← Zpět na Zahrada
Rapsodie v modré

Rapsodie v modré

Modrá a fialová barva zklidňuje a propojuje s vnitřní podstatou. Obklopte se květinami v modrých tónech, a budete na správné vlně.

Tak schválně, udělejte si soukromý průzkum mezi známými a ptejte se na oblíbenou barvu. Vsaďte se, že zvítězí modrá.

Barvy, které stoupnou do hlavy

Nezdá se to, ale čistě modrých květin je v přírodě velmi málo. Modrá se téměř vždy vyskytuje s příměsí jiné barvy, často přechází do fialové, purpurové nebo růžové. Muže za to druh pigmentu, ale také poměrně sofistikovaná struktura samotného květu. Jasně modré pomněnky jsou tedy královny!Rapsodie v modré Rapsodie v modré
Rapsodie v modré
Rapsodie v modré Rapsodie v modré
Rapsodie v modré

Co chtějí včely

Ze všech zhruba dvou set osmdesáti tisíc druhu kvetoucích rostlin má pouze deset procent přirozeně modré květy. Včely, které jsou hlavními opylovači pro mnoho druhu, však modrou barvu preferují. Pro zajímavost, červenou barvu, kterou lidé označují jako výraznou a atraktivní, vidí černě. Rostliny mají různé strategie, jak vypadat alespoň trochu namodrale, aby včely přivábily.

Rapsodie v modré Rapsodie v modré
Rapsodie v modré

Vábení modré barvy je vyvoláno hrou světla na povrchu květu – ty nejsou dokonale hladké, jejich povrch je pokryt drobounkými ploškami, z nichž každá odráží světlo trochu jinak a vzniká kolem nich jakási modravá záře. To je efekt známý z pavích per nebo z křídel tropického motýla Morpho, která neobsahují vůbec žádný pigment, modře vypadají proto, že struktura křídla fyzicky odděluje jednotlivé složky bílého světla a odráží pouze určité vlnové délky. Stejný efekt vzniká také na povrchu kvetu a na tmavých květech ho lze spatřit pouhým okem. Hmyz tuto září vidí zřetelněji než my, protože lépe rozlišuje ultra fialovou. Zní to trochu složitě, ale je to jednoduché, modré a  fialové květy jsou fascinující a je fajn mít je doma.

Existuje meditace, při které zíráte na modrý puntík. To by mě asi zabilo, ale na kytky dokážu hledět nekonečně dlouho. To je skvělá alternativa.“

Eva Žallmannová, zahradní architektka

Uhrančivé krásky

Fialová a temně modrá jsou prý barvy vyšších duchovních sfér. Každopádně je dobrý nápad dát si je na okno do ložnice a čekat na krásné sny nebo na inspirující nápady.

Rapsodie v modré Rapsodie v modré
Rapsodie v modré

Do dámské pracovny

Africká fialka Modrá, fialová a růžová jsou varianty jednoho rostlinného barviva, které se projevuje s různou intenzitou. I když kvete bíle, vždy má ten tajemný namodralý nádech. Je skromná, s malými přestávkami dokáže nepřetržitě produkovat květy po celý rok.

Tip: Pokud fialka nekvete, má málo živin. Přesaďte ji a do pudy dejte hnojivo s postupným uvolňováním. Nikdy ji nezalévejte na listy, nadělají se na nich skvrny.

Rapsodie v modré Rapsodie v modré
Rapsodie v modré

Zahradní odpočívání

Olověnec Nádherná rostlina s popínavým růstem, která produkuje nejúžasnější dokonale modré květy seskupené do efektních kulovitých květenství. Pochází z teplých oblastí a není mrazuvzdorná, venku muže být pouze od půlky května do října, chladné období potřebuje strávit v zimní zahradě nebo ve studeném skleníku, kde často vykvétá i v zimě. Před zazimováním je třeba ji seříznout, postupně pak dorůstá a zbytečně se nevyčerpává. Kvete od června do konce září, výhony dorůstají délky okolo dvou metru.

Tip: V době květu potřebuje každotýdenní hnojení a odstraňování odkvetlých kvetu.

Rapsodie v modré Rapsodie v modré
Rapsodie v modré

Modrá tady a teď

Horské zvonky Obchody často prodávají úhledné trsy poseté stovkami malých zvonečků. Zvonek karpatský je primárně venkovní trvalka a poté, co bohatá násada květu odkvete, můžete jej přemístit ven. Dařit se mu bude na slunné skalce nebo zídce, kde se rozroste do plochy a vytvoří zvonečkový koberec. Spokojí se i s omezeným prostorem, takže se hodí i do venkovních květináčku a truhlíku.

Tip: Po odkvětu celou rostlinu radikálně zastřihněte, vytvoří nové listy a poupata.

HRAJTE SI S BARVAMI
Efekt kvetoucích rostlin je vždy silnější, když dáte k sobe vetší počet rostlin stejné nebo podobné barvy. Pro harmonické vyznění kombinujte modré květiny s bíle, fialové nebo růžově kvetoucími, kontrast vytvoří žlutá a oranžová.

Nesmrtelné hyacinty

Květina s nezaměnitelnou vůní je jako zkušený svůdník – nakonec mu stejně podlehnete. Pokud bez něj nemůžete být, tak se proste nebraňte.

Rapsodie v modré Rapsodie v modré
Rapsodie v modré

Život hyacintu
Hyacint je jarní cibulovina, což znamená, že většina jeho života se odehrává pod zemí. Fajn, ale zanořená cibule nikoho do extáze nedostane. My, co bez něj nemůžeme být, chceme hyacint zbožňovat tady a teď. 

A jak voní!
Když někdo říká, že ho z hyacintu bolí hlava, věřte mu. Jeho silná vůně se muže stát spouštěčem migrény. Je ale také velmi stabilní, proto ho najdete v řadě oblíbených parfému.

Dlouhá sezóna
Hyacinty si můžete předpěstovat na podzim do květináčů různých velikostí. Když je dáte do tepla, hned vyraší. Tak se dá přísun květu řídit zhruba od Vánoc do jara, kdy můžete odkvetlé cibule vrátit do půdy a nechat je zdobit zahradu.

Celé kvetoucí lesy
V Anglii a ve Středomoří roste
druh příbuzný hyacintu, který tvoří husté koberce. Ty jsou v jarních listnatých lesích fantastickou podívanou, která láká tisíce lidí. Za výlet to stojí. Odměnou vám bude nekonečná záplava květů.

Rapsodie v modré Rapsodie v modré
Rapsodie v modré

Hoštické hnojivo na borůvky
Kapalné hnojivo obsahuje přírodní guáno z trusu mořských ptáku z pobřeží Jižní Ameriky.
Borůvky ho milují! 43 Kč

Rapsodie v modré Rapsodie v modré
Rapsodie v modré

Květináč
PS FEJÖ Ikea je samozavlažovací a pomůže rostlince růst, i když nejste zrovna doma a nemůžete ji zalít. 399 Kč

MODRÁ NENÍ DOBRÁ JEN PRO OČI

BORŮVKY OBSAHUJÍ SPOUSTU ZDRAVÉHO MODRÉHO BARVIVA

Rapsodie v modré Rapsodie v modré
Rapsodie v modré

Ovoce, které obsahuje antokyany, patří mezi nejzdravější a má spoustu příznivých účinků – reguluje trávení, působí protizánětlivě, posiluje imunitu, pomáhá udržovat metabolismus v harmonickém stavu a díky nízkému obsahu cukru je vhodné i pro diabetiky. V našich zahradách zdomácněly kanadské borůvky s velkými plody, které se  snadno pěstují a v růstu a bohaté násadě ovoce je podpoříte každoroční dodávkou rašeliny. Hnojivo se speciálním složením je vhodné jak pro borůvky, tak pro brusinku, klikev a vřesovištní rostliny.

Rubriky:

Další z rubriky

EK KLM interiār
Číst článek
15. 05. 2024
Propagace značky
Doba čtení 2 min

Nové byty u metra Kolbenova - vysoký standard a nízké poplatky za energie

Hned u metra Kolbenova přichází do nabídky nové byty, vysoký standard vybavení doplní nízké poplatky za energie

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlení
Bydlet jako... japandi, designér Petr Šlejmar
Číst článek
09. 05. 2024
Pavlína Blahotová
Doba čtení 10 min

Bydlet jako japandi: nová koupelna kombinuje japonský minimalismus se skandinávským smyslem pro estetiku

Když se designér Petr Šlejmar dozvěděl, že Jindřicha baví vikingská mytologie a jeho žena obdivuje japonský minimalismus, bylo hned jasné, kde se to potkává – ve stylu japandi!

Interiér & architektura Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Obývací část s jídlením koutem
Číst článek
26. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako na houbách: jak zařídit byt s nejmenší uhlíkovou stopou? Dívejte se po okolí!

Pro Agne je ekologie důležitá, proto ji nadchla myšlenka designérky Markéty Daňkové použít nábytek z odpadního dřeva a mycelia. Nové technologie by v budoucnu mohly nahradit některé obtížně recyklovatelné materiály, jako jsou třeba plasty.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC09568 kopie
Číst článek
12. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako na plátně: developerské projekty chrlí malé byty podle jednoho mustru, po spolupráci s interiérovým designérem však můžete mít opravdu osobitý domov.

Majitelkou tohoto bytu je mladá manažerka Kateřina, která si jako místo pro svůj nový domov vyhlédla sídliště na pražském Barrandově. Zařídit prázdný byt jí pomohl designér Tomáš Havránek.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Ložnice s komodou
Číst článek
11. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako v bruselském stylu: originální retro stolek může určit charakter celé místnosti.

Kvalitní, ničím nerušený spánek není samozřejmostí. Své o tom ví Jana, která má konečně vlastní ložnici, do níž manžel smí jen na návštěvy. Rozhodně ale nejde pouze o útulný dámský budoár. Místnost musí splnit několik důležitých funkcí.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Ostrůvek v kuchyni
Číst článek
05. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 12 min

Bydlet jako za starými dveřmi: staré dveře nevyhazujte, ani když budujete interiér s luxusními designovými prvky. Nesou s sebou paměť bytu.

Renata zdědila po strejdovi byt ve staré pražské vile, ale stěhovat se do něj nechce. Bydlí a pracuje mimo hlavní město, ale ráda by si byt nechala. Designérka Markéta Daňková jí tedy navrhla nadčasové víkendové zázemí.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Obývací pokoj s kuchyní
Číst článek
22. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 9 min

Bydlet jako v rezidenci: v malém prostoru se osvědčil vestavěný nábytek.

Byt v novostavbě, odkud je dobré spojení do centra Prahy, s dostupnými službami v okolí, s vlastní předzahrádkou a navíc s velkou zahradou určenou všem obyvatelům je vysněným bydlením mnoha lidí. Jak jej ale zařídit, aby se v něm žilo pohodlně?

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Závěsné křeslo
Číst článek
15. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako tři sestry: jak rozdělit dva pokoje mezi tři dívky? Řešením je rozdělení funkcí.

Zařídit společný pokoj pro tři děvčata není legrace. Musíte plánovat, počítat, měřit...

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC07894 kopie
Číst článek
09. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 9 min

Bydlet jako na letním bytě: ukliďte, vyházejte staré krámy a vymalujte, často se stane zázrak, vzkazuje designér.

Obývací pokoj na chatě u Sázavy byl zařízený vším, co se postupem mnohla let v rodině odložilo a odvezlo na chatu, kde e to ještě může hodit.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC08074 kopie
Číst článek
01. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 9 min

Bydlet jako za úplňku: útulná ložnice se dá vytvořit i s omezeným rozpočtem.

Čerstvá důchodkyně Olga si přála proměnit neútulnou a nepříliš komfortní ložnici. Když víte, jak na to, jde to i s omezeným rozpočtem. Základem proměny od designérky Lucie Polákové jsou barvy, látky a trochu fantazie.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako

AKTUÁLNÍ ČÍSLO ČASOPISU

NPB0624 cover
Gadesign

SOUTĚŽNÍ PŘÍSPĚVEK

BANER0624 vyrocni soutez

Výroční soutěž 10 x 10
Oslavte s námi 10. výročí časopisu Nové proměny bydlení a hrajte o narozeninové dárky! Každý měsíc na facebooku a v každém tištěném vydání Nových proměn bydlení najdete rozdílné soutěžní otázky s rozdílnými výhrami. My pak pokaždé odměníme celkem 20 soutěžících. Navíc ti z vás, kteří do 12. 8. 2024 odpoví na jakoukoli soutěžní otázku zveřejněnou v tištěném magazínu Nové proměny bydlení, mají možnost vyhrát hlavní cenu – pračku a sušičku Gorenje. Výherce hlavní výhry zveřejníme v Nových proměnách bydlení 10/24, jež vyjde 5. 9. 2024. Sledujte naše facebookové stránky a kupte si náš časopis.

Chci soutěžit →

Nejnovější články

EK KLM interiār
Číst článek
15. 05. 2024
Propagace značky
Doba čtení 2 min

Nové byty u metra Kolbenova - vysoký standard a nízké poplatky za energie

Hned u metra Kolbenova přichází do nabídky nové byty, vysoký standard vybavení doplní nízké poplatky za energie

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlení
Bydlet jako... japandi, designér Petr Šlejmar
Číst článek
09. 05. 2024
Pavlína Blahotová
Doba čtení 10 min

Bydlet jako japandi: nová koupelna kombinuje japonský minimalismus se skandinávským smyslem pro estetiku

Když se designér Petr Šlejmar dozvěděl, že Jindřicha baví vikingská mytologie a jeho žena obdivuje japonský minimalismus, bylo hned jasné, kde se to potkává – ve stylu japandi!

Interiér & architektura Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Obývací část s jídlením koutem
Číst článek
26. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako na houbách: jak zařídit byt s nejmenší uhlíkovou stopou? Dívejte se po okolí!

Pro Agne je ekologie důležitá, proto ji nadchla myšlenka designérky Markéty Daňkové použít nábytek z odpadního dřeva a mycelia. Nové technologie by v budoucnu mohly nahradit některé obtížně recyklovatelné materiály, jako jsou třeba plasty.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC09568 kopie
Číst článek
12. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako na plátně: developerské projekty chrlí malé byty podle jednoho mustru, po spolupráci s interiérovým designérem však můžete mít opravdu osobitý domov.

Majitelkou tohoto bytu je mladá manažerka Kateřina, která si jako místo pro svůj nový domov vyhlédla sídliště na pražském Barrandově. Zařídit prázdný byt jí pomohl designér Tomáš Havránek.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Ložnice s komodou
Číst článek
11. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako v bruselském stylu: originální retro stolek může určit charakter celé místnosti.

Kvalitní, ničím nerušený spánek není samozřejmostí. Své o tom ví Jana, která má konečně vlastní ložnici, do níž manžel smí jen na návštěvy. Rozhodně ale nejde pouze o útulný dámský budoár. Místnost musí splnit několik důležitých funkcí.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Ostrůvek v kuchyni
Číst článek
05. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 12 min

Bydlet jako za starými dveřmi: staré dveře nevyhazujte, ani když budujete interiér s luxusními designovými prvky. Nesou s sebou paměť bytu.

Renata zdědila po strejdovi byt ve staré pražské vile, ale stěhovat se do něj nechce. Bydlí a pracuje mimo hlavní město, ale ráda by si byt nechala. Designérka Markéta Daňková jí tedy navrhla nadčasové víkendové zázemí.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Obývací pokoj s kuchyní
Číst článek
22. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 9 min

Bydlet jako v rezidenci: v malém prostoru se osvědčil vestavěný nábytek.

Byt v novostavbě, odkud je dobré spojení do centra Prahy, s dostupnými službami v okolí, s vlastní předzahrádkou a navíc s velkou zahradou určenou všem obyvatelům je vysněným bydlením mnoha lidí. Jak jej ale zařídit, aby se v něm žilo pohodlně?

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Závěsné křeslo
Číst článek
15. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako tři sestry: jak rozdělit dva pokoje mezi tři dívky? Řešením je rozdělení funkcí.

Zařídit společný pokoj pro tři děvčata není legrace. Musíte plánovat, počítat, měřit...

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC07894 kopie
Číst článek
09. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 9 min

Bydlet jako na letním bytě: ukliďte, vyházejte staré krámy a vymalujte, často se stane zázrak, vzkazuje designér.

Obývací pokoj na chatě u Sázavy byl zařízený vším, co se postupem mnohla let v rodině odložilo a odvezlo na chatu, kde e to ještě může hodit.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC08074 kopie
Číst článek
01. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 9 min

Bydlet jako za úplňku: útulná ložnice se dá vytvořit i s omezeným rozpočtem.

Čerstvá důchodkyně Olga si přála proměnit neútulnou a nepříliš komfortní ložnici. Když víte, jak na to, jde to i s omezeným rozpočtem. Základem proměny od designérky Lucie Polákové jsou barvy, látky a trochu fantazie.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako