Na úvod je potřeba vyjasnit jednu věc – pokud chcete mít v koupelně kytku jiného druhu než made in China, potřebujete aspoň malé okno, protože bez přirozeného světla to jednoduše nepůjde.
ROSTLINY DO VLHKA
Bohužel okno v koupelně vůbec není běžnou věcí, a to ani v novostavbách – předpokládá se, že lidé nestojí o to, aby na ně někdo civěl, když lezou z vany, což je logika, která se vždycky hodila technokratům, co jsou se vším hned hotoví a neuznávají, že ke zdravému domovu patří i živé rostliny.
VYBÍREJTE PODLE LISTŮ
Budeme se teď tedy bavit o modelové koupelně, která má sice okénko, přesto celkově světla moc nepobrala, protože pokud máte štěstí na velká okna, která vás po výstupu z vany vykoupou ještě v záři slunečních paprsků, můžete si být jistí, že vám tam vyraší i koště. Vybírejte přednostně druhy, které jsou přirozeně přizpůsobeny životu v přistínění a umí efektivně využít i velmi slabé světlo – poznáte je především podle velkých, tmavě zelených listů. Patří k nim všechny druhy kapradin, filodendrony, monstery, naprosto skvělé a vděčné i za minimum péče jsou sansevierie, známé jako tchyniny jazyky. Je-li světla o něco více, můžete sáhnout i po kvetoucích rostlinách. Třeba bromélie v přirozených podmínkách žijí prakticky jen ze vzdušné vlhkosti – každý den se z deštného lesa odpařují kvanta vody a to se děje i v koupelně, jen v menším měřítku. Celou džungli to asi neutáhne, ale pár kytkám vaše koupelna k životu určitě postačí. V této místnosti se daří také tilandsiím, které jinde než v koupelně nebo v tropickém skleníčku s jistotou zabijete, a orchidejím, které vám z vany udělají luxusní budoár a vaše vůbec nejoblíbenější místo v bytě. To, že jste trefili jejich ideální podmínky, poznáte podle prakticky neustávajícího kvetení. V tom vynikají snadno dostupné můrovce (Phalaenopsis) a střevíčníky (Paphiopedilum).
ORCHIDEJ
DRACÉNA
Orchideje pocházejí z tropů, takže vysoká vlhkost jim přirozeně vyhovuje. Pára vycházející z koupele je udrží v teple a zůstanou díky ní vždy dobře hydratované.
Zelenolisté odrůdy se spokojí s malým okénkemna sever, ty pestrolisté potřebují světla více.Je nenáročná na zálivku i celkově na péči a vypadá vždy úhledně.
PRAVIDLA ZELENÉ KOUPELNY
Perfektní podmínky jsou určitě základ, vedle nich je ale důležitý také režim. Koupelna je tu přece hlavně pro vás a musí především zůstat čistá, hygienická a prostá plísní a nejrůznějších choroboplodných zárodků. Nejdůležitější věc, kterou zcela jistě budete muset vyřešit, je větrání – rostlinám, a speciálně těm tropickým, totiž nevyhovuje průvan a takové to poctivé vyvětrání s oknem dokořán jim může vážně uškodit. V zimě by je mohl tepelný šok dokonce i zabít. Pokud máte možnost, instalujte si proto do koupelny odsávání. Mnoho bytových domů je má řešeno centrálně, při plánování novostavby oceníte rekuperaci (systém řízeného větrání), což je velmi užitečná, praktická a zdravá věc nejen v koupelnách. Kdo se rád cachtá a nekouká při tom na hodiny, nemusí nic řešit, vlhkosti se do vzduchu dostane dost a během vašeho relaxačního pobytu ve vaně ji rostliny stačí absorbovat. Pokud se ale jen krátce sprchujete, tak po výstupu ze sprchového koutu nechte páru rozptýlit do celé místnosti a počkejte alespoň čtvrt hodiny, než pustíte větrák.
DICKSONIA
ALOE VERA
Tato luxusně působící stromová kapradina z Nového Zélandu potřebuje velmi vlhký vzduch a hodně prostoru – ideální je do chill-out zóny u vířivky nebo krytého bazénu.
Bude se jí dařit spíše na světlejších místech. Kromě toho, že vytváří pěkné bohaté růžice, ji oceníte i jako první pomoc při popálení nebo pořezání žiletkou při holení.
Když je světla málo
V zimním období mohou rostliny trpět nedostatkem světla. Poznáte to podle vytáhlého růstu, žloutnutí nebo ztráty barev – tak reagují pestrolisté odrůdy, které ve stínu úplně ztratí kresbu nebo zezelenají. Můžete jim přisvítit žárovkami se spektrem světla naladěným přímo pro růst rostlin; jsou běžně k dostání, jen je třeba se poptat. Sviťte ale jen přes den, noc by měla zůstat přirozeně temná.