramov, který společně vybudovali, malý lokální zázrak.

Just Jimramov leží v malebném městečku, které proslavilo několik významných rodáků. Narodil se tady autor Broučků Jan Karafiát i bratři Mrštíkové. Historií prodchnuté náměstí se pyšní řadou zachovalých domů a celek je na české poměry úctyhodně kompaktní. Zároveň ale na vás ze stavu řady starých domů dýchne úzkost. Jimramov má obrovský potenciál být výstavním místem Vysočiny, cesta to bude ale dlouhá. Naštěstí právě díky penzionu Just Jimramov není těžké vidět světlo na konci tunelu. Podobná místa jsou pro regionální turistiku jako vzácný lék!

Jimramov vnitroblok Jimramov vnitroblok
Jimramov vnitroblok

Štukhejlovi pořídili dům přímo na náměstí v roce 2021. Původně sloužil jako zemědělská usedlost. A tomu odpovídal i jeho stav. „V maštali stáli koně, v průjezdné stodole zemědělská technika a zadní stodola byla k uskladnění plodin,“ přibližuje Marek Štukhejl situaci. I přesto, že objekt byl v zásadě v „nevábném“ stavu, podařilo se jim dát ho do pořádku relativně rychle. Celková renovace trvala necelé dva roky! A navíc bez stavební firmy svépomocně.

Wellness v maštali 2 Wellness v maštali 2
Wellness v maštali 2
Interiér Jimramov Interiér Jimramov
Interiér Jimramov

„Byl jsem v roli majitele, stavbyvedoucího, architekta – a to umožňuje stavbu zvládnout cenově rozumně, bez výrazných chyb a v dobrém termínu,“ vysvětluje Marek Štukhejl. Třípatrová budova hostí nejen penzion, ale ve dvoře vznikla i restaurace s kouzelnou zahrádkou. Samotné pokoje pak nesou řadu specifických rysů. Například střešní okna, která vyplňují celou délku střechy a dovolují tak poetický pohled na věže protějšího kostela. Ačkoliv Jimramov leží v památkové zóně, podle majitelů to zásadní problémy nepřineslo. „Památkářům patří dík za důvěru,“ lakonicky shrnuje Marek Štukhejl.

Ten do podobně náročného projektu ale nešel bez zkušeností. Podniká ve stavebnictví a tam se problémy často opakují. I proto se nebál, že by náročný projekt renovace zemědělské usedlosti v penzion nezvládl. Nutno ovšem říct, že majitelé dbali od začátku opravdu na řadu detailů. Ať už je to logo penzionu, které vychází ze znaku Jimramova a dominují mu tři okolní kopce – Holý vrch, Padělek a Prosička –, nebo ilustrace od Tomski&Polanski, které krášlí hasicí přístroje, jež se mimo svou nepostradatelnou funkci staly i interiérovým obrazem. Český design a lokální dodavatelé byli přirozenou volbou. „Co bylo možné dochovat, zůstává a tam, kde jsme měli prostor pro nové řešení, využíváme možnosti doby. Nejudržitelnější je fakt, že se jedná o rekonstrukci, a nikoliv novostavbu,“ doplňuje Marek Štukhejl.

Logo se dvorem Just Logo se dvorem Just
Logo se dvorem Just

Majitelé se nebáli razantních zásahů prvky moderního pojetí. Široce jsou zastoupené skleněné plochy. Pro maximální prosvětlení prostoru byly zvoleny falešné komíny jako světlovody. Pracuje se v několika úrovních i s betonem, jehož 3D tisk pomohl zvelebit nádvoří. Využívají se i aktuální principy hospodaření s dešťovou vodou, která se využívá rovněž k udržování zelené stěny v restauraci. Inovativní materiály zde souznějí s těmi původními. Penzion tak vkusně balancuje na hraně památkového objektu a současné architektury.

Penzion svými moderními řešeními dalece překračuje doby minulé. Střešní okna byla vytvořena bez viditelného zásahu zvenčí. Penzion svými moderními řešeními dalece překračuje doby minulé. Střešní okna byla vytvořena bez viditelného zásahu zvenčí.
Penzion svými moderními řešeními dalece překračuje doby minulé. Střešní okna byla vytvořena bez viditelného zásahu zvenčí.
Just Jimramov detail Just Jimramov detail
Just Jimramov detail

Náklady na celkovou přestavbu vyšly majitele na 30 milionů korun. Vysoká částka je vzhledem k velkorysému prostoru pochopitelná. I přesto je jasné, že provozovat podobný penzion s gastronomicky vytříbenou restaurací vyžaduje odvahu. A víru, že to vše má i jiný než ryze podnikatelský smysl. „Chceme projektem vzkřísit pohaslou slávu Jimramova a rozzářit nad ním novou hvězdu,“ netají se Marek Štukhejl svou niternou vizí. Snad se mu ji podaří naplnit. Nejen kvůli Jimramovu, ale i jako příklad pro všechny, kteří touží chránit regionální atmosféru lokální krajiny.

Penzion v kontextu samotného města Jimramov Penzion v kontextu samotného města Jimramov
Penzion v kontextu samotného města Jimramov
Foto: BoysPlayNice
Just Jimramov představuje kvalitní architekturu na maloměstě. Just Jimramov představuje kvalitní architekturu na maloměstě.
Just Jimramov představuje kvalitní architekturu na maloměstě.
Foto: BoysPlayNice
Inovace, které nechávají promlouvat historickou hodnotu. Inovace, které nechávají promlouvat historickou hodnotu.
Inovace, které nechávají promlouvat historickou hodnotu.
Foto: BoysPlayNice
Rubriky:

Další z rubriky

Tiarchitekti PRINT 01 edit
Číst článek
03. 07. 2024
Michaela Irová
Doba čtení 2 min

Harmonie a důraz na detail. Studio ti architekti mají na svědomí úchvatné interiéry hotelu i bar ve Stavovském divadle

Studio ti architekti má ve svém portfoliu pestrou škálu realizací. Od boutiqového hotelu přes příběhy hledání hodnot a lásky k rekonstrukcím, interiéry plné něžnějších i odvážnějších barev až po blyštivé bary Stavovského divadla. Spojuje je důvěra v poctivé materiály, zájem o řemeslo a harmonie.

Interiér & architektura
Pkučera
Číst článek
28. 06. 2024
Sabina Ježková
Doba čtení 6 min

Budoucnost je v dobrých rukou. Představujeme 5 architektonických studií, která pracují s respektem i empatií

Česká architektura je v dobrých rukou! Představujeme vám pět architektonických ateliérů, které při návrzích uplatňují originální přístup, pravidelně se zapojují do architektonických soutěží a nebojí se spolupráce s veřejností.

Interiér & architektura
Masná 130 byt plný designu
Číst článek
29. 05. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 2 min

Variace na dokonalost. Manželé zachránili historický dům v Českém Krumlově a vybudovali z něj architektonický skvost

Český Krumlov patří mezi vyhledávané turistické cíle už desítky let. Nese to s sebou výhody i nevýhody. Stejně vás ale pohltí, nehledě na davy turistů. Možná i proto, že zde stále podniká řada osvícených lidí, kteří této jihočeské perle vracejí vkus.

Interiér & architektura
Architekti z hurá studia mají zkušenosti z rekonstrukcí malých bytů
Číst článek
24. 05. 2024
Kateřina Tobišková
Doba čtení 3 min

Celý byt velký jako obývací pokoj? I malé bydlení může mít své kouzlo, dokazují architekti z hurá studia

Uvažujete o vlastnickém bydlení, ale děsí vás přesun do menších prostor? O zařizování výrazně menšího bydlení jsme mluvili s architekty Alexandrou a Jakubem Hoffmannovými (hurá studio) a jejich klientkou Jolanou Hršelovou z projektu 37,5 m2.

Interiér & architektura
Kvartýr byt Zlín - jídelna
Číst článek
09. 05. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 4 min

Život ve stínu Bati. Mladá architektka Alena Valová si ve Zlíně zrenovovala byt, který vkusně mísí tradici s modernou

Alena Valová je architektka, která tvoří polovinu studia Kvartýr. Léta působila v Praze. Nyní se vrátila na rodnou Moravu, kde vlastními silami renovovala byt. Jak se jí to podařilo? A nese život ve městě, jehož estetiku formoval klan Baťů, i úskalí?

Interiér & architektura
Bydlet jako... japandi, designér Petr Šlejmar
Číst článek
09. 05. 2024
Pavlína Blahotová
Doba čtení 10 min

Bydlet jako japandi: nová koupelna kombinuje japonský minimalismus se skandinávským smyslem pro estetiku

Když se designér Petr Šlejmar dozvěděl, že Jindřicha baví vikingská mytologie a jeho žena obdivuje japonský minimalismus, bylo hned jasné, kde se to potkává – ve stylu japandi!

Interiér & architektura Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
NPB0624 cover
Gadesign

SOUTĚŽNÍ PŘÍSPĚVEK

BANER0624 vyrocni soutez Chci soutěžit →

AKCE A UDÁLOSTI

KEEP IN TOUCH s Mezinárodním porcelánovým sympóziem! Třítýdenní rezidence pro umělce a designéry ze všech koutů světa nabídne i Workshop Weekend pro širokou veřejnost

Weekend Workshop se uskuteční 26. – 28. července 2024
Zobrazit detail →

NEWSLETTER

Nejnovější články

Muzeum barokních soch
Číst článek
15. 07. 2024
Jana Brandtlová
Doba čtení 4 min

Láká nejen na loutky. Město Chrudim stojí na okraji zájmu turistů, architektonicky zajímavá místa má ale také

Chrudim na vzestupu. Přestože památek v ní najdeme několik, moderní architektury je poskrovnu. Architekti a designéři, Chrudim vás potřebuje! Vybíráme místa, která stojí za to v druhém největším městě Pardubického kraje (i v jeho okolí) navštívit.

Design guide
FOX Gallery v budově GMU v Hradci Králové
Číst článek
12. 07. 2024
Nikol Galé
Doba čtení 5 min

Chtěla přinést design do Hradce Králové. Je těžké ty projekty udržet, pokud nemáte státní podporu, říká majitelka FOX Gallery

Byli mezi prvními, kdo se v Čechách začali věnovat prodeji kvalitního užitného designu a současného umění. Jana Opatrná se svým týmem vede od roku 2013 design shop FOX Gallery v centru Prahy, v roce 2017 pak otevřela druhou pobočku sídlící v Galerii moderního umění v Hradci Králové.

Rozhovory
Trofeje vyráběné technikou foukání sklářským kolíkem
Číst článek
10. 07. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 4 min

Sklo je pro mě jako led, říká Yulin Huang, která navrhla trofej pro české olympioniky

Čeští olympionici, kteří v Paříži získají letos medaili, si odvezou domů ještě jedno ocenění. Skleněnou trofej, kterou navrhla designérka Yulin Huang z novoborského Lasvitu. Zeptali jsme se ji nejen na proces navrhování, ale i na to, jak výslednou podobu ovlivnil její původ.

Design & umění Rozhovory
Veronika Pařízková, šéfredaktorka magazínu Designnews
Číst článek
08. 07. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 2 min

Design Mirror. Milán bez potlesku. Je formát podobných velkolepých přehlídek smysluplný?

„Vidět Neapol a zemřít.“ Klasické rčení by se v prostředí designu mohlo směle přejmenovat na „Vidět Milán a zemřít“. Dubnové Salone del Mobile je totiž bez nadsázky opravdu nejdůležitější světovou událostí pro designéry a celý byznys, který se kolem nich točí. Není ale na čase změnit optiku?

Názory & polemika
Tiarchitekti PRINT 01 edit
Číst článek
03. 07. 2024
Michaela Irová
Doba čtení 2 min

Harmonie a důraz na detail. Studio ti architekti mají na svědomí úchvatné interiéry hotelu i bar ve Stavovském divadle

Studio ti architekti má ve svém portfoliu pestrou škálu realizací. Od boutiqového hotelu přes příběhy hledání hodnot a lásky k rekonstrukcím, interiéry plné něžnějších i odvážnějších barev až po blyštivé bary Stavovského divadla. Spojuje je důvěra v poctivé materiály, zájem o řemeslo a harmonie.

Interiér & architektura
Enotéka Znojmo
Číst článek
01. 07. 2024
Klára Rokosová
Doba čtení 4 min

Vínečko & Design. Znojmo vstalo z popela a stalo se z něj jedno z nejvkusnějších měst v republice

Město toho nabízí mnoho. Od prohlídek historických památek, procházek malebnými uličkami, tajemným podzemím až po úchvatné výhledy do krajiny. Nechybějí ani gastronomické podniky a stylová ubytování. Vydejte se s námi za designovými lahůdkami Znojma.

Design guide
Pkučera
Číst článek
28. 06. 2024
Sabina Ježková
Doba čtení 6 min

Budoucnost je v dobrých rukou. Představujeme 5 architektonických studií, která pracují s respektem i empatií

Česká architektura je v dobrých rukou! Představujeme vám pět architektonických ateliérů, které při návrzích uplatňují originální přístup, pravidelně se zapojují do architektonických soutěží a nebojí se spolupráce s veřejností.

Interiér & architektura
Kropenka Anny Martinkové se podívá až do Bílého domu.
Číst článek
24. 06. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 4 min

Fascinace Santinim. Mladá studentka dostala příležitost obdarovat prezidenta USA svou skleněnou kropenkou na svěcenou vodu

Příležitost, která se neodmítá. Mladá studentka Ateliéru skla na pražské UMPRUM Anna Martinková vyrobila dárek pro Joe Bidena, prezidenta Spojených států amerických. Jak k podobnému úspěchu přišla?

Design & umění Rozhovory
Designblok Cosmos v Oblastní galerii v Liberci!
Číst článek
19. 06. 2024
Redakce
Doba čtení 5 min

Spektakulární instalace, která dokáže oslovit i laika. V Liberci je k vidění oceňovaná výstava českého skla Designblok Cosmos

Putovní výstava Designblok Cosmos, kterou v Praze a Miláně spatřilo již přes sto tisíc lidí, míří do regionů. Aktuálně zaparkovala v zahradě Oblastní galerie Liberec. Proč se vyplatí vyrazit na sever nám prozradila Jana Zielinski a Filip Suchomel.

Design guide
„Naším záměrem bylo vytvořit prvky, které nejenže respektují historii místa, ale zároveň přinášejí čistý estetický dojem,“ uvádí Eduard Herrmann.
Číst článek
19. 06. 2024
Redakce
Doba čtení 2 min

Pražské hřbitovy budou krásnější. Designéři navrhli nové navigační prvky a jednoduchý, přesto funkční mobiliář

Designéři Josef Tomšej a Eduard Herrmann se mohou radovat z vítězství v mezinárodní designérské soutěži na navigační prvky a mobiliář pro celkově 33 hřbitovů, vyhlášené hřbitovními a pohřebními službami hl. města Prahy.

Design & umění