← Zpět na Proměny
Domácí wellness

Zasloužený odpočinek

Kamila si přála zděnou garáž na traktor, aby si v důchodu ulehčila sekání trávy. Dopadlo to jinak.

Během covidu se ukázalo, že stoletá stodola spíš spadne, než aby se v ní dalo něco postavit, a tak místo ní vzniklo kouzelné domácí wellness s výhledem na západ slunce.

DŘÍVE Přítmí, nerovná podlaha, různé schůdky, příčky a malá dvířka tvořily ve stodole jeden velký zmatek a komplikovaly její smysluplné využití. Stáří sto let a vlhký terén způsobily její chátrání a hrozilo, že brzy spadne.

Půdorys - dříve Půdorys - dříve
Půdorys - dříve

NYNÍ Nový prostor je světlý, dostatečně velký, suchý a lze ho vytopit. Ideální místo pro domácí lázně. Koupelna a šatna jsou skryté za dveřmi, z vířivky se tak lze kochat pohledem do zeleně,
na západ slunce, do páry a na mechový obraz.

Půdorys - nyní Půdorys - nyní
Půdorys - nyní

Pohled od dveří 
Do spa se jde chodbou s uloženým dřevem, mezi dvěma dveřmi je proto malá šatna. Vířivka stojí uprostřed, aby z ní děti při koupání necákaly na stěnu. Francouzská okna prostor propojila se zahradou a vnesla do interiéru kousek přírody.

Domácí wellness s vířivkou Domácí wellness s vířivkou
Domácí wellness s vířivkou

NYNÍ Místo trámů a příček jsou pevné obvodové zdi a prostor se otevřel. Vynikla tak jeho velikost. Pohodlně se sem vejde vířivka pro pět osob i lehátka, koupelna se sprchou, parní kabina a šatna.

Dříve - původní stodola Dříve - původní stodola
Dříve - původní stodola

DŘÍVE Dřevěná stodola sloužila sto let jako chlívek pro prasata a kozu, seník, dřevník, dílna, úložiště nářadí a odkladiště všeho možného.

Chalupu v přírodě si Kamila přála od chvíle, kdy přestala s dětmi jezdit na výlety. Její rodiče měli zahradu v chatové oblasti, kde pěstovali všechno možné a vyžadovali neustálou pomoc. Tomu se Kamila chtěla vyhnout, a když jí známí ukazovali fotku chalupy obklopené starými stromy a křovím, okamžitě ji nadchla. Ukázalo se ale, že pozemek i dům jsou vlhké a bylo třeba jej podříznout a vlastně celý přestavět. Souběžně se Kamila s manželem pustili do úpravy pozemku a postupně ho osázeli ovocnými a okrasnými keři.
K víkendovému sekání trávy a řezání dřeva přibylo na podzim i zpracování jablek z původního sadu. Kamila přemýšlela, jak si zjednodušit práci, a traktor na sekání trávy se jevil ideálně. Ale jak ho ochránit před kunou a zloději?

Froté a kožešina Froté a kožešina
Froté a kožešina

PŘÍJEMNÉ LENOŠENÍ
Kdo se nechce koupat, může si číst nebo snít na lehátku zachumlaný do hřejivých plédů.
Ovčí rouno báječně hřeje a vábí ke spánku.

3 BODY K ÚSPĚCHU

1 Nápad Každý z rodiny a častých návštěvníků chalupy vyjádřil svou představu o využití stodoly.

2 Plán Architektka zapracovala nápady do logického celku
a vymyslela jeho praktické uspořádání.

3 Realizace Ideální je vybrat nejprve vířivku a s jejími rozměry počítat při dokončení stavby.

SPOLEČNÉ DÍLO

Z malé zděné garáže se postupně stala kompletní přestavba stoleté stodoly, která stále víc hrozila zřícením. „Děti a přátelé přicházeli s nápady, jak stodolu využít, až jsme nakonec vyslyšeli všechny,“ usmívá se Kamila. Sama si přála vířivku, ale bála se, že venku nastydne. Nápad umístit ji dovnitř byl nakonec stěžejním hybatelem změny. Na stejném půdorysu stodoly a o stejné výšce tak vznikl zděný dům, do kterého se vešla garáž, dílna, chodba na odkládání dřeva a spa. V patře jsou pokoje a terasa s výhledem do kraje. Podobu navrhla architektka Iva Knappová, která už přestavovala původní chalupu. Novostavbu na ni šikovně napojila, aby dům působil kompaktně. S tím už při přestavbě chalupy manželé počítali, a tak bylo připojení veškerých rozvodů snazší. K vytápění slouží tepelné čerpadlo a voda pochází z vlastní studně, provoz je tak ekologický.

Parní kabina Parní kabina
Parní kabina

Parní kabina
Teplá pára uvolňuje svaly a při použití éterických olejů i čistí dýchací cesty. Oblý strop zabraňuje tvorbě plísní. Prostor prosvětluje obklad z dlažby Alba v odstínu slonové kosti a hnědošedá mozaika Alba od značky Rako.

Koupelna Koupelna
Koupelna

Koupelna
Před vstupem do vířivky je třeba se osprchovat. Elegantní dlaždice Alba se majitelům tak líbily, že jimi nechali obložit i stěny. Těžké dlaždice ze stěny sjížděly, ale pomohlo je při obkládání podbít latí a lepit pozvolna. Na výsledek se vyplatilo počkat!

Sprchový kout Sprchový kout
Sprchový kout

Sprchový kout
Majitelé kladou velký důraz na detaily. Mozaika na podlaze tvoří zajímavý prvek, pokračování na zdi sprchový kout opticky zvětšuje. Mozaika je ze stejné řady jako dlažba Alba, ze stěny proto nevystupuje, což usnadňuje údržbu.

DOMÁCÍ LÁZNĚ

Ač byla středobodem vířivka, Kamila ji začala vybírat až na konec, čímž zjistila, že většina modelů neprojde francouzskými dveřmi. Vysněný kousek objevila ve Spa Studiu. Do vířivky Glacia 2022 se vejde pět lidí – dva mohou ležet a tři sedět a masíruje je 38 vodních a vzduchových trysek. Překrásné skeletové provedení Bílá perla rozjasňuje prostor a působí velmi luxusně. I přes objem 1375 l vody je vířivka překvapivě skladná, tudíž dveřmi o šířce 150 cm a výšce 223 cm bez problémů prošla. Odpočinek zvyšuje i parní kabina a venkovní terasa, kde se lze opalovat.

Odkládací stolek u vířivky Odkládací stolek u vířivky
Odkládací stolek u vířivky

NYNÍ Ze stodoly zbyla hromada dřeva na topení a na jejím místě si už zase hrají děti. Nejraději řádí ve vířivce nebo na sebe jukají v páře. I kamarádi jezdí na chalupu častěji.

Dříve - původní stodola Dříve - původní stodola
Dříve - původní stodola

DŘÍVE Stodola zaujímala skoro stejnou plochu jako těsně přiléhající chalupa. Děti do ní měly zakázaný vstup, aby na ně nespadla prkna a nářadí.

PRAKTICKÁ ELEGANCE

Do spa místnosti proudí denní světlo pouze francouzskými dveřmi, proto bylo nutné velký prostor prosvětlit. Dalším požadavkem při výběru obkladů byla praktická údržba a elegantní vzhled. To vše splňuje série Alba od Rako. Decentní dekor přírodního travertinu vyniká zejména v ploše. V provedení slonová kost působí luxusně a zároveň přirozeně a jemně. Velkoformátové dlaždice 60 × 60 cm na podlaze doplňuje na stěně formát 30 × 60 cm stejného designu. Elegantní linie podtrhuje hnědošedá mozaika Alba ve sprchovém koutu a po obvodu koupelny. V parní kabině tvoří 5cm kostičky mozaiky ze stejné série, avšak béžové barvy, podlahu. Obě části jsou tak přirozeně, ale ne fádně propojeny. „Po práci na zahradě se tu zregenerujeme a konečně na chalupě odpočíváme,“ uzavírá Kamila.

Nákupní seznam

Vířivá vana Glacia 2022, provedení Bílá perla, 216 × 216 × 92 cm, 1 375 l, 180 000 Kč, Spa Studio; dlaždice Alba, 60 × 60 cm, slonová kost, 985 Kč/m2, dlaždice Alba, 30 × 60 cm, slonová kost, 844 Kč/m2, mozaika Alba, 5 × 5 cm, hnědošedá, 546 Kč/set (30 × 30 cm), vše Rako; sprchová zástěna Well Reba 95 Clear, 6 189 Kč, mall.cz; sprchová souprava termostatická armatura Grohe, 6 700 Kč Kč, Habakuk; zrcadlo, kruhové, 699 Kč, Möbler; odvlhčovač AMCOR D950 E, 53 200 Kč odvlhcovace.info; saunová osuška Anika azurová, 465 Kč, ručníky Royal Blue a Royal Pink, dle rozměru 345 Kč a 585 Kč, koupelnová předložka Adria pastelově modrá a pudrová, 385 Kč/ks, deka modrá Dare, 1 090 Kč, růžová Watson Pink, 1 090 Kč, vše matejovsky- -povleceni.cz; ozdoby na stromeček Mrazivá něžnost, Glassor, celá kolekce 4 999 Kč nebo od 119 Kč/ks, svícny porcelánové domečky Rudy a Gaspar, 499 Kč/ks, lucerna s hvězdnou oblohou střední, 799 Kč, kelímky růžové, keramika, sada 2 ks, 459 Kč, váza zkumavka se zlatým stojánkem vel. XL, 229 Kč, dekorace plstěná větev červená cesmína, 389 Kč, svícen vánoční les, porcelán a dřevo, 889 Kč, váza Marie, 1 949 Kč, vše decor-by-glassor.cz; svíčky Chesapeake Bay, různé vůně, malá 299 Kč, střední 499 Kč, velká 775 Kč, yankeesvicky.cz

Odstín slonová kost na dlažbě na podlaze i na stěně působí elegantně.

bílá bílá
bílá

Různé odstíny béžové skládají vzor mozaiky ve sprše a páře.

béžová béžová
béžová

Pudrově růžová na ručnících a předložce tvoří teplo domova.

růžová růžová
růžová

Tyrkysově modrá dodává akci a take rozlišuje klučičí ručníky.

tyrkysová tyrkysová
tyrkysová

Teple hnědá barva obložení vířivky i krytu ladí s nábytkem.

hnědá hnědá
hnědá

PROSTOR

Z původního přání na vířivku se vyvinuly domácí lázně s vířivkou, parní kabinou, koupelnou a sluneční terasou. Místnost o rozměrech 6 × 6,3 m se nachází v přízemí nové přístavby mezi garáží a dílnou. S okolím ji spojuje pouze stěna s francouzskými okny, která zajišťují denní světlo.

PROBLÉM

Z původní stodoly zbyl jen půdorys, na kterém vznikla
novostavba. Tu však bylo třeba napojit na již stojící vedlejší dům nejen funkčně, ale i rozvody a vytápěním. Zároveň bylo třeba zohlednit přání na příjemný wellness s ekonomickým provozem a praktickou údržbou.

ŘEŠENÍ

Středobodem je vířivka, kterou Kamila vybrala po pečlivé konzultaci s odborníky ve Spa Studiu tak, aby se do ní vešla celá rodina, děti v ní měly prostor na řádění a zároveň příjemně masírovala celé tělo. Velkoformátová dlažba Rako použitá na podlaze i na stěnách v koupelně prostor sjednotila a dodala mu luxusní vzhled. Obkladač Jan Roth řezal a skládal obklady do oblouku v páře jako puzzle. Odtokový kanálek u vířivky a v páře usnadňuje čištění. Závěsy změkčují světlo, zútulňují prostor a mírní cizí pohledy.

DESIGNÉR PETR ŠLEJMAR

„Moje role byla jen doplňková, přijel jsem se spoustou ozdob a prostor, který Ladislav Šembera s architektkou Ivou Knappovou společně vytvořili, jsem rodině vánočně doladil.“

Designér Petr Šlejmar Designér Petr Šlejmar
Designér Petr Šlejmar

MAJITELKA KAMILA ŠEMBEROVÁ

„Z přání malé garáže se stala dvouletá akce a velká stavba, ale teď jsem ráda. Ve vířivce si pokaždé tak odpočinu, že se druhý den můžu zase pustit do práce na zahradě a nic mě nebolí.“

Majitelka Kamila Majitelka Kamila
Majitelka Kamila

Kolik to stálo

Vířivka...............................180 000 Kč
Obklady .............................63 468 Kč
Parní kabina.......................132 575 Kč
Řemeslnické práce..............69 700 Kč
Sanita...................................19 539 Kč
Doplňky................................16 894 Kč

CELKEM........................482 176 Kč

KONTAKTY, KTERÉ BY SE VÁM MOHLY HODIT

Vířivka Spa Studio, Praha 6, www.spa-studio.cz
Dlažba a obklady Rako, www.rako.cz
Architektka Ing. arch. Iva Knappová, kpp@centrum.cz

Rubriky:

Další z rubriky

EK KLM interiār
Číst článek
15. 05. 2024
Propagace značky
Doba čtení 2 min

Nové byty u metra Kolbenova - vysoký standard a nízké poplatky za energie

Hned u metra Kolbenova přichází do nabídky nové byty, vysoký standard vybavení doplní nízké poplatky za energie

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlení
Bydlet jako... japandi, designér Petr Šlejmar
Číst článek
09. 05. 2024
Pavlína Blahotová
Doba čtení 10 min

Bydlet jako japandi: nová koupelna kombinuje japonský minimalismus se skandinávským smyslem pro estetiku

Když se designér Petr Šlejmar dozvěděl, že Jindřicha baví vikingská mytologie a jeho žena obdivuje japonský minimalismus, bylo hned jasné, kde se to potkává – ve stylu japandi!

Interiér & architektura Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Obývací část s jídlením koutem
Číst článek
26. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako na houbách: jak zařídit byt s nejmenší uhlíkovou stopou? Dívejte se po okolí!

Pro Agne je ekologie důležitá, proto ji nadchla myšlenka designérky Markéty Daňkové použít nábytek z odpadního dřeva a mycelia. Nové technologie by v budoucnu mohly nahradit některé obtížně recyklovatelné materiály, jako jsou třeba plasty.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC09568 kopie
Číst článek
12. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako na plátně: developerské projekty chrlí malé byty podle jednoho mustru, po spolupráci s interiérovým designérem však můžete mít opravdu osobitý domov.

Majitelkou tohoto bytu je mladá manažerka Kateřina, která si jako místo pro svůj nový domov vyhlédla sídliště na pražském Barrandově. Zařídit prázdný byt jí pomohl designér Tomáš Havránek.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Ložnice s komodou
Číst článek
11. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako v bruselském stylu: originální retro stolek může určit charakter celé místnosti.

Kvalitní, ničím nerušený spánek není samozřejmostí. Své o tom ví Jana, která má konečně vlastní ložnici, do níž manžel smí jen na návštěvy. Rozhodně ale nejde pouze o útulný dámský budoár. Místnost musí splnit několik důležitých funkcí.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Ostrůvek v kuchyni
Číst článek
05. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 12 min

Bydlet jako za starými dveřmi: staré dveře nevyhazujte, ani když budujete interiér s luxusními designovými prvky. Nesou s sebou paměť bytu.

Renata zdědila po strejdovi byt ve staré pražské vile, ale stěhovat se do něj nechce. Bydlí a pracuje mimo hlavní město, ale ráda by si byt nechala. Designérka Markéta Daňková jí tedy navrhla nadčasové víkendové zázemí.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Obývací pokoj s kuchyní
Číst článek
22. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 9 min

Bydlet jako v rezidenci: v malém prostoru se osvědčil vestavěný nábytek.

Byt v novostavbě, odkud je dobré spojení do centra Prahy, s dostupnými službami v okolí, s vlastní předzahrádkou a navíc s velkou zahradou určenou všem obyvatelům je vysněným bydlením mnoha lidí. Jak jej ale zařídit, aby se v něm žilo pohodlně?

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Závěsné křeslo
Číst článek
15. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako tři sestry: jak rozdělit dva pokoje mezi tři dívky? Řešením je rozdělení funkcí.

Zařídit společný pokoj pro tři děvčata není legrace. Musíte plánovat, počítat, měřit...

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC07894 kopie
Číst článek
09. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 9 min

Bydlet jako na letním bytě: ukliďte, vyházejte staré krámy a vymalujte, často se stane zázrak, vzkazuje designér.

Obývací pokoj na chatě u Sázavy byl zařízený vším, co se postupem mnohla let v rodině odložilo a odvezlo na chatu, kde e to ještě může hodit.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC08074 kopie
Číst článek
01. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 9 min

Bydlet jako za úplňku: útulná ložnice se dá vytvořit i s omezeným rozpočtem.

Čerstvá důchodkyně Olga si přála proměnit neútulnou a nepříliš komfortní ložnici. Když víte, jak na to, jde to i s omezeným rozpočtem. Základem proměny od designérky Lucie Polákové jsou barvy, látky a trochu fantazie.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako

AKTUÁLNÍ ČÍSLO ČASOPISU

NPB0624 cover
Gadesign

SOUTĚŽNÍ PŘÍSPĚVEK

BANER0624 vyrocni soutez

Výroční soutěž 10 x 10
Oslavte s námi 10. výročí časopisu Nové proměny bydlení a hrajte o narozeninové dárky! Každý měsíc na facebooku a v každém tištěném vydání Nových proměn bydlení najdete rozdílné soutěžní otázky s rozdílnými výhrami. My pak pokaždé odměníme celkem 20 soutěžících. Navíc ti z vás, kteří do 12. 8. 2024 odpoví na jakoukoli soutěžní otázku zveřejněnou v tištěném magazínu Nové proměny bydlení, mají možnost vyhrát hlavní cenu – pračku a sušičku Gorenje. Výherce hlavní výhry zveřejníme v Nových proměnách bydlení 10/24, jež vyjde 5. 9. 2024. Sledujte naše facebookové stránky a kupte si náš časopis.

Chci soutěžit →

Nejnovější články

EK KLM interiār
Číst článek
15. 05. 2024
Propagace značky
Doba čtení 2 min

Nové byty u metra Kolbenova - vysoký standard a nízké poplatky za energie

Hned u metra Kolbenova přichází do nabídky nové byty, vysoký standard vybavení doplní nízké poplatky za energie

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlení
Bydlet jako... japandi, designér Petr Šlejmar
Číst článek
09. 05. 2024
Pavlína Blahotová
Doba čtení 10 min

Bydlet jako japandi: nová koupelna kombinuje japonský minimalismus se skandinávským smyslem pro estetiku

Když se designér Petr Šlejmar dozvěděl, že Jindřicha baví vikingská mytologie a jeho žena obdivuje japonský minimalismus, bylo hned jasné, kde se to potkává – ve stylu japandi!

Interiér & architektura Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Obývací část s jídlením koutem
Číst článek
26. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako na houbách: jak zařídit byt s nejmenší uhlíkovou stopou? Dívejte se po okolí!

Pro Agne je ekologie důležitá, proto ji nadchla myšlenka designérky Markéty Daňkové použít nábytek z odpadního dřeva a mycelia. Nové technologie by v budoucnu mohly nahradit některé obtížně recyklovatelné materiály, jako jsou třeba plasty.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC09568 kopie
Číst článek
12. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako na plátně: developerské projekty chrlí malé byty podle jednoho mustru, po spolupráci s interiérovým designérem však můžete mít opravdu osobitý domov.

Majitelkou tohoto bytu je mladá manažerka Kateřina, která si jako místo pro svůj nový domov vyhlédla sídliště na pražském Barrandově. Zařídit prázdný byt jí pomohl designér Tomáš Havránek.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Ložnice s komodou
Číst článek
11. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako v bruselském stylu: originální retro stolek může určit charakter celé místnosti.

Kvalitní, ničím nerušený spánek není samozřejmostí. Své o tom ví Jana, která má konečně vlastní ložnici, do níž manžel smí jen na návštěvy. Rozhodně ale nejde pouze o útulný dámský budoár. Místnost musí splnit několik důležitých funkcí.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Ostrůvek v kuchyni
Číst článek
05. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 12 min

Bydlet jako za starými dveřmi: staré dveře nevyhazujte, ani když budujete interiér s luxusními designovými prvky. Nesou s sebou paměť bytu.

Renata zdědila po strejdovi byt ve staré pražské vile, ale stěhovat se do něj nechce. Bydlí a pracuje mimo hlavní město, ale ráda by si byt nechala. Designérka Markéta Daňková jí tedy navrhla nadčasové víkendové zázemí.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Obývací pokoj s kuchyní
Číst článek
22. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 9 min

Bydlet jako v rezidenci: v malém prostoru se osvědčil vestavěný nábytek.

Byt v novostavbě, odkud je dobré spojení do centra Prahy, s dostupnými službami v okolí, s vlastní předzahrádkou a navíc s velkou zahradou určenou všem obyvatelům je vysněným bydlením mnoha lidí. Jak jej ale zařídit, aby se v něm žilo pohodlně?

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Závěsné křeslo
Číst článek
15. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako tři sestry: jak rozdělit dva pokoje mezi tři dívky? Řešením je rozdělení funkcí.

Zařídit společný pokoj pro tři děvčata není legrace. Musíte plánovat, počítat, měřit...

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC07894 kopie
Číst článek
09. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 9 min

Bydlet jako na letním bytě: ukliďte, vyházejte staré krámy a vymalujte, často se stane zázrak, vzkazuje designér.

Obývací pokoj na chatě u Sázavy byl zařízený vším, co se postupem mnohla let v rodině odložilo a odvezlo na chatu, kde e to ještě může hodit.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC08074 kopie
Číst článek
01. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 9 min

Bydlet jako za úplňku: útulná ložnice se dá vytvořit i s omezeným rozpočtem.

Čerstvá důchodkyně Olga si přála proměnit neútulnou a nepříliš komfortní ložnici. Když víte, jak na to, jde to i s omezeným rozpočtem. Základem proměny od designérky Lucie Polákové jsou barvy, látky a trochu fantazie.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako