← Zpět na Zahrada
Zahrada ve vnitrobloku

Zahrada ve vnitrobloku

Po přečtení tohoto článku zřejmě vyrazíte do pražské cukrárny Alchymista a ve stínu krásných starých stromů zhřešíte nad skvělým dortem.

Kouzelnou zahradu ukrytou mezi letenskými činžáky objevíte snadno, stačí si v cukrárně Alchymista objednat kávu a dortík a přijmout pozvání k posezení na zahrádce. A jste tam!

Zahrada ve vnitrobloku Zahrada ve vnitrobloku
Zahrada ve vnitrobloku
Srdcovka Srdcovka
Srdcovka

Srdcovky

Každá květina, kterou sem Kateřina zasadila, je vlastně její srdcovka. Ale ta pravá srdcovka tu má důležité místo – symbolizuje oblíbený styl venkovské zahrady.

Kateřina Ebelová, výtvarnice, galeristka, zakladatelka a majitelka kavárenské cukrárny, Galerie Scarabeus a Muzea kávy, se do kultivování vnitrobloku patřícího k jejímu domu pustila před jednadvaceti lety. „Původně šlo o tři sloučené pozemky pokryté asfaltem a nekvalitní zeminou, byly zde pouze dvě lípy, stoletá hrušeň a botanický atlas plevelu,“ vzpomíná Kateřina. „Mám ráda rostliny, které jsou typické pro venkov a působí nostalgicky, navíc mnohé z nich patří mezi jedlé i léčivé byliny a lze je použít k přípravě pokrmu nebo nápojů či ke zdobení. Mnohé z nich jsou nenáročné na pěstování, když vysadíte orlíčky a náprstníky, černuchu či pomněnky, stačí jimi v pravou chvíli zatřást, a za rok nebo dva je máte všude,“ usmívá se. Zahradě dodává na spontánnosti i tajuplnosti fakt, že i fasády okolních domu porostly popínavky až do šestého patra, domy se tu vlastně v záplavě přírody pomalu ztrácejí.

Zahrada kavárny Alchimysta Zahrada kavárny Alchimysta
Zahrada kavárny Alchimysta

ZVLÁŠTNÍ MIKROSVĚT

Vnitroblok chrání svou utajenou zahradu před nepříznivým počasím – tady skoro nefouká, určitě je tu tepleji než v ulicích a zelený trávník se často udrží i přes zimu. Jako každá zahrada si však i tato na svou dnešní divoce neokázalou podobu musela pár let počkat. „Člověk se při zakládání zahrady musí obrnit trpělivostí a představovat si, jak bude vypadat třeba za pět či deset let, až se rostliny rozrostou,“ říká Kateřina. Kvůli tomu, že střední část pozemku byla pokrytá asfaltem, bylo nutné na ni navézt zeminu a po okrajích původní silnice vytvořit valy, aby rostliny mohly zakořenit. Jak ale říká staré anglické přísloví, nejlepším hnojivem je zahradníkův stín. Kateřina s paní Irenou Polívkovou a některými členy rodiny svou zahradu poctivě hnojí láskou a nesmírnou péčí a ona jí za to vše mnohonásobně vrací svou krásou. Naše fotografie vznikaly v několika obdobích – a vždycky jsme se setkali se záplavou barevných květů. Přitom osazovat se zprvu daly jen okraje trávníku, některé rostliny si musí vystačit s přibližně deseti centimetry hlíny, kterou dostaly k dispozici díky navážce.

Pohled z kavárny Pohled z kavárny
Pohled z kavárny

Zahrádka

Hosté cukrárny si mohou vybrat, jestli posedět uvnitř v příjemném domácím prostředí, nebo venku na zahrádce. Z obou míst se odchází jen těžko.

Jezírko

Od časného jara mohou hosté obdivovat první bahenní rostliny kolem jezírka. Začíná to koberci pomněnek a pokračuje krásnými žlutými kosatci.

Čínský květináč Čínský květináč
Čínský květináč

DEKORATIVNÍ NÁDOBY

Kateřina jako výtvarnice má k umění blízko, a tak tu žádná nádoba není jen tak náhodou. Čínský květináč je zdobený tradičními ornamentálními motivy, malba kobaltem.

ZÁPLAVY KVĚTŮ

JAK ZAŘÍDIT, ABY ZAHRADA V KAŽDÉM ROČNÍM OBDOBÍ KVETLA JAKO NA SVÁTEČNÍ PŘEHLÍDCE?

Pravidlo tří pater

„Při zakládání zahrady jsem vše konzultovala s kamarádem zahradním architektem, který mě naučil spolehlivé pravidlo tří pater,“ říká Kateřina. „Vysoké kvetoucí keře je třeba podsadit středně vysokými rostlinami s bohatými listy, které keřům zakryjí nevzhledné kmínky. Nejnižší patro patří cibulím, polštářovým květinám nebo letničkám, které vše propojí a rozsvítí.“

Rozkvetlá zahrada Rozkvetlá zahrada
Rozkvetlá zahrada

Divočina

Ke kavárně s bohémskou atmosférou tato spontánně působící zahrada dokonale patří. Podobný vnitroblok 

by určitě ocenila spousta obyvatel městských domu…

Zahrada ve vnitrobloku Zahrada ve vnitrobloku
Zahrada ve vnitrobloku
"Tradiční čínské přísloví praví: Chceš-li být šťasten jeden den, opij se. Chceš-li být šťasten rok, ožeň se, chceš-li být šťasten celý život, založ si zahradu. S tím se plně ztotožňuji.“ Kateřina Ebelová, majitelka zahrady
Zahrada ve vnitrobloku Zahrada ve vnitrobloku
Zahrada ve vnitrobloku

GALERIE, DIVADLO A PTÁČCI

Zahrada se stále rozrůstá – je tu dost místa nejen pro pravidelné exteriérové výstavy Galerie Scarabeus, ale také pro divadelní představení, koncerty a recitační večery. Děti z mateřských a základních škol, které se přicházejí potěšit historickými loutkami do galerijní expozice, zde poznávají rostliny, ale také půvabné mandarínské a karolínské kachničky, indické běžce, králíky, hrdličky chechtavé a zlaté rybky. Někdy je pro děti připraveno také loutkové představení a výtvarné dílny. Bohatý přírodní prostor je navíc atraktivní i pro spoustu živočichů, kteří tu mají bezpečný domov. Kateřina se snaží vytvořit optimální hnízdní podmínky především ptákům. Její strýc, komunisty popravený Veleslav Wahl, byl přes své mládí autorem dodnes uznávané publikace Pražské ptactvo. Pro svůj „vnitroblokový svět“ Kateřina znovuobjevila pojmenování – Letenský Montmartre, tak se přezdívalo lokalitě kolem AVU za první republiky.

Loutkové divadlo Loutkové divadlo
Loutkové divadlo

DIVADLO, VÝSTAVY, KONCERTY…

Když budete sledovat program, určitě nepromeškáte příležitost navštívit loutkové představení. Nebo alespoň výstavu loutkových divadel ve zdejší galerii.

Umění v zahradě Umění v zahradě
Umění v zahradě

DOTYKY VÝTVARNÉHO UMĚNÍ

Umělecká díla v zahradě vám připomenou, že součástí tohoto multifunkčního prostoru je kromě Muzea kávy i Galerie Scarabeus.

Šípková růže Šípková růže
Šípková růže

ŠÍPKOVÁ RŮŽE

Obyčejné plané růže se snáze uchytí v nepříznivých podmínkách, jako je například nedostatek půdy. Ale i pro šlechtěné odrůdy se tu našlo 

místo.

KONTAKTY, KTERÉ BY VÁS MOHLY ZAJÍMAT

 www.alchymista.cz

www.galeriescarabeus.cz

www.muzeumkavy.cz

Rubriky:

Další z rubriky

EK KLM interiār
Číst článek
15. 05. 2024
Propagace značky
Doba čtení 2 min

Nové byty u metra Kolbenova - vysoký standard a nízké poplatky za energie

Hned u metra Kolbenova přichází do nabídky nové byty, vysoký standard vybavení doplní nízké poplatky za energie

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlení
Bydlet jako... japandi, designér Petr Šlejmar
Číst článek
09. 05. 2024
Pavlína Blahotová
Doba čtení 10 min

Bydlet jako japandi: nová koupelna kombinuje japonský minimalismus se skandinávským smyslem pro estetiku

Když se designér Petr Šlejmar dozvěděl, že Jindřicha baví vikingská mytologie a jeho žena obdivuje japonský minimalismus, bylo hned jasné, kde se to potkává – ve stylu japandi!

Interiér & architektura Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Obývací část s jídlením koutem
Číst článek
26. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako na houbách: jak zařídit byt s nejmenší uhlíkovou stopou? Dívejte se po okolí!

Pro Agne je ekologie důležitá, proto ji nadchla myšlenka designérky Markéty Daňkové použít nábytek z odpadního dřeva a mycelia. Nové technologie by v budoucnu mohly nahradit některé obtížně recyklovatelné materiály, jako jsou třeba plasty.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC09568 kopie
Číst článek
12. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako na plátně: developerské projekty chrlí malé byty podle jednoho mustru, po spolupráci s interiérovým designérem však můžete mít opravdu osobitý domov.

Majitelkou tohoto bytu je mladá manažerka Kateřina, která si jako místo pro svůj nový domov vyhlédla sídliště na pražském Barrandově. Zařídit prázdný byt jí pomohl designér Tomáš Havránek.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Ložnice s komodou
Číst článek
11. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako v bruselském stylu: originální retro stolek může určit charakter celé místnosti.

Kvalitní, ničím nerušený spánek není samozřejmostí. Své o tom ví Jana, která má konečně vlastní ložnici, do níž manžel smí jen na návštěvy. Rozhodně ale nejde pouze o útulný dámský budoár. Místnost musí splnit několik důležitých funkcí.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Ostrůvek v kuchyni
Číst článek
05. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 12 min

Bydlet jako za starými dveřmi: staré dveře nevyhazujte, ani když budujete interiér s luxusními designovými prvky. Nesou s sebou paměť bytu.

Renata zdědila po strejdovi byt ve staré pražské vile, ale stěhovat se do něj nechce. Bydlí a pracuje mimo hlavní město, ale ráda by si byt nechala. Designérka Markéta Daňková jí tedy navrhla nadčasové víkendové zázemí.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Obývací pokoj s kuchyní
Číst článek
22. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 9 min

Bydlet jako v rezidenci: v malém prostoru se osvědčil vestavěný nábytek.

Byt v novostavbě, odkud je dobré spojení do centra Prahy, s dostupnými službami v okolí, s vlastní předzahrádkou a navíc s velkou zahradou určenou všem obyvatelům je vysněným bydlením mnoha lidí. Jak jej ale zařídit, aby se v něm žilo pohodlně?

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Závěsné křeslo
Číst článek
15. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako tři sestry: jak rozdělit dva pokoje mezi tři dívky? Řešením je rozdělení funkcí.

Zařídit společný pokoj pro tři děvčata není legrace. Musíte plánovat, počítat, měřit...

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC07894 kopie
Číst článek
09. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 9 min

Bydlet jako na letním bytě: ukliďte, vyházejte staré krámy a vymalujte, často se stane zázrak, vzkazuje designér.

Obývací pokoj na chatě u Sázavy byl zařízený vším, co se postupem mnohla let v rodině odložilo a odvezlo na chatu, kde e to ještě může hodit.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC08074 kopie
Číst článek
01. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 9 min

Bydlet jako za úplňku: útulná ložnice se dá vytvořit i s omezeným rozpočtem.

Čerstvá důchodkyně Olga si přála proměnit neútulnou a nepříliš komfortní ložnici. Když víte, jak na to, jde to i s omezeným rozpočtem. Základem proměny od designérky Lucie Polákové jsou barvy, látky a trochu fantazie.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako

AKTUÁLNÍ ČÍSLO ČASOPISU

NPB0624 cover
Gadesign

SOUTĚŽNÍ PŘÍSPĚVEK

BANER0624 vyrocni soutez

Výroční soutěž 10 x 10
Oslavte s námi 10. výročí časopisu Nové proměny bydlení a hrajte o narozeninové dárky! Každý měsíc na facebooku a v každém tištěném vydání Nových proměn bydlení najdete rozdílné soutěžní otázky s rozdílnými výhrami. My pak pokaždé odměníme celkem 20 soutěžících. Navíc ti z vás, kteří do 12. 8. 2024 odpoví na jakoukoli soutěžní otázku zveřejněnou v tištěném magazínu Nové proměny bydlení, mají možnost vyhrát hlavní cenu – pračku a sušičku Gorenje. Výherce hlavní výhry zveřejníme v Nových proměnách bydlení 10/24, jež vyjde 5. 9. 2024. Sledujte naše facebookové stránky a kupte si náš časopis.

Chci soutěžit →

Nejnovější články

EK KLM interiār
Číst článek
15. 05. 2024
Propagace značky
Doba čtení 2 min

Nové byty u metra Kolbenova - vysoký standard a nízké poplatky za energie

Hned u metra Kolbenova přichází do nabídky nové byty, vysoký standard vybavení doplní nízké poplatky za energie

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlení
Bydlet jako... japandi, designér Petr Šlejmar
Číst článek
09. 05. 2024
Pavlína Blahotová
Doba čtení 10 min

Bydlet jako japandi: nová koupelna kombinuje japonský minimalismus se skandinávským smyslem pro estetiku

Když se designér Petr Šlejmar dozvěděl, že Jindřicha baví vikingská mytologie a jeho žena obdivuje japonský minimalismus, bylo hned jasné, kde se to potkává – ve stylu japandi!

Interiér & architektura Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Obývací část s jídlením koutem
Číst článek
26. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako na houbách: jak zařídit byt s nejmenší uhlíkovou stopou? Dívejte se po okolí!

Pro Agne je ekologie důležitá, proto ji nadchla myšlenka designérky Markéty Daňkové použít nábytek z odpadního dřeva a mycelia. Nové technologie by v budoucnu mohly nahradit některé obtížně recyklovatelné materiály, jako jsou třeba plasty.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC09568 kopie
Číst článek
12. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako na plátně: developerské projekty chrlí malé byty podle jednoho mustru, po spolupráci s interiérovým designérem však můžete mít opravdu osobitý domov.

Majitelkou tohoto bytu je mladá manažerka Kateřina, která si jako místo pro svůj nový domov vyhlédla sídliště na pražském Barrandově. Zařídit prázdný byt jí pomohl designér Tomáš Havránek.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Ložnice s komodou
Číst článek
11. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako v bruselském stylu: originální retro stolek může určit charakter celé místnosti.

Kvalitní, ničím nerušený spánek není samozřejmostí. Své o tom ví Jana, která má konečně vlastní ložnici, do níž manžel smí jen na návštěvy. Rozhodně ale nejde pouze o útulný dámský budoár. Místnost musí splnit několik důležitých funkcí.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Ostrůvek v kuchyni
Číst článek
05. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 12 min

Bydlet jako za starými dveřmi: staré dveře nevyhazujte, ani když budujete interiér s luxusními designovými prvky. Nesou s sebou paměť bytu.

Renata zdědila po strejdovi byt ve staré pražské vile, ale stěhovat se do něj nechce. Bydlí a pracuje mimo hlavní město, ale ráda by si byt nechala. Designérka Markéta Daňková jí tedy navrhla nadčasové víkendové zázemí.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Obývací pokoj s kuchyní
Číst článek
22. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 9 min

Bydlet jako v rezidenci: v malém prostoru se osvědčil vestavěný nábytek.

Byt v novostavbě, odkud je dobré spojení do centra Prahy, s dostupnými službami v okolí, s vlastní předzahrádkou a navíc s velkou zahradou určenou všem obyvatelům je vysněným bydlením mnoha lidí. Jak jej ale zařídit, aby se v něm žilo pohodlně?

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Závěsné křeslo
Číst článek
15. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako tři sestry: jak rozdělit dva pokoje mezi tři dívky? Řešením je rozdělení funkcí.

Zařídit společný pokoj pro tři děvčata není legrace. Musíte plánovat, počítat, měřit...

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC07894 kopie
Číst článek
09. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 9 min

Bydlet jako na letním bytě: ukliďte, vyházejte staré krámy a vymalujte, často se stane zázrak, vzkazuje designér.

Obývací pokoj na chatě u Sázavy byl zařízený vším, co se postupem mnohla let v rodině odložilo a odvezlo na chatu, kde e to ještě může hodit.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC08074 kopie
Číst článek
01. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 9 min

Bydlet jako za úplňku: útulná ložnice se dá vytvořit i s omezeným rozpočtem.

Čerstvá důchodkyně Olga si přála proměnit neútulnou a nepříliš komfortní ložnici. Když víte, jak na to, jde to i s omezeným rozpočtem. Základem proměny od designérky Lucie Polákové jsou barvy, látky a trochu fantazie.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako